این شایعات درباره موها را باور نکنید

موهایتان چه بلند باشد چه کوتاه مسلما چالش های منحصر به فردی با موهای خود دارید. در هر موردی جدا کردن غلط از درست کمک می کند بتوانیم روی مواردی تمرکز کنیم که در واقع کمک می کنند موها سالمتر رشد کنند و خود را بهتر نشان دهند. در این مقاله شایعاتی که در مورد […]

زمان مطالعه 27 دقیقه

تعداد بازدید 137827

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 35 - مو - ورزش و سلامتی
میانگین امتیاز 4.3 از 5

موهایتان چه بلند باشد چه کوتاه مسلما چالش های منحصر به فردی با موهای خود دارید. در هر موردی جدا کردن غلط از درست کمک می کند بتوانیم روی مواردی تمرکز کنیم که در واقع کمک می کنند موها سالمتر رشد کنند و خود را بهتر نشان دهند. در این مقاله شایعاتی که در مورد مو رایج است را بررسی میکنیم و به شما می آموزیم چگونه از حقیقت به نفع موهای خود استفاده کنید.

فهرست مطالب (کلیک کنید)
 1. 1- کوتاه کردن مرتب باعث می شود مو سریع تر رشد کند
 2. 2- اگر یک موی سفید را بکنی، دو موی سفید جای آن در می آید
 3. 3- شامپو زدن به مو باعث ریزش مو می شود
 4. 4- هرچقد بیشتر موهای خود را شانه کنید، بیشتر سالم میماند
 5. 5- حذف رنگ مو
 6. 6- وقتی باردار هستید نمی توانید موی خود را رنگ کنید
 7. 7- استفاده از محصولات درست باعث می شود موها ضخیم تر شود
 8. 8- عوض کردن شامپو برای مو مفید است
 9. 9- شوره سر به معنای خشکی پوست است
 10. 10- شامپوهای کف دار بهتر موها را تمیز می کنند
 11. 11- خشک کردن مو با هوای آزاد سالمتر از خشک کردن آن با سشوار است
 12. 12- اگر مو چرب باشد روغن ها بی فایده هستند
 13. 13- باید هر روز سر خود را بشویید
 14. 14- مردان کچلی را از سمت خانواده مادر به ارث می برند
 15. 15- استفاده از کلاه باعث ریزش مو می شود
 16. 16- باید موها را با حوله خشک کرد
 17. 17- آیا مرتب برس کشیدن موها را درخشان می کند؟
 18. 18- آیا خوردن رویه نان باعث می شود موها فر شوند؟
 19. 19-اگر یک شب کامل نرم کننده روی موهایم بماند، آیا موها نرم تر می شوند؟
 20. 20- آیا چیزی به غیر از کوتاه کردن باعث بهبودی موخوره می شود؟
 21. 21- ممکن است بستن شدید مو باعث کچلی شود؟
 22. 22- آیا آبلیمو موهایم را سفید می کند؟
 23. 23- آیا شنا کردن در استخر، موهای بلوندم را سبزرنگ می کند؟
 24. 24- آیا استرس شدید می تواند باعث ریزش مو شود؟
 25. 25- آیا شستشو در آب سرد باعث می شود موها درخشان شوند؟

1- کوتاه کردن مرتب باعث می شود مو سریع تر رشد کند

جاشوا زیچنر مدیر تحقیق آرایشی و بهداشتی و بالینی پوست در بیمارستان (Mount Sinai ) در شهر نیویورک می گوید: کوتاه کردن موها هیچ تاثیری در روند رشد مو ندارد چون رشد مو اتفاقی است که در پوست سر رخ می دهد اما اینکه متخصصان می گویند هر شش تا هشت هفته موی سر خود را پیرایش کنید دلیل دارد. ملیسا پیلیانگ، متخصص پوست و مو در کلینیک کلیولند می گوید: نوک مو بعد از چند هفته نازک و باعث شکنندگی مو می شود، وقتی کوتاهشان می کنید موهای سرتان پرتر نشان  می دهد.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 37 - مو - ورزش و سلامتی

2- اگر یک موی سفید را بکنی، دو موی سفید جای آن در می آید

این یکی به نظر درست می آید، چون یک موی سفید معمولا خبر از موهای سفید بیشتر میدهد. دکتر پیلیانگ میگوید: این باور رواج پیدا کرده چون مردم موهای سفید خود را می کندند و بعد از مدتی متوجه موهای سفید جدیدی می شدند. متاسفم که این خبر بد را می دهم اما وقتی موی سفید روی سر خود دیدید باید منتظر دیگر موهای سفید نیز باشید و کندن موهای سفید را مقصر این اتفاق ندانید.

با این حال دانستن حقیقت نمی تواند به شما این اجازه را دهد که شروع به کندن موهای سفید خود کنید. موی سر اگر چندین بار و در فواصل کم کنده شود ضعیف خواهد شد و ممکن است دیگر رشد نکند. به هر حال موها سفید می شود نباید با موهای خود بجنگید. میتوانید موی خود را رنگ کنید.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 39 - مو - ورزش و سلامتی

3- شامپو زدن به مو باعث ریزش مو می شود

حمام را مقصر ندانید. دکتر پیلیانگ میگوید: اگر موهایتان می ریزد این ریزش کلی است. معمولا در حمام ریزش مو را شاهد هستیم به همین دلیل مردم ریزش مو را به شامپو ربط می دهند. مسئله اینجاست که اگر بخواهید با نشستن مو از ریزش آن جلوگیری کنید ممکن است مشکل را بدتر کنید. چرب شدن موها باعث التهاب و مانع رشد مو می شود.

علت واقعی اینجاست: استرس اغلب از عوامل پشت پرده ریزش مو مثل طلاق، جراحی، فوت یکی از اقوام و … است که می تواند این مسئله را شدت ببخشد. سعی کنید جلوی استرس خود را بگیرید و آن را مدیریت کنید، می توانید به شامپوی خود چند قطره از روغن های ضروری مانند اسطوخودوس، روغن درخت چای، و رزماری اضافه کنید. این روغن ها می توانند باعث تحریک رشد مو شوند.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 41 - مو - ورزش و سلامتی

4- هرچقد بیشتر موهای خود را شانه کنید، بیشتر سالم میماند

بعضی معتقد هستند که روزانه باید 100 بار با شانه روی موهای خود بکشند اما باید گفت این کار هیچ ارزشی ندارد و شانه زدن بیش از اندازه ای که همیشه انجام می دهید بی فایده است. در واقع زیاد شانه کشیدن به جای اینکه خوب باشد، بد است. دکتر پیلیانگ میگوید: بیش از حد شانه زدن می تواند به کوتیکول های مو ( لایه محافظ بیرونی مو ) آسیب برساند. اگر موها گره یا پیچ دارد شانه بکشید در غیر اینصورت آنها را به حال خود بگذارید.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 43 - مو - ورزش و سلامتی

5- حذف رنگ مو

سفید کردن مو برای رنگ کردن یکی از بدترین کارهایی که می توانید با موی خود بکنید اما هر رنگی نمی تواند باعث آسیب رسیدن به آن شود. حذف رنگ از مو باعث می شود هر تار مو نازک و شکننده شود. اضافه شدن رنگ باعث حجم گرفتن تار مو می شود و آن را ضخیم می کند. تا زمانی که از رنگهای تیره استفاده می کنید این نوع رنگ کردن مو مشکلی ندارد.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 45 - مو - ورزش و سلامتی

6- وقتی باردار هستید نمی توانید موی خود را رنگ کنید

کری ان ترل ماما( استاد در دانشگاه مینه سوتا) می گوید نگرانی اصلی از رنگ کردن مو هنگام بارداری استنشاق آمونیاک نه جذب رنگ مو توسط پوست سر است. اگر از رنگ مویی استفاده شود که مقدار آمونیاک آن کم باشد دیگر رنگ کردن مو مشکلی ندارد به خصوص اگر به سالن آرایشی بروید که تهویه قوی داشته باشد. البته هنوز بیشتر خانمهای باردار ترجیح می دهند موهای خود را رنگ نکنند اما خبر خوب این است که رنگ موهای بدون آمونیاک نیز در حال تولید است.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 47 - مو - ورزش و سلامتی

7- استفاده از محصولات درست باعث می شود موها ضخیم تر شود

بیشتر مردم فکر می کنند موهای سالم به علت آب و هوا و یا محصولاتی است که استفاده می شود اما آنچه می خورید بیش از آنچه فکرش را بکنید روی این مسئله تاثیر گذار است. دکتر پیلیانگ میگوید بدن انرژی زیادی را صرف رشد مو می کند و از مواد مغذی استفاده می کند. این یعنی اگر برنامه غذایی ضعیفی داشته باشید بدن نمی تواند برای رشد مو انرژی وقف کند چون نگران تامین انرژی برای اعضای حیاتی است.

مطمئن شوید به اندازه کربوهیدرات، پروتئین و چربی سالم مصرف می کنید و همچنین توجه ویژه به زینک، آهن و ویتامین D داشته باشید. دکتر پیلیانگ می گوید این ویتامین ها برای رشد مو ضروری است و بدن بسیاری از خانمها آنها را کم دارد. اگر بدنتان به مقدار زیادی این نوع ویتامین ها را کم دارد و یا گوشت قرمز استفاده نمی کنید با پزشک خود صحبت کنید تا به شما مکمل معرفی کند.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 49 - مو - ورزش و سلامتی

8- عوض کردن شامپو برای مو مفید است

اگر می خواهید تاثیرات مختلف را تجربه کنید عوض کردن شامپو خوب است اما بهتر است هر بار که سر خود را می شویید از شامپوی همیشگی خود استفاده کنید. اگر حس می کنید با عوض کردن شامپو موهایتان بهتر شده است این حس بیشتر به دلیل میل به تازگی است. دکتر پیلیانگ می گوید شامپوها تاثیرات متفاوتی دارند اما عوض کردن شامپویی که خوب جواب می دهد آنچنان لازم نیست.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 51 - مو - ورزش و سلامتی

9- شوره سر به معنای خشکی پوست است

ما شوره را با خشکی برابر می دانیم و به همین دلیل در اشتباه هستیم. در حالی که شوره از چربی موها حاصل می شود. دکتر پیلیانگ می گوید دلیل شوره در واقع یک نوع مخمر است که تمایل به رشد در جاهای چرب دارد. شوره واکنش بدن به این مخمر است. اگر شستن سر خود را برای کاهش شوره کم کنید اشتباه بزرگی مرتکب شدید. برای حل این مشکل بهتر است از شامپو ضد شوره استفاده کنید.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 53 - مو - ورزش و سلامتی

10- شامپوهای کف دار بهتر موها را تمیز می کنند

شامپو برای انجام کارش حتما نباید کف دار باشد. دکتر پیلیانگ می گوید اشتباهمان این است که تمیزی را با کف برابر می دانیم. سولفات که در بسیاری از شامپوها اضافه می شود و عامل کف سازی است اگر موهایتان را رنگ کرده باشید باعث می شود رنگ موهایتان از بین برود.

وقتی کف زیاد شود بحث به سمت مضر بودن این نوع شامپو ها می رود. انجمن سرطان آمریکا سولفات را بی ضرر اعلام کرده است اما برخی آزمایشگاه ها هنوز خبر از ضررهای سولفات می دهند. اگر می خواهید از سولفات پرهیز کنید اما همچنان کف را هم روی سر خود حس کنید از شامپوهای بدون سولفات و دارای گلیسیرین استفاده کنید. گلیسیرین بدون اینکه ضرری داشته باشد کف تولید میکند.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 55 - مو - ورزش و سلامتی

11- خشک کردن مو با هوای آزاد سالمتر از خشک کردن آن با سشوار است

شاید خیلی از ما فکر کنیم خشک کردن مو با سشوار بسیار ضرر داشته باشد و در مقابل خشک کردن مو ها با هوای آزاد بدون هیچ ضرری باشد اما اگر به شما بگوییم خشک شدن مو با هوای آزاد آنچنان هم که فکر می کنید سالم نیست. طی تحقیقی که در آن خشک کردن مو با سشوار و هوای آزاد را با هم مقایسه کرده بودند محققان دریافتند سشوار باعث آسیب بیشتری به سطح مو می شود ( همانطور که انتظار می رفت ) اما خشک شدن مو با هوای آزاد می تواند به عمق موها آسیب برساند.

محققان میگویند اگر برجستگی داخل مو برای طولانی مدت در معرض آب باشد، ممکن است آسیبی جدی تر از آسیبی که گرما وارد می کند، ایجاد کند ( بله ما نیز از این نتایج متعجب شدیم ). بهترین برداشتی که از این مطالعه می توانید انجام دهید این است که درجه حرارت سشوار خود را در پایین ترین حد ممکن قرار دهید و با آن موی خود را خشک کنید ( یا سعی کنید 15 سانتی متر سشوار را از موی خود فاصله دهید ). همچنین سشوار را دائما حرکت دهید، با این کار حرارت را فقط روی یک نقطه متمرکز نکنید.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 57 - مو - ورزش و سلامتی

12- اگر مو چرب باشد روغن ها بی فایده هستند

اگر فقط به کف سر خود روغن می زنید. روغن مالیده شده به انتهای موها درخشش اضافه می کند. با استفاده از روغن می توانید علاوه بر بهره بردن از خواص آن موهای خود را بدون استفاده از درخشان کننده های شیمیایی که ضرر هم دارند زیبا و زرق و برق دار کنید.

روغن نارگیل برای جلوگیری از سفید شدن مو، محافظت از گرما و اشعه های خورشید استفاده می شود. روغن أرجا نیز برای جلوگیری از بی رنگ شدن مو و همچنین کمبود پروتئین آن استفاده می شود. 20 قطره روغن أرجا را با بطری نرم کننده ای که استفاده می کنید مخلوط کنید تا از مزایای آن بهره مند شوید. این ترکیب به گفته روبسان میراندا دا گاما، استاد آرایش زنانه در دانشگاه سانتو آمارو برزیل برای تمام انواع مو کارساز است.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 59 - مو - ورزش و سلامتی

13- باید هر روز سر خود را بشویید

یک روز می شنوید هر روز فقط موی خود را با آب بشویید. روز دیگر می شنوید که موهای خود را با کف بشویید، همه قوانین شستن موها را از پنجره به بیرون بیاندازید و فقط به ظاهر مو و حسی که نسبت به موهای خود دارید توجه کنید. مو هر روز حالتی متفاوت دارد. اگر حس کردید مو از ریشه چرب شده است آن را بشویید. اگر نه، شستشو را به زمانی که احساس چربی کردید واگذار کنید. کسانی که موهای خشکی دارند برای اینکه بیش از حد موهای خود را نشویند باید به ریشه مو توجه کنند که چرب شده است یا خیر.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 61 - مو - ورزش و سلامتی

14- مردان کچلی را از سمت خانواده مادر به ارث می برند

اگر مرد هستید، مادرتان به شما کروموزوم X می دهد و پدرتان Y ( زنان دو X دریافت می کنند). بسیاری فکر می کنند علت کچلی در مردان مربوط به X است که از طرف مادر می آید اما نمی توانید بابت این مسئله مادر خود را سرزنش کنید چون ژن های متعددی از هر دو طرف ( پدر و مادر ) وجود دارد که با طاسی در ارتباط است.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 63 - مو - ورزش و سلامتی

15- استفاده از کلاه باعث ریزش مو می شود

برخی فکر می کنند کلاه باعث ریزش موی دایره شکلی روی سر می شود اما این تنها یک ایده و افسانه قدیمی است. الگوی ریزش مو در مردان ژنتیکی است و با مواردی مانند بالا رفتن تستوسترون و استرس شدت می گیرد.

مردم با دیدن موهای ریخته شده در کلاه خود فکر می کنند باعث این ریزش کلاه است، این تنها یک ایجاد ارتباط اشتباه است. با دیدن مو در کلاه خود نباید از ترس کچل شدن دیگر زیر کلاه خود مخفی شوید. استفاده از مینوکسیدیل و رژیم مناسب می توانید از ریزش مو جلوگیری کنید ( مینوکسیدیل را هم مردان هم زنان استفاده می کنند ). برای پیشگیری از الگوی طاسی در مردان راه های درمانی دیگر نیز هست.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 65 - مو - ورزش و سلامتی

16- باید موها را با حوله خشک کرد

اگر مانند بسیاری از مردم بعد از خروج از حمام بلافاصله با یک حوله شروع به مالش موی خود می کنید، این کار را نکنید. خشک کردن مو با حوله برای موها خشن است و باعث شکستگی آنها می شود. به جای اینکه موهای خود را به شدت با حوله خشک کنید به آرامی حوله را روی سر خود بکشید و سپس با یک شانه پهن موها را شانه کنید تا آب مانده بین موها را بیرون بیاورید.

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 67 - مو - ورزش و سلامتی

17- آیا مرتب برس کشیدن موها را درخشان می کند؟

خیر، بی دلیل به لایه های شاخی مو فشار می آورد و ممکن است موها راکدتر به نظر بیایند.

حکم: شایعه

18- آیا خوردن رویه نان باعث می شود موها فر شوند؟

رویه نان نمی تواند باعث فر شدن موها شود. موها به دلیل شکلشان فر می شوند که تا حدود زیادی به ژنتیک و تفاوت در مقدار فیبر پروتئین بین یک طرف قشر و طرف دیگر آن است.

حکم: شایعه

19-اگر یک شب کامل نرم کننده روی موهایم بماند، آیا موها نرم تر می شوند؟

نرم کننده همانطور که از نامش مشخص است اساسا نرم می کند. زمان در مقدار نفوذ نرم کننده به موها تاثیر دارد، بنابراین اگر نرم کننده در طول شب روی موها بماند آنها را نرم تر می کند.

حکم: حقیقت دارد

20- آیا چیزی به غیر از کوتاه کردن باعث بهبودی موخوره می شود؟

هیچ چیزی به غیر از کوتاه کردن مو، باعث بهبودی موخوره نمی شود. موخوره زمانی اتفاق می افتد که انتهای موها هیچ کوتیکولی نداشته باشد، قشر مو بی محافظ می ماند و در نتیجه از هم گسیخته خواهد شد. موخوره می تواند همینطور به سمت بالای موها حرکت خود را ادامه دهد.

حکم: شایعه

شایعاتی درباره موها که نباید باور کنید! پوست و مو رژیم لاغری دکتر کرمانی

21- ممکن است بستن شدید مو باعث کچلی شود؟

بله ممکن است. هرگز موی خود را برای مدت زمان طولانی تحت فشار شدید قرار ندهید. این کار باعث آلوپسی کششی می شود که به مرور باعث بروز زخم آلوپسی خواهد شد، یعنی شرایطی که موها مجددا رشد نمی کنند.

حکم: حقیقت دارد

22- آیا آبلیمو موهایم را سفید می کند؟

نه این چنین نیست. آب لیمو یک نوع اسید خفیف است. اسید خاصیت بستن کوتیکول های مو را دارد که موجب نرم و درخشان شدنش می شود.

حکم: شایعه

23- آیا شنا کردن در استخر، موهای بلوندم را سبزرنگ می کند؟

این به استخری که در آن شنا می کنید بستگی دارد. استخرهای سر پوشیده ممکن است موها را سبز نکنند در حالی که استخرهای رو باز می توانند رنگ مو را تغییر دهند. مس موجود در لوله هایی که آب را به استخر هدایت می کند باعث می شود موها سبز شوند – نه کلر به خودی خود – بنابراین در جاهای گرم و استخرهای روباز ( به علت تبخیر )، تمرکز مس نمک در آب بالا می رود و به سادگی توسط منافذ مو جذب می شود و آسیبی شدید به مو می زند.

حکم: حقیقت دارد

24- آیا استرس شدید می تواند باعث ریزش مو شود؟

استرس شدید می تواند روی مو تاثیر داشته باشد. این تاثیر البته ناگهانی و فوری نیست، بلکه چند ماه طول می کشد که خود را نشان دهد.

حکم: حقیقت دارد

25- آیا شستشو در آب سرد باعث می شود موها درخشان شوند؟

آب سرد باعث بسته شدن سریع کوتیکول ها می شود. بنابراین در تئوری ممکن است کمی موها را درخشان تر کند. اما باید به اندازه کافی آب سرد روی سر خود بریزید.

حکم: حقیقت دارد

این شایعات درباره موها را باور نکنید - 70 - مو - ورزش و سلامتی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.3 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1402/10/07

نویسنده: مریم اصیلی

ویراستار: مریم اصیلی

1397/07/01

نویسنده: مریم اصیلی

این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
- 1403/04/30

سلام خوبین من پایین موهام خشکی داشت و آب هم خیلی کم میخورم الان خشکی موهام بالا اومده درسته ک میگن وقتی مو خشکه ب بقیه موهامم سرایت میکنه ؟ درمانش چی هس

کارشناس به اندام 1403/04/31

سلام عزیزم وقتی رسیدگی نشه بله همه موها اسیب میبینه

iLi 1403/04/28

سلام وقتتون بخیر. پیشونی اون گوشه هاش خالیه و معمولا کسایی که تو بزرگسالی کچل میشن و یا موهاشون کم میشه از اون دو تا نقطه ها همون گوشه پیشونی شروع میشه و خالی میشه برا من زیاد نیست هنوزم به 20 سال بالا نرسیدم هردو طرف خانواده هم مشکلی نیست اگه یکی طرف خانواده مادری مثال اینجوری باشه ولی طرف پدری اوکی باشه چون موهام پرپشته خیلی که به پدری رفته ولی باز ممکنه در اینده مشکلی پیش بیاد بیشتر اون قسمت خالی بشه؟

کارشناس به اندام 1403/04/29

سلام عزیزم به احتمال مشکل هورمونی باشه جواب دادین؟

مهسا 1403/04/16

سلام وقتتون بخیر باشه.من ریزش موهام به روزی ۱۰۰ تار شده .نمیدونم همه میگن اینقدر طبیعیه ولی خودم حس میکنم موهام کم شده.دکتر هم رفتم به جز دارو و قرص چیزی بهم نمیگن .داخل حمام هم بیشتر ریزش دارن.نمیدونم چیکار کنم براشون .هر دارویی بوده امتحان کردم .لطفا اگه کاری میشه انجام داد که ریزشش کمتر بشه بفرمائید .خیلی نگرانم بخاطرشون .

کارشناس به اندام 1403/04/17

سلام عزیزم بررسی کنید چه مواردی تغییر کرده وقتی مکمل دادن یعنی کمبود ویتامین رو دارین کف سر و هر روز خیلی اروم ماساژ بدین روغن تراپی و ماسک های مناسب مو رو انتخاب کنید ولی نیاز به زمان هم دارن به صورت نشسته موها رو بشورید از سشوار واتو کمتر استفاده کنید

☆☆☆ 1403/04/09

سلام من بچه که بودم موهام خیلی لخت بودن و الان موهای خواهر کوچولوم هم خیلی صاف هست ولی الان موهای خوم موج دار شده (چهارده سالمه) چند بار هم کوتاهشون کردم میشه بگین در چه اثری جنس مو عوض میشه؟

کارشناس به اندام 1403/04/10

سلام عزیزم ژنتیک مهم عامل موثر روی پوست ومو هست

-محمد 1403/04/03

سلام دکتر من ۱۵ سالمه و یه پنج یا شش ماهی هست که ریزش موی شدید گرفتم به طوری که هر دفعه شونه میکنم یا با دست ماساژ میدم ۲۰ یا ۳۰ تار مو میریزه موهام خیلی چربه و هر روز که بشورم بازم فایده نداره و اینکه من خود ارضایی رو دو هفته هست که گذاشتم کنار آیا میتونه بخاطر خود ارضایی باشه؟ اخه من بدنسازی هم که میرم میگن ریزش مو میتونه بخاطر افزایش تستوسترون یا زدن وزنه های سنگین باشه این درسته؟ازمایش هم گرفتم همه چیز نرمال بود و کچل هم کردم بازم چیزی تغییر نکرد حتی جفت بلوط هم روی سرم گذاشتم تا ۲۴ ساعت بازم فرقی نکرده لطفا اگه میشه راهنمایی کنید از شدت این ریزش مو افسردگی دارم میگیرم ایا دوباره در میاد موهای من؟

کارشناس به اندام 1403/04/04

سلام عزیزم چربی زیاد ورزش سنگین اختلال وتغییرات هورمونی میتونه عامل ریزش باشه شستن زیاد موها رو چربتر میکنه وریزش بیشتر میشه بله اول ازمایش کامل بدین

- 1403/04/03

موهای ریز جلو سرم تا در میاد پر از موخره میشه به حدیه که وقتی تو اینه نگاه میکنم موخر هاش دیده میشه وخیلی موهام کم پشت وتاراش نازک شده چیکار باید بکنم

کارشناس به اندام 1403/04/04

عزیزم رفتارهایی مثل قرار گرفتن در معرض گرما یا سرمای بیش از حد استفاده زیاد از سشوار واتو بیش از حد شستن رنگ مو مشکلات داخلی استرس بالا و... میتونه عاملش باشه استفاده از محصولات مناسب مو دوسه بار درهفته بیشتر نشورید حتما موها از قسمت موخوره کوتاه بشه روغن تراپی با روغنی مثل بادام تلخ قبل حمام خیلی کمک میکنه

N 1403/03/22

سلام وقت بخیر من ریزش نداشتم ولی ۸ ماه پیش کراتین کردم الان دو ماه موهام ریزش شدید گرفته و تار هایی ک میریزه تهش سفیده انگار ریشه موهام ضعیفه ک از ریشه ریخته.تقریبا نصف شده حجم موهام. به همون کراتین ربط داره؟ راه درمانی براش هست؟ چیکار باید کنم؟

کارشناس به اندام 1403/03/24

سلام بله میتونه بخاطر کراتین باشه ولی چکاب هم انجام بدین در صورت تجویز مکمل مصرف بشه

-محمد قاسم هاشمی 1403/03/14

سلام! من موهای بلندی دارم و میخواستم بدونم که آیا داشتن موهای بلند در سر باعث لاغری تمامی نواحی بدن می شود یا خیر؟.

کارشناس به اندام 1403/03/15

سلام نه عزیزم ارتباطی نداره

- 1403/03/05

سلام دکتر ببخشیدموی سرکوتاه با آب برنج موی سرخیلی زو بلندمیکند ایاچندسانت بلندمیکند هرروزآب برنج و بزنیم یاهرساعت آب برنج و بزنیم

کارشناس به اندام 1403/03/06

سلام عزیزم برای مو خوبه ولی در هفته دو سه بار کافیه که ابکشی با اب برنج داشته باشید

- 1403/03/02

از کجا تشخیص بدیم موهامون چی نیاز داره

کارشناس به اندام 1403/03/03

عزیزم اول ازمایش وچکاب کامل انجام بدین

- 1403/03/02

سلام ی سوال زدن شیرمو به موهای لخت باعث ریختن میشود؟ کلا شیرمو ضرر داره؟

کارشناس به اندام 1403/03/03

سلام عزیزم میشه استفاده کرد آبرسانی و احیای موهای خشک و آسیب دیده و به سبب اینکه حاوی پروتئین شیر است ، بافت مو را عمیقا تغذیه کرده و از ایجاد وز وموخوره جلوگیری میکند

... 1403/03/01

سلام وقت بخیر من یکی از اشنایانم مثل اینکه شپش گرفته بود که اون روزا نزدیک به ما بودو به ما گفتن برای جلوگیری میتونید به موهاتون نفت بزنید همه هم زدیم من فکر نمیکردم این کار انقدر ریزش مو بیاره حالا نمیدونم میتونم درمانش کنم یا نه قرص هایی مثل هیر ویت هم خوردم اما تاثیری نداشته

کارشناس به اندام 1403/03/02

سلام عزیزم بله اشتباه بسیار بزرگی بوده در صورت یک درصد ابتلا به شپش با داروهایی که آمده یک روزه میشه ازبین برد مواا رو کامل کوتاه کنید روغن تراپی رو شروع کنید

- 1403/01/28

من موهامو دکلره کردم و رنگ کردم خیلی رنگ مزخرفی در آورده بود مجبور شدم فرداش یه رنگ شکلاتی تیره بزارم روش الان دوهفته میگزره موهام ب زیتونی میخوره و ریزش شدید پیدا کرده باید چیکار کنم...

کارشناس به اندام 1403/01/29

عزیزم همین رنگ کردن عامل ریزش لوده چون بی فاصله هم انجام شده مکمل مصرف کنید و روغن تراپی هم انجام بدین

مریم 1403/01/19

سلام من موهای بلندی دارم از قبل موهام ریزش داشته اما الان خیلی بیشتر شده ، ناخنهای بسیار شکننده ای دارم ممکن که بخاطر بیماری باشد البته از کش لیفت هر وقت میخام برم بیرون استفاده میکنم ریزش مو بخاطر کش لیفت هم هست آیا

کارشناس به اندام 1403/01/20

سلام عزیزم کمبود ویتامین استرس زیاد اختلال هورمون از دلایل مهم ریزش مو خانم ها هست بله هر نوع کشش و فشاری هم ریزش و تشدید میکنه

-someone 1403/01/19

درود وقت بخیر مدت زمان نرمال برای استفاده از کش لیفت و شونه جادویی چقدر هست ( که باعث زخم آلوپسی نشود)

کارشناس به اندام 1403/01/20

عزیزم هر چقد کشش وفشار روی مو کمتر باشه احتمال اسیب و ریزش هم کمتره مخصوصا در موهایی با ریشه سست

Lkm 1403/01/15

سلام وقتتون بخیر،من ۲۲نیم سال سن دارم و تنبلی تخمدان دارم حدود ۲ سال نیم ریزش موی شدید گرفتم به شدت میریزه و قطع نمیشه تو خانواده پدرم و برادرانم ریزش داشتن ،دکتر برای تنظیم قاعدگی قرص سیبل نوشت دوماه دارم مصرف میکنم ولی تاثیری در کاهش ریزش نمیبینم و موهام فر و جنس نازکی دارن،نیاز به درمان دیگه ای هست؟ آیا ریزش قطع میشه؟

کارشناس به اندام 1403/01/16

سلام وقت بخیرعزیزم تنبلی درمان نشده ؟سبک تغذیه و اصلاح کنید قندها چربی ناسالم فست فود و محدود کنید سبزیجات غلات کامل و سبوسدار مصرف کنید پروتئین هم عالیه بیشتر مصرف کنید مولتی ویتامین هم مصرف کنید

علی 1403/01/10

من موی بلند دارم اما ریزش مو هم دارم اما وقتی موهام می ریزه همشون کوتاه هست باید چه کنم

کارشناس به اندام 1403/01/11

عزیزم علت ریزش چی هست؟ مولتی ویتامین مصرف کنید کف سر وماساژ بدین روغن تراپی هم خوبه

-ناشناس 1403/01/04

سلام من شبا برارشدموهام به موهام وازلین میزنم وصبحا قبل ازصبحانه دوش میگیرم وباشامپو مولتی ویتامینه میشورم برارشد موهام خوبه

کارشناس به اندام 1403/01/05

سلام نه عزیزم خوب نیست

مینا 1402/12/25

سلام من موهای بلندی دارم پر پشت هم هست من از سال اول دبستان بود مو هایمام را مصری زدم ولی بعدش اصلا به موهایم دست نزدم ولی هر سال نوک موهام و میزنم برای موخوره و مرتب شدن موهام الا سال دوم راهنمایی هستم میخواستم موهام و بعضی از جاهای ساقه موهامو دکلره کنم آیا موهام ریزش پیدا میکنه؟؟

کارشناس به اندام 1402/12/26

سلام عزیزم رنگهای شیمیایی آسیب زیادی به مو میزنه وبدون مراقبت بله ریزش داره

-سلدا 1402/11/23

سلام من موهام که می‌ریزه تهشون سفیده میگن اینا دوباره در میاد درسته منظورم اینه با پیاز مو ریخته انگار

کارشناس به اندام 1402/11/24

سلام بله عزیزم مجدد رشد داره اما رسیدگی میخاد