کم کاری تیروئید نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟

خانه » زندگی رژیمی » بیماری ها » کم کاری تیروئید نشانه‌ها، عوارض و درمان کم کاری تیروئید چیست؟
کم کاری تیروئید

تیروئید یک غده کوچک پروانه ای شکل در جلوی گردن است که هورمون های تیروئید تری یدوتیرونین ( T3 ) و تیروکسین ( T4 ) را تولید می کند. این هورمون ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه های متابولیسم بدن را به عهده دارند. زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

کم کاری تیروئید نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش های شیمیایی در بدن است. در طول زمان اگر کم کاری تیروئید درمان نشود سبب مشکلاتی مانند ( چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی ) می شود.

علائم کم کاری تیروئید

در ابتدا تشخیص کم کاری از روی علائم مشکل است و با پیشرفت بیماری، علائم آن آشکار می شود. این علائم عبارتند از: خستگی، یبوست، صورت پف آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح، افزایش حساسیت نسبت به سرما، خشونت صدا، ضعف عضلانی، سطح کلسترول خون بالا، دوره های نامنظم قاعدگی، اسپاسم عضلانی، تغییرات در رشد مو، احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان،  درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی، درد، سفتی و تورم در مفاصل، ریزش مو، ورم پا، کاهش ضربان قلب، افسردگی و اختلال حافظه است وقتی کم کاری تیروئید درمان نشود.

علائم و نشانه به تدریج شدیدتر می شوند تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون های تیروئید سبب بزرگی این غده ( گواتر ) می شود. کم کاری تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم می شود اما وقتی رخ دهد می تواند زندگی را تهدید کند.

علائم و نشانه های میگزدم

فشار خون پایین، کاهش تنفس، کاهش دمای بدن، عدم پاسخ دهی و حتی کما دیده می شود در موارد شدید میگزدم می تواند کشنده باشد. کم کاری تیروئید درمان نشده می تواند منجر به کاردیومیوپاتی ( بزرگ شده قلب )، بدتر شدن نارسایی قلب، تجمع مایع اطراف ریه ها ( پلورال افیوژن ) شود.

کم کاری تیروئید در نوزادان

نوزادن در ابتدا ممکن است بدون غده و یا با غده کم کار به دنیا آیند. علائمی مانند زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها ( زردی )، خفگی مکرر، زبان بیرون زده و بزرگ، صورت پف کرده و باد کرده، مشکل در تغذیه و عدم رشد کودک، یبوست، ضعیف شدن حجم عضلانی و خواب آلودگی بیش از حد. اگر این کم کاری درمان نشود منجر به عقب ماندگی شدید جسمی و روانی می شود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید در کودکان و نوجوانان

علائم کم کاری در کودکان و نوجوانان مانند بزرگسالان است. ممکن است علاوه برآنها رشد ضعیف، کوتاهی قد، تاخیر در توسعه دندان های دائمی، به تاخیر افتادن بلوغ و رشد ذهنی ضعیف باشد.

علل کم کاری تیروئید

عواملی مانند بیماریهای خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها سبب می شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند. یک بیماری التهابی خاص به نام تیروئیدیت هاشیموتو ( شایعترین علت کم کاری تیروئید ) وجود دارد که سبب می شود:

سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت های خودش تولید کند. هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت های خودش واکنش می دهد مشخص نیست. در افرادی که به علت پر کاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می شود. برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می شود.

با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود. در جراحی تیروئید از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود. لذا شما برای تمام عمر نیاز به خوردن هورمون تیروئید دارید. اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به کم کاری تیروئید شود. تعدادی از داروها مانند ( لیتیم ) که در اختلالات روانی استفاده می شود ممکن است سبب کم کاری تیروئید شود.

با ورزش و تغذیه سالم هم بیماری ها رو شکست بدین و هم به تناسب اندام برسین
درسته که کم کاری تیروئید سرعت کاهش وزن رو کند می کنه، اما این دلیل نمی شه که هیچ اقدامی برای کاهش وزن نکنید.
با رژیم غذایی دکتر کرمانی هم وزن کم کنید، هم سلامتی رو به خودتون هدیه بدید.
برای دریافت رژیم کلیک کن
kermany

1- بیماری مادرزادی

برخی از کودکان با غده ناقص تیروئید یا بدون غده تیروئید به دنیا می آیند این کودکان اغلب در موقع تولد طبیعی به نظر می رسند. لذا غربالگری کودکان در بدو تولد لازم است.

2- اختلال هیپوفیز

آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند ( تروما، سکته مغزی، تومور ) سبب می شود تا تیروئید ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.

3- بارداری

تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از بارداری مبتلا به کم کاری تیروئید می شوند. علت آن تولید آنتی بادی برعلیه غده تیروئید است. اگر درمان نشود سبب سقط ناقص، زایمان زودرس و پره اکلامپسی می شود. ید که یک ماده معدنی کمیاب است. عمدتا در ( غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهان رشد کرده در خاک غنی از ید و نمک ید دار ) وجود دارد. برای تولید هورمون تیروئید ضروری است کمبود ید در برخی از نقاط جهان شایع است. توجه داشته باشید که مصرف ید خیلی زیاد نیز سبب کم کاری تیروئید می شود.

تشخیص کم کاری تیروئید

از انجایی که کم کاری تیروئید بیشتر در زنان مسن است توصیه می شود زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند. زنانیکه قصد بارداری دارند تست کم کاری تیروئید انجام دهند. در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست  تشخیصی تیروئید انجام شود. آزمایش هایی که برای کم کاری تیروئید انجام می شود شامل TSH, T4, T3RU است.

یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان دهنده کم کاری تیروئید است. این به این معنی است که برای تحریک تیروئید TSH بیشتر ترشح می شود و لذا TSH بالا می رود. اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت دارد MRI و مطالعات دیگر ممکن است ضروری باشد. CBC ممکن است کم خونی را نشان دهد. آنزیم های کبدی می تواند بالا باشد. پرولاکتین می تواند بالا باشد. الکترولیت سدیم می تواند پایین باشد.

درمان کم کاری تیروئید

روزانه از لوتیروکسین ( هورمون تیروئید مصنوعی ) استفاده می شود. یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص احساس خستگی کمتر می شود. دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می دهد و کاهش وزن ایجاد می شود. درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می کند. هر سال باید TSH بررسی شود برای تعیین دوز مناسب دارو ابتدا دو تا سه آزمایش TSH انجام می شود و دوز دارو تنظیم می شود. مصرف بیش از حد دارو سبب افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و رزش بدن می شود.

در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع و به تدریج افزایش داده می شود. برخی از داروها ( مکمل های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل های کلسیم ) و غذا هایی مانند ( محصولات سویا و رژیم غذایی با فیبر بالا ) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون های تیروئید با آنها اجتناب کنید.

عوارض کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود منجر به عوارضی مانند:

گواتر که ( سبب اختلال بلع یا تنفس )، مشکلات قلبی ( افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب ، بزرگی و نارسایی قلب )، افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی، نوروپاتی محیطی ( درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی )، تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد ( مشکلات جسمی و فکری ) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید، ناباروری ( سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود ). علاوه بر آن برخی از علل کم کاری تیروئید مانند ( اختلال خود ایمن ) نیز باروری را مختل می کند. درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش های دیگر باشد.

تاثیر تیروئید بر روی وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

از دست دادن وزن در کم کاری تیروئید

از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش کم کاری تیروئید است. زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری های تهدید کننده حیات مانند کم کاری تیروئید هستند. خوردن یک رژیم غذایی متعادل و ید بالا همراه با ورزش های مناسب می تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری تیروئید کمک می کند. رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است. از وعده های غذایی کوچک و مکرر استفاده کنید. مطالعات نشان داده است که خوردن 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است. از آنجایی که ابتلا به کم کاری تیروئید می تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود. لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری تیروئید، می تواند زندگی شما را نجات دهد.

گروه های زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کم کاری تیروئید هستند.

  • افراد مبتلا به بیماری های خود ایمنی و یا کسانی که پدر، مادر، پدربزرگ و مادر بزرگ آنها به یک نوع بیماری خود ایمنی مبتلا باشند.
  • افرادی که تیروئیدکتومی ( حذف تیروئید ) شده اند و یا قسمتی از تیروئید را برداشته اند.
  • افرادی که سابقه تشعشع به گردن و قسمت بالای قفسه سینه دارند.
  • افرادی که از ید رادیواکتیو و یا پرتو درمانی استفاده کرده اند.
  • زنان بعد از زایمان شانس ابتلا به کم کاری تیروئید دارند.
  • افراد که تحت درمان با داروهای ضد تیروئید هستند.
  • زنانی که بالای 50 سال دارند.
4.4/5 - (39 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

رضا ۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام من ۲۲ ساله دارم ولی موهای سرم خیلی سفید شده

کارشناس به اندام ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

سلام آقارضا استرس وشوک عصبی تغذیه نامناسب ژنتیک و....ازعلتها هست بعضی ماسکهای تقویتی مو مکملو...به کنترلش کمک میکنه

مرضیه ۲۰ دی ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر ‌ من تیروئید کم کار دارم ولی خیلی خفیف هست میخواستم بدونم حتما بعد از قرص تیرویید باید صبحانه خورد ؟ چون معمولا من صبحانه نمیخورم اولین وعده ی غذاییم در روز ناهار هست ۱ ساعت بعد از قرص قهوه سوپریم استفاده میکنم مشکلی نداره؟ لطفا راهنمایی میکنین ممنونم

کارشناس به اندام ۲۱ دی ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر عزیزم بله صبحانه حتی در حد یک لقمه مصرف کنید حذفش نکنید

0لیلا ۲۰ آذر ۱۴۰۱

سلام من34سالمه بیماری بهجت دارم چندسال پیش کورتون های قوی مصرف میکردم الان 2ساله که بخاطر بارداری وبعد اون شیردهی دکترم قطع کرده بعداز بارداری بشدت وزن کردم هرچیزی میخورم چاق نمیشم و همیشه فشار خونم پایینه وتپش قلب شدید دارم ممکنه منم مشکل تیروئید داشته باشم

کارشناس به اندام ۲۱ آذر ۱۴۰۱

سلام لیلا جان . بله ممکنه عزیزم با توجه به شرایطی که دارید باید حتما آزمایش بدین تا معلوم بشه

صوفی ۳۰ مهر ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید 23سالمه کم کاری تیروئید دارم ولی وزنم کم میشه و روز به روز اب میشم TSHام 13.8 دلیل اینکه لاغر میشم به تیروئید ربط داره یا به خون ربط داره و اینکه در قسمت گلوم احساس میکنم لقمه مونده ممکنه برا تیروئید باشه چون خودم احساس میکنم لقمه مونده اگه تیروئید همچین علائمی داره به دکترمراجعه کنم

کارشناس به اندام ۰۱ آبان ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .عزیزم در این مورد باید حتما به متخصص مراجعه کنید و آزمایش های لازم رو انجام بدین.

zahra ۰۵ آذر ۱۴۰۰

سلام مشکل تیرویید دارم شکمم بزرگ شده چطور کوچیکش کنم هرکس میبینه میگن حامله ای قصد بارداری هم دارم خیلی استرس دارم باید چیکار کنم🤔😭😭

کارشناس به اندام ۱۶ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم شما میتونی از رژیم کاهش وزن کمک بگیر و وزنت رو پایین بیاری هم به نفع سلامتی خودته هم روند بلرداری که در پیش خواهی داشت بهتر اتفاق میفته و باعث میشه که بیشتر از الان چاق نشی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

لاله ۳۰ آبان ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید ۲۹ سالمه کمکاری تیرویید دارم گاهی بدنم با وجود رژیم غذایی و کم خوری طولانی مدت یکباره ورم میکنه و لباسام تنگ میشه بهم . بخدا خسته شدم راهی دارید کمکم کنید ‌ . موهامم خیلی میریزه اما بهتر شذه الان.

کارشناس به اندام ۱۵ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم باید از رژیمی استفاده کنی که مشکل تیروئیدت رو هم در نظر بگیره شما میتونی در رژیم دکتر کرمانی ثبت نام کنی و مشکل تیروئیدت رو با کارشناسها و پشتیبانها در میون بذاری و از راهنمایی اونها همراه با یه رژیم اصولی استفاده کنی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

تاراش ۰۴ آبان ۱۴۰۰

سلام‌من ۱۶۰قدمه ۳۵و۳۶کیلوهسم وکم‌کاری تیروییددارم وبی نهایت لاغرم دکترغددبهم قرص لوتین لوتیروکسین ۰/۱داد هرروز نصفه قزص بخورم بجز پنجشنبه وجمعه!! بنظرتون میتونم باوجود تبرویید چاق شم؟؟ میتونم با قرص اشتها چاقی چاق شم؟؟

کارشناس به اندام ۲۶ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز از قرصهای چاقی استفاده نکنید که متاسفانه عوارض دارن ولی یه رژیم درست و اصولی میتونه روند افزایش وزنتون رو تسریع کنه و افزایش بده برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

تاراش ۰۴ آبان ۱۴۰۰

سلام خوبین!‌من کم کاری تیروییددارم عددش۶ و بی نهایت لاغرم ۳۵و۳۶کیلوهسم دکترغددبهم قرص لوتین(لوتیروکسین۰/۱داده و هر روز نصفه قرص بایدبخورم بجز پنج شنبه جمعه! بنتظرتون میتونم با وجود تیرویید چاق شم؟؟ یا داروی اشتهاچاقی استفاده کنم خسته شدم از لاغری!!

کارشناس به اندام ۲۹ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز شما می‌تونی در رژیم افزایش وزن دکتر کمانی ثبت نام کنی و بیماریتون رو با پشتیبان‌ها و کارشناس‌ها مطرح کنی تا رژِم متناسب با شرایطتون بهتون داده بشه برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

فاطمه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

سلام من۳۶سالمه ودوسال هست که تیروییدم رو تخلیه کردم هر روز یک عدد لووتریکسین میخورم ،جدیداخیلی چاق شدم مخصوصا شکمم،میتونم قرص دوتایی بخورم،خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۱۶ آبان ۱۴۰۰

سلام فاطمه خانم عزیز این کار کاملا تخصصی هست و طبق نظر پزشکتون باید میزان دوز مصرفیتون مشخص بشه

بهاره ۲۱ مهر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من ۱۷ سالمه و ازمایش چکاب کامل داده بودم و tshرو زده بود برام۱.۴ میخواستم ببینم این طبیعه یاخیر؟؟واینکه من هر دقیقه گشنمه ام میشه و خستگی شدید و مفرط دارم چیکار باید کنم؟؟

کارشناس به اندام ۱۲ آبان ۱۴۰۰

سلام بهاره خانم عزیز عدد tsh شما طبیعیه ولی t4رو هم اعلام کنید علائمی که میگید مربوط به اختلالات تیروئید هست

مریم.الف ۱۴ مهر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من ۳۲ سال دارم متاهل هستم و کم کاری تیرویید دارم.که پزشکم برای تیروییدم روزی یک قرص و جمعه ها نصف قرص تجویز کرده اند/حدودا یکساله که دارو مصرف میکنم شش ماه اول رعایت میکردم و قرصم رو ناشتا حدودا ۳۰ الی ۴۵ دقیقه قبل از صبحانه مصرف میکردم.الان حدودا شش ماهی هست فاصله مصرف قرص با صبحانه حدودا ۱۰ دقیقه شده.و ۶ کیلو اضافه وزن پیدا کردم.میخواستم بدونم این کم شدن فاصله بین قرص و صبحانه میتونه دلیل افزایش وزنم باشه؟و اینکه سایز شکمم هم بزرگ شده.ممنون میشم راهنماییم کنید.

کارشناس به اندام ۰۵ آبان ۱۴۰۰

سلام مریم خانم عزیز امکانش هست به دلیل فاصله بین صبحانه و مصرف قرص این اتفاق بیفته چون این قرصها هورمونی هستن و میتونن روی افزایش و کاهش اشتها و همچنین روی کاهش یا افزایش وزن تاثیر بذارن

فاطمه ۰۵ مهر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من باردارهستم ۶هفته و پس از بارداری کم کاری تیروئید پیداکردم.رفتم دکتر قرص دادن مصرف میکنم ولی راهکارهای دگ نداره؟یا قرص ضرری روی جنین نداره؟

کارشناس به اندام ۱۵ آبان ۱۴۰۰

سلام فاطمه خانم عزیز این تشخیص با پزشک خودتون هست که میتونید از این قرصها استفاده کنید یا خیر چون یه بحث کاملا تخصصی هست

جواد ۰۴ مهر ۱۴۰۰

عرض سلام و خدا قوت من ۲۷ سالم هست ۱۸۵ سانت قد و ۵۰ کیلو وزنم هست و به تشخیص متخصص غدد در ۱۲ سالگی کم کاری تیرویید دارم و طبق دستور قرص لووتیروکسین مصرف میکنم. چند سال پیش که از وضعیتم خسته شده بودم از متخصص غدد پرسیدم که تا کی باید قرص مصرف کنم؟ فرمودند تا آخر عمر که این مساله واقعا من رو تا حد زیادی ناراحت کرد. خیلی وقت ها سردرد میگیرم و افسرده هستم و جدیدا هم که خودمو وزن کردم به ۴۸ کیلو رسیدم. الان از دکتر کرمانی میشنوم که کم کاری تیرویید باعث چاقی میشه ، برعکس من که دچار لاغری شدید هستم و از طرفی اشتهای من هم زیاد هست. من باید چکار کنم؟ یعنی ممکنه مشکل جذب در روده هم داشته باشم؟

کارشناس به اندام ۲۲ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز کم کاری تیروئید در بعضی افراد میتونه خودش رو با چاقی و در بعضی از افراد میتونه با لاغری نشون بده برای لاغریت هم از رژیمی استفاده کن که مسئله تیروئیدت رو در نظر بگیره برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

مریم ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

عالی بود فقط یک سوال من تیروئدم خیلی بزرگ شده و منجر به خفگی میشود به دکتر مراجعه کردم برام دارو ننوشت میگه مشکلی نداری خواستم ببینم چه دارویی مصرف کنم دوزش چقدر باشه ممنون

کارشناس به اندام ۲۰ مهر ۱۴۰۰

سلام مریم خانم عزیز داروی شما باید طبق تجویز پزشکتون انجام بشه میتونی به یک متخصص دیگه هم مراجعه کنی و نظرشون رو بپرسی

زینب صفرپوریان ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام خسته نباشی من ۳۰سال دارم در اثر بیماری کم کاری تیروئید خیلی زجر میکشم چون خیلی لاغر شدم و افسردگی شدید از شما متخصص محترم تقا ضا دارم من را راهنمایی کنید ممنون

کارشناس به اندام ۰۶ مهر ۱۴۰۰

سلام زینب خانم عزیز برای برطرف شدن ناراحتیت حتما با پزشک متخصص مشورت کن و قرصهای تجویزی رو هم مصرف کن از غذاهایی استفاده کن که باعث افزایش وزنت بشه در عین حال به کم کاری تیروئیدت هم کمک کنه

عرفان نوربخش ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام من 16 سالمه 78 کیلو هستم دچار افسردگی شدم خلقیاتم عوض شده هرچه قدر تلاش کردم نتونستم درمان کنم آیا ربطی به کم کاری تیروئید داره

کارشناس به اندام ۰۷ مهر ۱۴۰۰

سلام آقا عرفان محترم بله ممکنه همینطور باشه آزمایشهای مربوط به تیروئید رو انجام بدید البته ممکنه به دلیل عوامل دیگه ای مثل دوران بلوغ هم باشه

محمد ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام من ۱۷ سالمه من قبلا تیروئید اصلا نداشتم به تازگی برام اتفاق افتاده رفتم دکتر گفت تیروئید کم کار هستش اخه قبلا رفته بودم همین ازمایش ها رو از من گرفته بود سالم بودم من قدم ۱۷۵ وزنم ۵۰ هست و اصلا اضافه وزن ندارم بلکه خیلی هم لاغرم هستم میخواستم بدونم این مریضی خوب میشه؟

کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله با درمان و استفاده از قرصهای مخصوص تیروئید بهبود پیدا خواهید کرد

مهنوش ۰۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام من ۴۴ سالم هست دیابت نوع دو دارم دکترم گفته هنوز تیرویید کم کار نشده ولی درحال کم کار شدن هست برای جلوگیری بهم فقط گفته ورزش شدید و بالا بردن متابولیسم آیا واقعا همین کافیه که تیرویید من کم کار نشه ؟ یا کار دیگه ای هم میشه کرد آیا تاثیری داره

کارشناس به اندام ۲۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله راهکارهای مفیدی هستن برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید

سحر ۰۱ شهریور ۱۴۰۰

سلام من ۳۷ سالمه تحرک زیاد دارم هر کاری میکنم وزن کم کنم نمی‌شه ورز ش کنم کمر درد دارم گودی کمر هم دارم ممنونم میشم راهنمایی کنید وزنم ۷۵

کارشناس به اندام ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام سحر خانم عزیز بهترین و تنها گزینه برای شما استفاده از رژیم تغذیه درست و اصولی هست برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

مینو اتراک ۲۳ مرداد ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید من ۲۲ سالمه و خیلی لاغرم با اینکه خیلی هم غذا میخورم و باشگاه می‌روم آزمایش دادم دکتر میگه کم کار هستی و قرص لوتیروکسین داده بهم میترسم بخورم لاغر تر شم مگه کم کاری باعث لاغری. نمیشه

کارشناس به اندام ۰۳ شهریور ۱۴۰۰

سلام مینو خانم عزیز بستگی داره تو هر شخصی متفاوته