ویتامین E؛ خواص قرص ویتامین ای

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » ویتامین E؛ خواص قرص ویتامین ای
ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که خواص بسیار زیادی دارد و میتوان آن را در مغزها و برخی میوه ها یافت.

ویتامین E برای یک سیستم ایمنی قوی و سلامت پوست و چشم مهم است. در سال‌های اخیر مکمل‌های ویتامین E به عنوان آنتی‌اکسیدان محبوب شده‌اند. آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که از سلول‌ها در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد محافظت می‌‌کنند. خواص ویتامین E برای بدن بیشتر از آنتی اکسیدان‌هاست. با این حال، خطرات و مزایای مصرف قرص ویتامین ای هنوز به طور دقیق مشخص نیست.

خواص ویتامین E برای بدن

بسیاری از افراد از مکمل‌های ویتامین E استفاده می‌کنند به این امید که خواص آنتی اکسیدانی این ویتامین از بعضی بیماری‌ها پیشگیری و یا آن‌ها درمان کند. اما مطالعات انجام شده بر روی ویتامین E برای جلوگیری از سرطان، بیماری‌های قلبی، دیابت، آب مروارید و بسیاری از شرایط دیگر ناامید کننده بوده است.

تا کنون تنها فواید ثابت شده از مکمل‌های این ویتامین فقط در افرادی که کمبود واقعی ویتامین ای دارند، دیده شده است. کمبود ویتامین E نادر است. این موارد در افرادی که بیماری‌هایی مانند مشکلات گوارشی و فیبروز کیستیک دارند بیشتر دیده می‌شود. افرادی که رژیم‌های غذایی بسیار کم چربی دارند نیز ممکن است سطح ویتامین E کمی داشته باشند.

۱- خواص ویتامینE ؛ آنتی اکسیدان

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است و به محافظت از سلول‌های بدن در برابر آسیب کمک می‌کند. این ماده مغذی ضروری به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. ویتامین E محلول در چربی است. این بدان معناست که بدن شما آن را ذخیره کرده و در صورت نیاز از آن استفاده می‌کند. اصطلاح “ویتامین E” هشت ترکیب مختلف را توصیف می کند. آلفا توکوفرول فعال‌ترین این ترکیبات در انسان است.

۲- خواص ویتامین E؛ عمر سلولی طولانی‌تر

احتمالاً در دوچرخه یا ماشین خود زنگ زدگی مشاهده کرده‌اید. هنگامی که سلول‌ها در معرض مولکول‌هایی به نام رادیکال‌های آزاد قرار می‌گیرند، روندی مشابه اکسیداسیون و پیری سریع در بدن اتفاق می‌افتد. رادیکال‌های آزاد سلول‌های سالم را ضعیف و تجزیه می‌کنند. این مولکول‌ها ممکن است در بیماری‌های قلبی و سرطان نیز نقش داشته باشند.

رادیکال‌های آزاد در نتیجه فرآیندهای طبیعی بدن تشکیل می‌شوند. آن‌ها به سلول‌های شما آسیب می‌رسانند تا عمر سلول‌ها را کوتاه کنند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که به کاهش آسیب رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند و روند پیری سلول‌های شما را آرام‌تر کند.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

۳- خواص ویتامین E؛ درمان بعضی از بیماری‌ها

محققان مطالعات برای استفاده از ویتامین E به عنوان درمان انواع بیماری‌های دژنراتیو، از جمله موارد ذیل انجام داده اند:

با این حال تاکنون مطالعات هیچ کاهشی در میزان بروز این شرایط نشان نداده‌اند. به جز درمان کمبود ویتامین E، که یک بیماری نادر است، کاربرد پزشکی برای ویتامین E وجود ندارد.

چه مقدار قرص ویتامین ای باید مصرف کنید؟

مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) شامل ویتامین E است که هم از غذایی که می‌خورید و هم از مکمل‌هایی که می‌گیرید دریافت می‌کنید.

گروه سنیمیزان توصیه شده برای مصرف ویتامین E
کودکان ۱-۳ سال۶ mg/day (9 IU)
کودکان ۴- ۸ سال۷ mg/day (10.4 IU)
کودکان ۹- ۱۳ سال۱۱ mg/day (16.4 IU)
خانم‌های ۱۴ سال به بالا۱۵ mg/day (22.4 IU)
خانم‌های باردار۱۵ mg/day (22.4 IU)
خانم‌های شیرده۱۹ mg/day (28.5 IU)
آقایان ۱۴ سال به بالا۱۵ mg/day (22.4 IU)

ویتامین E

بالاترین دوز مناسب مصرف مکمل، در واقع بیشترین میزانی است که اکثر مردم می‌توانند با خیال راحت (بدون ایجاد مسمومیت) از آن استفاده کنند. برای درمان کمبود ویتامین E می‌توان از دوزهای بالاتر استفاده کرد. اما هرگز نباید بیشتر از میزان تعیین شده مصرف کنید، مگر به دستور پزشک باشد. از آنجا که قرص ویتامین ای محلول در چربی است، به بهترین وجه همراه با غذا جذب می‌شود. در جدول زیر میزان مجاز ویتامین E در مکمل بر اساس سن آورده شده است:

گروه سنیبالاترین میزان قابل تحمل ویتامین E
۱-۳ سال۲۰۰ mg/day (300 IU)
۴-۸ سال۳۰۰ mg/day (450 IU)
۹-۱۳ سال۶۰۰ mg/day (900 IU)
۱۴-۱۸ سال۸۰۰ mg/day (1,200 IU)
۱۹ سال به بالا۱,۰۰۰ mg/day (1,500 IU)

آیا می‌توان ویتامین E را به طور طبیعی از غذاها دریافت کرد؟

بیشتر افراد ویتامین E کافی از غذا دریافت می‌کنند. منابع خوب ویتامین E عبارتند از:

 • روغن‌های گیاهی
 • سبزیجات برگ سبز، مانند اسفناج
 • غلات غنی شده و سایر مواد غذایی
 • تخم مرغ
 • آجیل
ویتامین E

خطرات مصرف قرص ویتامین ای چیست؟

خطرات و مزایای مصرف ویتامین E هنوز مشخص نیست. تحقیقات استفاده از ویتامین E و افزایش سکته مغزی خونریزی دهنده را مرتبط دانسته است.

 • علاوه بر این تجزیه و تحلیل آزمایشات بالینی نشان داد بیمارانی که ویتامین E مصنوعی یا ویتامین E طبیعی با دوز ۴۰۰ واحد بین المللی در روز – یا بالاتر مصرف می‌کنند – خطر مرگ و میر ناشی از همه دلایل افزایش می‌یابد. بیماران مبتلا به دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی که ویتامین E طبیعی را با ۴۰۰ IU در روز مصرف می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به نارسایی قلبی و بستری در بیمارستان در ارتباط با نارسایی قلبی هستند.
 • مصرف مکمل‌های ویتامین E ممکن است در اوایل بارداری مضر باشند. یک مطالعه نشان داد که زنانی که در ۸ هفته اول بارداری از مکمل ویتامین E استفاده کرده‌اند ۱٫۷ تا ۹ برابر نقص مادرزادی قلب داشته‌اند. مقدار دقیق مکمل‌های ویتامین E مورد استفاده زنان باردار در این مطالعه مشخص نیست.
 • یک مطالعه جمعیتی بزرگ در مردان نشان داد که مصرف مولتی ویتامین به همراه مکمل ویتامین E جداگانه بیش از هفت بار در هفته با یک از مولتی ویتامین استفاده می‌کنند، به طور قابل توجه‌ای خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد.
 • انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که آنتی اکسیدان‌ها از جمله ویتامین E را با استفاده از یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از میوه، سبزیجات و غلات کامل به جای مکمل‌ها دریافت کنید. اگر قصد مصرف مکمل ویتامین E را دارید، ابتدا با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید تا ببینید آیا برای شما مناسب است یا خیر.
 • هنگام استنشاق بخار سیگار الکترونیکی، یا قلیان الکترونیکی، ممکن است استات ویتامین E مسئول، آسیب ریه همراه با بخار این محصولات باشد.

عوارض جانبی مصرف ویتامین E چیست؟

این ویتامین می‌تواند پوست را به صورت موضعی تحریک کند. مصرف بیش از حد قرص‌های ویتامین ای باعث حالت تهوع، سردرد، خونریزی، خستگی و سایر علائم می‌شود. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون یا داروهای دیگر استفاده می‌کنند نباید مکمل ویتامین E را بدون صحبت با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مصرف کنند. تهیه ویتامین E از منابع غذایی نه خطرناک و نه مضر است.

اگرچه مصرف بیش از حد ویتامین E مبتنی بر غذا بعید است، مصرف دوزهای بالای این ویتامین به شکل مکمل می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. یک عارضه جانبی جدی افزایش خطر سکته مغزی خونریزی دهنده است. اگر از مکمل‌های مصنوعی استفاده می‌کنید دوزها نباید از ۱۰۰۰ واحد بین المللی (IU) در روز فراتر رود. مقدار توصیه شده روزانه (RDA) برای سنین ۱۴ سال به بالا ۱۵ میلی گرم است.

ویتامین E

انواع قرص‌ ویتامین ای

دو نوع ویتامین E موجود به عنوان مکمل، فرم طبیعی است که d-alpha-tocopherol و فرم مصنوعی است که dl-alpha-tocopherol است. فرم طبیعی از نظر بیولوژیکی کمی فعال‌تر است. به همین دلیل، RDA فرم طبیعی برابر ۲۲٫۴ واحد بین المللی و RDA فرم مصنوعی ۳۳٫۳ واحد بین المللی است. برای مشخص کردن نوع فرم ویتامین E، برچسب مکمل را بررسی کنید. اطلاعات روی برچسب به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که دوز مناسب را دریافت می‌کنید.

چه غذاهایی وتامین E دارند؟

غذاهای زیر منابع خوبی از ویتامین E هستند: (۱ اونس حدودا معادل ۲۸٫۳۵ گرم است)

 • دانه‌های آفتابگردان تفت داده شده خشک، ۱ اونس، که ۷٫۴ میلی گرم ویتامین E؛
 • فندق بو داده خشک، ۱ اونس، که ۴٫۳ میلی گرم ویتامین E؛
 • بادام زمینی بو داده خشک، ۱ اونس، که ۲٫۲ میلی گرم ویتامین E؛
 • بادام بو داده خشک، ۱ اونس ، که ۶٫۸ میلی گرم ویتامین E؛
 • اسفناج، جوشانده، نصف فنجان که ۱٫۹ میلی گرم ویتامین E؛
 • کلم بروکلی، خرد شده و جوشانده، نصف فنجان، که ۱٫۲ میلی گرم ویتامین E؛
 • کیوی، ۱ عدد متوسط​​، که ۱٫۱ میلی گرم ویتامین E؛
 • انبه، قطعه قطعه شده، نصف فنجان، که ۰٫۷ میلی گرم ویتامین E؛
 • گوجه فرنگی، خام، ۱ عدد متوسط ​، که ۰٫۷ میلی گرم ویتامین E؛

یک راه آسان برای دریافت ویتامین E کافی در رژیم غذایی خود، افزودن یک قاشق غذاخوری روغن جوانه گندم به دستور آشپزی‌تان است. دانه‌های آفتابگردان را به عنوان میان‌وعده میل کنید. با این کار بیش از ۲۰ میلی گرم ویتامین E تأمین می‌شود که بیش از کل نیاز روزانه است. یک سالاد کلم پیچ یا اسفناج درست کنید و مقداری فندق روی آن بریزید تا یک سالاد خوشمزه سرشار از ویتامین E را نوش جان کنید. خلاقیت به شما کمک می‌کند از فواید ویتامین E در رژیم غذایی خود بهره مند شوید.

طبق آنچه گفته شد خواص آنتی‌اکسیدانی ویتامین E برای بدن بسیتر مفید است. با این حال کمتر موارد کمبود ویتامین E در افراد دیده شده است. به یاد داشته باشید بهتر است برای مصرف قرص ویتامین ای از قبل با پزشک مشورت کنید.

ویتامین E

۳٫۷/۵ - (۴ امتیاز)
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

حسین ۳۰ آذر ۱۴۰۰

سلام ویتامین ای برای از بین بردن چربی کبد موثر است؟؟

کارشناس به اندام ۰۶ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ویتامین E اثر ضد اکسیدانی داره و می‌تونه با افزایش سوخت و ساز چربی‌ها در درمان کبد چرب موثر باشه البته مصرف آن مدت طولانی توصیه نمی‌شه و بهتره همراه با اون از اسید فولیک و ویتامین C هم استفاده بشه

اکرم فریدونی ۰۲ تیر ۱۴۰۰

سلام من قرص ویتامین ایی می خورم می خواهم ببینم تا چه مدت می شود خورد ممنون می شم

کارشناس به اندام ۲۱ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز تحت نظر پزشک باید باشه زیاده روی در مصرف هیچ چیز مجاز نیست

عماد ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

من دکترم روزی یک وعده به همراه یک قرص هورمونی برای ضعف اسپرم تجویز کرده. سوالم اینه ویتامین ای چه ربطی به این مشکل داره. نکنه مصرف عوارضش مشکل ایجاد کنه

کارشناس به اندام ۰۸ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز ویتامین ای تاثیر زیادی روی این مسئله داره

نیلوفر ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سلام و عرض ادب آقای دکتر من خانمی ۳۸ ساله مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان(تحت درمان با آدالیمومب تزریقی بصورت دوهفته یکبار) و هپاتیت ب (تحت درمان با تنوفوویر۳۰۰ روزی یکعدد) هستم.سوالم این هست که پزشک روماتولوژیست در کنار مصرف آدالیمومب که جزءداروهای بیولوژیک و سرکوبگر ایمنی هست مصرف روزانه یکعدد ویتامین E400 رو تجویز کردن ومن میخوام بدونم مصرف این مقدار بصورت روزانه آیا مضر هست یا خیر؟ تشکر از همراهی شما

کارشناس به اندام ۰۸ تیر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز این مواردی که شما پرسیدید کاملا تخصصی هست و باید با پزشک خودتون مشورت کنید

مجید حسینی ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

مفید بود .زیرا برای من زمان استفاده کردن از ویتامین ای مهم بود.