جینسینگ برای لاغری + معرفی بهترین جینسینگ برای کاهش وزن

اگر تا به حال نام جینسینگ را شنیده باشید، به احتمال زیاد درباره فواید بی‌شمار آن اطلاع دارید؛ اما آیا می‌دانید جینسینگ برای لاغری بسیار مؤثر است؟ چاقی یک مشکل جدی سلامتی است که در دهه‌های اخیر شیوع زیادی پیدا کرده و یک عامل خطر برای بیماری‌های متابولیک مانند فشار خون، دیابت و چربی خون […]

جینسینگ عمدتا برای ناراحتی‌هایی مانند کمبود انرژی، قند خون بالا، کلسترول بالا، رفع التهاب، کاهش استرس و حتی درمان اختلالات جنسی استفاده می‌شود
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 22 دقیقه

تعداد بازدید 4418

تاریخ انتشار

اگر تا به حال نام جینسینگ را شنیده باشید، به احتمال زیاد درباره فواید بی‌شمار آن اطلاع دارید؛ اما آیا می‌دانید جینسینگ برای لاغری بسیار مؤثر است؟ چاقی یک مشکل جدی سلامتی است که در دهه‌های اخیر شیوع زیادی پیدا کرده و یک عامل خطر برای بیماری‌های متابولیک مانند فشار خون، دیابت و چربی خون محسوب می‌شود. بسیاری از افراد به دنبال راه‌های عجیب و رژیم‌های بسیار سخت و کم کالری برای کاهش وزن هستند، اما مطالعات اخیر نشان داده است که اگر می‌خواهید وزن کم کنید، باید مواظب سلامت روده و دستگاه گوارشی خود باشید.

تحقیقاتی که در مورد چاقی و اضافه وزن انجام شده است، نشان داده که بین چاقی ناشی از رژیم غذایی و تغییرات در اکولوژی میکروبی روده ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. میکروبیوتای روده به‌عنوان یکی از عوامل اصلی دخیل در کنترل وزن بدن در نظر گرفته می‌شود، به طوری که داروها یا موادی که به حفظ تعادل در ترکیب میکروبیوتای روده کمک می‌کنند، می‌توانند اثر ضد چاقی داشته باشند. در این مقاله درباره اینکه چگونه جینسینگ می‌تواند به حفظ سلامت روده‌های شما و کاهش وزن کمک کند، می‌پردازیم.

جینسینگ چیست؟

جینسینگ ریشه Panax ginseng Meyer, Araliaceae از خانواده گیاهان Panax است و از 1000 سال پیش تا کنون در کشورهای آسیایی از جمله کره، چین و ژاپن، به عنوان یک گیاه مقوی مورد استفاده قرار گرفته است. جینسینگ عمدتا برای ناراحتی‌هایی مانند کمبود انرژی، قند خون بالا، کلسترول بالا، رفع التهاب، کاهش استرس و حتی درمان اختلالات جنسی استفاده می‌شود؛ امروزه خواص جینسینگ برای لاغری مورد توجه زیادی قرار گرفته است.

خواص دارویی جینسینگ به جین سنوزیدها نسبت داده می‌شود که در جینسنگ به‌وفور یافت می‌شوند. بیش از 100 جین سنوزید مختلف شناسایی شده است که سطوح آن‌ها بسته به عواملی از جمله سن ریشه، آب و هوا، ارتفاع و شرایط خاک از ریشه‌ای به ریشه دیگر متفاوت است. جین سنوزیدهای مختلف اثرات متفاوتی بر بدن دارند و حتی به نظر می‌رسد که برخی از آن‌ها اثرات متضادی ایجاد می‌کنند. دلیل اینکه برخی از مطالعات نشان می‌دهند جینسینگ فشار خون را کاهش می‌دهد، در حالی که برخی دیگر عکس این موضوع را نشان می‌دهند، از همین حقیقت نشأت می‌گیرد. به همین دلیل بهتر است همیشه از ریشه‌های باکیفیت جینسینگ در حالت طبیعی و با حداقل فرآوری استفاده کنید. فرآوری (مانند تولید عصاره جینسینگ) نسبت تمام جین سنوزیدهای مختلف را تغییر می‌دهد.

کدام نوع جینسینگ به کاهش وزن کمک می‌کند؟

انواع مختلفی جینسینگ وجود دارد که هریک دارای خواص متفاوتی هستند. به‌طور کلی جینسینگ در سه گونه متمایز وجود دارد: آسیایی، آمریکایی و سیبریایی.

جینسینگ آسیایی یا panax ginseng عمدتاً در چین و کره کشت می‌شود. جینسنگ چینی قبل از برداشت به مدت چهار تا شش سال رشد می‌کند، سپس به طور طبیعی جلوی آفتاب خشک شده و پس از خشک‌ شدن به رنگ سفید درمی‌آید؛ به همین دلیل به آن جینسینگ سفید می‌گویند. فرآیند خشک کردن جینسینگ سفید به گونه‌ای است که آنزیم‌های آن را تجزیه می‌کند و باعث کاهش قدرت ریشه می‌شود.

جینسینگ کره‌ای پس از شش سال برداشت می‌شود و قبل از خشک شدن با بخار پخته می‌شود. این فرآیند، ریشه قهوه‌ای مایل به قرمزی تولید می‌کند، به همین دلیل به آن جینسینگ قرمز می‌گویند. روش تهیه جینسینگ کره‌ای طوری است که باعث می‌شود جین سنوزیدها به میزان زیادی حفظ شوند.

جینسینگ کره‌ای قوی‌ترین و محبوب‌ترین نوع در جهان محسوب می‌شود. خواصی که به جینسینگ نسبت داده می‌شود، از جمله خواص جینسینگ برای لاغری مربوط به جینسینگ قرمز کره‌ای است. جینسینگ کره‌ای را نباید با جینسینگ سیبری یا جینسینگ آمریکایی اشتباه گرفت. جینسینگ سیبری و آمریکایی گیاهان مختلفی هستند که نیازهای متفاوتی را برآورده می‌کنند.

جینسنگ سیبری یا Eleutherococcus senticosus در واقع جینسینگ نیست، بلکه یک گونه متفاوت است که به احتمال زیاد برای اهداف بازاریابی و افزایش فروش به جینسینگ تغییر نام داده است. گونه سیبریایی به جای ریشه‌های گوشتی دارای ریشه‌های چوبی است و به جای جین سنوزیدها، حاوی ترکیبات الوتروسید است.

جینسینگ قرمز کره‌ای قرن‌ها در طب سنتی چینی به عنوان یک مکمل کلی سلامت مورد استفاده قرار می‌گرفته و در موارد زیر استفاده می‌شده است:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود سلامت قلب
 • درمان دیابت
 • افزایش سطح انرژی
 • کاهش استرس
 • درمان ناتوانی جنسی

گفته می‌شود جینسینگ شبیه بدن انسان است، اما به جای دست و پا، شاخه دارد. تصور می‌شود که این شباهت دلیلی است که گیاه‌پزشکان سنتی، جینسینگ را درمانی برای تمام بدن می‌دانستند. امروزه تحقیقات نشان داده است که جینسینگ به عنوان یک درمان طبیعی بسیار موثر است.

همیشه از ریشه‌های باکیفیت جینسینگ در حالت طبیعی و با حداقل فرآوری استفاده کنید.

همیشه از ریشه‌های باکیفیت جینسینگ در حالت طبیعی و با حداقل فرآوری استفاده کنید.

خواص جینسینگ برای لاغری کدام است؟

اگر با افزایش وزن دست و پنجه نرم می‌کنید، جینسینگ می‌تواند به شما کمک کند تا با چربی‌های بدن خود بهتر مقابله کنید. این ماده ارزش‌مند متابولیسم شما را افزایش داده و در نتیجه به کاهش وزن کمک می‌کند. از طرف دیگر جینسینگ با افزایش سلامتی روده می‌تواند در کاهش وزن مؤثر باشد. سلامت روده یکی از مهمترین جنبه‌های سلامت کلی ما به عنوان انسان است.

در روده‌های هر یک از ما یک میکروبیوم کامل وجود دارد که هم شامل باکتری‌های خوب (و هم تعدادی باکتری بد) است. باکتری‌های خوب نقش مهمی در سلامت کلی بدن ایفا می‌کنند و با به حداکثر رساندن آن‌ها، تأثیر رژیم غذایی سالم و ورزش مشهودتر می‌شود. به عنوان مثال، یک راه عالی برای داشتن رژیم غذایی سالم، افزودن سبزیجات بیشتر به وعده‌های غذایی است. اما اگر یک بیوم روده ناسالم داشته باشید، انجام این کار آنچنان که فکر می‌کنید، مؤثر نخواهد بود. به همین دلیل بسیار مهم است که برای حفظ سلامت سیستم گوارشی خود، آنچه را که می‌توانید، انجام دهید.

در گذشته مشخص شده بود که جینسینگ به کاهش وزن کمک می‌کند، اما دانشمندان نمی‌توانستند دقیقا مشخص کنند که چگونه این اتفاق می‌افتد. محققان مشکوک بودند که آیا خواص جینسینگ برای لاغری می‌تواند با میکروبیوم روده ارتباط داشته باشد یا خیر. در مطالعات جدید، هدف محققان شناسایی اثر جینسینگ بر باکتری‌های روده بود.

نتایج آن‌ها نشان داد وقتی جینسینگ مصرف می‌شود، باکتری‌های روده را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که روش چربی سوزی بدن را تغییر می‌دهند. محققان به این نتیجه رسیدند که باکتری‌های روده به طور خاص بر متابولیسم تأثیر می‌گذارند و بنابراین جینسینگ می‌تواند یک گزینه درمانی مؤثر برای کسانی باشد که با چاقی مبارزه می‌کنند.

5 خاصیت جینسینگ برای لاغری عبارت‌اند از:

 • جینسینگ حاوی بافت چربی قهوه‌ای یا BAT است که می‌تواند چربی را سریع‌تر به انرژی تبدیل کند. یکی از دلایلی که پس از مصرف جینسینگ انرژی بالایی دارید، همین موضوع است.
 • جینسینگ باعث تولید باکتری‌های مفید روده می‌شود که الگوی کالری سوزی را تغییر می‌دهد. این امر بر متابولیسم بدن تأثیر گذاشته و در نهایت منجر به کاهش وزن می‌شود.
 • جینسینگ یک ماده بسیار مؤثر برای کنترل سطح قند خون است، بنابراین به کاهش وزن کمک می‌کند.
 • جینسینگ به جذب بهتر چربی کمک می‌کند. مطالعه‌ای که در مجله Elsevier منتشر شده است، نشان می‌دهد که جینسینگ باعث جذب بهتر چربی و سایر مواد مغذی در بدن می‌شود. با توجه به این خاصیت، جینسینگ تجمع چربی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 • جینسینگ عملکرد کبد را بهتر کرده و منجر به تولید شیره‌های گوارشی بیشتر می‌شود. این فرآیند از ایجاد کبد چرب که عمدتاً به دلیل مصرف رژیم غذایی پرچرب و عملکرد نامناسب کبد اتفاق می‌افتد، جلوگیری می‌کند.
رژیم سایزینو

چگونه از جینسینگ برای لاغری استفاده کنیم؟

به طرق مختلف می‌توانید از جینسینگ برای لاغری استفاده کنید. یکی از بهترین و آسان‌ترین راه‌ها برای مصرف جینسینگ، دم کردن آن است. دم کردن جینسینگ باعث می‌شود ترکیبات جین سنوزید در آب داغ حل ‌شوند و جذب آن‌ها برای دستگاه گوارش بسیار آسان‌تر شود. در ادامه سه روش استفاده از جینسینگ را توضیح می‌دهیم:

جینسینگ و عسل

افزودن عسل به چای جینسینگ یک راه عالی برای بهبود طعم و پرخاصیت‌تر کردن آن است. عسل یک قند طبیعی و دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی است. جینسینگ هم به بهبود عملکرد سیستم ایمنی، افزایش انرژی و کاهش قند کمک می‌کند. نوشیدن یک فنجان چای جینسینگ با عسل طبیعی برای افرادی که به دنبال کاهش وزن، تقویت سیستم ایمنی یا افزایش انرژی و بهره‌وری هستند، بسیار عالی است.

آب را به جوش آورید. اجازه دهید آب برای مدت کوتاهی تا حدود 98 درجه سانتیگراد خنک شود. این دما بهترین دما برای استخراج تمام ترکیبات جین سنوزید از ریشه جینسینگ است. اگر از پودر جینسینگ استفاده می‌کنید، ابتدا پودر را در یک چای کیسه‌ای یکبار مصرف قرار دهید. سپس آب داغ را روی جینسینگ بریزید. بسته به قوت چایی که می‌خواهید، بگذارید دمنوش جینسینگ 5 تا 15 دقیقه دم بکشد سپس به آن یک قاشق عسل اضافه کرده و میل کنید.

جینسینگ و سیاه دانه

دمنوش سیاه دانه یک دمنوش گیاهی است که از دانه‌های سیاه دانه تهیه می‌شود. سیاه دانه سرشار از آنتی اکسیدان است، از مزایای آن می‌توان به کاهش کلسترول، مبارزه با سویه‌های باکتریایی و بیماری‌های مزمن و کاهش التهاب اشاره کرد. با اضافه کردن سیاه دانه به چای جینسینگ می‌توانید از خاصیت هر دو این گیاهان بهره‌مند شوید. دمنوش سیاه دانه فقط دم کرده سیاه دانه در آب داغ است. برای تهیه دمنوش جینسینگ و سیاه دانه به صورت زیر عمل کنید:

آب و سیاه دانه را در قوری بریزید و بگذارید بجوشد. پس از جوش آمدن از روی حرارت بردارید. در قوری را بپوشانید و پس از اینکه دمای آب به 98 درجه سانتی‌گراد رسید، جینسینگ را اضافه کنید. بگذارید 10 دقیقه دم بکشد. دمنوش را در فنجانی صاف کرده و میل کنید. به جای ریشه جینسینگ می‌توانید از عسل جینسینگ استفاده کنید.

جینسینگ و زعفران

دمنوش جینسینگ و زعفران مملو از فواید فوق العاده زعفران و جینسینگ برای سلامتی است. زعفران یکی از قدیمی‌ترین و با ارزش‌ترین ادویه‌ها در زمین است و فواید و خواص دارویی بی‌شماری دارد. محققان بر این باورند که زعفران می‌تواند یک آرام بخش قوی در دوران قاعدگی باشد. زعفران در درمان افسردگی و اضطراب کاربرد دارد؛ علاوه بر آن کمک‌کننده احتمالی افسردگی، اضطراب و سرطان است. زعفران می‌تواند به کاهش اشتها و کاهش وزن کمک کند. بنابراین با ترکیب کردن آن با جینسینگ می‌توانید از خاصیت هر دو ماده برای کاهش وزن بهره‌مند شوید.

برای تهیه دمنوش جینسینگ و زعفران، آب را به جوش بیاورید، سپس حرارت را خاموش کنید. در یک فنجان 6 تا 8 رشته زعفران و جینسینگ را قرار دهید و آب جوش روی آن‌ها بریزید. دمنوش را هم بزنید و بگذارید چند دقیقه بماند (به دلیل داشتن زعفران آب به رنگ زرد روشن در می‌آید). در صورت تمایل می‌توانید نعنا و لیمو اضافه کنید. دمنوش شما آماده است و می‌توانید آن را مصرف کنید.

دمنوش جینسینگ و زعفران مملو از فواید فوق العاده زعفران و جینسینگ برای سلامتی است.

دمنوش جینسینگ و زعفران مملو از فواید فوق العاده زعفران و جینسینگ برای سلامتی است.

برای کاهش وزن چقدر در روز جینسینگ مصرف کنیم؟

همانطور که گفته شد، دانشمندانی که روی خواص جینسینگ برای لاغری تحقیق می‌کردند، به دنبال بررسی اثرات آن روی میکروبیوتای روده بودند. برای بررسی اثر جینسینگ بر میکروبیوتای روده، 10 زن میانسال کره‌ای چاق عصاره جینسنگ Panax را به مدت 8 هفته دریافت کردند. عصاره جینسنگ Panax که در این مدت به آن‌ها داده شد، توسط شرکت کره‌ای بیوفرمنتیشن با مسئولیت محدود تولید و ارائه شد. عصاره‌های دانه‌بندی‌شده منجمد جینسینگ به وزن 4 گرم در پاکت‌های دارویی کاغذی بسته‌بندی شدند و از شرکت‌کنندگان خواسته شد که یک بسته را دو بار در روز مصرف کنند. در این 8 هفته تغییرات قابل توجهی در وزن بدن و شاخص توده بدنی آن‌ها مشاهده شد. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که جینسینگ اثر کاهش وزن و اثرات جزئی بر میکروبیوتای روده در همه شرکت‌کنندگان داشت. علاوه بر این، اثرات ضد چاقی آن بسته به ترکیب میکروبیوتای روده قبل از مصرف جینسینگ متفاوت بود.

جینسینگ یک گیاه باستانی است که می‌تواند به شما در سوزاندن چربی و کاهش وزن کمک کند. چند مطالعه روی افراد چاق نشان داده‌اند که وقتی جینسینگ با یک رژیم غذایی سالم و ورزش ترکیب شود، می‌تواند کمک کند تا وزن و چربی بدن کاهش پیدا کند. همچنین در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که جینسینگ بر متابولیسم لیپیدها (یعنی چربی‌ها) تأثیر می‌گذارد، به طوری که بدن چربی کمتری جذب می‌کند و چربی‌هایی را که جذب می‌کند، سریع‌تر می‌سوزاند.

روش دیگری که جینسینگ بر متابولیسم تأثیر می‌گذارد از طریق تأثیر آن بر لپتین، انسولین و آدیپونکتین است که همگی نقش مهمی در متابولیسم چربی و کلسترول چربی دارند. اعتقاد بر این است که جین سنوزیدها، ترکیبات فعال موجود در جینسینگ، باعث کاهش چربی در سطح مولکولی می‌شود که به نوبه خود منجر به افزایش سطح انسولین و کاهش مصرف غذا و کاهش وزن کلی می‌شود.

منبع: +++++

جینسینگ برای لاغری + معرفی بهترین جینسینگ برای کاهش وزن - 6 - جینسینگ برای لاغری - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.2 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-رضا 1403/01/31

سلام من کن توان خرید پودر یا خود ریشه جیسینگ ندارم آیا قرص خوبه

کارشناس به اندام 1403/02/01

سلام نه عزیزم استفاده نکنید

-مرتضی 1403/01/31

سلام قرص جیسینگ برای رفع استرس و انرژی و حافظه خوبه یا حتما باید ریشه جیسینگ استفاده کرد

کارشناس به اندام 1403/02/01

سلام عزیزم هیچ دارویی خودسر وبدون تجویز پزشک معالج مصرف نکنید حتی برای رفع استرس شما باید ورزش کنید کتاب بخونید موسیقی گوش بدین غذای سالم بخورید

-خداداد 1402/11/27

سلام جنسینگ چطور مصرف کنم که وزنم کم شود و چه چور تهیه کن

کارشناس به اندام 1402/11/28

سلام مصرف روزانه توصیه نمیشه میتونه حساسیت ایجاد کنه

- 1402/06/13

باعث لاغری میشه

کارشناس به اندام 1402/06/14

نه عزیزم

-زهره 1402/04/29

من از پودر جنسینگ وعسل استفاده میکنم خیلی خوبه انرژیم خیلی خوب شده زیاد خسته نمی شم

محمد 1402/02/25

برای قوای جنسی ولاغری کدوم بهتره

کارشناس به اندام 1402/02/26

عزیزم برنامه تغذیه کامل وغنی ازهمه گزوه وموادغذایی میتونین برای رژیم روی لینک بزنید وثبت نام انجام بدین

-مریم 1402/02/19

کدام نوع جنسینگ برای لاغری خوب هستم

کارشناس به اندام 1402/02/20

عزیزم توصیه به مصرف نمیشه مخصوصا برای خانم ها

زهرا 1401/11/22

آیاجنسینگ برای کسی که فشارخون داردمضراست؟

کارشناس به اندام 1401/11/28

بله عزیزم‌میتونه باعث بالا بردن فشارخون بشه تاثیر برای همه یکسان نیست