خطر سلامت در کمین عادت های غذایی دانشجویان

خانه » انواع رژیم ها » خطر سلامت در کمین عادت های غذایی دانشجویان

با شروع فصل پائیز سال تحصیلی جدید نیز آغاز می شود و بسیاری از دانشجویان دوباره زندگی در کنار دوستان خود را تجربه می کنند. سبک زندگی دانشجویی گاهی اوقات فرد را به سمت افزایش وزن می برد. میان وعده های نامنظم، کاهش فعالیت بدنی و تاثیر جمع های صمیمی تنها تعدادی از دلایل بسیاری است که موجب افزایش وزن در دانشجو می شود.

محققان با انجام پژوهش های چهار ساله روی وزن دانشجویان متوجه شدند میزان افزایش در سال اول دانشگاه کمتر از دیگر سال ها است و فرد از سال دوم وزن بیشتری اضافه می کند. افزایش وزن می تواند بیش از آنچه فکر می کنید، سلامت دانشجو را به خطر بیندازد.

پژوهشگران در دانشگاه آلاباما ۱۳۱ دانشجو را طی ۴ سال تحت نظر گرفتند و دریافتند بیش از ۷۰ درصد آنها در پایان تحصیلی وزن اضافه کردند ( این مقدار افزایش از ۶ کیلو بود تا بالای ۱۹ کیلو ). مقدار اضافه وزن دانشجویانی که در ابتدا هم دچار این مشکل بودند از ۱۸ درصد به ۳۱ درصد افزایش یافت.  همچنین افزایش تجمع چربی بدن در شکم و پهلو نسبت به دیگر بخش های بدن دانشجویان بیشتر بوده است.

البته برخی تحقیقات نیز اعلام کردند افزایش وزن در طول این دوره به این شدت هم بالا نیست. به هر حال دانشجو بعد از ورود به دانشگاه با دنیای کاملا جدید روبرو می شود و می توان گفت بسیاری استقلال بیشتری را تجربه می کنند. این تغییرات در سبک زندگی شامل عادات غذایی و میزان فعالیت نیز می شود. این موارد به صورت مستقیم با سلامت افراد سر و کار دارند. در ادامه این مقاله  توصیه هایی ارائه می دهیم که دانشجو به کمک آنها بتواند زندگی سالمتری برای خود ایجاد کند.

عادت های غذایی دانشجویان

 

۱- رژیم های غذایی دشوار و محدود کننده را دنبال نکنید

رژیم های محدود کننده مانند رژیم سوپ کلم، لیموناد و زیبای خفته کارشان این است که طی چند هفته وزن قابل توجهی از بدنتان کم کنند اما این بدان معنا نیست که این رژیم ها سالم هستند. شاید با دنبال کردن چنین رژیم هایی وزن کم کنید ولی دوامی نخواهد داشت.

بیشتر رژیم های محدود به این شکل هستند: چند غذا انتخاب می شوند و به کاربر این باور داده می شود که آنها معجزه می کنند و جز آنها را نباید بخورد. متاسفانه با پایان این رژیم ها نه تنها دوباره وزن کم شده را باز می گردانید بلکه خود را در خطر کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نیز قرار می دهید.

 

۲- سر وقت غذا بخورید

خوردن میان وعده یا وعده کوچک هر سه ساعت یکبار می تواند از پرخوری ها پیشگیری کند.  فراموش نکنید وقتی قرار است تعداد دفعات غذا خوردن را بالا ببرید وعده ها حتما باید از قبل کوچکتر شوند. همین یک کار کوچک کمک می کند سرعت سوخت و سازتان بالا برود.

 

۳- در خوابگاه میان وعده های سالم نگهداری کنید

با نگهداری میوه و سبزیجات، آجیل ها و غلات وقتی احساس گرسنگی می کنید به میان وعده ای سالم دسترسی دارید. میان وعده های سالم از رفتن به سمت فست فودها و تنقلاتی که ارزش غذایی ندارند پیشگیری می کند.

 

۴- صبحانه را فراموش نکنید

صبحانه مهمترین وعده روز است. پژوهش ها نشان دادند کالری دریافتی از صبحانه نسبت به کالری که بعدا در طول روز می گیرید سیر کننده تر است. به همین دلیل افزایش وزن در میان آنهایی که صبحانه نمی خورند بیشتر است. خوردن صبحانه فعالیت مغزتان را تقویت می کند. این اتفاق برای دانشجو می تواند بسیار خوب باشد.

عادت های غذایی دانشجویان

 

۵- متناسب ماندن همیشه با یک یا چند دوست راحت تر است

اگر خودتان انگیزه بالایی برای داشتن تناسب اندام دارید بسیار خوب است اما وجود دوستی که در این مسیر همراهتان باشد بسیار کمک کننده است. هنگامی که بی انگیزه اید، دوستانتان می توانند کمکتان کنند و برعکس. برنامه ورزشی خود را با دوستانتان هماهنگ کنید و پس از مدتی بدون ورزش کردن روزتان کامل نمی شود. حتی شما می توانید در برنامه به اندام دکتر کرمانی از دوستانتان هم دعوت کنید که برنامه غذایی سالمی را داشته باشند.


دریافت اپلیکیشن به اندام

 

۶- به باشگاه های ورزشی بپیوندید

بیشتر دانشگاه ها گروه های ورزشی و تیم هایی دارند که می توانید به آنها ملحق شوید. تمرین کردن با این تیم ها ممکن است هزینه ای هم لازم نداشته باشد و تنها چیزی که از شما خواسته می شود حاضر شدن با لباسی مناسب است. کافیست کمی در دانشگاهی که تحصیل می کنید درباره اینگونه تیم ها سوال بپرسید.

عادت های غذایی دانشجویان

 

۷- سوخت و ساز خود را تقویت کنید

شما دیگر بچه کوچکی که قبلا بودید نیستید و نمی توانید مقدار زیادی غذا بخورید و نتایج منفی دریافت نکنید. برای افزایش سرعت سوخت و ساز راه های خطرناک و غیر طبیعی و هم روش هایی طبیعی و سالم وجود دارد. در ادامه چند روش سالم را به شما آموزش می دهیم:

  • در وعده های بزرگ مقداری از کربوهیدرات غذای خود را با پروتئین کم چرب جایگزین کنید. بدن برای هضم پروتئین نسبت به کربوهیدرات ها و چربی ها کالری بیشتری می سوزاند.
  • ورزش هوازی می تواند تا ساعت ها بعد از انجامش سوخت و ساز بدن را بالا نگه دارد. هرچه شدت ورزش بیشتر باشد سرعت سوخت و ساز در حالت استراحت بیشتر می شود.

 

۸- آب بنوشید

آب به صورت مستقیم مکمل کاهش وزن نیست اما بدن برای درست کار کردن به آن نیاز دارد. با توجه به اینکه آب برای پردازش کالری توسط بدن ضروری است کوچکترین کم آبی سبب پایین آمدن سرعت سوخت و ساز بدن می شود. خوردن میوه ها و سبزیجات نیز به تامین آب بدن کمک می کنند.

بهترین کار این است که همیشه یک بطری آب به همراه خود داشته باشید تا سر کلاس ها نیز بتوانید آب بنوشید. نوشیدن آب نه تنها شما را از عوارض جانبی شدید کم آبی مانند سردرد و خستگی دور نگه می دارد بله سبب می شود بیشتر احساس سیری کنید.

 

۹- می توانید پیتزا بخورید اما اول سالاد!

دانشجویی نیست که پیتزا دوست نداشته باشد. در حقیقت پیتزا خوردن با دیگر دوستان از تفریحات دانشجوها به حساب می آید. پس یادتان باشد ابتدا سالاد را میل کنید بعد به سراغ پیتزا بروید.

 

۱۰- مهربان باشید و غذایتان را تقسیم کنید

در زندگی دانشجویی تعامل اجتماعی تاثیر بسیاری دارد وقتی غذای خود را با دیگران تقسیم می کنید خود را در دل آنها جا می دهید اما این کار یک مزیت دیگر نیز دارد و آن پیشگیری از پرخوری است.

عادت های غذایی دانشجویان

 

۱۱- عضله سازی کنید

وزن عضله از چربی بیشتر نیست فقط فضای کمتری را اشغال می کند. واضح است که نیم کیلو چربی با نیم کیلو عضله از نظر سنگینی برابر است با این حال فضایی که عضله در بدن می گیرد یک دوم چربی است. افزایش بافت عضلانی به تقویت سرعت سوخت و ساز نیز کمک می کند و حتی در حالت استراحت نیز نسبت به گذشته بیشتر چربی می سوزانید.

 

۱۲- خوب بخوابید

حجم بالای درس های دانشگاه و  شب گردی ها با دوستان می تواند میزان ساعت خواب را بسیار پایین بیاورد. ایجاد اختلال در الگوی خواب می تواند منجر به بروز چرخه ای از افرایش وزن شود. وقتی خسته هستید احتمال اینکه به سراغ غذاهای قندی بروید بیشتر می شود. همچنین وقتی تمام مدت احساس خستگی کنید دیگر انرژی برای ورزش هم ندارید. همه اینها با هم سبب افزایش وزن و پایین آمدن سرعت سوخت و ساز بدن می شود.

عادت های غذایی دانشجویان

 

۱۳- استرس خود را کنترل کنید

حالا که از خانواده دور شدید و باید با درس های دانشگاه دست و پنجه نرم کنید شاید کمی دچار استرس شوید. استرس می تواند از نظر فیزیکی و روانی تاثیر بدی داشته باشد. حتی اگر غذای سالم بخورید و ورزش کنید، باز هم استرس مزمن می تواند از کاهش وزنتان جلوگیری کند و سبب افزایش وزنتان شود. با استفاده از تکنیک های کاهش استرس مانند نفس عمیق و مدیتیشن تا حدود زیادی با استرس خود مقابله کنید.

Sending
User Review
5 (2 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*