کم کاری تیروئید: راهنمای کامل علائم، علل، تشخیص و درمان

کم کاری تیروئید، که به آن تیروئید کم کار یا هیپوتیروئیدیسم نیز گفته می شود، اختلالی است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. هورمون‌های تیروئید برای تنظیم بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن از جمله متابولیسم، ضربان قلب، دمای بدن و خلق و خو ضروری هستند. اگر این هورمون‌ها […]

کم کاری تیروئید
میانگین امتیاز 4.3 از 5

زمان مطالعه 25 دقیقه

تعداد بازدید 284205

تاریخ انتشار

کم کاری تیروئید، که به آن تیروئید کم کار یا هیپوتیروئیدیسم نیز گفته می شود، اختلالی است که در آن غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید نمی کند. هورمون‌های تیروئید برای تنظیم بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن از جمله متابولیسم، ضربان قلب، دمای بدن و خلق و خو ضروری هستند. اگر این هورمون‌ها به درستی کار نکنند و دچار کم کاری شوند، بدن ما را با اختلالاتی رو به رو خواهند کرد. در این مقاله هر آنچه باید در مورد کم کاری تیروئید بدانید را برای شما بیان کرده‌ایم تا انتها با ما همراه باشید.

منظور از کم کاری تیروئید چیست؟

کم کاری تیروئید زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید به اندازه کافی هورمون‌های تیروکسین (T4) و تری‌یدوتیرونین (T3) تولید نمی‌کند. هنگامی که غده تیروئید به درستی کار نکند، بدن با سرعت کمتری از انرژی استفاده می‌کند و منجر به طیف وسیعی از علائم می‌شود.

اگر فرصت مطالعه مقاله را ندارید، می‌توانید به فایل صوتی آن گوش دهید:

انواع کم کاری تیروئید

به صورت کلی، سه نوع کم کاری تیروئید در افراد با طیف سنی مختلف وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

نوع اولیه: در این نوع کم کاری، غده تیروئید شما به درستی تحریک می‌شود، اما قادر به تولید هورمون‌های تیروئید T3 و T4 به منظور عملکرد صحیح بدن نیست. به بیان ساده‌تر، تیروئید شما خودش منبع مشکل است. شایع‌ترین علت این کم کاری بیماری خود ایمنی هاشیموتو است. 

نوع ثانویه (مرکزی): نوع ثانویه زمانی رخ می‌دهد که غده هیپوفیز شما به اندازه کافی هورمون محرک تیروئید (TSH) تولید نمی‌کند. در این نوع کم کاری، مشکل تیروئید شما نیست؛ بلکه عملکرد غده هیپوفیز است. 

نوع سوم (Tertiary): در این نوع، غده هیپوتالاموس به اندازه کافی هورمون آزاد کننده تیروتروپین ترشح نمی‌کند. در نتیجه، هیپوفیز، TSH کافی برای تولید هورمون‌های T3 و T4 به بافت‌ها و اندام‌های بدن نمی‌فرستد و در نهایت، عملکرد تیروئید دچار مشکل می‌شود. این نوع کم کاری بسیار نادر است. اما غالبا به دلیل وجود تومور یا توده در نزدیکی و یا روی هیپوتالاموس مغز به وجود می‌آید.

علائم کم کاری تیروئید؛ نشانه‌هایی که باید گوش به زنگ آنها باشید!

هنگامی که غده تیروئید به درستی کار نکند، بدن با سرعت کمتری از انرژی استفاده می‌کند و منجر به طیف وسیعی از علائم می‌شود. حتی ممکن است بیماری میکسدما یا میگزدم را ایجاد می‌کند که می‌تواند علائم شدیدی ایجاد کند.

کم کاری تیروئید: راهنمای کامل علائم، علل، تشخیص و درمان - 3 - کم کاری تیروئید - بیماری و درمان

خستگی

احساس خستگی مداوم، حتی پس از خواب کافی، یکی از شایع ترین علائم این بیماری است. این خستگی به دلیل کمبود هورمون‌های تیروئید است که باعث می‌شود سلول‌های بدن شما انرژی کمتری تولید کنند.

افزایش وزن

هیپوتیروئیدیسم باعث می‌شود حتی زمانی که کالری دریافتی‌تان را ثابت نگه داشتید، به طور ناخواسته وزن اضافه کنید. این امر به دلیل کند شدن متابولیسم و ذخیره بیشتر کالری به صورت چربی است.

حساسیت به سرما

افراد مبتلا به تیروئید کم کار اغلب احساس سرما می‌کنند، حتی زمانی که دمای محیط گرم است. علت آن کاهش تولید گرما در بدن به دلیل کمبود هورمون‌های تیروئید است.

علائم کم کاری تیروئید
یکی از علائم کم کاری تیروئید، حساسیت به سرما است.

خشکی پوست

هیپوتیروئیدیسم می تواند باعث خشکی، پوسته پوسته شدن و خارش پوست شود. دلیل این امر کاهش تولید چربی در پوست است که به حفظ رطوبت آن کمک می‌کند.

ریزش مو

هیپوتیروئیدیسم اغلب منجر به نازک شدن موها و ریزش موی بیشتر از حد معمول می‌شود. دلیل آن نیز اختلال در چرخه رشد مو به دلیل کمبود هورمون‌های تیروئید است.

یبوست

کم کار شدن تیروئید می تواند باعث کند شدن حرکات روده و ایجاد مشکلات گوارشی مثل یبوست شود. دلیل آن هم این است که هورمون‌های تیروئید بر روی سیستم گوارش تاثیر می‌گذارند.

یبوست
کم کار شدن تیروئید می‌تواند موجب مشکلات گوارشی مثل یبوست شود.

درد عضلانی و مفصلی

کمبود هورمون‌های تیروئید در بدن ممکن است شما را به دردهای عضلانی و مفصلی دچار کند. به همین دلیل اغلب کسانی که از این بیماری رنج می‌برند به دردهای عضلانی مبتلا می‌شوند.

افسردگی و تغییرات خلقی

هورمون‌های تیروئید مستقیما بر روی سطح سروتونین مغز و در نتیجه خلق و خو تاثیر دارند. به همین دلیل است که افراد مبتلا، اغلب به مشکلاتی همچون افسردگی دچار می‌شوند.

اختلال در تمرکز

افراد مبتلا به این بیماری ممکن است دچار مشکل در تمرکز، حافظه و وضوح ذهنی شوند. دلیل آن هم همانطور که گفته شد، تأثیر هورمون‌های تیروئید بر عملکرد مغز است.

عدم تمرکز در کم کاری تیروئید
اگه تیروئیدتان کم کار باشد، احتمال دارد به اختلال در تمرکز دچار شوید.

نامنظم شدن قاعدگی

می‌تواند تعادل هورمون‌های جنسی را نیز بر هم بزند. به همین دلیل است که فرد مبتلا، اغلب دوره‌های قاعدگی نامنظم،خونریزی شدید یا لکه بینی بین قاعدگی را تجربه می‌کند. 

خشکی پوست

خشکی پوست یکی از عوارض شایع کم کاری تیروئید (هیپوتیروئیدی) است که به دلایل مختلفی از جمله کاهش تولید چربی، اختلال در عملکرد سد پوستی، التهاب و کمبود ویتامین‌ها رخ می دهد.

در موارد شدید، کم کاری تیروئید می تواند منجر به:

 • گواتر (بزرگ شدن غده تیروئید)
 • کم کاری تیروئید مزمن (cretinism) در نوزادان
 • میگزدم

کم کاری غده تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم (کم کاری شدید تروئید همراه با تورم صورت و پوست) می‌شود اما وقتی رخ دهد می‌تواند زندگی را تهدید کند.

بنابراین توجه به علائم کم کاری تیروئید خطرناک، درمان آن و توجه به نحوه عملکرد این غده و هورمون‌های حیاتی آن ضروری است و باید  آن را جدی بگیرید!

این ویدئوی دکتر کرمانی در مورد تیروئید کم کار را از دست ندهید:

عوارض کم کاری تیروئید 

اگر تیروئید کم کار درمان نشود، منجر به مشکلات مختلفی می‌شود. مهم‌ترین این عوارض عبارتند از:

 • گواتر: بزرگ شدن غده تیروئید
 • مشکلات قلبی: افزایش کلسترول، فشار خون بالا و نارسایی قلبی
 • پوکی استخوان: کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر شکستگی
 • مشکلات باروری: مشکل در باردار شدن
 • افسردگی: تغییرات خلقی و افسردگی
 • کاهش عملکرد ذهنی؛
 • نوروپاتی محیطی (درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی)؛
 • نقص تولد نوزادان: (مشکلات جسمی و فکری)
 • ناباروری و …

علل کم کاری تیروئید

عوامل مختلفی موجب می‌شود که تیروئید شما دچار کم کاری شود. از جمله:

کم کاری تیروئید: راهنمای کامل علائم، علل، تشخیص و درمان - 8 - کم کاری تیروئید - بیماری و درمان

به غیر از مواردی که بالاتر در اینفوگرافیک ذکر شد، عوامل دیگری نیز منجر به این بیماری می‌شوند. مثل:

 • تیروئیدیت هاشیموتو: شایع ترین علت تیروئید کم کار، هاشیموتو است؛ یک بیماری خودایمنی که به غده تیروئید حمله می‌کند.
 • بیماری گریوز: یک بیماری خودایمنی دیگر است که باعث می‌شود غده تیروئید بیش از حد هورمون تولید کند.
 • درمان با ید رادیواکتیو: این روش درمانی برای پرکاری تیروئید استفاده می‌شود و گاهی اوقات می تواند منجر به کم کاری تیروئید شود.
 • تیروئید مادرزادی: این بیماری زمانی رخ می‌دهد که نوزاد با غده تیروئید کم کار یا بدون غده تیروئید به دنیا می‌آید.
 • کمبود ید: ید یک ماده معدنی ضروری برای تولید هورمون‌های تیروئید است. کمبود ید می‌تواند در برخی از نقاط جهان که ید به نمک خوراکی اضافه نمی‌شود، رخ دهد.

چگونه کم کاری تیروئید را تشخیص دهیم؟

تشخیص تیروئید کم کار به شکل‌های مختلفی امکان پذیر است. از جمله:

آزمایش خون

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون‌های تیروئید (TSH و T4) اولین قدم در تشخیص کم کاری تیروئید است.

آزمایش خون برای تشخیص تیروئید
یکی از روش‌های تشخیص تیروئید کم کار، آزمایش خون است.

معاینه فیزیکی

در معاینه فیزیکی، پزشک ممکن است غده تیروئید را از نظر وجود تورم یا ندول بررسی کند. همچنین ضربان قلب، خشکی پوست، فشار خون، تورم صورت و مواردی از این قبیل را مورد معاینه قرار دهد.

آزمایشات تصویربرداری

در برخی موارد، ممکن است از آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا اسکن تیروئید برای بررسی بیشتر غده تیروئید استفاده شود.

انواع مختلفی از آزمایشات تصویربرداری برای غده تیروئید وجود دارد، از جمله:

 • اسکن تیروئید: این آزمایش از ید رادیواکتیو برای ایجاد تصویری از غده تیروئید شما استفاده می‌کند. ید رادیواکتیو توسط سلول‌های تیروئید جذب می‌شود و سپس یک اسکنر ویژه برای ایجاد تصویری از غده تیروئید شما، میزان ید رادیواکتیو جذب شده توسط هر قسمت از غده را اندازه‌گیری می‌کند.
اسکن تیروئید
یکی از روش‌های تشخیص تیروئید کم کار، اسکن تیروئید است.
 • اسکن SPECT تیروئید: این نوع اسکن تیروئید مشابه اسکن تیروئید معمولی است، اما از تصاویر دقیق‌تری استفاده می‌کند. این امر می‌تواند به پزشک شما در تشخیص ندول‌های کوچک یا سایر ناهنجاری‌های غده تیروئید کمک کند.
 • سونوگرافی تیروئید: این آزمایش از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری از غده تیروئید شما استفاده می‌کند. سونوگرافی می‌تواند به پزشک شما در بررسی اندازه، شکل و ساختار غده تیروئید و همچنین بررسی وجود ندول یا سایر ناهنجاری‌ها کمک کند.
 • بیوپسی تیروئید: در برخی موارد، ممکن است پزشک برای تشخیص قطعی، نمونه‌ای از بافت تیروئید را بردارد و آن را زیر میکروسکوپ بررسی کند. بیوپسی تیروئید معمولاً با استفاده از یک سوزن نازک انجام می‌شود که از طریق پوست وارد غده تیروئید می‌شود.

پیشگیری از کم کاری تیروئید؛ چه کنیم تیروئیدمان کم کار نشود؟

در حالی که هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد، اقداماتی هست که می توانید برای کاهش خطر ابتلا به آن انجام دهید:

مصرف ید کافی: ید برای تولید هورمون‌های تیروئید ضروری است. کمبود ید شایع ترین علت این بیماری در سراسر جهان است. نمک ید دار، غذاهای دریایی و برخی از محصولات لبنی منابع خوبی از ید هستند.

مصرف غذاهای غنی از سلنیوم: سلنیوم یک ماده معدنی است که به عملکرد صحیح تیروئید کمک می‌کند. آجیل برزیلی، غذاهای دریایی، گوشت و غلات کامل منابع خوبی از سلنیوم هستند.

حفظ وزن سالم: چاقی خطر ابتلا به هیپوتیروئیدیسم را افزایش می‌دهد. حفظ وزن سالم با رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم می تواند به کاهش خطر ابتلا به این بیماری کمک کند.

سفره خانواده جدید

کنترل استرس: استرس می‌تواند بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد. تکنیک‌های مدیریت استرس مانند یوگا، مدیتیشن یا تنفس عمیق می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به کم کاری تیروئید کمک کند.

معاینات منظم: اگر در معرض خطر تیروئید کم کار هستید، مانند سابقه خانوادگی این بیماری یا بیماری خودایمنی، مهم است که معاینات منظم را با پزشک خود انجام دهید. پزشک شما می تواند آزمایش‌های تیروئید را برای نظارت بر سلامت تیروئید شما انجام دهد.

از سیگار کشیدن خودداری کنید: سیگار کشیدن خطر ابتلا به کم کاری تیروئید را افزایش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، ترک آن یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید.

مصرف الکل را محدود کنید: مصرف زیاد الکل می‌تواند بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد. اگر الکل می‌نوشید، آن را در حد اعتدال مصرف کنید.

درمان کم کاری تیروئید 

اگر هیپوتیروئیدیسم دارید، درمان معمولاً شامل مصرف هورمون تیروکسین مصنوعی به صورت قرص است. این دارو به جایگزین هورمون‌هایی که غده تیروئید شما تولید نمی‌کند کمک می‌کند. اکثر افراد با مصرف دارو به طور مادام العمر می‌توانند علائم کم کاری تیروئید خود را به طور کامل کنترل کنند.

در برخی موارد، ممکن است درمان این بیماری شامل موارد زیر باشد:

 • ید رادیواکتیو: این درمان شامل بلعیدن ید رادیواکتیو است که به سلول های غده تیروئید شما آسیب می رساند و از تولید هورمون آنها جلوگیری می کند.
ید رادیو اکتیو
یکی از روش‌های درمان کم کاری تیروئید، ید رادیو اکتیو است.
 • جراحی: اگر غده تیروئید شما خیلی بزرگ شده باشد یا به سایر درمان ها پاسخ ندهد، ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن آن داشته باشید.

پس از شروع درمان کم کاری تیروئید، باید به طور منظم توسط پزشک خود معاینه شوید تا سطوح هورمون تیروئید شما بررسی شود و دوز دارو در صورت نیاز تنظیم شود. با درمان مناسب، اکثر افراد مبتلا می‌توانند زندگی سالم و پرباری داشته باشند.

در اینجا چند نکته اضافی در مورد نحوه مدیریت این بیماری آورده شده است:

 • مصرف منظم داروها: مهم است که داروهای خود را به طور منظم و در دوز تجویز شده مصرف کنید. مصرف دیرهنگام یا از دست دادن دوز دارو می‌تواند این بیماری را در شما تشدید می‌کند.
 • معاینات پزشکی منظم: پزشک شما باید به طور منظم سطوح هورمون تیروئید را بررسی و دوز دارو را در صورت نیاز تنظیم کند.
 • پیروی از یک رژیم غذایی سالم: پیروی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل یا به اصطلاح رژیم تیروئید می تواند به شما کمک کند تا وزن خود را در حد سالم نگه دارید و احساس خوبی داشته باشید.
با ورزش و تغذیه سالم هم بیماری ها رو شکست بده و هم به تناسب اندام برس
درسته کم کاری تیروئید سرعت کاهش وزن رو کند می کنه، اما این دلیل نمی شه که هیچ اقدامی برای کاهش وزن نکنی.
با رژیم غذایی دکتر کرمانی هم وزن کم کن، هم سلامتی رو به خودت هدیه بده.
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action
 • ورزش منظم: ورزش منظم می‌تواند به افزایش سطح انرژی و بهبود خلق و خوی شما کمک کند.
 • مدیریت استرس: استرس می‌تواند علائم کم کاری تیروئید را بدتر کند. تکنیک‌های مدیریت استرس مانند یوگا یا مدیتیشن را تمرین کنید.
 • هورمون درمانی جایگزین: درمان رایج تیروئید کم کار، هورمون درمانی جایگزین با لووتیروکسین است. این دارو هورمون تیروئید مصنوعی را به بدن شما تزریق و به تنظیم سطح هورمون‌های تیروئید شما کمک می‌کند.
 • تغییر در سبک زندگی: برخی از تغییرات در سبک زندگی مانند رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می‌تواند به بهبود علائم تیروئید کمک کند.

آنچه از مقاله کم کاری تیروئید آموختیم:

کم کاری تیروئید یک بیماری شایع است که در آن تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را در جریان خون شما ترشح نمی‌کند. این امر باعث می‌شود متابولیسم شما کند شود. کم کاری غده تیروئید که تیروئید کم کار نیز نامیده می‌شود، می‌تواند باعث احساس خستگی، افزایش وزن و ناتوانی در تحمل دمای سرد شود که از جمله مهمترین علائم کم کاری تیروئید هستند.

سوالات متداول 

1- آیا تیروئید کم کار باعث لاغری می‌شود؟

خیر؛ کم کاری تیروئید و لاغری رابطه معکوس دارند. به این معنی که بعید است که کم کاری تیروئید با کاهش وزن مرتبط باشد، زیرا متابولیسم را کند می‌کند، که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود و برعکس پرکاری غده تیروئید باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می‌شود

2- آیا کم کاری تیروئید خطرناک است؟

تا حدودی. اگر بیماری کم کاری تیروئید به درستی تشخیص داده نشود و یا درمان آن به تعویق بیفتد، می‌تواند منجر به بروز عوارض جدی از جمله بیماری‌های قلبی، چاقی مفرط، آسیب به سلامت روان و دستگاه عصبی شود و حتی مشکلات تنفسی ایجاد کند.

3- علائم کم کاری غده تیروئید چیست؟

خستگی، یبوست، صورت پف‌آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح و افزایش حساسیت به سرما بخشی از عوارض این بیماری است.

4- دلایل کم کاری تیروئید چیست؟

قرار گرفتن در معرض اشعه و پرتودرمانی، جراحی و برداشتن بخشی از غده تیروئید، بارداری و تغذیه نامناسب می‌تواند در عملکرد غده تیروئید اختلال ایجاد کنند.

منابع:

کم کاری تیروئید: راهنمای کامل علائم، علل، تشخیص و درمان - 15 - کم کاری تیروئید - بیماری و درمان
مریم اصیلی کارشناس به اندام

بایوگرافی مریم اصیلی

میانگین امتیاز 4.3 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-محمد 1403/02/28

سلام من ازمایش تیروئید دادم t3 1.38 T4 7.50 Tsh5.59 دکتر برام لوتیسون ۱۰۰نوشته گفته یکماه بعد بیا ازمایش بده واینا را ناشتا مصرف کن بنظرتون دوز داروی تجویزی زیاد نیس ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس به اندام 1403/02/29

سلام نه عزیزم تشخیص دوز مصرفی مناسب به عهده پزشک معالجه باید تنظیم بشه به همین خاطر بعد یک ماه باید چک کنید تا دارو کمتر بشه

-ملیس 1403/02/26

سلام خسته نباشین من 1ماه فهمیدم ترویید کم کار دارم قرص میخورم میخام بینیم عمل کنم دکتر بی هوشی قبول نمی کنه میگه باید ترویید تنظیم بشه

کارشناس به اندام 1403/02/27

سلام سلامت باشید عزیزم باید تنظیم بشه یک دوره استفاده کنید و مجدد چکاب بدین تایید پزشکتون مهمه

-یزدانی فسا 1403/02/19

سلام وقت بخیر ضمن تشکر از اطلاعات ارائه شده ،بسیار مفید بود.

کارشناس به اندام 1403/02/20

سلام سپاس از حسن نظرتون عزیزم

-زینب محسنی 1403/02/13

سلام من التهاب شدید بدن دارم

-رحیم 1403/01/14

سلام وعرض ادب من یه مدت شده سرمایی شدم قبلا اینجوری نبودم وزیر بغلم خیلی عرق میکنه که خیلی اذیتم میکنه نظر شما چیه

کارشناس به اندام 1403/01/15

سلام عزیزم بخاطر عدم تعادل هورمون میتونه باشه چکاب دادین؟

-ستاره 1403/01/07

سلام من مدتیه دور ناخن شصتم پوست پوست شده و موهای پشت سرم کلا وز شدن و موهای ضخیمی در ناحیه گردنم در میاد دکتر هم رفتم و آزمایش هم دادم چیزیم نبود نظر شما چیه؟ پوست دور ناخنم خیلی بد شده

کارشناس به اندام 1403/01/08

سلام عزیزم یا حساسیت به شوینده هست یا کمبود ویتامین مو هم کم ابی وکمبود پروتئین میتونه عاملش باشه

-سمانه 1402/09/29

سلام وقت به خیر بنده جدیدا آزمایش دادم مقدار Tsh 54 هستش و انزیم هایSGOT 58و انزیم SGPT ۵۷ هستش از امروز دارم فقط یه دونه قرص کم کاری تیروئید میخورم .میخواستم ببینم این مقدار ها خیلی بالا نیست ؟؟در ضمن ۵ ماهه که زایمان کردم

کارشناس به اندام 1402/09/30

سلام وقت بخیر عزیزم رنج ازمایشگاهی متفاوت هست تحت نظر متخصص باشید

- 1402/08/06

سلام خسته نباشید من کم کاری تیرویئد دارم و یک مدت هست قرص مصرف نمیکنم و اینکه جدیدا تنگی نفس دارم ایا بخاطر مصرف نکردن قرص هست؟؟؟ اگه مصرف قرصم رو مرتب انجام بدم تنگی نفسم خوب میشه؟؟

کارشناس به اندام 1402/08/07

سلام سلامت باشید عزیزم خودسر دارو رو قطع نکنید بله میتونه به این علت باشه نخوردنش عوارض بیشتری داره

-سجاد 1402/05/30

سلام من ۲۰ سالم هست و آزمایش چکاب که دادم تیروعیدم میگن کم کار هست و لاغر هم هستم ممکنه کم کاری تیروعید باعث لاغری باشه؟

کارشناس به اندام 1402/05/31

سلام بله عزیزم تیروئیدر وی بدن هرفرد تاثیر کاملا متفاوتی رو داره

-مسی 1402/05/16

سلام من بیش از سی سال هست که کم کاری تیروئید دارم ولی درمان نکردم والان که بطور اتفاقی مقاله بسیار عالی وآموزنده شما رو مطالعه کردم متوجه شدم که منشا اکثریت بیماریهایی که دربدن من ایجاد شده کم کاری تیروئیده . از کارشناس گرامیتون که با صبر وحوصله به سوالات دوستان پاسخ دادن سپاسگزارم .

کارشناس به اندام 1402/05/17

سلام تشکر از همراهی شما عزیزم برای کنترل حتما تحت نظرباشید دوره ای چکاب انجام بدین

-فرید 1402/05/16

سلام..میزان tsh من 7.2 هسش.به نظرتون خطرناکه؟

کارشناس به اندام 1402/05/17

سلام عزیزم تشخیص با متخصص غدد هست

-عصمت 1402/05/05

سلام‌من‌۲۸‌سالمه‌کم‌کاری‌تیروئید‌دارم‌دست‌وپادردشدیددارم‌ریزش‌مودارم‌خستگی‌‌‌‌‌خواب‌آلودگی‌انگشتان‌دستم‌درد‌می‌کندپاهایم‌‌بی‌حس‌میشه‌‌‌‌لاغر‌هستم‌‌‌حالا‌بنظر‌شما‌این‌همه‌درد‌بابت‌‌تیروئید‌است‌یانه‌‌‌آزمایش‌گرفتم‌‌گفت‌تیروئید‌دارم‌‌‌بدنم‌لک‌های‌‌سبز‌رنگ‌می‌افتی‌‌بعد‌۳روزیا‌حاقل‌۵روز‌خوب‌میشه‌‌دکتر‌ارتوپدی‌رفتم‌ولی‌خوب‌‌نشدم‌حالا‌از‌شما‌خواهش‌می‌کنم‌به‌من‌بگوید‌من‌چه‌کار‌کنم‌وبه‌چه‌دکتر‌مراجع‌کنم

کارشناس به اندام 1402/05/06

سلام عزیزم با متخصص داخلی مشورت کنید تا علت مشخص ودرمان انجام بشه

-نرگس 1402/04/31

بسیار عالی

کارشناس به اندام 1402/05/01

تشکرعزیزم

-علی پناه امیری 1402/04/27

متشکرم از مقاله خوب واطلاعات ارایه شده

کارشناس به اندام 1402/04/28

سپاس از توجه شما عزیزم

زینب 1402/04/20

سلام من کم کاری تیروئید دارم وقرص استفاده میکنم وتحت کنترل دکترهستش میخاستم بدونم برای بارداری مشکلی نداره تیروعیدی که دارم؟؟

کارشناس به اندام 1402/04/21

سلام عزیزم وقتی تحت نظر باشید هیچ مشکلی پیش نمیاد

-آیسودا 1402/04/07

سلام خسته نباشید من ۲۷ سالمه و تقریبا ۹ ماهه تیروئدمو براثر ندول برداشتم و قرص لووتروکسین میخورم قبل از عمل ۶۹کیلو بودم بعد از عمل ۸۲ کیلو شدم و وزن کم نمیکنم هرروز ۲ساعت بدنسازی انجام میدم و رژیم غذایمو کنترل میکنم ولی وزنم هی میره بالا افسرده شدم ب پزشکمم میگم میگه خانم برو پیاده روی یه راهی شما نشونم بدید واقعا دیگه دلم نمیخواد تو آینه نگاه کنم. هرروز صبح صورتم ورم داره

کارشناس به اندام 1402/04/08

سلام سلامت باشید عزیزم کنار ورزشتون رژیم اصولی رو دنبال کنیدکتوویژن میتونه برای لاغری کمکتون کنه بزنید روی لینک وثبت نام کنید

مهشاد 1402/03/29

سلام من. هفده سالمه کم کاری تیروئید دارم با خوردن قرص برطرف میشه یا نه ممکنه علت کوتاهی قدم باشه

کارشناس به اندام 1402/03/30

سلام عزیزم با خوردن دارو کم کاری کنترل میشه وباید تحت نظر دارو وادامه بدین در رشد قدی فاکتورهای زیادی دخیل هست بی تاثیر نیست

-فاطمه 1402/03/22

سلام ببخشید من ۳۳ ساله هستم و حدودا ۱۴ ساله داروی تیرویید مصرف میکنم. تقریبا ۳ ماهه دارومو قطع کردم و آزمایش دادم که T4: 0/5 T3: 0/3 Tsh: 59/4 حالا متخصص داخلی گفته روزی یک قرص فعلا مصرف کن تا ۳ ماه دیگه. بنظرتون لازمه به یک متخصص غدد مراجعه کنم؟ چون با وجود غذای کم، وزنم یه مقداری زیاد شده صورتم هم یه کوچلو انگار ورم داره، ضعف عضلانی شدید دارم و سرگیجه و نفس هم کم میارم حتمی موقع جویدن غذا

کارشناس به اندام 1402/03/23

سلام عزیزم حتما دارو طبق دستور استفاده بشه خودسر قطعش نکنید داخلی وغدد هر دو یکی هست

-مریم 1402/03/21

سلام ببخشید من کم کاری تروئید دارم چاق هم نیستم برعکس لاغرم علت آن چیست

کارشناس به اندام 1402/03/22

سلام عزیزم تاثیر کم کاری روی بدن هرفرد بافرد دیگه کاملا متفاوت هست

-ایمان 1402/02/23

سلام جواب آزمایش تیروئید T4 7.7 T3 1.8 TSH 0.8 هست آیا تیروئید دارم یا نه

کارشناس به اندام 1402/02/24

سلام عزیزم درکنار نتیجه محدود نرمال قید شده بله تیروئید تنظیم نیست حتما با متخصص داخلی وغدد مشورت کنید