آیا می توان برای درمان آکنه از آنتی بیوتیک استفاده کرد؟

آکنه سمج یکی از بدترین و دردناک ترین تجربه هایی است که می توان با آن روبرو شد، مخصوصا اگر همه چیز را از لایه برداری تا درمان نقطه ای و شستشوی صورت امتحان کرده باشید. خوشبختانه برای مقابله با آکنه راه های فراوانی مثل استفاده از آنتی بیوتیک وجود دارد. در کنار چربی اضافه […]

آیا می توان برای درمان آکنه از آنتی بیوتیک استفاده کرد؟
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 5968

تاریخ انتشار

آیا می توان برای درمان آکنه از آنتی بیوتیک استفاده کرد؟

آکنه سمج یکی از بدترین و دردناک ترین تجربه هایی است که می توان با آن روبرو شد، مخصوصا اگر همه چیز را از لایه برداری تا درمان نقطه ای و شستشوی صورت امتحان کرده باشید. خوشبختانه برای مقابله با آکنه راه های فراوانی مثل استفاده از آنتی بیوتیک وجود دارد.

در کنار چربی اضافه و سلول های مرده پوست که می توانند باعث گرفتگی منافذ پوست شوند، باکتری ها نیز می توانند از عوامل بروز آکنه باشند. این باکتری های آکنه می توانند به داخل یکی از منافذ گرفته پوست نفوذ کنند و در آنجا شروع به انتشار کنند، باعث التهاب و قرمزی شوند. آنتی بیوتیک می تواند این باکتری ها را بکشد و میزان التهاب را کاهش دهد.

دو آنتی بیوتیک شایع برای آکنه عبارتند از مینوسیکلین و داکسی سایکلین که برای مقابله با انواع آکنه التهابی از جمله جوش های قرمز و کیست های دردناک به کار می روند. این آنتی بیوتیک ها را در کنار داروهای معمول برای درمان آکنه تجویز می کنند و حدود سه تا چهار ماه مورد استفاده قرار می دهند.

آنتی بیوتیک برای درمان آکنه تنها برای یک دوره زمانی کوتاه تجویز می شود چون نگرانی هایی درباره افزایش مقاومت باکتری ها وجود دارد. در همان سه ماه می توانید نتیجه این روش درمانی را ببنید. بعد از به پایان رسیدن دوره درمان با آنتی بیوتیک باید همچنان درمان های معمول را پیگیری کنید تا نتایج ادامه پیدا کند. البته برخی از بیماران که به شدت درگیر آکنه هستند ممکن است مدت زمان بیشتری از آنتی بیوتیک استفاده کنند.

اگر تنها درگیر جوش های سر سفید و سر سیاه هستید توصیه می کنیم از آنتی بیوتیک استفاده نکنید. جوش های سر سیاه و سر سفید هر دو از آکنه های غیر التهابی به حساب می آیند و بهتر است با داروهای بدون نیاز به نسخه ای درمان شوند که حاوی موادی مانند پراکسید بنزوئیل، اسید سالیسیلیک هستند این دو آکنه های به وجود آمده از باکتری ها را از بین می برند و چربی اضافه و سلول های مرده روی پوست را می شویند.

چگونه بفهمیم که باید برای درمان آکنه خود از آنتی بیوتیک استفاده کنیم؟ اگر مشکل آکنه تان پیشرفت کرد و چیزی بیش از آکنه های سر سفید و سر سیاه شد دیگر زمان کمک خواستن رسیده است. کیست ها و جوش های عمیق و التهابی تر در واقع پیام بدنتان است که از شما کمک می خواهد. از دیگر نشانه ها که می گوید با داروهای بدون نیاز به نسخه مشکلتان حل نمی شود درگیر شدن قسمت زیادی از پوست مانند صورت، قفسه سینه، بازوها و کمر با این مشکل است.

درمان با آنتی بیوتیک نیز برای همه نیست. خانم های باردار و شیرده هرگز نباید از این داروها استفاده کنند. همچنین مانند تمام داروهایی که نیاز به نسخه و تجویز دکتر دارند آنتی بیوتیک ها نیز شامل عوارض جانبی می شوند. دوکسی سیکلین می تواند نسبت به نور خورشید حساستان کند و همچنین باعث ریفلاکس مری شود. این داروها را 30 دقیقه قبل از خواب و با یک لیوان کامل آب استفاده کنید. مینوسیکلین می تواند منجر به سرگیجه شود و در مواقع نادر می تواند واکنش های آلرژیک به همراه داشته باشد.

نویسنده: کارا اسپرانک

منبع:

womenshealthmag

آیا می توان برای درمان آکنه از آنتی بیوتیک استفاده کرد؟ - 5 - - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
رها 1402/01/24

مطالب عالی و مفید بودند ممنونم

کارشناس به اندام 1402/01/25

سپاس از نگاهتون عزیزم