خواص جادویی ویتامین ای برای صورت و جوانسازی پوست

برخی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و گیاهی به ‌عنوان منابع مرطوب‌کننده شناخته می‌شوند که پوست را صاف، انعطاف‌پذیر و درخشان می‌کنند. از بین آن‌ها ویتامین ای برای صورت به ‌عنوان یک مرطوب‌کننده قوی و موثر شناخته شده ‌است. به همین دلیل در مواد تشکیل‌دهنده بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب و آرایشی-بهداشتی، ویتامین ای را می‌بینید. حتی […]

ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است، به این معنی که می‌تواند آسیبی که رادیکال‌های آزادبه سلول‌ها وارد می‌کنند را متوقف یا دفع کند.
3.8 از 5

زمان مطالعه 20 دقیقه

تعداد بازدید 4864

تاریخ انتشار

برخی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و گیاهی به ‌عنوان منابع مرطوب‌کننده شناخته می‌شوند که پوست را صاف، انعطاف‌پذیر و درخشان می‌کنند. از بین آن‌ها ویتامین ای برای صورت به ‌عنوان یک مرطوب‌کننده قوی و موثر شناخته شده ‌است. به همین دلیل در مواد تشکیل‌دهنده بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب و آرایشی-بهداشتی، ویتامین ای را می‌بینید. حتی در ترکیب شامپوها و لوسیون‌های صورت و بدن نیز به کار می‌رود. البته ویتامین e برای صورت به دلایل مختلفی به کار می‌رود که در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

از دیگر مزایای ویتامین ای این است که برخی افراد آن را به ‌عنوان مکمل غذایی مصرف می‌کنند؛ زیرا خاصیت ضدسرطانی دارد. به ویژه سرطان سینه و رحم. اما آیا واقعا ویتامین ای برای پوست مفید است یا فقط ترفندی برای بازاریابی شرکت‌هاست؟ در ادامه خواص و عوارض مصرف ویتامین e را به طور دقیق‌تر مشاهده می‌کنید.

ویتامین E چیست؟

ویتامین E یک ماده‌مغذی است که بدن به‌تنهایی قادر به ساخت آن نیست، بنابراین باید از منابع غذایی دارای ویتامین E مانند مغزها، دانه‌ها و مکمل‌ها استفاده کرد. ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است، به این معنی که می‌تواند آسیبی که رادیکال‌های آزاد (مواد شیمیایی مضر) به سلول‌ها وارد می‌کنند را متوقف یا دفع کند. همچنین می‌تواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند.

بدن ویتامین E را در پوست، لایه‌های اپیدرم بیرونی و لایه‌های عمیق‌تر ذخیره می‌کند، به همین دلیل بسیاری از محصولات مراقبت از پوست حاوی ویتامین E هستند. این ماده‌مغذی در غدد چربی که پایه فولیکول‌های مو را تشکیل می‌دهند، وجود دارد. بدن ویتامین E را از طریق سبوم (ماده‌ای روغنی که باعث نرمی پوست و محافظت از آن می‌شود) به پوست منتقل می‌کند.

ویتامین E یک ماده‌مغذی است، که از مغزها، دانه‌ها و مکمل‌ها برای بدن تامین می‌گردد.

ویتامین E یک ماده‌مغذی است که از مغزها، دانه‌ها و مکمل‌ها تامین می‌گردد.

فواید ویتامین ای برای پوست

ویتامین E در درجه اول جنبه آرایشی دارد. از آن جا که شواهد علمی مربوط به تأثیر ویتامین E بر پوست، کامل نیست؛ قبل از استفاده از آن با پزشک یا متخصص مراقبت از پوست مشورت کنید. در ادامه به مهم‌ترین خواص ویتامین e برای صورت و پوست بدن می‌پردازیم:

مرطوب کننده بودن

محققان دریافته‌اند که محصولات حاوی ویتامین E می‌توانند پوست را مرطوب کنند. با این حال، آن‌ها ارتباطی بین مصرف ویتامین E و آبرسانی پوست شناسایی نکرده‌اند. بنابراین، افرادی که مایل به استفاده از ویتامین E به‌عنوان مرطوب کننده هستند، باید از محصولات موضعی حاوی این ویتامین استفاده کنند.

مبارزه با آسیب‌های پوستی مربوط به اشعه ماوراء بنفش

دانشگاه ایالتی اورگان بیان می‌کند مطالعات متعددی نشان می‌دهد که ویتامین E می‌تواند با آسیب‌های پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید مقابله کند. با این حال، بیشتر این تحقیقات تا به امروز شامل حیوانات یا سلول‌های پوست انسان در یک محیط آزمایشگاهی بوده ‌است.

این امکان وجود دارد که افزودن ویتامین E به ضد آفتاب فواید بیشتری برای پوست داشته‌ باشد، اما باید توجه داشت که ویتامین E به خودی خود یک ضد آفتاب موثر نیست.

پیشگیری از آفتاب سوختگی

از دیگر فواید ویتامین ای برای صورت این است که برای پیشگیری و درمان آفتاب‌سوختگی کاربرد دارد. تحقیقات محدودی نشان می‌دهد که ویتامین E می‌تواند از ایجاد آفتاب سوختگی جلوگیری کند یا اثر آن را کاهش دهد. از آن جایی که چربی موجود در ویتامین E می‌تواند پوست‌های خشک و پوسته پوسته را مرطوب کند و التیام دهد، ممکن است به تسکین سوزش و خارش ناشی از آفتاب سوختگی نیز کمک کند.

با این حال، استفاده از کرم ضد آفتاب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید بهترین راهبرد برای محافظت از پوست است.

ویتامین E می‌تواند از ایجاد آفتاب سوختگی جلوگیری کند یا اثر آن را کاهش دهد.

ویتامین E می‌تواند از ایجاد آفتاب سوختگی جلوگیری کند یا اثر آن را کاهش دهد.

بهبود زخم

یک مقاله نویس در مجله بین المللی معتبری بیان می‌کند که ویتامین E می‌تواند باعث بهبود زخم شود. تئوری او این است که چون کمبود ویتامین E می‌تواند بهبود زخم را آهسته و آرام کند، مقدار مناسبی از این ماده‌مغذی می‌تواند اثر معکوس داشته باشد. با این حال، در این باره ادعاهایی وجود دارند که هیچ مدرکی برای اثبات درستی آن‌ها وجود ندارد.

اگرچه استفاده از ویتامین E برای ترمیم اثر زخم تاریخچه طولانی دارد، اما اکثر تحقیقات این ادعا را تایید نمی‌کنند. مطالعه‌ای در سال 2016 از شش مطالعه به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای توصیه ویتامین E برای درمان جای زخم وجود ندارد.

سه مورد از مطالعات نشان داد که استفاده موضعی از ویتامین E، باعث کاهش ظاهر زخم می‌شود، در حالی که سه مورد دیگر هیچ بهبودی نشان ندادند. انجمن آکادمی پوست آمریکا توصیه می‌کند که مرطوب نگه داشتن زخم می‌تواند از تشکیل جای زخم جلوگیری کند و برای این کار استفاده از وازلین را توصیه می‌کند.

کاهش پسوریازیس (بیماری پوستی خودایمنی)

روغن ویتامین E می‌تواند برای افرادی که پسوریازیس خفیف دارند یا می‌خواهند از داروهای تجویزی اجتناب کنند، گزینه خوبی باشد. مطالعه‌ای به کاهش علائم پسوریازیس ناشی از مصرف ویتامین E موضعی اشاره کرده‌ است.

حتی این مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین E هیچ عارضه جانبی جدی را در این بیماری ایجاد نمی‌کند. با این حال، اثرات ویتامین E بر پسوریازیس به خوبی اکثر درمان‌های در دسترس نیست.

خواص ضدالتهابی

التهاب، واکنش بدن به آسیب یا عفونت است و می‌تواند باعث درد، تغییر رنگ و تورم شود. بسیاری از بیماری‌های پوستی از جمله آکنه (جوش) باعث التهاب می‌شوند. مطالعه ای در سال 2020 بیان می‌کند که  26 آزمایش علمی را بررسی کرده و این آزمایشات شواهدی را نشان داده‌اند که مکمل‌های ویتامین E التهاب را در بزرگسالان کاهش می‌دهند. هرچند برای تأیید این یافته، تحقیقات بیشتری نیاز است.

بهبود بیماری ملاسما (اختلال افزایش رنگدانه)

لکه‌های تیره روی پوست می‌تواند ناشی از رنگدانه (ملانین) بیش ازحد باشد که توسط هورمون‌ها یا دلایل دیگر ایجاد می‌شود. برخی براین باورند، این بیماری که ملاسما نامیده می‌شود با استفاده از ویتامین E به صورت موضعی قابل درمان است.

مطالعات نشان می‌دهد یکی از خواص مهم ویتامین e برای صورت کمک به بهبود بیماری ملاسما است. با استفاده از روغن موضعی ویتامین E، این اختلال تا حدودی ​​تحت تأثیر قرار می‌گیرد. موثرترین راه برای استفاده از ویتامین E برای درمان این اختلال، ترکیب آن با ویتامین C است.

یکی از خواص مهم ویتامین e برای صورت کمک به بهبود بیماری ملاسما است.

یکی از خواص مهم ویتامین e برای صورت کمک به بهبود بیماری ملاسما است.

جلوگیری از پیری و چین و چروک صورت

ویتامین E سرشار از آنتی اکسیدان است و بر گردش خون تاثیر می‌گذارد. به‌همین دلیل است که افراد پس از استفاده موضعی از روغن ویتامین E متوجه تفاوت در استحکام و ساختار پوست خود می‌شوند.

مطالعه‌ای در سال 2013 بیان می‌کند که ویتامین E و سایر مواد طبیعی غنی از آنتی اکسیدان به طور کلی به‌عنوان درمانی برای به تاخیر انداختن چین و چروک پذیرفته می‌شوند که به این چین و چروک‌ها، پیری ناشی از نور آفتاب نیز می‌گویند.

رفع اگزما

ویتامین E ممکن است خشکی، خارش و پوسته پوسته شدن ناشی از اگزما یا درماتیت آتوپیک (بیماری پوستی که موجب التهاب پوست می‌شود) را کاهش دهد. مطالعه‌ای بیان می‌کند که مکمل‌های خوراکی ویتامین E می‌توانند باعث بهبود علائم اگزما شوند. اما با این وجود، شواهد محکمی مبنی بر درمان اگزما از طریق مصرف روغن ویتامین E  وجود ندارد.

آیا ویتامین E پوست را روشن می‌کند؟

برخی افراد از ویتامین E با آب لیمو یا مواد دیگری برای سفید کردن پوست استفاده می‌کنند. هیچ مدرکی دال بر کارکرد این دارو وجود ندارد و این محصولات می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند که عبارتند از:

  • آسیب به پوست
  • افزایش حساسیت به خورشید
  • اختلال در رنگ پوست

بسیاری از درمان‌های خانگی روشن‌کننده پوست که به صورت آنلاین وجود دارند، هیچ مدرک علمی مبنی بر ضمانت مصرف ندارند و ممکن است اثرات جبران‌ناپذیری داشته باشند.

برخی افراد از ویتامین E با آب لیمو یا مواد دیگری برای سفید کردن پوست استفاده می‌کنند.

برخی افراد به اشتباه از ویتامین E با آب لیمو یا مواد دیگری برای سفید کردن پوست استفاده می‌کنند.

تفاوت روغن ویتامین ای و مکمل ویتامین ای

روغن ویتامین E از مکمل‌های ویتامین E متمایز است زیرا مستقیماً روی پوست اعمال می‌شود. میزان ویتامین E موجود در محصولات در بین تولید کنندگان متفاوت است و برخی از کاربران به سادگی کپسول‌های ویتامین E را باز کرده و محتویات آن را روی پوست خود قرار می‌دهند.

روغن ویتامین E ماده اولیه در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست است. به خصوص آن‌هایی که ادعا می‌کنند مزایای ضد پیری دارند.

مکمل‌های ویتامین E باعث جلوگیری از بیماری عروق کرونر قلب (مشکلات قلبی یا عروقی که معمولا براثر گرفتگی رگ‌ها ایجاد می‌شود)، تقویت سیستم ایمنی بدن، جلوگیری از التهاب و تقویت سلامت چشم می‌شود. همچنین خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد. با این حال، تحقیقات در مورد این فواید، متنوع است و مکمل ویتامین E برای همه افراد مناسب نیست.

نحوه مصرف ویتامین E

از سن 14 سالگی، افراد به 15 میلی‌گرم ویتامین E در روز و افرادی که شیرده هستند، به حدود 19 میلی‌گرم ویتامین E نیاز دارند. هیچ مدرکی مبنی براین که افزایش مصرف ویتامین E فوایدی را ایجاد می‌کند، وجود ندارد. علاوه براین، مصرف دوزهای بالا از آن می‌تواند مضر باشد. افراد همیشه باید قبل از مصرف هر مکمل جدید با پزشک مشورت کنند.

بهترین روش برای استفاده از محصولات ویتامین E برای پوست شامل مراحل زیر است:

  • برای مصرف ویتامین E در صورت داشتن هر گونه مشکل پوستی با پزشک مشورت کنید
  • مصرف آن را طبق دستورالعمل‌های روی بسته و پایبندی به دوز توصیه شده روزانه انجام دهید
  • انواع مختلف ویتامین E را آزمایش کنیدتا از بهترین نتایج اطمینان حاصل کنید
  • در صورت بروز عوارض‌جانبی مانند حساسیت پوستی یا واکنش آلرژیک مصرف ویتامین E را متوقف کنید
  • هنگام مصرف ویتامین E یا سایر محصولات مراقبت از پوست استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید

برخی از انواع ویتامین E می‌توانند باعث تحریک پوست یا واکنش‌های آلرژیک شوند، به ‌ویژه آن‌هایی که دارای ترکیبات استر هستند. افراد باید قبل از استفاده از محصول، آن را در ناحیه کوچکی از پوست بمالند تا میزان حساسیت به آن را امتحان کنند.

عوارض و خطرات استفاده از ویتامین E

ویتامین E یک داروی موثر برای همه افراد نیست. اگر دچار جوش‌های مکرر می‌شوید یا منافذ پوست‌تان به‌راحتی مسدود می‌شود، استفاده از روغن موضعی ویتامین E می‌تواند این علائم را تشدید کند.

مصرف مکمل‌های خوراکی ویتامین E برای مدت کوتاه برای اکثر افراد بی‌خطر است، اما مصرف آنها برای بیش از یکسال می‌تواند باعث تجمع ویتامین E در بدن شده و مسمومیت ایجاد کند. ویتامین E بیش از حد در جریان خون می‌تواند منجر به کاهش تعداد پلاکت‌ها و رقیق‌ شدن خون شود.

اگر رقیق‌کننده‌های خون مصرف می‌کنید یا اختلال خونریزی دارید، قبل از شروع مکمل‌های خوراکی ویتامین E با پزشک خود مشورت کنید.

آن چه از مقاله ویتامین ای برای صورت آموختیم:

معمولا ویتامین e برای صورت و پوست بدن، در محصولات آرایشی و مکمل‌های غذایی استفاده می‌‌شود. ویتامین E به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند. مردم اغلب می‌توانند ویتامین E کافی را از غذا یا به شکل مکمل‌ها و محصولات مراقبت از پوست دریافت کنند. به طور کلی ویتامین ای برای پوست مفید و موثر است و آن را مرطوب نگه می‌دارد. از اثرات آفتاب‌سوختگی و آکنه محافظت می‌کند و خاصیت ضدسرطانی دارد. با این حال، مردم باید به خاطر داشته ‌باشند که هنوز شواهد محکمی برای بسیاری از ادعاها در مورد مزایای استفاده موضعی ویتامین E وجود ندارد. علاوه ‌براین، مصرف بیش ازحد ویتامین E خوراکی می‌تواند خطرناک باشد. پس قبل از مصرف ویتامین ای برای صورت با پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید.

منابع: +++

3.8 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-سارا 1402/09/04

سلام آیا برای منافذ باز پوست مفید هست؟

کارشناس به اندام 1402/09/05

سلام عزیزم مجموعه ای ازفعالیت ها میتونه تاثیر مثبتی داشته باشه روتین پوستی باید داشته باشید

-سارا 1402/09/04

سلام من یک شب در میان ب پوستم میزنم

- 1402/07/28

سلام ببخشیدبرای چاقی صورت فایدهای هم داردممنون میشم راهنمای کننین

کارشناس به اندام 1402/07/29

سلام نه عزیزم هیچ ویتامین با خوراکی خاصی نمیتونه موضعی صورت وچاق کنه

- 1402/06/24

من چند شبه پشت سر هم استفاده میکنم با توجه به این مطالب دیگ نباید استفاده کرد درسته ؟!

کارشناس به اندام 1402/06/25

بله مصرف مداوم توصیه نمیشه

-فضل احمد 1402/06/09

تشکر خیلی ممنون

کارشناس به اندام 1402/06/10

سلامت باشید همیشه عزیزم

روشنا 1402/06/06

سلام و درود..من پوستم خشکه و کمبود کلاژن دارم.‌پوستم دائما ترک میخوره و استریا دارم..بنظرتون ویتامین ای بخورم یا روی ترک بمالم؟ نزدیک به ۲۰ سال هست بدنم دائما ترک میخوره.اگر مکمل یا دارویی بهم معرفی کنید ممنون میشم.

کارشناس به اندام 1402/06/07

سلام عزیزم مولتی ویتامین میتونین بخورید اما قبل هر چیزی حتما ازمایش بدین تا باتوجه به بدنتون مکمل استفاده بشه

-فاطمه 1402/05/26

سلام اگر از شب تا صبح روی پوست صورت باشه مشکل ندارد؟

کارشناس به اندام 1402/05/27

سلام نه عزیزم حساسیت میده

-نسا 1402/04/14

برای لک مفید هست

-مهرآسا 1402/04/11

مفید بود ممنون

کارشناس به اندام 1402/04/12

ممنون عزیزم

بانوی آسیایی 1402/03/22

بسیار عالی 👏👏❤️

کارشناس به اندام 1402/03/23

سپاس فراوان