اهمیت نوشیدن آب در رژیم غذایی چیست؟

یکی از مهمترین کارها برای جذب بهتر مواد مغذی و رژیمی، نوشیدن آب است. دنبال توصیه عالی برای رژیم غذایی تان هستید؟ بیشتر آب بنوشید. نوشیدن مقدار زیادی آب خنک ( نه سرد ) برای سلامت ضروری است. بدون غذا بیشتر از بی آبی زنده خواهید ماند. آب قسمت بسیار مهمی از تمام عملکردهای بدنی […]

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 18773

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

اهمیت نوشیدن آب در رژیم
میانگین امتیاز 5 از 5

یکی از مهمترین کارها برای جذب بهتر مواد مغذی و رژیمی، نوشیدن آب است. دنبال توصیه عالی برای رژیم غذایی تان هستید؟ بیشتر آب بنوشید. نوشیدن مقدار زیادی آب خنک ( نه سرد ) برای سلامت ضروری است. بدون غذا بیشتر از بی آبی زنده خواهید ماند. آب قسمت بسیار مهمی از تمام عملکردهای بدنی و فرآیندهایش از جمله هضم و دفع است.

وقتی رژیم می گیرید، آب می تواند به کاهش وزنتان کمک کند چون موجب می شود کمتر غذا بخورید. در این مقاله می خواهیم درباره نقش حیاتی آب در رژیم غذایی و کمک آن به کاهش وزن صحبت کنیم.

نوشیدن آب در طول رژیم غذایی بسیار مهم است چون بدون افزودن کالری اضافی موجب آب رسانی به بدن می شود. نوشیدن مایعات بدون کالری مانند آب، قبل یا در طول وعده غذایی به کسی که رژیم می گیرد کمک می کند سریع تر احساس سیری کند. بنابراین علاوه بر اضافه نشدن کالری اضافی به وعده غذایی نوشیدن آب کمک می کند کالری غذاهای اضافه در میان وعده یا وعده های اصلی کمتر یا به طور کلی حذف شود. نوشیدن آب همچنین به خالی شدن آب از بدن کمک می کند که این مورد در زمان سوخت و ساز چربی و کاهش وزن بسیار مهم است.

اهمیت نوشیدن آب در رژیم

اهمیت نوشیدن آب در رژیم

مقدار توصیه شده مصرف آب برای خانم ها حدود 2.5 و برای آقایان حدود 3.5 لیتر در روز است. البته این مقدار علاوه بر آب شامل دیگر نوشیدنی ها و غذاهایی که سرشار از آب هستند نیز می شود. اگر بحث تنها نوشیدن آب باشد توصیه می شود در روز بیش از 8 لیوان مصرف نکنید. با این حال چنین توصیه ای کلی است و نیاز واقعی بدن به مایعات تحت تاثیر رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، شرایط بدنی و آب و هوا است.

برای مثال اگر ورزش کنید این مقدار بالا می رود یا اگر در شرایط آب و هوایی بسیار گرم قرار داشته باشید نیازتان به آب بیشتر می شود. قبل، بعد و در طول ورزش نیز به آب نیاز دارید. ورزش خود از موارد کلیدی برای کاهش وزن است که بدون مصرف آب نمی توانید درست انجامش دهید.

برای نوشیدن آب منتظر تشنگی نمانید. در واقع احساس تشنگی نشانه ای است که می گوید همین حالا هم بدنتان کم آب شده است. باید در طول روز و به فواصل مشخص آب بنوشید.

پس با توجه به موارد گفته شده نوشیدن آب از این شش راه به کاهش وزنتان کمک می کند:

1- آب ضد اشتهای طبیعی است که سبب احساس سیری می شود.

2- آب کالری سوزی را افزایش می دهد.

3- آب به حذف زباله های بدن کمک می کند.

4- نوشیدن آب به کاهش کالری های دریافتی بدن کمک می کند.

5- آب برای سوزاندن چربی ضروری است.

6- نوشیدن آب به بهتر ورزش کردنتان کمک می کند.

اهمیت نوشیدن آب در رژیم

آیا نوشیدن آب قبل از وعده ها به کاهش وزن کمک می کند؟

پژوهش ها نشان دادند نوشیدن حدود 500 میلی لیتر ( نیم لیتر ) آب 30 دقیقه قبل از وعده غذایی می تواند به افراد بالغ چاق در کاهش وزن کمک کند. محققان دانشگاه بیرمنگام می گویند این پژوهشی کوچک بود که برای اثباتش باید آزمایش های جامع تری گرفته شود. تیم بررسی 84 فرد بالغ و چاق را از طریق پزشک هایشان استخدام کرد. هر کدام از این افراد مشاوره ای در زمینه کنترل وزن دریافت کرد که سبک زندگی اش، انتخاب های غذایی اش، و مقدار فعالیت بدنی که داشت را تغییر می داد.
پژوهشگران به صورت اتفاقی شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند، آنها از یک گروه که شامل 41 داوطلب می شد خواستند نیم ساعت قبل از وعده غذایی 500 میلی لیتر آب بنوشند، نوشیدنی های گازدار و دارای قند مجاز نبود.
از 43 داوطلب دیگر خواسته شد تنها قبل از غذا خوردن تصور کنند که سیر هستند. بعد از 12 هفته زیر نظر قرار دادن این دو گروه، و مشاوره تلفنی دو هفته ای، گروهی که قبل از وعده ها آب می نوشیدند، حدود 1.250 کیلوگرم بیشتر از گروهی که قبل از وعده ی غذایی تصور می کردند سیر هستند وزن کم کردند. افرادی که قبل از هر سه وعده غذایی خود را با آب پر می کردند در کل 4.300 کیلوگرم وزن کم کردند.

دکتر هلن پارتی یکی از پژوهشگران می گوید: زیبایی این یافته در سادگی آن است. تنها نوشیدن آب سه مرتبه در روز و قبل از وعده های غذایی کمک می کند وزن کم کنید.
این کار وقتی با توصیه هایی در مورد افزایش فعالیت بدنی و انتخاب درست غذایی ترکیب شود می تواند به فرد کمک کند به صورت سالم و کنترل شده سریعتر وزن کم کند و چیزی است که زندگی پر مشغله مردم نیز نمی تواند مانعش شود چون نوشیدن مقداری آب نیازی به وقت گذاشتن ندارد. محققان حالا می خواهند این آزمایش را به صورت گسترده تر انجام دهند.

اهمیت نوشیدن آب در رژیم غذایی چیست؟ - 7 - اهمیت نوشیدن آب در رژیم - برنامه ریزی رژیم

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1398/10/25

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
سولماز 1401/10/06

سلام ۱۸ سال سن با قد ۱۶۴ مشکل کم کاری تیرویید هم دارم اوایل به خاطر پریودم باید از ۸۰ کیلو وزن کم میکردم رژیم گرفتم و از ۸۰ شدم ۷۲ بعدش با نخوردن غذا و فلان الان شدم ۵۷ کیلو در روز دو تا لیوان اب میخورم و کالرب دریافتیم از غذاها هم ۵۲۷ تاست مشکل روانی bulimia دارم میخواستم ببینم اکر من ۱/۴ لیتر در روز اب بخورم ایا به وزنم اضافه میشه یا نه ؟

کارشناس به اندام 1401/10/11

سلام سولماز جان برنامه غذایی درستی نداری این میزان کالری خیلی کم هست ووقتی نیاز بدن تامین نشه متایولیسم به شدت کم میشه اب کالری نداره وتاثیری روی وزن نمیزاره

روژان مومیوند 1400/08/20

سلام من وزنم 90قدم 175عذاب میکشم فقط شکم دارم تو خدا ی راهی جلوی پام بزارید تا ار نمیخورم صبحانه نمیخورم فقط شام نمیدونم چرا اینطوریه

کارشناس به اندام 1400/09/09

سلام دوست خوبم اتفاقا اشتباه تو اینجا هست که شام و ناهار نمیخوری تو یه رژیم درست و اصولی تمام وعده ها و میان وعده ها باید سر جای خودش باشه و هیچ کدوم نباید حذف بشه ممکنه یک وعده رو حذف کنی و به خاطر گرسنگی اون وعده از مواد غذایی پرکالری دیگه استفاده کنی یا ریزه خواری کنی پیشنهاد می‌کنیم از یه رژیم درست و اصولی استفاده کنی و در کنارش حتما ورزش منظم و پیاده‌روی داشته باشی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی روی این لینک کلیک کن