اگر دچار رفلکس اسید هستید؛ این غذاها را بخورید

اگر دچار رفلکس اسید هستید؛ این غذاها را بخورید

اگر دچار رفلکس اسید هستید؛ این غذاها را بخورید


10 غذایی که باعث رفلاکس اسید میشود

رفلکس اسید زمانی اتفاق می افتد که اسید معده به مری نشت می کند. وقتی چنین اتفاقی می افتد فرد دچار ناراحتی می شود و در قسمت قفسه سینه احساس سوزش می کند. دیگر نشانه های رفلاکس مزمن اسید معده عبارتند از: برگرداندن غذا، مایعات، دشوار در قورت دادن غذا، سرفه کردن، خس خس کردن و یا درد قفسه سینه.

معمولا غذا ها از مری عبور می کنند، اسفنکتر مری باز می شود و غذاها به معده می روند. در معده غذاها با اسید معده به قطعات کوچک تجزیه می شوند.

عضله اسفنکتر بین مری و معده بسته می شود تا اسید معده در همان قسمت باقی بماند. وقتی دچار رفلاکس اسید می شویم، عضله اسفنکتر شل می شود و اسید معده به مری نشت می کند و باعث احساس سوزش و درد می شود.

کاهش وزن، خوردن وعده های کوچک، پرهیز از غذاهای چرب، الکل، غذاهای تند و اسیدی، کافئین و نیکوتین می توانند به بهبود رفلاکس معده کمک کنند.

با این حال گاهی این موارد نیز ممکن است کافی نباشند و فرد برای بهبود یافتن مجبور شود تحت درمان فردی زیر نظر یک پزشک متخصص قرار بگیرد.

غذاهایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم اسید کمی دارند و معمولا برای بهبود رفلاکس اسید معده مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال همیشه در نظر داشته باشید که ریشه مشکل رفلاکس معده در هر فرد می تواند متفاوت باشد و همچنین غذاهای تحریک کننده ای که باعث این مشکل می شوند نیز متفاوت هستند.

 موز

توصیه کلی که هنگام بروز مشکل رفلاکس معده می شود خوردن غذاهایی با میزان اسید پایین است. غذاهایی که اسیدشان کمتر است به اندازه غذاهای اسیدی باعث تحریک تولید اسید معده نمی شوند.

مقدار محتوای اسید یک غذا روی برچسب آن نوشته نشده است، بنابراین پیدا کردن غذاهایی که اسید کمی در خود دارند ممکن است به کمی تحقیق نیاز داشته باشد.

میوه ها معمولا غذاهایی اسیدی به حساب می آیند اما برخی میوه ها مانند موز این چنین نیستند.

اگر دچار رفلاکس اسید شده اید به صورت کلی توصیه می شود از خوردن مرکبات و گوجه فرنگی پرهیز کنید چون اسید زیادی در خود دارند.

موزها را معمولا میوه هایی با مقدار اسید کم می دانند بنابراین خوردن این میوه برای افرادی که مشکل رفلاکس معده دارند توصیه می شود.

موز برای مسیر گوارشی غذایی ساده به حساب می آید چون بافتش طوری است که در معده به سادگی تجزیه می شود.

سیب، گلابی، ملون و توت

سیب، گلابی، ملون و توت میوه هایی هستند که اسیدشان کم است. از این رو این میوه ها می توانند قسمتی از غذاهای یک برنامه غذایی ضد رفلاکس معده را تشکیل دهند. به کار گرفتن این غذا در برنامه غذایی می تواند مزایای دیگری چون آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها و فیبر نیز داشته باشد.

غلات کامل

غذاهایی که چربی بالایی دارند می توانند رفلاکس اسید معده را تحریک کنند از این رو خوردن غذاهای کم چرب برای افرادی که حساس هستند توصیه می شود. اضافه کردن غلات کاملی که به صورت طبیعی چربی کمی دارند مانند بلغور جو دو سر، برنج قهوه ای و نان های سبوس دار همگی می توانند عضوی از یک برنامه غذایی ضد رفلاکس اسید معده باشند.

غلات کامل به صورت طبیعی سرشار از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی هستند. از غلات فرآوری شده و بسته بندی شده استفاده نکنید چون سرشار از چربی هستند و فیبرشان نیز کم است.

زنجبیل

سال ها از زنجبیل برای درمان انواع مشکلات دستگاه گوارش استفاده می شده است از جمله حالت تهوع و درد معده، همچنین زنجبیل خاصیت ضد التهابی دارد.

در تحقیقی که روی موش ها انجام گرفت مصرف زنجبیل نشان داد می تواند به کاهش زخم معده کمک کند. زخم معده زمانی که اسید باعث التهاب معده می شود می تواند بسیار دردناک باشد.

می تواند از راه های مختلفی به برنامه غذایی خود زنجبیل اضافه کنید. می توانید قطعات زنجبیل را به سبزیجات پخته و سس ها اضافه کنید، چای زنجبیل درست کنید و یا زنجبیل تازه یا خشک شده را به ماست اضافه کنید.

پروتئین

وقتی می خواهید از پروتئین به عنوان یکی از بخش های برنامه مقابله با رفلاکس معده استفاده کنید بهتر است از انواع کم چرب آن استفاده کنید. از روش های پخت پر چرب مانند سرخ کردن پرهیز کنید.

پروتئین های کم چرب مانند سینه مرغ و بوقلمون و غذاهای دریایی توصیه می شود. سفیده تخم مرغ نیز پروتئین بدون چربی است. زرده تخم مرغ نیز مواد مغذی فراوانی دارد اما ممکن است در برخی افراد حساس موجب رفلاکس اسید معده شود.

سبزیجات

به صورت کلی اگر دچار رفلاکس اسید شده اید خوردن سبزیجات توصیه می شود. سبزیجات چربی کمی دارند و سرشار از فیبر، آنتی اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی هستند.

از روش های پخت پر چرب مانند سرخ کردن پرهیز کنید و از سس زیاد هم استفاده نکنید. خوردن سبزیجات دارای برگ سبز مانند بروکلی، پیازچه، مارچوبه توصیه می شود چون مقدار اسید بسیار کمی دارند.

اضافه کردن ریحان تازه به برنامه غذایی نیز می تواند برای بهبود رفلاکس اسید معده مفید باشد.

غذاها و نوشیدنی هایی که باید از آنها پرهیز کنید

حتی استفاده از غذاهایی که گفته شد نیز نمی تواند تضمین کند که دچار رفلاکس معده نمی شوید. اما می توانند تا حدود زیادی احتمال دچار شدن به چنین مشکلی را کاهش دهند.

برخی غذاها نیز هستند که می توانند باعث تحریک رفلاکس معده شوند. بنابراین اگر خوردن غذاهایی که به کاهش خطر رفلاکس معده کمک می کنند به تنهایی کارساز نبود می توانید پرهیز از برخی غذاها را نیز به برنامه خود اضافه کنید.

  • کافئین موجود در قهوه، چای، نوشیدنی های انرژی زا و شکلات
  • مرکبات و آب مرکبات
  • غذاهای تند
  • لبنیات کامل
  • غذاهای سرخ کرده
  • غذاها یا آدامس هایی که طعم نعنا دارند
  • نیکوتین

دیگر توصیه های کلی که برای پیشگیری از رفلاکس معده می شود عبارتند از دراز نکشیدن بلافاصله بعد از خوردن غذا، آدامس نجویدن و نخوردن مقدار زیادی غذا در یک وعده.

 

منابع:

Is acid reflux the same as GERD?- http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heartburn/expert-answers/heartburn-gerd/faq-20057894

The anti-ulcer effect in rats of ginger constituents – http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0378874188900098

Foods That Fight Heartburn – http://www.webmd.com/digestive-disorders/features/foods-that-fight-heartburn#1

4.2/5 - (123 امتیاز)
این مطالب را از دست ندهید ...
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-شاهراجی ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

باسلام دوستان عزیز امیدوارم همیشه سلامت باشید بنده ناراحتی معده داشتم اسیدمعده زیادبودبیشتراوقات صبحازودمثلا۵صبح دردمعدشرومیشدحالت تهوع داشتم وفقط زرد آب بالا میاوردم وبعداز۴سال تمام دکتراداروی تکراری دادن فقط یک دکترکپسول دادوگفت سیگارنکش وهرچی دوست داری بخورفقط سیگارنگش.بنده الان۱۵سال سیگارنمیکشم وخداروشکرهنوزهیچوقت دردمعده نداشتم سیگاروقلیان خیلی ضرره موفق باشید

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۲

سلام الهی شکر بهتر باشید همیشه ممنون از بیان تجربتون عزیزم

- ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

سلام مطالب خیلی خوب بود من هم خیلی مشکل دارم دوسال پیش کردنا گرفتم و دستگاه گوارشم را درگیر کرد دکتر رفتم آندوسکوپی انجام دادم دارو هم مصرف میکنم اما هم چنان معده درد نفس تنگی شدید سوزش معده وترش کردن وحالت تهو دارم ۳۲ساله هستم کلی دکتر رفتم آزمایش دادم میگن برای گوارش از تنگی نفس خسته شدم

کارشناس به اندام ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

سلام تشکر ازشما سالم باشید

-سولماز ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام من حامله هستم ۳۱ هفته یک هفته هست استفراغ داشتم امروز خون بالا آوردم اسید معده دارم چی خوبه برام

کارشناس به اندام ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم باید به متخصص مراجعه کنید

- ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام خسته نباشید همسرم چند ماهی است که خوب غذانمیتونه بخوره .فقط باآب می‌تونه غذابخوره غذاتوگلوگیرمیکنه آندوسکوپی کردالتهاب مری دارن ووجودهلیکوباکتردرمعده تحت درمان هست وپرهیزغذایی هم دارن ولی اصلا بهترنشدن پزشک ادویه ها،ترشیجات هم حذف کردن می خواستم ببینم خوردن موز وکشک ومیوه های سردمثل هندوانه ودیگرمیوه هامشکلی ندارن ودرآخرمی خواستم نظرتون بدونم ممنون

کارشناس به اندام ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام سلامت باشید عزیزم درمشکلات گوارش پرهیزغذایی خیلی مهمه شستن دست قبل وبعدغذا جویدن کامل اینکه چه غذا وخوراکی اذیتشون میکنه با تست کردن مشخص میشه

پریسا ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام اقای دکتر من دو روز پیش فقط استفراغ زرد آب داشتم الان دو روز هم هست که هیچی نمیتونم بخونم چون همش حالت تهوع دارم و هر چی میخورم درد معده ام دو برابر میشه همش سوزش داره حس میکنم توش زخمیه

کارشناس به اندام ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم برای بررسی ودرمان باید با متخصص مراجعه کنید

رامین هفت خط بچه ته خط مشهد ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

بسیار عالی اقای دکتر

کارشناس به اندام ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

ممنون لطف شما هستیم

سالار ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام اقای دکتور عزیز میگم من قفسه سینه سمت چپ و گاهی سمت راست از پشت شونه هام و بازو هام خیلی سیخ میزنه و درد میکنه اسید خیلی میزنه بالا میشه راهنمای کنید لطفان؟

کارشناس به اندام ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم میتونه به خاطر مشکل گوارشم میتونه باشه برای بررسی دقیق حتما با متخصص مشورت کنید

Behnam ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

منم همین مشکلو دارم رفلاکس معده دارم اسید معدم خیلی زیاده پرهیز هم میکنم فقط صبحانه چایی میخورم و ناهار خیلی پرخوری میکنم بعد نفخ میگیرم خیلی سخته فاموتیدین 40 هم میخورم بعد غذا هنوزم خوب نشدم الان 3 ماهه

کارشناس به اندام ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

عزیزم مصرف چای محدود دروعده اصلا پرخوری نکنید پرهیز فقط نخوردن نیست اروم وبه قاعده ودرست خوردن هم هست

سهیلا ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام من اب ترشی از دهنم میاد همش و گاها هم سوزش مری و معده داره و احساس میکنم معدم باد کرده:(......19 سالمه....شربت معده خوبه؟.....

کارشناس به اندام ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۲

سلام عزیزم مشکل گوارشی هست دارو باید با تجویز ونظر پزشک معالج مصرف بشه

-مهرداد ۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

سپاسگذارم آقای دکتر عزیز

کارشناس به اندام ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

پایدار باشید عزیزم

-باران ۱۴ فروردین ۱۴۰۲

سلام،دختر 5 سالہ ام،دو ماھی است کہ میگہ حالت تھوع دارہ،آیا این علامت میتونہ نشانہ ی رفلاکس باشہ؟من تقریبا مصرف ھمہ ی چیزایی کہ برای رفلاکس بدھست رو حذف کردم،اگہ رفلاکسہ چہ راھکاری پیشنھاد میکنین،باتشکر

کارشناس به اندام ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

سلام عزیزم پزشک باید این موردو تشخیص بده بعد غذاخوردن دراز نکشه پرهیز غذایی که رعایت میکنید پرخوری ودرهم خوری هم نداشته باشه

-باران ۱۴ فروردین ۱۴۰۲

سلام،دخترم 5 سالسہ و الان دو ماھی میشہ کہ شبھا حالت تھوع دارہ،بہ نظرتون رفلاکس معدہ دارہ؟

کارشناس به اندام ۱۵ فروردین ۱۴۰۲

سلام عزیزم این مورد و متخصص باید بررسی کنه وتشخیص بده دلیل زیاد میتونه داشته باشه

-محمد ۰۴ فروردین ۱۴۰۲

سلام، من مدت زیادی این مشکل را داشتم ، دارو فقط کنترل میکنه نه درمان باید دلیلش را در رژیم غذایی خودتون تشخیص بدید که اغلبش در مقاله و بیان نظرها اشاره شده ، من از خیلی چیزها پرهیز کردم درست نشد تا اینکه تصمیم گرفتم برای مدتی چایی نخورم و فهمیدم دلیلش خوردن زیاد چایی مانده تو اداره است بلاخره از شررش خلاص شدم البته دوباره بعد شش ماه به چایی رو آوردم اما به شرط چای بدون اسانس و رنگ ، حتما تازه دم باشه و کم رنگ از خوردن چایی کهنه پرهیز کنید وحداکثر دو وعده در روز اگه هم بتونید برای همیشه نخورید که چه بهتر ...

کارشناس به اندام ۰۵ فروردین ۱۴۰۲

سلام ممنون از بیان تجربتون سالم باشید همیشه

امیررضا ۱۹ اسفند ۱۴۰۱

سلام من شاید هفت یا هشت سال که مشکل معده دارم همش هر سبزیجاتی که بخورم معدم باد می‌کنه مثل خیار گوجه سبزی خوردن یا غذا بیشتر بخورم خیلی معدم اذیت میشه چکار باید کنم تا مشکل بر طرف شه ممنون

کارشناس به اندام ۲۰ اسفند ۱۴۰۱

سلام عزیزم وقتی حساسیت به این شدت هست مصرفش توصیه نمیشه یا به مقدار محدود استفاده کنید به صورت پخته شده هم میتونین امتحان کنید برای بررسی علت این مشکل هم حتما با به متخصص داخلی مراجعه کنید

-حسین ۰۷ اسفند ۱۴۰۱

تشکرازشماخیلی خوب بودخدا به شما سلامتی بده سالاری هستم ازسنقر وکلیایی

کارشناس به اندام ۰۸ اسفند ۱۴۰۱

ممنون از حسن نظرتون اقای سالاری همراهی شما باعث افتخار ماست

ابراهیم ۲۸ بهمن ۱۴۰۱

سلام.من 25 سالمه الان پنج ساله رفلاکس معده دارم سر درد می‌گیرم زیر شونه هام درد میگیره از معده نفخ دارم.همه پرهیزات رو انجام میدم ولی باز هم اسید معده خیلی شدید میشه .از چای نخوردن. نخوردن مایعات نیم ساعت قبل غذا و تا دو ساعت بعد غذا .مصرف نکردن هیچ نوع دخانیات و قهوه.از مایعات گاز دار به هیچ عنوان استفاده نمیکنم . قرص های پنتوپرازول وفاموتیدن وچند نوع دیگه شربت و قرص هم مصرف کردن ولی فایده نداشت .دکتر گفت آندوسکوپی کنید ولی من از عوارض بعد آندوسکوپی میترسم .

کارشناس به اندام ۲۹ بهمن ۱۴۰۱

سلام عزیزجان باید برای تشخیص دقیق تر اندوسکوپی انجام بشه وقتی کامل تحت نظر باشید نیاز به نگرانی نیست

افحصی ۲۲ بهمن ۱۴۰۱

سلام خسته نباشی خانمم خیلی زیاد سرفه خشک میزنه دو ماه هست خوب نشده دکتر بردمش همش قرص معده دادکش مشکلش بنظر شما چیه؟

کارشناس به اندام ۲۸ بهمن ۱۴۰۱

سلام سلامت باشید دوست عزیزم میتونه نقاهت سرماخوردگی کرونا و....باشه تشخیص علتش بامتخصص هست داروهای خانگی مثل شربت عسل چهارتخمه برای کم شدن سرفه خوب هستن

علی ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

سلام آیا موز برای رفلاکس ضرر داره

کارشناس به اندام ۲۶ بهمن ۱۴۰۱

سلام عزیزم تاثیر موادغذایی برای هرفرد متفاوته باید امتحان کنید اگر مشکلتون تشدید میکنه ومحرکه مصرفشو قطع کنید

آنیلا ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

سلام من ۱۶ سالمه الآن چهار روز هستش که درد و سوزش رو در ناحیه یه سینه و گلوم حس می کنم احساس می کنم چیزی بالا میارم و طعم ترشی رو احساس می کنم

کارشناس به اندام ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

سلام عزیزم مربوط به گوارش هست غذاهای محرک مثل فست فود ادویه ها نوشیدنی کافئینی و گازدار و حذف کنید ادامه دار بود به پزشک مراجعه کنید

مصطفی ۰۴ بهمن ۱۴۰۱

سلام دوستان ۹۰درصد مشکلات از خوردن چایی هست به خود من ثابت شده

کارشناس به اندام ۰۵ بهمن ۱۴۰۱

سلام ممنون ازبیان تجربتون عزیز