تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن رو به این دلایل باید بدونید.

قبل از اینکه تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن رو براتون بگم، باید به این موضوع اشاره کنم که کاهش وزن یک مقوله پیچیده‌ست. بعضی وقتا برنامه رو کاملا اجرا می‌کنیم ولی نتیجه‌ای که انتظارش رو داشتیم نمی‌بینیم. گاهی هم وزنمون کاهش پیدا می‌کنه اما تغییری تو سایز نمی‌بینیم. برای کاهش سایز در وهله‌ی اول […]

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 28596

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

تفاوت کاهش سایز با کاهش وزن
میانگین امتیاز 4.3 از 5

قبل از اینکه تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن رو براتون بگم، باید به این موضوع اشاره کنم که کاهش وزن یک مقوله پیچیده‌ست. بعضی وقتا برنامه رو کاملا اجرا می‌کنیم ولی نتیجه‌ای که انتظارش رو داشتیم نمی‌بینیم.

گاهی هم وزنمون کاهش پیدا می‌کنه اما تغییری تو سایز نمی‌بینیم. برای کاهش سایز در وهله‌ی اول باید بدونیم که یه روش لاغری سالم و پایدار سرعت پایینی داره. ممکنه شما چند هفته برنامه رو درست اجرا کنید ولی تغییری تو وزنتون هم نبینید چه برسه به سایز.

این دقیقا همون نقطه‌‍ای هست که خیلی‌ها تسلیمش میشن و دیگه ادامه نمیدن. اما واقعیت اینه که برای رسیدن به نتیجه معمولا سه تا چهار هفته و یا حتی بیشتر زمان نیاز هست. پس باید صبور باشید و از روش‌های کاهش وزن سریع دوری کنید. درسته که تو روش‌های سریع، وزن به سرعت کم می‌شه، اما به همون سرعت هم برمی‌گرده.

تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن

وقتی درباره کاهش وزن صحبت می‌کنیم، منظور واقعیمون لاغر شدنه. یعنی می‌خوایم چربی‌های اطراف ران، باسن، شکم و بازوها از بین بره. اما نکته عجیب درباره کاهش وزن اینه که همیشه عدد روی ترازو مطرح نیست.

وزن شما ممکنه همون مقدار بمونه اما سایزتون کم بشه و این یعنی مسیر حرکت شما درسته. مشکل اینجاست که تمرکز شما روی ترازو هست و باور دارید اگر عدد روی ترازو تغییر نکنه نتیجه‌ای هم نگرفته‌اید. آگاهی از تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن دیدگاهتون رو نسبت به این موضوع تغییر می‌ده.
تفاوت کاهش سایز با کاهش وزن

می‌دونستید ترازو به ما دروغ می‌گه؟

وقتی به تازگی یه برنامه رو شروع می‌کنید، برای ادامه دادنش به انگیزه زیادی نیاز دارید. ترازو نمی‌تونه چنین انگیزه‌ای به شما بده. دلیلش هم اینه که:

1- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ ترازو همه چیز رو وزن می‌کنه.

 عددی که روی ترازو می‌بینید شامل عضله، چربی، استخوان، اندام‌ها، غذا و آب داخل بدنتونه. اما خیلی از ما تصور می‌کنیم که اون عدد داره وزن واقعی رو به ما نشون می‌ده.

2- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ تغییری که تو بدنتون اتفاق افتاده رو منعکس نمی‌کنه.

اگه ورزشکار باشید و تمرین‌های هوازی و قدرتی رو با هم انجام بدید، ممکنه سایز بدنتون کم بشه، اما تغییر چندانی تو وزنتون نبینید. به همین دلیله که می‌گیم آگاهی از تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن اهمیت داره.

3- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ انعکاسی از سلامت شما نشون نمی‌ده.

 ترازو نمی‌تونه تفاوت بین چربی و عضله رو نشون بده. این یعنی یک فرد ممکنه وزنش پایین باشه اما مقدار زیادی چربی تو بدنش وجود داشته باشه.

4- تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن؛ همیشه انگیزه‌دهنده نیست.

اگه روی وزنه برید و ببینید وزنتون تغییری نکرده چه احساسی پیدا می‌کنید؟ احتمالا در رابطه با تمام کارهایی که انجام دادید به شک می‌افتید و فکر می‌کنید که اصلا چرا خودتون رو اذیت کردید. عدد روی ترازو تمرکزتون رو از نتایجی مثل کم شدن چربی، افزایش استقامت و انرژی بدن منحرف می‌کنه.

تا اینجا متوجه شدیم معیار موفقیت کاهش سایزه نه کاهش وزن. اما گاهی مشکل اینجاست که ما نه تنها وزن کم نمی‌کنیم، بلکه سایزمون هم تغییری نمی‌کنه. اینجاست که مشکل اصلی خودش و نشون می‌ده.

5 دلیلی که سایز کم نمی‌کنید!

  • وزن آب بدن

اگه مصرف کربوهیدرات رو قطع کنید، ممکنه یه کاهش وزن سریع ولی موقت داشته باشید. چون کربوهیدرات با آب در بدنتون ذخیره میشه. در واقع وزن کم شده به خاطر آبی هست که بدنتون از دست داده و چربی‌سوزی بدن نیست. به همین علت دلیل زمانی که کربوهیدرات رو دوباره تو برنامه غذاییتون قرار می‌دین، وزنتون به سرعت برمی‌گرده. پس اگه دیدین وزنتون کم شده ولی سایزتون تغییری نکرده ممکنه دلیلش از دست دادن آب بدن باشه.

تفاوت تغییر سایز و کاهش وزن

  • ژنتیک

متخصص تغذیه، مالینا مالکانی، سخنگوی رسانه آکادمی تغذیه و رژیم درمانی معتقده کاهش وزن بدون کاهش سایز یک مسئله کاملا فردی هست و به ژنتیک بستگی داره. حتی به میزان فعالیت و نوع ورزش هم ارتباطی نداره.

  • رژیم غذایی ناصحیح

اگه رژیم سخت و کوتاه مدت بگیرید ممکنه وزنتون به طور موقت کم بشه، اما تاثیری تو سایزتون نداره. برای رسیدن به هدف باید یه برنامه‌ی ثابت کاهش کالری‌ رو شروع کنید. کاهش تدریجی مصرف کالری‌ها باعث می‌شه دچار سوء تغذیه نشید و این به معنی موفقیت در کاهش سایزه.

  • نوع چربی بدن

بدن همه‌ی افراد دارای یک نوع چربی نیست. به طور کلی دو نوع چربی داریم؛ زیر پوستی و احشایی که در ادامه بیشتر باهاشون آشنا خواهید شد.

الف- چربی زیرپوستی

این نوع چربی، زیر پوست اما قابل مشاهده‌س. بدن ما برای ساخت هورمون‌ها و حفاظت از خودش به مقدار معینی از این چربی نیاز داره.

از اونجا که موقع کاهش وزن علاوه بر چربی زیر پوستی، چربی‌های احشایی، ماهیچه‌ و مقداری آب از بدن کم می‌شه، تغییر آنچنانی در اندازه‌ یا سایز مشاهده نخواهید کرد.

ب- چربی احشایی

این نوع چربی قابل مشاهده نیست اما خطر بیشتری نسبت به چربی زیر پوستی داره. چربی احشایی در بخش عمیق تری از بدن و شکم ذخیره میشه. علاوه بر اون باعث التهاب و بیماری‌های قلبی هم میشه. خبر خوب اینه که چربی احشایی با کاهش وزن از بین میره.

با کاهش وزن، سایز هم کم می‌کنم؟؟؟
وقتی وزنتون رو کاهش می‌دید، بیشتر چربی‌ها از ناحیه شکم، پهلو و ران‌ها کم می‌شه.
ما تو رژیم دکتر کرمانی با یه رژیم اصولی و برنامه ورزشی منظم، به کاهش وزن و سایز شما کمک می‌کنیم. تضمین ما رکورددارهایی هستن که تونستن به وزن و سایز دلخواهشون برسن.

برای رسیدن به اندام ایده‌آل فرصت رو از دست نده
همین حالا ثبت نام کن
call-to-action
  • توزیع چربی

نوع توزیع چربی در بدن باعث می‌شه که در چند هفته‌ی اولِ کاهش وزن تغییری تو سایزتون دیده نشه.

زمانی که شروع به کاهش وزن می‌کنید، چربی یک ناحیه از بدن کم نمیشه بلکه این کاهش از تمام نقاط بدن صورت می‌گیره. به همین دلیله که گاهی این تغییر محسوس و قایل رویت نیست.

نوع توزیع چربی به عواملی مثل جنسیت، ژنتیک، عضلات، تغذیه و غیره بستگی داره. این چربی‌ها در آقایون بیشتر در اطراف شکم و در خانم‌ها در اطراف باسن و ران ذخیره میشه.

چگونه موفقیت‌مان را اندازه‌گیری کنیم؟

حتی اگه حاضر نیستید ترازو رو کنار بذارید از روش‌های دیگه برای حفظ انگیزه‌تون استفاده کنید. اینکه فقط در قسمت ران ها وزن کم نمی‌کنید به این معنا نیست که اصلا وزنتون کم نشده. ممکنه تغییر وزن در قسمتی رخ داده باشه که زیاد به اون اهمیت نمی‌دید. می‌تونید از روش‌های زیر برای اندازه‌گیری موفقیتتون استفاده کنید

  • ببینید لباس‌ها در تن شما چطور هستن.

اگه لباس‌هاتون گشاد شدن به این معناس که مسیر درستی در پیش گرفتید. یک شلوار تنگ انتخاب کنید و ماهی یک بار اون رو بپوشید. بعد تغییراتی که حس می‌کنید رو بنویسید. لباس‌ها هیچ وقت به شما دروغ نمی‌گن.

  • اندازه‌هاتون رو بگیرید.

برای اینکه ببینید چقدر سایز کم کردید اندازه قسمت‌های مختلف بدنتون رو بگیرید. وقتی بعد از دو هفته یا یک ماه ببینید این اندازه‌ها کاهش پیدا کرده،انگیزه‌تون چند برابر می‌شه.

تفاوت تغییر سایز و وزن

  • اهداف عملی برای خودتون تعیین کنید.

به جای اینکه نگران مقدار وزن کم‌شده یا چربی آب‌شده باشید، هر هفته تمرین‌هایی برای خودتون تعیین کنید. مطمئن باشید همین اهداف به تنهایی به کاهش وزنتون کمک می‌کنه. اگه ترازو عصبیتون می‌کنه از همین امروز بذاریدش کنار و پیشرفتتون رو با ابزار دیگه‌ای بسنجید.

تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن رو به این دلایل باید بدونید. - 10 - تفاوت کاهش سایز و کاهش وزن - رژیم تناسب اندام

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1399/06/24

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
دریا 1403/04/13

سلام من توی بیست روز رژیم کاهش سایز داشتم و سه کیلو کم کردم الان بعد از اون بیست روز بازهم همون رژیم رو ادامه دادم اما اصلا کاهش سایز نداشتم دلیلیش چیه؟ ممکنه وزن کم شده باشه اما سایز نه؟

کارشناس به اندام 1403/04/14

سلام عزیزم روند لاغری وکاهش سایز همیشه یکسان نیست حتما فعالیت بدنی رو هم انجام بدین

ناشناس 1403/04/11

سلام خسته نباشید من حدود یک ماه با رژیم و ورزش سایزم کاهش پیدا کرده ولی وزنم کلا ۳ کیلو کم شده . همین راه رو ادامه بدم؟ اگر ادامه بدم وزنم هم کاهش پیدا میکنه ؟

کارشناس به اندام 1403/04/12

سلام سلامت باشید عزیزم تغییرتون عالی بوده بله همین روند و ادامه بدین

-ma 1403/04/06

سلام خسته نباشید من یکساله که پیگیری لاغری هستم 18 سالمه و وزنم به شدت بالاس کم کردم چند وقت پیش 6 کیلو تو 3 ماه ولی با اینکه تغذیه رعایت کردم و کم و بیش ورزش هم داشتم الان دوباره به وزن قبلی برگشتم شما پیشنهاد میدین چیکار کنم ؟؟

کارشناس به اندام 1403/04/07

سلام سلامت باشید عزیزم رژیم اصولی مناسب خودتون بگیرید تا عادت ها والگوی خوردن اصلاح بشه وقتی وزن کم شد تثبیت و مقدار وحجم ها رو هم بگیرید ومنظم ورزش انجام بدین برای رژیم میتونین روی لینک کلیک کرده وثبت نام کنید

الهام 1403/03/17

باسلام

کارشناس به اندام 1403/03/18

سلام عزیزم

-الهام 1403/03/17

باسلام و خسته نباشید من ۳۶ سالمه و ۷۲ کیلو وزن و قد ۱۶۳ دارم،یک بارداری دوقلو ویک بارداری تک قلو داشتم،دور شکم ۱۰۳ هستش،بعد از بارداری دوم شکم بزرگ دارم به طوریکه همه فکر میکنن دوباره حامله ام،میخواستم بپرسم علاوه بر رژیم غذایی چه ورزشی داشته باشم که فقط شکمم کوچیک بشه چون بقیه بدنم لاغر هست؟

کارشناس به اندام 1403/03/18

سلام سلامت باشید عزیزم ورزشتون هوازی کنار قدرتی باید انجام بدین همه بدن درگیر میشه بیشتر شکم

-شایان 1403/02/13

سلام ممنون میشم جواب بدید من فیتنس کار میکنم الان دو کیلو وزن اضافه کردم اما سایزم کم شده مشکل چیه؟ واینکه برای سنین زیر ۱۸ سال مکمل نیازه ؟چه مکملی؟مکمل ضرر هم داره؟

کارشناس به اندام 1403/02/14

سلام عزیزم شما قدرتی کارمیکنه حجم عضله بیشتر شده به همین خاطر وزن رفته بالا ولی سایزی کم شدین نه مکمل نیاز نیست

. 1402/12/25

سلام من توی ۳ ماه سایزم خیلی کم شده لباسام گشاد شده جوری ک همه میگن لاغر شدی. ولی وزنم بعد ۳ ماه فقط ۲۰۰ گرم کم شده. چرا😑؟

کارشناس به اندام 1402/12/26

سلام حجم عضلات بیشترشده عزیزم وعالیه

-مبینا 1402/12/15

سلام من وزنم ۴ کیلو کم شده ولی سایزم بیشتر میشه راهنماییم کنین ک چی بخورم چی نخورم چیکار کنم ک سایزم بیاد پایین؟؟

کارشناس به اندام 1402/12/16

سلام عزیزم باید ورزش وفعالیت بدنی داشته باشید و پروتئین مصرفی رو بیشتر کنید

-جمالی 1402/12/01

سلام من توی ۸ روز ۶ کیلو وزن کم کردم با رژیم تغذیه ..داخل رژیمم برنج مرغ همه چیز داشتم بنظرتون این روش صحیح هستش؟

کارشناس به اندام 1402/12/02

سلام عزیزم همه غذاها رو داشته باشید ومکمل هم مصرف بشه بله

-شادی 1402/11/27

سلام من سه ماهه تی ار ایکس کار میکنم سه سایز کم کردم و باسن و رانم بجای اینکه کم بشه بیشترم شده سایزش....وزنمم همش ۱ کیلو کم شدع ۶۴ بودم شده ۶۳ غذامم کمتر کردم حالا چکار کنم ورزشمو عوض کنم برم هوازی یا همینو ادامه بدم ؟؟؟ ۲۵ سالمه قدمم ۱۵۴ وزنم ۶۳

کارشناس به اندام 1402/11/28

سلام عزیزم ورزش به این صورت بوده این قسمت بیشتر در گیرشده وتغییر رو شاهد بودین

-رویا 1402/11/16

سلام ممنون میشم اگه به سوال من جواب بدید طبق یه رژیم اصولی بعد از یه ماه مثلا نهصد گرم فقط چربی آب شده و عضله سازی هم شکل نگرفته اما دور شکم ده سانت کمتر شده چطور این اتفاق میفته؟؟؟؟

کارشناس به اندام 1402/11/17

سلام عزیزم شما اگر ورزش هم نکرده باشید درکنار چربی اب میان بافتی ماهیچه فعال وغیرفعال هم از دست دادین که روی سایز تاثیر داشته

- 1402/11/10

سلام من 28سالمه قرص متفورمین میخورم و باعث شده اشتهام کم بشه وهمه بهم گفتن لاغر شدی ولی ترازو اینو نمیگه خواستم بدونم میشه ب ترازو اعتماد کرد یانه؟

کارشناس به اندام 1402/11/11

سلام عزیزم اگر سالم باشه که بله ورزش میکنید ؟

- 1402/11/04

سلام من شونزده سالمه و دارم رژیم میگیرم به نظرتون با سنم خوبه رژیم بگیرم الان؟

کارشناس به اندام 1402/11/05

سلام بله عزیزم بعداز۱۰سالگی میتونین رژیم بگیرید

-ناهید 1402/11/04

سلام من شونزده سالمه و یک هفته ای هست دارن رژیم میگیرم و حدودا دو کیلو کم کردم رژیم هم خودم همینجوری بدون رفتن به متخصص دارم میگیرم الان برای فردا صبح که یه تخم مرغ آب پز و فلفل و یه کف دست نون بربری و چایی بدون قند برای ناهار هم پرتقال و سیب و برای شام هم شام هم اسفناج با یه نون لواشی میخورم به نظرتون این اوکیه؟

کارشناس به اندام 1402/11/05

سلام نه عزیزم برنامه اصولی رو ندارین بدن با کمبود املاح و ویتامین ها روبرو میشه

-پریسا 1402/10/11

سلام من ۲۵ سالمه قدم ۱۵۵ و وزنم ۶۳ من از وزنم راضی ام ولی شکمم خیلی بزرگه به حدی که هر کس منو میبینه فکر میکنه ۵ ۶ ماهه باردارم چیکار کنم فقط شکمم کوچیک بشه لازم به ذکره که ما ارثی شکم بزرگ داریم ولی بقیه خانواده چون قدشون بلنده نشون نمیده

کارشناس به اندام 1402/10/12

سلام عزیزم شما اضافه وزن دارین دوسوم اضافه وزن هم درناحیه شکم و پهلو هست باید رژیم کنار ورزش و شروع کنید

-زهرا 1402/10/05

سلام من چند نفر گفتن بهم ۱۷ سالمه و قدم ۱۶۶ و وزنم ۶۵ هست ۵ ماهه بدنسازی کار میکنم و فقط ۱ کیلو کم کردم ولی خب وقتی به بقیه میگم ۶۵ کیلو هستم میگن نمیخوره. میگن انگار ۷۰ کیلو هستی علتش چیه یعنی چی اینو میدونم که وقتی یکی وزنش زیاد اما انگار کمه خیلی یعنی عضله هاش خیلی قوی هست و چربی کمی داره اما مال من بر عکسشه

کارشناس به اندام 1402/10/06

سلام عزیزم استخوان بندی وفرم بدنی افراد خیلی باهم فرق میکنه

-ریحانه 1402/09/11

سلام من ۲۰ سالمه یک ماهو نیم باشگاه رفتم و حدود ۳ کیلو کم کردم و سایز هم کم کردم اما بعد چند ماه ک باشگاه رو رها کردم و ادامه ندادم وزنم تغییر نکرده بود اما سایزم به سایز قبلی ک بودم تغییر کرد علتش چیه؟

کارشناس به اندام 1402/09/12

سلام عزیزم دریافتی با نیازبدن برابر بوده وبی تحرکی وبرگشتن به حالت قبل عضلات علت تغییرسایزه

-هلیا 1402/09/08

سلام من ۱۷ سالمه سه ماهه باشگاه رو شروع کردم و با دستگاه کار میکنم و سعی میکنم غذای کمتری مصرف کنم مثلا یه کف دست نون یا ۶ قاشق سر خالی برنج بعلاوه ۱۰۰ گرم گوشت یا مرغ یا چند قاشق خورشت وزنم از ۸۴ کیلو به ۷۹ رسیده اما در سایز تغییر خاصی نیست فقط یکی دو سایز کم شده دلیل اینکه وزنم کم میشه اما سایز نه چیه ؟

کارشناس به اندام 1402/09/09

سلام عزیززم هر چندکیلو یک تغییری درسایز ایجادمیکنه نتیجه خوب بوده

-m 1402/07/25

سلام من ۱۴ سالمه یک هفتس که رژیم گرفتم روزی دو تا سیب میخورم و فقط ظهر ها غذا تغییری احساس نمیکنم بنظرتون دارم اشتباه انجام میدم؟

کارشناس به اندام 1402/07/26

سلام بله رژیمی که دارین عزیزم اشتیاه هست شما حتی نیاز اولیه بدن وتامین نمیکنید متابولیسم پایین میاد

-محمد 1402/07/12

سلام خسته نباشید من ۱۷سالم هست قدم ۱۷۶ هست .من شهریور تابستان سال پیش ۹۵کیلو بودم و با طناب زدن از شهریور ۱۴۰۱تا همین مهر ۱۴۰۲ درست ۳۵ کیلو وزن کم کردم .بدون یک روز تعطیل طناب میزنم و خیلی دوست دارم و الان از ۹۵کیلو به ۶۰رسیدم وبدنم ازچربی به عظله خالص تبدیل شده .فقط یک مشکل دارم که واقعا داره روحمو آزار میده .به شدت رو وزنم حصاص شدم روزی کم کم ده بار میرم رو ترازو .حتی یک لیوان آب رو که میخورم میرم رو ترازو.وزنم طی شبانه روز اصلا نمی‌زارم از ۶۱بالا تر بره چون وقتی طی شبانه رو آب غذا که میخورم تقریبا از ۶۰ می‌ره رو ۶۱.یه دویست گرم بیشتر که میشم مثلا وقتی ۶۱/۲۰۰ اعصابام بهم میریزه سریع میرم طناب میزنم تا اون دویست گرم یا ۳۰۰گرم کم بشه تا ذهنم آرام بشه برنامه ورزشی من اینجوری ۴روز هفته طناب و سه روز هفته باشگاه بوکس میرم اما وقتی یکم که مثلا وزنم بعد خوردن یک لیوان آب یا غذا بیشتر میشه سریع طناب میزنم کم شه .بشدت وسواس گرفتم و فقط روی ترازو میرم .وقتی وزنم دویست یا صیصد گرم که می‌ره بالا باعث تغییر سایز بدنم میشه یا فقط وزن بدنم میره بالا و هیچ ربطی به سایز نداره ؟لطفا جواب منو بدید چون بدجور حساس شدم . آیا این کار درسته که همون برنامه روزانه ورزشی رو برم و به وزن اهمیت ندم ؟ و در ضمن خوراکی و چیز های قن چربی دار استفاده نمیکنم .فقط بهم بگید الان مثلا ۵۰۰سی سی آب میخورم وزنم می‌ره بالا این بالا رفتن وزن نشانه تغییر سایزه یا اصلا ربطی به تغییر سایز نداره؟

کارشناس به اندام 1402/07/13

سلام سلامت باشید عزیزم شما هرچیزی بخورید وزن کاذب میره بالا تا هضم وگوارشش انجام بشه اصلا حساسیت به خرج ندین چون این وسواس بیشتر روحتون وازار میده پرهیزدارین ورزشم میکنید چی ازاین بهتر