سریع ترین روش ها برای درمان گلودرد

بیماری ها، مقالات

حاضرم یک هفته تب کنم، سرفه کنم یا بینی ام بگیرد اما به گلودرد مبتلا نشوم اما چه بخواهیم چه نخواهیم گاهی دچارش می شویم. گلو درد از اولین نشانه های سرما خوردگی است به خصوص در فصل های پاییز و زمستان که آب و هوا تغییر می کند. بنابراین برای درمان گلودرد چه کاری می توان انجام داد؟

صرف نظر از علت، نگرانی این است که چگونه می توان سریع تر درد را کم کرد. دکتر جفری لیندر (پزشک داخلی زنان در بوستون) می گوید: “شاید دوست داشته باشید سریع به پزشک مراجعه کنید اما بعضی از بهترین درمان ها در خانه است.” دفعه دیگری که گلو درد به سراغتان آمد از این روش ها استفاده کنید:
درمان گلودرد

 

۱- درمان گلودرد ؛ استراحت کنید

وقتی از استراحت کردن صحبت می کنیم یعنی چند شب پشت سر هم به مدت ۸ تا ۱۰ ساعت بخوابید. به نظر ساده می آید اما از نظر علمی تاثیرش کاملا ثابت شده است.  شاید این سریع ترین راه درمان گلودرد نباشد اما استراحت کردن قطعا بهترین کاری است که در مرحله اول برای مبارزه با عفونتی که باعث گلو دردتان شده انجام می دهید.

دلیل اکثریت قریب به اتفاق گلو دردها ویروس سرما خوردگی است. وقتی سرما خوردیم برای بهبود آن کار زیادی از دستمان بر نمی آید. فقط باید مطمئن شویم که به اندازه به بدن استراحت می دهیم تا با ویروس مبارزه کند و زودتر خوب شویم.

 

۲- درمان گلودرد ؛ مقداری سرکه سیب رقیق شده بنوشید

یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و سپس یک قاشق چای خوری عسل نیز به آن اضافه کنید. خوب بهم بزنید و سپس بنوشید.

 

۳- درمان گلودرد ؛ آلاسکا یا بستنی بخورید

سعی کنید آلاسکایی که می خورید از مرکبات، قند و لبنیات نباشد چون می تواند تولید مخاط را افزایش دهد و باعث تحریک گلویتان شود. محققان هندی بستنی پروبیوتیکی تولید کردند که قادر به از بین بردن علائم گلودرد است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محصولات پروبیوتیک دارای باکتری‌های مفید و غیربیماری‌زا مانند بیفیدوباکتریوم و لاکتوباسیل هستند؛ باکتری بیفیدوباکتریوم به طور معمول در روده انسان وجود دارد.

پژوهشگران بیمارستان و کالج دندانپزشکی پاسیفیک در هند، بستنی پروبیوتیک دارای باکتری بیفیدوباکتریوم تولید کرده و تأثیر آن را بر روی باکتری گرم مثبت استرپتوکوک به عنوان عامل گلودرد مورد مطالعه قرار دادند. در این بررسی ۳۰ داوطلب به مدت ۱۸ روز، روزانه یک بستنی کاکائویی دارای بیفیدوباکتریوم یا یک بستنی کاکائویی معمولی مصرف کردند. نتایج پژوهش نشان دادند افرادی که بستنی دارای بیفیدوباکتریوم مصرف کردند با سطوح پایین استرپتوکوک در بزاق مواجه شده و تعادل باکتریایی در بدن این افراد نیز متعادل‌تر از گروه دوم بود.

 

۴- درمان گلودرد ؛ از ادویه جات استفاده کنید

یک قاشق چای خوری زردچوبه به یک فنجان آب گرم به همراه لیمو و عسل اضافه کنید. زردچوبه ماده ای ضد التهابی است که برای مدت ها به عنوان داروی طبیعی استفاده شده است.

درمان گلودرد

 

۵- درمان گلودرد ؛ پاستیل بخورید

بسیاری از خواننده ها تاثیر فوق العاده آن را روی صاف کردن گلو تضمین می کنند.

 

۶- درمان گلودرد ؛ چای بنوشید

چای ها و دمنوش ها می توانند در این دوره کمک زیادی به بهبود گلو دردتان کنند. پس از آنها غافل نشوید.  چای یکی از تسکین دهنده های گلو درد است. چای (سیاه، قهوه ای و هر نوعی) دارای آنتی اکسیدان است که ایمنی بدن را تقویت و عفونت را دفع می کند. برای تقویت هرچه بیشتر، یک قاشق چای خوری عسل به چای اضافه کنید. عسل کمک می کند دارو ها پایین بروند همچنین تاثیر آنتی باکتریایی دارد که کمک می کند زودتر بهبود پیدا کنید.

 

۷- درمان گلودرد ؛ سس تند هم بی تاثیر نیست

اضافه کردن مقداری سس تند به غذایی که میل می کنید به کاهش درد و گرفتگی گلو کمک می کند. همچنین طعم غذایی که می خورید را نیز تغییر می دهد.

 

۸- درمان گلودرد ؛ چای مریم گلی درست کنید

چند برگ تازه مریم گلی داخل یک کتری آب بریزید و سپس آن را به جوش بیاورید. این چای را هر چند ساعت یک بار بنوشید تا زمانی که درد گلویتان بهبود پیدا کند.

درمان گلودرد

 

۹- درمان گلودرد ؛ آسپرین استفاده کنید

آسپرین ضد التهاب است پس به مرور غده های متورم شده را بهبود می بخشد. آسپرین درمان نیست اما می تواند از غیر قابل تحمل شدن گلودرد جلوگیری کند.

 

۱۰- درمان گلودرد ؛ بخار را به خدمت بگیرید

از یک دستگاه بخور استفاده کنید تا گلویتان صاف بماند و بتوانید راحت تر نفس بکشید ( یک دوش آب گرم یا وان آب گرم نیز مناسب است).

 

۱۱- درمان گلودرد ؛ آب یا مایعات دیگر بنوشید

آب یا دمنوش استفاده کنید، حتی آب میوه های رقیق شده نیز می توانند علاوه بر تامین آب بدنتان به بهبود گلو درد نیز کمک کنند.  تامین آب بدن بسیار مهم است به خصوص زمانی که مریض هستید و گلویتان تحریک شده و التهاب دارد. باید به اندازه آب بنوشید تا رنگ ادرارتان زرد کمرنگ یا بدون رنگ باشد. این کار غشاهای مخاطی را مرطوب نگه می دارد و به بهتر مبارزه کردن با باکتری ها تحریک کننده مانند آلرژی کمک می کند. همچنین بدن می تواند به نشانه های سرما خوردگی بهتر واکنش نشان دهد.

اینکه چه چیزی می نوشید به خودتان بستگی دارد، آب همیشه گزینه مناسبی است اما می توانید به جای آن یک نوشیدنی قندی نیز جایگزین کنید. مانند آب میوه یا آب مرغ.

 

۱۲- درمان گلودرد ؛ از یک اسپری یا قرص های گلودرد بدون نیاز به نسخه استفاده کنید

مکیدن آبنبات ها تولید بزاق را تحریک می کند در نتیجه گلو مرطوب می ماند اما بسیاری از آنها به اندازه آبنبات مکیدن تاثیر ندارند. برای تاثیر بیشتر از برندهایی استفاده کنید که مواد تشکیل دهنده بی حس کننده یا خنک کننده مانند منتول یا اوکالیپتوس داشته باشند.

اسپری که دارای منتول یا نعناع باشد به مرور گلویتان را بی حس می کند. برخی اسپری ها نیز اثر مشابه قرص های خنک کننده را دارند. آنها گلو درد را خوب نمی کنند یا برلی مبارزه با سرما خوردگی مفید نیست اما به کاهش موقت درد کمک می کنند. ماده فعال، فنل Chloraseptic (ضدعفونی کننده موضعی ) دارای خواص ضد باکتریایی است.

درمان گلودرد

 

۱۳- درمان گلودرد ؛ سوپ مرغ میل کنید

سوپ مرغ از قدیم برای سرما خوردگی تجویز می شده است، این سوپ برای تسکین گلو درد نیز کاربرد دارد. این سوپ نه تنها آرامش بخش است بلکه ثابت شده مخاط را در مسیر بینی کاهش می دهد. مخاط باعث تحریک گلو درد می شود.  سدیم موجود در آب مرغ خواص ضد التهابی دارد و وقتی پایین می رود حس خوبی می دهد.

زمانی که مریض هستید سوپ مزایای متعددی دارد: با گلوی ملتهب و دردناک خوردن و قورت دادن سخت است. پس سوپ می تواند بدون اینکه باعث اذیت شدنتان شود مقدار زیادی مواد مغذی به بدن برساند و آن را در برابر بیماری تقویت کمک کند.

 

۱۴- درمان گلودرد ؛ آب نمک غرغره کنید

دو قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید، سپس غرغره اش کنید و داخل سینک بریزید. این کار را روزی سه مرتبه تکرار کنید تا التهاب و درد کاهش پیدا کند.

پژوهش های متعددی نشان دادند چندین مرتبه غرغره کردن آب نمک گرم می تواند به کاهش ورم گلو و نرم کردن آن کمک کند. همچنین به بیرون ریختن محرک ها و باکتری ها نیز کمک می کند.
پزشکان معمولا توصیه می کنند نصف قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید. اگر آب نمک اذیت تان می کند مقداری عسل اضافه کنید تا ترکیب کمی شیرین شود. ( به خاطر داشته باشید آب را بعد از غرغره به بیرون بریزید و قورتش ندهید! )

 

۱۵- درمان گلودرد ؛ به صدایتان استراحت دهید

می دانیم که دوست دارید به بهترین دوستتان زنگ بزنید و بگویید که چقدر گلودرد اذیتتان می کند اما به جای این کار، بهتر است از پیام دادن استفاده کنید.

 

۱۶- درمان گلودرد ؛ از الکل استفاده نکنید

لازم نیست بگوییم که الکل چقدر مضر است و باید به کلی کنار گذاشته شود اما استفاده از نوشیدنی های الکلی هنگام گلو درد باعث کم آب شدن بدن و بدتر شدن گلودرد می شود. پس فقط از آب، چای و دمنوش ها استفاده کنید.

 

۱۷- درمان گلودرد ؛ شربت سرفه مصرف کنید

اگر هنوز به سرفه کردن هم نیفتاده باشید، شربت سرفه می تواند درد را کاهش دهد. شربت همانند آبنبات و اسپری، گلو را مرطوب می کنند و درد را به طور موقت تسکین می دهند. اگر می خواهید سرکار بروید مطمئن شوید از شربتی استفاده می کنید که فرمول غیر کسل کننده داشته باشد.

اگر به خاطر گلو درد مشکل خوابیدن دارید، شربتی که شامل مسکن و آنتی هیستامین است بسیار کمک می کند. برخی شربت ها نیز دارای گایافنزین و کدئین هستند که آنها نیز شب هنگام به خواب راحت تر کمک می کنند.

درمان گلودرد

 

۱۸- درمان گلودرد ؛ مورد معاینه قرارش دهید

اگر گلو دردتان ناگهان با تب همراه شد یا  وضعیتش وخیم تر شد ممکن است دچار گلو درد میکروبی یا عفونتی دیگر شده باشید که نیاز به تجویز دارو داشته باشد. بنابراین بهترین کار این است که توسط پزشک معاینه شوید.

 

۱۹- درمان گلودرد ؛ از ضد التهاب ها استفاده کنید

یکی از تاثیر گذارترین درمان ها برای گلو درد ممکن است همین حالا بین داروهایی باشد که در قفسه نگه می دارید. داروی غیر استروئیدی ضد التهابی (NSAID ) مانند آسپرین یا ناپروکسن است. این داروها ترکیبی از بهبود دهنده های درد و ضد التهاب هستند پس کمک می کنند احساس بهتری داشته باشد.

این داروها می توانند مقداری تورم همراه با گلودرد را کاهش می دهند. اگر تب دارید و این تب باعث شدت علائم می شود، این داروها تب را نیز فروکش می کنند.

 

۲۰- درمان گلودرد ؛ آنتی بیوتیک ها هم مفید هستند

گاهی اوقات گلو درد به علت عفونت باکتریایی مانند استرپتوکوکها اتفاق می افتد. اگر گلو دردتان میکروبی و یا عفونت باکتریایی بود پزشکتان آنتی بیوتیک تجویز می کند.  استفاده از آنتی بیوتیک برای گلو درد حاصل از ویروس بی فایده است. همیشه دوره کامل دارو ها را استفاده کنید حتی اگر بعد از چند روز احساس بهتری داشتید.

 

مواردی که در این مقاله خواندید را مورد استفاده قرار دادید؟ آیا راه حل دیگری نیز سراغ دارید؟ لطفا آن را در بخش کامنت ها با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

Sending
User Review
2.21 (67 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

محمدریگی ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

خیلی عالی بودن

عبدالله ابوانتظار ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

بسیارعالی ومفیدوساده که درک وفهمش برای همه آسونه باتشکر

رها ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

عالی بود ممنونم

حسین از یاسوج ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

سلام .عالی بود .آگاهی خوبی در مورد درمان میده 💞

امیرعلی ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

خیلی عالی بود