روزه و دیابت ؛ آیا دیابتی ها اجازه روزه گرفتن دارند؟

بیماری ها، رژیم دیابت، مقالات

  روزه و دیابت

  آیا روزه و دیابت با هم تناقض دارند؟

  روزه و دیابت ؛ ماه رمضان با تمام زیبایی هایی که دارد ممکن است برای افراد دیابتی مشکل آفرین شود. البته تنها دلیل دیابت ماه رمضان نیست چون دیابت بیماری است که در آن بدن مقدار زیادی قند وارد خون می کند. به همین دلیل بیماران دیابتی ابتدا باید معاینه شوند و اجازه روزه گرفتن را  از پزشک بگیرند. بیشتر بیماران دیابتی نباید روزه بگیرند و آن دسته هم که می توانند باید زیر نظر پزشک باشند تا داروها و نحوه ی استفاده از آنها را تغییر دهد.

   

  توصیه های پزشکی دیابتی ها در ماه رمضان

  افراد دیابتی باید توصیه های لازم برای حفظ سلامت را از پزشک دریافت کنند. بیماران چند روز پس از شروع ماه رمضان بهتر است دوباره به مطب پزشک مراجعه کنند تا پس از معاینه دوز داروهای دریافتی آنها بررسی شود. به بیماران دیابتی که روزه می گیرند توصیه می شود:

  • پس از افطار کمی ورزش کنند. پیاده روی از ساده ترین و تاثیر گذارترین گزینه ها است. با اینکه بسیاری از بیماران دیابتی نباید روزه بگیرند شاید برخی این کار را انجام دهند. چنین افرادی باید بدانند روزه گرفتن اصلا برای سلامت آنها مناسب نیست و دین اسلام این فریضه را بر افراد بیمار واجب نمی داند.

  روزه و دیابت

   

  مراقب خطر باشید

  افراد دیابتی برای مدیریت دیابت در ماه رمضان به خصوص آن دسته که دیابت نوع 1 دارند باید بدانند که اگر روزه بگیرند در معرض افزایش خطر کتواسیدوز دیابتی  (عوارض حاد دیابت ) هستند به خصوص آنهایی که قبل از ماه رمضان قندشان به شدت بالا بوده است. حتی ممکن است خطر کتواسیدوز دیابتی بیشتر شود چون میزان دوز انسولین با کم شدن مقدار غذا در طول ماه رمضان پایین می آید. بنابراین روزه گرفتن در ماه رمضان برای افراد دیابتی ممکن است همراه با مجموعه ای از عوارض باشد.

  در اصل بیمارانی که دیابت نوع 1 دارند به شدت باید از روزه گرفتن خودداری کنند. بیماران با دیابت نوع 1 که سابقه هیپوگلیسمی (قندخون پایین) مکرر دارند و یا دیابت خود را درست کنترل نمی کنند در خطر ابتلا به هیپوگلیسمی شدید قرار می گیرند. از سوی دیگر، کاهش بیش از حد در دوز انسولین در این بیماران ممکن است آنها را در معرض خطر قند خون و کتواسیدوز دیابتی قرار دهد. کم کاری و قند خون نیز ممکن است در بیماران مبتلا به دیابت نوع2 اتفاق بیفتد اما با شدت کمتری در مقایسه با بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 است.

  متخصصان توصیه می کنند افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند و تصمیم به روزه گرفتن دارند باید آموزش ببینند تا روزه ای بی خطر را سپری کنند. در یک تحقیق که روی 744 مرد و زن مبتلا به دیابت نوع 2 که سال پیش برنامه ریزی کرده بودند روزه بگیرند انجام شد، شرکت کنندگان در تحقیق به 16 کلینیک در مصر، ایران، اردن و عربستان سعودی مراجعه کردند، نیمی از این کلینیک ها آموزش های مخصوص و انفرادی را ارائه کرده بودند و نیمی دیگر همان آموزش های معمول و کلی را.

  برنامه آموزشی مخصوص برنامه ی غذایی، فعالیت فیزیکی، نظارت بر قند خون، و عوارض متابولیک حاد را در نظر گرفته بود و بر این اساس یک طرح درمان دیابت فردی را ارائه می کرد.

  بعد از ماه رمضان محققان متوجه شدند شرکت کنندگانی که برنامه انفرادی و مخصوص را دریافت کرده بودند برنامه درمانی خود در طول رمضان را بیشتر اصلاح کرده اند، آنها دوبار در روز تست قند خون می دادند و شناخت بهتری از نشانه های کاهش قند خون داشتند. آنها همچنین به طور قابل توجهی bmi خود را پایین آورده بودند و کنترل قند خون را نیز بهبود بخشیده بودند. این گروه موارد کاهش قند خون خفیف یا متوسط را تجربه کردند اما موارد شدید آن را به حداقل رساندند.

  محققان این تحقیق به این نکته نیز اشاره کردند که شرکت کنندگان در این تحقیق انسولین استفاده نمی کردند و با دیابت خود مشکل زیادی نداشتند.

  روزه و دیابت

   

  بیمارانی که اصرار به روزه گرفتن دارند چه کنند؟

  • باید قبل از ماه رمضان دستورالعمل های مربوط به فعالیت بدنی، برنامه ریزی وعده غذایی، نظارت بر قند خون، دوز دارو و زمان بندی داروها را بیاموزند.
  • بیماران دیابتی که روزه می گیرند همیشه همراه خود دستگاه کنترل قند خون داشته باشند و مرتب قند خون خود را چک کنند.
  • هرگونه کاهش قند خون ممکن است بیمار را در خطر به کما رفتن قرار دهد.
  • این افراد حتما باید وعده ی سحری را نیز میل کنند معمولا پزشک برای این وعده برنامه خاص به آنها می دهد.

  روزه و دیابت

   

  Sending
  User Review
  5 (2 votes)
   به اشتراک بگذارید

  دیدگاه ها

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *