درمان جوش کمر با چند روش آسان و موثر؛ چگونه از جوش‌های کمر خلاص شویم؟

درمان جوش کمر می‌تواند به یک چالش‌ دردسرساز برای بسیاری از افراد تبدیل شود. متأسفانه ظهور جوش‌های بدن به سال‌های نوجوانی محدود نمی‌شود. آکنه می‌تواند در هر سنی به دلایل مختلف ایجاد شود. جوش‌ها می‌توانند در هر قسمتی از بدن از جمله پشت و کمر افراد ظاهر شوند. اما چه چیزی باعث جوش کمر می‌شود؟ […]

جوش‌ها می‌توانند در هر قسمتی از بدن از جمله پشت و کمر افراد ظاهر شوند.
میانگین امتیاز 4.6 از 5

زمان مطالعه 46 دقیقه

تعداد بازدید 41375

تاریخ انتشار

درمان جوش کمر می‌تواند به یک چالش‌ دردسرساز برای بسیاری از افراد تبدیل شود. متأسفانه ظهور جوش‌های بدن به سال‌های نوجوانی محدود نمی‌شود. آکنه می‌تواند در هر سنی به دلایل مختلف ایجاد شود. جوش‌ها می‌توانند در هر قسمتی از بدن از جمله پشت و کمر افراد ظاهر شوند. اما چه چیزی باعث جوش کمر می‌شود؟ روش‌های درمان و پیشگیری از آن‌ چیست؟ ما در این مقاله علاوه بر پاسخ به این پرسش‌ها به معرفی بهترین و بدترین موادغذایی موثر بر درمان جوش‌های ناخواسته روی کمر نیز پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

آکنه یا جوش کمر چیست؟

گاهی کیست‌های بزرگ و نرم ممکن در قسمت کمر شکل بگیرند. اینها ممکن است بدون دست کاری خود به خود  بترکند و یا خوب شوند. پوستی که تحت تاثیر آکنه قرار گرفته ممکن است هنگام لمس، نرم، دردناک و یا گرم باشد. شدت آکنه کمر متفاوت است. نوع خفیف آن شامل چند نقطه است که در آنها جوش‌های سرسفید، سرسیاه و یا چرکی دیده می‌شود، اما آکنه شدید شامل بسیاری از قسمت‌های کمر می‌شود که تحت تاثیر کیست قرار گرفته‌اند.

آکنه شدید شامل بسیاری از قسمت‌های کمر می‌شود که تحت تاثیر کیست قرار گرفته‌اند.

آکنه شدید شامل بسیاری از قسمت‌های کمر می‌شود که تحت تاثیر کیست قرار گرفته‌اند.

حقایقی درباره جوش کمر

 • پوست چرب، جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید، نقاط قرمز، جوش‌های حاوی چرک زرد و زخم‌ها همگی از شاخصه‌های آکنه روی کمر هستند.
 • افرادی که مستعد به آکنه هستند غدد تولید کننده چربی دارند که به برخی هورمون‌ها حساسند.
 • درمان‌های زیادی برای آکنه وجود دارد از جمله داروهای موضعی و قرص‌ها.
 • در مورد آکنه‌های خفیف می‌توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه استفاده کنید تا مشکل به مرور حل شود.

انواع جوش کمر کدامند؟

برای درمان جوش کمر ابتدا نیاز به شناسایی نوع جوش است. عمده‌ترین جوش‌هایی که می‌توانند روی پشت و کمر ایجاد شوند، عبارتند از:

جوش‌های سرسفید روی کمر

جوش‌های سرسفید که به آن کومدون‌های بسته نیز گفته می‌شود، زمانی ایجاد می‌شوند که یک فولیکول مسدود شده و چربی زیر پوست باقی بماند. در این‌صورت یک برآمدگی سفید به نام جوش پدیدار می‌شود.

جوش‌های سرسیاه روی کمر

هنگامی که یک فولیکول مسدود شده روی سطح پوست باز می‌شود، نوعی جوش به نام جوش سرسیاه تشکیل می‌دهد که کومدون باز نیز نام دارد. ظاهر نوک سیاه این جوش‌ها به دلیل واکنش بین سبوم و هوا است، نه به این دلیل که فولیکول با مواد آلوده پر شده باشد.

پاپول (سفت دانه) روی کمر

ضایعات آکنه‌ای که به صورت برجستگی‌های صورتی کوچک روی پوست ظاهر شده و گاهی حساسیت برانگیز هستند، پاپول نامیده می‌شوند. این نوع آکنه حاوی چرک نیست و زمانی ایجاد می‌شود که فولیکول موی مسدود شده ملتهب شود.

پوسچول روی کمر

پوسچول یک پاپول سفید یا زرد رنگ پر از چرک است که پایه آن قرمز شده است. تجمع گلبول‌های سفید باعث پر شدن پوسچول با چرک می‌شود.

ندول روی کمر

این نوع آکنه زمانی ایجاد می‌شود که باکتری در فولیکول مو گیر کند. ندول غالبا در عمق زیر سطح پوست ایجاد می‌شود. ندول‌ها سفت و دردناک‌اند و باعث آسیب بافتی و در نتیجه پاسخ التهابی می‌شوند.

پوستی که تحت تاثیر آکنه قرار گرفته ممکن است هنگام لمس، نرم، دردناک و یا گرم باشد.

پوستی که تحت تاثیر آکنه قرار گرفته ممکن است هنگام لمس، نرم، دردناک و یا گرم باشد.

کیست روی کمر

کیست‌ها بزرگ‌تر و پر از چرک بوده و زمانی ایجاد می‌شوند که باکتری در فولیکول مو گیر کند. به این ترتیب، عفونت عمیق‌تر به پوست گسترش می‌یابد و در نتیجه، یک توده دردناک ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد اسکار دائمی شود.

علل کلی جوش کمر

دلایل زیادی وجود دارد که افراد دچار جوش کمر می‌شوند، بنابراین برای درمان جوش کمر مهم است که علل آن نیز شناخته شود. بدن در غدد متصل به فولیکول‌های مو، روغنی به نام سبوم تولید می‌کند. سبوم فولیکول‌های مو را به سمت بالا حرکت می‌دهد تا بر رطوبت پوست و مو بیفزاید. بروز جوش‌ها از جمله جوش‌های کمر علاوه بر سبوم اضافی و سلول‌های مرده پوست، دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه به آن‌ها پرداخته می‌شود.

 • ژنتیک
 • هورمون‌ها
 • تغییرات هورمونی
 • داروها
 • قارچ‌ها: از عوارض جانبی برخی داروها یا مکمل‌ها، به‌ویژه انواع هورمونی مانند داروهای ضدافسردگی هستند.
 • تعریق بیش از حد
 • مواد شیمیایی باقیمانده روی پوست: برخی از مواد شیمیایی موجود در شامپوها و نرم کننده‌ها می‌توانند باکتری‌ها را به دام بیندازند و زمینه مناسبی برای رشد باکتری ایجاد کنند.
 • استرس: یک مطالعه در سال 2003 در دانشگاه استنفورد نشان داد تغییرات در شدت آکنه با افزایش استرس ارتباط زیادی دارد و نشان می‌دهد استرس عاطفی ناشی از منابع خارجی ممکن است تاثیر قابل توجهی بر آکنه داشته باشد.
 • کمبود خواب: بی‌خوابی نه تنها روی خلق و خوی فرد اثر می‌گذارد، بلکه یک محرک ثابت شده برای بروز آکنه است و حتی می‌تواند مانع درمان جوش کمر نیز بشود. کمبود خواب به شدت با آکنه ناشی از تغییرات هورمونی، به‌ویژه کورتیزول مرتبط است. در طول خواب، سطح کورتیزول بدن به‌طور طبیعی کاهش می‌یابد. خواب بسیار کم یا بی‌کیفیت می‌تواند این روند را متوقف نموده، استرس را افزایش داده و آکنه را بدتر کند.
 • برخی از محصولات آرایشی: به ویژه آن دسته که “کومدوژنیک” یا مسدود کننده منافذ هستند.
 • محصولات مراقبت از مو (به‌خصوص اگر آکنه در نزدیکی خط مو باشد)
 • برخی داروها
 • کمبود ویتامین D: یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که کمبود ویتامین D در بین مبتلایان به آکنه شایع‌تر است.
یکی از دلایل ایجاد جوش کمر، تعریق بیش از حد است.

یکی از دلایل ایجاد جوش کمر، تعریق بیش از حد است.

علت جوش کمر در مردان چیست؟

جوش کمر فقط برای نوجوانان نیست. در واقع، هر کس در هر سنی ممکن است به این معضل مبتلا شود و هورمون‌ها از جمله تستوسترون مسئول بخشی از این قضیه در مردان هستند. تستوسترون به دسته‌ای از هورمون‌های جنسی مردانه به نام آندروژن تعلق دارد که می‌تواند با تحریک بیش از حد غدد چربی باعث ایجاد آکنه شود. این هورمون مردانه همچنین می‌تواند سلول‌های پوستی که فولیکول‌های مو را پوشانده‌اند، تغییر داده و باعث چسبندگی آن‌ها و مسدود شدن منافذ گردد. غدد ریز داخل منافذ پوست روغنی به نام “سبوم” تولید می‌کنند که باعث مسدود شدن فولیکول‌ها و تولید جوش در ناحیه کمر می‌شود. تستوسترون با افزایش تولید سبوم، آن را به عامل اصلی آکنه تبدیل می‌کند.

برای اکثر مردان تغییرات در سطح هورمون باعث بروز جوش کمر می‌شود که برای درمان جوش کمر هورمونی نیز لازم است آزمایشاتی توسط پزشک انجام شود. مسدود شدن منافذ، گاهی اوقات باعث رشد باکتری‌ها شده و در مجموع، هر دو این مشکلات منجر به ایجاد جوش می‌شوند. علاوه بر تستوسترون بیش از حد (هورمون جنسی مردانه)، افزایش کورتیزول (هورمون استرس) نیز در مردان منجر به ایجاد جوش کمر می‌شود. البته سایر هورمون‌های استروئیدی و متابولیت‌های آن‌ها نیز ممکن است در این موضوع نقش داشته باشند. تستوسترون در زنان، نقش محدودتر و در عین حال مهم‌تری ایفا می‌کند. این هورمون در زنان به تراکم استخوان، عملکرد تخمدان‌ها و احتمالاً میل جنسی کمک می‌کند.

یک بررسی در سال 2011 گزارش داد که بیماران مبتلا به آکنه نسبت به افراد سالم تستوسترون بیشتری در پوست تولید می‌کردند. داروهای استروئیدی نیز همانند تستوسترون، فعالیت غدد چربی پوست را افزایش داده و به آکنه کمک می‌کنند. تستوسترون پایین معمولا باعث ایجاد جوش نمی‌شود، اما درمان تستوسترون پایین با مصرف داروهای حاوی تستوسترون ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث بروز جوش در ناحیه پشت و کمر مردان شود. علاوه بر این، بروز جوش و نیاز به درمان جوش کمر در مردانی که پدران‌شان آکنه شدید داشتند نیز بیشتر مشاهده می‌شود. برخی از داروها مانند لیتیوم که اختلال دوقطبی را درمان می‌کند و کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون نیز می‌توانند باعث ایجاد آکنه شوند.

علت جوش کمر در زنان چیست؟

تغییرات هورمونی طبیعی مانند تغییراتی که در دوران بلوغ و نوجوانی رخ می‌دهد، می‌تواند تولید چربی پوست در زنان را افزایش داده و منجر به بروز جوش در ناحیه کمر و پشت شود. دقیقاً مانند آکنه در نوجوانان و مردان، آکنه زنان نیز غالبا پایه هورمونی دارد و به‌ویژه در دوران قاعدگی، بارداری و حتی یائسگی رایج است. اگرچه تستوسترون به عنوان یک هورمون مردانه در نظر گرفته می‌شود، اما تخمدان‌های زنانه نیز آن را در مقادیر کم تولید می‌کنند. اکثر زنان مبتلا به آکنه سطح تستوسترون طبیعی دارند، اما در مورد زنانی که علائم دیگری از تستوسترون بالا و غیرطبیعی مانند موهای زائد صورت یا بدن، صدای کلفت و دوره‌های قاعدگی نامنظم را طی می‌کنند، ممکن است نیاز به آزمایش هورمونی باشد.

نوسانات هورمونی مرتبط با استروژن و پروژسترون نیز در زنان شایع است. شروع، توقف یا تغییر یک قرص ضدبارداری یا IUD می‌تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن آکنه شود و نیاز به درمان جوش کمر را تشدید کند. این جوش‌ها حتی ممکن است ماه‌ها پس از این تغییرات ایجاد شوند. همچنین، جوش کمر هورمونی در زنان می‌تواند با تستوسترون، سایر هورمون‌های استروئیدی یا متابولیت‌های آن‌ها و نیز با عدم تعادل هورمونی یا چرخه ماهانه مرتبط باشد.

در یک مطالعه در سال 2001، مشخص شد که 44 درصد از زنان در مرحله قبل از قاعدگی ظهور جوش روی ناحیه کمر، صورت و باسن را تجربه کرده بودند. آکنه هورمونی در زنان ممکن است به تستوسترون نیز مرتبط باشد. یک مطالعه در سال 1983 نشان داد زنان مبتلا به جوش‌های هورمونی به‌طور قابل توجهی سطوح بالاتر تستوسترون آزاد در جریان خون را نسبت به سایرین داشتند. علاوه بر این، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نیز می‌تواند باعث افزایش تستوسترون شود. یکی از درمان‌های رایج برای جوش‌های هورمونی ناحیه کمر در زنان، تجویز داروهای ضد بارداری هورمونی است که می‌تواند هورمون‌ها را به‌گونه‌ای تنظیم کند که جوش‌ها را کاهش ‌دهد.

وقتی زنان استرس را تجربه می‌کنند، سطح هورمون‌های ایجاد کننده آکنه در بدن‌شان افزایش یافته و غدد چربی و فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند که منجر به ایجاد جوش روی کمر و سایر مناطق بدن می‌شود. علاوه بر این، استفاده از برخی محصولات مراقبتی از پوست یا مو نیز ممکن است منجر به ایجاد جوش شود. برای زنانی که مستعد جوش ناحیه کمر هستند، کلماتی مانند فاقد چربی یا غیرکومدون‌زا روی محصولات مصرفی، از قبیل شوینده‌های بدن، مرطوب‌کننده‌ها و ضدآفتاب‌ها بسیار مهم است. این عبارات به این معنی است که محصولات مربوطه، منافذ را مسدود نمی‌کنند. برخی داروهای پیشگیری از بارداری نیز ممکن است جوش‌هایی در ناحیه کمر را ایجاد کنند.

سندرم تخمدان پلی کیستیکT یکی از دلایل ایجاد جوش کمر می‌باشد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک، یکی از دلایل ایجاد جوش کمر می‌باشد.

چگونه از ایجاد جوش کمر پیشگیری کنیم؟

هیچ‌کسی نمی‌تواند علیرغم درمان جوش کمر از عدم بروز مجدد آن، مطمئن باشد یا آن را کنترل کند، زیرا برخی عوامل اصلی ابتلا به آکنه – نوسانات هورمونی و ژنتیک – خارج از کنترل هستند. با این حال، می‌توان به کمک برخی اقدامات، شانس بروز مجدد آن‌ها را کاهش داد.

خودداری از مصرف برخی داروها

برخی از داروها، از جمله آندروژن‌ها، داروهای ضدبارداری و لیتیوم، در افزایش احتمال ابتلا به جوش کمر ید طولایی دارند. افراد درصورت مصرف هر یک از این داروها، می‌توانند با پزشک خود در مورد درمان‌های جایگزین احتمالی صحبت کنند.

پرهیز از محصولات مراقبت از پوست بر پایه روغن

مرطوب‌کننده‌ها و لوازم آرایشی بر پایه روغن یا محصولات کومدوژنیک، زمانی که روی کمر یا پشت استفاده شوند، می‌توانند منجر به ایجاد جوش روی کمر شوند.

حذف عوامل ایجاد تعریق و اصطکاک برای درمان جوش کمر

هر چیزی که منجر به افزایش تعریق و اصطکاک در پشت و کمر افراد شود (مانند کوله‌پشتی، وسایل ورزشی و البسه تنگ و پلاستیکی)، می‌تواند باعث ایجاد جوش پشت و کمر می‌شود که اغلب به آن مکانیسم آکنه می‌گویند. انتخاب کوله‌پشتی سبک، تی‌شرت نخی تمیز، پوشیدن لباس‌های گشاد در حین ورزش، تعویض لباس‌های عرق کرده بعد از تمرین و گرفتن دوش، می‌تواند اصطکاک و تحریک را به حداقل برساند.

لایه‌برداری پوست

بالاتنه و پشت انسان، غدد چربی بیشتری نسبت به هر ناحیه دیگری از بدن دارد؛ به این معنی که چربی طبیعی بیشتری تولید کرده و احتمال ایجاد آکنه را در این نواحی افزایش می‌دهد. به همین جهت، لایه‌برداری منظم پوست کمر برای پیشگیری از تولید جوش لازم است.

جلوگیری از چسبیدن مواد شیمیایی روی پوست

گاهی اوقات نحوه شستن موها در ایجاد جوش موثر است. وقتی موهای پوشیده شده با نرم کننده مستقیماً روی پشت فرد می‌ریزند (به‌ویژه برای زنان یا افرادی که موی بلند دارند) به داخل پوست نفوذ می‌کنند و این می‌تواند دلیل آکنه پشت و کمر باشد. کوتاه کردن موها، دور نگه داشتن آن‌ها بعد از حمام از روی پشت و کمر، حتی زمانی که موها آبکشی شده باشد، در کاهش تولید جوش تاثیرگذار است.

شستن ملحفه‌ها

ملحفه‌های خواب و لباس‌های ورزشی، می‌توانند بستری برای رشد باکتری‌های مولد جوش کمر باشند و همچنین درمان جوش کمر را نیز به تعویق بیندازند. شستن ملحفه‌ها و لباس‌های ورزشی پس از تمرین برای پیشگیری از جوش کمر ضروری است.

روش‌های درمان جوش کمر 

روش‌های متعددی برای از بین بردن آکنه وجود دارد در ادامه شما را با آنها آشنا می‌کنیم.

درمان جوش کمر با کرم‌های موضعی

بسیاری از درمان‌ها شامل تماس مستقیم کرم موضعی روی پوست است. این‌ها معمولا اولین انتخاب برای درمان آکنه‌های خفیف تا متوسط هستند. برای افرادی که مشکلشان تنها چند نقطه است استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه کفایت می‌کند. بهتر است از محصولی استفاده کنید که حاوی  پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک باشد. افراد باید این کرم‌های موضعی را روی تمام قسمت‌های تحت تاثیر کمر ماساژ دهند. این کار یک یا دو مرتبه در روز باید انجام شود. این روش درمانی معمولا پس 4 تا 8 هفته باعث تمیز شدن پوست می‌شود.

با مصرف کرم موضعی حاوی  پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک، می‌تواند به درمان جوش کمر کمک کند.

با مصرف کرم موضعی حاوی  پراکسید بنزوئیل یا اسید سالیسیلیک، می‌تواند به درمان جوش کمر کمک کند.

درمان جوش کمر با قرص‌ها

اگر فرد دچار آکنه شدید باشد، پزشک قرص‌های خوراکی تجویز می‌کند. درمان می‌تواند شامل این موارد باشد:

 • آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری‌ها و کاهش التهاب: گاهی پزشکان در کنار درمان‌های موضعی چنین داروهایی نیز تجویز می‌کنند. ممکن است یک فرد نیاز داشته باشد آنها را 2 تا 6 ماه مصرف کند.
 • داروهای ضدبارداری یا دیگر مواردی که روی هورمون‌ها تاثیر می‌گذارند: این مورد می‌تواند مقدار روغنی را که پوست تولید می‌کند کاهش دهد، اما ممکن است سه تا چهار ماه طول بکشد تا تاثیر کند. از آنجا که این راه‌حل که تخمک گذاری را قطع می‌کند ممکن است زیاد برای دخترهای جوان مناسب نباشد.
 • ایزوترتینوئین: این یک داروی بسیار قوی است که می‌تواند تا دو سال بعد از درمان نیز برای فرد مفید باشد. با این حال مصرف آن عوارض جانبی نیز دارد از جمله می‌تواند به کودک متولد نشده آسیب بزند؛ این یعنی برای خانم‌‍‌های باردار داروی مناسبی نیست. پزشکان قبل از تجویز ایزوترتینوئین ممکن است دستور یک تست خون بدهند و افراد را نیز طی مصرف آن تحت نظر بگیرند. برخی داروها مخصوصا ایزوترتینوئین ممکن است باعث افسردگی و یا احساس تمایل به خودکشی در فرد شوند. ایزوترتینوئین همچنین می‌تواند باعث خشکی پوست، مخصوصا اطراف لب‌ها شود، بنابراین استفاده از مرطوب کننده بسیار اهمیت دارد.

درمان‌های خانگی جوش کمر

در بیشتر موارد با استفاده از درمان‌های خانگی به صورت زیر، می‌توان جوش‌های کمر را پاکسازی نمود:

 • شستن ناحیه کمر 1 تا 2 بار در روز با یک پاک کننده ملایم
 • نوشیدن آب به مقدار کافی در روز
 • خودداری از دست زدن، مالش یا خاراندن ناحیه مزبور
 • دوش گرفتن بعد از تعریق تابستانه یا تمرینات ورزشی
 • پوشین لباس‌های گشاد و راحت ترجیحا نخی یا کتانی
 • استفاده از روغن درخت چای روی جوش‌ها؛ این روغن در برخی سرم‌های پوستی، لوسیون‌ها، پاک‌کننده‌ها و کرم‌ها یافت می‌شود.
 • رفع موهای زائد روی کمر و پشت
 • ممانعت از جاری شدن شامپو یا نرم کننده روی پوست کمر
 • استفاده از ضدآفتاب فاقد چربی
 • استفاده از ماشین اصلاح به جای تیغ
 • استفاده از یک برس پاک کننده برای شستن قسمت‌های دور از دسترس کمر یا پشت
 • استفاده از نمک‌های معدنی نیز می‌تواند به بستن منافذ پوست و سلامت آن کمک کند.
استفاده از نمک‌های معدنی نیز می‌تواند به بستن منافذ پوست و سلامت آن کمک کند.

استفاده از نمک‌های معدنی نیز می‌تواند به بستن منافذ پوست و سلامت آن کمک کند.

تغییر سبک زندگی برای درمان جوش کمر

شاید این جمله آشنا باشد: «شما همان چیزی هستید که می‌خورید.» یک رژیم غذایی ناسالم می‌تواند بدن را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار دهد. برخی غذاها می‌توانند برای افرادی که مستعد جوش کمر هستند، محرک باشند. تحقیقات نشان می‌دهد غذاهای با شاخص گلیسمی (GI) بالا که باعث افزایش سریع قند خون می‌شوند، ممکن است آکنه را بدتر کنند. این غذاها شامل نان سفید، ماکارونی، برنج سفید و سیب‌زمینی است. یک رژیم غذایی سالم و متعادل شامل موارد زیر است:

 • سبزیجات
 • میوه‌ها
 • پروتئین بدون چربی
 • غلات کامل
 • پرهیز از غذاهای چرب و شیرین

۸ ساعت خواب در شبانه روز برای درمان جوش کمر

خواب بد شبانه می‌تواند ریتم طبیعی بدن را مختل کند و تولید هورمون را کاهش دهد که از دلایل اصلی ایجاد جوش روی کمر و سایر نواحی بدن است.

کاهش استرس برای درمان جوش کمر

استرس یکی از دلایل اصلی آکنه است. بنابراین یافتن زمانی برای استراحت و کاهش استرس مهم است. انتخاب یک سرگرمی پرانرژی، گوش دادن به موسیقی مورد علاقه، مطالعه و مدیتیشن و گذراندن زمانی در طبیعت برای کاستن استرس روزانه بسیار مفید است. حتی فقط 5 دقیقه تمرین تنفسی برای سلامت پوست می‌تواند کافی باشد. شایان ذکر است که از بین بردن و درمان جوش کمر، یک راه‌حل یک شبه نیست. ممکن است چند هفته تلاش مداوم طول بکشد تا مشکل به‌طور کامل برطرف شود. وقتی صحبت از درمان آکنه هورمونی می‌شود، همیشه راه‌حل ساده‌ای وجود ندارد. یک برنامه کامل درمان جوش کمر، اغلب شامل ترکیبی از تغییرات سبک زندگی، درمان‌های موضعی و در برخی موارد، مصرف دارو برای رفع مشکل است.

استرس یکی از دلایل اصلی آکنه است.

استرس یکی از دلایل اصلی آکنه است.

بهترین مواد غذایی برای درمان جوش کمر

همان‌طور که گفته شد میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل و حبوبات همگی بخش‌های توصیه شده یک رژیم غذایی سالم هستند. استفاده از پروبیوتیک‌ها و غذاهای تخمیر شده، مانند کیمچی، میسو، ماست و کفیر، می‌تواند سلامت میکروبیوم پوست را تقویت کند. برخی مواد معدنی مانند روی، ویتامین‌های A و E، مواد شیمیایی به نام آنتی اکسیدان از بروز جوش جلوگیری می‌کنند. برخی از انتخاب‌های غذایی مناسب پوست، عبارتند از:

 • میوه‌ها و سبزیجات زرد و نارنجی، مانند هویج، زردآلو و سیب زمینی شیرین
 • اسفناج و سایر سبزیجات سبز تیره و برگ‌دار
 • گوجه فرنگی
 • بلوبری
 • نان گندم کامل
 • برنج قهوه‌ای
 • بوقلمون
 • تخمه کدو تنبل
 • لوبیا، نخود و عدس
 • ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی و انواع ماهی‌های چرب
 • آجیل و خشکبار
میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل و حبوبات همگی بخش‌های توصیه شده یک رژیم غذایی سالم هستند

میوه‌ها و سبزیجات، پروتئین بدون چربی، غلات کامل و حبوبات همگی بخش‌های توصیه شده یک رژیم غذایی سالم هستند

بدن هر کس متفاوت است و برخی از افراد با مصرف غذاهای خاص متوجه می‌شوند که بهبود می‌یابند. برخی غذاهای غنی از روی عبارتند از:

 • بادام هندی
 • گوشت گاو
 • بوقلمون
 • عدس
 • غذاهای دریایی مانند صدف و خرچنگ

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3، شامل ماهی، آووکادو و تخم‌مرغ هستند. مطالعات تا حد زیادی از ارتباط بین افزایش مصرف امگا 3 و آنتی اکسیدان‌ها و درمان جوش کمر حمایت می‌کنند. مطالعات انجام شده در سال 2012 و منبع معتبر 2014 نشان داد افرادی که روزانه مکمل امگا 3 و آنتی اکسیدان مصرف می‌کردند هم توانستند آکنه خود را کاهش دهند و هم سلامت روان خود را بهبود بخشند.

بدترین مواد غذایی برای درمان جوش کمر

متأسفانه هر روز میلیون‌ها نفر با مصرف غذاهای مضر به‌طور ناخواسته شانس خود را برای بروز جوش در کمر و سایر نواحی بدن افزایش می‌دهند. برخی از این مواد غذایی عبارتند از:

نقش غذاهای با شاخص گلیسمی بالا در ایجاد جوش کمر

غذاهای با شاخص گلیسمی بالا، باعث نوسانات شدید قند خون بدن شده و می‌توانند التهاب را در بدن افزایش دهند که منجر به افزایش جوش می‌شود. غذاهای سرشار از قند، مانند نوشابه، آب‌نبات، غلات، بستنی و همچنین هندوانه، عسل و برنج سفید از این جمله هستند.

نقش پودر پروتئین آب پنیر در ایجاد جوش کمر

افراد بیشتری به امید داشتن زندگی سالم‌تر ورزش می‌کنند. اما آن دسته که در باشگاه وزنه‌برداری می‌کنند، ممکن است آکنه کمر بیشتری را تجربه کنند. به غیر از لباس‌های کثیف و عرق کرده، ممکن است علت دیگری برای افزایش آکنه پشت و بدن شما وجود داشته باشد. این علت، پودر پروتئین آب پنیر است. به گفته انجمن پوست برزیل، شروع و تشدید آکنه کمر با استفاده از پودر پروتئین آب پنیر افزایش می‌یابد. پروتئین آب پنیر، که پروتئین مشتق شده از شیر گاو است، باعث افزایش سطح انسولین و تولید سبوم می‌شود که عامل اصلی آکنه کمر است.

نقش لبنیات در ایجاد جوش کمر

مطالعات زیادی در مورد ارتباط بین مصرف شیر و بروز آکنه انجام شده است که ارتباط بسیار قوی بین شیر گاو و ایجاد جوش را نشان می‌دهد. دو مطالعه نیز نشان داد که بزرگسالان جوانی که به‌طور منظم شیر یا بستنی مصرف می‌کنند، چهار برابر بیشتر از جوش روی کمر و سایر نواحی بدن رنج می‌برند. با این حال، مطالعات انجام شده تا کنون از اعتبار بالایی برخوردار نبوده است. هنوز مشخص نیست که شیر چگونه ممکن است در ایجاد آکنه نقش داشته باشد، اما چندین نظریه پیشنهادی در این زمینه وجود دارد. شیر سطوح انسولین را افزایش می‌دهد و می‌تواند شدت آکنه را بدتر کند.

نقش غلات و قندهای تصفیه شده در ایجاد جوش کمر

افراد مبتلا به آکنه تمایل به مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده بیشتری نسبت به افراد با جوش کم یا بدون جوش دارند. غذاهای غنی از کربوهیدرات‌های تصفیه شده، عبارتند از:

 • نان، کراکر، بیسکوییت‌ها، شیرینی‌ها یا دسرهای تهیه شده با آرد سفید
 • پاستا و لازانیا تهیه شده با آرد سفید
 • برنج سفید و رشته پلو
 • شربت‌ها و آب‌میوه‌های مصنوعی گازدار یا بدون گاز
 • شیرین کننده‌هایی، مانند نیشکر، شربت افرا، عسل یا آگاو
افراد مبتلا به آکنه تمایل به مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده بیشتری دارند.

افراد مبتلا به آکنه تمایل به مصرف کربوهیدرات‌های تصفیه شده بیشتری دارند.

یک مطالعه نشان داد افرادی که به طور مکرر قندهای افزودنی مصرف می‌کنند، 30٪ بیشتر در معرض خطر ابتلا به آکنه هستند، درحالی‌که کسانی که به‌طور منظم شیرینی و کیک می‌خورند، 20٪ بیشتر در معرض خطر ابتلا به آکنه هستند. این افزایش خطر را می‌توان با اثرات کربوهیدرات‌های تصفیه شده بر سطح قند خون و انسولین توضیح داد. کربوهیدرات‌های تصفیه شده به سرعت در جریان خون جذب شده و سطح قند خون را افزایش می‌دهند. هنگامی که قند خون افزایش یابد، سطح انسولین نیز افزایش می‌یابد. انسولین هورمون‌های آندروژن را فعال‌تر کرده و فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) را بالا می‌برد. این امر با ایجاد سریع‌تر رشد سلول‌های پوست و افزایش تولید سبوم به ایجاد آکنه کمک می‌کند. از سوی دیگر، رژیم‌های غذایی با شاخص گلیسمی پایین، که قند خون یا سطح انسولین را به‌طور چشمگیری افزایش نمی‌دهند، با کاهش شدت آکنه همراه هستند.

نقش کافئین در ایجاد جوش کمر

کافئین در نوشیدنی‌هایی مانند نوشابه، قهوه (حتی نوع بدون کافئین آن) و چای وجود دارد. همچنین، اقلامی مانند شکلات، بستنی،‌هات چاکلت و حتی داروهای سردرد نیز حاوی کافئین هستند. مصرف بیش از حد کافئین، ممکن است مشکل جوش کمر را تشدید کند. کافئین باعث افزایش تولید کورتیزول در بدن می‌شود که یک هورمون استرس است و همچنین ممکن است تولید چربی در بدن را نیز افزایش دهد. این اثرات می‌تواند منجر به مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش‌های جدید شود و درمان جوش کمر را نیز دچار مخاطره کند.

نقش فست فودها در ایجاد جوش کمر

جوش کمر به‌شدت با رژیم غذایی غربی غنی از کالری، چربی و کربوهیدرات‌های تصفیه شده مرتبط است. فست فودهایی مانند همبرگر، ناگت،‌هات داگ، سیب زمینی سرخ کرده، کالباس، نوشابه و میلک شیک، پایه‌های اصلی یک رژیم معمولی غربی هستند و ممکن است خطر بروز هر نوع آکنه را افزایش دهند. یک مطالعه روی بیش از 5000 نوجوان و بزرگسال چینی نشان داد رژیم‌های غذایی پرچرب با 43 درصد افزایش، با خطر ابتلا به جوش کمر مرتبط است.

خوردن منظم فست فود، این خطر را تا 17 درصد افزایش می‌دهد. مشخص نیست چرا مصرف فست‌فود می‌تواند خطر ابتلا به آکنه را افزایش دهد، اما برخی از محققان بر این باورند که فست فودها با تغییر سطح هورمون‌ها باعث رشد آکنه می‌شوند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که بیشتر تحقیقات فقط الگوهای عادات غذایی و خطرساز برای جوش و آکنه را نشان می‌دهد و ثابت نمی‌کند که فست فود باعث آکنه می‌شود. بنابراین، تحقیقات بیشتری در این مورد نیاز است.

رژیم سایزینو

نقش غذاهای غنی از امگا 6 در ایجاد جوش کمر

رژیم‌های غذایی غنی از امگا 6، برعکس رژیم‌های غنی از امگا 3، حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب مضر، مثل روغن ذرت و سویا هستند. عدم تعادل اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 بدن را به حالت التهابی سوق می‌دهد که ممکن است شدت جوش‌های روی کمر را تشدید کند. با این وجود، درحالی‌که ارتباط بین اسیدهای چرب امگا 6 و آکنه امیدوارکننده است، اما هیچ مطالعه تصادفی کنترل شده‌ای در مورد این موضوع وجود ندارد و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

نقش شکلات در ایجاد جوش کمر

شکلات از دهه 1920 مشکوک به محرک انواع جوش از جمله جوش کمر بوده، اما تا کنون توافق نظری در این زمینه حاصل نشده است. چندین نظرسنجی غیررسمی مصرف شکلات را با افزایش خطر ابتلا به آکنه مرتبط دانسته‌اند، اما این برای اثبات این‌که شکلات باعث ایجاد آکنه می‌شود، کافی نیست. یک مطالعه جدیدتر نشان داد در مردان مستعد جوش که روزانه 25 گرم شکلات تلخ 99 درصد مصرف می‌کنند، تنها پس از دو هفته تعداد ضایعات آکنه‌ای افزایش یافته است. این‌که دقیقاً چرا شکلات ممکن است آکنه را افزایش دهد مشخص نیست، اما این موضوع ممکن است بی‌ارتباط با طبع گرم، خشک و محرک کاکائو نباشد.

نقش اغذیه آلرژی‌زا در ایجاد جوش کمر

می‌گویند جوش در ریشه خود یک بیماری التهابی است. این موضوع با این واقعیت تأیید می‌شود که داروهای ضدالتهابی مانند کورتیکواستروئیدها درمان‌های مؤثری برای جوش‌های شدید مانند جوش پشت و کمر هستند و افراد مبتلا به جوش، سطوح بالایی از مولکول‌های التهابی در خون خود دارند. یکی از راه‌های تشخیص این‌که غذا ممکن است در این مورد نقش داشته باشد، از طریق واکنش‌های حساسیت‌ به غذایی است که به عنوان واکنش‌های افزایش حساسیت تاخیری نیز شناخته می‌شود. آلرژی‌های غذایی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه غذا را به عنوان یک تهدید تشخیص داده و حمله ایمنی علیه آن انجام دهد. این حمله منجر به گردش سطوح بالایی از مولکول‌های پیش التهابی در سراسر بدن می‌شود که ممکن است آکنه را تشدید کنند. اما از آن‌جایی که مواد غذایی بی‌شماری وجود دارد که سیستم ایمنی بدن می‌تواند به آن‌ها واکنش نشان دهد، بهترین راه برای کشف محرک‌ها برای هر فرد، کمک گرفتن از یک متخصص آلرژی یا متخصص تغذیه است.

درمان جوش کمر به کمک داروها، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی امکان‌پذیر است. البته طبیعی است که اغلب افراد دوست داشته باشند با استفاده از درمان‌های خانگی تسکین پیدا کنند. با این حال، اگر آکنه شدید یا جوش‌ها بسیار بزرگ باشند، ممکن است به درمان توسط پزشک نیاز باشد. ما در این مقاله به توضیحاتی درباره چگونگی بروز جوش کمر، علل آن و روش‌های پیشگیری و درمان آن پرداختیم. نقش انواع موادغذایی در بهبود جوش کمر و ایجاد این جوش‌ها را نیز بیان کردیم. خواهشمندیم با مطالعه و به اشتراک گذاری این نوشتار، به افرادی که خواهان این اطلاعات هستند، یاری رسانید.

منبع: ++++++++++++

درمان جوش کمر با چند روش آسان و موثر؛ چگونه از جوش‌های کمر خلاص شویم؟ - 13 - درمان جوش کمر - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.6 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1402/12/08

سلام من مدت هاست کمرم و بازو هام جوش میزنن و بشدت خارش دارن چه کار باید انجام بدم ؟

کارشناس به اندام 1402/12/09

سلام عزیزم باید داخلی رو بررسی کنید تا علتش مشخص بشه روشهای بالا رو بکار بگیرید و بهتر هست با متخصص هم جهت چکاب مشورت کنید

-میلاد 1402/09/08

سلام خسته نباشین من خیلی رعایت میکنم ولی بازم پشتم جوش میزنه تقریبا یکسال شد ولی خوب نمیشه قرص چی بخورم یا چه دکتری برم که از شرش خلاص بشم

کارشناس به اندام 1402/09/09

سلام سلامت باشید عزیزم ازصابون واسپری های ضدجوش استفاده کنید راهکارهای بالا روامتحان کنید

محمود عالینژاد 1402/06/03

خیلی مفید بود💫

کارشناس به اندام 1402/06/04

مرسی ازتوجه شما عزیزم

مرینت 1400/02/30

خیلی خوب بود مطلبتون ممنونم

ناهیده 1400/02/30

عالی

میلاد 1400/01/23

بالاخره ی سایت واضح و صریح نوشت درباره مشکلمون... ممنون