کنترل هوس های غذایی هنگام استرس

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » کنترل هوس های غذایی هنگام استرس

این سناریو بسیار آشنا است: دستتان بدون اینکه در اختیارتان باشد به سمت کشویی می رود که در آن یک پاکت چیپس، شکلات یا شیرینی است. قبل از اینکه حتی متوجه شوید می بینید که آن غذا داخل دهانتان است. ابتدا هیجان خوردن را حس می کنید، سپس آرام می شوید و بعد از آن احساس گناه به سراغتان می آید. در نهایت دوباره به همان حس استرس باز می گردید که باعث می شود این چرخه نادرست تکرار شود.

متوقف کردن این چرخه دشوار است مخصوصا اینکه افراد وقتی دچار استرس هستند بیشتر به سمت غذاهای شیرین و تنقلات تمایل دارند. این نوع غذاها در واقع سطح هورمون کورتیزول در جریان خون را کاهش می دهند که باعث کاهش استرس ( حداقل به صورت موقت ) می شود. راه حل چیست؟

به خود یاد آور شوید که در گیرودار یک هوس غذایی قرار دارید، گاهی همین کار ساده باعث می شود فرد از آن حالت خارج شود و به دام پرخوری نیفتد اما اگر باز هم هوس غذایی متوقف نشد جای نگرانی نیست. ابزار بسیاری در اختیار دارید تا استرس خود را مهار کرده و به سمت غذاهای بی ارزش نروید. در ادامه راهکارهایی برای کنترل هوس های غذایی هنگام استرس به شما آموزش می دهیم.

چگونه هنگام استرس جلوی هوس های غذایی اشتباه را بگیریم

چیزی بنوشید که دارچین داشته باشد

دکتر سوزان آلبرس (روانشناس) می گوید، اگر یک فنجان آب جوش، دارچین و یک قاشق چای خوری عسل داشتم می توانستم به سادگی جلوی هوسم به غذاهای شیرین هنگام استرس را بگیرم. دارچین نشان داده می تواند سطح انسولین را در حالت کنترل شده نگه دارد. می توانید از دارچین در قهوه یا چای صبحگاهی خود نیز استفاده کنید.

چیزی بنوشید که دارچین داشته باشد

۱۵ دقیقه پیاده روی کنید

دکتر جسیکا فیشمن متخصص تغذیه می گوید وقتی به خاطر استرس، کسلی، ناراحتی و یا دیگر موارد تمایل به خوردن پیدا کنم بیرون می روم و شروع به پیاده روی یا دویدن می کنم. ورزش در بدن اندورفین آزاد می کند که می تواند باعث آرامش شود، هوای تازه نیز یک کاهش دهنده استرس طبیعی است. در واقع ۱۵ دقیقه پیاده روی می تواند جلوی هوس خوردن غذاهای شیرین را بگیرد.

15 دقیقه پیاده روی کنید

یک نارنگی پوست بگیرید

پوست کندن یک نارنگی به سادگی خود یک عمل آرامش بخش است.  پوست کندن مرکبات در واقع یک نوع مدیتیشن است. باید هر کاری که می کنید را کنار بگذارید و دو دست را درگیر پوست کندن میوه کنید. حتی بوی مرکبات که هنگام پوست کندنشان بیشتر پخش می شود می تواند باعث آرامش شود.

برای بدست آوردن آرامشی مطلوب نارنگی را آرام و به صورت مارپیچ پوست بگیرید و در همین حال نفس عمیق بکشید و عطر آن را وارد ریه های خود کنید. وقتی پوست کندن تمام شد، میوه را آرام آرام بخورید و هرقسمتی را که وارد دهان کردید خوب بچشید.

یک نارنگی پوست بگیرید

بلند مدت فکر کنید

پژوهش ها نشان دادند لذتی که از غذاهایی مانند تنقلات می برید تنها ۳ دقیقه طول می کشد. دکتر فیشمن می گوید به دلیل سپردن این عدد در ذهنم بسیار کمک کننده بود. با خودم گفتم چه چیزی می تواند بیشتر از ۳ دقیقه مرا خوشحال کند؟ مسلما آن چیز شیرینی نیست. به غذایی فکر کنید که بتواند برای مدتی طولانی تر حالتان را خوب نگه دارد.

بلند مدت فکر کنید

فقط یک چشیدن کوچک داشته باشید

دکتر وندی بازیلیان می گوید تنها مقدار کمی، می تواند تاثیری بسیاری داشته باشد. ممکن است متوجه شوید همان یک مقدار چشیدن مزه، همه ی چیزی بوده که احتیاج داشتید. بررسی ها نشان دادند خوردن کمتر از ۱۴ گرم شکلات یا چیپس می تواند به اندازه وعده ای ۱۰ برابر بزرگتر هوس افراد را راضی کند.

فقط یک چشیدن کوچک داشته باشید

حواس خود را پرت کنید

با مشغول کردن خود به فعالیتی لذت بخش، دست ها و ذهنتان را مشغول کنید. برای مثال به یکی از دوستان پیام بفرستید، ایمیل های خود را چک کنید و یا چند دقیقه به بازی با گوشی همراهتان مشغول شوید.

حواس خود را پرت کنید

در برابر میان وعده ها استراتژیک عمل کنید

اگر از افرادی هستید که در واکنش به استرس غذا می خورند، مطمئن شوید همیشه در کنار خود میان وعده هایی کوچک دارید. مواردی مانند هویج های کوچک، قطعات سیب یا کرفس. همچنین می توانید مقداری پروتئین را در شکل کره بادام زمینی به این میان وعده ها اضافه کنید تا برایتان راضی کننده باشند.

اگر دوست دارید غذایی شیرین بخورید، چیزی شیرین را با پروتئین ترکیب کنید و میل نمایید. با این کار علاوه بر راضی نگه داشتن خود به افزایش مدت زمان سیری نیز کمک کردید.

در برابر میان وعده ها استراتژیک عمل کنید

از خود پذیرایی کنید اما با برنامه ریزی

به چیزی فکر کنید که واقعا از آن لذت می برید. یک تکه شکلات یا بستنی مورد علاقه تان است؟ هر چیزی که هست، طوری برنامه ریزی کنید تا هفته ای یک یا دو مرتبه با آن از خود پذیرایی کنید. هرگز خود را از چیزی به کلی محروم نکنید چون برعکس جواب می دهد.

از خود پذیرایی کنید اما با برنامه ریزی

چای بنوشید و ۵ دقیقه به خود فرصت دهید تا آرامش بگیرید

دکتر لوینسون می گوید وقتی استرس به سراغم می آید از چند دقیقه مدیتیشن به همراه چای بابونه لذت می برم. جای تعجب نیست، آهسته کردن و تنظیم تنفس استرس را از بین می برد اما چای بابونه نیز نشان داده می تواند باعث کاهش اضطراب در بزرگسالان شود.

چای بنوشید و 5 دقیقه به خود فرصت دهید تا آرامش بگیرید

وعده های غذایی را جا نیندازید

تغذیه خوب برای مدیریت استرس بسیار مهم است، فقط این واقعیت را در نظر داشته باشید: افرادی که به اندازه کافی منیزیم استفاده نمی کنند ممکن است هوس غذاهای شیرین را تجربه کنند. وقتی وعده ها را جا می اندازید، دریافت تمام مواد مغذی مورد نیازتان دشوار می شود. بعلاوه، جا انداختن وعده ها می تواند باعث سقوط قند خون شود که در نتیجه باعث افزایش اشتها و بالا رفتن تعداد پرخوری های استرسی شود.

اگر برنامه ای بهم ریخته و شلوغ دارید، برای خود میان وعده هایی کنار بگذارید که بتوان به سادگی از آنها استفاده کرد، برای مثال بادام و کشمش، ماست، میوه تازه، پنیرهای ۲۸ گرمی در بسته بندی های کوچک به همراه غلات کامل. تمام این موارد را می توانید از قبل آماده کنید تا وقتی که سر و کله استرس پیدا شد، از آنها استفاده کنید.

وعده های غذایی را جا نیندازید

 

۱- آماده باشید

همیشه اطمینان حاصل کنید که غذای سالم آماده دارید تا در مواقع نیاز مورد استفاده قرارشان دهید. من همیشه در یخچال میوه هایی مانند موز ( که در کل سال پیدا می شود ) را نگهداری می کنم. این نوع غذاها آن نوع شیرینی که هوس می کنم را دارند و جایگزین بسیار مناسبی برای شیرینی و شکلات های پرکالری هستند. وقتی همیشه غذایی سالم در کنارتان آماده باشد می توانید به راحتی آن را انتخاب کنید و خود را گرفتار غذایی ناسالم و خالی از مواد مغذی نکنید.

 

۲- یک جایگزین سالم پیدا کنید

این روزها برای هر چیزی می توانید یک جایگزین سالم پیدا کنید. اگر دلتان هوس شکلات کرده می توانید شکلات تلخ یا مقداری چیپس خرما را جایگزینش کنید. اگر چیزی ترد می خواهید می توانید به جای چیپس از خیار و کرفس در کنار هوموس استفاده کنید. خلاق باشید و برای هوس های غذایی که دارید جایگزین های سالم و جذاب پیدا کنید.

 

۳- به پیاده روی بروید

گاهی اوقات که دچار استرس می شوید شاید دلیلش یک استراحت ساده باشد. بیرون بروید، کمی ویتامین D جذب کنید ( از نور آفتاب ) و مدتی پیاده روی کنید تا هوس غذایی کم کم محو شود. تغییر منظره و تکان دادن بدن می تواند به بهبود خلق و خو کمک کند و از حالت استرس یا خستگی نجاتتان دهد.

 

۴- از اینکه هرچیزی را بیش از حد پیچیده کنید دست بردارید

گاهی وقتی سعی می کنیم سالم غذا بخوریم، فکر می کنیم باید تمام دستور پخت های جدید را امتحان کنیم یا آنچه از این به بعد می خواهیم بخوریم باید متفاوت با گذشته باشد. معمولا برای خرد کردن سبزیجات و درست کردن یک وعده غذایی باید وقت بگذاریم. اما این کار نباید پیچیده شود.

وقتی دچار استرس و خستگی هستید و اصلا نمی خواهید آشپزی کنید، ایرادی ندارد فقط کافیست یک غذای فوق العاده ساده درست کنید. مثلا مقداری سبزیجات را به همراه برنج درست کنید و میل نمایید. فقط دقت داشته باشید غذایی که برای خود آماده می کنید علاوه بر سادگی مواد مغذی نیز به همراه داشته باشد، اصلا لازم نیست کارها را برای خود بیش از حد پیچیده کنید.

 

۵- بنویسید یا درباره اش صحبت کنید

گاهی احساسات و هیجانات خود را محبوس می کنیم و همین باعث می شود دچار استرس و ناراحتی شویم و احساس تنهایی کنیم. اجازه ندهید چیزی درونتان حبس شود. درباره احساسات، سرخوردگی ها و آنچه بابتش شکرگذار هستید بنویسید و صحبت کنید.

اگر ترجیح می دهید با کسی صحبت کنید، پس با یک دوست، اعضای خانواده یا مشاور صحبت کنید تا مقداری از این احساسات انباشته شده کم شود. همه ما باید بیشتر احساساتمان را بشناسیم و به آنها اهمیت دهیم، تا بتوانیم بدون اینکه خود را با غذا مشغول کنیم از سدشان بگذریم. دیگر بهانه نیاورید که برای سالم غذا خوردن خیلی خسته یا زیر فشار استرس هستید.
برای سالم بودن مجبور نیستید کاملا طبق یک دستور العمل خاص پیش بروید. گاهی دشوار است می دانم، اما اگر واقعا دوست دارید سالم باشید و به بهترین شکل زندگی کنید برایتان غیر ممکن نخواهد بود.

Sending
User Review
3 (2 votes)
ترتیبی که مجله سلامتی دکتر کرمانی برای خواندن مطالب استرس به شما توصیه می کند.
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*