آشنایی با خواص داروی گیاهی هلیله

یک کارشناس گیاهان دارویی گفت: هلیله در تقویت معده و حافظه مفید است. عزیزالله خیری در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: هلیله دارای انواع مختلفی است. هلیله زرد، هلیله سیاه، هلیله کابلی و هلیله چینی از اقسام آن است که از این میان هلیله کابلی محصول هندوستان است، ولی چون سابقاً آن را از راه […]

زمان مطالعه 3 دقیقه

تعداد بازدید 4473

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

آشنایی با خواص داروی گیاهی هلیله - 4 - - اخبار
میانگین امتیاز 5 از 5
آشنایی با خواص داروی گیاهی هلیله - 6 - - اخبار

یک کارشناس گیاهان دارویی گفت: هلیله در تقویت معده و حافظه مفید است.

عزیزالله خیری در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: هلیله دارای انواع مختلفی است. هلیله زرد، هلیله سیاه، هلیله کابلی و هلیله چینی از اقسام آن است که از این میان هلیله کابلی محصول هندوستان است، ولی چون سابقاً آن را از راه کابل به ایران می‎آوردند به هلیله کابلی معروف شده است.

وی ادامه داد: میوه این گیاه موقعی که تازه است بیضی یا گلابی شکل است که پس از خشک شدن سخت و ناهموار می‌شود و دارای مواد صمغی، تانن فراوان و مواد خلط‌آور و چندین نوع قند است.

این کارشناس گیاهان دارویی افزود: از امام رضا(ع) روایت کرده‎اند، روزی جمعی از پزشکان در محضر ایشان خواص چندین دارو را توصیف می‎کردند که آن حضرت فرمودند که شما از این ادویه تعریف می‎کنید، ولی نمی‎دانم چرا هلیله و رازیانه را فراموش کرده‌اید؟

وی خاطرنشان کرد: هرکس در روز یک هلیله کابلی را در دهان بگذارد و بمکد موی او سیاه می‌شود. همچنین انواع هلیله‎ها برای تقویت معده، حافظه، ذهن و حواس ظاهری و باطنی مفید است و برای سردرد، مالیخولیا، رفع وسواس و امراض روحی سود فراوان دارد.

خیری از ممنوعیت‎های مصرف این گیاه گفت و افزود: استعمال آن موقعی که فرد تب دارد، جایز نیست. برای درمان فراموشی دارویی موثرتر از هلیله کابلی نیست و برای تقویت دندان و لثه نیز خاصیت دارد.

آشنایی با خواص داروی گیاهی هلیله - 8 - - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1393/07/06

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*