آیا خوردن پیتزا در رژیم مجاز است؟

مردم در سراسر دنیا عاشق پیتزا هستند برای مثال در آمریکا تخمین زده شده هر ثانیه 350 برش پیتزا فروخته می شود، این مقدار واقعا سرسام آور است. البته مصرف پیتزا در کشورهای دیگر نیز کمتر از این نیست. همچنین کودکان و نوجوانان از طرفداران پیتزا هستند. پژوهش ها نشان دادند در آمریکا پیتزا دومین […]

پیتزا در رژیم
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 12 دقیقه

تعداد بازدید 72916

تاریخ انتشار

مردم در سراسر دنیا عاشق پیتزا هستند برای مثال در آمریکا تخمین زده شده هر ثانیه 350 برش پیتزا فروخته می شود، این مقدار واقعا سرسام آور است. البته مصرف پیتزا در کشورهای دیگر نیز کمتر از این نیست. همچنین کودکان و نوجوانان از طرفداران پیتزا هستند. پژوهش ها نشان دادند در آمریکا پیتزا دومین منبع جذب کالری در کودکان است.

آیا خوردن پیتزا برای برنامه غذایی مان ضرر دارد؟ بستگی دارد. ممکن است کاملا ضرر داشته باشد، یک برش معمولی از پیتزا میتواند 350 کالری داشته باشد. البته همه پیتزا ها یکسان نیستند و ارزش غذایی آنها می تواند با هم بسیار متفاوت باشد. اگر سعی در کاهش وزن دارید می توانید با انتخاب های هوشمندانه همچنان از خوردن پیتزا لذت ببرید. اگر پیتزا برای برنامه غذایی تان بد بود باید به کل برنامه و مقدار غذایی که می خورید نگاهی بیندازید.

پیتزا در رژیم

چرا پیتزا بد نام شده؟

پیتزا با چربی، کربوهیدرات ساده و فیبر پایین می تواند کالری فوق العاده بالایی داشته باشد. هنگام کاهش وزن این دقیقا برعکس آن چیزیست که در غذاها به دنبال آن می گردید. مواد به کار رفته در پیتزا می تواند متفاوت باشد و البته پیتزایی که بیرون و در رستوران می خورید از آنچه خودتان در خانه درست می کنید پر کالری تر است.

اینکه مصرف پیتزای کودکان بالا است می تواند نگران کننده باشد چون این غذا سرشار از کالریست و در سلامت آنها اختلال ایجاد می کند. به صورت معمول وقتی کودکان پیتزا می خورند، حدود 400 کالری و نوجوانان نیز حدود 600 کالری جذب می کنند. با رشد چاقی در میان کودکان و نوجوانان کاهش مصرف کالری توصیه بسیار جدی است. روکش هایی مانند پپرونی، پنیر اضافی، سوسیس و ژامبون می توانند به کالری و چربی یک پیتزا اضافه کنند. نان و یا خمیر زخیم پیتزا نیز می تواند مقدار زیادی کالری به پیتزا اضافه کند بدون اینکه دارای فیبر چندانی باشد.

مضرات مصرف سوسیس و کالباس را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

اگر بخواهیم در طول رژیم از پیتزا لذت ببریم چه کار باید بکنیم؟

کاهش وزن بدان معناست که باید خود را از خوردن پیتزا محروم کنیم؟ اگر پیتزا را کمی تغییر دهید می توانید همچنان در قالب یکی از غذاهای برنامه سالم حفظش کنید. وقتی اضافه شدن عرض میان تنه با پیتزا خوردنتان پیش می رود مواردی هست که باید به آنها توجه کنید:

 • مقدار وعده: اگ یک یا دو قطعه از پیتزا می خواهید، از آن لذت ببرید اما به پرخوری نیفتید. با سالم غذا خوردن در باقی روز سعی کنید به حجم غذایی که خوردید تعادل دهید. هر روز پیتزا نخورید، برایش زمان مشخصی بگذارید و وقتی نوبتش شد خوب از آن لذت ببرید.
 • از خمیر نازک استفاده کنید:  پیتزا با خمیر نازک کربوهیدرات ساده و کالری کمتری دارد.
 • از روکش سبزیجات استفاده کنید: روی پیتزا از گوشت و پنیر سنگین کمتر استفاده کنید. لایه پنیر را نازک تر بگیرید و بیشتر از سبزیجات در مواد بهره ببرید.

چگونه ارزش تغذیه ای پیتزا را افزایش دهیم؟

راه های خلاقانه زیادی وجود دارند که بتوانید پیتزا را تبدیل به انتخابی سالم تر کنید. اگر هوس پیتزا کردید اما نمی خواستید وعده ای با کالری بالا میل کنید این جایگزین ها ها را به کار ببرید:

 • خمیر پیتزا را عوض کنید. می خواهید نان سفید را با چیزی سالم تر جایگزین کنید؟ می توانید از گل کلم یا سیب زمینی شیرین به عنوان خمیر پیتزا استفاده کنید.
 • شاید در ابتدا بافت مقداری متفاوت شود اما با این کار فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی را در پیتزا افزایش دادید.
 • می توانید از غلات کامل کمک بگیرید. وقتی در خمیر پیتزا از غلات کامل استفاده کنید میزان فیبرش زیاد می شود.
 • مقدار سبزیجات را افزایش دهید. پیتزا غذایی است که می توانید آزادانه هر رویه ای دوست داشتید برای آن استفاده کنید، پس به جای استفاده از مقداری زیادی گوشت چرب بیشتر از سبزیجات بهره ببرید.
 • با استفاده از سبزیجات رنگارنگ می توانید طعم و ظاهر پیتزای خود را فوق العاده کنید.
 • پس از پخته شدن پیتزا روی آن کمی سبزیجات تازه بریزید.
 • اضافه کردن سبزیجات اضافی به پیتزا مواد مغذی آن را تقویت می کند و به علت بالا رفتن مقدار فیبر پس از خوردن غذا بیشتر احساس سیری خواهید کرد.
 • مقداری پنیر ریختن به جای ساختن یک لایه پنیر کالری پیتزا را کاهش می دهد.
 • خودتان سس درست کنید. سس های  پیتزا در واقع منابع پنهان قند به حساب می آیند. بهتر است با گوجه فرنگی و مقداری سبزیجات معطر سس مخصوص خودتان را درست کنید، خوشمزه تر هم خواهد بود.

پیتزا در رژیم

چه مقدار می خورید؟

در آخر مقدار وعده غذاست که باید در نظر گرفته شود. هر بار چه مقدار پیتزا می خورید؟ احساس رضایت می کنید یا پر شدن؟ در ادامه روز چه چیزهایی می خورید؟ آیا مقدار غذایی که دریافت می کنید با مقدار کالری مصرفی تان تعادل دارد؟ خوردن پیتزا معمولی به صورت روزانه شاید انتخاب خوبی برای کاهش وزن نباشد اما می تواند به عنوان وعده ای ویژه و به صورت متعادل در برنامه غذایی باشد.

سفره خانواده جدید

برای سوزاندن یک پیتزا چه مقدار باید بدویم؟

اگر بدانید یک پیتزا چقدر برایتان بد است باز هم میل به خوردنش دارید؟ اگر داغ و پنیری باشد چرا که نه! پژوهش ها نشان دادند بیشتر مردم هنگام انتخاب غذا از منوی غذایی کالری شماری را فراموش می کنند. اگر بدانید برای سوزاندن کالری یک پیتزا چقدر باید بدوید نظرتان عوض شود: حدود 5.6 کیلومتر و یا 43 دقیقه دویدن.

برخی از محصولات غذایی با مقدار کالری و مدتی که باید برای سوزاندنش بدوید برچسب گذاری می شوند. این روش به عنوان یکی از راه های مبارزه با افزایش سرسام آور نرخ چاقی در نظر گرفته شده است. متاسفانه نرخ دیابت در سراسر جهان نسبت به سال 1980 افزایش دو برابری داشته است. برای جلوگیری از چاقی باید به فکر راه های جدید باشیم.

باید به دنبال راهی باشیم تا انتخاب سالم تر برای مردم آسان شود و یا حداقل کاری کنیم انتخابی را که کردند بهتر درک کنند. وقتی در کنار غذا گفته می شود برای سوزاندنش چه مقدار ورزش لازم است به آنها یک انتخاب مثبت هم دادید اما وقتی می گوییم فلان غذا را نخور در واقع به فرد احساس محرومیت دادیم. امیدواریم این نوع برچسب گذاری روی تمام محصولات غذایی اتفاق بیفتد تا مردم رابطه تنگاتنگ کالری و زندگی روزانه شان را بهتر درک کنند.

آیا خوردن پیتزا در رژیم مجاز است؟ - 8 - پیتزا در رژیم - رژیم لاغری

مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.2 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-من 1403/01/24

ممنون

کارشناس به اندام 1403/01/25

سپاس

-سعید 1402/04/09

سلام در رژیم ماهی دوبار دوره تقلب داریم اگه پیتزا بخوریم در کاهش ورز کمک میکند؟یا مشکلی ندارد ؟

کارشناس به اندام 1402/04/10

سلام عزیزم اگر مقدارها رو رعایت کنید مشکلی نداره

-زویا 1402/04/04

سلام یک پیتزای سبزیجات خانگی با نان پیتزای آماده و بدون ذره ای پنیر چقدر کالری دارد؟

کارشناس به اندام 1402/04/05

سلام عزیزم حدود 400 تا500 کالری درنظربگیرید