خواص جینسینگ برای سلامتی + 3 روش استفاده از آن

اگر تا به حال نام جینسینگ به گوشتان نخورده یا اطلاعی از خواص و مزایای این ماده ندارید، باید به شما بگوییم که در درمان بسیاری از مشکلاتتان یک ماده مؤثر را از دست داده‌اید. جینسینگ نام یک گیاه درمانی، مقوی و باارزش است که به عنوان یک مکمل در بهبود و درمان انواع بیماری‌ها […]

جینسینگ سال‌ها است که جهت بهبود عملکرد حافظه و شناختی، کاهش اضطراب، افزایش قوای جنسی، درمان ناتوانی‌های جنسی و دیگر مشکلات مختلف استفاده می‌شود.
میانگین امتیاز 3.9 از 5

زمان مطالعه 54 دقیقه

تعداد بازدید 8261

تاریخ انتشار

اگر تا به حال نام جینسینگ به گوشتان نخورده یا اطلاعی از خواص و مزایای این ماده ندارید، باید به شما بگوییم که در درمان بسیاری از مشکلاتتان یک ماده مؤثر را از دست داده‌اید. جینسینگ نام یک گیاه درمانی، مقوی و باارزش است که به عنوان یک مکمل در بهبود و درمان انواع بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با هر چیزی که در مورد این گیاه عجیب و ویژه وجود دارد، آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

جینسینگ چیست؟

جینسینگ گیاهی است دارای ریشه‌های گوشتی که از گیاهان بومی مناطق شرقی آسیا و شمال امریکا محسوب می‌شود و البته در صورت فراهم بودن شرایط کشت، در دیگر مناطق هم قابلیت کاشت و برداشت دارد. ریشه این گیاه بیش از هزاران سال است که به عنوان یک داروی اساطیری و ارزشمند در بین مردمان سرزمین تایلند، چین، کره، منچوری، ویتنام و در میان سرخپوستان امریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جینسینگ سال‌ها است که جهت بهبود عملکرد حافظه و شناختی، کاهش اضطراب، افزایش قوای جنسی، درمان ناتوانی‌های جنسی و دیگر مشکلات مختلف استفاده می‌شود. جینسینگ در ترکیبات خود ماده‌ای به نام جینسنوسید یا ginsenosides دارد که در حقیقت خواص درمانی این گیاه وام‌دار حضور این ماده مقوی است. در ریشه این گیاه ترکیبات مغذی متنوعی مانند: پلی‌فنولیک، پلی‌استیلن، پلی ساکارید، آرژنین و مشتقات آن یافت می‌شود.

این گیاه آنقدر در گذشته ارزشمند و کمیاب بوده که در زمان امپراتوری، امتیاز آن صرفاً در دست شاهان و امپراتوران بوده است و در وعده‌های غذایی خاندان‌های سلطنتی به عنوان افزایش‌دهنده قوای جنسی و اکسیر جوانی استفاده می‌شده است.

جینسینگ سال‌ها است که جهت بهبود عملکرد حافظه و شناختی، کاهش اضطراب، افزایش قوای جنسی، درمان ناتوانی‌های جنسی و دیگر مشکلات مختلف استفاده می‌شود.

جینسینگ سال‌هاست که جهت کاهش اضطراب، افزایش قوای جنسی و دیگر مشکلات استفاده می‌شود.

 

خواص جینسینگ کدام است؟

در گذشته‌های دور Ginseng را برای درمان انواع بیماری‌ها مورد استفاده می‌نمودند، اما در روزگار امروزی یقیناً باید تحقیقات و مطالعات بسیار بیشتری انجام شود تا خواص این ریشه‌ گیاهی به عنوان یک مکمل غذایی مفید اثبات شود. محققان و پژوهشگران غربی اغلب خواص دارویی جینسینگ را زیر سؤال برده و اثبات آن را نیازمند تحقیقات بیشتر می‌دانند.

می‌توان محصولاتی که حاوی جینسینگ است را بر اساس کیفیت و خواص دارویی‌شان تقسیم نمود. توصیه ما این است که پیش از خرید این محصولات، حتماً به مواد تشکیل‌دهنده‌ و کاربرد هر یک از آن‌ها دقت کنید. برخی از این محصولات حاوی مقدار بسیار کمی از ترکیبات جینسینگ هستند و برخی دیگرشان دارای میزان بیشتری از آن گیاه هستند. محققان در طی این سال‌ها توانسته‌اند خواص بسیار زیادی را به جینسینگ نسبت دهند که در این بخش آن‌ها را برایتان شرح می‌دهیم.

1- افزایش انرژی

در ترکیبات این گیاه آمریکایی، مقادیری از پلی‌ساکارید و الیگوپپتیدها یافت می‌شود که موجب کاهش استرس اکسیداتیو و خستگی و همچنین افزایش قابل توجه فعالیت بدنی و انرژی می‌شود که این برای بیماران مبتلا به سرطان بسیار مفید است.

این گیاه قادر است فعالیت ذهنی و بدنی افرادی که دچار ضعف و خستگی مزمن هستند را تحت تأثیر قرار داده و درمان کند. نتیجه‌ی یکی از این مطالعات انجام ‌شده نشان می‌دهد جینسینگ می‌تواند علائم خستگی را در بیماران مبتلا به سرطان و بسیاری از دیگر بیماری‌های سلولی کاهش دهد. البته که خاصیت انرژی‌بخشی جینسینگ به عنوان مکمل مطالعه شده است و این نتایج صرفاً در افرادی دیده شده که تحت روش‌‌های درمانی دیگری هستند و از این گیاه هم استفاده می‌کنند.

2- بهبود توانایی شناختی و فعالیت عصبی

با افزایش سن، توانایی شناختی و فعالیت عصبی افراد با مشکلات جدی مواجه می‌شود. جینسینگ می‌تواند این توانایی‌ها را تحریک‌کند. مقادیر مناسب آنتی اکسیدان موجود در این گیاه مفید باعث جلوگیری از تجمع پلاک‌ها و رادیکال‌های آزاد در مغز می‌شود و در نهایت می‌تواند از مبتلا شدن فرد به آلزایمر، زوال عقلانی و سایر اختلالات شناختی جلوگیری کند.

جینسینگ علاوه بر این قادر است فرایند تفکر و ادراک انسان را به شکل واضحی تقویت کند. تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نتایج آن در «Cochrane Library» به انتشار رسیده است و تمام این‌ها صحت این ادعا را مورد بررسی قرار داده و در نهایت تأیید کرده است.

این مطالعات نشان داده‌اند جینسینگ برای ابعاد رفتاری شناختی و کیفی زندگی انسان‌ها سودمند است. البته که نویسندگان این پژوهش‌ها و مطالعات هشدار داده‌اند که آن مطالعات و بررسی‌های سیستماتیک انجام شده به یک نتیجه‌ قطعی و قانع‌کننده در زمینه‌ اثربخشی صد درصدی جینسینگ بر تقویت شناختی نرسیده‌ است و جهت اثبات کامل این خواص باید بررسی‌ها و مطالعات بیشتر و جامع‌تری انجام شود.

همچنین نتایج تحقیقات دیگری در مجله‌ی «Dairy Science» منتشر شده است که اثرات ترکیب جینسینگ آمریکایی با غذا را نشان می‌دهد. پژوهشگران نوعی شیر غنی‌ شده با جینسینگ را جهت تقویت عملکرد شناختی تهیه نموده‌اند. علی‌رغم تمام این تحقیقات، هنوز نمی‌توان به شکل قطعی گفت که ترکیب جینسینگ با محصولات خوراکی مختلف تأثیر صد درصدی بر بعد شناختی انسان دارد.

3- کاهش سطح قند خون بدن

ترکیبات معدنی جینسینگ، دارای خواصی است که می‌تواند قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع دو را به طور ملموسی کاهش دهد. جینسنوسید موجود در این گیاه در تولید انسولین و بهبود مقاومت بدن به انسولین نقش بسزایی دارد. هر چند برای اثبات تأثیر این گیاه بر سطح انسولین و قند خون انسان باید تحقیقات و مطالعات بیشتری انجام شود، اما با نتایج به دست آمده تا به الان می‌توان نتیجه گرفت که این گیاه تأثیر خود را بر سطح قند خون می‌گذارد.

4- جلوگیری از بروز آنفلوانزا

از جمله خواص جینسینگ می‌توان به پیشگیری از آنفلونزا اشاره کرد. تحقیقاتی در زمینه اثرگذاری این گیاه روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده که نتایج آن نشان می‌دهد این ریشه‌ گیاهی پرخاصیت قادر است از بروز آنفولانزا و همچنین ویروس سین‌سیشیال تنفسی با نام اختصاری RSV جلوگیری کند. بررسی‌های مختلف در این زمینه نشان داد که عصاره جینسینگ قرمز توان بهبود بخشیدن به وضعیت سلول‌های اپی‌تلیالی یا همان بافت پوششی که ویروس آنفولانزا بر آنها اثر گذاشته است را دارد. تحقیقات تکمیلی در این زمینه همچنان ادامه دارد.

جنسینگ قادر است از بروز آنفولانزا و همچنین ویروس سین‌سیشیال تنفسی با نام اختصاری RSV جلوگیری کند.

جنسینگ قادر است از بروز آنفولانزا و همچنین ویروس سین‌سیشیال تنفسی با نام اختصاری RSV جلوگیری کند.

5- خواص ضد التهابی

در جینسینگ قرمز کره‌ای مقادیری از جینسنوسید وجود دارد که دارای خواص آنتی‌ اکسیدان و ضد‌ التهابی قدرتمندی است. این ماده می‌تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد و موجب افزایش فعالیت آنزیمی شود. همچنین این گونه از جینسینگ قادر است التهاب عصبی را کاهش دهد و عملکرد مغز پس از آسیب نخاعی را بهبود بخشد. پژوهشگران متعددی معتقدند که جینسنوسید می‌تواند مسیرهای مختلفی را در سیستم ایمنی بدن بیاید که قادر به کاهش التهابات هستند.

6- درمان ADHD یا اختلال بیش‌فعالی و کم‌توجهی

Ginseng قرمز کره‌ای قادر است در بهبود اختلال کم‌توجهی و بیش‌فعالی (attention deficit hyperactivity disorder) که در بسیاری از کودکان و بزرگسالان وجود دارد و باعث کاهش تمرکز و پایین آمدن سطح یادگیری آنان می‌شود، تأثیر بسزایی داشته باشد.

7- کاهش سرعت روند پیری

جلوگیری از بروز پیری یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های علم پزشکی است و وجود داشتن این خاصیت در ریشه گیاه جینسینگ باعث شده که این ماده مفید تبدیل به یک گیاه محبوب در سراسر جهان شود. همان‌طور که دانستید، این گیاه حاوی اثرات آنتی‌ اکسیدانی بسیاری قوی است که از بروز اثرات منفی رادیکال‌های آزاد موجود در بدن جلوگیری می‌کند. این رادیکال‌ها با آزاد شدن خود می‌توانند به سلول‌های بدن، بخصوص سلول‌های بافت پوست آسیب برسانند و باعث بروز چین و چروک‌های پوستی و از بین رفتن جوانی و شادابی پوست انسان شوند.

8- جینسینگ و بهبود سلامت مو

در جینسینگ مواد معدنی و مغذی بسیاری وجود دارد. در میان آن‌ها، یکی از انواع کربوهیدرات وجود دارد که به شکل مستقیم باعث پیشگیری از آلوپسی و الگوی طاسی مردانه می‌شود. استفاده موضوعی از پمادهایی که در فرمولاسیون خود دارای جینسینگ هستند یا استفاده مستقیم از ادویه این گیاه باعث بهبود سلامت فولیکول‌های مو می‌شود. علاوه بر آن، از ریزش مو و شوره سر نیز جلوگیری می‌کند.

9- کاهش استرس و اضطراب

ثابت شده که جینسینگ آسیایی اثرات متنوعی بر سیستم عصبی مرکزی بدن دارد. از میان این اثرات مهم می‌توان به تقویت روحیه و افزایش سطح انرژی انسان اشاره نمود. علاوه بر این‌ها، آداپتوژن‌های موجود در این ریشه گیاهی مفید قادر هستند سطح هورمون‌های بدن را تغییر دهند و با این کار در کاهش و درمان استرس و اضطراب مزمن مؤثر باشند.

جنسینگ اثر زیادی بر روی تقویت روحیه و کاهش استرس و اضطراب دارد.

جنسینگ اثر زیادی بر روی تقویت روحیه و کاهش استرس و اضطراب دارد.

10- پیشگیری از بروز سرطان

همان‌طور که دانستید، این گیاه حاوی ترکیبات آنتی‌ اکسیدان، ضدالتهابی، آنژیوژنیک و آپوپتوتیک است و این موضوع باعث می‌شود که این گیاه مفید، خاصیت ضد‌ سرطانی ویژه‌ای داشته باشد. نتیجه مطالعات انجام‌ شده در این زمینه حاکی از آن است که مؤثرترین و ویژه‌ترین خاصیت جینسینگ در پیشگیری از بروز سرطان کولورکتال یا همان سرطان روده‌ بزرگ است.

همچنین این گیاه عجیب و پرخاصیت در کاهش علائم این سرطان و پیشگیری از گسترش آن تأثیر بسزایی دارد. در حال حاضر تحقیقاتی در زمینه تأثیر جینسینگ بر دیگر سرطان‌ها مانند سرطان ریه، سرطان پوست، سرطان کبد، سرطان پروستات و سرطان ریه در حال انجام است که نتایج آن می‌تواند برای مبتلایان به این بیماری بسیار امیدبخش باشد.

11- درمان اختلالات جنسی آقایان

جینسنوسیدی که در جینسینگ برزیلی موجود است، می‌تواند اکسیدنیتریک را از سلول‌‌های لایه‌ درون رگی آزاد کند. این موضوع سبب می‌شود عروق خونی در بافت‌های تناسلی آرام شوند و در نهایت اختلالات جنسی در آقایان درمان گردد. علاوه‌‌ بر این موضوع، ریشه جینسینگ قادر است ترشح هورمون تستوسترون را در آقایان به طرز قابل توجهی تقویت کند.

در سال ۲۰۰۲ در کشور کره تحقیقاتی حول محور این موضوع انجام شد که نتایج آن در مجله انگلیسی Clinical Pharmacology به چاپ رسید و نشان می‌داد ۶۰ درصد مردانی که از جینسینگ استفاده می‌کنند، شاهد بهبود قابل توجهی در علائم بیماری خود بوده‌اند.

این تنها تحقیق و مطالعه انجام شده در این زمینه نیست. طی مطالعات دیگری که در زمینه اثربخشی جینسینگ قرمز برای درمان اختلال جنسی در آقایان انجام شده، مشخص شده است که تعداد آزمایش‌ها و روش‌های تجربی جهت اثبات فایده این گیاه در درمان اختلالات جنسی کافی نبوده و باید برای اثبات صد درصدی اثر جینسینگ بر هورمون‌های مردانه و بافت‌های تناسلی مطالعات و بررسی‌های بیشتری انجام شود.

12- قابلیت محافظت از پوست

این گیاه با اثرات ویژه خود قادر است به ضد عفونی شدن و همچنین تقویت ایمنی پوست کمک کند. این گیاه مفید توان تحریک جریان خون در بدن را بخصوص در نواحی سلول‌های پوستی دارا است و با این قابلیت خود به جوان‌سازی، آبرسانی و افزایش لطافت پوست کمک می‌کند.

13- بهبود عملکرد ریه

جینسینگ در کاهش بیماری مزمن انسدادی ریه با نام اختصاری COPD که باعث التهاب راه هوایی فوقانی ریه می‌شود، تأثیر مهمی دارد. از علائم شایع این بیماری می‌توان به گرفتگی، خارش بینی و عطسه اشاره کرد. علاوه بر این، جینسینگ قادر است عفونت‌های باکتریایی را به خوبی از ریه‌ها بزداید.

جینسینگ در کاهش بیماری مزمن انسدادی ریه با نام اختصاری COPD که باعث التهاب راه هوایی فوقانی ریه می‌شود، تأثیر مهمی دارد.

جینسینگ در کاهش بیماری مزمن انسدادی ریه که باعث التهاب راه هوایی فوقانی ریه می‌شود، تأثیر مهمی دارد.

14- کاهش خستگی

جینسینگ سیبری دارای خواص ضد خستگی و افزایش انرژی بسیار زیادی است. این ریشه گیاه همچنین به کاهش درد که یکی از علائم شایع و مهم فیبرومیالژیا (سندرم درد اسکلتی عضلانی) است کمک شایانی می‌کند. علاوه بر این، کاهش التهابات و تثبیت اثرات سیتوکین‌های التهابی که بعد از شیمی ‌درمانی در کودکان مبتلا به سرطان ایجاد می‌شود و روند درمان را تکمیل می‌کند، مؤثر است.

15- کاهش وزن

ترکیبات قوی که در مواد شیمیایی این گیاه وجود دارند، باعث افزایش متابولیسم بدن، سرکوب شدن اشتها و چربی سوزی بیشتر می‌شوند. مصرف جینسینگ به ‌صورت خشک یا پودر شده می‌تواند به سرعت هورمون‌های گرسنگی را سرکوب و میل به غذا خوردن را کاهش دهد. نتیجه این امر یقیناً جلوگیری از افزایش وزن است.

رژیم سایزینو

16- بهبود سلامت سیستم قلبی و عروقی

مطالعات مقدماتی و آزمایش‌های انجام شده نشان داده‌ که آنتی ‌اکسیدان‌های موجود در ترکیبات جینسینگ قادر است از بروز آسیب‌های میوکاردیال و سایر بیماری‌های مزمن و قلبی و عروقی پیشگیری کند و روند این سیستم داخلی را بهبود ببخشد.

17- کاهش سطح کلسترول

نتایج منتشر شده از مطالعات و آزمایش‌های مقدماتی در این زمینه نشان می‌دهد جینسینگ قرمز چینی قادر به کاهش سطح سرمی کلسترول است. تحقیقات در این زمینه برای تکمیل شدن نتایج همچنان ادامه دارد.

عوارض جانبی جینسینگ چیست؟

همان‌طور که دیدید، جینسینگ ریشه گیاه و ادویه‌‌ای بسیار قوی است که مزایای زیادی برای بخش‌های مختلف بدن انسان دارد؛ اما تأثیرات این گیاه تنها به مزایای آن محدود نمی‌شود و می‌تواند باعث بروز واکنش‌های منفی متنوعی در بدن انسان شود.

مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد و می‌توان گفت تمام عوارض جینسینگ هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است. هر چند به طور کلی مصرف گیاه جینسینگ خطر خاصی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث بروز واکنش‌هایی شود که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم.

عوارض کلی جینسینگ عبارتند از:

 • سردرد، سرگیجه، تاری دید و خشکی دهان
 • ناراحتی سیستم گوارشی و اسهال
 • افزایش ضربان قلب
 • بالا رفتن فشار خون
 • واکنش‌های آلرژیک و پوستی
 • احتباس آب در سیستم گردش خون
 • بروز حالات عصبی، بی‌خوابی و در موارد نادر و جدی، توهم و بی‌قراری
 • تداخلات دارویی با داروهای دیابت، مورفین، ضد افسردگی، محرک‌ها و…
 • بروز سندرم سوء مصرف جینسینگ؛ این سندرم باعث بروز مشکلاتی مانند: خونریزی ناحیه تناسلی، حساسیت سینه، افزایش فشار خون، مسمومیت کبدی، تشنج و… می‌شود.
از عوارض جانبی جنسینگ، احتباس آب در سیستم گردش خون و افزایش فشار خون می‌باشد.

از عوارض جانبی جنسینگ، احتباس آب در سیستم گردش خون و افزایش فشار خون می‌باشد.

در ادامه در مورد عوارض جانبی جینسینگ و اثرات آن بیشتر توضیح می‌دهیم.

1- نوسان فشار خون و ضربان قلب

در خواص جینسینگ خواندید که این گیاه یکی از مهم‌ترین درمان‌های مکمل فشار خون است، اما باید بگوییم که مصرف طولانی و بیش از اندازه آن باعث نوسانات فشار خون و ضربان قلب نامنظم و تند می‌شود. بهتر است افرادی که مبتلا به بیماری فشار خون هستند و داروهای این بیماری را مصرف می‌کنند از خوردن این گیاه پرهیز کنند.

2- تأثیرات هورمونی

گیاه، ادویه و چای جینسینگ کره‌ای اثرات هورمون استروژن در بدن زنان را تحریک می‌کند. این تحریکات منجر به بروز انواع ناهنجاری‌های مادرزادی می‌شود. در بعضی موارد دیده شده که خونریزی واژینال، التهابات پستان و اختلالات قاعدگی در زنان از اثرات سوء مصرف این گیاه بوده و در نهایت هم می‌تواند به مرگ انسان منجر شود.

3- سرطان رحم، سرطان سینه، سرطان تخمدان فیبروئید رحم و اندومتریوز

جینسینگ در ترکیبات خود دارای ماده شیمیایی به نام جینسنوزید است که مانند استروژن عمل می‌کند و همان‌طور که گفتیم، در بسیاری از بخش‌های بدن اثرات مثبت می‌گذارد. اما افزایش سطح هورمون در بدن بانوان می‌تواند علائم بیماران مبتلا به آندومتریوزیس، سرطان رحم، سرطان تخمدان و فیبروئید رحم را تشدید کند.

4- هیپوگلیسمی

اگر در خاطرتان باشد، در بخش مزایای این گیاه در مورد تأثیر جینسینگ بر دیابت نوع دو صحبت کردیم. درست است که این گیاه می‌تواند تأثیرات مثبتی برای بیماران مبتلا به این نوع دیابت داشته باشد، اما ممکن است باعث افت غیرعادی قند خون در بسیاری از انسان‌ها شود. افت قند خون به راحتی باعث کاهش سطح انرژی بدن می‌شود و فرد احساس کرختی، افسردگی و بی‌حالی می‌کند. تداخل داروهای مربوط به بیماری دیابت و جینسینگ نیز می‌تواند باعث کاهش غیرعادی سطح قند خون شود و این موضوع ممکن است خطرناک باشد.

5- لخته شدن خون

پلاکت‌های موجود در خون انسان، باعث توقف خونریزی زیاد در مواقع نیاز می‌شوند. همچنین این پلاکت‌ها می‌توانند خون را در هنگام آسیب داخلی یا خارجی لخته کنند و این گونه از مرگ‌ بر اثر خونریزی زیاد جلوگیری نمایند.

مصرف جینسینگ می‌تواند عملکرد پلاکت‌های خون را مختل کرده یا میزان آن را کاهش دهد و باعث لخته شدن خون شود.

مصرف جینسینگ می‌تواند عملکرد پلاکت‌های خون را مختل کرده یا میزان آن را کاهش دهد و باعث لخته شدن خون شود.

این موضوع باعث افزایش لخته‌های خونی و از دست رفتن کارایی پلاکت‌ها می‌شود. در نهایت این لخته‌های خونی می‌توانند تبدیل به تومور و سرطان شوند و سلامتی فرد را به خطر بیندازند.

6- ناراحتی سیستم گوارشی، معده و روده

مشکلات گوارشی معده و روده مانند: تهوع، اسهال و استفراغ در بین افرادی که برای اولین بار چای جینسینگ را مصرف می‌کنند، شایع است و جای نگرانی نیست. در اکثر موارد این علائم، پس از مدتی به تدریج ناپدید شده و بدن به مقدار استاندارد و دوز مناسب این گیاه عادت کرده و دیگر حساسیتی نشان نمی‌دهد.

7- مشکلات خواب

ریشه گیاه Ginseng حاوی ترکیبات فعالی است که می‌توانند سطح انرژی بدن را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. این موضوع را در خواص این گیاه ذکر کردیم، اما این می‌تواند یک عارضه جانبی باشد. به این صورت که اگر چای جینسینگ را پیش از خواب بنوشید، مشکلات خواب گریبانگیر شما شده و باعث بی‌خوابی‌تان می‌شود. پس بهتر است ‌چند ساعت پیش از خوابیدن از مصرف جینسینگ به هر شکلی بپرهیزید.

8- بروز مشکلات خلق و خو مانند بی‌قراری و عصبانیت

در بعضی افرادی که چای یا گیاه جینسینگ را به شکل منظم و مداوم مصرف می‌کنند دیده شده که از عصبانیت، نداشتن تمرکز، اضطراب، بی‌قراری و نداشتن آرامش شکایت دارند. دلیل موضوع این است که مصرف این گیاه باعث تحریک سلول‌های مغز شده و مغز دستور به بروز علائم اینچنینی می‌دهد. این نشانه ها زمانی تشدید می‌شوند که مصرف جینسینگ همراه با قهوه یا دیگر نوشیدنی‌ها همراه شود.

9- بروز مشکلات عصبی و ذهنی

در برخی از افراد پس از مصرف Ginseng سردرد و سرگیجه گزارش شده است. دلیل این امر آن است که مصرف جینسینگ تأثیرات عصبی بر انسان می‌گذارد. همچنین مصرف بیش از اندازه این گیاه می‌تواند منجر به بروز افسردگی، بیماری‌های روحی، گیجی و جنون شود. اگر به افسردگی فصلی مبتلا هستید و یا به هر دلیلی داروی ضدافسردگی مصرف می‌کنید، بهتر است همراه با مصرف جینسینگ از خوردن آنها پرهیز و در این باره با پزشک مشورت کنید.

 

10- التهابات رگ‌های خونی

مصرف بیش از اندازه و دوز بالای جینسینگ باعث التهاب در رگ‌های خونی مغز شده که نتیجه آن بروز تب، سردرد و سکته می‌شود. از مصرف بی‌رویه این گیاه باید پرهیز شود.

11- اسکیزوفرنی

یکی دیگر از خطرات مصرف بالای جینسینگ، اثر گذاشتن بر انتقال دهنده‌های عصبی در بدن است. انتقال دهنده‌های عصبی بدن مواد شیمیایی هستند که پیام‌ها را از سلول‌های عصبی مغز دریافت کرده و آن را به سلول‌های دیگر منتقل می‌کنند. استفاده از این گیاه همراه با داروهای ضد روان‌پریشی باعث تغییر در سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی در افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات ذهنی و روحی می‌شود.

استفاده از جنسینگ همراه با داروهای ضد روان‌پریشی باعث تغییر در سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی در افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات ذهنی و روحی می‌شود.

استفاده از جنسینگ همراه با داروهای ضد روان‌پریش برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات ذهنی و روحی مضر است.

12- تغییر در چرخه قاعدگی زنان

یکی دیگر از عوارض مصرف زیاد و بیش از اندازه جینسینگ، بروز تغییرات در روند چرخه قاعدگی زنان است. توصیه می‌شود به محض بروز این گونه تغییرات، سریعاً به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

13- بروز واکنش‌های آلرژیک

واکنش‌های آلرژیک عموماً با علائمی مانند: ورم زبان، صورت و گلو، حساسیت‌های خفیف پوستی، دشواری در امر تنفس یا همان تنگی نفس ظاهر می‌شوند. اگر از آن دسته افرادی هستید که معمولاً واکنش‌های آلرژیک را تجربه می‌کنید، بهتر است از مصرف این گیاه خودداری کرده یا با یک پزشک مشورت کنید.

14- سندرم استیونز جانسون

یکی از عوارض جانبی بسیار نادر مصرف جینسینگ، پاناکس سندرم استیونز جانسون است. این بیماری جدی در ابتدا با علائمی شبیه به علائم بیماری آنفولانزا آغاز می‌شود و در ادامه با تاول، خارش و درد شدید بر روی پوست همراه خواهد بود. در صورت مشاهده این علائم بعد از مصرف محصولات حاوی جینسینگ باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

15- بروز آسیب‌های کبدی

یکی دیگر از عوارض نادر مصرف گیاه جینسینگ بروز آسیب‌های کبدی است. این مشکل اغلب با علائمی مثل: زرد شدن چشم و درد ظاهر می‌شود. پس از مشاهده این علائم بهتر است سریعاً به پزشک مراجعه شود.

از عوارض نادر مصرف جنسینگ، آسیب‌های کبدی و زردی چشم است.

از عوارض نادر مصرف جنسینگ، آسیب‌های کبدی و زردی چشم است.

16- تداخلات دارویی

جینسینگ با برخی داروهای ضد انعقاد خون مثل: هپارین و وارفارین تداخل دارد و احتمالاً باعث بروز خونریزی شدید می‌شود. همچنین مصرف جینسینگ همراه با نوعی از داروی افسردگی تحت عنوان مهارکننده‌های مونوآمین اکسیداز یا MAOIs می‌تواند باعث بروز رعشه و حالت‌های عصبی شدید شود.

علاوه بر این، گیاه Ginseng قادر است اثرات داروهای قلبی مثل نیفدیپین را هم تغییر بدهد. پس بهتر است داروهای قلبی با جینسینگ مصرف نشود. علاوه بر این‌ها جینسینگ می‌تواند اثر کافئین و سایر محرک‌های این چنینی را افزایش دهد و منجر به افزایش ضربان قلب، تعریق و بی‌خوابی ‌شود. در کنار تمام این تداخلات دارویی، جینسینگ تأثیر مورفین بر بدن انسان را نیز از بین می‌برد.

17- کاهش اثربخشی داروها

مصرف گیاه جینسینگ همان‌طور که در بخش خواص این گیاه گفتیم، باعث تقویت سیستم ایمنی بدن فرد می‌شود. بنابراین به قادر است اثر بخشی داروهایی که پس از پیوند اعضا باید استفاده شود را کاهش دهد.

مصرف جینسینگ در کودکان و زنان باردار مجاز است؟

جینسینگ در نوزادان و کودکان

مصرف گیاه جینسینگ برای نوزادان و کودکان به احتمال بسیار بالا خطرناک است و ممکن است باعث بروز مسمومیت‌های شدید و در نتیجه، مرگ آن‌ها شود. مصرف این گیاه در هر شکلی برای کودکان و نوزدان توصیه نمی‌شود.

جینسینگ در دوران بارداری و زایمان

پزشکان مؤکداً توصیه می‌کنند که مادران در دوران بارداری و شیردهی‌شان از گیاه و ادویه جینسینگ استفاده نکنند، زیرا مصرف این گیاه ممکن است اثرات مضری بر روی جنین و نوزادان داشته باشد. این مشکلات می‌تواند شامل بروز نابهنجاری‌های مادرزادی شود. علاوه بر این، این احتمال نیز وجود دارد که برخی از زنان پس از مصرف جینسینگ دچار تورم سینه و خونریزی واژن هم بشوند.

برخی از زنان پس از مصرف جینسینگ دچار تورم سینه و خونریزی واژن هم بشوند.

جنسینگ در دوران بارداری می‌تواند اثرات مضری بر روی جنین و نوزاد داشته باشد.

انواع جینسینگ

این گیاه در انواع مختلف و در مناطق مختلف جهان یافت می‌شود. در این بخش می‌خواهیم شما را با انواع جینسینگ، مناطق کشت آن و خواص متفاوتش آشنا کنیم:

1- جینسینگ آسیایی یا جینسینگ کره‌ای

جینسینگ آسیایی یا کره‌ای که به نام جینسینگ چینی نیز شناخته می‌شود، بهترین نوع از گیاه جینسینگ است و مصرف آن بیشتر از هر نوع دیگری از این ریشه گیاه توسط گیاه‌شناسان متبحر و عطاران توصیه می‌گردد. جینسینگ کره‌ای تراکم بیشتری نسبت به دیگر انواع این گیاه دارد و علاوه بر این، مواد مغذی موجود در آن نیز بیشتر از دیگر جینسینگ‌های موجود است.

ترکیبات جینسینگ آسیایی مملو از آنتی اکسیدان‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها است. زمانی که سن جینسینگ آسیایی به شش سال می‌رسد، می‌تواند بالاترین کیفیت و تأثیر را داشته باشد. همان‌طور که گفتیم، بعضی از مزایای عمده استفاده از این نوع جینسینگ تقویت سیستم ایمنی بدن انسان است.

همان‌طور که پیدا است، جینسینگ کره‌ای یک محرک بسیار قدرتمند است، پس اگر به دنبال راهی جهت خلاص شدن از اضطراب‌های روحی هستید، نمی‌توانید از جینسینگ آسیایی با این اثرات قوی استفاده کنید. سطح جینسنوسیدهای موجود در انواع مختلف جینسینگ آسیایی با یکدیگر تفاوت دارد و به دلیل همین تفاوت هر یک از آن‌ها ویژگی‌ها و خواص متفاوتی دارند.

مثلا جینسنوسیدهای Rg1 و Rb1 خواص متفاوت و متنوعی به جینسینگ می‌بخشند و به میزان یکسان در این گیاه وجود دارند. این باور عمومی و البته علمی وجود دارد که Rg1 به عنوان یک محرک سیستم عصبی مرکزی فعالیت می‌کند. این محرک عملکرد ضد خستگی و ضد ضعف قدرتمندی دارد و توانایی ذهنی انسان را به شکل قابل توجهی بالا می‌برد. از طرف دیگر، Rb1 یک آرام‌کننده سیستم عصبی مرکزی نیز هست. این موضوع سبب شده که جینسینگ آسیایی خواص آرامش‌بخش و تسکین دهنده شناخته‌شده‌ای داشته باشد.

همچنین Rb1 قادر است عملکرد مغزی و ذهنی را آهسته‌تر کرده و آن را سهولت ببخشد. شاید بتوان گفت اصلی‌ترین و مهم‌ترین خاصیت جینسینگ آسیایی قابلیت آن در برطرف کردن ناتوانی‌های جنسی (خصوصاً در آقایان)، بهبود ویژه عملکردهای ذهنی و روحی و پیشگیری از بروز سکته، آنفولانزا و سرماخوردگی است.

2- جینسینگ امریکایی

نوع دیگر این گیاه، جینسینگ امریکایی است که خواص آن از لحاظ درمانی کمی کمتر از جینسینگ آسیایی یا کره‌ای است. اینکه نام این گیاه جینسینگ امریکایی است، ربطی به منطقه رشد این گیاه ندارد. در واقع این گیاه صرفاً در امریکا رشد نمی‌کند. اگر شرایط لازم جهت رشد این گیاه مفید فراهم شود، جینسینگ امریکایی قادر است در هر منطقه‌ای رشد کند.

همان‌طور که اشاره کردیم، جینسینگ امریکایی از نظر داشتن مزایا و خواص درمانی پس از جینسینگ آسیایی قرار گرفته و عموماً در هر منطقه‌ای که قابلیت رشد را پیدا کند، به تولید انبوه نیز می‌رسد. لازم ذکر است که قیمت و ارزش جینسینگ آسیایی بسیار بالا است و جینسینگ امریکایی می‌تواند جایگزین این گیاه در موارد درمانی باشد. خاصیت جینسینگ امریکایی در عملکرد سیستم ایمنی و دفاعی بدن، درمان مکمل انواع سرطان‌ها، پیشگیری از آنفولانزا، پیشگیری از سرماخوردگی و درمان دیابت نوع دو خود را نشان داده است.

3- جینسینگ سیبری

همان‌طور که در توضیحات قبلی گفتیم، خاصیت درمانی جینسینگ آسیایی در بالاترین جایگاه قرار دارد. پس از آن در رتبه دو‌م جینسینگ امریکایی قرار گرفته و رتبه آخر این لیست متعلق به جینسینگ سیبری است. پیش از این در بخش خواص این ریشه گیاهی به قابلیت‌های نوع سیبری این گیاه در درمان بیماری‌ها، تقویت سیستم ایمنی و دفاعی بدن، افزایش سطح انرژی و کاهش خستگی اشاره کردیم؛ اما به هر حال قدرت این نوع جینسینگ از دیگر انواع آن پایین‌تر است. در حقیقت گونه اصلی و واقعی این گیاه همان نوع آسیایی و امریکایی است که در آن جینسنوسید فعال یافت می‌شود. در ادامه خواص انواع Ginseng را به طور خلاصه مرور می‌کنیم و چند نوع دیگر از این گیاه که کمتر شناخته‌شده‌اند را نیز نام می‌بریم.

 • جینسینگ آسیایی یا کره‌ای که به جینسینگ Panax نیز معروف است. این گونه‌ گیاهی به عنوان جینسنگ قرمز کره‌‌ای یا جینسنگ جنوب چین هم شناخته می‌شود.
 • جینسینگ امریکایی که به Panax quinquefolius معروف است و در مقایسه با جینسینگ آسیایی، خواص درمانی ملایم‌تری از خود نشان می‌دهد.
 • جینسینگ سیبری که به Eleutherococcus senticocus شناخته می‌شود هم حاوی مقادیر مناسبی از الوتروسید است که خواصی مشابه با جینسنوسید دارد، اما به عنوان جینسینگ اصلی و واقعی مطرح نیست.
 • جینسینگ برزیلی با نام علمی Pfaffia paniculata که به نام ریشه‌ی سوما هم معروف است.
 • جینسینگ هندی یا Withania somnifera که با نام محلی اشواگاندا نیز شناخته می‌شود و کاربردهای بسیار زیادی در طب سنتی هندی یا همان آیورودا دارد.

به چه روش‌هایی می‌توان از خواص جینسینگ استفاده کرد؟

اگر قصد شما از مصرف جینسینگ کاهش وزن است، به شما توصیه می‌کنیم روزانه ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم جینسینگ را به اشکال مختلف مصرف کنید. برای گنجاندن این ریشه گیاهی از راه‌های مختلفی می‌توانید استفاده کنید. یادتان باشد پیش از اجرای این تصمیم در صورت داشتن بیماری خاصی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

یکی از ترکیباتی که می‌توانید در رژیم غذایی سالم خود بگنجانید، دمنوشی ترکیبی از جینسینگ و عسل است. به جز آن می‌توانید از پودر این گیاه یا تکه‌های کوچک آن در غذا استفاده کنید. می‌توانید ریشه‌های این گیاه را برش بزنید و آن را پیش از اضافه کردن سبزیجات و گوشت به غذایتان، در آب جوش بریزید. این ساده‌ترین روش جهت استفاده از جینسینگ در خوراک است. در ادامه با ما همراه باشید که دستورالعمل‌های جذاب و کاربردی بیشتری جهت مصرف روزانه این گیاه مغذی به شما بدهیم.

1- دمنوش جینسینگ

یکی از جذاب‌ترین دمنوش‌هایی که می‌توانید از این گیاه به دست آوردید، دمنوش جینسینگ و عسل است. برای آماده کردن این دمنوش کافی است مقدار مناسبی از آب را در کتری یا یک ظرف مناسب دیگر به نقطه جوش برسانید. پس از به جوش آمدن آب، باید ریشه‌های گیاه را قطعه قطعه کنید و به آب اضافه نمایید. قطعه قطعه کردن جینسینگ سبب می‌شود که طعم و بوی این گیاه در دمنوش شما بهتر و بیشتر پخش شود. این ترکیب را مجدداً روی شعله قرار دهید و بگذارید که به مدت ۳۰ دقیقه تا یک ساعت به آرامی بجوشد. باید در طی این مدت زمان حواستان به ترکیب باشد، زیرا زمان آماده شدنش به طول و قطر ریشه‌ها بستگی دارد. بهتر است از ریشه‌های برش نخورده استفاده نکنید، چون این گونه ریشه‌ها به زمان بسیار بیشتری برای جوشیدن احتیاج دارد.

پس از اطمینان حاصل کردن از آماده شدن ترکیب، ظرفتان را از روی حرارت بردارید و نوشیدنی خود را در لیوان مد نظرتان بریزید. اجازه دهید کمی خنک شود. حال وقت آن رسیده که عسل را به میزان مناسب به این ترکیب اضافه کنید. عسل علاوه بر خواص بی‌نظیری که در کنار خواص جینسینگ برایتان به ارمغان می‌آورد، طعم تلخ این گیاه را نیز متعادل‌تر می‌کند.

می‌توانید در این مرحله مقداری چوب یا پودر دارچین را هم به ترکیب خود بیفزایید. علاوه بر تأثیر این ماده به دلیل طبع گرم خود بر افزایش چربی سوزی و کاهش وزن، طعم و عطر دلنشینی به دمنوش شما می‌دهد. می‌توانید یک فنجان از این نوشیدنی مقوی را در صبح و فنجانی دیگر در عصر میل کنید. تأثیر این دمنوش بر کاهش وزن و افزایش متابولیسم بدن خود را بعد از مدتی به طرز واضحی مشاهده خواهید کرد.

یکی از جذاب‌ترین دمنوش‌هایی که می‌توانید از این گیاه به دست آوردید، دمنوش جینسینگ و عسل است.

یکی از جذاب‌ترین دمنوش‌هایی که می‌توانید از این گیاه به دست آوردید، دمنوش جینسینگ و عسل است.

2- سوپ جینسینگ

سوپ جینسینگ یکی دیگر از روش‌هاش استفاده از این گیاه در رژیم غذایی است که طرز تهیه آن هم بسیار ساده و راحت است. برای درست کردن این سوپ مقوی تنها لازم است پودر این گیاه یا قطعات بسیار ریز آن را به سوپ مرغ خود اضافه کنید و از خواص و مزایای آن بهره‌مند شوید.

این سوپ علاوه بر خواص جینسینگ، خواص پروتئین مرغ و دیگر ترکیبات آن، مثل: سبزیجات، سیب‌‌زمینی، هویج، جو و… را به بدن شما می‌رساند. پروتئین موجود در مرغ می‌تواند باعث سیر شدن و کاهش اشتهای شما شود و روند کاهش وزن و لاغری شما را سرعت بخشد.

3- ترکیب ژل رویال با جینسینگ

شاید تعجب کنید اگر بدانید که ژل رویال یا همان ژل سلطنتی ملکه زنبور عسل به عنوان یک ماده مکمل برای جینسینگ محسوب می‌شود. خواص این دو ماده بسیار شبیه به یکدیگر است و در گذشته خصوصاً در طب شرقی جهت درمان بیماری‌های مختلف از این دو محصول در کنار هم استفاده می‌شده است.

شاید برایتان جالب باشید بدانید که ترکیب این دو ماده اثرات چشمگیری بر کاهش وزن، تقویت قوای جنسی، درمان ناباروری و نازایی، تقویت سیستم دفاعی بدن، جوانسازی و افزایش شفافیت پوست و کمک به درمان انواع سرطان‌ها دارد. این موضوع سبب شده که برندهای تجاری مختلف محصولاتی حاوی این دو ماده را تولید نموده و به بازار عرضه کنند.

یکی از محصولاتی که در سال‌های اخیر به تولید انبوه رسیده و با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است، کپسول ژل رویال و جینسینگ است. این ژل را می‌توانید به راحتی از معتبرترین داروخانه‌ها تهیه کنید. در این کپسول میزان مشخصی از پودر گیاه جینسینگ و پودر ژل رویال وجود دارد که می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر درمان و بهبود وضعیت بیماران مختلف داشته باشد. می‌توانید با مشورت با پزشک خود یک دوره کپسول ژل رویال و گیاه جینسینگ را مصرف کنید تا خواص این دو ماه بی‌نظیر را در کنار یکدیگر ببینید.

در این مقاله هر اطلاعاتی که لازم بود در مورد خواص جینسینگ داشته باشید، کسب کردید. دانستید که این گیاه مقوی و مغذی چه انواعی دارد، در چه مناطقی کشت می‌شود، چه ویژگی‌هایی دارد، خواص درمانی آن چیست، ممکن است چه عوارض جانبی ایجاد کند و نحوه استفاده از آن چگونه است. امروزه با پیشرفت صنایع مختلف این گیاه در دسترس شما قرار گرفته است. از این رو می‌توانید با مشورت با پزشک خود به راحتی از خواص ویژه آن بهره‌مند شوید. امیدواریم توانسته باشیم به شما در این زمینه کمک کنیم.

منبع ++++

خواص جینسینگ برای سلامتی + 3 روش استفاده از آن - 14 - خواص جینسینگ - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 3.9 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-امیر فاضلی 1402/12/16

سلام و عرض ادب...لطفا در قسمت تهیه دمنوش جینسینگ اطلاح کنید که ریشه ی جینسینگ باید به مدت ۲۰ دقیقه دم بکشه نه اینکه بجوشه...چون جوشاندن این گیاه باعث تولید سم میشه که بسیار خطرناکه... ضمنا اینکه لفظ دمنوش برای دم کردن استفاده میشه و لفظ دمجوش برای جوشانده ها با سپاس

کارشناس به اندام 1402/12/17

سلام ممنون از توجه وبیان دیدگاه عزیزم

-ضرغام منصوری ازسنندجخیلی دنبال این تشریح بودم بسیار ممنون وسپاسگزارم 1402/11/29

ازکارتان بسیارسپاسگزارم لذت بردم

کارشناس به اندام 1402/11/30

سپاس فراوان

-فرخ 1402/09/19

عکسی که در متن جینسینگ قرار دادید، مربوط به درد کلیهٔ راست هست، نه درد کبد!!

کارشناس به اندام 1402/09/20

عزیزم مربوط به کبد هست کبد هم سمت راست بالای دنده هست کلیه در پشت قرار داره

-عمار . 1402/05/30

به نام خداوند جان و خرد : بنظر بنده حقیر این گیاه دارویی جنسینگ باید در کشور ایران اسلامی عزیزمان هم در مناطق آب هوایی مساعد رشت این گیاه دارویی جنسینگ به وفور کشت پرورش برداشت شود و بسیار صرفه اقتصادی و درمانی بسیار خوبی برای بیماران مختلف دارد که می توان این گیاه دارویی را در عطاریها و سوپرمارکت‌ها و داروخانه ها برای مصارف مختلف به بیماران مختلف به تشخیص پزشک معالج سنتی و صنعتی بفروش برسانند تا از گیاه دارویی جنسینگ استفاده های خوبی شود . التماس دعا و صلوات .

- 1402/04/22

این که عوارضش از منافعش بیشتره

کارشناس به اندام 1402/04/23

بله عزیزم گاهی عوارض از منفعت وسود بیشتره که بهتره استفاده نشه

-شهرام 1402/03/29

ای بابا زیانش که از خواصش بیشتر بود این جینسینگ

پریا 1401/12/09

سلام من پودر جینسینگ گرفتم برای چاقی آیا فایده داره

کارشناس به اندام 1401/12/11

سلام پریا جان هیچ پودر ودارویی نمیتونه شما روچاق کنه به تنهایی اگر وزنتون بالا رفت قطعا ترکیبات ناسالم داره باید رژیم اصولی داشته باشید برای برنامه دکتر کرمانی روی این لینک بزنید وثبت نام کنید

فاطمه 1401/10/29

باسلام من عقد کردم و دوست دارم چاق شوم و بعد میخوام از پودر جینسینگ استفاده کنم تا چاق شوم بنظر شما تخمدان ضعیف میشود اگر من این پودر رو استفاده کنم

کارشناس به اندام 1401/10/30

سلام عزیزم همه پودر وداروها تحت عنوان چاقی ولاغری عوارض دارن فقط رژیم غذایی توصیه میکنیم درکنار مولتی ویتامین برای بازشدن اشتها هم میتونین مصرف کنید روی لینک بزنید وثبت نام خودتون روانجام بدین