رژیم غذایی پرکاری تیروئید + بایدهای و نبایدهای غذایی مبتلایان به پرکاری تیروئید

تیروئید نام یک غده‌ی درون‌ریز است که در قسمت جلوی گلوی انسان و زیر یک برآمدگی که به اصطلاح به آن سیب گلو می‌گویند قرار دارد و وظیفه‌‌ی آن ترشح دو هورمون مهم به نام‌های تترایدوتیرونین و تری‌یدوتیرونین به درون خون است. هورمون‌های ترشح شده از تیروئید برای تنظیم متابولیسم بدن و و عملکرد درست […]

پرکاری تیروئید یکی از اختلالاتی است که به دلیل اینکه در سبک تغذیه افراد اثر گذار است زندگی فرد مبتلا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
میانگین امتیاز 4.2 از 5

زمان مطالعه 18 دقیقه

تعداد بازدید 157835

تاریخ انتشار

تیروئید نام یک غده‌ی درون‌ریز است که در قسمت جلوی گلوی انسان و زیر یک برآمدگی که به اصطلاح به آن سیب گلو می‌گویند قرار دارد و وظیفه‌‌ی آن ترشح دو هورمون مهم به نام‌های تترایدوتیرونین و تری‌یدوتیرونین به درون خون است. هورمون‌های ترشح شده از تیروئید برای تنظیم متابولیسم بدن و و عملکرد درست تمام سلول‌های آن ضروری هستند. اختلالات این غده‌ی مهم بسیار شایع است و این اختلالات عموما در زنان دیده می‌شود. طبق آمار از هر 20 نفر، یک نفر به یکی از اختلالات موقت یا دائم تیروئید مبتلا است. پرکاری تیروئید یکی از اختلالاتی است که زندگی فرد مبتلا به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماران باید در سبک زندگی و رژیم غذایی خود تجدیدنظر کنند چرا که مواد غذایی مصرفی بر ترشح هورمون‌های این افراد بسیار اثرگذار است. مطلب امروز ما به رژیم غذایی پرکاری تیروئید می‌پردازد و غذاهای مناسب و ممنوعه برای پرکاری تیروئید را بررسی می‌کند. همراه ما باشید.

علت پرکاری تیروئید چیست؟

تیروئید متشکل از دو قسمت است که در دو طرف نای قرار گرفته‌اند و توسط رشته‌ای از جنس خودش که ایستموس نام دارد به یکدیگر وصل شده‌اند. پرکاری تیروئید از شایع‌ترین اختلالات این غده‌ی کوچک پروانه‌ای شکل است که متابولیسم بدن را از طریق ترشح هورمون‌های تترایدوتیرونین (T4) و تری‌یدوتیرونین (T3) تنظیم می‌کند. این دو هورمون نحوه‌ی استفاده سلول‌های بدن از انرژی را کنترل کرده و بر آن نظارت می‌کنند. بنابراین بر عملکرد تمام اندام‌های بدن حتی نحوه‌ی ضربان قلب‌ نیز تاثیر می‌گذارند. پرکاری تیروئید یا به اصطلاح عارضه‌ی “تیروئید پرکار”، زمانی اتفاق می‌افتد که غده‌ی تیروئید بیش از حد نیاز بدن هورمون تترایدوتیرونین یا تری‌یدوتیرونین تولید کند که این روند باعث تسریع متابولیسم بدن و درنتیجه کاهش ناخواسته‌ی وزن و نامنظم شدن و افزایش ضربان قلب خواهد شد.

از علل پرکاری تیروئید و یکی از شایع‌ترین آن‌ها می‌توان به بیماری گریوز (Greavs) اشاره کرد. این بیماری که معمولا وراثتی است و به ژنتیک بیمار ارتباط دارد یک سیستم خود‌ایمنی برای بدن است که آنتی بادی‌های تولید شده توسط آن باعث تحریک غده‌ی تیروئید به ساخت و ترشح هورمون بیشتر می‌شود. هم‌چنین پرکاری بیش از حد غده‌ی تیروئید باعث افزایش حجم غیر‌عادی این غده و بروز نوعی بیماری به نام گواتر خواهد شد، که  طی آن گلوی فرد بیمار متورم می‌شود که علاوه بر ایجاد اختلال در روند بلعیدن از لحاظ زیبایی هم روی گلوی فرد تاثیر منفی می‌گذارد.

پرکاری تیروئید یکی از اختلالاتی است که به دلیل اینکه در سبک تغذیه افراد اثر گذار است زندگی فرد مبتلا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد." width="750" height="500" title="رژیم غذایی پرکاری تیروئید + بایدهای و نبایدهای غذایی مبتلایان به پرکاری تیروئید - 3 - رژیم غذایی پرکاری تیروئید - بیماری و درمان" srcset="https://kermany.com/wp-content/uploads/2013/10/2020.jpg 750w, https://kermany.com/wp-content/uploads/2013/10/2020-300x200.jpg 300w" sizes="(max-width: 750px) 100vw, 750px" />

پرکاری تیروئید یکی از اختلالاتی است که به دلیل اینکه در سبک تغذیه افراد اثر گذار است زندگی فرد مبتلا را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نشانه‌ها و علائم رایج پرکاری تیروئید چیست؟

از نشانه‌های پرکاری تیروئید می‌توان به:

 • کاهش ناگهانی وزن
 • بالا رفتن تعداد ضربان قلب و نامنظم شدن آن
 • بزرگ شدن سینه‌ی مردان
 • اختلالات بینایی (از حدقه بیرون زدن چشم‌ها)
 • افزایش اشتها
 • اضطراب و استرس
 • تغییرات خلق و خو
 • تحریک پذیری و عصبی شدن
 • احساس گرما و تعریق زیاد
 • ضعف عضلانی
 • لرزش دست‌ها
 • تغییر حرکات روده و گاها یبوست
 • نازک شدن پوست
 • ظریف و شکننده شدن مو
 • بهم ریختن زمان قاعدگی زنان

اشاره کرد. البته بیشتر این علائم با رعایت رژیم غذایی پرکاری تیروئید کنترل می‌شوند اما درهرصورت نیاز است تا با مراجعه به پزشک و تشریح علائم خود با او مشورت کرده و در صورت نیاز اقدامات دارویی را نیز آغار کنید.

غذاهای مناسب و رژیم غذایی پرکاری تیروئید کدامند؟

1- مصرف غذاهای کم ید

گنجاندن آن دسته از مواد غذایی که میزان ید پایینی در ترکیبات‌شان وجود دارد می‌تواند در رژیم غذایی پرکاری تیروئید بسیار مفید و کارساز باشد. زیرا ید به‌عنوان یک ماده‌ی معدنی مهم علاوه بر فواید پرشماری که برای بدن دارد، نقشی اساسی و کلیدی نیز در ساخت هورمون‌های تیروئید ایفا می‌کند و ورود مقدار زیادی از آن به بدن افراد مبتلا به تیروئید پرکار می‌تواند باعث بدتر شدن شرایط آن‌ها شود.

استفاده از نمک بدون ید، قهوه و چای، آجیل خام یا بدون نمک، کره‌ی بادام ‌زمینی، سفیده‌ی تخم‌مرغ، عسل، سیب‌زمینی، جو دوسر، شیره‌ی افرا، نان‌هایی که در ترکیب آن‌ها نمک، لبنیات یا تخم‌مرغ به‌کار نرفته باشد و در آخر میوه‌جات تازه در رژیم غذایی‌ می‌تواند به کاهش تولید و ترشح هورمون‌های تیروئید و متعادل سازی آن‌ها کمک کند.

2- استفاده از سبزی‌جات چلیپایی در رژیم غذایی پرکاری تیروئید

این گروه از گیاهان به دلیل اینکه شکوفه‌هایی شبیه به صلیب دارند، سبزی‌جات چلیپایی نامیده می‌شوند. گنجاندن این دسته از سبزی‌جات در رژیم غذایی پرکاری تیروئید می‌تواند از جذب ید توسط تیروئید جلوگیری کند و درنتیجه از پرکاری آن بکاهند.

سبزیجات چلیپایی عبارت‌اند از: کلم بروکلی، کلم بروکسل، گل کلم، خردل، شاخه‌های بامبو و بوک‌چوی.

بوک چوی یکی از سبزیجاتی است که از جذب ید توسط تیروئید جلوگیری می‌کند و در نتیجه پرکاری تیروئید را کاهش می‌دهد.

بوک چوی یکی از سبزیجاتی است که از جذب ید توسط تیروئید جلوگیری می‌کند و در نتیجه پرکاری تیروئید را کاهش می‌دهد.

3- ویتامین‌ها و مواد معدنی

از جمله مواد مغذی‌ که در رژیم غذایی پرکاری تیروئید موثر هستند و در ایجاد تعادل در تولید هورمون تیروئید و سلامت آن نقش دارند می‌توان به:

 • آهن؛ که در سبزی‌جات برگ سبز تیره، عدس، آجیل، بوقلمون، گوشت قرمز و غلات به میزان زیادی وجود دارد.
 • سلنیوم؛ آجیل برزیلی، قارچ، چای، گوشت بره و گوساله، سبوس جو دو‌سر، طیور و تخمه‌ی آفتاب‌گردان از منابع غنی این عنصر معدنی و مغذی هستند.
 • روی؛ منابع اصلی این ماده‌ی معدنی عبارت‌اند از: گوشت گاو، نخود، پودر کاکائو، بادام هندی و تخم کدو.
 • کلسیم و ویتامین D: اسفناج، سبزی کولارد، لوبیا سفید، بامیه و شیر بادام از جمله موادی هستند که در آن‌ها درصد بالایی کلسیم و ویتامین D یافت می‌شود. البته فراموش نکنیم که نور خورشید به عنوان اصلی‌ترین منبع ویتامین D می‌تواند تمام نیاز بدن شما را برطرف کند. فقط کافی‌ است تا روزانه 15 دقیقه در معرض نور خورشید قرار بگیرید.

اشاره کرد.

4- گنجاندن روغن‌های سالم در رژیم غذایی پرکاری تیروئید

استفاده از چربی‌های طبیعی و فرآوری نشده که از غذاهای کامل به‌دست می‌آیند می‌توانند احتمال التهاب غده‌ی تیروئید را به حداقل رسانده و یا حتی از آن جلوگیری کنند. این کار باعث حفاظت از سلامت تیروئید و متعادل کردن هورمون‌های آن می‌شود. هم‌چنین باید توجه کرد که نباید از چربی‌های لبنی مانند: کره، روغن حیوانی و … که دارای ید زیادی هستند در رژیم غذایی پرکاری تیروئید استفاده کرد. در ادامه چند روغن سالم و مفید برای غده‌ی تیرئید را باهم مرور می‌کنیم؛

 • روغن بذر کتان
 • روغن زیتون
 • روغن نارگیل
 • روغن آووکادو
 • روغن آفتاب‌گردان

5- ادویه‌جات مفید در رژیم غذایی پرکاری تیروئید

برخی از ادویه‌ها دارای خواص ضد التهابی هستند که به محافظت از تیروئید و متعادل کردن عملکرد آن کمک می‌کنند. با استفاده از این ادویه‌ها علاوه بر افزودن عطر و طعم به غذا، مقداری هم آنتی‌اکسیدان به بدن‌تان اضافه می‌کنید. زردچوبه، فلفل سبز و فلفل سیاه از این دسته‌ ادویه‌جات هستند.

رژیم سایزینو

غذاهای ممنوعه در رژیم غذایی پرکاری تیروئید کدامند؟

1- غذاهای ید‌دار یا غنی شده با ید

باید توجه کرد که در رژیم غذایی پرکاری تیروئید محدودیت‌هایی برای مصرف ید وجود دارد و باید غذاهایی مصرف شود که تا حدودی بتوانند باعث سرکوب عملکرد غده‌ی تیروئید شوند. هنگام خرید نمک حتما روی بسته‌بندی آن را نگاه کنید و از یددار نبودن آن مطمئن شوید. به گفته‌ی موسسه ملی بهداشت آمریکا یک قاشق چای‌خوری نمک یددار حاوی 304 میکروگرم ید است که در صورت نادیده گرفتن آن باید منتظر تشدید عوارض پرکاری تیروئید خود باشید.

خوب است بدانید که غذاهای دریایی دارای بیشترین میزان ید هستند و فقط 1 گرم از جلبک دریایی 23.2 میکروگرم یا به عبارتی 0.02 میلی‌گرم ید در ساختار خود دارد. در ادامه تعدادی از غذاهای دریایی که در رژیم غذایی پرکاری تیروئید باید از آنها اجتناب کنید را برایتان آورده‌ایم:

 • ماهی
 • جلبک دریایی
 • میگو
 • خرچنگ
 • کاراگین
افرادی که دارای پرکاری تیروئید هستند باید از خوردن غذاهای دریایی اجتناب کنند زیرا دارای بالاترین میزان ید هستند.

افرادی که دارای پرکاری تیروئید هستند باید از خوردن غذاهای دریایی اجتناب کنند زیرا دارای بالاترین میزان ید هستند.

همچنین غذاهای دیگری که به‌دلیل ید زیاد موجود در آن‌ها باید در استفاده از آن‌ها دقت کرده و میزان کم‌تری از آن را مصرف کنید عبارت‌اند از:

 • شیر و لبنیات
 • پنیر
 • زرده تخم مرغ

2- ممنوعیت گلوتن در رژیم غذایی پرکاری تیروئید

گلوتن پروتئینی است که از گندم و چاودار،جو و سایر غلات استخراج می‌شود و به عنوان قوام دهنده‌ در بستنی، سس کچاپ و غیره استفاده و همچنین باعث کش آمدن خمیر و ترد شدن فرآورده‌ی نهایی مانند بیسکوئیت می‌شود. این پروتئین می‌تواند با ایجاد التهاب به تیروئید افراد آسیب برساند. حتی افرادی که دچار حساسیت به گلوتن نیستند هم ممکن است دچار حساسیت به گلوتن بشوند و ازین رو باید جانب احتیاط را رعایت کنند.

هرچند این محصول از نظر سازمان غذا و داروی آمریکا در دسته‌ی “محصولات تقریبا بی‌ضرر” قرار می‌گیرد اما با شناخت موادی که دارای گلوتن هستند می‌توانید مصرف آن را محدود کنید و از ایجاد عوارض و مشکلات بعدی جلوگیری نمایید.

این محصولات عبارت‌اند از:

 • گندم
 • جو
 • آبجو
 • مالت
 • چاودار
 • تریتیکاله

3- سویا

اگرچه در ترکیبات سویا از ید خبری نیست اما به گفته‌ی متخصصان این احتمال وجود دارد که پروتئین‌های موجود در آن با درمان‌هایی که برای پرکاری تیروئید استفاده می‌شوند تداخل داشته باشد و روی آن اثر منفی بگذارد. در رژیم غذایی پرکاری تیروئید، مصرف آن دسته از مواد غذایی مانند شیرسویا، سس سویا، توفو و خامه‌هایی که با شیر سویا درست شده‌اند برای افراد با تیروئید پرکار توصیه نمی‌شود.

4- کافئین

از آنجایی که با پرکاری تیروئید سوخت و ساز بدن به شدت سرعت می‌گیرد پیشنهاد می‌شود از مصرف موادی که باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شوند خودداری کنید. غذاها و نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند: قهوه، چای، نوشابه، شکر و شکلات می‌توانند علائم پرکاری تیروئید را تشدید کنند و منجر به افزایش اضطراب، کاهش وزن، عصبی بودن، تحریک‌پذیری و بالا رفتن سرعت ضربان قلب ‌شوند. اگر تیروئید پرکار دارید بهتر است تا از مصرف کافئین دوری کرده یا حداقل مصرف آن را محدود کنید. هم‌چنین می‌توانید نوشیدنی‌های کافئین‌دار را با دم‌نوش‌های گیاهی طبیعی و آب طعم‌دار جایگزین کنید.

به عنوان سخن آخر در صورت داشتن علائم پرکاری تیروئید حتما به پزشک مراجعه کنید و درمان‌های تجویز شده را کامل و با دقت دنبال کنید. همچنین می‌توانید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید تا رژیم غذایی پرکاری تیروئید را دریافت کنید و با پیروی از آن  اثرات پرکاری غده‌ی تیروئید را کم کرده و از سلامت بدن‌تان محافظت کنید.

منبع ++

رژیم غذایی پرکاری تیروئید + بایدهای و نبایدهای غذایی مبتلایان به پرکاری تیروئید - 7 - رژیم غذایی پرکاری تیروئید - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.2 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
مجید 1403/03/03

سلام ، آیا با یک دوره مصرف دارو یک ماهه تیروئید پرکار درمان میشه؟

کارشناس به اندام 1403/03/04

سلام نه عزیزم مصرف دارو باید ادامه پیدا کنه و با داروقابل کنترله

رؤیا افراسیابی 1403/01/10

سلام و درود تو این مقاله به جا ذکر شده که قهوه و چای مضر هست و به جا دیگه نوشته که مفید 🙄

کارشناس به اندام 1403/01/11

سلام عزیزم زیاده روی در مصرف هرچیزی میتونه عارضه داشته باشه چای وقهوه هم همین طور

-سونیا حسینی 1402/12/29

سلام دکتر من خیلی لاغرم و خیلی چای و قهوه مینوشم و آزمایش دادم انگل هم ندارم کلا هرچی میخورم چاق نمیشم و کلی استرس و لرزش دست و خاب نامنظم دارم و بشدت هم خلط خونی دارم بنظرتون این علائم تیروئید هست ؟

کارشناس به اندام 1403/01/01

سلام برای تشخیص تیروئید با آزمایش بدین همین امر میتونه مانع چاق شدن باشه

-زهرا رنجبر 1402/10/27

سلام ببخشید من ازمایش تیروئید دادم دکتر گفت نیاز به دارو نیس رعایت کن فقط از طرفی هم مشکل تنبلی تخمدان لب مرز یعنی حاد نیس دارم که اینم باید رعایت کنم ولی مطالب بالا رو که خوندم خیلی تضاد دارن باهم چیکار باید بکنم مثلا جوانه گندم برا تنبلی تخمدان باید بخورم ولی برا تیرویید پرکار گفتین گندم بده یا چای نفهمیدم خوبه یا بد برا تیروئید یا ماهی برا یکی خوبه برا یکی بد میشه راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1402/10/28

سلام عزیزم اینکه گفته میشه بد به معنی این نیست اصلانمیشه خورد میتونین میل کنید اما اعتدال در خوردنم باید رعایت بشه

-هادی 1402/10/22

سلام اقای دکتر من حدود شش ماه پیش با دارو تیروئیدم خوب شد ولی الان دوباره بی خوابی و استرس دارم ایا از تیروئید هست

کارشناس به اندام 1402/10/23

سلام عزیزم بله میتونه باشه دارو خودسر قطع نشه حتما چکاب دوره ای انجام بدین

-زهره 1402/10/18

سلام وقت بخیر مطالب عالی بود. من ۲۹ سالمه خانم ۴ماهه زایمان کردم چندروز پیش دیدم گلوم ورم کرده رفتم دکتر سونو وازمایش نوشت گفتن تیروئید پرکار دارم دکتر گفت اسکن باید انجام بدم بخاطر بچه که شیر میدم نمیشه، قرص تیروئید با ویتامین ب واسم نوشته یک ماه دیگه دوباره سونو و آزمایش انجام بدم احتمال داره با این داروها تیروئیدم نرمال بشه ورم گلوم هیچ بشه راهنمایی کنید ممنون خیلی نگرانم آدم بشدت استرسی هستم در ضمن غلظت خون هم دارم قبل از بارداری داشتم

کارشناس به اندام 1402/10/19

سلام وقت بخیرعزیزم تیروئید با دارو وتحت نظر بودن بله نرمال میشه حتمابک ماه بعد چکاب بدین ودارو خودسر قطع نکنید

- 1402/10/15

سلام وقت بخیر مطالب عالی بودن من تیرویید پر کار دارم روزی 2 تا قرص ِپرواوراسیل 50 میخورم تازه سونو گرافی کردم نسبت به سونو های قبلی گره های کوچک به گره بزرگ تبدیل شده که داخلشم اهکی شده البته نظر پزشکم این بود البته کبد چرب گرید 3 و فشار خون بالا دارم که قرص والزومیکس 5_80 میخورم گاهی گلوم خیلی درد میگیره ضربان قلبم دارم ریزش مو و ابرو شدید دارم و ناخن های شکننده امکان داره خدای ناکرده اهکی بودنش علامت بدخیمی باشه دکترم گفتن دوباره برم نمونه برداری به نظر شما برای نمونه برداری کرج برم یا تهران

کارشناس به اندام 1402/10/16

سلام عزیزم جای نگرانی نداره حتما به مرکزی که مورد تایید پزشکتون هست مراجعه کنید

-اعظم فرهادی 1402/09/06

بسیار عالی و مفید بود ممنون 🙏🌹

کارشناس به اندام 1402/09/07

ممنون از همراهی شما عزیزم

غزاله - 1402/08/14

سلام عزیزم من گرفتگی پشت سر دارم بخصوص سمت چپ و اظطراب و استرس زیاد ، ظربان قلب بالا ، یکبار ازمایش تیروئید دادم ۶ بود گفتن بابد دوباره تکرار بشه ، بعد تکرار ۲ بود ، ولی بازم علایم دارم ممکنه تیروئید داشته باشم ؟

کارشناس به اندام 1402/08/15

سلام عزیزم دوره ای وبا ازمایش خون مشخص میشه

-زرگل 1402/08/11

سلام خسته نباشید..من تیروئید داشتم عمل کردم پرکار بود..الان باید ید درمانی بشم..ولی بهم نگفتن چه چیزهایی بخورم قبل یددرمانی یا نخورم فقط گفتن قرصمو قطع کنم ۲۰ روز جلوتر..من ماهی یا میگو مصرف کردم آیا مشکلی هست؟

کارشناس به اندام 1402/08/12

سلام سلامت باشید نه عزیزم مشکلی نداره چون میزان مصرفی مون انقدر بالا نیست

1402/07/30

سلام من دیالیز میشام تیروئید پورکار دارم کم خونی دارم چه کار کنم

کارشناس به اندام 1402/08/01

سلام عزیزم برای رژیم غذایی باید تحت نظر پزشک معالجتون باشید

-محمد 1402/07/17

سلام ببخشید میخواستم بگم کسی که تیروعیدش ارثی نیست میتونه از بی خوابی انجام دادن کار زیاد در طول شبانه روز نخوردن غذا و مواد مخدر باشه چون من همین جوری بودم که تیروعید گرفتم ؟؟

کارشناس به اندام 1402/07/18

سلام عزیزم خودایمنی هست وبعضی موارد مثل همون تغذیه میتونه محرکش باشه

-پدرام 1402/07/08

سلام.مرسی به خاطر مطلب مفیدتون.من ۴۲ ساله مرد حدود یکسال که تیرویید پرکار دارم چشمام بیرون اومدن و طی این یکسال وارو استفاده کردم و رژیم خاصی نداشتم دکتر جدیدا گفته باید بری عمل کنی و تیروییدت را دربیاری. منم حاضر به انجام این کار نیستم و چند روز رژیم سفت و سخت را شروع کردم همراه با یکسری داروهای گیاهی.به نظر شما رژیم غذایی بعد چند وقت تاثیر میزاره ا

کارشناس به اندام 1402/07/09

سلام ممنون ازهمراهی شما بعد از دوسه هفته باید نتیجه بده

-غزل 1402/06/01

سلام من ۱۸سالمه وزنم ۴۰کیلو قدم ۱۶۰ پرکاری ترویید دارم از چه قرص هایی استفاده کنم چاق بشم اشتهام زیاده ولی چاق نمیشم از چه قرص هایی استفاده کنم؟

کارشناس به اندام 1402/06/02

سلام غزل جان قرص شما رو چاق نمیکنه کمی محرک اشتها هست اگر تیروئید شما تنظیم باشه با اشتهایی که دارین وزن میگیرید

نازلی 1402/05/24

سلام وقتتون بخیر من ۲۶سالمه ۴ماهه ازدواج کردم تازه متوجه شدم تیرویید پرکار دارم چربی خون دارم و کبد چرب.. و خیلی هم بی حال بدن درد و ضعف دارم بنظرتون باید چبکار بکنم؟

کارشناس به اندام 1402/05/25

سلام عزیزم برای تیروئید تحت نظردارو استفاده کنید اگر اضافه وزن دارین برای کبد چرب حتما وزن وکاهش بدین بیحالی بخاظر تیروئید میتونه باشه که کنترل میشه

-حبیب 1402/05/23

خیلی خوب بود ممنون

کارشناس به اندام 1402/05/24

تشکراز شما عزیزم

M 1402/04/12

سلام وقتتون بخیر پف زیر چشم که در اثر تیرویید پرکار به وجود اومده با بهبود تیرویید رفع میشه؟

کارشناس به اندام 1402/04/13

سلام عزیزم با کنترل تیروئید این علائم هم کمتر میشه ماسکها وکرم دور چشم و حتما استنفاده کنید

- 1402/04/05

سلام.ممنون از مطالب مفید شما.. ولی در بند یک از قهوه و چای به عنوان خوراکی مفید نام بردید اما در بند 4 خلافش نوشته شده!

کارشناس به اندام 1402/04/06

سلام عزیزم زیاده روی در مصرفش هست که تاثیر منفی ومیتونه داشته باشه

-نسترن 1402/02/17

مطلب جامعی بود بسیارمفیدبودبرام

کارشناس به اندام 1402/02/18

نظرلطفتونه عزیزم

-صفیه 1402/02/08

سلام من تیروئید پرکار دارم حتی با مصرف دارو تیروئید ریزش موهای من خیلی زیاد است بهتره بگم تقریبا موهای خیلی کمی برام باقی مانده من نمیدانم چه چیزی برای تیروئید پرکار ضرر داره و نمیدانم چه چیزی را نزدیک به قرص مصرف نکنم من خیلی شکلات میخورم و در صبحا خیلی گردو میخورم ایا اینا پرکاری تیروئید را زیاد میکند چون کسی برام گفت این دو چیز زیاد میکند میتواند شما بگوید خوب است یا بد

کارشناس به اندام 1402/02/09

سلام عزیزم زیاده روی در خوردن هرچیزی میتونه تاثیر دارو رو دچار اختلال کنه گردوخیلی خوبه اما نه زیاد کافئین رو محدودتر کنید