رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟

در این مقاله می‌خوانید: رژیم سم زدایی چیست و چه مزایا و معایبی دارد. رژیم‌های سم زدایی بر پایه حذف بسیاری از مواد غذایی و مصرف اسموتی و آبمیوه

زمان مطالعه 17 دقیقه

تعداد بازدید 94905

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

رژیم سم زدایی ادعا می‌کند که خون شما را تمیز می کند و سموم مضر را از بدن شما دفع می‌کند.
میانگین امتیاز 4.1 از 5

این روزها رژیم‌ سم‌ زدایی از هر زمان دیگری محبوب‌تر شده است. ادعای این دست رژیم‌ها این است که با پیروی از آن‌ها، خون شما پاکسازی شده و مواد سمی مضر بدن از بین می‌رود. البته هنوز کاملا مشخص نیست چگونه رژیم‌های سم‌زدا قادر به انجام این کار هستند، دقیقا چه موادی را قرار است از بین ببرند و اینکه اصلا موثر هستند یا خیر. در ادامه می‌خواهیم به بررسی دقیق رژیم‌های سم‌زدایی و تاثیر آنها بر سلامت بدن بپردازیم.

رژیم سم‌زدایی چیست؟

رژیم سم‌زدایی یا سم‌زدا معمولا یک دوره کوتاه مدت رژیمی است که برای از بین بردن مواد سمی بدن طراحی شده است. این رژیم معمولا شامل دوره‌هایی از روزه‌داری به همراه برنامه غذایی محدود به میوه، سبزیجات، آبمیوه و آب است. سم‌زدایی گاهی با استفاده از گیاهان، انواع چای‌، مکمل‌ها و پاک‌کننده‌های روده نیز صورت می‌گیرد.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 1 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
رژیم سم زدایی علاوه بر لاغری، سموم بدن را دفع می‌کند.

رژیم سم‌زدایی ادعا می‌کند که

 • به وسیله روزه به اندام‌های بدن استراحت می‌دهد.
 • روده را برای از بین بردن مواد سمی تحریک می‌کند.
 • سم‌های بدن را از طریق ادرار و تعریق از بین می‌برد.
 • گردش خون را بهبود می‌بخشد.
 • مواد مغذی سالم را برای بدن تامین می‌کند.

این رژیم‌های غذایی ادعا می‌کنند به بهبود مشکلات مختلف سلامت از جمله چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری‌های خودایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ و خستگی مزمن کمک می‌کنند. با این حال تحقیقات روی رژیم‌های سم‌زدایی بسیار کم است و همین چند بررسی انگشت‌شمار نیز ناقص است. نکته دیگر آنکه بهترین روش لاغری به صورت آهسته و پیوسته است تا کاهش وزن پایداری را تجربه کنید.

رژیم سایزینو

شایع‌ترین راه‌های سم‌زدایی

روش‌های زیادی برای انجام رژیم سم‌زدایی از قبیل روزه‌داری مطلق تا تغییرات غذایی ساده وجود دارد. بیشتر رژیم‌های سم‌زدایی حداقل شامل یکی از موارد زیر هستند:

 • روزه گرفتن به مدت ۱ تا ۳ روز؛
 • نوشیدن آبمیوه و سبزیجات تازه، اسموتی، آب و چای؛
 • نوشیدن مایعات خاص مانند آب نمک یا آب لیمو؛
 • حذف کردن غذاهایی که مقدار زیادی فلزات سنگین، آلاینده و آلارژن دارند؛
 • مصرف مکمل؛
 • پرهیز از تمام غذاهای حساسیت‌زا؛
 • استفاده از انواع ملین‌ها و پاک‌کننده‌های روده؛
 • ورزش کردن به صورت مرتب؛
 • حذف کامل الکل، قهوه، سیگار و قندهای تصفیه شده.
رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 4 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
نوشیدن آب از ارکان اصلی رژیم سم زدایی است.

انواع رژیم‌های سم‌زدایی

رژیم‌های سم‌زدایی مختلف در شدت و مدت زمان متفاوت هستند:

رژیم سم‌زدایی با چای

در رژیم سم‌زدایی با چای، افراد از ترکیب چندین نوع چای استفاده می‌کنند که ادعا شده همه آنها به دفع سموم بدن کمک می‌کنند. پیشنهاد وسوسه‌انگیزی به نظر می‌رسد اما اثبات علمی برای سم‌زدا بودن چای وجود ندارد.

رژیم سم‌زدایی سه روزه

در این رژیم سه روزه افراد با استفاده از چای و اسموتی بدن را سم‌زدایی می‌کنند. البته به غیر از مایعات از میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آنتی‌اکسیدان نیز طی این سه روز استفاده می‌شود. چنین رژیمی بیشتر به خاطر مقدار زیاد آنتی‌اکسیدان و مواد مغذی به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 6 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
در رژیم سم زدایی ۳ روزه چای و اسموتی سبزیجات عنصر اصلی برنامه غذایی است.

رژیم ۵ روزه سم‌زدایی

در رژیم ۵ روزه سم‌زدایی افراد از همان ابتدا قند را حذف می‌کنند و مصرف میوه و سبزیجات را بالا می‌برند. در این رژیم پس از هر وعده، ۷ دقیقه پیاده روی توصیه می‌شود. در روزهای پایانی نیز باید کالری دریافتی را فقط از راه خوردن اسموتی تامین و گوشت را از رژیم لاغری خود حذف کنید.

رژیم سم‌زدایی ۱۰ روزه

رژیم سم‌زدایی 10 روزه ادعا می‌کند که بدن را از حالت استپ وزنی(زمانی استپ وزن رخ می‌دهد که یک ماه پس از وزن‌کشی همچنان وزن شما ثابت بماند و هیچ تغییری نکند)، خارج می‌کند. افرادی که از چنین رژیم‌هایی استفاده می‌کنند در هفته‌های ابتدایی بسیار خوشحالند که وزن‌شان کاهش یافته، اما فراموش کرده‌اند که بیشتر این وزن از دست رفته مربوط به آب بدن و ذخایر کربوهیدرات است.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 8 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
رژیم سم زدایی آبمیوه و اسموتی‌های مخصوص خود را دارد.

رژیم سم‌زدایی یک هفته‌ای با اسموتی

در طول یک هفته تنها غذایی که افراد باید بخورند اسموتی است و ادعای این رژیم، سم‌زدایی کامل بدن است. مسلما هر کسی چنین رژیمی را دنبال نمی‌کند؛ بنابراین اگر هوس کردید این کار را انجام دهید حتما ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

غذاهایی که به عنوان سم‌زدا شناخته می‌شوند

 • میوه‌ها: میوه‌ها سرشار از آب، آنتی‌اکسیدان، مواد مغذی، فیبر و ویتامین‌های مهم هستند و به همین دلیل ادعا می‌شود بدن را از سموم پاک می‌کنند. علاوه بر این هضم میوه‌ آسان است.
 • سبزیجات با رنگ سبز تیره: کلم، اسفناج و دیگر سبزیجات برگ‌دار ارگانیک موجب سم‌زدایی دستگاه گوارش می‌شود.
 • لیمو ترش، پرتقال و لیمو: مرکبات سبب پاک شدن بدن از سموم می‌شود و فرآیندهای آنزیمی دستگاه گوارش را تقویت می‌کند. آبِ لیموی ترش به کبد و کلیه در فرآیند سم‌زدایی کمک می‌کند. برای افزایش سم‌زدایی هر روز خود را با یک لیوان آب گرم و لیمو ترش شروع کنید.
رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 10 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
مصرف مرکبات در رژیم سم زدایی توصیه می‌شود.
 • سیر: سیر یکی از بهترین غذاهای سم‌زداست. سیر سبب تحریک کبد به تولید آنزیم‌های سم زدا می‌شود که به پاک کردن دستگاه گوارش کمک می‌کند. می‌توانید سیر را به سادگی در بسیاری از غذاها استفاده کنید. 
 • جوانه بروکلی: بروکلی سرشار از آنتی‌اکسیدان است که قابلیت تحریک آنزیم‌های سم‌زدا را در سطح سلولی دارد. بروکلی خود به تنهایی نیز مفید است اما جوانه آن خواص زیادی دارد.
 • چای سبز: چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان است. ادعا می‌شود چای سبز با محتوای مایع خود سموم را از بدن دفع کند. همچنین چای سبز، آنتی‌اکسیدانی ویژه به نام کاتچین دارد که سبب بهبود فعالیت کبد می‌شود.
رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 12 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
سبزیجات خام جزو اصلی رژیم سم زدایی هستند.
 • سبزیجات خام: آب سبزیجات و خود آنها به سم‌زدایی بدن کمک می‌کنند. پیاز، هویج، کنگر فرنگی، مارچوبه، بروکلی، گل کلم، کلم بروکلی، سیر، تربچه، چغندر، زردچوبه و پونه کوهی مواد مغذی فوق‌العاده‌ای برای بدن هستند. ترکیب این مواد به کبد کمک می‌کند در طول فرآیند سم‌زدایی سموم را ساده‌تر از بین ببرد. سبزیجات به صورت طبیعی سرشار از گوگرد و گلوتاتیون هستند. کبد به کمک گوگرد، مواد شیمایی مضر را از بین می‌برد.
رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 14 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
دتاکس لیمو، خیار و نعناع نوعی برنامه غذایی رژیم سم زدایی است.
 • دانه‌ها و آجیل‌ها: در رژیم خود بیشتر از آجیل‌ها و دانه‌هایی استفاده کنید که به سادگی هضم می‌شوند. بذر کتان، تخم کدو، بادام، گردو، شاهدانه، کنجد، بذر چیا و دانه آفتابگردان انتخاب‌های مناسبی هستند. در طول سم‌زدایی از مصرف کره بادام زمینی دارای قند اضافه پرهیز کنید.
 • روغن‌های دارای امگا ۳: در طول سم‌زدایی از روغن شاهدانه، آووکادو، زیتون یا بذرکتان استفاده کنید تا دیواره‌های روده روان شوند. این کار کمک می‌کند مواد سمی توسط روغن جذب و در ادامه دفع شوند.

رژیم سم‌زدایی چقدر موثر است؟

برخی افراد اعلام کردند در طول این رژیم و بعد از آن تمرکز و انرژی بیشتری دارند. با این حال این بهبود در سلامت ممکن است به دلیل حذف غذاهای فرآوری شده، الکل و دیگر مواد ناسالم از رژیم غذایی باشد. ممکن است ویتامین‌ها و مواد معدنی که قبلا کمبودشان را داشتید، از این رژیم دریافت کنید. از طرف دیگر، برخی افراد نیز گزارش کردند که در طول فرآیند سم‌زدایی به شدت احساس ناخوشایندی داشتند.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 16 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
لاغری در رژیم سم زدایی طولانی‌مدت نیست.

تحقیقات علمی کمی به تاثیر رژیم سم‌زدایی بر کاهش وزن پرداخته‌اند. برخی افراد ممکن است به سرعت وزن کم کنند اما این تاثیر بیشتر به دلیل از دست دادن مایعات و ذخایر کربوهیدرات به جای چربی است. معمولا وزن کم‌شده بلافاصله پس از اتمام دوره رژیم بازمی‌گردد.

اگر رژیم سم‌زدایی شامل محدودیت شدید کالری باشد، سبب کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیک می‌شود، اما انتظار نداشته باشید به کاهش وزن در طولانی مدت کمک کند.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 18 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
رژیم سم زدایی ممکن است موجب بازگشت وزن شود و اثر چندان موثری نخواهد داشت.

عوارض جانبی رژیم سم‌زدایی

قبل از پیروی از هرگونه رژیم سم‌زدا باید عوارض جانبی احتمالی آن را در نظر بگیرید:

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 20 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
خطر رژیم سم زدایی

محدود شدن شدید کالری

برخی از رژیم‌های سم‌زدا، محدودیت شدید کالری را توصیه می‌کنند. روزه‌داری بلند مدت یا محدود کردن کالری دریافتی سبب احساس خستگی، تحریک پذیری و بوی بد دهان می‌شود. از دیگر عوارض رژیم سم‌زدایی و روزه‌داری طولانی مدت کمبود انرژی، فقر ویتامین و مواد معدنی و همچنین عدم تعادل الکترولیت است. علاوه بر این، روش‌های پاک کردن روده، گاهی در طول سم‌زدایی سبب کم آبی بدن، گرفتگی، نفخ، حالت تهوع و استفراغ می‌شوند.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 22 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
کالری مورد نیاز بدن در رژیم سم زدایی به شدت محدود می‌شود.

اووردوز کردن

در برخی از رژیم‌های سم‌زدا خطر اووردوز مکمل‌ها، ملین‌ها، دیورتیک‌ها و حتی آب وجود دارد. در رژیم سم‌زدایی، تنظیم و نظارتی بر برنامه غذایی نیست و بسیاری از غذاها و مکمل‌های سم‌زدا ممکن است اصلا پایه علمی نداشته باشند. در بدترین حالت مقدار مواد تشکیل‌دهنده روی برچسب محصولات سم‌زدا ممکن است اشتباه باشد؛ این موضوع، خطر اووردوز کردن را افزایش می‌دهد.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 24 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
رژیم های سم زدایی ممکن است موجب اوردوز شوند.

رژیم سم‌زدا برای چه کسانی خطرناک است؟

برخی افراد بدون تجویز پزشک نباید از رژیم‌های سم‌زدایی و رژیم‌هایی با کالری محدود استفاده کنند. این افراد شامل کودکان، نوجوانان، سالمندان، افراد مبتلا به سوء‌تغذیه، خانم‌های باردار و شیرده، افراد دارای مشکل قند خون مانند دیابتی‌ها و یا کسانی که از اختلال تغذیه رنج می‌برند، می‌شود.

آنچه از مقاله رژیم سم زدایی آموختیم:

رژیم‌ سم‌ زدایی ممکن است وسوسه‌انگیز به نظر برسد و این تصور ایجاد شود که به راحتی موجب کاهش وزن سریع می‌شود. اما غافل از اینکه این نوع رژیم‌ها با محدودیت بالایی که دارند موجب سوتغذیه، کاهش بیش از اندازه کالری و حتی اوردوز می‌شوند. رویکرد بسیار هوشمندانه‌تر این است که سالم‌تر غذا بخورید و سبک زندگی‌تان را بهبود ببخشید تا اینکه به سمت پاکسازی‌های خطرناک بروید.

رژیم سم‌ زدایی چیست و چه تاثیری در لاغری دارد؟ - 26 - رژیم سم زدایی - رژیم تناسب اندام
مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.1 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
ناشناس 1402/05/28

به نظرم واقعا خیلی هزینه رژیم رو بالا بردین

کارشناس به اندام 1402/05/29

عزیزم پرداختی به نسبت مدت زمان برنامه دقیق واصولی و نتیجه حاصله بالا نیست

بهارجوان 1401/11/22

ممنون از اطلاعات مفید که در اختیار ما قرار میدین

کارشناس به اندام 1401/11/28

ممنون همراهی وتوجه شماهستیم عزیزم

احمد مختاری نظرلو 1400/07/24

عالیه

مریم 1399/06/06

مطالب عالی بود ممنون

کارشناس به اندام 1399/06/10

دوست عزیزف از اینکه همراه ما هستین ممنونیم.