راهکارهای طلایی دکتر کرمانی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

خانه » مقالات » راهکارهای طلایی دکتر کرمانی برای رفع تشنگی در ماه رمضان

اگر از لذت افطاری های دسته جمعی بگذریم، مسئله ی مهمی که دغدغه ی بسیاری از روزه داران است، ضعف و بیحالی و تشنگی در ماه رمضان می باشد. از آنجا که یک سوم بدن ما از آب تشکیل شده و نقش اساسی را در بدن ما ایفا می کند، نیاز ما در روز به این ماده بیش از هر چیزی دیگری است. به طور معمول و با توجه به شرایط مختلف هر فرد باید روزانه ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشد. باید بدانید قانون ۸ لیوان آب پایه پزشکی ندارد و تنها بر اساس تحقیقی در سال ۱۹۴۵ اعلام شده است. در این گزارش ادعا شده بود که یک فرد معمولی به ازای هر کالری یک میلی لیتر آب نیاز دارد اما این ادعا تا چه حد درست است؟ مقدار آب مورد نیاز هر فرد به فاکتورهای مختلفی از جمله سن، جنسیت و سطح فعالیت بستگی دارد.

مصرف مایعات بدن را سالم و پر انرژی نگه می دارد. همچنین دمای بدن را کنترل و به گوارش کمک می کند. آب مواد مغذی را در بدن به حرکت در می آورد و اعضا و مفاصل را نرم تر می کند. اضافات را از بین می برد و روده را تنظیم نگه می دارد. طبیعی است که بدن به واسطه عرق کردن، نفس کشیدن و از بین بردن مواد اضافی آب از دست می هد.

رفع تشنگی در ماه رمضان

 

میزان آب مورد نیاز بدن

به صورت کلی چیزی حدود ۲٫۲ لیتر آب برای خانم ها و ۲٫۸ لیتر برای آقایان مناسب است. حدود ۶۰ درصد وزن بدن مردان را آب تشکیل می دهد و از آنجا که بدن خانم ها درصد چربی بالاتری دارد ۵۰ تا ۵۵ درصد وزن بدن در خانم ها از آب تشکیل شده است. حدود ۲۰ درصد مایعات از غذاهایی که می خوریم دریافت می شود اما مقدار بیشتر آن بستگی به مایعاتی از قبیل آب، چای، قهوه، شیر و مایعات دیگر دارد.

 

چه افرادی به آب بیشتری نیاز دارند؟

  • کودکان: با اینکه جسم کوچکی دارند اما به مقدار زیادی آب نیاز دارند.
  • افراد مسن: ممکن است احساس تشنگی ضعیف باشد و باید مرتب آنها را تشویق به نوشیدن آب کنند.
  • ورزشکاران: این افراد به علت ورزش زیاد دچار تعرق زیادی می شوند و به همین دلیل باید مایعات بیشتری مصرف کنند.

 

دچار کم آبی شده اید؟

اگر بدنتان به شدت نیاز به آب داشت، علائم خاصی مانند تشنگی، دهان و لب های خشک، قرمز شدن پوست، خستگی، تحریک پذیری، سردرد، سرگیجه، بیهوشی، فشار پایین خون و ادرار تیره با بوی شدید وجود دارند که به شما می گویند بدن دچار کم آبی شده است.  یکی از راه هایی تشخیص دریافت مایعات بدن، رنگ ادرار است. اگر رنگش زرد روشن و شفاف بود بدان معنا است که به اندازه آب دریافت کردید. در مقابل ادراری با رنگ تیره و بوی شدید از نشانه های کم آب شدن بدن است.

آب و هوای گرم و مرطوب و برخی از مشکلات خاص بدن روی مقدار آب مورد نیاز بدن تاثیر می گذارند. محدودیت مایعات ممکن است برای کسی که برای مثال بیماری کلیوی دارد لازم باشد. همچنین آب در دوره هایی نظیر بارداری و یا شیردهی باید بیشتر مصرف شود.

رفع تشنگی در ماه رمضان

 

آیا آب دریافتی با وزن بدن ارتباط دارد؟

جواب این سوال خیر است. موارد زیادی تعیین می کنند که فرد طی روز چه مقدار آب نیاز دارد. اما به صورت میانگین هر فرد روزانه در ازای هر کیلو از وزنش به ۳۰ میلی گرم آب نیاز دارد. در صورتی که دچار تب، بیماری حاد، حالت تهوع و استفراغ شده بودید یا ورزش سنگین داشتید به مقدار آب بیشتری نیاز دارید. با اینکه نیاز به آب بدن بر اساس وزن نیست اما در بیمارستان ها مخصوصا در مورد کودکان بر اساس کیلوگرم حساب می شود.

 

در طول ماه رمضان چه اتفاقی می افتد؟

در طول ماه رمضان نیز همین قانون وجود دارد و حتی ممکن است با توجه به فعالیت و عادات غذایی به آب بیشتری نیاز پیدا کنید. برای مثال از مقدار بیشتری سوپ، شیر و دمنوش استفاده کنید که با مقدار مایعات مورد نیازتان در طول روز مرتبط هستند. فقط در ماه رمضان باید در مدتی کوتاه تر نسبت به روزهای عادی به اندازه مایعات مورد نیازتان را دریافت کنید.

بدن آب را ذخیره نمی کند بنابراین کلیه ها با کاهش مقدار آب موجود در ادرار تا جای ممکن از آن نگهداری می کنند. این یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی برای بدن چه در ماه رمضان و چه در شرایط دیگر است. آب بهترین مایع برای هیدراته کردن بدن است چون نوشیدنی های ماه رمضان ممکن است دارای مقدار زیادی قند باشند و به سادگی کالری اضافی را وارد بدن کنند. نوشیدنی های گازدار سبب جمع شدن گازهای اضافی در بدن، نفخ و ضعف گوارش می شوند.

 

مصرف مایعات در ماه رمضان از زبان دکتر کرمانی

 

برای جلوگیری از تشنگی در ماه رمضان چه باید کرد؟

تشنگی نشانه کم آب شدن بدن است. در حقیقت وقتی احساس تشنگی می کنید بدن دیگر کم آب شده است. این بدان معناست که اگر می خواهید بدنتان کم آب نشود نباید بگذارید بدنتان به نقطه ای برسد که احساس تشنگی کنید. در حقیقت در طول روزهای بلند ماه رمضان با خوردن آب تشنگی برطرف نمی شود. بدون شک تشنگی در روزهای گرم تابستان که روزه می گیریم همراه همیشگی ما است اما چند راه وجود دارد که کمک می کند بدن کم آب نشود. همه می دانیم بهترین راه تامین آب بدن نوشیدن آب است. در این مقاله سعی نداریم به شما بگوییم چیزی را جایگزین آب کنید، تنها راه هایی را به شما می آموزیم که بین سحر تا افطار آب بدن خود را نگه دارید.

 

۱- آب بنوشید

هر شب بدن خود را برای روزه فردا آماده کنید. مدتی بعد از افطار سعی کنید همیشه در کنار خود آب داشته باشید و هر ساعت یک یا دو لیوان آب بنوشید. یکی از راه هایی که کمک می کند یادتان بماند آب بنوشید این است که با کارهای دیگرتان شریکش کنید. مثلا هر بار که از تلویزیون پیام های تبلیغاتی پخش شد یک لیوان آب بنوشید. سعی کنید روزانه ۳ لیتر آب بنوشید. اما یادتان باشد اگر نوشیدنی های شیرین یا کافئین دار استفاده کردید باید بیشتر آب بنوشید.

 

۲- لباس مناسب انتخاب کنید

مواظب نوع لباس پوشیدن خود در طول ماه رمضان باشید. رنگ پیراهن، جنس پارچه شلوار و لایه های لباس همه نقش مهمی در درجه حرارت بدن و پایین نگه داشتن آن دارند. اگر در محلی مثل اداره کار می کنید سعی کنید لباسی با رنگ روشن بپوشید، اما اگر بیشتر وقت خود را بیرون هستید، پوشیدن لباسی تیره کمک می کند از تاثیر خورشید در امان بمانید. البته رنگ مشکی مناسب نیست چون سبب جذب گرما به بدن می شود.

بعضی افراد معتقدند که پوشیدن یک عرق گیر پنبه ای بدن را از گرمای خورشید در امان نگه می دارد. حقیقت این است که پوشیدن عرق گیر به خصوص عرق گیری که رطوبت داشته باشد خطر کم آب شدن بدن را بالا می برد. عرق گیر عرق را جذب می کند و کم کم مرطوب می شود. به علاوه لایه ی پنبه ای عرق گیر سبب بالا رفتن دمای بدن می شود به خصوص اگر یک لباس هم روی آن پوشیده باشید. پوشیدن تیشرتی که به بدن نچسبد و اجازه دهد عرق کنید بهتر است.

رفع تشنگی در ماه رمضان

 

۳- دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد به چندین روش کمک می کند بدن در ماه رمضان کم آب نشود. بعد از چند روز روزه گرفتن تشنگی تبدیل به احساسی عادی می شود. سعی کنید به دیگر نشانه های کم آب شدن بدن از جمله ترک خوردن لب، برافروخته شدن پوست، خستگی، افزایش دمای بدن، نفس نفس زدن، بالا رفتن ضربان قلب، سرگیجه، ضعف و به سختی نفس کشیدن توجه کنید. اگر یک یا چند مورد از این نشانه ها را در خود مشاهده کردید باید از هر راه ممکن کمک بگیرید تا دمای بدن پایین بیاید.

۵ تا ۱۰ دقیقه سر خود را زیر دوش آب سرد بگیرید ( آب خیلی سرد نه، دمای آب به حدی باشد که احساس سرمای آزار دهنده نکنید ). اگر سرکار یا در اداره هستید مسلم است که امکان دوش گرفتن ندارید در این شرایط حوله ی کوچکی را با آب سرد خیس کنید و روی پیشانی، اطراف گوش، گردن، پشت گردن و روی سینه ی خود بکشید.

 

۴- به غذایی که می خورید، توجه کنید

غذای دریافتی نقش مهمی در کم آب شدن بدن یا تامین آب مورد نیاز بدن دارد. غذاهای دارای قند بالا ( مانند شیرینی های ماه رمضان ) بدن را بسیار کم آب می کند اما میوه ها گزینه مناسبی برای ذخیره اضافی آب هستند. پس به جای اینکه موقع افطار یا سحر این شیرینی ها را بخورید میوه میل کنید. مثلا چند تکه هندوانه یا پرتقال بخورید. سالاد های سبز نیز گزینه های مناسبی برای تامین آب بدن هستند.

هرگز در یک وعده مقدار زیادی آب ننوشید. به جای نوشیدنی های قندی از موارد بدون کالری استفاده کنید. خوردن غذاهایی که آب فراوانی دارند مانند میوه، سبزیجات، سوپ و خورشت ها برای جایگزین کردن مایعاتی که در طول روزه داری از دست دادید لازم است. با این کار مطمئن می شوید روز بعدی را نیز با بدنی هیدراته روزه می گیرید. در طول ماه رمضان آب دریافتی افزایش نمی یابد. همچنین مایعات در طول روز در شکل ادرار از طریق پوست، نفس کشیدن و عرق کردن از بدن خارج می شود. بدن به مرور به شرایط جدید عادت می کند بنابراین آب بیشتری را برای روزه بعد در خود ذخیره خواهد کرد.

campaign

ایـن شـرایط کرونایـی باعـث شـده همـه خونـه نشـین بشـیم و فرصـت خوبیـه کـه یـه تغییـر بـزرگ بدیـم و بـرای مهمونیا و عروسیای بعد از کرونا همه رو سوپرایز کنیم.

کافیـه همیـن الان تصمیم بگیری که میخـوای وزنت رو کم کنی و به اون اندامی که همیشه ارزوشو داشتی برسی! از همین لحظه ما کنارتیم تا باهم به هدفت برسیم.

 

۵- ورزش کنید

با عرق کردن بدن مقدار زیادی آب از دست می دهد. بدون شک ورزش کردن یکی از علل کم آب شدن بدن است اما ورزش سبب دفع سموم و دیگر عناصر مضری که بدن را کم آب می کند، می شود. زمان مناسبی را برای ورزش کردن انتخاب کنید ( ۲ تا ۳ ساعت بعد از افطار توصیه می شود ) بعد از ورزش سعی کنید به همان مقدار که آب از دست دادید آب بیاشامید تا نیاز بدن تامین شود.

 

Sending
User Review
5 (1 vote)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*