خواص روغن بادام تلخ برای پوست و لاغری

روغن بادام به دو نوع روغن بادام تلخ و روغن بادام شیرین تقسیم می‌شود. روغن بادام تلخ به دلیل داشتن ترکیبات سمی در فرمولاسیون خود، قابلیت مصرف خوراکی ندارد؛ اما با این وجود، خواص روغن بادام تلخ بر کسی پوشیده نیست. ما در دنیایی مملو از آلاینده‌های هوا و آلودگی‌های تشعشعاتی زندگی می‌کنیم که برای […]

روغن بادام به دو نوع روغن بادام تلخ و روغن بادام شیرین تقسیم می‌شود.
4 از 5

زمان مطالعه 35 دقیقه

تعداد بازدید 8753

تاریخ انتشار

روغن بادام به دو نوع روغن بادام تلخ و روغن بادام شیرین تقسیم می‌شود. روغن بادام تلخ به دلیل داشتن ترکیبات سمی در فرمولاسیون خود، قابلیت مصرف خوراکی ندارد؛ اما با این وجود، خواص روغن بادام تلخ بر کسی پوشیده نیست. ما در دنیایی مملو از آلاینده‌های هوا و آلودگی‌های تشعشعاتی زندگی می‌کنیم که برای پوست مضر و مخرب هستند. بنابراین مراقبت‌های پوستی بیش از هر زمان دیگر ضرورت می‌یابد. استفاده از روغن بادام تلخ، ساده‌ترین راه برای داشتن پوستی درخشان و جوان است. علاوه بر این، روغن بادام تلخ برای تقویت مو، درمان وز وز گوش، آرتروز، هموروئید، درد مفاصل و بسیاری از موارد دیگر نیز استفاده می‌شود که در این مقاله به‌طور مفصل درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد. با ما بمانید.

فهرست مطالب (کلیک کنید)

روغن بادام تلخ چه فوایدی دارد؟

روغن بادام تلخ، روغن فراری است که از تقطیر بخار مغزهای خشک شده و رسیده بادام تلخ، هلو، زردآلو یا سایر هسته‌های حاوی آمیگدالین به دست می‌آید. گلوکوزید آمیگدالین، که در حدود 2-4٪ در بادام خشک وجود دارد، به صورت امولسیون آنزیمی برای تولید بنزآلدئید، اسید هیدروسیانیک و d-گلوکز استفاده می‌شود. سپس روغن بادام تلخ، خشک شده و بلافاصله تحت نیتروژن نگهداری می‌شود. این روغن FFPA یا عاری از اسید پروسیک است.

بنزآلدئید، ترکیب اولیه اسانس بادام تلخ نیز سابقه طولانی در استفاده تجاری در طعم‌ها و عطرها دارد. اسانس بادام تلخ واقعی به سرعت اکسید می‌شود؛ یعنی پس از قرار گرفتن در معرض هوا، کریستال‌های اسید بنزوئیک ایجاد می‌شود. بنابراین توصیه متخصصان این است که این روغن در یخچال نگهداری شود. فواید روغن بادام تلخ برای بدن بسیار زیاد است و یکی از مفیدترین روغن‌های طبیعی به حساب می‌آید. از جمله فواید آن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • ضدباکتری
 • ضدقارچ
 • آرام‌بخش
 • بی‌حس‌کننده
 • ادرارآور
 • ضدسرطان
 • ضداسپاسم
 • مناسب برای تقویت پوست و مو
 • ضددرد
روغن بادام تلخ به دلیل داشتن ترکیبات سمی در فرمولاسیون خود، قابلیت مصرف خوراکی ندارد؛

روغن بادام تلخ به دلیل داشتن ترکیبات سمی در فرمولاسیون خود، قابلیت مصرف خوراکی ندارد.

در برخی از عطرهای کلاسیک از عصاره روغن بادام تلخ استفاده شده است که بویی شبیه به مارسیپان (خمیر بادام) بهشتی دارد: غنی، شدید، شیرین، آجیلی و گیلاس مانند! روغن بادام تلخ مایعی بی‌رنگ و شفاف است که در عطرسازی نیز کاربرد دارد، اما این روغن ارزش تثبیت کنندگی ندارد، زیرا بسیار فرار است و عطر آن به سرعت محو می‌شود. البته افزودن وانیل به آن ممکن است مقاومت و پایداری روغن را تا حد زیادی بهبود بخشد.

سایر خواص روغن بادام تلخ عبارتند از:

 • حاوی ویتامین‌های A، D، E، B1، B2، B6 و همچنین روی، کلسیم، پتاسیم
 • جذب راحت توسط پوست
 • حاوی اسیدهای چرب کمیاب، مانند امگا 3، 6 و 9
 • دارای رایحه مطبوع
 • چربی کم و سبک
 • غنی از مواد مغذی

خاصیت ضدقارچ روغن بادام تلخ

همه عناصر تلخ حاوی ترکیبات قلیایی بوده و ماهیت کم و بیش سمی دارند و این سمیت و تلخی به‌طور موثری از عفونت توسط باکتری‌ها، انگل‌ها یا ویروس‌ها جلوگیری می‌کند. به همین دلیل از روغن بادام تلخ در دوزهای بسیار کم برای درمان تب‌های مزمن استفاده می‌شود که البته استفاده آن برای افراد غیرحرفه‌ای توصیه نمی‌شود. همچنین، استفاده از این روغن می‌تواند باعث جلوگیری از عفونت قارچی پاها شود.

خاصیت ضدانگل روغن بادام تلخ

تلخی شدید و ماهیت سمی روغن بادام تلخ در از بین بردن کرم‌ها و انگل‌های روده موثر است و مقدار کمی از روغن برای از بین بردن کرم روده مفید است، اما باید با احتیاط استفاده شود.

درمان تشنج با روغن بادام تلخ

برخی مطالعات نشان داده‌اند که روغن بادام تلخ خاصیت ضداسپاسم و ضدتشنج دارد.

نابودی باکتری‌ها به کمک روغن بادام تلخ

دو جزء روغن بادام تلخ (هیدروژن سیانید و بنزآلدئید) برای باکتری‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها بسیار سمی هستند و حتی در برخی داروها یا صابون‌ها نیز استفاده می‌شوند. روغن بادام تلخ اگر بلعیده شود، باعث ضعف حرکات روده و استفراغ می‌شود. بنابراین در صورت مصرف سموم، می‌توان از آن به عنوان یک ضدعفونی‌کننده مؤثر استفاده نمود؛ البته دوز مصرفی باید بسیار کم باشد.

دو جزء روغن بادام تلخ برای باکتری‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها بسیار سمی هستند

دو جزء روغن بادام تلخ برای باکتری‌ها، میکروب‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها بسیار سمی هستند

اثرات آرامش‌بخش روغن بادام تلخ

ترکیب نیمه‌کوزید گلیکوزید آمیگدالین که در روغن بادام تلخ یافت می‌شود، روی اعصاب اثر می‌گذارد و افراد را نسبت به هر گونه احساس (حتی درد) غیرحساس می‌کند، زیرا منجر به بی‌حسی می‌شود، اما باید به صورت خارجی و فقط برای بی‌حسی موضعی استفاده گردد. مصرف آن به عنوان داروی بیهوشی، احتمال مرگ را در فرد به دنبال دارد.

اثرات ادرارآور روغن بادام تلخ

بدن تمایل طبیعی به حذف مواد سمی داخل بدن از طریق عرق، ادرار و مدفوع دارد. بنابراین زمانی که روغن بادام تلخ به مقدار بسیار کم مصرف شود، بدن تمایل دارد آن را از طریق تکرر ادرار دفع کند و این تکرر ادرار به کاهش وزن و کاهش فشار خون کمک می‌کند.

اثرات ضدسرطان روغن بادام تلخ

تحقیقات اخیر نشان داده است که سمیت روغن بادام تلخ برای مهار رشد سلول‌های سرطانی در انواع خاصی از سرطان مفید است. روغن بادام تلخ می‌تواند به جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی و تحریک سلول‌های خوب برای جایگزینی سلول‌های سرطانی کمک کند.

خاصیت ضدافسردگی روغن بادام تلخ

یکی از خواص روغن بادام تلخ، کمک به رفع استرس‌هایی است که ممکن است منجر به افسردگی شود.

حفظ سلامت پوست و مو با روغن بادام تلخ

می‌توان از روغن بادام تلخ به عنوان یک مرطوب کننده و ملین موثر استفاده کرد. این روغن از ترک خوردن پوست جلوگیری نموده و به درخشندگی و حالت دهندگی موها کمک می‌کند و حاوی رایحه بسیار مطبوعی است.

می‌توان از روغن بادام تلخ به عنوان یک مرطوب کننده و ملین موثر استفاده کرد.

می‌توان از روغن بادام تلخ به عنوان یک مرطوب کننده و ملین موثر استفاده کرد.

تفاوت روغن بادام تلخ با روغن بادام شیرین

روغن بادام شیرین یک روغن ثابت است، در حالی که روغن بادام تلخ یک اسانس محسوب می‌شود. روغن‌های ثابت، روغن‌های حاملی هستند که در صنایع روغن‌کشی عنوان روغن پایه استفاده می‌شوند، در حالی که اسانس‌ها عصاره‌هایی از مواد گیاهی هستند. علاوه بر این، روغن‌های ثابت تبخیر نمی‌شوند، اما اسانس‌ها می‌توانند تبخیر شوند و واقعاً روغن نیستند، زیرا «جوهر» آن‌ها مواد گیاهی هستند. آن‌ها معمولاً برای عطر، طعم و خواص آروماتراپی استفاده می‌شوند. درخت بادام شیرین نیز با بادام تلخ فرق دارد. درخت بادام شیرین معمولاً شکوفه‌های سفید می‌دهد، درحالی‌که درخت بادام تلخ دارای شکوفه‌های صورتی است. بادام تلخ مقدار کمی روغن ثابت، همراه با امولسیون تولید می‌کند که شامل گلوکز، سیانید هیدروژن و اسانس بادام تلخ (بنزآلدئید خالص) است.

بادام تلخ در طول تاریخ به مقدار کم برای طعم دادن به غذاهای خاصی مانند شربت بادام استفاده شده است. با این حال، به دلیل پتانسیل سمی بودنش، استفاده داخلی آن متوقف شده و از بنزآلدئید طبیعی خالص در محصولات معطر بادام استفاده می‌شود. روغن بادام شیرین برخی از خواص روغن بادام تلخ مانند رایحه دل‌انگیز را ندارد، اما به عنوان سرم ضدپیری پوست استفاده می‌شود. از طرفی بادام تلخ منحصراً برای رایحه دلنشینش در لوسیون‌ها، روغن‌های بدن، شامپوها، کرم‌ها و سایر محصولات آرایشی استفاده می‌شود. علاوه بر این، بادام شیرین کاربردهای زیادی در آشپزی، قنادی یا مصرف آجیلی دارد. امروزه رژیم غذایی محبوب کتو به‌طور گسترده‌ای از آرد بادام شیرین استفاده می‌کند.

خواص روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ خواص زیادی دارد که از جمله آن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود.

خواص روغن بادام تلخ برای مو

خواص روغن بادام تلخ به حفظ سلامت پوست سر کمک نموده و فولیکول‌های مو را نیز تقویت می‌کند. این روغن، PH خنثی دارد و با شرایطی که باعث ریزش مو و کاهش استحکام قدرت مو می‌شود (مانند شوره سر و خشکی)، مقابله می‌کند. خواص آنتی اکسیدانی آن می‌تواند به موهای آسیب دیده در اثر حالت دادن بیش از حد و قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایر عوامل استرس‌زای محیطی نیز کمک کند. این روغن به موها کمک می‌کند تا انعطاف پذیری، استحکام و درخشندگی خود را به دست آورند.

خواص روغن بادام تلخ برای پوست

روغن بادام تلخ، حاوی اسید اولئیک به علاوه اسید چرب امگا 9 است که خاصیت مرطوب کنندگی قوی به آن می‌دهد و از آن‌جایی که به راحتی قابل جذب است، می‌تواند برای تغذیه لایه‌های عمیق پوست استفاده شود. روغن بادام تلخ سرشار از ویتامین E است که به آن توانایی مبارزه با رادیکال‌های آزاد و معکوس کردن علائم پیری مانند چین و چروک و خطوط ریز را می‌دهد. همچنین، خواص ضدباکتریایی و ضدمیکروبی این روغن می‌تواند به جلوگیری از پیشرفت باکتری‌های عامل آکنه کمک نموده و در عین حال برای درمان بریدگی‌ها، خراش‌ها و زخم‌ها نیز مفید باشد.

یکی دیگر از علل محبوبیت این روغن، توانایی آن در شفاف و روشن کردن پوست است. روغن بادام تلخ حاوی اسیدهای اولئیک و لینولئیک است و به همین دلیل برای ماساژ موضعی پوست، انتخابی فوق‌العاده به شمار می‌رود. همچنین، روغن بادام تلخ، سبک است و منافذ پوست را مسدود نمی‌کند. این روغن با نفوذ به عمق پوست کمک می‌کند باکتری‌ها از بین بروند و پوست سالم بماند.

اسیدهای چرب و ویتامین‌های A و E موجود در روغن بادام، به‌ویژه برای ترمیم پوست خشک مفید هستند. گرم کردن روغن بادام و ماساژ با آن از خشکی و اگزمای پوست جلوگیری می‌کند. یکی دیگر از خواص روغن بادام تلخ این است که از پوست در برابر ایجاد جوش محافظت می‌کند و در صورت مراقبت در برابر ورود به دهان، می‌توان از این روغن به عنوان یک بالم طبیعی لب برای درمان لب‌های ترک یا خشک و پوسته پوسته استفاده نمود. ویتامین E و آنتی اکسیدان‌های موجود در آن نیز پوست را تغذیه نموده و صاف و مخملی می‌کنند. روغن بادام حاوی ویتامین‌های B و A نیز هست که به سلامت، درخشش و شفافیت پوست، به‌ویژه در برابر اشعه‌های مضر خورشید کمک زیادی می‌کنند.

اسیدهای چرب و ویتامین‌های A و E موجود در روغن بادام، به‌ویژه برای ترمیم پوست خشک مفید هستند.

اسیدهای چرب و ویتامین‌های A و E موجود در روغن بادام، به‌ویژه برای ترمیم پوست خشک مفید هستند.

درمان کبودی و ترک‌های بارداری

روغن بادام تلخ به درمان کبودی‌های ناشی از ترکیدن رگ‌های خونی زیر پوست کمک می‌کند. یک مطالعه نشان داد زنانی که در دوران بارداری پوست خود را با روغن بادام تلخ ماساژ می‌دهند، در مقایسه با زنانی که بدون ماساژ از این روغن‌ها استفاده می‌کردند، علائم کشیدگی پوست را کاهش دادند. بنابراین، ترکیب ماساژ با روغن نقش مهمی در جذب و تاثیرگذاری آن دارد.

برای مناطق حساس

وقتی استروژن و پروژسترون بدن کم باشد، واژن خشک و ناسالم می‌شود. عصاره روغن بادام تلخ این ناحیه را مرطوب نموده و از خارش واژن جلوگیری می‌کند. روغن بادام تلخ را می‌توان پس از رقیق کردن با سایر مواد طبیعی برای درمان تیرگی نواحی حساس استفاده نمود، زیرا باعث یکسان شدن رنگ پوست و درمان بسیاری از مشکلات پوستی می‌شود.

برای جای جوش

روغن بادام تلخ، پوست را تمیز کرده و از بروز آکنه جلوگیری می‌کند، زیرا نفوذپذیری بالای روغن بادام تلخ و همچنین ویتامین A موجود در آن به خلاص شدن از شر پوست‌های مرده، جوش‌های زیرپوستی، آلودگی‌ها و چربی‌های مانده در منافذ صورت – که عامل بروز جوش و آکنه هستند – کمک می‌کند. علاوه بر این، روغن بادام تلخ سرشار از روی است و برای درمان جوش در مقایسه با کرم‌های تولید شده حاوی روی، یک درمان طبیعی و بسیار موثر محسوب می‌شود.

برای لک صورت

آلودگی و گرد و غبار می‌تواند باعث تجمع ناخالصی‌ها و سلول‌های مرده روی پوست شود. ماساژ روزانه پوست با روغن بادام، پوست‌های مرده را حذف نموده و به تازگی، زیبایی، طراوت و جوان‌سازی پوست کمک می‌کند. از سوی دیگر، قرار گرفتن طولانی مدت زیر نور خورشید می‌تواند باعث تیره شدن پوست شود. برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، استفاده از روغن بادام تلخ توصیه می‌شود.

ترکیبات این روغن حتی در برخی از کرم‌های ضدآفتاب نیز موجود هستند. ویتامین E آن نیز باعث تغذیه و محافظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید می‌شود. شاید باورکردنی نباشد، اما روغن بادام دارای SPF 5 است و اثرات ضدآفتاب دارد که می‌تواند به معکوس کردن اثرات سوختگی پوست در اثر تابش آفتاب کمک کند. روغن بادام تلخ با درمان مشکلات هیپرپیگمانتاسیون بر کاهش لک صورت نیز موثر است. اسید ماندلیک موجود در این روغن دارای قدرت روشن‌کنندگی است و به عنوان عامل ضدپیری پوست، افزایش تولید کلاژن و از بین بردن سلول‌های مرده پوست عمل می‌کند. برای درمان تیرگی پوست، مخلوط کردن روغن بادام تلخ با عسل و آبلیمو و قرار دادن آن روی ناحیه‌ای که دچار تیرگی شده است، مفید واقع خواهد شد.

برای ابرو

زمانی تصور می‌شد که روغن کرچک به علت دارا بودن ویتامین‌های رشد دهنده مو، مانند اسیدهای چرب امگا 6 و ویتامین E در رشد ابرو موثر است، اما بررسی‌ها نشان داد که این روغن دقیقاً اثر معکوس را ایجاد کرده است. اما متاسفانه بسیاری از مردم هنوز نمی‌دانند روغن بادام تلخ دارای خواصی برتر از روغن کرچک برای رشد ابروهاست. مخلوط روغن رزماری و روغن بادام تلخ و شیرین، برای تحریک رشد مو با یکدیگر هم‌افزایی داشته و بسیار موثرند. علاوه بر این، استفاده از روغن بادام تلخ روی مژه و ابرو باعث افزایش شادابی و درخشندگی آن‌ها نیز می‌شود. پس از مدت طولانی استفاده از روغن بادام تلخ، مژه‌ها و ابروها، قوی، سالم و پرپشت خواهند شد.

برای آرتروز

در طب سنتی از روغن بادام تلخ به دلیل اثرات ضدالتهابی آن برای درمان یا تسکین دردهای ناشی از آرتروز و روماتیسم استفاده می‌شود.

برای هموروئید

روغن بادام تلخ در قرون وسطی، به دلیل اثربخشی فوق‌العاده به عنوان ملین محبوب بود. علاوه بر این، این روغن دارای خواص ضدالتهابی است که برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از هموروئید مفید است. مالیدن روغن بادام تلخ روی ناحیه مقعد، می‌تواند درد و تحریک شدید داخل مقعد و فشارهای آن منطقه را کاهش دهد. اما باید توجه داشت روغن بادام تلخ سمی است و باید محتاطانه و طبق دستور پزشک استفاده شود.

برای اگزما

عموما روغن بادام تلخ برای مصرف خوراکی توصیه نمی‌شود، اما خواص روغن بادام تلخ برای استفاده موضعی و درمان اگزما تایید شده است. این روغن حاوی مواد مغذی، مانند ویتامین‌های A و E، رتینول برای کمک به تحریک تولید سلولی و خواص آنتی اکسیدانی برای کمک به جلوگیری از آسیب سلولی است. مکانیسم روغن بادام تلخ برای درمان پسوریازیس و اگزما است. این ماده بیماری‌های پوستی را کاهش داده و در تسکین علائمی مانند خارش موثر است.

برای مفاصل

روغن بادام تلخ برای اسپاسم عضلانی، درد و سفتی مفاصل کاربرد دارد. ماساژ با چند قطره از این روغن، می‌تواند ماهیچه‎‌های خسته را آرام کرده و استرس را کاهش دهد.

روغن بادام تلخ برای اسپاسم عضلانی، درد و سفتی مفاصل کاربرد دارد.

روغن بادام تلخ برای اسپاسم عضلانی، درد و سفتی مفاصل کاربرد دارد.

برای وز وز گوش

در کتاب‌های قدیمی طب سنتی نوشته شده که از روغن بادام تلخ می‌توان برای کاهش وز وز یا حتی درد و التهاب گوش استفاده نمود. البته بهتر است روغن کمی گرم شده و روی یک گوش پاک کن داخل گوش مالیده شود.

برای سیاهی دور چشم

روغن بادام تلخ به لطف خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی خود و دارا بودن ویتامین E، K و A، می‌تواند به روشن کردن حلقه‌های تیره زیر چشم و کاهش پف زیر چشم کمک کند.

عوارض مصرف روغن بادام تلخ

افرادی که به آجیل حساسیت دارند، ممکن است در برابر روغن بادام تلخ نیز آسیب‌پذیر باشند. بنابراین قبل از این‌که آن را روی پوست خود بمالند، بهتر است چند قطره را روی پوست خود تست کنند و 2 تا 3 روز صبر کنند تا ببینند آیا بثورات ظاهری دارند یا خیر. همچنین بهتر است افراد قبل از استفاده و بهره‌مندی از خواص روغن بادام تلخ، آن را رقیق کنند. پرهیز از تماس روغن با چشم‌ها، غشاهای مخاطی، زخم‌های باز و پوست آسیب دیده توصیه می‌شود.

آیا روغن بادام تلخ را می‌توان به صورت خوراکی مصرف کرد؟

روغن بادام تلخ حاوی سموم کشنده است و به همین دلیل باید در مصرف آن نهایت دقت را داشت. بیشتر مصارف دارویی محدود به مصارف خارجی است و مصارف داخلی و خوراکی، فقط در صورت نیاز و در دوزهای بسیار کم انجام می‌شود.

روغن بادام تلخ را از کجا تهیه کنیم؟

روغن بادام تلخ را می‌توان از عطاری‌ها و فروشگاه‌‎های معتبر داروهای گیاهی و طب سنتی تهیه نمود یا به روش آنلاین سفارش داد.

روغن بادام تلخ را می‌توان از عطاری‌ها و فروشگاه‌‎های معتبر داروهای گیاهی و طب سنتی تهیه نمود

روغن بادام تلخ را می‌توان از عطاری‌ها و فروشگاه‌‎های معتبر داروهای گیاهی و طب سنتی تهیه نمود

طریقه مصرف روغن بادام تلخ

بادام تلخ حاوی یک ماده شیمیایی سمی به نام اسید هیدروسیانیک (HCN) است. در صورت مصرف خوراکی آن، ممکن است عوارض جانبی جدی مانند کند شدن سیستم عصبی، مشکلات تنفسی و مرگ رخ دهد. استفاده از روغن بادام روی ناف، یکی از روش‌های متداول در طب سنتی است که باعث درخشندگی طبیعی پوست می‌شود. علاوه بر این، پوست نیز مانند معده نیاز به تغذیه دارد. یک راه خوب برای مالیدن روغن بادام تلخ روی پوست، استفاده از توپ‌های پنبه‌ای به صورت زیر است:

 • چند قطره روغن بادام راروی یک پنبه بریزید.
 • پوست خود را به آرامی با حرکات دورانی ماساژ دهید.
 • مطمئن شوید تمام پوست صورت، بازوها، پاها و بدن‌تان را با این روغن ماساژ داده و تغذیه می‌کنید.
 • همچنین، ترکیب روغن بادام تلخ با برخی روغن‌های پوست، راهکاری هوشمندانه است که هم به معطر شدن آن روغن‌ها کمک می‌کند و هم از تبخیر سریع این روغن جلوگیری خواهد نمود.
 • به یاد داشته باشید روغن بادام تلخ را باید تا دمای بدن گرم کنید. کارشناسان معتقدند روغن بادام در دمای بدن بهتر جذب می‌شود.

ارزش غذایی روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ به دلیل دارا بودن مواد سمی، ارزش غذایی ندارد، اما عنصر اصلی روغن بادام تلخ، بنزآلدئید است که می‌توان آن را استخراج کرد. بنزآلدئید مصنوعی، عامل طعم دهنده در عصاره بادام مصنوعی است که برای طعم دادن به کیک‌ها استفاده می‌شود.

آیا روغن بادام تلخ به کاهش وزن کمک می‌کند؟

بدن انسان به‌طور طبیعی و ذاتی تمایل به حذف مواد سمی دارد. این سموم غالبا از طریق عرق، ادرار و مدفوع دفع می‌شوند. روغن بادام تلخ نیز درصورتی‌که به مقدار بسیار کم مصرف شود، باعث تکرر ادرار شده و از این طریق دفع خواهد شد. این تکرر ادرار به کاهش وزن کمک می‌کند.

کال تو اکشن

طریقه مصرف روغن بادام تلخ برای لاغری

به علت خاصیت سمی بودن بادام تلخ، دانشمندان تا کنون به نتایج قابل قبولی برای روش مصرف روغن بادام تلخ جهت کاهش وزن نرسیده‌اند و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. اما مصرف روزانه چند عدد بادام شیرین می‌تواند به سیر شدن و کاهش چربی‌های شکم و پهلو کمک کند.

سوالات مهم در مورد روغن بادام تلخ

در ادامه به برخی از سوالات متداول درمورد خواص روغن بادام تلخ پرداخته شده است.

 • آیا می‌توانم از روغن بادام تلخ برای پوست چرب استفاده کنم؟

بله! پوست‌های چرب معمولا مستعد جوش‌های آکنه هستند. روغن بادام تلخ با داشتن اسیدهای چرب امگا 3، این جوش‌ها را کنترل کرده و پوست را تسکین می‌دهد.

 • روغن زیتون برای پوست بهتر است یا روغن بادام تلخ؟

روغن زیتون و روغن بادام تلخ هر دو حاوی مواد مغذی ضروری هستند که پوست را نرم و سالم می‌کند.

 • برخی از اثرات استفاده طولانی مدت از روغن بادام تلخ روی پوست را ذکر کنید؟

روغن بادام تلخ زمانی که برای مدت طولانی استفاده شود، می‌تواند به شفافیت پوست، بهبود بافت و رنگ پوست، حفظ لکه و هیدراته شدن پوست، کاهش آکنه و همچنین، مقابله با سایر بیماری‌های پوستی کمک کند.

 • آیا می‌توانیم از روغن بادام به همراه روغن درخت چای برای پوست استفاده کنیم؟

بله می‌توانید! این ترکیب به مرطوب نگه داشتن پوست، کاهش جوش‌های آکنه و کمک به تسکین پوست تحریک شده به دلیل اگزما یا پسوریازیس کمک می‌کند.

 • آیا استفاده از روغن بادام شیرین، باعث ایجاد موهای ناخواسته روی صورت می‌شود؟

خیر! استفاده از روغن بادام شیرین پوست را صاف نموده و باعث رشد موهای ناخواسته صورت نمی‌شود.

 • بهترین زمان استفاده از روغن بادام تلخ چه زمانی است؟

بهتر است روغن بادام تلخ قبل از خواب شبانه روی پوست ماساژ داده شود.

 • آیا روغن بادام پوست را سفید می‌کند؟

خیر! روغن بادام تلخ پوست را سفید نمی‌کند. هیچ روغنی نمی‌تواند پوست را سفید کند. اما استفاده منظم می‌تواند به بازیابی رنگ طبیعی پوست کمک نموده و تمام علائم تیرگی پوست را از بین ببرد.

خواص روغن بادام تلخ بسیار گسترده است. این روغن با اینکه خوراکی نیست، اما برای مالش موضعی استفاده می‌شود و می‌تواند به درمان بیماری‌های پوستی، هموروئید، درد مفاصل، آرتروز، آکنه، ریزش مو و ابرو و اگزما کمک کند. ما در این مقاله به موارد مهمی از این دست پرداخته‌ایم. لطفا نظرات‌تان را با ما در میان بگذارید.

منبع ++++++++

4 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

محمد 1402/06/24

روغن بادام تلخ رشد ریش را افزایش میدهد

حسین 1402/05/14

سلام می گویند روغن بادام تلخ حاوی موادی سمی و کشنده است که در صورت خوردن باعث مرگ می شود من یک ظرف 60 سی سی یک جا خوردم ولی هیچ تفاقی نیفتاد دلیلش چی است ؟

کارشناس به اندام 1402/05/15

سلام عزیزم چرا این روغن وخوردین؟شاید خالص نبوده این روغن مصرف موضعی هست نه خوراکی

- 1402/04/09

سلام برای لک های پیسی چطور روغن بادام مفید هست بزنیم یا خیر؟

کارشناس به اندام 1402/04/10

سلام عزیزم میتونین ماساژ بدین ابتدا کمی تست کنید تا حساسیتی بود متوجه بشید ومصرف نکنید

شکیبا 1402/03/21

من همیشه بعد از حمام کل بدنمو با روغن بادام تلخ چرب میکنم‌.نمیدونم از این روغنه یا خوردن اب زیاد در طور روز ولی خیلی راحت وزن کم میکنم.

🌬️ 1402/02/14

میشه روغن بادام تلخ رو به ناف زد فقط به بقیه اجزای بدن نزد ؟

کارشناس به اندام 1402/02/15

امتحان کنیدعزیزم

-فوزیه 1401/12/19

عالی بود زیرا کلی سوال داشتم و کامل جواب گرفتم پوست بسیار خشکی دارم و مدتیست از روعن بادام تلخ استفاده میکنم و همون طوریکه جناب دکتر هم فرمودند عالی جواب گرفتم انشاالله که سلامتی مهمون همیشگی ایشون باشه🙏

کارشناس به اندام 1401/12/20

لطف شماست عزیزم برقرار وسلامت باشید

مریم 1401/10/10

به جای کرم های گران دور چشم از همین روغن های طبیعی استفاده کنید..من سالهاست از وازلین و همین روغن ها( نارکیل،کنجد،بادام) استفاده میکنم و خیلی راضی هستم

کارشناس به اندام 1401/10/11

ممنون ازبیان تجربتون عزیزم