لاغری با رژیم برنج یا Rice Diet

رژیم برنج یا Rice diet یک رژیم غذایی با کربوهیدرات‌های بسیار پیچیده، کم چرب و کم سدیم است. این برنامه غذایی در اصل توسط دکتر والتر كپمنر، پزشك دانشگاه دوك در سال 1939 ساخته شد. هدف از لاغری با رژیم برنج کمک به بهبود سلامت قلبی، کلیه و مبارزه با چاقی است. در این مقاله […]

زمان مطالعه 22 دقیقه

تعداد بازدید 8969

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

لاغری با رژیم برنج در یک برنامه غذایی بسیار کم کالری به دست می آید که در آن مصرف موادی مانند سدیم و چربی های اشباع، بسیار محدود شده است.
میانگین امتیاز 5 از 5

رژیم برنج یا Rice diet یک رژیم غذایی با کربوهیدرات‌های بسیار پیچیده، کم چرب و کم سدیم است. این برنامه غذایی در اصل توسط دکتر والتر كپمنر، پزشك دانشگاه دوك در سال 1939 ساخته شد. هدف از لاغری با رژیم برنج کمک به بهبود سلامت قلبی، کلیه و مبارزه با چاقی است. در این مقاله درباره اینکه آیا لاغری با برنج امکان پذیر است یا خیر صحبت می‌کنیم.

لاغری با رژیم برنج در یک برنامه غذایی بسیار کم کالری به دست می آید که در آن مصرف موادی مانند سدیم و چربی های اشباع، بسیار محدود شده است.

رژیم برنج چیست؟

رژیم غذایی برنج دارای سابقه طولانی دارد اما امروزه بسیار رایج است و با گذشت زمان طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. همانطور که گفتیم هدف اولیه این رژیم کمک به بهبود سلامت قلب و کلیه و مبارزه با چاقی بود اما در حال حاضر برای کاهش وزن نیز از آن استفاده می‌شود. این یک رژیم غذایی کم چرب، کم سدیم، کم پروتئین و کم کالری است که به ورزش و مدیتیشن منظم نیاز دارد. میزان انرژی روزانه مشخص شده در مرحله اول رژیم برنج 800 کالری است.

باید بگوییم این میزان کالری دریافتی با توجه به اینکه شما همچنان باید به طور منظم ورزش کنید بسیار کم است. پس از این مرحله، شما باید مقدار کالری مصرفی روزانه را به 1000-1200 افزایش دهید و این مقدار باید تا زمانی که به وزن هدف خود نرسیده‌اید، ثابت بماند.

لاغری با رژیم برنج چگونه است؟

طبق کتاب رسمی رژیم برنج، این رژیم غذایی با تمرکز بر محدود کردن نمک و غذاهای سرشار از سدیم کار می‌کند. این کار بدن شما برای رهایی از تورم و وزن آب اضافی کمک می‌کند. همراه با خوردن غذاهای کم سدیم، رژیم غذایی چربی‌های اشباع شده را نیز محدود می‌کند.

در این رژیم از غذاهای پر فیبر برای پر کردن معده و کربوهیدرات‌هایی مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حبوبات به عنوان منبع اصلی تغذیه استفاده می‌شود. این رژیم تقریباً تمام لبنیات را در رژیم شما محدود می‌کند. برنامه رژیم غذایی برنج نیز از کالری شماری پیروی می‌کند. در ابتدا توصیه می‌شود با کالری کمتری شروع و بعد آهسته آن را زیاد کنید. اگر ورزش نمی‌کنید، روزانه به 1200 تا 1500 کالری افزایش دهید.

در رژیم برنج مرحله اول شامل خوردن غلات و میوه‌ها برای یک روز از هفته و افزودن غذاهایی مانند سبزیجات و لوبیا برای بقیه روزهاست. مانند اکثر برنامه‌های مدیریت وزن، این رژیم غذایی نیز بر انجام کارهایی برای تغییر در سبک زندگی مانند یادداشت برداری در یک سررسید غذایی و بررسی رابطه خود با غذا و بدن از طریق مراقبت خودآگاهانه، رژیم غذایی و تمرکز تاکید دارد.

رژیم برنج

در رژیم برنج مجاز به خوردن چه غذاهایی هستیم؟

قبلاً ذکر شد که این رژیم مصرف بسیاری از غذاها را محدود می‌کند و شما را به مصرف کربوهیدرات‌های سالم راهنمایی می‌کند. وعده‌های غذایی شما در این رژیم شامل میوه‌ها، سبزیجات پر فیبر و غلات است که به عنوان اجزای اصلی رژیم شناخته می‌شوند. همچنین می‌توانید در این رژیم حبوبات فرآوری نشده بخورید. یکی دیگر از مواد غذایی ضروری برای این رژیم محصولات لبنی کم چرب یا فاقد چربی مانند ماست شیر ​​و پنیر است. در مراحل بعدی مجاز هستید گوشت بدون چربی و ماهی را در برنامه غذایی خود قرار دهید. به طور کلی در این رژیم ویتامین D و کلسیم کم است و بنابراین نیاز به استفاده از مکمل‌ها وجود دارد.

با همه این‌ها اکثر مواقع محدود کردن غذاها در رژیم باعث شکستن آن می‌شود. افرادی که از رژیم‌های با تنوع غذایی محدود استفاده می‌کنند زودتر خسته می‌شوند و احتمال بیشتری دارد تا رژیم گرفتن را رها کنند.

در رژیم برنج مجاز به خوردن چه غذاهایی نیستیم؟

همانطور که می‌بینید رژیم غذایی برنج غذاها و کالری‌ها را کاملا محدود می‌کند. بنابراین ممکن است به نظارت پزشکی نیاز داشته باشید.

ممکن است با دریافت کالری کم بدن شما آسیب ببیند. هنگامی که رژیم برنج را دنبال می‌کنید باید از غذاهای شور، فرآوری شده و پرچرب اجتناب کنید. اگر به این برنامه غذایی پایبند باشید، الکل و شیرینی‌ها از جمله دسرها و نوشیدنی‌های شیرین نیز مناسب شما نیستند. همچنین برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید در نظر بگیرید که اندازه وعده‌های خود را کاهش دهید.

ارزش غذایی برنج

همانطور که از نام رژیم مشخص است یکی از مواد اصلی این رژیم برنج است و به همین دلیل باید ارزش غذایی آن را بدانید. برنج در دو گروه سفید و قهوه‌ای خریداری می‌شود. برنج سفید دارای کربوهیدرات زیادتری است. در واقع حدود 80٪ از وزن خشک کل برنج سفید را کربوهیدرات تشکیل می‌دهد. برنج تمایل به جذب مقدار زیادی آب دارد. به صورت پخته 70٪ وزن آن را آب تشکیل می‌دهد. یک فنجان برنج سفید پخته (205 گرم) حاوی:

 • کالری: 266 کیلوکالری
 • چربی‌ها: 389/0 گرم
 • کربوهیدرات: 58.9 گرم
 • پروتئین: 4.84 گرم
 • آب: 140 گرم

برنج قهوه‌ای حاوی فیبر، چربی و پروتئین بیشتری نسبت به برنج سفید است. همچنین از نظر منگنز، فسفر، منیزیم و نیاسین غنی‌تر است و کمی سالم‌تر از برنج سفید نیز به حساب می‌آید. بنابراین این به شما بستگی دارد که کدام یک را انتخاب کنید. علاوه بر برنج می‌توانید به مقدار کم نان یا ماکارونی بخورید.

هیچ تناسب اندامی با محرومیت به دست نمی‌یاد
ما با یک رژیم خوشمزه که می‌تونی از سوشی تا دیزی توی اون بخوری و لاغر شی، مسئول سوزاندن چربی‌های شما هستیم .
خودت رو به خودت ثابت کن.
همین الآن ثبت نام کن.
call-to-action

آیا باید برنج قهوه‌ای بخورید یا برنج سفید؟

می‌توانید برنج سفید یا قهوه‌ای بخورید – به شرطی که به برنج نمک یا چربی اضافه نکنید. رژیم برنج اصلی استفاده از برنج سفید را می‌طلبد. در آن زمان ساخت برنج سفید آسان‌تر و در دسترس‌تر بود. با این حال امروزه برنج قهوه‌ای محبوب‌تر و در دسترس است. برنج قهوه‌‌ای فرآوری نشده و جز غلات کامل است و مقدار فیبر و مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج سفید دارد. اگر متعهد به خوردن غذاهای کاملاً فرآوری نشده هستید، می‌توانید برنج قهوه‌ای را در نظر بگیرید.

آیا لاغری با برنج امکان پذیر است؟

به طور کلی، پیروی از هر نوع برنامه غذایی که باعث کاهش کالری و تمرکز روی سبزیجات و پروتئین بدون چربی شود در کاهش وزن موثر خواهد بود. با این حال باید اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی کالری به بدن خود می‌رسانید. بسته به متابولیسم و ​​میزان ورزش و فعالیت شما خوردن کالری کم می‌تواند در واقع تأثیر معکوس در کاهش وزن داشته باشد.

به یاد داشته باشید محدود کردن غذاها و خوردن غذای تکراری برای طولانی مدت ممکن است شما را از رژیم گرفتن خسته و پشیمان کند.

فواید رژیم برنج

رژیم برنج می‌توان به شما در یادگیری کنترل وعده کمک کند و شروع به مصرف بیشتر میوه و سبزیجات تازه کنید. این نوع رژیم غذایی همچنین ممکن است برای کسی که بیماری قلبی دارد باید چربی و سدیم کمتری مصرف کند، بسیار مفید باشد.

رژیم غذایی برنج این که کربوهیدرات‌ها بد هستند را به چالش می‌کشد. بنابراین بسیاری از رژیم‌های غذایی و برنامه‌های بهداشتی بر خوردن غذا و وعده‌های غذایی کم کربوهیدرات متمرکز هستند. آن‌ها این ایده را تقویت می‌کنند که کربوهیدرات‌ها به شدت برای بدن ضرر دارند. اما بدن ما برای انجام فعالیت‌های خود و مغز ما برای سوخت به گلوکز و کربوهیدرات‌ها نیاز دارد. کربوهیدرات‌ها دوست هستند، نه دشمن.

نکته اصلی در خوردن کربوهیدرات، خوردن نوع مناسب کربوهیدرات در وعده و اندازه مناسب است. چیزی که این رژیم باعث پیشرفت آن می‌شود. رژیم غذایی برنج روی کربوهیدرات‌های پیچیده مانند برنج، سیب زمینی شیرین یا بلغور جو دوسر در مقایسه با کربوهیدرات‌های ساده مانند کلوچه و کیک متمرکز است.

قطع شدید کربوهیدرات‌ها می‌تواند منجر به خستگی، سرگیجه، عدم تمرکز و گرسنگی شود اما این رژیم غذایی با استفاده از کربوهیدرات‌های پیچیده به عنوان سوخت بدن از این علائم جلوگیری می‌کند. همچنین این رژیم به مصرف بسیاری از سبزیجات که غنی از کربوهیدرات‌های عالی و مواد مغذی هستند، تشویق می‌کند.

رژیم برنج

جوانب مثبت و منفی رژیم غذایی برنج

رژیم غذایی حاوی فیبر زیاد مانند رژیم غذایی برنج دارای مزایایی زیادی است. فیبر اثرات مفیدی مانند کاهش کلسترول خون و خطر بیماری های قلبی دارد. فیبر برای سلامت روده و عملکرد منظم روده مهم است. غذاهایی که فیبر زیادی دارند، حجیم‌تر هستند و باعث می‌شوند احساس سیری کنید. بنابراین هنگام رژیم، فیبر بالا غذاها می‌توانند به شما در کاهش وزن کمک کند.

در اینجا اثرات مثبت دیگری برای رژیم غذایی برنج آورده شده است:

 • برنامه رژیم غذایی برنج یک طرح اثبات شده و یک رژیم مد زودگذر نیست. این روش مدت طولانی است که وجود دارد و بر اساس نتایج اثبات شده در دانشگاه دوک است.
 • متخصصان تغذیه موافقند كه اصولا نمک و چربی كم و سرشار از فیبر كه رژیم غذایی برنج بر آن استوار است، می‌تواند فشار خون، دیابت و بیماری‌های قلبی را بهبود بخشد.
 • برنامه رژیم غذایی برنج شامل ورزش و آموزش مقدماتی در مورد تغذیه است که برای حفظ لاغری به آن نیاز خواهید داشت.

اثرات منفی این رژیم شامل:

 • رژیم غذایی برنج ممکن است کالری کافی برای یک فرد فعال نداشته باشد. شما احتمالاً مدت زیادی گرسنه خواهید بود.
 • پروتئین در این رژیم به 16 تا 20 گرم محدود می‌شود، در مقایسه با یک رژیم غذایی معمولی که 46 تا 56 گرم پروتئین دارد. این می تواند منجر به از دست دادن عضلات شود.

رژیم غذایی برنج: اثرات کوتاه مدت و بلند مدت

گفته می‌شود رژیم غذایی برنج دارای مزایای کوتاه مدت است. در این رژیم بیشتر کالری خود را از کربوهیدرات دریافت می‌کنید اما کاهش نمک و غذاهای فرآوری شده یک استراتژی کوتاه مدت است. اما در دراز مدت، فکر نمی‌کنم رژیم غذایی برنج کالری یا پروتئین کافی برای تأمین اکثر افراد فراهم کند.

برنامه رژیم غذایی برنج یک برنامه کوتاه مدت اثبات شده برای کاهش وزن است. مانند هر رژیم غذایی، مزایای طولانی مدت به میزان یادگیری شما از رژیم و نحوه ادغام آن در سبک زندگی خود بستگی خواهد داشت. در هرصورت برای دیدن نتیجه و تاثیر گذاری یک رژیم غذایی بهترین راه این است که خودتان آن را امتحان کنید.

عوارض جانبی لاغری با رژیم برنج

رژیم برنج نیز مانند هر رژیم محدود کننده دیگری عوارضی دارد. در ادامه عوارض این رژیم را بررسی می‌کنیم.

1- کمبودهای تغذیه‌ای

اگر مدت زمان طولانی آن را دنبال کنید، تنوع غذایی محدودآن باعث عدم تعادل خاصی در بدن شما می‌شود. کاهش مصرف پروتئین می‌تواند باعث از دست رفتن توده عضلانی شود. اگر هنگام پایبندی به رژیم غذایی برنج هیچ مکمل دیگری مصرف نکنید، ممکن است منجر به کمبود چندین ماده مغذی شود.

رژیم برنج

2- خستگی از رژیم

به دلیل محدود بودن رژیم برنج پایبندی به برنامه آن برای مدت طولانی ممکن است بسیار دشوار و حتی طاقت فرسا باشد. خصوصاً هنگام رفتن به رویدادهای اجتماعی یا اگر عادت دارید بیرون غذا بخورید.

3- برای مدت طولانی توصیه نمی‌شود

رژیم برنج به عنوان کاهش وزن کوتاه مدت فوق العاده موثر است اما پیروی از آن برای مدت طولانی ممکن است برای برخی از افراد بهترین انتخاب نباشد. چرا که بسیار محدودکننده است و کالری و پروتئین دریافتی را کاهش می‌دهد. ممکن است این مقدار محدود برای برخی افراد کافی نباشد و در طولانی مدت باعث آسیب به سلامتی آن‌ها شود. اگر می‌‌خواهید این رژیم را دنبال کنید، لطفاً تمام جوانب آن را با پزشک یا متخصص تغذیه در میان بگذارید. تصمیم بگیرید که آیا پیروی از این رژیم برای‌تان بی‌خطر است و از چه راهی بهتر است این رژیم یا برخی از اصول آن را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

چند پیشنهاد غذایی برای لاغری با برنج

استفاده از برنج به عنوان یک وعده غذایی دارای سابقه بسیار طولانی است. غذاهای مختلفی وجود دارد که برنج را شامل می‌شود و ممکن است در برنامه غذایی رژیم غذایی برنج گنجانده شود. پخت غذاهای زیر به رژیم غذایی شما طعم و مزه اضافه کرده و به رژیم غذایی شما جذابیت می‌بخشد:

 • سبزی پلو
 • سبزیجات سرخ شده با برنج
 • ریزوتو قارچ
 • سوشی بوریتو
 • کاسه ماهی برنج و سبزیجات بخارپز
 • برنج چسبناک انبه
 • املت زرشک روی برنج
 • شیرینی برنجی کنگر فرنگی مرغ
 • سالاد با برنج
 • پودینگ های برنج
 • سوپ با برنج

در لاغری با رژیم برنج (Rice Diet) در حالی که تمرینات ورزشی منظم انجام می‌دهید به میزان بسیار کمی کالری دریافت می‌کنید.

این میزان کالری برای برخی از افراد کافی نیست. ممکن است در طول رژیم دائما احساس گرسنگی داشته باشید. این میزان کالری برای برخی از افراد کافی نیست. رژیم برنج می‌تواند فواید سلامتی خاصی از جمله کاهش وزن، بهبود سلامت کلیه و سایر موارد را به همراه داشته باشد اما هنوز هم عوارض جانبی دارد. لاغری با برنج برای مدت طولانی دشوار و مضر است. حتی اگر به اعتقاد برخی افراد این رژیم درمانی بالقوه برای بعضی از مشکلات پزشکی باشد، باید بخاطر داشته باشید که این رژیم کاملاً محدودکننده است. قبل از اینکه آن را وارد برنامه روزانه خود کنید با یک متخصص تغذیه صحبتی داشته باشید

رژیم برنج

لاغری با رژیم برنج یا Rice Diet - 14 - رژیم برنج - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
ناشناس 1400/11/10

سلام من اضافه وزن دارم و عاشق برنج هستم من رژیم کالری شماری دارم سوالم اینه اگر بیشتر روزای هفته برنج و خورشت بخوریم ولی در حد کالری تعیین شده لاغری اتفاق میفته ؟ مثلا من باید ۱۲۰۰ کالری بخورم اکر ۹۰۰ مالری اون برنج و خورش یا برنج و گوشت یا تن ماهی باشه لاغری اتفاق میفته؟

کارشناس به اندام 1400/11/11

سلام دوست عزیز اگر تمام کالری مورد نیاز بدنتون رو بذارید روی برنج، بدنتون دچار کمبود مواد مغذی دیگه میشه و در ضمن برنج سرشار از کربوهیدرات هست و خوردن زیاد اون باعث میشه شماز زود به زود گرسنتون بشه پس بهترین راه استفاده از یه رژیم اصولی هست که در اون بدن شما از تمام مواد مغذی بهره مند بشه

میخوام تو 2 ماه 9 کیلو کم کنم کمکم کنین 😭😭 1400/03/28

سلام من 12 سالمه 46 کیلو هستم و قدم 154 ایناس میشه بگین لطفا بدون لینک و اینا بگین چی بخورم و چه ورزش هایی باید بکنم تا در 2 ماه 9 کیلو کم کنم ؟؟ خیلی دلم میخواد لاغر کنم ولی متاسفانه نمیتونم توی رژیم غذای دکتر کرمانی شرکت کنم میشه بگین چیکار کنم تا توی 2 ماه 9 کیلیو کم کنم چه ورزشی انجام بدم مدتش چقدر باشه چقدر عذا بخورم و چی بخورم لطفااا جوابمو بدین اگه جواب بده و لاغر شم دعاتون میکنم 😣😭😭😭

کارشناس به اندام 1400/04/05

سلام دوست خوبم برای کاهش وزن باید ورزش روزانه و پیاده روی منظم مخصوصا در سربالایی داشته باشید مصرف نان و برنج و شیرینیجات رو کم کنین از سبزیجات و میوه جات بیشتر استفاده کنید