قهوه جینسینگ چیست و چه خواصی دارد؟

مردم به دلایل مختلفی به دنبال جایگزین‌هایی برای قهوه می‌گردند. برخی از این جایگزین‌ها اسیدیته بالایی دارند و برخی دیگر صرفاً نسخه ملایم‌تری از قهوه با مزایای سلامتی بیشتر، ازجمله متابولیسم سالم‌تر و اثرات کاهش وزن هستند. روی‌آوردن به چای، یکی از راه‌های کاهش میل فرد به قهوه است، اما چای طعم غنی و عطر […]

جینسینگ گیاهی است که وقتی با کافئین قهوه ترکیب شود، یک تونیک انرژی‌زای روزانه ایجاد می‌کند
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 2439

تاریخ انتشار

مردم به دلایل مختلفی به دنبال جایگزین‌هایی برای قهوه می‌گردند. برخی از این جایگزین‌ها اسیدیته بالایی دارند و برخی دیگر صرفاً نسخه ملایم‌تری از قهوه با مزایای سلامتی بیشتر، ازجمله متابولیسم سالم‌تر و اثرات کاهش وزن هستند. روی‌آوردن به چای، یکی از راه‌های کاهش میل فرد به قهوه است، اما چای طعم غنی و عطر خوب قهوه را ندارد. درمیان نوشیدنی‌های گوناگون، از قهوه جینسینگ می‌توان به‌عنوان یک رقیب قدرتمند برای قهوه معمولی نام برد. در پاسخ به این سوال که قهوه جینسینگ چیست باید گفت، این قهوه در مقایسه با قهوه سنتی، رنگی روشن‌‎تر، شبیه کاپوچینو و طعمی ضعیف‌تر، اما شیرین‌تر دارد. این مقاله نگاهی کامل‌تر و دقیق‌تر به خواص، عوارض، روش تهیه، بهترین زمان مصرف، علت متعادل بودن این نوشیدنی و روش تشخیص قهوه جینسینگ خوب خواهد داشت.

روش درست‌کردن قهوه جینسینگ

قهوه جینسینگ یک نسخه مرسوم‌تر و مطمئناً خوشمزه‌تر از دمنوش سنتی جینسینگ است که با ریختن جینسینگ خشک یا پودرشده در آب و حرارت‌دادن آن تا زمانی که به جوش بیاید، تهیه می‌شود و البته باید حداقل 15 دقیقه بجوشد. طعم این نوشیدنی در ابتدا تند و تلخ است، اما پس از آن طعمی خوشایند را آزاد می‌کند. اما قهوه گیاه جینسینگ که از ترکیب قهوه، عصاره جینسنگ و سایر مواد تشکیل‌شده است، به‌دلیل طعم منحصربه‌فرد، غنی و خواص انرژی‌بخش و محرک آن، محبوبیت بیشتری نسبت به دمنوش جینسینگ خالص دارد. البته باید توجه داشت که انواع مختلفی از قهوه گیاه جینسینگ در بازار وجود دارد که متاسفانه بسیاری از آن‌ها کیفیت پایینی دارند. مواد اولیه اصل این نوشیدنی باید به این‌صورت باشد:

 • قهوه آسیاب‌شده
 • شکر (ریشه جینسینگ طعم تلخی دارد)
 • عصاره جینسینگ

در انواع ناخالص این قهوه، شکر به مقدار زیاد وجود دارد و عصاره جینسینگ با اسانس آن جایگزین‌شده و افزودنی‌های نه چندان سالم زیر هم به نوشیدنی اضافه می‌شود:

 • خامه گیاهی
 • چربی گیاهی هیدروژنه
 • خامه شیر
 • طعم دهنده
 • رنگ‌های خوراکی
قهوه جینسینگ یک نسخه مرسوم‌تر و مطمئناً خوشمزه‌تر از دمنوش سنتی جینسینگ است

قهوه جینسینگ یک نسخه مرسوم‌تر و مطمئناً خوشمزه‌تر از دمنوش سنتی جینسینگ است.

بااین‌وجود، خبر خوب اینجاست که تهیه قهوه جینسینگ در خانه آسان و سریع بوده و دستورالعمل آماده‌سازی آن به‌صورت زیر است:

موادلازم:

 • نصف قاشق چای‌خوری عصاره یا پودر ریشه جینسینگ خشک
 • 70 میلی‌لیتر شیر گرم
 • یک شات قهوه ریسترتو (حدود 20 میلی‌لیتر).
 • شکر

روش تهیه:

 • شیر را گرم کنید، بدون این‌که آن را به جوش بیاورید.
 • عصاره ریشه جینسینگ و شات قهوه را به شیر اضافه کنید و هم بزنید.
 • در نهایت، درصورت تمایل شکر را اضافه کنید.

بهترین زمان مصرف قهوه جینسینگ

برای مصرف قهوه جینسینگ بهتر است با دوزهای کمتر شروع‌شده و در طول زمان مقدار آن افزایش یابد. عصاره استاندارد جینسینگ، معمولا حاوی 2 تا 3 درصد جین‌سنوزید کل است که بهتر است قبل از غذا مصرف شود تا جذب آن افزایش یابد.

خواص قهوه جینسینگ چیست؟

کسانی که به دنبال این نوع قهوه هستند، می‌دانند مصرف متعادل قهوه جینسینگ برای سلامتی بسیار عالی است. اغلب افرادی که این قهوه را می‌نوشند، می‌گویند با نوشیدن یک فنجان از قهوه حاوی جینسینگ، احساس تجدید قوا می‌کنند و این نوشیدنی، برای آن‌ها مکملی است که سرعت عمل و تمرکز را بهبود می‌بخشد. همچنین، این قهوه می‌تواند سطح استرس را کاهش داده و خلق‌وخو را بهبود بخشد و گفته می‌شود با علائم پیری نیز مبارزه می‌کند. گنجاندن جینسینگ در قهوه برای کسانی که قهوه را به این دلیل می‌نوشند که از علائم بی‌خوابی یا اضطراب رنج می‌برند، ایده‌آل است، زیرا یک فنجان قهوه حاوی جینسینگ، کافئین کمتری نسبت به قهوه معمولی دارد، اما به‌دلیل خواص انرژی‌زا، ظرفیت تقویت عملکرد مغز را با گردش خون بیشتری مواجه کرده و به‌عنوان یک مکمل و جایگزین برای قهوه خالص، موثر است. البته برخی افراد، ممکن است انتظار طعم گیاه‌مانندی داشته باشند که به طعم قهوه موردعلاقه‌شان نزدیک باشد اما باید گفت این قهوه در مقایسه با قهوه سنتی، طعم شیرین‌تر و غلیظ‌تر و رنگ روشن‌تری شبیه به کاپوچینو دارد. باید توجه داشت قهوه جینسینگ به‌ندرت و به‌طور خالص تهیه‌شده و اغلب با کمی قهوه واقعی مخلوط می‌شود تا این دو طعم با هم ترکیب و هماهنگ شوند.

درهرحال، محاسن قهوه جینسینگ به اجزای مختلفی که در ریشه جینسینگ وجود دارد، نسبت داده می‌شود. این نوشیدنی، علاوه بر محتوای خوب ویتامین، اسانس و پلی ساکاریدها، حاوی جین‌سنوزیدهای مهم بسیاری نیز هست که مواد اصلی فعال جینسینگ هستند. این مواد دارای خواص هیپوگلیسمی هستند که برای کاهش غلظت گلوکز خون مفید است، از سنتز انسولین حمایت می‌کند و تولید گلوکز در خون را کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید سایر خواص قهوه جینسینگ چیست، در ادامه با ما همراه باشید:

قهوه جینسینگ، می‌تواند سطح استرس را کاهش داده و خلق‌وخو را بهبود بخشد.

قهوه جینسینگ، می‌تواند سطح استرس را کاهش داده و خلق‌وخو را بهبود بخشد.

کاهش التهاب

برخی از مطالعات نشان داده‌اند جینسینگ می‌تواند التهاب را کاهش داده و فعالیت آنتی‌اکسیدانی را در سلول‌ها افزایش دهد.

بهبود عملکرد مغز

جینسینگ می‌تواند در بهبود عملکرد شناختی مغز معجزه کند. مطالعات نشان داده‌اند مصرف قهوه جینسینگ می‌تواند به خلق‌وخوی بهتر و حافظه قوی‌تر منجر شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن

قهوه جینسینگ توانایی ارگانیسم را برای سازگاری با استرس تقویت می‌کند و عملکرد سیستم‌ایمنی، غدد درون‌ریز و توانایی‌های جسمی و ذهنی را بهبود می‌بخشد. مطالعات مختلف نشان داده‌اند جینسینگ بر ترشح کورتیزول یا «هورمون استرس» تأثیر می‌گذارد. این کار باعث تحریک عملکرد سیستم‌ایمنی و آزادسازی پروتئین‌ها، تقویت مقاومت ارگانیسم در برابر استرس روانی و سازگاری با تغییرات بیرونی و درونی ناشی از آن می‌شود. علاوه‌براین، این نوشیدنی می‌تواند به‌طور موقت عملکرد و فعالیت بدن را با بهبود رفلکس‌ها، کاهش خستگی و تقویت حافظه افزایش دهد. مطالعات نشان داده است سیستم ایمنی بیماران سرطانی پس از جراحی، با کمک جینسینگ بسیار سریع‌تر بهبود یافته است. سایر فواید قهوه جینسینگ، عبارتند از:

 • بهبود گردش خون
 • کاهش کلسترول
 • کمک به هضم غذا
 • توانایی تحریک روده
 • ایجاد آرامش و افزایش تمرکز
 • آزاد‌شدن آهسته انرژی: انتشار آهسته کافئین در سیستم بدن با کمک جینسینگ، به‌معنای افزایش ماندگاری انرژی بدون تحریک‌پذیری ناشی از قهوه است.
 • کمک به لاغری: مواد فعال موجود در جینسینگ، فرآیند فیزیولوژیکی را تحریک به تولید انرژی و سوزاندن چربی و قند می‌کند.

در این بخش از مقاله قهوه جینسینگ چیست باید گفت، یک فنجان قهوه حاوی جینسینگ، 83 کالری دارد و شامل مواد زیر است:

 • 48 درصد چربی
 • 31 درصد کربوهیدرات
 • 21 درصد پروتئین
 • 284 میلی‌گرم پتاسیم
 • 64 میلی‌گرم سدیم
 • ویتامین A
 • آهن

از نظر بالینی ثابت‌شده است که این نوشیدنی، عملکرد شناختی و حافظه کاری را بهبود می‌بخشد. جینسینگ گیاهی است که وقتی با کافئین قهوه ترکیب شود، یک تونیک انرژی‌زای روزانه ایجاد می‌کند که برای کمک به بهبود سلامت جسمی و روانی مفید است.

رژیم سایزینو

عوارض مصرف

مصرف دوزهای بالای قهوه معمولی می‌تواند با اضطراب، خونریزی، مشکلات قلبی عروقی خاص (مانند فشار خون بالا)، دیابت، اسهال، سندرم روده تحریک‌پذیر، گلوکوم و پوکی استخوان همراه باشد. مصرف جینسینگ نیز می‌تواند با نقص عملکرد بدن در بیماری‌های خودایمنی، اختلالات خونریزی، دیابت، اختلالات بیماری‌های حساس به هورمون، بی‌خوابی، تهوع، سرگیجه و اختلالات کبدی و گوارشی مرتبط باشد. در پاسخ به این سوال که قهوه جینسینگ چیست باید گفت این قهوه ترکیبی از این دو ماده است که به دلیل توانایی ترکیباتش در تحریک سیستم‌های مختلف بدن، باید با اعتدال مصرف شود. به‌خصوص مصرف بیش‌ازحد این نوشیدنی در کسانی که از بی‌خوابی، اضطراب یا بی‌قراری رنج می‌برند، می‌تواند باعث تاکی کاردی، تحریک‌پذیری یا فشارخون بالا شود. بنابراین بهتر است از مصرف قهوه جینسینگ همراه با سایر نوشیدنی‌های محرک مانند چای یا نوشیدنی‌های الکلی خودداری شود.

موارد منع مصرف

جینسینگ می‌تواند با سایر داروها مانند وارفارین، سرکوب‌کننده‌های سیستم ایمنی، مهارکننده MAO و انسولین تداخل داشته باشد. قهوه نیز ممکن است با افدرین موجود در برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، کلوزاپین و سایر مواد فعال تداخل داشته باشد. بنابراین، افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند، بهتر است سراغ قهوه حاوی جینسینگ نروند.

چرا قهوه جینسینگ یک نوشیدنی متعادل است؟

کافئین یک عنصر آلکالوئیدی است که در برخی مواد یافت می‌شود و به‌عنوان تحریک‌کننده سیستم عصبی مرکزی شناخته‌شده است. برای بررسی این مطلب که قهوه جینسینگ چیست باید گفت، جینسینگ در برخی نوشیدنی‌های انرژی‌زا وجود داشته و به افزایش سطح انرژی و فعالیت ذهنی معروف است. جینسینگ گیاهی با ریشه گوشتی است که معمولاً در آسیا و آمریکای شمالی یافت می‌شود. کافئین نیز که به نام‌های ماتین، گوارانین یا تئین هم مشهور است، به‌عنوان یک داروی روانگردان درنظر گرفته می‌شود. در ادامه به بیان تفاوت‌های این دو گیاه که در ترکیب بایکدیگر، نوشیدنی شگفت‌انگیز و متعادلی به نام قهوه جینسینگ را می‌سازند، خواهیم پرداخت.

جینسینگ باعث ایجاد انرژی در بدن و همچنین افزایش سلامت و شادابی می‌شود.

جینسینگ باعث ایجاد انرژی در بدن و همچنین افزایش سلامت و شادابی می‌شود.

 • جینسینگ آنابولیک و کافئین کاتابولیک است.
 • این محصول شامل فرآیندی است که طی آن غذا به قندهای طبیعی تجزیه شده و به‌راحتی توسط سلول‌ها استفاده می‌شود.
 • کافئین انرژی را با سرعت بیشتری تولید می‌کند و شامل تجزیه موادمغذی ذخیره‌شده در بدن است.
 • جینسینگ به‌عنوان تسکین‌دهنده استرس و تنش شناخته‌شده، اما کافئین باعث ایجاد اضطراب می‌شود.
 • جینسینگ هوشیاری ذهنی، دقت و وضوح را تحریک می‌کند و کافئین تأثیر منفی بر آگاهی، وضوح و دقت ذهنی دارد.
 • جینسینگ به کاهش فشار خون در افرادی که فشار خون بالا دارند، کمک می‌کند و در افرادی که فشار خون پایین دارند، فشار را افزایش می ‌دهد.
 • استفاده منظم از جینسینگ می‌تواند تنش‌های عصبی را کاهش دهد.
 • کافئین به‌عنوان عامل افزایش فشار خون، ایجاد فشار عصبی بالا و ضربان قلب نامنظم شناخته‌شده است. جینسینگ سطح کلسترول را کاهش داده و کافئین سطح کلسترول را افزایش می‌دهد.
 • جینسینگ برای تنظیم قندخون در افراد دیابتی و همچنین کسانی که از هیپوگلیسمی رنج می‌برند، مفید است.
 • کافئین با افزایش سطح قندخون در افراد دیابتی و کاهش آن در افراد مبتلابه هیپوگلیسمی شناخته‌شده است.

روش تشخیص قهوه جینسینگ خوب

چیزی که در دستور تهیه قهوه جینسنگ مهم است، درصد جینسینگ موجود در محصول نیست، بلکه غلظت جین‌سنوزیدها است. جین‌سنوزیدها به‌عنوان مواد فعال مرجع برای تعیین کیفیت مخلوط‌های حاوی جینسینگ درنظر گرفته می‌شوند. هنگام انتخاب یک محصول مبتنی بر جینسینگ، نه تنها دانستن کیفیت، بلکه مقدار ماده فعال موجود نیز مهم است، که بسته به شکل عرضه‌شده می‌تواند بسیار متفاوت باشد. محصولاتی که معمولاً در بازار وجود دارند، از عصاره جینسینگ با سطح ماده فعال حدود 1% یا 2% خلوص استفاده می‌کنند، درحالی‌که برخی از محصولات با کیفیت بالاتر این درصد را به 8 می‌رسانند. بااین‌حال، هرچه سطح ماده فعال بیشتر باشد، مقدار عصاره مورداستفاده کمتر است، چرا که درغیراین‌صورت، طعم قهوه بسیار تلخ می‌شود. متأسفانه، اطلاعات نادرست گاهی‌اوقات باعث ایجاد تصورات غلط می‌شود. این واقعیت که برچسب 1٪ مقدار خلوص جینسینگ را نشان می‌دهد، به‌هیچ وجه به این معنی نیست که محصول از نظر کیفی نسبت به محصولی که دوز آن فقط 0.3٪ است، برتری دارد.

یافتن جایگزین‌های سالم‌تر برای غذا یا نوشیدنی موردعلاقه،‌ معمولا می‌تواند چالش‌برانگیز باشد، اما ریشه جینسینگ یک گزینه عالی برای قهوه‌نوشان است! در انتهای مقاله قهوه جینسینگ چیست باید گفت این قهوه نه تنها فواید زیادی برای عملکرد مغز، آنتی‌اکسیدان‌ها و سیستم ایمنی بدن دارد، بلکه می‌تواند باعث کاهش وزن نیز بشود. این نوشیدنی متعادل، از مخلوط‌کردن قهوه آسیاب‌شده با پودر یا عصاره جینسینگ به‌دست می‌آید و استرس و خستگی را کاهش می‌دهد، نشاط بیشتری را فراهم می‌کند و مقاومت بدنی را افزایش می‌دهد. عوارض آن نیز ممکن است شامل بی‌قراری، بی‌خوابی، تحریک‌پذیری، اختلالات گوارشی و خونریزی باشد.

منبع +++++

قهوه جینسینگ چیست و چه خواصی دارد؟ - 7 - قهوه جینسینگ چیست - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*