سریع ترین روش‌ها برای درمان گلودرد

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » سریع ترین روش‌ها برای درمان گلودرد
گلودرد

حاضریم یک هفته تب کنیم، سرفه کنیم یا سر درد بگیریم اما به گلودرد مبتلا نشویم، اما چه بخواهیم چه نخواهیم گاهی دچارش می‌شویم. گلودرد از اولین نشانه‌های سرماخوردگی است به خصوص در فصل‌های پاییز و زمستان که آب و هوا تغییر می‌کند. بنابراین برای درمان گلودرد چه کاری می‌توان انجام داد؟
صرف نظر از علت، نگرانی این است که چگونه می‌توان سریع‌تر درد را کم کرد. دکتر جفری لیندر (پزشک داخلی زنان در بوستون) می‌گوید: “شاید دوست داشته باشید سریع به پزشک مراجعه کنید، اما بعضی از بهترین درمان‌ها در خانه است.” دفعه‌ی دیگری که گلودرد به سراغتان آمد از این روش‌ها استفاده کنید:

 

۱- درمان گلودرد؛ استراحت کنید

وقتی از استراحت صحبت می‌کنیم یعنی چند شب پشت سر هم به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت بخوابید. به نظر ساده می‌آید، اما از نظر علمی تاثیرش کاملا ثابت شده است. شاید این روش، سریع‌ترین راه درمان گلودرد نباشد؛ اما استراحت قطعا بهترین کاریست که در مرحله اول برای مبارزه با عفونتی که باعث گلودردتان شده انجام می‌دهید.
دلیل اکثریت قریب به اتفاق گلودردها ویروس سرماخوردگی است. وقتی سرما بخوریم برای بهبود آن کار زیادی از دستمان بر نمی‌آید. فقط باید به اندازه به بدن استراحت دهیم تا با ویروس مبارزه کند و زودتر خوب شود.

برای درمان گلودرد حتما باید به میزان کافی استراحت کنید و با مصرف غذاهای مقوی ، بدنتان را تقویت کنید.
 

۲- درمان گلودرد؛ مقداری سرکه سیب رقیق شده بنوشید

سرکه سیب به دلیل خاصیت ضد باکتریایی برای درمان گلودرد چرکی بسیار مفید است. برای درمان سریع‌تر گلودرد یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و سپس یک قاشق چایخوری عسل نیز به آن اضافه کنید. خوب به هم بزنید و سپس بنوشید. این روش برای کاهش درد گلو فوق‌العاده است.

 

۳- درمان گلودرد؛ از ادویه‌جات استفاده کنید

شاید باور نکنید که درمان گلودرد به سادگی مصرف ادویه‌جاتی همچون هل، زردچوبه و زنجبیل باشد. برای مثال، زردچوبه ماده‌ای ضدالتهاب است که برای مدت‌ها به عنوان داروی طبیعی استفاده شده. برای درماه هرچه سریع‌تر گلودرد، یک قاشق چایخوری زردچوبه به یک فنجان آب گرم به همراه لیمو و عسل اضافه و نوش جان کنید.

استفاده از ادویه های ضدالتهابی مانند زردچوبه می تواند به درمان سریعتر التهاب گلو کمک کند.

 

۴- درمان گلودرد؛ چای بنوشید

چای‌ها و دمنوش‌ها می‌توانند در این دوره کمک زیادی به بهبود گلودردتان کنند، پس از آنها غافل نشوید. چای یکی از تسکین دهنده‌های گلو درد است. چای (سیاه، قهوه‌ای و …) دارای آنتی اکسیدان است که ایمنی بدن را افزایش داده و عفونت را دفع می‌کند. برای تقویت هرچه بیشتر، یک قاشق چایخوری عسل به چای اضافه کنید. عسل دارای خواص آنتی باکتریایی است و کمک می‌کند زودتر بهبود پیدا کنید. علاوه بر این می‌توانید از چای مریم گلی استفاده کنید. چند برگ تازه مریم گلی را داخل یک کتری آب بریزید و سپس آن را به جوش بیاورید. این چای را هر چند ساعت یکبار بنوشید تا زمانی که درد گلویتان بهبود پیدا کند.

مصرف دمنوش های سالم و طبیعی مانند مریم گلی می تواند به درمان سریعتر گلودرد کمک کند.

 

۵- درمان گلودرد؛ آسپرین استفاده کنید

آسپرین ضد‌التهاب است پس به مرور غده‌های متورم شده را بهبود می‌بخشد. این موضوع را هم در نظر داشته باشید که آسپرین درمان نیست، اما می‌تواند از غیر قابل تحمل شدن گلودرد جلوگیری کند.

 

۶-درمان گلودرد؛ بخار را به خدمت بگیرید

از یک دستگاه بخور استفاده کنید تا گلویتان صاف بماند و بتوانید راحت تر نفس بکشید ( یک دوش آب گرم یا وان آب گرم نیز مناسب است).

 

۷- درمان گلودرد؛آب یا مایعات دیگر بنوشید

آب یا دمنوش و حتی آبمیوه‌های رقیق شده نیز می‌توانند علاوه بر تامین آب بدنتان به بهبود گلودرد کمک کنند. تامین آب بدن بسیار مهم است به خصوص زمانی که مریض هستید و گلویتان تحریک شده و التهاب دارد. باید به اندازه آب بنوشید تا رنگ ادرارتان زرد کمرنگ یا بدون رنگ باشد. این کار غشاهای مخاطی را مرطوب نگه می‌دارد و به بهتر مبارزه کردن با باکتری‌های تحریک کننده مانند آلرژی کمک می‌کند. همچنین بدن می‌تواند به نشانه‌های سرماخوردگی بهتر واکنش نشان دهد. اینکه چه چیزی می‌نوشید به خودتان بستگی دارد، اما آب همیشه گزینه مناسبی است.

 

۸- درمان گلودرد؛ از اسپری یا قرص بدون نیاز به نسخه استفاده کنید

مکیدن آبنبات‌ها تولید بزاق را تحریک می‌کند در نتیجه گلو مرطوب می‌ماند. برای تاثیر بیشتر از برندهایی استفاده کنید که مواد تشکیل دهنده بی حس کننده یا خنک کننده مانند منتول یا اوکالیپتوس داشته باشند.
اسپری دارای منتول یا نعناع به مرور گلویتان را بی حس می‌کند. برخی اسپری‌ها نیز اثر مشابه قرص‌های خنک کننده را دارند. آنها گلودرد را خوب نمی‌کنند یا و برای مبارزه با سرما خوردگی مفید نیستند، اما به کاهش موقت درد کمک می‌کنند.

 

می توانید برای کاهش موقت التهاب گلو، از اسپری هایی که نیاز به نسخه پزشک ندارند استفاده کنید.

 

۹- درمان گلودرد؛ سوپ مرغ میل کنید

سوپ مرغ از قدیم برای سرما خوردگی تجویز شده است. این سوپ برای تسکین گلو درد نیز کاربرد دارد چرا که هم آرامش بخش است و هم مخاط را در مسیر بینی کاهش می دهد. مخاط باعث تحریک گلو درد می شود. علاوه بر آن، سدیم موجود در آب مرغ خواص ضد التهابی دارد.
زمانی که مریض هستید سوپ مزایای متعددی دارد: با گلوی ملتهب و دردناک، خوردن و قورت دادن سخت است. پس سوپ می تواند بدون اینکه باعث اذیت شدنتان شود مقدار زیادی مواد مغذی به بدن برساند و آن را در برابر بیماری تقویت کمک کند.

 

۱۰- درمان گلودرد؛آب نمک غرغره کنید

دو قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید، سپس آن را غرغره کنید و بیرون بریزید. این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید تا التهاب و درد شما کاهش پیدا کند.
پژوهش‌های متعددی نشان داده‌اند که چندین مرتبه غرغره کردن آب نمک گرم می‌تواند به کاهش ورم گلو، نرم شدن آن، بیرون ریختن محرک‌ها و باکتری‌ها کمک کند.

پزشکان معمولا توصیه می‌کنند نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید. اگر آب نمک اذیتتان می‌کند مقداری عسل به آن اضافه کنید تا کمی شیرین شود. (به خاطر داشته باشید آب را بعد از غرغره کردن بیرون بریزید و قورتش ندهید).

 

۱۱- درمان گلودرد؛ شربت سرفه مصرف کنید

اگر هنوز به سرفه کردن هم نیفتاده باشید، شربت سرفه می‌تواند درد را کاهش دهد و همانند آبنبات و اسپری، گلو را مرطوب کند. اگر می‌خواهید سرکار بروید مطمئن شوید از شربتی استفاده می‌کنید که فرمول خواب آور نداشته باشد. اگر به خاطر گلودرد مشکل خوابیدن دارید، شربت‌های شامل مسکن و آنتی هیستامین، بسیار مفید هستند.

استفاده از شربت سرفه میتواند التهاب گلو را کاهش داده و به بهبودی سریعتر گلودرد کمک کند.

 

۱۲- درمان گلودرد؛ به پزشک مراجعه کنید

اگر گلودردتان ناگهان با تب همراه بود یا وضعیتش وخیم‌تر شد ممکن است دچار گلودرد میکروبی یا عفونتی دیگر شده باشید که نیاز به تجویز دارو داشته باشد. بنابراین بهترین کار این است که توسط پزشک معاینه شوید.

 

۱۳- درمان گلودرد؛ از ضدالتهاب‌ها استفاده کنید

یکی از تاثیر گذارترین درمان ها برای گلو درد ممکن است همین حالا بین داروهایی باشد که در قفسه نگه داشته‌اید. داروی غیراستروئیدی ضدالتهابی (NSAID) مانند آسپرین یا ناپروکسن است. این داروها ترکیبی از بهبود دهنده‌های درد و ضدالتهاب هستند، پس کمک می‌کنند احساس بهتری داشته باشد. آنها می‌توانند مقداری تورم همراه با گلودرد را کاهش دهند. اگر تب دارید و این تب باعث شدت علائم می‌شود، این داروها تب را نیز فروکش می‌کنند.

 

۱۴- درمان گلودرد؛ از آنتی بیوتیک‌ها غافل نشوید

گاهی اوقات گلودرد به علت عفونت باکتریایی مانند استرپتوکوک‌ها اتفاق می‌افتد. اگر گلودردتان میکروبی و یا باکتریایی بود پزشکتان آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.استفاده از آنتی بیوتیک برای گلودرد حاصل از ویروس بی‌فایده است. همیشه دوره کامل داروها را استفاده کنید، حتی اگر بعد از چند روز احساس بهتری داشتید.

 

 

سوالات متداول

برای درمان سریع التهاب گلو چکار کنیم؟

برای درمان گلو درد، مایعات گرم نوش جان کنید. دهان و گلو را با آب نمک غرغره کنید. استامینوفن و مسکن‌های ضد التهاب مصرف کنید. البته این داروها را باید با تجویز پزشک مصرف کنید.

برای درمان سوزش گلو چه قرصی بخوریم؟

برای درمان سوزش گلو درد از عسل استفاده کنید. هوای محیط را مرطوب نگه دارید. بخور بدهید. آب نمک قرقره کنید و از داروهای گیاهی مصرف کنید.

برای درمان گلودرد کرونا چیکار کنیم؟

برای درمان گلو درد کرونا، از ترکیب زنجبیل و عسل استفاده کنید. می‌توانید زنجبیل را دم کنید و با عسل شیرینش کنید.
سرکه سیب رقیق شده در آب بنوشید. سرکه سیب به بهتر کردن گلو درد کرونا کمک می‌کند.

۴٫۶/۵ - (۲۲۶ امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

نظرات شما

شکیلا محمدی ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سلام مرسی واقعا عالی بود

Ayda.shz ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

بنظر خوب میاد 💝

هوم ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

عالی

فاطمه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

واقها خوب و عالی بودند مخصوصا آب نمک غرغره کرنش ولی بسیار خوب بودند ممنون از نویسنده این مطالب خوب و عالی واقعا ممنونم😉😻🤩🥰🌹😘😍🧡💛💓💕💖💗🌷💜☺️❤️😍💎💙

کارشناس به اندام ۲۷ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ممنون از همراهی شما🌸

امیر ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

سلام مرسی واقعا خوب. خوب شدم با این روش