مصرف مشروبات الکلی؛ از مسمومیت تا سرطان

مصرف مشروبات الکلی به خصوص از نوع بی‌کیفیت و تقلبی آن می‌تواند عوارض گرانباری برای سلامتی داشته باشد و زمینه‌ساز بیماری‌های خطرناکی در بدن انسان شود. به گزارش بهداشت نیوز، دکتر علی مُشکی با اشاره به آثار سوء مصرف الکل بر بدن و سلامتی تاکید کرد که به محض مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل، 90 درصد […]

مصرف مشروبات الکلی؛ از مسمومیت تا سرطان - 3 - - اخبار
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 377

تاریخ انتشار

مصرف مشروبات الکلی به خصوص از نوع بی‌کیفیت و تقلبی آن می‌تواند عوارض گرانباری برای سلامتی داشته باشد و زمینه‌ساز بیماری‌های خطرناکی در بدن انسان شود.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر علی مُشکی با اشاره به آثار سوء مصرف الکل بر بدن و سلامتی تاکید کرد که به محض مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل، 90 درصد آن جذب روده‌ها شده و به سرعت وارد گردش خون می‌شود و می‌تواند تاثیرات مخربی برای تمام ارگان‌های بدن داشته باشد.

مصرف الکل چه تاثیری بر بدن می‌گذارد؟

کبد بیشترین تاثیر مخرب را از الکل اتانول دریافت می‌کند؛ اتانول در بلندمدت می‌تواند موجب اختلال در عملکرد این عضو حیاتی بدن و نارسایی کبد شود. وظیفه‌ی کبد در بدن سم‌زدایی است و با اختلال در عملکرد آن و نارسایی کبد شاهد افزایش مواد سمی در بدن خواهیم بود که کبد ناتوان از پردازش و دفع آن‌ها بوده است.

این مواد سمی ناشی از اتانول، سبب انسفالوپاتی مغزی و رفتن فرد به کما خواهد شد. اختلالات حافظه، ضعف در قوه‌ی شناخت و تصمیم‌گیری از دیگر عوارض مصرف این ماده‌ی مضر است.

همچنین مصرف مشروبات الکلی سلامت قلب را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ فشار خون، بیماری‌های قلبی و عروقی، نارسایی قلب و سکته‌های قلبی از جمله عوارض مصرف الکل اتانول است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران همچنین به سرطان‌هایی اشاره کرد که در اثر مصرف الکل عارض می‌شود. ریسک ابتلا به سرطان حنجره، سرطان مری، سرطان دهان، سرطان سینه و سرطان روده در افرادی که الکل مصرف می‌کنند بسیار بالاتر از سایر افراد است.

از جمله ارگان‌های دیگر بدن که تحت تاثیر مشروبات الکلی قرار می‌گیرند و ممکن است آسیب ببینند، لوزالمعده یا پانکراس است.

لوزالمعده مسئول تنظیم قند خون بدن و ترشح انسولین است اما بر اثر آسیب ناشی از مصرف الکل با اختلال در عملکرد مواجه می‌شود و در نتیجه تنظیم قند خون بدن به هم می‌ریزد. همچنین التهاب در لوزالمعده به دردهای شدید در ناحیه‌ی شکم نیز ختم خواهد شد.

مصرف الکل موجب اختلال در عملکرد قند خون و انسولین می‌شود.

تشخیص الکل اتانول و الکل متانول

الکل‌های تقلبی حاوی متانول عوارض شدیدتر و غیرقابل جبران بیشتری به جا می‌گذارد و مسمومیت شدید ناشی از مصرف الکل، در نتیجه‌ی وجود متانول در این نوشیدنی اتفاق می‌افتد که می‌تواند نابینایی فرد، نارسایی کلیه و در نهایت مرگ مصرف‌کننده را در پی داشته باشد.

تشخیص وجود اتانول یا متانول در الکل، برای مصرف‌کننده کار بسیار سختی است و روش‌هایی از جمله سوزاندن الکل و رنگ شعله، نمی‌تواند دلیل محکمی بر متانولی نبودن الکل باشد! پس بهتر است افراد احتیاط کرده و با جان خود بازی نکنند و از مصرف این نوشیدنی خودداری نمایند.

مسمویت الکلی و اقدامات فوری درمانی

متاسفانه موج مسمومیت با الکل در هفته‌های اخیر، به خاطر وجود متانول در نوشیدنی‌های الکلی تقلبی بوده و منجر به مرگ مصرف‌کنندگان شده است. متانول ماده‌ی کشنده‌ برای انسان است و در صورت مصرف حتی مقادیر کمی از آن، فرد با مسمومیت شدید روبرو خواهد شد و احتمال تاثیر اقدامات درمانی نیز در وی بسیار کم است.

لازم است افرادی که پس از مصرف مشروبات الکلی، دچار کوچک‌ترین عوارضی نظیر علائم گوارشی، تهوع، دل‌درد، سرگیجه و کاهش دید می‌شوند سریعا به اورژانس مراجعه کرده و با شفافیت و بدون نگرانی شرح حال دهند تا اقدامات درمانی لازم فورا صورت بگیرد.

مصرف مشروبات الکلی؛ از مسمومیت تا سرطان - 6 - - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*