رژیم لاغری کانادایی ؛ 13 کیلو لاغری در 13 روز با رژیم کانادایی

لاغری با رژیم کانادایی
یکی از رژیم‌های سریع رژیم کانادایی است که در زمان کوتاهی منجر به کاهش حدود 13 کیلوگرم از وزن می شود. این رژیم لاغری تا به امروز مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته است. رژیم کانادایی در دسته ی رژیم‌های یویو( رژیم‌هایی که در کوتاه مدت سبب کاهش وزن می‌شوند اما پایداری ندارند) قرار می گیرد.

 

رژیم کانادایی چیست؟

رژیم 13 روزه کانادایی با نام Royal Danish Hospital Diet شناخته شده است. این رژیم یک برنامه کاهش وزن است که ادعا می کند طی 13 روز 5.5 تا 13 کیلوگرم وزن کم می کنید. این رژیم بیشتر بر پایه پروتئین است و مصرف غلات و میوه را کاملا محدود می کند.

راهنمای رسمی وجود ندارد که مشخص کند این رژیم غذایی چه چیزهایی نیاز دارد و  چه کسی آن را ابداع کرده است، همچنین بیمارستان و مرکز بهداشتی نیز وجود ندارد که ادعا کند صاحب این رژیم است.

 

رژیم کانادایی چگونه لاغر می کند؟

رژیم کانادایی در 13 روز به بدن‌ شوک وحشتناکی وارد می‌کند اما پس از پایان دوره به علت کمبود منابع اصلی، بدن دچار قحطی می شود و تمایل به خوردن انواع و اقسام مواد خوراکی در آن افزایش می یابد.

کاهش وزن با رژیم کانادایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. هنگام مقایسه وزن در رژیم کانادایی با قبل از آن فقط چربی های بدن آب نمی شود، بلکه بدن در این مدت آب بسیار زیادی از دست می دهد. وقتی به بدن در مدت زمان کوتاه شوک وارد شود به جای سوزاندن چربی آن را ذخیره می‌کند تا از انرژی آن در اعمال حیاتی مثل ضربان قلب و تنفس استفاده کند.

 

مصرف برخی موادغذایی در رژیم کانادایی مجاز و برخی دیگر غیرمجاز است:

مواد غذایی غیرمجاز در رژیم کانادایی

 • آدامس های بدون قند
 • میوه ها
 • سیب زمینی
 • قندها
 • پاستا
 • دانه ها و غلات

مواد غذایی مجاز در رژیم کانادایی

 • تخم مرغ
 • گوشت بدون چربی
 • کاهو
 • اسفناج
 • قهوه

رژیم کانادایی

میزان کالری دریافتی در رژیم کانادایی

کالری مصرفی در رژیم غذایی کانادایی روزانه 600 کالری است، یعنی یک رژیم فوق العاده کم کالری است. در حالی که کالری دریافتی روزانه به صورت معمول باید برای آقایان 2400 کالری و برای خانم ها 2000 کالری باشد.

 

بایدها و نباید های رژیم کانادایی

رژیم غذایی کانادایی توصیه می کند این موارد رعایت شود:

 • روزانه سه وعده و در ساعات مشخصی غذا بخورند. صبحانه قبل از ساعت 9 صبح، نهار بین ساعات 12 ظهر تا 2 بعد از ظهر و شام بین ساعات 5 تا 6 عصر میل شود.
 • هر روز باید 2 لیتر آب نوشیده شود.
 • نمک، ادویه یا غذاهای سرخ شده توصیه نمی شود.
 • مکمل، ویتامین و مواد معدنی توصیه می شود.
 • اگر طبق آنچه توصیه شده عمل می کنید، تنها هر 2 سال یک بار این رژیم را بگیرید.
 • وقتی رژیم را به پایان رساندید، به آرامی کالری ها را افزایش دهید.

 

نظر کارشناسان تغذیه درباره رژیم کانادایی

رژیم های فوق العاده کم کالری در طولانی مدت راهکار موثری برای لاغری به شمار نمی روند. متخصصان در این مورد می گویند: «در طولانی مدت، رژیم های غذایی بسیار کم کالری نسبت به رژیم های غذایی متعادل تاثیر زیادی ندارند. همین که یک رژیم غذایی را کنار می گذارید باید سبک زندگی تان را تغییر دهید، به خوردن غذاهای سالم متعهد شوید و مرتب فعالیت فیزیکی داشته باشید. متاسفانه افراد بعد از اتمام رژیم های غذایی فوق العاده کم کالری مقدار غذای خود را کنترل نمی کنند چون به چیزی عادت نکرده اند و تنها مدتی به خود سخت گرفته اند.»

دکتر انگرید وان هردن با بررسی رژیم غذایی کانادایی به مردم توصیه می کند از آن استفاده نکنند چون عوارض جانبی دارد و منجر به کمبود مواد مغذی در بدن فرد می شود.

نظر کارشناسان درباره رژیم غذایی کانادایی

 

رژیم کانادایی در چه شرایطی قابل استفاده است؟

رژیم کانادایی در کوتاه مدت مناسب است و هیچ روشی برای تثبیت وزن بعد از این رژیم توصیه نشده است. در بعضی سایت ها که این رژیم را در دسترس کاربران قرار داده اند، نوشته شده تاثیر آن تا یک سال است در حالی که پایه و اساس علمی ندارد. رژیم های فوق العاده کم کالری برای هیچ کس خوب نیستند.

در یک رژیم غذایی بسیار کم کالری حدود 800 تا 1200 کالری برای فرد در نظر می گیرد که همین نوع رژیم هم باید بر اساس دستورات پزشک و مشاور انجام شود. رژیم کانادایی حداکثر 600 کالری دارد و 200 کالری از حد توصیه شده هم پایین تر است.

بنابراین قبل از شروع هر رژیم غذایی ابتدا با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید این نوع رژیم برایتان مناسب است یا خیر.

عوارض رژیم کانادایی

 • رژیم لاغری 13 روزه به علت گرسنگی زیاد، باعث تغییر خلق و خو و عصبی‌شدن فرد می‌شود.
 • این رژیم به علت افت شدید گلوکز خون در بدن، منجر به سرگیجه و از بین رفتن تعادل می‌شود.
 • بعد از اتمام رژیم کانادایی بدن دچار قحطی شده و در کوتاه مدت وزن اولیه و یا حتی بیشتر از آن مقدار بر می گردد.
 • کم بودن مقدار صبحانه از معایب اصلی این رژیم است.
 • به علت کمبود انرژی فرد قادر به انجام فعالیت‌های بدنی معمول و یا ورزش نخواهد بود.
 • کالری رژیم در اکثر روزها حدود ۶۰۰ کالری است که این مورد یکی از بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض این رژیم است.
 • در رژیم کانادایی به علت فقدان میان‌وعده‌هایی مانند میوه و سبزیجات باعث ایجاد یبوست می‌شود.
 • با پیروی از رژیم کانادایی، بعد از مدت کوتاهی دچار ریزش مو خواهید شد.
 • به دلیل ازدست‌دادن آب زیاد، پوست صورت و بدن شل و افتاده می‌شود.
 • در روزهای اولیه این رژیم، کاهش وزن سریع‌تر است اما هر چه به جلو بروید سرعت کاهش وزن کم‌‌تر و کم‌تر می‌شود و ممکن است دچار استپ وزنی نیز بشوید. این مشکل به این دلیل است که هر چه كاهش وزن بدن سریع‌تر باشد به  جای بافت چربی، حجم بافت عضلانی كاهش می‌یابد و به اصطلاح دچار عضله‌سوزی خواهید شد. پس از قطع رژیم چربی جایگزین بافت عضلانی می‌شود و به همین خاطر دیگر خبری از كاهش وزن سریع نخواهد بود.

 

اگر می خواهید از عواقب رژیم غذایی کانادایی بیشتر بدانید این پادکست را از دست ندهید:

 

کیفیت رژیم کانادایی

رژیم کانادایی تنها 13 روز طول می کشد و هیچ ضمانتی وجود ندارد که بعد از اتمام آن وزن دوباره بالا نرود. این رژیم در لیست غذایی خود تنها بعضی از غذاها مخصوصا پروتئین را در خود جای داده است. بنابراین، با توجه به عوارض جانبی و مشکلاتی که برای فرد پیش می آید رژیم کانادایی از انواع بی کیفیت رژیم است.

قیمت و هزینه های رژیم کانادایی

برای استفاده از این رژیم هیچ کتاب یا ابزاری وجود ندارد و تنها در تهیه غذاهای رژیم باید هزینه شود. لاغری سریع در رژیم کانادایی حقیقت دارد اما این کاهش وزن مربوط به نوع غذاهای مصرفی نیست چون این لاغری را با هر نوع غذایی امکان پذیر است.

رژیم کانادایی

 

آیا رژیم کانادایی مناسب است؟

رژیم‌های غذایی سخت و غیراصولی مانند رژیم کانادایی پیامدهای جبران‌ناپذیری مانند حمله‌های قلبی و مغزی را به همراه دارند. این رژیم غذایی هیچ منبع معتبری ندارد و توسط یک متخصص یا درمانگاه طراحی نشده است.

این نوع رژیم ها به چندین روش باعث توقف کاهش وزن و کند شدن سوخت و ساز بدن می شود. از یک طرف بدن متوجه کاهش کالری دریافتی می شود و در برابر کاهش وزن مقاومت می کند، از طرف دیگر عضلات برای تهیه انرژی مورد نیاز خود دچار مشکل می شوند و به همراه چربی ها سوزانده می شوند که از عوامل کندی سوخت و ساز بدن در طولانی مدت می باشد.

چگونه یک رژیم غذایی مناسب انتخاب کنیم؟

قبل از شروع رژیم حتما با یک مشاور صحبت کنید. باید بدانید یک رژیم برای همه موثر نیست و در هر فرد متناسب با نیازهای بدن او ممکن است به یک رژیم غذایی منحصر به فرد برای کاهش وزن نیاز داشته باشد.

با توجه به نکات بیان شده، مجله اینترنتی رژیم لاغری دکتر کرمانی رژیم کانادایی یا هر نوع رژیم سریع و سخت دیگری را پیشنهاد نمی‌کند و گرفتن این رژیم؛ به معنای آسیب‌رساندن و تحت فشار قراردادن بیش از حد بدن است. کاهش وزن بعد از پایان 13 روز ماندگار نیست و این رژیم راهی نیست که شما را برای همیشه از شر چربی‌های اضافی بدن تان خلاص کند.

Sending
User Review
4.1 (50 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

علیرضا ۲۴ مرداد ۱۳۹۸

من 2 بار به فاصله 5 ماه این رژیمو گرفتم بار اول 11 کیلو بار دوم 9 کیلو کم کردم خیلی عالی بود.

نرگس ۱۶ مرداد ۱۳۹۸

من چند بار این رژیمو گرفتم و خیلی خوب وزن کم کردم. به نظرم چون کوتاه مدته برای افرادی که اضافه وزن زیادی ندارن مناسبه. تازه بعد از رژیم میل من به خیلی از خوراکیهای مضر خیلی کم شد

مریم ستونه ۳۰ تیر ۱۳۹۸

ب نطرمن خیلی عالیه

شادی ۱۹ تیر ۱۳۹۸

لاغری

مریم اصیلی - کارشناس به اندام ۲۰ تیر ۱۳۹۸

سلام. در صورتی که نیاز به به مشاوره ی رایگان در مورد لاغری و کاهش وزن داشتید، می تونید عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن

رقیه ۰۸ تیر ۱۳۹۸

من مزاحم سرده و اون هم باعث چاق شدنم میشه

BAbk ۰۶ تیر ۱۳۹۸

همش عوارضه که😐

مریم اصیلی - کارشناس به اندام ۰۹ تیر ۱۳۹۸

سلام. دوست عزیز به طور کلی رژیمی نیست که اصولی باشه و توصیه بشه. این عوارض رو به دنبال خواهد داشت.

نریمانن ۱۱ بهمن ۱۳۹۷

رژیم میگیریم دیگه قرار نیس بمیریم که
-