چگونه با لاغری موضعی سایز کم کنیم؟

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » چگونه با لاغری موضعی سایز کم کنیم؟
لاغری موضعی

لاغری موضعی از رویایی ترین چیزهایی است که هر فرد درگیر با اضافه وزن می تواند دنبالش باشد اما آیا لاغری موضعی ممکن است؟ باید بگویم لاغری موضعی با رژیم و ورزش ممکن نیست. برای مثال نمی توانیم بگوییم با خوردن فلان غذاها چربی های شکم آب می شود و یا اینکه با انجام ورزش هایی مانند دراز و نشست می توانید شکمی صاف داشته باشید.

این بدان معنا نیست که رژیم و ورزش نمی توانند تغییر ایجاد کنند اما با رژیم گرفتن از کل چربی های بدن کم می شود و نمی توان تضمین داد فقط یک منطقه خاص از بدن کوچک می شود و با انجام ورزش هایی مانند دراز و نشست تنها عضلات قسمت شکم را تقویت می کنید.

چربی ها به یک اندازه در کل بدن تقسیم نشدند بلکه بیشتر در قسمت شکم و پهلو، ران و باسن، غبغب و بازو قرار دارند که برای رفع آنها بهتر است به سراغ لاغری موضعی برویم. لاغری موضعی غیر ممکن نیست و امروزه راه هایی برای این کار در دسترس قرار گرفته است.

مشکل این جاست که این چربی های موضعی با رژیم و ورزش هم به راحتی از بین نمی روند. وضعیت بدتر هم می شود وقتی بدانیم روش های زیادی برای کاهش سایز و لاغری موضعی وجود دارد اما فقط تعدادی از آن ها بدون نیاز به جراحی و ایمن هستند. از جمله روش های ایمن و مورد تایید دکتر کرمانی روش کویتیشن و آر اف است.

 

۱- کویتیشن

این روزها کاهش وزن بیشتر از یک هدف، تبدیل به صنعت شده است. به همین دلیل است که پیدا کردن خدمات مناسب برای کاهش وزن می تواند بسیار دشوار باشد. یکی از خدمات صنعت کاهش وزن کاهش وزن با امواج اولتراسونیک دستگاه کویتیشن است. اما کویتیشن دقیقا چیست و چگونه برای رسیدن به اهداف کاهش وزن کمک می کند؟

کویتیشن  معروف به لیپوساکشن بدون جراحی، روشی موثر و ایمن برای کاهش سایز است که از امواج فراصوت استفاده می کند. در اثر برخورد این امواج به آب میان بافتی، حباب هایی در اطراف سلول های چربی ایجاد می شود. این حباب های لرزان باعث شکسته شدن سلول های چربی می شوند بدون اینکه آسیبی به سایر سلول ها وارد کنند. در نهایت محتوای سلول های چربی از طریق مجرای ادرار و سیستم لنفاوی دفع می شود. حدود ۱ تا ۲ روز بعد از انجام کویتیشن، دفعات ادرار افزایش پیدا می کند و نیاز به مصرف آب بیشتری است.

صحبت های دکتر کرمانی در مورد کویتیشن

 

اولتراسونیک کویتیشن چگونه کار می کند؟

در طول انجام روش اولتراسونیک کویتیشن، دستگاه کویتیشن ( غیر تهاجمی ) با طول موج های کوتاه نقاط مدنظر را هدف قرار می دهد و در بعضی مواقع ساکشنی خفیف نیز در کنارش انجام می شود. این فرآیند لایه سلول های چربی زیر پوست را گرم و به لرزش در می آورد. سرانجام روش اولتراسونیک لیپوساکشن موجب می شود سلول های چربی به مایع تبدیل شوند و محتوای خود را به جریان خون منتقل کنند.

ابداع کنندگان این روش اعتقاد دارند بعد از انجام کویتیشن بدن قادر به پردازش این اسید چربی ها از طریق سیستم لنفاوی است.

 

آیا کویتیشن تاثیر دارد؟

بله اما نتایج ممکن است با یکدیگر متفاوت باشد. بسته به سابقه سلامتی شخص و نوع بدن ممکن است نسبت به دیگران کمتر یا بیشتر وزن کم کنید. این شاخص ها نه تنها روی میزان تاثیرگذاری بلکه روی مدت ماندگاری نیز تاثیر می گذارند.

بعد از انجام این روش با استفاده از متر خیاطی و یا نگاه کردن خود در آینه متوجه نتیجه می شوید. البته فراموش نکنید این روش تنها در بعضی نقاط بدن جواب می دهد و قرار نیست یک شبه جواب بگیرید. صبور باشید چون بهترین نتایج خود را هفته ها یا ماه ها پس از درمان نشان می دهند.

 

۲- RF (آر اف) یا فرکانس رادیویی

آر اف نیز از دیگر روش ها برای کاهش سایز بدون جراحی است که از امواج رادیوفرکانسی استفاده می کند. دستگاه آر اف با ایجاد حرارت در سلول های چربی مشابه کویتیشن عمل می کند. روش RF معمولا توسط متخصصان پوست برای افرادی استفاده می شود که روی بدنشان نقاط چربی اضافی دارند. در این روش به صورت کنترل شده روی سلول های چربی گرما تابیده می شود و این گرما موجب مرگ این سلول ها بدون تحت تاثیر قرار دادن عضلات یا پوست اطرافشان می شود. در این روش نه تنها از چربی ها کم می شود بلکه بدن به تولید کلاژن تحریک می شود و کلاژن به جمع شدن پوست شل نیز کمک می کند.

رفع افتادگی پوست، درمان سلولیت و رفع ترک های سطحی پوست از کاربردهای دیگر کویتیشن و آر اف هستند که سبب شده طرفداران زیادی پیدا کند.

لاغری موضعی

 

آیا در روش RF عوارض جانبی نیز وجود دارد؟

افرادی که از این روش استفاده می کنند ممکن است به صورت موقت این عوارض را تجربه کنند:

 • قرمزی خفیف پوست
 • مور مور شدن
 • گرما
 • حساسیت بافت بدن

با این حال این عوارض جانبی بسیار نادر هستند و به صورت کلی این روش اصلا دردی ندارد.

 

آیا برای انجام این روش از قبل باید کار خاصی انجام داد؟ بعد از آن چطور؟

 • قبل از انجام روش RF از فرد خواسته می شود به مدت چند روز سیگار نکشد و از نوشیدنی های الکلی استفاده نکند.
 • همچنین از شما خواسته می شود مدتی خود را درگیر فعالیت هایی مثل ورزش های هوازی نکنید چون موجب کم آب شدن بدن می شوند.
 • دو تا سه روز قبل و بعد از انجام این روش باید روزانه ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.

 

برای کاهش چربی به چند دوره آر اف نیاز داریم؟

برای رسیدن به نتایج مطلوب معمولا پزشکان ۳ تا ۶ دوره هفتگی را توصیه می کنند.

 

بعد از انجام آر اف چه مدت طول می کشد تا ریکاوری شویم؟

روش RF اصلا نیازی به بستری شدن ندارد. می توانید بلافاصله به کارهای قبلی خود باز گردید. بعضی افراد بعد از اولین دوره تغییر را می بینند و بعضی نیز پس از ۶ دوره متوجه تغییرات خواهند شد.

 

چه کسانی کاندید ایده آلی برای انجام روش RF به حساب می آیند؟

 • فرد سالم با تناسب اندام که چربی های برخی نقاط از بدنش را نمی تواند با ورزش کم کند و این نقاط نیازمند جراحی هم نیستند.
 • خانم های باردار و شیرده نباید این روش را استفاده کنند.
 • افراد بسیار چاق نمی توانند از این روش استفاده کنند.
 • فردی که می خواهد از روش RF استفاده کند نباید ایمپلنت فلزی داشته باشد و اگر هم این ایمپلنت را برداشتید بهتر از قبل از هر کاری ابتدا با پزشکتان مشورت کنید.

 

آیا نتایج روش RF دائمی است؟

تغییرات در قسمتی که RF روی آن انجام می شود دائمی است. اما اگر وزن خود را ثابت نگه ندارید احتمال اینکه چربی ها دوباره در آن قسمت تجمع کنند وجود دارد. بنابراین بهترین کار این است که در کنار روش RF حتما از یک رژیم غذایی مناسب و سالم استفاده کنید.

۳- کرم های لاغری موضعی

از روش های دیگری که این روزها زیاد تبلیغش را می بینید کرم های کاهش وزن است اما آیا این کرم ها واقعا کار می کنند؟ اگر جواب می دهند ما چه انتظاری باید از آنها داشته باشیم؟

لاغری موضعی

 

کرم کاهش وزن موضعی چیست؟

کرم کاهش وزن با نام های کرم موضعی کاهش وزن و کرم چربی سوز نیز شناخته می شود. سازندگان این نوع کرم ها ادعا می کنند کرم موضعی کاهش وزن چربی های اضافی قسمت شکم و یا هر نقطه دیگر از بدن را آب می کند.

این کرم موجب بالا رفتن سوخت و ساز نمی شود. کرم کاهش وزن به صورت موقت بافتی که روی آن قرار گرفته را کم آب یا شل می کند. در این حال سوخت و ساز طبیعی بدن آن قسمت را به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده قرار می دهد. به جای استفاده از انرژی دریافت شده از غذای خورده شده، بدن آن چربی را خواهد سوزاند. به این فرآیند لیپولیز می گویند. کرم چربی سوز همچنین موجب باز شدن عروق می شود که موجب افزایش گردش خون در قسمتی که کرم را مالیدید می شود.

 

آیا کرم های کاهش وزن موضعی کار می کنند؟

در صورتی که این کرم ها کار هم جواب دهند نمی توان روی آنها به عنوان تنها روش کاهش وزن آن هم برای طولانی مدت حساب کرد. نتایج استفاده از این نوع کرم ها کوتاه مدت است. به محض کنار گذاشتن این کرم ها تاثیرشان نیز از بین می رود و بدن دوباره شروع به اضافه کردن وزن می کند. با این حال اگر به دنبال راه حلی طولانی مدت هستید و می خواهید بهترین نتیجه را از کرم چربی سوزتان بگیرید باید رژیم غذایی سالم را در کنار ورزش مرتب انجام دهید.

آیا کرم لاغری موضعی بی خطر است؟

بله استفاده از این نوع کرم ها بی خطر است اما هنگام خرید مواظب باشید و مطمئن شوید کرمی که تهیه می کنید معتبر و تایید شده باشد. برای اطمینان ابتدا کرم را روی نقطه ای کوچک از پوست امتحان کنید.

 

آیا استفاده از کرم های لاغری موضعی عوارض جانبی هم دارد؟

حتی با استفاده از بهترین کرم کاهش وزن هم ممکن است برخی از عوارض جانبی را تجربه کنید. این عوارض جانبی عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها
 • سرگیجه
 • بی قراری
 • بیش از حد عرق کردن
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • لرز

 

سخن پایانی

روش های موضعی کاهش وزن همگی به نوعی کار می کنند اما انجام این روش ها بدون استفاده از رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب دوامی نخواهد داشت. یادتان باشد در روش های موضعی تنها چربی های زیر پوستی از بین خواهند رفت و برای از بین بردن چربی های احشایی که می توانند بسیار خطرناک باشند حتما از رژیم غذایی و ورزش استفاده کنید.

اگر می خواهید در مورد تاثیر ورزش بر لاغری موضعی بیشتر بدانید، این ویدئوی دکتر کرمانی را از دست ندهید:

۴/۵ - (۲ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

اسماعیل ۱۱ بهمن ۱۴۰۰

سلام من ۲۰ کیلو وزن کم کردم فقط خیلی کم شکم دارم میتونم از روش لاغری موضعی شکمم را آب کنم

کارشناس به اندام ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله مشکلی نداره میتونی از روش کویتیشن و آر اف استفاده کنی

رضایی ۰۹ مرداد ۱۴۰۰

سلام، ببخشید من نسبت به وزنم چربیه شکمی خیلی زیادی دارم، میتونم از کویتیشن و rf استفاده کنم؟ و اگر کنار رژیم و ورزش سبک، این دو روش موضعی رو انجام بدم میتونم امیدوار به از بین رفتن کامل چربی های شکمم باشم؟ متشکرم

کارشناس به اندام ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز دقیقا همینطوره اگر از همه این راهکارها به طور مداوم و مستمر استفاده کنید صددرصد به نتیجه میرسید

سي سي ۰۷ تیر ۱۴۰۰

سلام،ار اف شكم در دختران باعث ناباروري نميشود؟

کارشناس به اندام ۱۶ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز باید به طور اصولی و نقاط خاص باشه

زهرا ۰۴ شهریور ۱۳۹۹

سلام خسته نباشید .واقعا کویتیشن باعث کوچک کردن شکم میشه و چند جلسه باید انجام داد؟

کارشناس به اندام ۰۵ شهریور ۱۳۹۹

دوست خوبم، هیچ رژیم و ورزشی نمی‌تونه چربی‌های یک ناحیه از بدن رو به صورت موضعی آب کنه. شما بهتر اول وزنتون رو کم کنید اگه به اندام مورد نظرتون نرسیدین از روش لاغری موضعی کویتیشن استفاده کنید و باید توجه داشته باشین که بیماری نداشته باشین. برای اطلاعات بیشتر به صفحه رژیم لاغری موضعی مراجعه کنید.