ورزش در ماه رمضان ؛ چطور در ماه رمضان ورزش کنیم؟

مقالات، ورزش و زیبایی

احتمالا هر بار که از فواید ورزش برای شما گفته می شود، با همان حرف های تکراری که وقت ندارم، سرم شلوغه ، کار دارم و از شنبه از زیر آن شانه خالی می کنید. همه ی ما می دانیم که ورزش برای سلامتی جسم و روح ما بسیار مفید است. بسیاری از افراد هم ممکن است ورزش کنند، اما با فرا رسیدن ماه رمضان از آن دست بکشند. جالب است بدانید که ورزش کردن در ماه رمضان نه تنها برای افراد ممنوع نیست، بلکه فواید بسیاری زیادی نیز دارد. با ما همراه باشید تا از فواید آن برای شما بیشتر بگوییم.

ورزش در ماه رمضان

 

فواید ورزش در ماه رمضان چیست؟

 • “ورزش” نه تنها با “روزه” منافاتی ندارد بلکه اگر به صورت صحیح و اصولی انجام شود سبب آرامش و کاهش استرس می شود.
 • استقامت فکری و صبر افراد را تقویت می کند.
 • از تجمع چربی در بدن جلوگیری می کند.
 • عمل سوخت و ساز را تسهیل می نماید، یعنی ورزشکارانی که روزه می گیرند کمتر دچار مشکلات گوارشی و دیابت می شوند.

 

چگونه مشکلات احتمالی کم آبی حاصل از ورزش در ماه رمضان را کم کنیم؟

روزه داری و نخوردن آب و غذا به مدت چندین ساعت آن هم در طول یک ماه بدن را تحت فشار قرار می دهد اما مسلمانان آن را می پذیرند. هرچند ورزش دوستان و ورزشکاران ممکن است در ماه رمضان با مشکلاتی از جمله کم آبی روبه رو شوند، اما برای رویارویی با این مشکلات راهکارهای زیر بسیار مفید است:

 • ورزشکاران با یک برنامه غذایی غنی، انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های ورزشی و حفظ ساختار بدنی را بدست می آورند.
 • استفاده به موقع و به اندازه از آب از دیگر نکاتی است که می بایست در طول این ماه به آن توجه کرد.
 • در ماه مبارک رمضان کم آبی در برخی از موارد به خصوص هنگام ورزش کردن مشکل ساز می شود اما با تغییر زمانی در برنامه های ورزشی قابل حل است.
 • ورزشکاران باید برنامه ورزشی صبح خود را به عصر و بعد از افطار منتقل کنند. به این ترتیب مشکلات را به حداقل می رسانند.
 • افرادی که امکان تغییر برنامه ورزشی خود را ندارند باید در هنگام سحر و افطار مقدار زیادی آب بنوشند. با این کار احتمال وقوع خطرات ناشی از کم آبی را به حداقل می رسانند.
 • مواد غذایی که سبب از دست رفتن آب بدن از راه ادرار می شود را مصرف نکنند. کافئین یکی از مهمترین این مواد است که در قهوه و چای وجود دارد.

ورزش در ماه رمضان

 

ماه رمضان و روزه داری متناوب با هم فرق دارند

در چند سال اخیر روزه داری متناوب تبدیل به یک روش محبوب برای کاهش وزن شده است.  افراد، روزه داری متناوب را برای کنترل مقدار کالری دریافتی و تنظیم هورمون ها انجام می دهند. روزه داری متناوب در فیتنس به این معناست که زمان غذا خوردن خود را به مواقعی از روز محدود کنید و یا هفته ای یک یا دو مرتبه به مدت ۲۴ ساعت روزه بگیرید. تفاوت هایی بین روزه داری متناوب که ورزشکاران حرفه ای انجام می دهند  و روزه ای که ما در طول ماه رمضان می گیریم وجود دارد.

 

تفاوت روزه داری متناوب و ماه رمضان

 • هرچند ورزش در ماه رمضان هیچ مشکلی ندارد اما در روزه داری متناوب افراد تنها غذا نمی خورند و مایعات مصرف می کنند.
 • این افراد در طول ورزش بدن را هیدراته می کنند و یا قبل از آن کافئین دریافت می کنند.
 • در روزه داری متناوب فرد روزه را از شب شروع می کند تا مدت زمان خواب نیز حساب شود وقتی هم صبح شد کمی دیگر روزه را ادامه می دهد و سپس غذا می خورد در حالی که روزه داری در ماه رمضان متفاوت است. در ماه رمضان بعد از خوردن سحری باید تا اذان مغرب نه آبی بنوشید و نه غذایی بخورید.
 • ورزش کردن در ماه رمضان ممنوع نیست ولی شرایط آن با روزهای عادی فرق می کند. همچنین با آنچه درباره روزه داری متناوب خواندید یکی نیست.
 • در طول روزه داری فکر اینکه در روز ورزش کنید را از سرتان بیرون کنید. باید به نحوی برنامه ریزی کنید که پس از خوردن افطار از زمان تان درست استفاده کنید.

 

اگه می خواین بدونین رژیم فستینگ چجوری باعث کاهش وزن می شه ، این ویدئوی دکتر رو از دست ندین:

 

آیا در طول ماه رمضان می توان ورزش کرد؟

یکی از بزرگترین اشتباهات افراد در طول ماه رمضان این است که اصلا ورزش نمی کنند چون عقیده دارند با انجام ورزش عضلاتشان می سوزد و یا بیش از حد خسته می شوند. این افراد نمی دانند ورزش در ماه رمضان هیچ مشکلی به دنبال ندارد. ما برای عادت کردن به روزه به زمان نیاز داریم بنابراین ممکن است اولین روز تمرین مان در ماه رمضان زیاد خوب پیش نرود. ناراحت، عصبانی و نا امید نشوید. همه چیز دوباره خوب می شود. در بهترین شرایط ممکن باید یک یا دو ساعت بعد از خوردن مقدار زیادی آب و یک وعده دارای پروتئین، کربوهیدرات و مقداری چربی سالم ورزش کنید.

 

چه زمانی و به چه مدت؟

در طول ماه رمضان بعد از خوردن افطار و سحر ورزش کنید. ورزش کردن بعد از وعده سحری ممکن است زمان برای خواب کافی و ریکاوری را از بین ببرد. بنابراین برای بیشتر افراد ورزش بعد از افطار ممکن تر است. با این حال بیشتر افراد هم دوست ندارند افطار حسابی و آرامش بخش به همراه افراد خانواده را از دست دهند. بنابراین در طول ماه رمضان از شما می خواهیم شدت ورزش را کاهش دهید. دوباره بعد از ماه رمضان سخت تر ورزش کنید اما در طول این ۳۰ روز بیشتر به تثبیت وزن فکر کنید.

ورزش در ماه رمضان

 

در طول ماه رمضان چگونه باید ورزش کنم؟

 • در طول هفته اول حجم و شدت ورزش را کم کنید تا بدن به روزه داری عادت کند.
 • اینکه هفته اول را ورزش کنید یا خیر یک تصمیم فردی است.
 • برخی افراد با شرایط کنار می آیند. بعضی دیگر نیز از همان ابتدا ورزش را کنار می گذارند چون ورزش را سبب خستگی شدید و کم آبی بدن می دانند.
 • با ورزش کردن خیال تان راحت است که بعد از ماه رمضان مجبور نیستید دوباره عضله درد را تحمل کنید.
 • پس نتیجه این شد که در ماه رمضان از شدت و حجم ورزش کاسته شود اما کنار گذاشته نشود.
 • بعد از یک یا دو هفته برای تان عادی می شود و فکر می کنید دوباره همان وزنه های همیشگی را در دست گرفتید.

 

Sending
User Review
5 (2 votes)
  به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*