برنامه غذایی و ورزشی برای افرادی که محدودیت حرکتی دارند

خانه » انواع رژیم ها » برنامه غذایی و ورزشی برای افرادی که محدودیت حرکتی دارند

کاهش وزن برای افرادی که از ویلچیر استفاده می کنند و یا به هر دلیلی دچار محدودیت حرکتی هستند نسبت به دیگران دشوارتر است. این افراد به دلیل نداشتن فعالیت فیزیکی بالا کالری کمتری نیز می سوزانند اما هنوز هم می توان تغییراتی انجام داد تا این افراد بتوانند به وزن سلامت برسند. اضافه وزن و چاقی افراد را در خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و انواع سرطان قرار می دهد. بنابراین در هر شرایطی که هستیم باید مراقب وزنمان باشیم.

محدودیت حرکتی

 

چگونه خود وزن را چک کنیم؟

شاخص توده بدنی ( BMI) معیار مفیدی است که مشخص می کند افراد در وزن مناسب قرار دارند یا خیر. گاهی اوقات BMI ابزار مناسبی برای سنجش وزن سالم فردی دارای محدودیت حرکتی یا فلج نیست. اگر درباره وزنتان مطمئن نیستید بهتر است از متخصص کمک بگیرید. متخصص می تواند به شما بگوید BMI بدست آمده درست است یا خیر. همچنین در صورت نارضایتی از کاهش وزن تان مشاور و متخصص تغذیه به شما کمک خواهد کرد.

 

کاهش وزن با محدودیت حرکتی

یک مرد معمولی برای تثبیت وزن خود روزانه به حدود ۲٫۵۰۰ کالری و یک خانم معمولی نیز به حدود ۲۰۰۰ کالری نیاز دارد اما اگر شما از محدودیت حرکتی رنج می برید این مقدار کالری از چیزی که برای فرد عادی در نظر گرفته می شود کمتر است. به دلیل عدم استفاده از عضلات بزرگ بدن برای ثابت نگه داشتن وزن به کالری کمتری نیاز دارند.

مشاور تغذیه می تواند کمک کند مقدار کالری مورد نیازتان را بدست بیاورید. راه اصلی کاهش وزن تنظیم کردن رژیم غذایی و سطح فعالیت فیزیکی است. برای کاهش وزن باید کاهش کالری مصرفی و افزایش فعالیت بدنی را در نظر بگیرید. با این حال اگر قدرت تحرکتتان به شدت پایین است رژیم غذایی راه اصلی کاهش وزنتان خواهد بود. برنامه غذایی سالم و میزان فعالیت فیزیکی کمک می کند وزن سالم خود را برای طولانی مدت ثابت نگه دارید.

بهترین راه کمک گرفتن از پشتیبان ها در رژیم غذایی است که در موارد زیر کمک تان می کند:

 • کاهش وزن و ثابت نگه داشتن آن
 • محدود کردن افزایش وزن در آینده
 • رساندن فرد به الگوی غذایی درست
 • دریافت رژیم غذایی متعادل
 • بالا رفتن فعالیت بدنی
 • کاهش پرخوری و مقدار وعده های غذایی
 • یادگیری سبک زندگی جدید و طولانی مدت

محدودیت حرکتی

 

چرا باید از متخصص و مشاور کمک گرفت؟

همانطور که گفته شد افراد برای کاهش وزن باید میزان کالری دریافتی شان را کم کنند اما وقتی تنها تشخیص ۱۰۰ کالری در هر غذا به شکل و اندازه ای متفاوت است این کار برای فرد عادی دشوار می شود. علاوه بر تنظیم رژیم غذایی برای دریافت کالری کمتر بسیار مهم است که فرد غذایی سالم استفاده کند تا تمام مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کند. رژیم غذایی متعادل برای افراد درگیر با محدودیت حرکتی هیچ فرقی با دیگر افراد ندارد. تنها چیزی که اهمیت دارد تنظیم میزان کالری دریافتی است و برای این کار سطح فعالیت فیزیکی پایین فرد باید در نظر گرفته شود.

استفاده از رژیم غذایی سالم و متعادل یعنی:

 • مصرف زیاد میوه و سبزیجات یعنی روزانه ۵ وعده
 • جایگزینی کربوهیدرات های ساده با نان سبوس دار، پاستا سبوس دار و سیب زمینی
 • مقداری شیر و لبنیات
 • مصرف گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا و دیگر منابع غیر لبنیاتی پروتئین
 • کاهش غذاها و نوشیدنی های دارای چربی و قند بالا

 

فعال شوید

برای رسیدن به وزن سالم و تثبیت آن داشتن فعالیت بدنی نیز نقش مهمی دارند. فعالیت کمک می کند در کنار کاهش مقدار کالری بتوانید کالری سوزی هم داشته باشید. درگیر محدودیت حرکتی بودن به این معنا نیست که هیچ کاری نتوانید انجام دهید و کاملا بی تحرک باشید. در صورت امکان فعالیت های هوازی و همچنین ورزش های قدرتی انجام دهید. فعالیت های فیزیکی هوازی هنگام کاهش وزن بسیار مهم هستند. اینها فعالیت هایی هستند که ضربان قلب را افزایش می دهند و سوخت و ساز را بالا می برند.

افراد درگیر محدودیت حرکتی می توانند برای مثال یک مسیر را خودشان با ویلچیر بروند. انجام این کار خود یک ورزش هوازی به حساب می آید. دیگر انتخاب ها عبارتند از شنا کردن که تقریبا اکثرا قادر به انجامش هستند. همچنین افراد ویلچری می توانند ورزش هایی مانند بسکتبال، والیبال و بدمینتون را نیز انجام دهند.

Sending
User Review
5 (1 vote)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*