لاغری بعد از عید ؛ با برنامه ریزی در سال جدید لاغر شوید

خانه » زندگی رژیمی » برنامه ریزی رژیم » لاغری بعد از عید ؛ با برنامه ریزی در سال جدید لاغر شوید

لاغری بعد از عید ؛ شاید شما هم مانند افراد دیگر برای سال جدید خود اهدافی را تعیین کرده اید. اما شور و حال جشن سال نو که به پایان می رسد می بینید اهداف و اجرا کردنشان ساده نیست. آمارها نشان دادند پس از گذشت یک هفته از سال جدید ۷۷ درصد از کسانی که اهدافی را داشتند هنوز دنبال نکردند و پس از گذشت ۶ ماه ۴۰ درصد از آنها باقی ماندند.

 

لاغری بعد از عید ؛ چرا در اهدافمان شکست می خوریم؟

چرا پایبندی به اهداف در سال جدید دشوار است؟ پژوهشگران چند دلیل مهم را یافتند که عبارتند از:

  • اتخاذ تصمیماتی مبهم
  • داشتن انتظارات دور از واقعیت ( کاهش ۱۰ کیلو در دو هفته! )

اما بزرگترین چالش عمل کردن به آرزوهاست. برخلاف تغییر نگرش، تغییر عادت بسیار دشوار است. اگر به نگرش جدید خود پایبند باشید عادت و رفتاری جدید را تثبیت خواهید کرد.

لاغری بعد از عید

 

لاغری بعد از عید ؛ چگونه اهدافی قابل اجرا تعریف کنیم

بهترین کار این است که برای خود هدف قابل اجرا تعریف کنیم ( از یک جا نشستن تبدیل به دونده شوید ) سپس برای آنها، مراحلی را مشخص کنیم.  بنابراین خود جدید را در سال نو خواهید یافت. وقتی در مسیر هدف قرار بگیرید برنامه غذایی، ورزش، روزهای پراسترس و انرژی تان را تنظیم خواهید کرد و به رسیدن هدف خود پایبند می شوید.

 

لاغری بعد از عید ؛ برنامه غذایی خود را مجدد راه اندازی کنید

باید خود را آماده کنید تا برنامه غذایی تان را تنظیم کنید. برای موفق شدن در مقابل وسوس غذاخودردن باید یک گام جلوتر فکر کنید. این روش حتی کمک می کند بدون احساس محروم ماندن از غذاها به راه خود ادامه دهید. خوب غذا خوردن بیشتر مواقع با حس درماندگی برابر می شود به همین دلیل بسیاری از افراد تسلیم می شوند. از ترفندهای زیر استفاده کنید تا در طولانی مدت غذای سالم بخورید.

لاغری بعد از عید

 

لاغری بعد از عید ؛ ترفندهایی برای رسیدن وزن ایده آل

۱- بفهمید ” چرا “

شاید دوست دارید برای فرزندان خود الگویی مناسب غذایی قرار دهید. دلیل تغییر دادن عادت غذایی خود را بدانید تا از آن به عنوان یک عامل انگیزشی در مقابل وسوسه ها کمک بگیرید.

 

۲- روی کم کردن غذاها تمرکز نکنید

به جای اینکه با خود بگویید می خواهم وزن کم کنم، بگویید می خواهم میوه و سبزیجات بیشتری در وعده های غذایی ام بخورم. این کار اثر مثبتی دارد که بارها و بارها تکرار می کنید. اگر به جای کم کردن خوراکی مقداری را  به غذای خود اضافه کنید، میل بیشتری به ادامه آن پیدا می کنید و کم کم تبدیل به عادت می شود.

 

۳- آشپزخانه را تمیز کنید

مواد غذایی ناسالم ( چیپس، نوشابه، و هر چیزی که قند اضافه شده دارد ) از روی قفسه های آشپزخانه، یخچال، ماشین و میز کارتان دور کنید. سپس این محیط ها را با غذاهای سالم مانند هویج و پاپ کورن هایی که خودتان درست می کنید، پُر کنید.

پژوهش ها نشان دادند اگر غذاهای سالم را در معرض دید قرار دهید مصرف آنها را افزایش خواهید داد. در نتیجه روی BMI و سلامت بدن تاثیر خواهد داشت.

لاغری بعد از عید

۴- برای میان وعده ها برنامه داشته باشید!

وسوسه غذایی بین ساعت بعدازظهر تا زمان زمان به وجود می آید. قبل از ترک محل کار میان وعده ۲۰۰ کالری که ترکیبی از کربوهیدرات و پروتئین باشد میل کنید. این کار کمک می کند تا در وعده شام غذای کمتری بخورید و احساس سیری کنید. همیشه میان وعده ای را در کیف خود داشته باشید تا در هنگام گرسنگی به سراغ غذاهای ناسالم نروید.

 

۵- ورزش خود را مجدد راه اندازی کنید

تصمیم برای رسیدن به تناسب اندام رو کمرنگ تر می شود اما کسانی هستند که روزانه ورزش انجام می دهند کلید موفقیت آنها چیست؟ افراد موفق ورزش را به عنوان تغییر دائمی در سبک زندگی نه فعالیت رسیدن به وزن ایده آل می دانند.

لاغری بعد از عید

۶- برای هر هفته برنامه ریزی کنید

هر هفته برنامه ای را برای خود تنظیم کنید تا سه روز ورزش کنید و برای همیشه انجام دهید. اگر هر هفته یک برنامه برای خود تنظیم کنید موفقیت بیشتری بدست می آورید. همچنین برنامه ریزی هفته ای سبب افزایش انگیزه می شود.

 

۷- برای خود پاداش و مجازات تعیین کنید

پژوهش ها نشان دادند تعیین پاداش کمک می کند بیشتر به هدفتان پایبند باشید. این کار نوعی رشوه دادن به خود است اما بی تاثیر نیست. مثلا بگویید اگر دو هفته واقعا به برنامه پایبند بودم برای خود یک لباس جدید می خرم و یا اگر یک هفته سستی کردم زمان تماشای تلویزیونم را کم می کنم. با توجه به علایق خود پاداش و مجازات تعیین کنید.

لاغری بعد از عید

۸- ورزش خود را ترکیب کنید

اگر از انجام فعالیتی لذت نمی برید (ورزش) با یک فعالیت لذت بخش ( والیبال بازی کردن، پیاده روی در طبیعت و … ) ترکیب کنید، درصد موفقیتتان بالا می رود. به این روش ساخت انگیزه می گویند.

لاغری بعد از عید

۹- استرس خود را کنترل کنید

یکی از تصمیمات مشکل این است که بخواهیم استرس خود را کاهش دهیم، چون استرس چیزی ذهنی و روانی است و  نمی توان گفت دیگر استرس کافی است باید آرام باشم!  قرار نیست به دلیل استرس شغلتان را رها کنید و برای استراحت به جزیره ای گرم سیری بروید، پس با ابزاری که استرس و تنش روزانه را کاهش می دهد آشنا شوید.

 

۱۰- هر هفته به چیزی نه بگویید

خیلی ساده ” متاسفم، من نمی توانم ”  بسیار کمک کننده است. بسیاری افراد به خاطر پاسخ به خواسته های دیگران از نیازهای خود می گذرند و خود را تحت فشار قرار می دهند. پس با یک نه ساده برای خود زمان و آرامش بخرید.

 

۱۱- هر روز برای خود تایم استراحت داشته باشید

روزی یک بار ارتباط خود با دنیا را قطع کنید. چشمان خود را ببندید و ۱۰ مرتبه نفس عمیق بکشید و یا کمی به موسیقی آرامش بخش و محبوب خود گوش دهید.

 

۱۲- مدیتیشن را امتحان کنید

مدیتیشن درست مانند ویروس یاب مغز عمل می کند، عوامل استرس زا را شناسایی می کند و تاثیرشان روی سلامت فیزیکی و احساسی را متوقف می کند. پژوهش ها نشان دادند افرادی که از تمرینات مدیتیشن استفاده می کنند سطح هورمون استرس شان (کورتیزول)  پایین تر است.

 

۱۳- انرژی خود را بهبود ببخشید

یکی از دلایل تغییر ندادن در زندگی مردم این است که برای تمرکز کردن بسیار خسته هستند.

لاغری بعد از عید

 

لاغری بعد از عید ؛ ترفندهایی برای افزایش انرژی در سال جدید

۱- دفترچه یادداشتی از خستگی تهیه کنید

وقتی بدانید دقیقا چه زمانی از روز خسته می شوید برای اصلاح آن برنامه ریزی می کنید. برای مثال اگر عصرها احساس خستگی می کنید، باید به این فکر کنید که نهار چه خورده بودید و یا سعی کنید بیشتر آب بنوشید.

 

۲- لیستی از کارهایی که نباید انجام دهید درست کنید

بعد از نوشتن لیست کارهای روزانه تان، از خود بپرسید کدام واقعا نیاز است که انجام شود و کدام غیر منطقی یا نامهم است. سپس روی آنهایی که انرژی تان را می گیرند و ذهنتان را خسته می کنند خط بکشید.

 

۳- ساعت خواب را تنظیم کنید

بسیاری از ما خواب را به عنوان فعالیتی نمی شناسیم و برای آن برنامه ریزی نداریم. همان طور که برای نوشتن قرار ها و یا تعیین ساعت مشخص برای رفتن به باشگاه و رسیدگی به دیگر کارها برنامه ریزی می کنید برای خواب نیز باید زمان تعیین کنید تا تبدیل به اولویت شود. کمبود خواب و چاقی با یکدیگر در ارتباطند.

 

۴- در سال جدید استفاده خود از شبکه های اجتماعی را تغییر دهید

شبکه های اجتماعی مانند رهبری عمل می کنند که شما را به هیجان می آورد. بررسی ها نشان دادند کسانی که برای کاهش وزن نتایج خود را در شبکه های اجتماعی با دیگران به اشتراک گذاشتند نتایج بهتری در برنامه خود دریافت کردند. پس دیدتان به شبکه های اجتماعی را عوض کنید،  آنها می توانند خوب باشند و در جهت رشد و پویایی به کار گرفته شوند.

Sending
User Review
3 (2 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*