تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن رو به این دلایل باید بدونید.

تفاوت کاهش سایز با کاهش وزن

قبل از اینکه تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن رو براتون بگم، باید به این موضوع اشاره کنم که کاهش وزن یک مقوله پیچیده‌ست. بعضی وقتا برنامه رو کاملا اجرا می‌کنیم ولی نتیجه‌ای که انتظارش رو داشتیم نمی‌بینیم.

گاهی هم وزنمون کاهش پیدا می‌کنه اما تغییری تو سایز نمی‌بینیم. برای کاهش سایز در وهله‌ی اول باید بدونیم که یه روش لاغری سالم و پایدار سرعت پایینی داره. ممکنه شما چند هفته برنامه رو درست اجرا کنید ولی تغییری تو وزنتون هم نبینید چه برسه به سایز.

این دقیقا همون نقطه‌‍ای هست که خیلی‌ها تسلیمش میشن و دیگه ادامه نمیدن. اما واقعیت اینه که برای رسیدن به نتیجه معمولا سه تا چهار هفته و یا حتی بیشتر زمان نیاز هست. پس باید صبور باشید و از روش‌های کاهش وزن سریع دوری کنید. درسته که تو روش‌های سریع، وزن به سرعت کم می‌شه، اما به همون سرعت هم برمی‌گرده.

تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن

وقتی درباره کاهش وزن صحبت می‌کنیم، منظور واقعیمون لاغر شدنه. یعنی می‌خوایم چربی‌های اطراف ران، باسن، شکم و بازوها از بین بره. اما نکته عجیب درباره کاهش وزن اینه که همیشه عدد روی ترازو مطرح نیست.

وزن شما ممکنه همون مقدار بمونه اما سایزتون کم بشه و این یعنی مسیر حرکت شما درسته. مشکل اینجاست که تمرکز شما روی ترازو هست و باور دارید اگر عدد روی ترازو تغییر نکنه نتیجه‌ای هم نگرفته‌اید. آگاهی از تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن دیدگاهتون رو نسبت به این موضوع تغییر می‌ده.
تفاوت کاهش سایز با کاهش وزن

می‌دونستید ترازو به ما دروغ می‌گه؟

وقتی به تازگی یه برنامه رو شروع می‌کنید، برای ادامه دادنش به انگیزه زیادی نیاز دارید. ترازو نمی‌تونه چنین انگیزه‌ای به شما بده. دلیلش هم اینه که:

1- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ ترازو همه چیز رو وزن می‌کنه.

 عددی که روی ترازو می‌بینید شامل عضله، چربی، استخوان، اندام‌ها، غذا و آب داخل بدنتونه. اما خیلی از ما تصور می‌کنیم که اون عدد داره وزن واقعی رو به ما نشون می‌ده.

2- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ تغییری که تو بدنتون اتفاق افتاده رو منعکس نمی‌کنه.

اگه ورزشکار باشید و تمرین‌های هوازی و قدرتی رو با هم انجام بدید، ممکنه سایز بدنتون کم بشه، اما تغییر چندانی تو وزنتون نبینید. به همین دلیله که می‌گیم آگاهی از تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن اهمیت داره.

3- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ انعکاسی از سلامت شما نشون نمی‌ده.

 ترازو نمی‌تونه تفاوت بین چربی و عضله رو نشون بده. این یعنی یک فرد ممکنه وزنش پایین باشه اما مقدار زیادی چربی تو بدنش وجود داشته باشه.

4- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ همیشه انگیزه‌دهنده نیست.

اگه روی وزنه برید و ببینید وزنتون تغییری نکرده چه احساسی پیدا می‌کنید؟ احتمالا در رابطه با تمام کارهایی که انجام دادید به شک می‌افتید و فکر می‌کنید که اصلا چرا خودتون رو اذیت کردید. عدد روی ترازو تمرکزتون رو از نتایجی مثل کم شدن چربی، افزایش استقامت و انرژی بدن منحرف می‌کنه.

تا اینجا متوجه شدیم معیار موفقیت کاهش سایزه نه کاهش وزن. اما گاهی مشکل اینجاست که ما نه تنها وزن کم نمی‌کنیم، بلکه سایزمون هم تغییری نمی‌کنه. اینجاست که مشکل اصلی خودش و نشون می‌ده.

5 دلیلی که سایز کم نمی‌کنید!

  • وزن آب بدن

اگه مصرف کربوهیدرات رو قطع کنید، ممکنه یه کاهش وزن سریع ولی موقت داشته باشید. چون کربوهیدرات با آب در بدنتون ذخیره میشه. در واقع وزن کم شده به خاطر آبی هست که بدنتون از دست داده و چربی‌سوزی بدن نیست. به همین علت دلیل زمانی که کربوهیدرات رو دوباره تو برنامه غذاییتون قرار می‌دین، وزنتون به سرعت برمی‌گرده. پس اگه دیدین وزنتون کم شده ولی سایزتون تغییری نکرده ممکنه دلیلش از دست دادن آب بدن باشه.

تفاوت تغییر سایز و کاهش وزن

  • ژنتیک

متخصص تغذیه، مالینا مالکانی، سخنگوی رسانه آکادمی تغذیه و رژیم درمانی معتقده کاهش وزن بدون کاهش سایز یک مسئله کاملا فردی هست و به ژنتیک بستگی داره. حتی به میزان فعالیت و نوع ورزش هم ارتباطی نداره.

  • رژیم غذایی ناصحیح

اگه رژیم سخت و کوتاه مدت بگیرید ممکنه وزنتون به طور موقت کم بشه، اما تاثیری تو سایزتون نداره. برای رسیدن به هدف باید یه برنامه‌ی ثابت کاهش کالری‌ رو شروع کنید. کاهش تدریجی مصرف کالری‌ها باعث می‌شه دچار سوء تغذیه نشید و این به معنی موفقیت در کاهش سایزه.

  • نوع چربی بدن

بدن همه‌ی افراد دارای یک نوع چربی نیست. به طور کلی دو نوع چربی داریم؛ زیر پوستی و احشایی که در ادامه بیشتر باهاشون آشنا خواهید شد.

الف- چربی زیرپوستی

این نوع چربی، زیر پوست اما قابل مشاهده‌س. بدن ما برای ساخت هورمون‌ها و حفاظت از خودش به مقدار معینی از این چربی نیاز داره.

از اونجا که موقع کاهش وزن علاوه بر چربی زیر پوستی، چربی‌های احشایی، ماهیچه‌ و مقداری آب از بدن کم می‌شه، تغییر آنچنانی در اندازه‌ یا سایز مشاهده نخواهید کرد.

ب- چربی احشایی

این نوع چربی قابل مشاهده نیست اما خطر بیشتری نسبت به چربی زیر پوستی داره. چربی احشایی در بخش عمیق تری از بدن و شکم ذخیره میشه. علاوه بر اون باعث التهاب و بیماری‌های قلبی هم میشه. خبر خوب اینه که چربی احشایی با کاهش وزن از بین میره.

با کاهش وزن، سایز هم کم می‌کنم؟؟؟
وقتی وزنتون رو کاهش می‌دید، بیشتر چربی‌ها از ناحیه شکم، پهلو و ران‌ها کم می‌شه.
ما تو رژیم دکتر کرمانی با یه رژیم اصولی و برنامه ورزشی منظم، به کاهش وزن و سایز شما کمک می‌کنیم. تضمین ما رکورددارهایی هستن که تونستن به وزن و سایز دلخواهشون برسن.

برای رسیدن به اندام ایده‌آل فرصت رو از دست نده
همین حالا ثبت نام کن
call-to-action
  • توزیع چربی

نوع توزیع چربی در بدن باعث می‌شه که در چند هفته‌ی اولِ کاهش وزن تغییری تو سایزتون دیده نشه.

زمانی که شروع به کاهش وزن می‌کنید، چربی یک ناحیه از بدن کم نمیشه بلکه این کاهش از تمام نقاط بدن صورت می‌گیره. به همین دلیله که گاهی این تغییر محسوس و قایل رویت نیست.

نوع توزیع چربی به عواملی مثل جنسیت، ژنتیک، عضلات، تغذیه و غیره بستگی داره. این چربی‌ها در آقایون بیشتر در اطراف شکم و در خانم‌ها در اطراف باسن و ران ذخیره میشه.

چگونه موفقیت‌مان را اندازه‌گیری کنیم؟

حتی اگه حاضر نیستید ترازو رو کنار بذارید از روش‌های دیگه برای حفظ انگیزه‌تون استفاده کنید. اینکه فقط در قسمت ران ها وزن کم نمی‌کنید به این معنا نیست که اصلا وزنتون کم نشده. ممکنه تغییر وزن در قسمتی رخ داده باشه که زیاد به اون اهمیت نمی‌دید. می‌تونید از روش‌های زیر برای اندازه‌گیری موفقیتتون استفاده کنید

  • ببینید لباس‌ها در تن شما چطور هستن.

اگه لباس‌هاتون گشاد شدن به این معناس که مسیر درستی در پیش گرفتید. یک شلوار تنگ انتخاب کنید و ماهی یک بار اون رو بپوشید. بعد تغییراتی که حس می‌کنید رو بنویسید. لباس‌ها هیچ وقت به شما دروغ نمی‌گن.

  • اندازه‌هاتون رو بگیرید.

برای اینکه ببینید چقدر سایز کم کردید اندازه قسمت‌های مختلف بدنتون رو بگیرید. وقتی بعد از دو هفته یا یک ماه ببینید این اندازه‌ها کاهش پیدا کرده،انگیزه‌تون چند برابر می‌شه.

تفاوت تغییر سایز و وزن

  • اهداف عملی برای خودتون تعیین کنید.

به جای اینکه نگران مقدار وزن کم‌شده یا چربی آب‌شده باشید، هر هفته تمرین‌هایی برای خودتون تعیین کنید. مطمئن باشید همین اهداف به تنهایی به کاهش وزنتون کمک می‌کنه. اگه ترازو عصبیتون می‌کنه از همین امروز بذاریدش کنار و پیشرفتتون رو با ابزار دیگه‌ای بسنجید.

4.3/5 - (142 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

مهرداد ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام من با استفاده از اپلیکیشن زیره و در مدت حدود یک سال و نیم 24 کیلو کم کردم، البته در کنار رژیم هفت روز هفته ورزش های هوازی هم داشتم. الان با توجه به اینکه حدود سه ماه است که کماکان رژیم غذایی را رعایت می کنم و سه روز هفته از هفت روز را هم به ورزش های قدرتی اختصاص دادم، نزدیک به دو کیلو افزایش وزن داشتم، گرچه تغییر سایزی ندارم. آیا چنین چیزی می تواند مربوط به تقویت بافت ماهیچه ای باشد، یا باید منتظر چاق شدن باشم مثل گذشته.

کارشناس به اندام ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام بله عزیزم میتونه بخاطر افزایش حجم عضله باشه وقتی شما رژیم ورعایت میکنید چرا وزن باید بره بالا

ساناز ۱۴ دی ۱۴۰۱

سلام من ده روزه رژیم گرفتم وزن کم نکردم اما سایز مثلا دور شکم 124بوده الان 117هست میشه راهنمایی کنید چرا وزن پاین نیومده ممنون

کارشناس به اندام ۱۵ دی ۱۴۰۱

سلام ساناز خانوم تغییرسایزهم نشانه خوبی هست که حجم عضلات بیشترشده اما چون سنگین تر هست روی ترازو خودشو نشون نمیده وزنگیری رو زودبه زود انجام ندین طبق زمانی که براتون تعریف شده برید روی ترازو به برنامتون هم پایبند باشید

تارا ک ۲۹ مرداد ۱۴۰۱

مطلب خوبی بود، ممنونم. انا سوالی برام پیش اومد. من ۴ ماه هفته‌ای ۵ بار حدود نیم ساعت تا یکساعت تردمیل بصورت چربی سوزی زدم و در کنارش تغذیه ام هم رعایت کردم. سایزم هر ماه نوشتم و روند نرولی داره اما وزنم هنوز تغییر نکرده. به نظر شما علتش چی هست؟! هبچگونه بیماری هم ندارم و حس می‌کنم عدم تغییر وزن داره روی افکارم تاثیر میگذاره

کارشناس به اندام ۳۱ مرداد ۱۴۰۱

سلام عزیزم .وقتی ورزش های قدرتی و هوازی رو انجام میدین عضلات و ماهیچه ها تقویت میشه وزن ماهیچه بیشتر از چربیه .پس اگه شما کاهش سایز رو دارید بدونید که مسیر رو درست دارین پیش میرید.وزنتون بخاطر سنگینیه عضلات هست که تغییر نمیکنه

Mahsa ۱۸ خرداد ۱۴۰۱

سلام من رژیم کالری شماری دارم طی یک هفته وزن خوبی کم کردم اما سایزم کم نشده کجای کارم اشتباهه

کارشناس به اندام ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

سلام مهسا جان شما کالری های مصرفیت رو میشماری و برای نوع کالری و تغذیت برنامه ای نداری پیشنهاد می‌کنیم از یه رژیم اصولی تغذیه برای خودت استفاده کن

الهه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

سلام من وزن کم کردم خیلی ولی سایز نه زیاد مشکلم چیه؟

کارشناس به اندام ۱۳ دی ۱۴۰۱

سلام الهه جان کم بودن فعالیت بدنی والبته نوع تغذیه ای که دارین دراین امر دخیل هست حتما ورزش اصولی رو به برنامتون اضافه کنید

Armita ۲۴ دی ۱۴۰۰

سلام وقتتون بخیر من یه سوال داشتم اگه در کنار رژیممون،ورزش هوازی و قدرتی هم داشته باشیم(پنج روز در هفته)کاهش وزن و کاهش سایز با هم اتفاق میوفتن؟

کارشناس به اندام ۲۵ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز بله دقیقا همین اتفاق میفته

فرزانه ۲۰ دی ۱۴۰۰

سلام من ۳ ماه دارم ورزش میکنم و حدود ۹ کیلو وزن کم کردم و ۱۵ سانت دور کمرم لاغر شده اما الان دو هفته هست که با وجود کم کردن حدود ۲ کیلو وزن دور شکمم۴ سانت اضاف شده نمیدونم مشکل چیه میشه راهنمایی کنید.ممنون

کارشناس به اندام ۱۳ دی ۱۴۰۱

سلام عزیزم این افزایش میتونه کاملا کاذب باشه حساسیت نداشته باشید وانقدسریع وزود وزن وسانت نگیرید تغییرات هورمونی مصرف قندهای ساده استرس و..میتونه علتش باشه

میترا ۱۸ مهر ۱۴۰۰

سلام من ۲هفتس رژیم دارم اما سایز کم نکردم ولی وزن کردم آیا رژیم اشتباست ممنونم پاسخ دهید

کارشناس به اندام ۲۸ مهر ۱۴۰۰

سلام میترا خانم عزیز از چه رژیمی دارید استفاده میکنید؟

. ۱۹ مرداد ۱۴۰۰

سلام , من لاغرم میخوام چاق شم ,وزنم زیاد شده اما تغییر سایز نداشتم و خیلی لاغر دیده میشم ,قدم ۱۶۸ و وزنم ۷۱ ممنون میشم راهنماییم کنید

کارشناس به اندام ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز برای افزایش وزن از غذاهای پرکالری و سالم مثل سیب زمینی و ماکارونی و حبوبات استفاده کن از مولتی ویتامینها و آهن و زینک هم برای افزایش اشتهات و در نهایت برای افزایش وزن وسایزت کمک بگیر

Z ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

سلام من حدود ٣ ماهه رژيم ميگيرم وزنم نمياد پايين ولي سايز كم ميكنم ميشه راهنمايي كنيد چطوري ميتونم وزنمم بيارم پايين

کارشناس به اندام ۱۰ خرداد ۱۴۰۰

دوست خوبم کاهش سایز هم معیاری برای موفقیت شما در روند کاهش وزنه گاهی اوقات حجم چربی های آب شده به ماهیچه تبدیل می شه و همین موضوع موجب می شه عددی که روی ترازو ببینید با سایز شما همخوانی نداشته باشه

هستی ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

سلام ،واقعا ممنونم مطالب ذکر شده کامل بود من خودم ورزش میکنم کاملا کاهش سایز چشمگیری داشتم ولی اصلا از وزنم کم نشده وا این موضوع ناراحتم میکرد ،اما حالا با خواندن این مطالب مطمئن شدم که کارم درسته وبا قدرت بیشتر ادامه میدم ،ممنونم

کارشناس به اندام ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

🙏🌸🌸

فریبا ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

ممنونم .مشکلم حل شد