رژیم سم زدایی چیست و چگونه لاغر می کند؟

رژیم لاغری، مقالات

آیا رژیم سم زدایی واقعا کار می کند؟

رژیم های سم زدایی از هر زمان دیگری بیشتر محبوب شدند. ادعای این رژیم ها این است که خون را پاک می کنند و مواد سمی مضر بدن را از بین می ببرند. با این حال هنوز کاملا مشخص نیست چگونه رژیم های سم زدایی قادر به انجام این کار هستند،  دقیقا چه موادی را قرار است از بین ببرند و اینکه اصلا کار می کنند یا خیر. در ادامه می خواهیم به بررسی دقیق رژیم های سم زدایی و اثر آنها ر سلامت بپردازیم.

رژیم سم زدایی

 

رژیم سم زدایی چیست؟

رژیم های سم زدایی معمولا یک دوره کوتاه مدت رژیمی هستند که برای از بین بردن مواد سمی از بدن طراحی شدند. رژیم سم زدایی معمول شامل دوره هایی از روزه داری به همراه برنامه غذایی محدود به میوه، سبزیجات، آب میوه و آب می شود. گاهی سم زدایی شامل گیاهان، چای ها، مکمل ها و پاک کننده های روده نیز است.

این رژیم ادعا می کند:

 • به وسیله روزه بودن به اندام های بدن استراحت می دهد.
 • تحریک روده برای از بین بردن مواد سمی
 • از بین بردن سم های بدن از طریق صورت، ادرار و عرق کردن
 • بهبود گردش خون
 • تامین مواد مغذی سالم برای بدن

سم زدایی معمولا مواد سمی شیمیایی در محیط یا رژیم غذایی را از بین می برد. اینها شامل آلاینده ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و دیگر مواد مضر می شود. این رژیم های غذایی ادعا می کنند به بهبود مشکلات مختلف سلامت از جمله چاقی، مشکلات گوارشی، بیماری های خود ایمنی، التهاب، آلرژی، نفخ و خستگی مزمن کمک می کنند. با این حال پژوهش های انسانی روی رژیم های سم زدایی بسیار کم است و همین چند بررسی انگشت شمار نیز ناقص هستند.

رژیم سم زدایی

شایع ترین راه های سم زدایی

روش های زیادی برای انجام رژیم سم زدایی از قبیل روزه داری مطلق تا تغییرات غذایی ساده وجود دارند. بیشتر رژیم های سم زدایی حداقل شامل یکی از موارد زیر هستند:

 • روزه گرفتن به مدت ۱ تا ۳ روز.
 • نوشیدن آب میوه و سبزیجات تازه، اسموتی، آب و چای.
 • نوشیدن مایعات خاص مانند آب نمک یا آب لیمو.
 • حذف کردن غذاهایی که مقدار زیادی فلزات سنگین، آلاینده و آلارژن دارند.
 • مصرف مکمل یا گیاهان
 • پرهیز از تمام غذاهای حساسیت زا
 • استفاده از انواع ملین ها و پاک کننده های روده
 • ورزش کردن به صورت مرتب
 • حذف کامل الکل، قهوه، سیگار و قندهای تصفیه شده

رژیم های سم زدایی مختلف در شدت و مدت زمان متفاوت هستند.

 

انواع رژیم های سم زدایی

۱- رژیم سم زدایی با چای

در این رژیم سم زدایی، افراد از چایی استفاده می کنند چون بر طبق ادعاها از ترکیب چندین نوع چای درست شده است و همه آنها به دفع سموم بدن کمک می کنند. پیشنهاد وسوسه انگیزی است اما اثبات علمی برای مصرف چای سم زدا وجود ندارد.

رژیم سم زدایی با چای

۲- رژیم سم زدایی سه روزه

در این رژیم سه روزه افراد با استفاده از چای و اسموتی بدن را سم زدایی می کنند. البته به غیر از مایعات از میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان نیز طی این سه روز استفاده می شود. چنین رژیمی بیشتر به خاطر مقدار زیاد آنتی اکسیدان و مواد مغذی به سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

 

۳- رژیم ۵ روزه سم زدایی

در رژیم ۵ روزه افراد از همان ابتدا قند را حذف می کنند و مصرف میوه و سبزیجات را بالا می برند. در این رژیم پس از هر وعده ۷ دقیقه پیاده روی توصیه می شود. در روزهای پایانی نیز  باید کالری دریافتی را فقط از راه خوردن اسموتی تامین کنید و گوشت را از رژیم حذف کنید.

 

۴- رژیم سم زدایی ۱۰ روزه دکتر Oz

حتی پزشکان معروفی مانند دکتر Oz نیز به سراغ رژیم های سم زدایی رفتند و بیشتر جنبه تجاری دارد چون تقریبا این رژیم ۱۰ روزه با دیگر انواع رژیم های سم زدایی تفاوتی ندارد. ادعای این رژیم این است که بدن را از حالت توقف کاهش وزن خارج می کند. افرادی که از چنین رژیم هایی استفاده می کنند در هفته های ابتدایی بسیار خوشحالند که وزنشان کاهش یافته است اما فراموش کردند که بیشتر این وزن مربوط به آب بدن و ذخایر کربوهیدرات است.

 

۵- رژیم سم زدایی یک هفته ای با اسموتی

در طول یک هفته تنها غذایی که افراد باید بخورند اسموتی است و ادعای این رژیم سم زدایی کامل بدن است. مسلما هر کسی چنین رژیمی را دنبال نمی کند بنابراین اگر هوس کردید این کار را انجام دهید حتما ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

رژیم سم زدایی با اسموتی

 

در رژیم سم زدایی چه مواد سمی از بین می روند؟

رژیم های سم زدایی به ندرت اعلام می کنند هدفشان از بین بردن نوع خاصی از سموم است. مکانیزمی که این رژیم ها با آن کار می کنند نیز نامشخص است. در حقیقت نتایج بسیار کم و ناچیزی برای اثبات حذف سموم توسط رژیم های سم زدایی وجود دارند.

بدن به وسیله کبد، صورت، ادرار و عرق کردن خود را سم زدایی می کند. کبد مواد سمی را از بین می برد اما برخی از مواد سمی ( آلاینده های آلی پایدار، فتالات، بیسفنول A و فلزات سنگین) به سادگی توسط این فرآیند حذف نمی شوند. این موارد معمولا در بافت چربی یا خون تجمع می کنند و ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بدن موفق به دفع آنها شود. با این حال این مواد در محصولات امروزه کاملا از بین رفتند و یا بسیار کم شدند. در کل، نتایج کمی برای اثبات عملکرد واقعی رژیم های سم زدایی وجود دارند.

رژیم سم زدایی

 

رژیم سم زدایی چقدر موثر هستند؟

برخی افراد اعلام کردند در طول و بعد از رژیم سم زدایی تمرکز و انرژی بیشتری دارند. با این حال این بهبود در سلامت ممکن است به دلیل حذف غذاهای فرآوری شده، الکل و دیگر مواد ناسالم از رژیم غذایی باشد. ممکن است ویتامین ها و مواد معدنی که قبلا کمبودشان را داشتید از این رژیم دریافت کنید. از طرفی دیگر، برخی افراد نیز گزارش دادند در طول فرآیند سم زدایی به شدت احساس ناخوشایندی داشتند.

 

تاثیر رژیم سم زدایی بر کاهش وزن

تحقیقات علمی کمی به تاثیر رژیم سم زدایی بر کاهش وزن پرداختند. برخی افراد ممکن است به سرعت وزن کم کنند اما این تاثیر بیشتر به دلیل از دست دادن مایعات و ذخایر کربوهیدرات به جای چربی باشد. معمولا وزن کم شده بلافاصله پس از تمام شدن دوره رژیم سم زدایی باز می گردد.

اخیرا  پژوهشی که روی خانم های کره ای با افزایش وزن به نام « رژیم سم زدایی لیمو » انجام شد بسیار مورد توجه قرار گرفت. این رژیم غذایی به صورت چشم گیری وزن بدن، BMI، درصد چربی بدن، نسبت میان تنه به ران ، دور کمر، شاخص های التهاب، مقاومت به انسولین و گردش سطح لپتین را کاهش داد. اگر رژیم سم زدایی شامل محدودیت شدید کالری باشد سبب کاهش وزن و بهبود در سلامت متابولیک می شود اما انتظار نداشته باشید به کاهش وزن در طولانی مدت کمک کند.

رژیم سم زدایی

 

رژیم سم زدایی، روزه داری کوتاه مدت و استرس

انواع رژیم های سم زدایی تاثیری مشابه با روزه داری کوتاه مدت یا متناوب دارند. روزه داری کوتاه مدت به بهبود شاخص های بیماری های مختلف از جمله بهبود حساسیت به لپتین و انسولین در بعضی افراد کمک می کند اما این آثار در افراد متفاوت است. پژوهش روی خانم ها نشان داد روزه ۴۸ ساعته و هم دوره سه هفته ای برای کاهش کالری دریافتی سبب افزایش سطح هورمون استرس می شوند.

علاوه بر اینها، رژیم های فوق العاده کم کالری هستند که برای بدن تجربه پر استرس به حساب می آیند چون باید در برابر وسوسه ها و احساس گرسنگی شدید مقاومت کنند.

 

غذاهایی که به عنوان سم زدا شناخته می شوند

۱- میوه ها

میوه ها سرشار از مایعات هستند و به همین دلیل ادعا می شود بدن را از سموم پاک می کند. همچنین هضم میوه ها آسان است و سرشار از آنتی اکسیدان، مواد مغذی، فیبر و ویتامین های مهم هستند.

رژیم سم زدایی

۲- غذاهای سبز

کلم، اسفناج، اسپیرولینا، آرگول و دیگر سبزیجات برگ دار ارگانیک موجب سم زدایی از دستگاه گوارش می شوند.

رژیم سم زدایی

۳- لیمو ترش، پرتقال و لیمو

مرکبات سبب پاک شدن بدن از سموم می شوند و فرآیندهای آنزیمی دستگاه گوارش را تقویت می کنند. آب لیمو ترش، کبد و کلیه را در فرآیند سم زدایی از بدن کمک می کند. برای افزایش سم زدایی هر روز خود را با یک لیوان آب گرم و لیمو ترش شروع کنید.

رژیم سم زدایی

 

۴- سیر

سیر یکی از بهترین غذاهای سم زدا است. سیر سبب تحریک کبد به تولید آنزیم های سم زدا می شود که به پاک کردن دستگاه گوارش کمک می کند. سیر را به سادگی در بسیاری از غذاها استفاده کنید.

رژیم سم زدایی

 

۵- جوانه بروکلی

بروکلی سرشار از آنتی اکسیدان است که قابلیت تحریک آنزیم های سم زدا را در سطح سلولی دارد. بروکلی خود به تنهایی نیز مفید است اما جوانه آن خواص زیادی دارد.

رژیم سم زدایی

 

۶- چای سبز

چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان است. ادعا می شود چای سبز با محتوای مایع خود سموم را از بدن دفع می کند. همچنین چای سبز آنتی اکسیدانی ویژه به نام کاتچین دارد که سبب بهبود فعالیت کبد می شود.

رژیم سم زدایی

۷- سبزیجات خام

چه از آب سبزیجات و چه به صورت خام مصرف کنید. پیاز، هویج، کنگر فرنگی، مارچوبه، بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، سیر، تربچه، چغندر، زردچوبه و پونه کوهی مواد مغذی فوق العاده ای برای رژیم فراهم می کنند. ترکیب این مواد به کبد کمک می کند در طول فرآیند سم زدایی سموم را ساده تر از بین ببرد. این سبزیجات به صورت طبیعی سرشار از گوگرد و گلوتاتیون هستند که کبد به کمک گوگرد، مواد شیمایی مضر را از بین می برد.

رژیم سم زدایی

 

۸- دانه ها و آجیل ها

در رژیم خود بیشتر از آجیل ها و دانه هایی استفاده کنید که به سادگی هضم می شوند. بذر کتان، تخم کدو، بادام، گردو، شاهدانه، کنجد، بذر چیا و دانه آفتابگردان انتخاب های مناسبی هستند. در طول سم زدایی از مصرف کره بادام زمینی دارای قند اضافه پرهیز کنید.

رژیم سم زدایی

 

۹- روغن های دارای امگا ۳

در طول سم زدایی از روغن شاهدانه، آوکادو، زیتون یا بذر کتان استفاده کنید تا دیواره های روده روان شوند. این کار کمک می کند مواد سمی توسط روغن جذب شوند و در ادامه بدن دفعشان کند.

رژیم سم زدایی

 

مزایای بالقوه رژیم سم زدایی

برخی از جنبه های رژیم سم زدایی برای سلامت مفید هستند که عبارتند از:

 • پرهیز از منابع خوراکی دارای فلزات سنگین و آلودگی
 • کاهش چربی اضافی
 • مرتب ورزش کردن و عرق ریختن
 • خوردن غذاهای کامل، مغذی و سالم
 • پرهیز از غذاهای فرآوری شده
 • نوشیدن آب و چای سبز
 • محدود کردن استرس، آرامش گرفتن و خواب مناسب

دنبال کردن این راهکارها به صورت کلی با بهبود سلامت در ارتباط هستند.

رژیم سم زدایی

 

عوارض جانبی رژیم سم زدایی

قبل از انجام هرگونه سم زدایی، مهم است که عوارض جانبی احتمالی آن را در نظر بگیرید.

 

۱- محدود کردن شدید کالری

برخی از رژیم های سم زدایی، محدودیت شدید کالری را توصیه می کنند. روزه داری کوتاه مدت یا محدود کردن کالری دریافتی سبب احساس خستگی، تحریک پذیری و بوی بد دهان شود.

روزه داری  طولانی مدت  سبب کمبود انرژی، ویتامین و مواد معدنی و همچنین عدم تعادل الکترولیت نیز می شود. علاوه بر این، روش های پاک کردن روده گاهی در طول سم زدایی سبب کم آبی بدن، گرفتگی، نفخ، حالت تهوع و استفراغ می شوند.

 

۲- اوردوز کردن

در برخی از رژیم های سم زدایی خطر بروز اوردوز مکمل ها، ملین ها، دیورتیک ها، و حتی آب وجود دارد. در رژیم سم زدایی کمبود تنظیم و نظارت وجود دارد و بسیاری از غذاها و مکمل های سم زدا ممکن است اصلا پایه علمی نداشته باشند. در بدترین حالت مقدار مواد تشکیل دهنده روی برچسب محصولات سم زدا ممکن است اشتباه باشد. این خطر اوردوز کردن را افزایش می دهد.

رژیم سم زدایی برای چه کسانی خطرناک است؟

برخی افراد بدون تجویز پزشک نباید از رژیم های سم زدایی و رژیم هایی با محدود کردن کالری استفاده کنند. این افراد شامل کودکان، نوجوانان، کهنسالان، آنهایی که دچار سوء تغذیه هستند، خانم های باردار و شیرده و افراد دارای مشکل قند خون مانند دیابتی ها و یا کسانی که از اختلال تغذیه رنج می برند، می شود.

 

سخن پایانی

بدن مرتب در معرض مواد سمی است و با این حال بیشتر اوقات بدون کمک اضافی این سموم را دفع می کند. رژیم های سم زدایی با اینکه وسوسه برانگیز هستند اما هیچ ارتباطی با از بین بردن سموم بدن ندارد و تنها غذاهای ناسالم از رژیم حذف می شوند. رویکرد هوشمندانه این است که سالم تر غذا بخورید و سبک زندگی خود را بهبود بخشید.

Sending
User Review
4.17 (6 votes)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*