رقیق شدن خون با مصرف زیاد میخک

ميخک، ادويه معروفي است که از آن به عنوان مکمل گياهي و خوشبو کننده مواد غذايي استفاده مي شود. اين ادويه بايد به ميزان معتدل به غذا افزوده شود. به گزارش سايت «هلث مد»، افراط در مصرف اين ادويه باعث رقيق شدن خون و افزايش خطر خونريزي مي شود. اين ادويه حاوي ماده شيميايي به […]

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 6439

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

رقیق شدن خون با مصرف زیاد میخک - 4 - - اخبار
میانگین امتیاز 5 از 5
رقیق شدن خون با مصرف زیاد میخک - 6 - - اخبار ميخک، ادويه معروفي است که از آن به عنوان مکمل گياهي و خوشبو کننده مواد غذايي استفاده مي شود. اين ادويه بايد به ميزان معتدل به غذا افزوده شود.

به گزارش سايت «هلث مد»، افراط در مصرف اين ادويه باعث رقيق شدن خون و افزايش خطر خونريزي مي شود. اين ادويه حاوي ماده شيميايي به نام «اوژنول» است که عامل رقيق کننده خون است و ميزان زياد آن به خونريزي غيرعادي منجر مي شود. در صورت داشتن مشکل خوني از جمله هموفيلي يا در صورت مصرف قرص هاي ضدانعقادخون، از مصرف اين ادويه بپرهيزيد. مصرف ميخک چند هفته قبل از جراحي نيز بايد متوقف شود.
افرادي که ميزان قندخونشان کمتر از حد طبيعي است، بايد مصرف ميخک را متوقف کنند. زيرا اين ادويه به طور چشمگيري ميزان گلوکز در خون را کاهش مي دهد و اين امر، بسيار خطرناک است.
مصرف ميخکي که درست نگهداري نشده است يا مصرف ميزان زياد عصاره خام آن، علايم متعددي مانند حالت تهوع، استفراغ، کمبود نفس، گلودرد، برهم خوردن تعادل مايعات، اختلال کليه و کبد را به دنبال دارد.
مصرف زياد ميخک باعث ايجاد علايم حساسيت از جمله جوش، کهير، ورم، احساس خفگي در گلو و … مي شود. در موارد خيلي شديد فرد دچار خفگي مي شود.
مصرف زياد اين ادويه، باعث تشديد حمله هاي صرع مي شود.
مصرف زياد خوراکي يا موضعي آن باعث التهاب غشاي مخاطي ديواره هاي داخلي دهان مي شود. نتايج بررسي هاي متعدد نشان مي دهد که اين ادويه مي تواند با ايجاد سوزش، آسيب گسترده اي به لثه، دندان و بافت هاي دندان وارد کند.
استفاده موضعي مکرر از آن باعث از دست دادن حس لامسه مي شود، بنابراين از استفاده مکرر روغن آن روي پوست بپرهيزيد.
منبع:روزنامه خراسان

رقیق شدن خون با مصرف زیاد میخک - 8 - - اخبار

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-صمصامشیرازی 1403/02/24

میخک،باهمه،ای،این،عارضه،ای،که،دارد هرخاصیتی،هم،داشته،باشد،فائیدهٔ،ندارد