چقدر طول می کشد 5 کیلوگرم وزن کم کنیم؟

حتما تا به حال شنیده اید که برخی افراد انتظار دارند با سرعت نیم یا یک کیلو در هفته وزنشان پایین بیاید. اما همه می دانید که همیشه کاهش وزن به سادگی و پیوسته به دست نمی آید. محققان برای اینکه متوجه شوند بیشتر افراد 5 یا 4.5 کیلو را در چه مدت کم می […]

زمان مطالعه 8 دقیقه

تعداد بازدید 44240

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

چقدر طول می کشد 5 کیلو کم کنیم؟ کاهش وزن دکتر کرمانی وزن کردن
میانگین امتیاز 5 از 5

چقدر طول می کشد 5 کیلو کم کنیم؟ کاهش وزن دکتر کرمانی وزن کردن


7 اشتباه بزرگ در کاهش وزن از نظر یک مشاور تغذیه

حتما تا به حال شنیده اید که برخی افراد انتظار دارند با سرعت نیم یا یک کیلو در هفته وزنشان پایین بیاید. اما همه می دانید که همیشه کاهش وزن به سادگی و پیوسته به دست نمی آید.

محققان برای اینکه متوجه شوند بیشتر افراد 5 یا 4.5 کیلو را در چه مدت کم می کنند از اطلاعات کاربران استفاده کردند و متوجه شدند متوسطِ کاربران این مقدار وزن را در حدود 7 هفته کم کرده اند و 90 درصد آنها در کمتر از 13 هفته این کاهش وزن را داشته اند.

این خبر خوشحال کننده ای است که برای بیشتر افراد کاهش 5 کیلو وزن بیشتر از 5 هفته طول می کشد ( می بینید که تنها نیستید! ) و اینکه این کار در طول 3 ماه شدنی است. اما اگر می خواهید 5 کیلو کم کنید باید این را در ذهن داشته باشید: هر کسی در کاهش وزن سرعت منحصر به خودش را دارد.

بر اساس محاسباتی که وجود دارد مشخص می شود که هر فرد برای کاهش وزن دلخواهش چه مقدار از کالری های مصرفی اش باید کم کند. با این حال در واقعیت افراد با سرعت های متفاوتی وزن کم می کنند. این سرعت کاهش وزن نیست که اهمیت دارد بلکه پایداری آن مهم است.
برای مثال افرادی که چاق هستند ممکن است با سرعت بالایی وزن کم کنند اما افرادی که اضافه وزنشان بالا نیست همان مقدار وزن را با سرعت کمتری کاهش می دهند. تا وقتی این قابلیت را داشته باشید که وزن کاهش یافته را حفظ کنید دیگر سرعت کاهش وزن اهمیتی نخواهد داشت.

با اینکه کاهش وزن سریع وسوسه انگیز است و هیچ کس بدش نمی آید تجربه اش کند اما همیشه خواسته هایتان را مدیریت کنید و مسیری را انتخاب کنید که هوشمندانه و سالم باشد. کاهش وزن از طریق روش های نا سالم ممکن است فقط باعث سوزاندن وزن عضلات و آب بدن شود. که خیلی سریع دوباره این وزن باز خواهد گشت.

قبل از اینکه وارد چالش جدیدی شوید با چند تغییر کوچک شروع کنید. برای مثال شاید بخواهید قبل از اینکه یک برنامه غذایی جدید را شروع کنید، عادت خوردن میان وعده آخر شبتان را کنار بگذارید یا به تمام وعده های غذایی خود سبزیجات اضافه کنید. بسیاری از افراد برای کاهش وزن می خواهند همه کارها را یکجا با هم انجام دهند اما این کار شدنی نیست و بعد از گذشت مدتی کوتاه تسلیم می شوند.

اگر با سرعتی که دوست دارید وزن کم نمی کنید ممکن است چیزی – یا چیزهایی – برایتان مشکل ایجاد کرده باشند. گاهی افرادی که با سرعت دلخواه وزنشان را کم می کنند اشتباهات کوچکی دارند. این اشتباه می تواند خوردن وعده ای با حجم بالا باشد، استفاده از نان و پاستا در بیشتر وعده های غذایی باشد، خوردن غذا در آخر شب و یا گاهی قاچاق خوری باشد.

برای کاهش وزن هر کاری می کنید باید از قبل مطمئن شوید که وزن کم شده ماندگار است. گاهی برخی افراد می خواهند از طریق انجام برخی رژیم های غذایی و برنامه های ورزشی خاص ( معمولا نا متعارف ) به کاهش وزن برسند اما یک سوال مهم وجود دارد که آنها باید قبل از اقدام جواب بدهند: آیا می توانی باقی عمرت را نیز به پیروی از این برنامه ادامه دهی؟

کاهش وزن با رژیم های خاص و نا متعارف نه تنها پس از مدتی دوباره وزنتان را باز می گرداند بلکه ممکن است وزن اضافه شده این بار بیش از گذشته نیز باشد. هر بار که وزن کم می کنید و دوباره باز می گردد کاهش وزن سخت تر می شود. بنابراین قبل از شروع یک برنامه غذایی این سوال را از خود بپرسید و اگر جوابتان نه بود به فکر روشی دیگر باشید. مطمئن شوید روشتان چیزی باشد که بتوانید تا همیشه به آن پایبند باشید.

اگر همین حالا هم وزنتان را کم کرده اید و می خواهید مطمئن شوید وزن کم شده را حفظ می کنید، توصیه می شود از یک برنامه غذایی متعادل استفاده کنید و ورزش را به صورت مرتب ادامه دهید. بعد از کاهش وزن ( و حتی در طول آن ) باید در انتخاب غذا انعطاف پذیری داشته باشید.
با استفاده از یک برنامه غذایی متعادل که شامل همه گروه های غذایی مهم است می توانید خود را به درست غذا خوردن عادت دهید. ورزش کردن به صورت مرتب نیز کمک می کند بدن همیشه متناسب بماند و زحمتی که کشیده اید از بین نرود.

پس سرعت کاهش وزن افراد با یکدیگر متفاوت است و اگر دیدید دوستتان با سرعت بیشتری از شما وزن کم می کند نباید نگران شوید.

نویسنده: کورین میلر

چقدر طول می کشد 5 کیلوگرم وزن کم کنیم؟ - 5 - - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1396/05/28

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-زهرا 1403/04/22

سلام ۱۹سالمه ۷۹کیلو هستم قدم هم ۱۵۸هست. چقدر باید وزن کم کنم؟ و اینکه میتونم در یک ماه پنج کیلو وزن کم کنم؟

کارشناس به اندام 1403/04/25

سلام عزیزم۵۵ کیلو باید باشید بله یکماهه میشه۵کیلو کم کرد برای دریافت رژیم مناسب روی لینک بزنید وثبت نام کنید

_ 1403/04/17

سلام دخترم ۱۷ سالمه و وزنم ۸۴ کیلو‌ و قدم ۱۶۳ وزن دلخواهم ۵۵ کیلو چقد باید وزن کم کنم

کارشناس به اندام 1403/04/18

سلام عزیزم حدود 30 کیلو باید کم بشه برای رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده و ثبت نام کنید

- 1403/04/14

سلام من. دخترم 18 سالمه قدم 157 هستش وزنم قبلا 75 اینا بود وزنمو کم کردم رسیدم به 58 کیلو ولی دوباره وزنم رفت بالا رسید به 66 کیلو الان رژیم دارم و ورزشم میکنم میخواستم ببینم وزنم چقدر باید باشه و تو سه ماه میتونم 15 کیلو کم کنم و عادت ماهیانمم منظم نیست

کارشناس به اندام 1403/04/15

سلام تا ۵۳ ۵۴ برسید خوبه حداقل ۴ماه لازمه برای وزن کم کردن باز هم به بدن وشرایط شما بستگی داره در طول رژیم مولتی ویتامین هم مصرف کنید

-دلوین 1403/04/09

واقعا به کمک نیاز دارم...من قدم ۱۶۷ هستش و ۶۳ کیلو هستم...بعد از خوردن هرچیزی عذاب وجدان میگیرم...سریع میرم جلوی آینه وایمیستم و خودمو همش عذاب میدم...امروز مهمونی بودیم و تقریبا هیچی نخوردم ولی بخاطر همون یه قاشق دنت عذاب وجدان یقمو گرفته:) از طرفی آیینه هم با این وسواس من همراهی میکنه! یعنی یه روز خیلی عالی به نظر میرسم جلوی آینه یعنی مثلا شکمم تخته تقریبا... یه روز هم یه عالمه شکم میبینم...جدی دیگه نمیدونم باید چیکار کنم... باشگاه هم میرم و غذای های خونگی میخورم و میان وعده و خرده خواری ندارم. ذهنم همش اذیتم میکنه به طوری که انتظار دارم هر هفته یک الی یک و نیم کیلو کم کنم و همین انتظار باعث میشه شام رو حذف کنم... همین موضوع اذیتم‌میکنه شما پیشنهادی دارید؟

کارشناس به اندام 1403/04/10

عزیزم کم کردن وزن نیاز به برنامه درست غذایی داره حذف وعده و نخوردن شما رو زودتر لاغر نمیکنه اتفاقا روی اصول خوردنه که شما نتیجه میگیرید

-سمیرا 1403/03/25

سلام وقتتون بخیر من ۳۰ سالمه و۶۵ کیلو وزنمه و۱۶۵ قدمه چقدر اضافه وزن دارم

کارشناس به اندام 1403/03/26

سلام وقت بخیر عزیزم ۵۵کیلو وزن خوبی برای شما هست استخوان بندی وفرم بدن هم در وزن ایده آل موثره

- 1403/02/26

سلام دخترم وزن بین 61-62 و قدم 167 ولی استخوان بندی نسبتا درشتی دارم و دور مچ 17هستش

کارشناس به اندام 1403/02/27

سلام عزیزم حدود 5 6 کیلو وزن باید کم بشه که برای شروع و گرفتن رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

- 1403/02/24

سلام‌ خسته نباشید 15 سالمه وزنم 47 هست،قدم ۱۵۶ آیا لازمه وزن کم کنم ؟چه قدر؟و اینکه تا چه وزنی مناسبه قدمه؟نمیخام زیاد چاق باشم کمی پر باشم کافیه،

کارشناس به اندام 1403/02/25

سلام سلامت باشید 5 4 کیلو وزن میتونه کمتر باشه عزیزم

- 1403/02/18

سلام من قدم ۱۶۶ و وزنم ۴۵ و سنم ۱۴ چقدر میخواد تا به ۴۰ کیلو برسم؟

کارشناس به اندام 1403/02/19

سلام عزیزم چقدر چی نیاز نیست ؟اگر زمان و میفرمایید که برای هر فرد کاملا متفاوته چون سن کمتر ه زمان بیشتری هم لازم دارین

- 1403/01/30

های قدم ۱۶۳ و وزنم ۵۴ دختر هستم چقدر باید وزن کم کنم؟

کارشناس به اندام 1403/01/31

عزیزم سنتون ونگفتین اگر زیر۳۰سال باشید حدود ۴ کیلو دیگه میتونین وزن و کاهش بدین

رحمان 1403/01/21

۱۶ سالمه قدم ۱۸۰ و وزنم ۸۷ کیلو هست چند کیلو میتونم در ۶ ماه کم کنم

کارشناس به اندام 1403/01/22

عزیزم حدود ۱۵ کیلو وزن کم بشه عالیه برای رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

یوسف 1403/01/20

سلام من قدم 182 هست و وزنم 117 و 18سالمه استخوان بندی بدنم مخصوصا استخوان لگن بزرگ هست چقدر باید کاهش وزن داشته باشم؟

کارشناس به اندام 1403/01/21

سلام عزیزم وزن مناسب برای شما 85 کیلو هست برای لاغری و کاهش وزن میتونین با برنامه دقیقی پیش برید کافیه روی لینک بزنید و ثبت نام کنید

- 1403/01/16

سلام من 13 سالمه قدم 160 و وزنم 56 باید چند کیلو کم کنم و چقد طول میکشه تا به وزن ایده آلم برسم؟

کارشناس به اندام 1403/01/17

سلام ۷ ۸ کیلو عزیزم میتونین وزن کم کنید اینکه چقدر زمان می‌بره به رعایت کردن شما بستگی داره سن رشد هم دارین نباید سریع لاغر بشید روی لینک کلیک کنید عزیزم وثبت نام انجام بدین

-امیر محمد 1402/12/27

سلام من پسرم 16 سال سن دارم قدم 179 هست وزنم 93 کیلو باشگاه هم دارم میرم ران های پام چاق است و میخواهم لاغر تر شود بالا تنم بد نیست چیکار کنم

کارشناس به اندام 1402/12/28

سلام عزیزم باید رژیم بگیرید کنار ورزشتون ده کیلویی باید کم بشه کافیه روی لینک بزنید وثبت نام کنبد

- 1402/12/20

سلام وقتتون بخیر آیا عادت ماهیانه نامنظم باعث میشه دیرتر وزن کم کنیم؟

کارشناس به اندام 1402/12/21

سلام وقت بخیر عزیزم اگر به علت تغییرات هورمونی باشه بله

-نادیا 1402/12/19

سلام من دخترم ۲۲ سال ۱۲۰ کیلو وزن داشتم تقریبا هفت هشت روز رژیم خیلی سخت شدم ۱۱۰ . الان ۳ روزه موندم روی ۱۱۰ با وجود اینکه دو روزه به غیر از آب چیز دیگری نخوردم . آیا همین جوری میمونم ؟

کارشناس به اندام 1402/12/20

سلام عزیزم این روش شما درست نیست باید رژیم داشته باشید اب خوردن نیاز بدن شما رو تامین میکنه ؟هر روز هم قرار نیست وزنتون کم بشه

امیرحسین - 1402/12/08

سلام پسرم قدم ۱۷۶ و ۱۶ سالمه وزنم هم ۱۲۰ کیلو است میخواستم بدونم چقدر باید کم کنم و اینکه چقدر طول میکشد ؟

کارشناس به اندام 1402/12/09

سلام عزیزم وزن مناسب برای شما 80 کیلو هست زمانش بستگی به نوع رژیم و رعایت کردن شما داره چندماهی باید رژیم داشته باشید تا سبک وعادت های خوردن اصلاح بشه برای دریافت برنامه هم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

-امیر 1402/11/25

سلام 16سالمه قدمم هم 178 اینا هست وزنم هم 83 کیلو هستش تا عید حدودا با روزی ی ساعت و نیم دویدن و تمرین کردن به علاوه تحرک های روزانه مدرسه و پیاده روی و... همراه با رژیم چقدر کم کنم؟

کارشناس به اندام 1402/11/26

سلام عزیزم ۳ ۴ کیلو کافیه

-رعنا 1402/11/15

سلام من ۱۳ سالمه ۷۳ کیلو هستم میخواهم به۴۵ کیلو برسم ایا می توانم

کارشناس به اندام 1402/11/16

سلام بله عزیزم میتونین وزن کم کنید اما چون سن کمه روندتون ارومتره برای رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام انجام بدین

-محمد 1402/10/18

سلام من ۱۶ سالمه قدم ۱۸۲ هست وزنم ۱۰۳ بود توی دو ماه ۹ کیلو وزن کم کردم و میخوام تا عید به ۸۴ برسونم خودمو به نظرتون خوبه یا باید بیشتر لاغر کنم

کارشناس به اندام 1402/10/19

سلام اقا محمد تا 78 کیلو میتونی وزن وکاهش بدی چون هنوز هم در سن رشد هستین خیلی سریع وزن وپایین نیار عزیزم الان برنامه مناسب شرایط خودتون ودارین ؟

- 1402/10/15

سلام من 15 سالمه وزنم 66 قدم 157 ایا میتونم وزنم رو در 3 ماه به 58 کیلو برسونم؟

کارشناس به اندام 1402/10/16

سلام بله عزیزم شمابرای لاغر کردن هم باید برنامه دقیقی رو دنبال کنید که ازطریق لینک میتونین ثبت نام انجام بدین