همه چیز درباره آرتریت روماتوئید

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » همه چیز درباره آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید یک اختلال التهابی مزمن در سیستم ایمنی بدن است که باعث التهاب مفاصل می‌شود. در این بیماری بافت بدن به اشتباه توسط سیستم ایمنی مورد حمله قرار می‌گیرد. آرتریت روماتوئید حتی می‌تواند روی پوست، چشم، ریه‌ها، قلب، خون و اعصاب تاثیر بگذارد. همانطور که گفته شد آرتریت روماتوئید یک اختلال مزمن است، به این معنا که اگرچه ممکن است در دوره‌هایی اثرش از بین برود، اما در طول زمان ممکن است بدتر شود و یا هرگز از بین نرود. اگر می‌خواهید با این بیماری مزمن دردناک آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

 

نشانه‌ها یا علائم آرتریت روماتوئید

التهاب مفصل آرتریت روماتوئید همراه با درد، سوزش و تورم است. این التهاب معمولا متقارن است و در هر دوطرف بدن در یک زمان اتفاق می افتد ( مانند دستها، پاها ، مچ دستها ) سایر علائم این اختلال سفتی مفاصل ، به خصوص صبح ها و یا بعد از یک دوره بی فعالیت بودن است. خستگی مداوم، تب با درجه پایین از دیگر علائم است که البته ممکن است در طی چند سال علائم بدتر شود. اما در برخی در همین حد میماند.

 

چه کسانی دچار اختلال آرتریت روماتوئید میشوند؟

افراد کمی دچار این اختلال میشوند مثلا در آمریکا ۱% از جمعیت این کشور را شامل میشود. آرتریت روماتوئید معمولا در سنین۳۰-۶۰ سالگی خود را نشان میدهد، اما افراد جوانتر یا مسن تر هم ممکن است دچارش شوند. این اختلال دو تا سه برابر در زنان بیشتر از مردان اتفاق می افتد. دیگر مواردی که ریسک ابتلا به این اختلال را بالا میبرد سیگار کشیدن و یا وجود این اختلال در خانواده و فامیل است.

 

علل آرتریت روماتوئید

سلولهای ایمنی کارشان این است که بدن را از مهاجمان خارجی محافظت کنند. حالا چه چیزی باعث میشود که مفاصل و بافت های سالم را هدف حمله قرار دهند معلوم نیست. محققان بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی ممکن است در بروز این اختلال نقش ایفا کنند. ممکن است گرایش ژنتیکی در برخی افراد که دچار عفونت با یک باکتری یا ویروس خاص شده اند باعث چنین اختلالی شود. اما تا به امروز هیچ عفونت خاصی شناسایی نشده.

 

تاثیر آرتریت روماتوئید بر مفاصل

التهاب مفصل در اختلال آرتریت روماتوئید میتواند غضروف و استخوان را از بین ببرد، و باعث تغییر شکل مفاصل شود. همانطور که اختلال پیشرفت میکند بیشتر مفاصل را از بین میبرد و آن قسمت بدن کارایی خود را تا حد زیادی از دست میدهد.

 

تاثیر آرتریت روماتوئید بر بدن

آرتریت روماتوئید به جز مفاصل دیگر اعضای بدن را نیز میتواند تحت تاثیر قرار دهد. این اعضا عبارتند از:

 • ندول روماتوئید ( عکس بالا ): توده های سفتی هستند که زیر پوست و اعضای داخلی بدن بوجود می آیند.
 • سندرم شوگرن: التهاب و آسیب غدد چشمها و دهان، دیگر عضوها هم ممکن است دچار این مشکل شوند.
 • پلوریت: التهاب مخاط ریه.
 • پریکاردیت: التهاب پوشش اطراف قلب.
 • کم خونی: کاهش گلبول های قرمز خون.
 • سندرم Felty : کاهش سلول های سفید خون، مرتبط با طحال بزرگ.
 • واسکولیت: التهاب رگ های خونی که می تواند جریان خون به بافت ها را مختل کند.

آرتریت روماتوئید در نوجوانان (JRA)

آرتریت روماتوئید در نوجوانان نوعی بسیار نادر از این اختلال است. مانند آرتریت روماتوئید بزرگسالان این اختلال نیز باعث التهاب مفاصل ، سفتی و آسیب میشود. همچنین میتواند در رشد نوجوان خلل ایجاد کند. آرتریت روماتوئید نوجوانان با نام آرتریت ایدیوپاتیک نیز شناخته میشود که ایدیوپاتیک به معنای نا شناخته است.

 

آرتریت روماتوئید و بارداری

در کمال تعجب، آرتریت روماتوئید در دوران بارداری تا ۸۰% بهبود میابد. و بعد از زایمان احتمالا دوباره مثل قبل خواهد شد. اینکه چطور و چرا این اتفاق می افتد هنوز مشخص نیست. قبل از بارداری و در دوران بارداری تغییر در داروها ممکن است لازم شود.

 

تشخیص آرتریت روماتوئید: بررسی علائم

به دلیل اینکه علائم این اختلال می آیند و میروند تشخیص زود هنگام آن کاری دشوار است. اگر این علائم را دارید پزشک شما ممکن است آزمایشات بیشتری را توصیه کند:

 • خشگی صبحگاهی مفاصل
 • تورم یا جمع شدن مایع اطراف چندین مفصل در یک زمان
 • تورم در مچ دست ، دست و انگشتان
 • بعضی مفاصل به صورت متقارن در هر دو سمت بدن تحت تاثیر قرار میگیرند
 • به وجود آمدن توده هایی زیر پوست ( ندول روماتوئید )

تشخیص آرتریت روماتوئید: تست خون

اگر مشکوک به این اختلال باشید پزشک دستور میدهد آزمایش خون از شما گرفته شود تا دلایل التهاب در بدن را بررسی کند. از دیگر آزمایشات مرسوم برای تشخیص آرتریت روماتوئید میتوان آزمایش (RF) و (anti-CCP) را نام برد.

 

تشخیص آرتریت روماتوئید: عکس برداری

عکس برداری با اشعه X یکی از راها های تشخیص آرتریت روماتوئید است و با آن میتوان میزان پیشرفت این بیماری را هم سنجید. MRI یا سونوگرافی هم میتواند به تشخیص این اختلال و همچنین تشخیص میزان آسیبی که به مفاصل رسانده است کمک کند.

 

درمان آرتریت روماتوئید

هیچ درمان شناخته شده ای برای آرتریت روماتوئید وجود ندارد. هدف از درمان کاهش التهاب و درد مفاصل و جلوگیری از آسیب به آنهاو همچنین به حداکثر رساندن کارایی مفاصل است. درمان بهتر است هرچه زودتر شروع شود. درمان شامل ترکیبی از داروها و ورزش برای تقویت عضلات پشتیبان مفاصل است. درمان ممکن است شامل جراحی هم بشود. درمان با توجه به سن، مفاصل مبتلا شده ، و پیشرفت بیماری طراحی میشود.

 

داروهای آرتریت روماتوئید

داروهایی که برای آرتریت روماتوئید استفاده میشود شامل داروهای اصلاح کننده بیماری ضد روماتیسمی (DMARD) میشود که این نوع داروها عبارتند از: داروهای بیولوژیک، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استروئیدها و داروهای ضد درد. DMARD ها پیشرفت بیماری را کند میکنند و معمولا با NSAID ها و استروئیدها استفاده میشوند.

 

آیا جراحی گزینه ی مناسبی است؟

وقتی بیماری پیشرفت میکند و آسیب ها جدی و درد غیر قابل تحمل میشود بعضی افراد ترجیح میدهند برای بهبود درد و عملکرد مفاصل تحت عمل جراحی قرار بگیرند. جایگزین کردن مفاصل یکی از جراحی های معمول در این زمینه است و معمولا مفاصل زانو ها و ران را جایگزین میکنند. انواع دیگر جراحی، مانند آرتروسکوپی (قرار دادن یک ابزار لوله مانند برای دیدن و ترمیم بافتهای غیر طبیعی) و بازسازی تاندون نیز مورد استفاده قرار میگیرند.

 

دیگر درمانهای آرتریت روماتوئید

برخی بیمارانی که مبتلا به اختلال آرتریت روماتوئید هستند با چنین مواردی احساس آرامش بیشتری کرده اند: گرمای مرطوب، دارو های آرام بخش و طب سوزنی. مکمل هایی که معرفی شده عبارتند از روغن ماهی، روغن بذر گاوزبان و پنجه گربه. قبل از استفاده از هر نوع مکملی با پزشک خود صحبت کنید تا تداخلی با داروهای اصلی که استفاده میکنید نداشته باشد.

 

آرتریت روماتوئید و برنامه غذایی

مهمترین ویژگی یک برنامه غذایی این است که به صورت متعادلی مواد مغذی داشته باشد. هرچند رژیم ویژه ای برای این بیماری نیست اما بعضی غذاها آثار این اختلال را کم میکنند. غذاهایی که سرشار از چربی های اشباع هستند مثلا گوشت و کره ممکن است التهاب را بالا ببرد. بر اساس تجربه ی بعضی از کسانی که آرتریت روماتوئید داشتند رژیم سرشار از امگا۳ و اسید چرب میتواند در کاهش حملات تاثیر گذار باشد. بعضی نیز احساس میکنند غذاهایی مانند گوجه فرنگی، مرکبات، سیب زمینی سفید، فلفل، قهوه، و فراورده های لبنی باعث بدتر شدن علائم میشود.

 

اهمیت ورزش

شاید ورزش کردن با شرایطی که آرتریت روماتوئید به وجود می آورد متضاد باشد، اما با ورزش عضلات را از سفتی در می آورید و درد مفاصل را میتوانید تا حدود زیادی کاهش دهید. همچنین ورزش استخوانها و عضلات را قوی نگه میدارد، و مفاصل را روان میکند. ورزشهای کششی، مقاومتی و همچنین ایروبیک کم فشار ( شنا کردن، ایروبیک در آب) را انجام دهید. هنگام انجام ورزشهایی که فشار را روی مفاصل می آورد احتیاط کنید مانند دویدن و بلند کردن اجسام سنگین. بعد از ورزش حتما یک استراحت کوتاه داشته باشید. قبل از انجام هر برنامه ی ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

 

۳٫۴/۵ - (۱۱ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

سپهر ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

توضیحات عالی ♥️♥️💙🧿

عینی ۰۵ خرداد ۱۴۰۰

ارتیت روماتید بسیار عالی بود

Zahra mosavi ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

درود وسپاس فراوان به دست اندر کاران این مقاله که به نوعی سطح اگاهی مردم را بالا میبرند ممنون از زحماتتون

محمد مهدی عظیمی ۰۵ فروردین ۱۴۰۰

باسلام وعرض ادب خدمت دکتر گرامی من چند سالی هست که مفاصل انگشتان دستم درد میکند صبح در موقعی که بیدار میشوم بیشتر هست چکار باید بکنم ممنون

کارشناس به اندام ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز علت این دردها ممکنه به دلیل کار زیاد با دست و انگشت باشه یا ایجاد روماتیسم مفصلی باشه به دستها و انگشتهاتون حرکات ورزشی بدید

ایرج رئیس قنواتی ۲۷ بهمن ۱۳۹۹

درود برشما دکتر عزیز بسیار خوب وعالی آموزنده است برای بالابردن سطح اطلاعات بنوعی آموزشی است بهتر نیست اگر برای علاقمندان رژیم برای چاقی هم درنظر داشته باشید

کارشناس به اندام ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

دوست عزیز، ممنون از همراهی و پیشنهادتون. مطالبی در مورد افزایش وزن هم قرار میدیم ولی نسبت به کاهش وزن کمتره.

فریبا عظیمی ۲۱ خرداد ۱۳۹۹

مطالبتون بسیار درست و با ارزش و پر از تجربه میباشد ....سپاس از تبادل این اطلاعات و اگاهی با مراجعین .. با تشکر🙏🙏🙏

فاطیماه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸

سلام دستتون درد نکنه اقای دکتر ایشالاه همیشه سالم وپر انرژی ازاین مقالات عالی انتشار بدید وبهما بیمارا ن وافراد سالم کمک کنین خیلی خوب بود ممنونم

ارتباط مستقیم