عمل رگ اشتها چیست؟ از دروغ تا واقعیت

عمل رگ اشتها یک روش درمانی اورژانسی برای بیمارانی است که دچار خونریزی معده شده‌اند و یکی از عوارض مهم آن کاهش وزن موقت است. در این مقاله به بررسی کامل این عمل و بررسی صحت و سقم آن می‌پردازیم.

عمل رگ اشتها به معنی بستن یکی از رگ‌های اصلی معده است.
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 379

تاریخ انتشار

یکی از روش‌های لاغری، عمل رگ اشتها است که به عنوان یکی از راه‌حل‌های نهایی در کاهش وزن مطرح می‌شود. اما این روش تا چه اندازه موثر است؟ آیا توسط متخصصان توصیه می‌شود یا خیر؟ به طور کلی اشتها تا حد زیادی با کمک رژیم لاغری اصولی و تکنیک‌های روانشناسی قابل کنترل است اما در برخی موارد به دلیل شرایط خاص پزشکی برخی افراد خواهان کاهش وزش سریع‌تر هستند که عمل بستن رگ اشتها یکی از این روش‌هاست.

در این مقاله در مورد این موضوع با شما مطالب مهمی در میان می‌گذاریم تا میزان اثرگذاری این عمل را بررسی کنیم. با مجله سلامتی دکتر کرمانی همراه باشید.

رگ اشتها چیست؟

معده یکی از پرخون‌ترین اعضای بدن است و 4 رگ اصلی بزرگ و یک‌سری مویگ‌ها وارد آن می‌شوند که بزرگ‌ترین رگی که وارد آن می‌شود، شریان ‌left gastric است که به اسم رگ اشتها شهرت پیدا کرده. عمده خون‌رسانی قسمت فوقانی معده، توسط همین سرخرگ انجام می‌شود و وجودش برای معده بسیار حیاتی است.

در گذشته پزشکان در بیمارانی که دچار خونریزی شدید معده می‌شدند و در خطر مرگ قرار داشتند، رگ اصلی معده را می‌بستند تا بیمار را از خطر مرگ نجات دهند.

در این روش از طریق ابزار‌های رادیولوژی، رگ اصلی پا بریده شده و از طریق آن لوله‌ای وارد عروق اصلی می‌شد. سپس این لوله وارد رگ معده شده و مواد لخته کننده و مسدود کننده وارد این رگ می‌شدند تا کاملا بسته شود. یکی از اثرات جانبی این عمل، کاهش وزن در این بیماران بود. 

عمل رگ اشتها چیست؟ از دروغ تا واقعیت - 1 - عمل رگ اشتها - رژیم تناسب اندام
عمل رگ اشتها بستن یکی از رگ‌های اصلی معده است.

به همین دلیل برخی افراد تصور می‌کنند رگی که بسته می‌شود، رگ اشتها است و می‌تواند به کاهش وزن‌شان کمک کند. باید بگوییم این عمل لاغری به هیچ عنوان توسط پزشکان متخصص توصیه نمی‌شود زیرا چیزی به نام رگ اشتها وجود ندارد و رگ اصلی معده نباید مسدود یا سوزانده شود. 

چطور بستن رگ اشتها باعث لاغری می‌شود؟

در این روش از طریق آنژیوگرافی و با تزریق یک ماده‌شیمیایی در سرخرگ left gastric درون این رگ یک لخته خونی ایجاد کرده و فرآیند خون‌رسانی را مختل می‌کنند؛ در نتیجه ترشح هورمون گرلین هم کمتر شده و طبیعتا اشتهای فرد کمتر می‌شود. (هورمون گرلین به نام هورمون گرسنگی مشهور است و از دیواره معده ترشح می‌شود.)

اما با این وجود، این کاهش اشتها موقتی است زیرا هورمون گرلین از کبد، لوزالمعده و مغز نیز ترشح می‌شود و کاهش وزن در این روش کاملا موقتی و دارای عوارض جانبی خطرناکی است.

عمل رگ اشتها چیست؟ از دروغ تا واقعیت - 3 - عمل رگ اشتها - رژیم تناسب اندام
عمل رگ اشتها برای بیمارانی است که برای جلوگیری از خونریزی معده، یک رگ معده را می‌بندند.

عوارض بستن رگ اشتها

هنگام بستن رگ اشتها یا همان رگ اصلی معده، در خونرسانی به معده اختلال ایجاد می‌شود. این اختلال باعث کمبود مواد مغذی مورد نیاز بافت معده شده و عوارض جبران‌ناپذیری را برای معده و بدن به بار خواهد آورد. از جمله مهمترین عوارض بستن رگ اشتها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • آمبولی
 • زخم معده
 • عفونت معده
 • التهاب پانکراس
 • خونریزی داخلی
 • التهاب لوزالمعده
 • نکروز (بافت‌مردگی) معده
 • نکروز (بافت‌مردگی)  طحال
 • تخریب عروق اصلی بدن
 • کاهش جذب مواد مغذی در معده
 • خطر سیاه شدن و پاره شدن معده
 • از بین رفتن و سیاه شدن طحال
 • پارگی عروق اصلی حین این اقدام

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که این عمل در کشور‌های مختلف، فعلا به صورت آزمایشی و محدود بر روی برخی بیماران انجام می‌شود و افرادی که خود را به این نوع عمل می‌سپارند و مورد آزمایش قرار می‌گیرند، بابت این مطالعات و مسدود کردن رگ اصلی معده، از جراحان هزینه دریافت می‌کنند.

نکته مهم دیگر آنکه بعد از انجام این عمل، شما دیگر نمی‌توانید به سمت گزینه‌هایی مانند اسلیو معده و بای پس معده بروید زیرا معده در ضعیف‌ترین حالت ممکن قرار دارد. با توجه به اینکه در عمل رگ اشتها نهایتا ممکن است تا ده کیلوگرم وزن به طور موقت کم شود. و نکته آخر آنکه این اقدام یک عمل غیر قابل بازگشت است و رگ اصلی و مهم معده برای همیشه مسدود خواهد شد.

عمل رگ اشتها چیست؟ از دروغ تا واقعیت - 5 - عمل رگ اشتها - رژیم تناسب اندام
عمل رگ اشتها دارای عوارض جبران‌ناپذیری است و قابل برگشت نیست.

جایگزین عمل رگ اشتها چیست؟

کاهش وزن موفقیت آمیز مستلزم تعهد طولانی مدت برای ایجاد تغییرات سالم در سبک زندگی، در خوردن، ورزش و رفتار است. تغییر رفتار حیاتی است و می‌تواند بیشترین تأثیر را بر تلاش‌های طولانی مدت شما برای کاهش وزن داشته باشد. حتما برنامه‌ای را انتخاب کنید که بتوانید با آن زندگی کنید. به دنبال این ویژگی‌ها باشید:

انعطاف پذیری

 یک برنامه انعطاف‌پذیر از انواع غذاها از همه گروه‌های اصلی غذایی استفاده می‌کند. این مورد شامل سبزیجات و میوه‌ها، غلات کامل، محصولات لبنی کم‌چرب، منابع پروتئین بدون چربی و مغزها و دانه‌ها است.

این برنامه باید شامل غذاهایی باشد که می‌توانید در فروشگاه‌های محلی خود پیدا کنید و از خوردن آنها لذت ببرید. اما الکل، نوشیدنی‌های شیرین و شیرینی‌های پر قند را محدود کند زیرا کالری موجود در این اقلام، بالا و مواد مغذی آنها بسیار کم است.

تعادل

برنامه شما باید شامل مقدار مناسبی از مواد مغذی و کالری باشد. خوردن مقدار زیادی از برخی غذاها، کاهش شدید کالری یا حذف بیشتر گروه‌های غذایی می‌تواند باعث مشکلات تغذیه‌ای شود. رژیم‌های غذایی ایمن و سالم به مقادیر زیادی ویتامین یا مکمل نیاز ندارند.

دوست داشتنی بودن

یک برنامه باید شامل غذاهایی باشد که دوست دارید و تا آخر عمر از خوردن آنها لذت خواهید برد. اگر غذای برنامه را دوست ندارید، اگر برنامه خیلی محدودکننده است یا خسته کننده می‌شود، احتمالاً به آن پایبند نخواهید بود. بنابراین کاهش وزن طولانی‌مدت بسیار بعید است.

عمل رگ اشتها چیست؟ از دروغ تا واقعیت - 7 - عمل رگ اشتها - رژیم تناسب اندام
به جای اقداماتی مانند عمل رگ اشتها از یک رژیم لاغری اصولی پیروی کنید.

فعالیت

برنامه شما باید شامل فعالیت بدنی باشد. ورزش به علاوه کالری کمتر می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند. ورزش همچنین فواید زیادی برای سلامتی دارد، از جمله مقابله با کاهش توده عضلانی و افتادگی پوست که با کاهش وزن اتفاق می‌افتد.

رژیم لاغری دکتر کرمانی جزو آن دسته رژیم‌هایی است که به صورت آهسته و پیوسته و بدون حذف گروه‌های غذایی وزن بدن را کم خواهد کرد. در نتیجه بازگشت وزن یا افتادگی و شل شدن بدن را تجربه نخواهید کرد.

البته برای افرادی که قصد کاهش وزن سریع‌تری را دارند رژیم کتوژنیک دکتر کرمانی در مدت زمان کوتاه و زیر نظر کارشناسان تغذیه به اندام دکتر کرمانی، می‌تواند مقدار وزن بیشتری را کم کند؛ البته بعد از پایان این رژیم، شما برنامه غذایی خود را آهسته آهسته به سمت یک برنامه غذایی متعادل و سالم پیش خواهید برد. این مساله به شما کمک می‌کند دچار بازگشت وزن نشوید.

عمل رگ اشتها چیست؟ از دروغ تا واقعیت - 9 - عمل رگ اشتها - رژیم تناسب اندام

آنچه از مقاله عمل رگ اشتها آموختیم:

افرادی که به دلایل مختلفی برای این عمل رگ اشتها انتخاب می‌شوند، به طور طبیعی و به عنوان یکی از عوارض این عمل جراحی دچار مقداری کاهش وزن می‌شوند. ولی اگر این عمل به تنهایی و با هدف کاهش وزن انجام شود، عوارض فراوانی را برای افراد خواهد داشت و در نهایت فرد برای کاهش وزن سالم و حفظ آن باید دست به دامن یک تغذیه و رژیم اصولی شود. پس نتیجه می‌گیریم بستن رگ اشتها با هدف کاهش وزن روشی عوام فریبانه برای افراد سود جو می‌باشد، زیرا این عمل غیر از عوارضی که در بر دارد با ۹۰ درصد بازگشت و حتی بیشتر از قبل همراه است.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*