علائم کم کاری تیروئید + اصلی‌ترین راه درمان کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید دلایل مختلفی دارد که باید از طریق آزمایش مشخص شود.

کم کاری تیروئید که به آن Hypothyroidism نیز می‌گویند، زمانی رخ می‌دهد که غده تیروئید هورمون‌های تیروئیدی کافی برای رفع نیازهای بدن شما تولید نمی‌کند. تیروئید یک غده کوچک پروانه‌ای شکل در جلوی گردن است.

هورمون‌های تیروئید نحوه استفاده بدن از انرژی را کنترل می‌کنند، بنابراین تقریباً بر تمام اندام‌های بدن تأثیر می‌گذارند، حتی نحوه ضربان قلب. بدون هورمون‌های تیروئید کافی، بسیاری از عملکردهای بدن شما کند می‌شوند.

برای درمان کم کاری تیروئید باید از داروهای کنترل هورمون تیروئید استفاده شود، البته تا زمانی که دوز توصیه شده را طبق دستورالعمل مصرف کنید. هرگز بدون مشورت با پزشک خود، مصرف دارو را قطع نکنید.

مصرف بیش از حد داروهای هورمون تیروئید می‌تواند باعث مشکلات جدی مانند فیبریلاسیون دهلیزی شود. در ادامه علائم کم کاری تیروئید و علت ایجاد این بیماری را در مجله سلامتی دکتر کرمانی می‌خوانید. با ما همراه باشید.

کم کاری تیروئید چیست؟

تیروئید یک غده کوچک پروانه‌ای شکل در جلوی گردن است که هورمون‌های تیروئید به نام‌های تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) را تولید می‌کند.

این هورمون‌ها تنظیم تولید پروتئین، کمک به کنترل درجه حرارت بدن و تاثیر بر تمام جنبه‌های متابولیسم بدن را به عهده دارند. زمانیکه غده تیروئید نتواند به اندازه کافی هورمون تولید کند، کم کاری تیروئید رخ می‌دهد.

کم کاری تیروئید و اختلال در ترشح هورمون‌های این غده موجب اختلال در متابولیسم بدن خواهد شد.

کم کاری تیروئید و اختلال در ترشح هورمون‌های این غده موجب اختلال در متابولیسم بدن خواهد شد.

این بیماری نتیجه آشفتگی تعادل نرمال واکنش‌های شیمیایی در بدن است. در طول زمان اگر کم کاری غده تیروئید درمان نشود، سبب مشکلاتی مانند‌ (چاقی، درد مفصل، ناباروری و بیماری قلبی) می‌شود.

علائم کم کاری تیروئید چیست؟

علائم تیروئید کم کار با پیشرفت بیماری، آشکار می‌شود. این زنگ خطرها عبارتند از:

 • خستگی
 • یبوست
 • صورت پف‌آلود
 • افزایش وزن غیر قابل توضیح
 • افزایش حساسیت نسبت به سرما
 • خشونت صدا
 • ضعف عضلانی
 • سطح کلسترول خون بالا
 • دوره‌های نامنظم قاعدگی
 • اسپاسم عضلانی
 • تغییرات در رشد مو
 • احساس سوزش در انگشتان پا یا انگشتان دست
 • درد عضلانی حساسیت به لمس و سفتی
 • درد، سفتی و تورم مفاصل
 • ریزش مو
 • ورم پا
 • کاهش ضربان قلب
 • افسردگی
 • اختلال حافظه

علائم کم کاری تیروئید + اصلی‌ترین راه درمان کم کاری تیروئید - 2 - کم کاری تیروئید - بیماری ها

وقتی این بیماری درمان نشود، علائم و نشانه‌ها به تدریج شدیدتر شده و تحریک مداوم تیروئید برای آزاد کردن هورمون‌های تیروئید سبب بزرگی این غده (گواتر) می‌شود.

کم کاری غده تیروئید پیشرفته بندرت سبب میگزدم (کم کاری شدید تروئید همراه با تورم صورت و پوست) می‌شود اما وقتی رخ دهد می‌تواند زندگی را تهدید کند.

بنابراین توجه به علائم کم کاری تیروئید خطرناک، درمان آن و توجه به نحوه عملکرد این غده و هورمون‌های حیاتی آن ضروری است و باید  آن را جدی بگیرید!

آیا تیروئید کم کار باعث لاغری می‌شود؟

سوال بسیاری از افراد این است که آیا کم کاری تیروئید باعث کاهش وزن می‌شود؟

خیر؛ کم کاری تیروئید و لاغری رابطه معکوس دارند. به این معنی که بعید است که کم کاری تیروئید با کاهش وزن مرتبط باشد، زیرا متابولیسم را کند می‌کند، که می‌تواند منجر به افزایش وزن شود و برعکس پرکاری غده تیروئید باعث افزایش سرعت متابولیسم بدن می‌شود که می‌تواند علائم زیادی مانند کاهش وزن، لرزش دست و ضربان قلب تند یا نامنظم ایجاد کند.

از طرفی از دست دادن وزن یک معامله بزرگ در کاهش این اختلال است. زیرا افراد چاق در معرض ابتلا به بیماری‌های تهدید‌کننده حیات مانند کم کاری غده تیروئید هستند.

یک رژیم غذایی متعادل و با ید کافی، همراه با ورزش‌های مناسب می‌تواند به حفظ یک زندگی سالم در کم کاری غده تیروئید کمک کند. رژیم غذایی و ورزش نه تنها کمک می‌کند تا تیروئید به خوبی عمل کند بلکه در سلامتی کل بدن نیز موثر است.

مهمترین درمان کم کاری تیروئید با تغذیه از طریق غذاهای حاوی ید و به ویژه نمک یددار است.

مهمترین درمان کم کاری تیروئید با تغذیه از طریق غذاهای حاوی ید و به ویژه نمک یددار است.

وعده‌های غذایی کوچک و مکرر نیز بسیار مفیدند. مطالعات نشان داده است که مصرف 5 – 6 وعده غذایی کوچک در روز در کاهش وزن و دفع کردن علائم کم کاری تیروئید موثر است.

از آنجایی که ابتلا به این بیماری می‌تواند سبب کند شدن متابولیسم بدن شود؛ لذا حفظ یک رژیم غذایی مناسب کم کاری غده تیروئید، می‌تواند زندگی شما را نجات دهد.

تاثیر تیروئید بر روی وزن را از زبان دکتر کرمانی بشنوید:

دلایل کم کاری تیروئید چیست؟

عواملی مانند بیماری‌های خود ایمنی، استعداد ژنتیکی، درمان پرکاری تیروئید، اشعه درمانی، جراحی تیروئید و برخی از داروها سبب می‌شوند تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند:

بیماری التهابی تیروئیدیت هاشیموتو

در هاشیموتو که شایع‌ترین علت کم کاری تیروئید است، سیستم ایمنی بدن آنتی بادی بر علیه بافت‌های خودش تولید می‌کند. هنوز علت اینکه چرا بدن بر علیه بافت‌های خودش واکنش نشان می‌دهد مشخص نیست.

بیماری‌های خودایمنی زمانی اتفاق می‌افتند که سیستم ایمنی، آنتی‌بادی‌هایی بسازد که به بافت‌های سالم حمله می‌کنند. گاهی اوقات این فرآیند، غده تیروئید را درگیر می‌کند و بر توانایی آن در ساخت هورمون تأثیر می‌گذارد.

علائم کم کاری تیروئید + اصلی‌ترین راه درمان کم کاری تیروئید - 5 - کم کاری تیروئید - بیماری ها

 

مصرف برخی داروهای ضد پرکاری تیروئید

در افرادی که به علت پرکاری تیروئید، بیش از حد هورمون تیروئید تولید می‌شود، برای کاهش و عادی کردن عملکرد تیروئید از ید رادیواکتیو یا داروی ضد تیروئید استفاده می‌شود. با این حال درمان پرکاری تیروئید در برخی موارد می‌تواند سبب کم کاری دائمی تیروئید شود.

جراحی تیروئید

از بین بردن تمام یا بخشی از تیروئید می‌تواند سبب کاهش و یا توقف تولید هورمون تیروئید شود. لذا شما برای تمام عمر نیاز به مصرف هورمون تیروئید دارید.

جراحی غده تیروئید یا قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی از دلایل کم کاری تیروئید است.

جراحی غده تیروئید یا قرار گرفتن در معرض پرتودرمانی از دلایل کم کاری تیروئید است.

پرتودرمانی

اگر از اشعه پرتو درمانی در نواحی سر و گردن استفاده شود ممکن است منجر به این بیماری شود. به عنوان مثال پرتوهای مورد استفاده برای درمان سرطان‌های سر و گردن می‌تواند غده تیروئید را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به کم کاری غده تیروئید شود.

برخی داروها

تعدادی از داروها مانند لیتیم که در اختلالات روانی استفاده می‌شود ممکن است سبب کم کاری غده تیروئید شود. اگر دارو مصرف می‌کنید، از پزشک خود در مورد تأثیر آن بر غده تیروئید سؤال کنید.

بیماری مادرزادی

برخی از نوزادان با غده تیروئیدی متولد می‌شوند که به درستی کار نمی‌کند. برخی دیگر بدون غده تیروئید متولد می‌شوند. در بیشتر موارد، دلیل اینکه غده تیروئید به درستی رشد نکرده، مشخص نیست. اما برخی از کودکان یک نوع ارثی از اختلال تیروئید دارند.

اغلب، نوزادانی که با این بیماری متولد می‌شوند، در ابتدا علائم قابل توجهی ندارند. این یکی از دلایلی است که برای غربالگری تیروئید نوزاد ضروری است.

اختلالات مادرزادی تیروئید و مصرف برخی داروها از جمله عوامل موثر در کم کاری تیروئید است.

اختلالات مادرزادی تیروئید و مصرف برخی داروها از جمله عوامل موثر در کم کاری تیروئید است.

اختلال هیپوفیز

یکی از علل نسبتا نادر این بیماری، نارسایی غده هیپوفیز در تولید کافی هورمون محرک تیروئید (TSH) است. آسیب غده هیپوفیز توسط عواملی مانند (تروما، سکته مغزی، تومور) سبب می‌شود تا تیروئید، ساختن هورمون تیروئید را متوقف کند.

بارداری

تعدادی از زنان در طول بارداری یا پس از آن به کم کاری غده تیروئید مبتلا می‌شوند. علت آن تولید آنتی بادی بر علیه غده تیروئید است. اگر این بیماری در دوران بارداری اتفاق بیفتد و درمان نشود، خطر از دست دادن نوزاد، زایمان زودرس و پره اکلامپسی را افزایش می‌دهد.

پره اکلامپسی باعث افزایش قابل توجه فشار خون در سه ماه آخر بارداری می‌شود. این مشکل همچنین می‌تواند به طور جدی روی جنین در حال رشد تأثیر بگذارد.

تغذیه نامناسب

عوامل تغذیه‌ای به دلیل انحراف از فیزیولوژی طبیعی غده با اختلال عملکرد تیروئید ارتباط نزدیک دارند. کمبود ید، یکی از اجزای اصلی هورمون‌های تیروئید (T3 و T4)، یکی از شایع‌ترین علل کم کاری و اختلال غده تیروئید در کودکان و بزرگسالان در سراسر جهان است.

ید عمدتاً در غذاهای دریایی، جلبک دریایی، گیاهانی که در خاک غنی از ید رشد می‌کنند و نمک یددار یافت می‌شود.

کم کاری تیروئید در زنان

کم کاری تیروئید، دومین اختلال شایع غدد درون ریز در بین زنان است. علائم کم کاری تیروئید شامل خستگی، افزایش وزن، تغییر در شناخت، ناباروری و اختلالات قاعدگی است.

همچنین اختلالات تیروئید می‌تواند باعث شود بلوغ و قاعدگی به طور غیر طبیعی زود یا دیر اتفاق بیفتد. علاوه بر این، سطوح بالا یا پایین غیرطبیعی هورمون تیروئید می‌تواند باعث قاعدگی‌های بسیار سبک یا بسیار سنگین، دوره‌های قاعدگی بسیار نامنظم یا عدم وجود دوره‌های قاعدگی شود (بیماری به نام آمنوره).

درمان کم کاری تیروئید در زنان چیست؟

درمان کم کاری تیروئید معمولاً با مصرف روزانه قرص‌های جایگزین هورمونی به نام لووتیروکسین انجام می‌شود. لووتیروکسین جایگزین هورمون تیروکسین می‌شود که تیروئید شما به اندازه کافی از آن تولید نمی‌کند. در ابتدا تا رسیدن به دوز صحیح لووتیروکسین آزمایش خون منظم خواهید داشت.

کم کاری تیروئید در کودکان

انواع مختلفی از کم کاری تیروئید در کودکان وجود دارد، از جمله:

نوع کم کاری تیروئید کودک

توضیحات

نوع مادرزادی (CH)

زمانی اتفاق می‌افتد که غده تیروئید قبل از تولد رشد نکرده یا به طور طبیعی عمل نمی‌کند. این یک مشکل بسیار رایج است و از هر ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ نوزاد ۱ نفر را مبتلا می‌کند.

 

نوع اکتسابی

اغلب توسط یک اختلال خود ایمنی به نام تیروئیدیت لنفوسیتی مزمن (CLT) ایجاد می‌شود. در این اختلال، سیستم ایمنی کودک به غده تیروئید حمله می‌کند که منجر به آسیب و کاهش عملکرد می‌شود. این اختلال در ابتدا توسط پزشک ژاپنی هاکارو هاشیموتو توصیف شد و بنابراین اغلب با نام او تیروئیدیت هاشیموتو بیان می‌شود.

 

نوع یاتروژنیک

 

شکلی از کم کاری تیروئید اکتسابی است که در کودکانی که غده تیروئید خود را به دلایل پزشکی قطع کرده‌اند یا با جراحی برداشته‌اند، رخ می‌دهد. با برداشتن غده تیروئید، بدن دیگر هورمون تیروئید تولید نمی‌کند و منجر به این بیماری می‌شود.

 

اکثر کودکان مبتلا به کم کاری تیروئید – که با داروهای خود سازگار هستند – می‌توانند به رشد و تکامل طبیعی دست یابند.

جایگزینی هورمون تیروئید بر اساس وزن و سن انجام می‌شود، بنابراین در زمانی که کودک هنوز از نظر فیزیکی در حال رشد است، به معاینات مکرر بیشتری نیاز است.

تشخیص کم کاری تیروئید

از آنجایی که این بیماری بیشتر در زنان مسن است توصیه می‌شود، زنان مسن تست روتین سالیانه انجام دهند. همچنین زنانی که قصد بارداری دارند تست کم کاری غده تیروئید انجام دهند.

در موارد خستگی، پوست خشک، یبوست، افزایش وزن و گواتر باید تست  تشخیصی تیروئید انجام شود.

آزمایش‌هایی که برای کم کاری و اختلال غده تیروئید انجام می‌شود شامل TSH, T4, T3RU است:

یک تیروکسین پایین و TSH بالا نشان‌دهنده کم کاری غده تیروئید است. این به این معنی که برای تحریک تیروئید، TSH بیشتر ترشح می‌شود و لذا TSH بالا می‌رود.

اگر در علت کم کاری تیروئید، هیپوفیز یا هیپوتالاموس دخالت داشته باشد، MRI و آزمایشات دیگر ضروری باشد. در این حالت‌ها ممکن است کم خونی را نشان دهد یا آنزیم‌های کبدی می‌تواند بالا باشد، پرولاکتین می‌تواند بالا باشد یا الکترولیت سدیم می‌تواند پایین باشد.

عوارض کم کاری تیروئید بر بدن

این بیماری اگر درمان نشود منجر به عوارض زیر خواهد شد:

 • گواتر (که سبب اختلال بلع یا تنفس می‌شود)؛
 • مشکلات قلبی (مانند افزایش سطح کلسترول بد و اختلال در توانایی پمپاژ قلب، بزرگی و نارسایی قلب)؛
 • افسردگی؛
 • کاهش عملکرد ذهنی؛
 • نوروپاتی محیطی (درد، بی حسی و سوزن سوزن شدن در مناطقی که آسیب عصبی وارد شده و همچنین ضعف عضلات و یا از دست دادن کنترل عضلانی)؛
 • تولد نوزادان یا نقص هنگام تولد (مشکلات جسمی و فکری) در ماردران مبتلا به کم کاری تیروئید؛
 • ناباروری؛

سطوح پایین هورمون تیروئید در تخمک گذاری دخالت کرده و سبب اختلال در باروی می شود. علاوه بر آن برخی از علل این بیماری مانند (اختلال خود ایمن) نیز باروری را مختل می‌کند.

درمان کم کاری تیروئید با هورمون تیروئید ممکن است بطور کامل نازایی را برطرف نکند و نیاز به مداخله با روش‌های دیگر نیز باشد.

مهمترین راه درمان کم کاری تیروئید چیست؟

برای برطرف کردن اختلالات غده تیورئید و کم کاری آن باید مجموعه‌ای از درمان‌ها را با هم داشته باشید:

دارو

آیا قرص کم کاری تیروئید باعث لاغری می‌شود؟ بله؛ برای درمان این بیماری روزانه از لووتیروکسین (هورمون تیروئید مصنوعی) استفاده می‌شود. یک الی دو هفته بعد از مصرف قرص احساس خستگی کمتر می‌شود. دارو سطح کلسترول بالا را کاهش می‌دهد؛ در نتیجه کاهش وزن ایجاد می‌شود. درمان با این دارو معمولاً مادام العمر است اما دوز دارو با نیاز بدن تغییر می‌کند.

مصرف بیش از حد دارو سبب افزایش اشتها، بی خوابی، تپش قلب و لرزش بدن می‌شود. در بیماری عروق کرونر و کم کاری شدید تیروئید درمان با مقدار کم شروع شده و به تدریج افزایش داده می‌شود.

برخی از داروها (مکمل‌های آهن، کلستیرامین، هیدروکسید آلومینیم و مکمل‌های کلسیم) و غذا‌هایی مانند (محصولات سویا و رژیم غذایی با فیبر بالا) ممکن است روی جذب هورمون تیروئید تاثیر بگذارند. لذا از خوردن همزمان هورمون‌های تیروئید با آنها اجتناب کنید.

برای درمان کم کاری تیروئید مصرف به اندازه غذاهای حاوی ید مانند ماهی، تخم مرغ و لبنیات ضروری است.

برای درمان کم کاری تیروئید مصرف به اندازه غذاهای حاوی ید مانند ماهی، تخم مرغ و لبنیات ضروری است.

تغذیه

ید کافی در رژیم غذایی برای عملکرد طبیعی تیروئید ضروری است زیرا غده تیروئید از ید برای ساخت هورمون های تیروئیدی استفاده می‌کند. در کشورهای توسعه‌یافته، بیماری تیروئید ناشی از کمبود ید تقریباً با افزودنی‌های ید موجود در نمک و غذا از بین رفته است.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، مصرف مکمل ید را غیر ضروری می‌کند. در واقع، ید بیش از حد می‌تواند باعث پرکاری تیروئید در برخی افراد شود.

همچنین این مواد غذایی نیز حاوی ید هستند:

 • جلبک دریایی
 • ماهی
 • صدف
 • لبنیات (شیر، پنیر، ماست)
 • تخم مرغ
 • جگر گاو
 • جوجه
 • شیر خشک تقویت شده برای نوزادان

مصرف غذاهای حاوی ید باید زیر نظر پزشک و متناسب با داروهایی مصرفی باشد تا به اندازه مصرف شوند.

با ورزش و تغذیه سالم هم بیماری ها رو شکست بدین و هم به تناسب اندام برسین
درسته که کم کاری تیروئید سرعت کاهش وزن رو کند می کنه، اما این دلیل نمی شه که هیچ اقدامی برای کاهش وزن نکنید.
با رژیم غذایی دکتر کرمانی هم وزن کم کنید، هم سلامتی رو به خودتون هدیه بدید.
برای دریافت رژیم کلیک کن
call-to-action

سوالات متداول کم کاری تیروئید

علائم کم کاری غده تیروئید چیست؟

خستگی، یبوست، صورت پف‌آلود، افزایش وزن غیر قابل توضیح و افزایش حساسیت نسبت به سرما تنها بخشی از عوارض این بیماری است.

دلایل کم کاری تیروئید چیست؟

قرار گرفتن در معرض اشعه و پرتودرمانی، جراحی و برداشتن بخشی از غده تیروئید، بارداری و تغذیه نامناسب می‌توانند در عملکرد غده تیروئید اختلال ایجاد کنند.

روش‌های درمان درمان تیروئید کم کار کدام است؟

بخش مهمی از درمان کم کاری غده تیروئید با کمک دارو برطرف می‌شود اما بخش دیگر توسط تغذیه مناسبی که پزشک مشخص می‌کند؛ مانند غذاهای حاوی ید.

آنچه از مقاله کم کاری تیروئید آموختیم:

کم کاری تیروئید یک بیماری شایع است که در آن تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید را در جریان خون شما ترشح نمی‌کند. این امر باعث می‌شود متابولیسم شما کند شود. کم کاری غده تیروئید که تیروئید کم کار نیز نامیده می‌شود، می‌تواند باعث احساس خستگی، افزایش وزن و ناتوانی در تحمل دمای سرد شود که از جمله مهمترین علائم کم کاری تیروئید هستند. اصلی‌ترین درمان کم کاری تیروئید، درمان جایگزینی هورمونی است. به علاوه پیروی از یک برنامه تغذیه مناسب برای درمان این بیماری ضروری می‌باشد.

منابع:

4.4/5 - (41 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-ایمان ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام جواب آزمایش تیروئید T4 7.7 T3 1.8 TSH 0.8 هست آیا تیروئید دارم یا نه

کارشناس به اندام ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم درکنار نتیجه محدود نرمال قید شده بله تیروئید تنظیم نیست حتما با متخصص داخلی وغدد مشورت کنید

- ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام من کم کاری تیروئید دارم الان ۵ ماه هست دارومصرف میکنم ۳کیلو کم کردم اینجوری پیش بره خیلی وزنم کم میشه ربطی به قرص تیروئید داره که وزنم کم شده لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم

کارشناس به اندام ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم تیروئید با دارو کنترل هست و بیشتر از این میزان وزن و کم نمیکنه یا چاق نمیکنه

-امینه ۲۳ اسفند ۱۴۰۱

سلام وقتتون بخیر، من کم کاری تیروئید دارم ولی کاهش وزن شدید گرفتم به نظر شما از تیروئید هست؟

کارشناس به اندام ۲۴ اسفند ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر بله عزیزم اختلال تیروئید میتونه از دلایلش باشه در بعضی افراد هم باعث کاهش وزن میشه تحت نظر دارو استفاده کنید وچکاب دوره ای هم انجام بدین

آراز ۲۷ بهمن ۱۴۰۱

سلام عرض ادب آقای دکتر،پسر من هفت ساله است کم کاری تیروئیدداره الان دوسه ماه است قرص اش میدیم اشتهاش خوب شده کمی بیقرایاش خوب شده ولی هنوز بی فعالی اش خوب نشده دیگه خسته شده ام هیچی ازخدانمی خواهم فقط خوب شدن بچه ام مهمه ،یکی اینوبه من بگه درمانش چندماه طول میکشدیااصلاامیدی برای بهبود شدن است باسپاس فراوان

کارشناس به اندام ۲۹ بهمن ۱۴۰۱

سلام عزیزم تیروئید با دارو قابل کنترل هست به طور مرتب چکاب انجام بدین ودارو هم تحت نظر استفاده کنید

رویا ۱۸ بهمن ۱۴۰۱

سلام. من چندسال پیش کم کاری تیروییدداشتم زیرنظرپزشک بادارووازمایش های مرتب دکترقرصم قطع کردوگفت تیروییدت درمان شده نیازبه دارونداری. ولی تمام علایم کم کاری دارم هنوز. ازمایش هم دادم نرمال نشون میده. میشه لطفاراهنماییم کنید؟

کارشناس به اندام ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

سلام عزیزم بررسی این مورد بامتخصص هست وقتی علائم ودارین روشهای تشخیصی دیگه ای رو باید بانظر پزشک انجام بدین مثلا ریزش مو میتونه ازعلائم کم کاری وحتی کمبود ویتامین باشه پس علائم بین بیماریها مشترکه

رضا ۰۳ بهمن ۱۴۰۱

سلام من ۲۲ ساله دارم ولی موهای سرم خیلی سفید شده

کارشناس به اندام ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

سلام آقارضا استرس وشوک عصبی تغذیه نامناسب ژنتیک و....ازعلتها هست بعضی ماسکهای تقویتی مو مکملو...به کنترلش کمک میکنه

مرضیه ۲۰ دی ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر ‌ من تیروئید کم کار دارم ولی خیلی خفیف هست میخواستم بدونم حتما بعد از قرص تیرویید باید صبحانه خورد ؟ چون معمولا من صبحانه نمیخورم اولین وعده ی غذاییم در روز ناهار هست ۱ ساعت بعد از قرص قهوه سوپریم استفاده میکنم مشکلی نداره؟ لطفا راهنمایی میکنین ممنونم

کارشناس به اندام ۲۱ دی ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر عزیزم بله صبحانه حتی در حد یک لقمه مصرف کنید حذفش نکنید

0لیلا ۲۰ آذر ۱۴۰۱

سلام من34سالمه بیماری بهجت دارم چندسال پیش کورتون های قوی مصرف میکردم الان 2ساله که بخاطر بارداری وبعد اون شیردهی دکترم قطع کرده بعداز بارداری بشدت وزن کردم هرچیزی میخورم چاق نمیشم و همیشه فشار خونم پایینه وتپش قلب شدید دارم ممکنه منم مشکل تیروئید داشته باشم

کارشناس به اندام ۲۱ آذر ۱۴۰۱

سلام لیلا جان . بله ممکنه عزیزم با توجه به شرایطی که دارید باید حتما آزمایش بدین تا معلوم بشه

صوفی ۳۰ مهر ۱۴۰۱

سلام خسته نباشید 23سالمه کم کاری تیروئید دارم ولی وزنم کم میشه و روز به روز اب میشم TSHام 13.8 دلیل اینکه لاغر میشم به تیروئید ربط داره یا به خون ربط داره و اینکه در قسمت گلوم احساس میکنم لقمه مونده ممکنه برا تیروئید باشه چون خودم احساس میکنم لقمه مونده اگه تیروئید همچین علائمی داره به دکترمراجعه کنم

کارشناس به اندام ۰۱ آبان ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .عزیزم در این مورد باید حتما به متخصص مراجعه کنید و آزمایش های لازم رو انجام بدین.

zahra ۰۵ آذر ۱۴۰۰

سلام مشکل تیرویید دارم شکمم بزرگ شده چطور کوچیکش کنم هرکس میبینه میگن حامله ای قصد بارداری هم دارم خیلی استرس دارم باید چیکار کنم🤔😭😭

کارشناس به اندام ۱۶ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم شما میتونی از رژیم کاهش وزن کمک بگیر و وزنت رو پایین بیاری هم به نفع سلامتی خودته هم روند بلرداری که در پیش خواهی داشت بهتر اتفاق میفته و باعث میشه که بیشتر از الان چاق نشی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

لاله ۳۰ آبان ۱۴۰۰

سلام خسته نباشید ۲۹ سالمه کمکاری تیرویید دارم گاهی بدنم با وجود رژیم غذایی و کم خوری طولانی مدت یکباره ورم میکنه و لباسام تنگ میشه بهم . بخدا خسته شدم راهی دارید کمکم کنید ‌ . موهامم خیلی میریزه اما بهتر شذه الان.

کارشناس به اندام ۱۵ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم باید از رژیمی استفاده کنی که مشکل تیروئیدت رو هم در نظر بگیره شما میتونی در رژیم دکتر کرمانی ثبت نام کنی و مشکل تیروئیدت رو با کارشناسها و پشتیبانها در میون بذاری و از راهنمایی اونها همراه با یه رژیم اصولی استفاده کنی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

تاراش ۰۴ آبان ۱۴۰۰

سلام‌من ۱۶۰قدمه ۳۵و۳۶کیلوهسم وکم‌کاری تیروییددارم وبی نهایت لاغرم دکترغددبهم قرص لوتین لوتیروکسین ۰/۱داد هرروز نصفه قزص بخورم بجز پنجشنبه وجمعه!! بنظرتون میتونم باوجود تبرویید چاق شم؟؟ میتونم با قرص اشتها چاقی چاق شم؟؟

کارشناس به اندام ۲۶ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز از قرصهای چاقی استفاده نکنید که متاسفانه عوارض دارن ولی یه رژیم درست و اصولی میتونه روند افزایش وزنتون رو تسریع کنه و افزایش بده برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

تاراش ۰۴ آبان ۱۴۰۰

سلام خوبین!‌من کم کاری تیروییددارم عددش۶ و بی نهایت لاغرم ۳۵و۳۶کیلوهسم دکترغددبهم قرص لوتین(لوتیروکسین۰/۱داده و هر روز نصفه قرص بایدبخورم بجز پنج شنبه جمعه! بنتظرتون میتونم با وجود تیرویید چاق شم؟؟ یا داروی اشتهاچاقی استفاده کنم خسته شدم از لاغری!!

کارشناس به اندام ۲۹ آبان ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز شما می‌تونی در رژیم افزایش وزن دکتر کمانی ثبت نام کنی و بیماریتون رو با پشتیبان‌ها و کارشناس‌ها مطرح کنی تا رژِم متناسب با شرایطتون بهتون داده بشه برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

فاطمه ۲۶ مهر ۱۴۰۰

سلام من۳۶سالمه ودوسال هست که تیروییدم رو تخلیه کردم هر روز یک عدد لووتریکسین میخورم ،جدیداخیلی چاق شدم مخصوصا شکمم،میتونم قرص دوتایی بخورم،خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۱۶ آبان ۱۴۰۰

سلام فاطمه خانم عزیز این کار کاملا تخصصی هست و طبق نظر پزشکتون باید میزان دوز مصرفیتون مشخص بشه

بهاره ۲۱ مهر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من ۱۷ سالمه و ازمایش چکاب کامل داده بودم و tshرو زده بود برام۱.۴ میخواستم ببینم این طبیعه یاخیر؟؟واینکه من هر دقیقه گشنمه ام میشه و خستگی شدید و مفرط دارم چیکار باید کنم؟؟

کارشناس به اندام ۱۲ آبان ۱۴۰۰

سلام بهاره خانم عزیز عدد tsh شما طبیعیه ولی t4رو هم اعلام کنید علائمی که میگید مربوط به اختلالات تیروئید هست

مریم.الف ۱۴ مهر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من ۳۲ سال دارم متاهل هستم و کم کاری تیرویید دارم.که پزشکم برای تیروییدم روزی یک قرص و جمعه ها نصف قرص تجویز کرده اند/حدودا یکساله که دارو مصرف میکنم شش ماه اول رعایت میکردم و قرصم رو ناشتا حدودا ۳۰ الی ۴۵ دقیقه قبل از صبحانه مصرف میکردم.الان حدودا شش ماهی هست فاصله مصرف قرص با صبحانه حدودا ۱۰ دقیقه شده.و ۶ کیلو اضافه وزن پیدا کردم.میخواستم بدونم این کم شدن فاصله بین قرص و صبحانه میتونه دلیل افزایش وزنم باشه؟و اینکه سایز شکمم هم بزرگ شده.ممنون میشم راهنماییم کنید.

کارشناس به اندام ۰۵ آبان ۱۴۰۰

سلام مریم خانم عزیز امکانش هست به دلیل فاصله بین صبحانه و مصرف قرص این اتفاق بیفته چون این قرصها هورمونی هستن و میتونن روی افزایش و کاهش اشتها و همچنین روی کاهش یا افزایش وزن تاثیر بذارن

فاطمه ۰۵ مهر ۱۴۰۰

سلام وقت بخیر من باردارهستم ۶هفته و پس از بارداری کم کاری تیروئید پیداکردم.رفتم دکتر قرص دادن مصرف میکنم ولی راهکارهای دگ نداره؟یا قرص ضرری روی جنین نداره؟

کارشناس به اندام ۱۵ آبان ۱۴۰۰

سلام فاطمه خانم عزیز این تشخیص با پزشک خودتون هست که میتونید از این قرصها استفاده کنید یا خیر چون یه بحث کاملا تخصصی هست

جواد ۰۴ مهر ۱۴۰۰

عرض سلام و خدا قوت من ۲۷ سالم هست ۱۸۵ سانت قد و ۵۰ کیلو وزنم هست و به تشخیص متخصص غدد در ۱۲ سالگی کم کاری تیرویید دارم و طبق دستور قرص لووتیروکسین مصرف میکنم. چند سال پیش که از وضعیتم خسته شده بودم از متخصص غدد پرسیدم که تا کی باید قرص مصرف کنم؟ فرمودند تا آخر عمر که این مساله واقعا من رو تا حد زیادی ناراحت کرد. خیلی وقت ها سردرد میگیرم و افسرده هستم و جدیدا هم که خودمو وزن کردم به ۴۸ کیلو رسیدم. الان از دکتر کرمانی میشنوم که کم کاری تیرویید باعث چاقی میشه ، برعکس من که دچار لاغری شدید هستم و از طرفی اشتهای من هم زیاد هست. من باید چکار کنم؟ یعنی ممکنه مشکل جذب در روده هم داشته باشم؟

کارشناس به اندام ۲۲ مهر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز کم کاری تیروئید در بعضی افراد میتونه خودش رو با چاقی و در بعضی از افراد میتونه با لاغری نشون بده برای لاغریت هم از رژیمی استفاده کن که مسئله تیروئیدت رو در نظر بگیره برای دریافت رژیم افزایش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

مریم ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

عالی بود فقط یک سوال من تیروئدم خیلی بزرگ شده و منجر به خفگی میشود به دکتر مراجعه کردم برام دارو ننوشت میگه مشکلی نداری خواستم ببینم چه دارویی مصرف کنم دوزش چقدر باشه ممنون

کارشناس به اندام ۲۰ مهر ۱۴۰۰

سلام مریم خانم عزیز داروی شما باید طبق تجویز پزشکتون انجام بشه میتونی به یک متخصص دیگه هم مراجعه کنی و نظرشون رو بپرسی

زینب صفرپوریان ۱۸ شهریور ۱۴۰۰

سلام خسته نباشی من ۳۰سال دارم در اثر بیماری کم کاری تیروئید خیلی زجر میکشم چون خیلی لاغر شدم و افسردگی شدید از شما متخصص محترم تقا ضا دارم من را راهنمایی کنید ممنون

کارشناس به اندام ۰۶ مهر ۱۴۰۰

سلام زینب خانم عزیز برای برطرف شدن ناراحتیت حتما با پزشک متخصص مشورت کن و قرصهای تجویزی رو هم مصرف کن از غذاهایی استفاده کن که باعث افزایش وزنت بشه در عین حال به کم کاری تیروئیدت هم کمک کنه