اهمیت ورزش در دوران رژیم چیست؟

حمل مقدار زیادی وزن اضافه با خود اصلا خوشایند نیست و حتی می تواند به سلامتتان آسیب برساند. آمارها در سالهای اخیر نشان می دهند نرخ افزایش چاقی در دنیا فوق العاده بالا بوده است. چاقی می تواند منجر به تعداد زیادی بیماری جدی از جمله بیماری قلبی، دیابت، سکته مغزی و برخی از انواع […]

زمان مطالعه 14 دقیقه

تعداد بازدید 15619

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

اهمیت ورزش در دوران رژیم
میانگین امتیاز 4.6 از 5

حمل مقدار زیادی وزن اضافه با خود اصلا خوشایند نیست و حتی می تواند به سلامتتان آسیب برساند. آمارها در سالهای اخیر نشان می دهند نرخ افزایش چاقی در دنیا فوق العاده بالا بوده است. چاقی می تواند منجر به تعداد زیادی بیماری جدی از جمله بیماری قلبی، دیابت، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان شود. یکی از راه هایی که کمک می کند فرد وزن کم کند کم کردن مقدار کالری دریافتی در طول رژیم غذایی است. راه دیگر این است که به وسیله ورزش کالری بیشتری بسوزانید اما حقیقت اهمیت ورزش در دوران رژیم چیست؟

اهمیت ورزش در دوران رژیم

اهمیت ورزش در دوران رژیم

ترکیب کردن ورزش با برنامه غذایی سالم برای کاهش وزن بسیار تاثیر گذارتر از محدود کردن کالری دریافتی است.

 • ورزش این قدرت را دارد تا از بروز برخی بیماری ها پیشگیری کند و یا حتی بعضی از آنها را التیام دهد.
 • ورزش فشار و چربی خون را کاهش می دهد که سبب پیشگیری از حمله قلبی می شود.
 • احتمال ابتلا به برخی از سرطان ها مانند سرطان روده و سینه را کاهش می دهد.
 • ورزش با حس اعتماد به نفس و سلامت روانی در ارتباط است چون می تواند سطح اضطراب و افسردگی را کاهش دهد.
 • ورزش برای کاهش وزن مفید است و وزن کم شده را تثبیت می کند.
 • ورزش می تواند سوخت و ساز را افزایش دهد یا موجب افزایش مقدار کالری که در روز می سوزانید شود.
 • کمک تان می کند بافت عضلانی را افزایش دهید که این مورد نیز خود به خود سبب افزایش مقدار کالری سوزی در طول روز می شود.

1- اهمیت ورزش در دوران رژیم ؛ به کاهش وزن کمک می کند

برای بدست آوردن مزایای ورزش برای سلامت توصیه می شود حداقل سه مرتبه در هفته و هر سری به مدت 20 دقیقه برخی از انواع ورزش های هوازی را انجام دهید. با این حال اگر می خواهید وزن کم کنید به بیش از 20 دقیقه ورزش نیاز است. انجام دادن روزانه 15 دقیقه ورزش با شدت متوسط بیش از 100 کالری اضافی می سوزاند ( با فرض به اینکه در رژیم خود کالری اضافی دریافت نمی کنید). سوزاندن 70 کالری در هفته می تواند در طول ی کسال موجب کاهش حدود 5 کیلو شود.

2- اهمیت ورزش در دوران رژیم ؛ از تحلیل عضلانی جلوگیری می کند

معمولا ورزش برای کاهش وزن توصیه می شود اما افراد باید چربی سوزی را هدف بگیرند. اگر برای کاهش وزن تنها کالری دریافتی را کاهش دهید و ورزش نکنید مسلما در کنار چربی بافت عضلانی را نیز از دست خواهید داد. تخمین زده می شود که وقتی افراد وزن کم می کنند حدود یک چهارم از وزنی که کم کردند عضله است.

وقتی کالری دریافتی را کاهش می دهید، بدن مجبور به پیدا کردن منبع دیگری از انرژی می شود. متاسفانه این یعنی سوزاندن پروتئین عضلات در کنار ذخایر چربی. اهمیت ورزش در دوران رژیم این است که می تواند مقدار عضله ای را که از دست می دهید کاهش دهد. جلوگیری از سوختن عضله می تواند با کاهش سرعت سوخت و ساز که هنگام کاهش وزن اتفاق می افتد مقابله کند. کاهش سرعت سوخت و ساز هنگام رژیم رژیم گرفتن کاهش وزن را دشوارتر می کند.

بعلاوه بیشتر مزیت ورزش کردن مربوط به بهبود ترکیب بدنی، تناسب اندام و سلامت متابولیک است نه فقط کاهش وزن. حتی اگر وزن کم نکنید ممکن است همچنان چربی بسوزانید و به جای آن عضله بسازید. به همین دلیل بهتر است هر چند وقت یکبار اندازه میان تنه و درصد چربی بدن خود را اندازه گیری کنید. ترازو نمی تواند همه چیز را به شما بگوید.

آنلاین و بدون هزینه اضافی خوش اندام شو!
کمبود وقت، کرونا، هزینه رفت ‌و آمد و هزار و یک‌جور مشکل دیگه نمی‌ذاره به تناسب اندام برسی؟
نگران نباش! با فیتامین دکتر کرمانی تو خونه بمون و آنلاین به وزن دلخواهت برس.
ما تا آخر مسیر همراهت هستیم
شماره‌تو اینجا وارد کن تا کارشناس‌ها باهات تماس بگیرن
دریافت مشاوره تلفنی
call-to-action

3- اهمیت ورزش در دوران رژیم ؛ کمکتان می کند کالری و چربی بدن را بسوزانید

یکی از محبوب ترین انواع ورزش برای کاهش وزن، انجام ورزش هوازی است که با نام کاردیو نیز شناخته می شود. نمونه های این نوع ورزش عبارتند از پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری و شنا کردن. ورزش های هوازی تاثیری روی بافت عضلانی ندارند و یا حداقل این تاثیر با وزنه زدن قابل مقایسه نیست. با این حال ورزش های هوازی برای سوزاندن کالری بسیار موثر هستند. به تازگی یک تحقیق 10 ماهه روی چگونگی تاثیر ورزش هوازی بر کاهش وزن انجام شد که این تحقیق روی 141 فرد چاق صورت گرفت. محققان این افراد را به سه گروه تقسیم کردند و به آنها گفته نشد کالری دریافتی شان را کم کنند.

 • گروه یک: 5 روز در هفته به کمک ورزش هوازی 400 کالری سوزاند
 • گروه دو: 5 روز در هفته به کمک ورزش هوازی 600 کالری سوزاند
 • گروه سه: ورزش نداشتند

شرکت کنندگان در گروه یک در پایان 10 ماه 4.3 درصد از وزن بدنشان را کم کرده بودند در صورتی که گروه دو کمی بیشتر و 5.7 درصد از وزن بدنشان کم شده بود. اما گروهی که ورزش نداشت در واقع 0.5 درصد نیز وزن اضافه کرده بود. آزمایشات دیگر نیز نشان داده اند که ورزش هوازی می تواند چربی سوزی کند مخصوصا چربی های قسمت شکم که خطر دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را افزایش می دهند. از این رو اضافه کردن ورزش های هوازی به سبک زندگی می تواند کمکتان کند وزنتان را مدیریت کنید و سلامت متابولیک خود را بهبود ببخشید. فقط باید مواظب باشید که با دریافت کالری اضافی سعی در جبران ورزش هوازی نکنید.

آیا پیاده روی به عنوان یک ورزش هوازی در کاهش وزن موثر است؟ دکتر کرمانی توضیح می دهند: 

4- اهمیت ورزش در دوران رژیم ؛ از کاهش سرعت سوخت و ساز بدن جلوگیری می کند

تمام فعالیت های فیزیکی کمکتان می کنند کالری بسوزانید. با این حال ورزش های قدرتی مانند وزنه زدن مزایایی بیشتر از کالری سوزی دارد. ورزش های قدرتی به افزایش قدرت، حجم و مقدار عضلاتی که دارید کمک می کنند. این ورزش ها برای سلامت در طولانی مدت بسیار مفید هستند چون افراد بالغی که فعالیت ورزشی ندارند بعد از گذشت هر دهه 3 تا 8 درصد از بافت عضلانی خود را از دست می دهند.

همچنین مقدار بالای عضله سوخت و ساز را نیز افزایش می دهد و کمک می کند در طی روز کالری بیشتری بسوزانید. ورزش های قدرتی از کاهش سرعت سوخت و ساز که به واسطه رژیم غذایی اتفاق می افتد نیز جلوگیری می کند. در پژوهشی که روی 48 خانم چاق با رژیم کم کالری انجام شد محققان دریافتند که افرادی که در کنار رژیم ورزش های قدرتی انجام می دادند توانستند بافت عضلانی، سرعت سوخت و ساز و قدرت خود را حتی با کاهش وزن ثابت نگه دارند.

خانم هایی که ورزش قدرتی انجام نمی دادند نیز وزن کم کردند اما آنها با کاهش سرعت سوخت و ساز و از دست دادن بافت عضلانی روبرو شدند. ورزش های قدرتی حتی در تثبیت وزن نیز کمک بسیاری می کنند و جالب است بدانید مرحله تثبیت وزن از کم کردن آن نیز سخت تر است.

اهمیت ورزش در دوران رژیم

سخن پایانی

ورزش و رژیم غذایی دو مکمل جدا نشدنی هستند و کسی که بتواند رژیم غذایی سالم به همراه ورزش مرتب را وارد سبک زندگی خود کند مسلما به اهداف خود در تناسب اندام و وزن دلخواه خواهد رسید. فراموش نکنید کاهش وزن نباید یک هدف گذرا باشد. بنابراین سعی نکنید با دل بستن به قرص ها و دمنوش ها آن را بدست بیاورید، برای رسیدن به تناسب اندام دلخواهتان و ثابت نگه داشتنش باید زحمت بکشید. این زحمت شاید در ابتدا به نظر دشوار بیاید اما با دیدن نتایج شگفت انگیز ورزش و رژیم غذایی انگیزه تان چند برابر خواهد شد.

اهمیت ورزش در دوران رژیم چیست؟ - 8 - اهمیت ورزش در دوران رژیم - ورزش و سلامتی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.6 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1398/11/08

نویسنده: مریم اصیلی

  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-سیدمحسن جعفری 1402/03/03

با سلام و روز بخیر من به مدت 2 هفتست که روزانه 1000 کالری از تغذیه روزانه کم کردم. در همین مدت روزانه 1000 کالری از طریق ورزش نیز انرژی سوزانده ام.و خوب به تبع این رژیم و ورزش کاهش خوبی داشته ام و 5 کیلوگرم وزن کم کردم. سوال بنده این هست که با علم به اینکه رژیم غذایی شدید عوارض و بازگشت وزن دارد آیا با توجه به عجله ای که برای کاهش وزن دارم میتونم از همین روش(1000مالری از طریق رژیم و 1000 کالری از طریق ورزش)جهت کاهش سریع وزن استفاده کنم؟البته نسبتا درباره تغذیه هنگام رژیم و ورزش اطلاعات دارم. با تشکر از شما

کارشناس به اندام 1402/03/04

سلام عزیزم همه گروه های غذایی رو استفاده کنید روزانه مصرف مولتی ویتامین رو داشته باشید 300 400 کالری برای ورزش کافی هست

خدیجه🦋 1400/09/30

سلام به پشتیبانی عالی سایت 🤍 ایا استفاده از برنامه زیره با توجه به کالری مشخص شده و غذاها، کمک میکنه همونقدر که توی برنامه گفته شده ۴کیلو در ماه کم کنیم؟ من روزانه ۱۰تا ۱۵ دقیقه ورزش میکنم و درسم میخونم.برای کارایی بیشتر و نتیجه بهتر گرفتن چه توصیه ای میکنید؟

کارشناس به اندام 1400/11/03

سلام دوست عزیز بله با این برنامه هم می‌تونید وزن کم کنید ولی اگر می‌خواهید درصد کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها و چربی‌ها و مواد مورد نیاز بدنتون به اندازه تنظیم بشه طبق یه رژیم اصولی عمل کنید

مروارید شهری نجات 1400/06/30

بهترین رژیم غذایی کدام است؟ برای دریافت و اگاهی از باید و نباید ها در رژیم غذایی

کارشناس به اندام 1400/07/19

سلام دوست خوبم بهترین رژیم رژیمیه که شمارو از تمام مواد غذایی و مغذی و ویتامینها و پروتئینها و املاح بهره مند کنه رژیمی که در اون بتونی از سفره خونوادت استفاده کنی رژیمی که در اون گرسنگی نکشی و اذیت نشی بحث تبلیغ نیست ولی رژیم دکتر کرمانی 25 سال هست که امتحان خودش رو پس داده و حدود 2 میلیون نفر در ایران و خارج از کشور دارن از رژیم ایشون استفاده میکنن و رکورددارهای زیادی رو هم داریم برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

زهرا 1400/05/05

درس خوندن روزی ۶تا۷ساعت به نظر شما کالری سوزی داره؟

کارشناس به اندام 1400/05/23

سلام دوست عزیز برای اطلاع از کالری فعالیتها به این لینک مراجعه کنید

عسل 1399/11/28

سلام . بیشتر سوخت و ساز در ورزش تاکید بر سوخت قند و گلیکوژن است،،، چرا از یوخت چربی کمتر صحبت میشه؟؟

کارشناس به اندام 1400/01/15

سلام دوست عزیز تا وقتی که قند و گلیکوژن نسوزه نوبت به چربی نمیرسه