رژیم سیب زمینی ؛ رژیم ۷ روزه سیب زمینی چگونه است؟

رژیم لاغری، عادات غذایی، مقالات

رژیم سیب زمینی چیست؟

رژیم سیب زمینی یا  برنامه غذایی سیب زمینی رژیم کوتاه مدت است. این رژیم غذایی، روش تغذیه متعادل مانند رژیم های غذایی دیگر نیست. طرفداران این رژیم ادعا می کنند رژیم سیب زمینی روشی سریع برای کاهش وزن، کاهش التهاب، تنظیم مجدد اشتها برای شروع کاهش وزن و سالم تر غذا خوردن است.

این رژیم را پزشکی در سال ۱۸۴۹ به دلیل چاق و بد خلق شدن مردم و مشکلات هاضمه ابداع کرد. از آنجا که مشکلات چاقی و گوارش امروزه بدتر هم شده است و مردم همیشه به دنبال راه های سریع برای برطرف کردن آنها هستند در نتیجه رژیم سیب زمینی به عنوان روشی خوب معرفی شد.

رژیم سیب زمینی

 

خواص سیب زمینی

از سیب زمینی همیشه به عنوان یک غذای چاق کننده یاد شده است، اما طبق تحقیقات جدید مصرف روزانه این ماده غذایی می تواند در کاهش فشارخون موثر باشد، بدون اینکه وزن را افزایش دهد. این تحقیق در دانشگاه پنسیلوانیا و بر روی ۱۸ فرد مبتلا به فشارخون بالا که از اضافه وزن و چاقی نیز رنج می بردند انجام شد و نتایج آن در کنگره شیمی امریکا ارایه گردید.

فشارخون سیستولیک (ماکزیمم) و دیاستولیک (مینیمم) این افراد به طور منظم مورد ارزیابی قرار گرفت. پس از مصرف سیب زمینی، میانگین فشارخون دیاستولیک ۴٫۳ درصد و فشار سیستولیک ۳٫۵ درصد کاهش یافت، در حالی که هیچ گونه افزایشی در وزن افراد این گروه مشاهده نشد.
سیب زمینی بیشتر از سایر سبزیجات از رژیم غذایی افراد دارای اضافه وزن و چاق حذف می شود، زیرا این باور در میان مردم ایجاد شده است که به دلیل کربوهیدرات بالای سیب زمینی باید در مصرف این ماده غذایی احتیاط نمود، در حالی که اگر سیب زمینی سرخ نشود و بدون کره، مارگارین، خامه و سس مایونز مصرف شود، تنها ۱۱۰ کالری انرژی در ازای هر سیب زمینی به بدن می رسد، اما در مقابل بسیاری از مواد مغذی از جمله ویتامین ها و ترکیبات شیمیایی مفید تامین می گردد.

برای انجام این تحقیق نیز از سیب زمینی پخته شده در فر و بدون روغن استفاده شد. نکته مهم در این مطالعه این بود که در سیب زمینی سرخ شده و چیپس به دلیل این که با حرارت بالا و روغن زیاد آماده می شوند، بسیاری از ترکیبات مفید تخریب شده و تنها نشاسته، چربی و برخی از مواد معدنی باقی می مانند. استفاده از روش بخارپز و همچنین فر بهترین روش طبخ سیب زمینی بوده و مواد مغذی آن را حفظ می نماید.

 

سیب زمینی آب پز یا سرخ شده

سیب زمینی سرخ شده کالری بالایی دارد در نتیجه برای سوزاندن آن به فعالیت زیادی نیاز است. برای انجام تحقیق بالا نیز از سیب زمینی پخته شده در فر و بدون روغن استفاده شد. نکته مهم در این مطالعه این بود که در سیب زمینی سرخ شده و چیپس به دلیل این که با حرارت بالا و روغن زیاد آماده می شوند، بسیاری از ترکیبات مفید تخریب شده و تنها نشاسته، چربی و برخی از مواد معدنی باقی می مانند. استفاده از روش بخارپز و همچنین فر بهترین روش طبخ سیب زمینی بوده و مواد مغذی آن را حفظ می نماید.

اگر می خواهید بدانید برای سوزاندن یک وعده سیب زمینی سرخ شده به چه میزان ورزش نیاز دارید، اینفوگراف زیر را مطالعه کنید:

رژیم سیب زمینی

 

چگونه رژیم سیب زمینی می گیرند؟

رژیم سیب زمینی ایده ساده ای است و رعایت کردن آن برای فرد هزینه زیادی ندارد. همان طور که از نامش پیداست تنها چیزی که در طول رژیم مصرف می شود، سیب زمینی است. فرد در روز ۱ تا ۲٫۵ کیلو سیب زمینی می خورد که البته بستگی به اشتهای هر فرد دارد. هیچ غذای دیگری در این رژیم وجود ندارد. اگر دوست داشته باشید کمی نمک به آن اضافه کنید.

پزشک ابداع کننده معتقد است بر روی سیب زمینی نمک نپاشید اما اگر سبب طعم دهی به سیب زمینی  و پایبندی به رژیم می شود مصرف مقداری نمک اشکال ندارد. نمک باعث جمع شدن مایعات در بدن می شود. این نوع رژیم غذایی تا حدود زیادی سبب از دست دادن آب بدن می شود که اصلا در کاهش وزن به حساب نمی آید.

در طول این رژیم چای سیاه، دمنوش، قهوه سیاه ( بدون اضافه کردن شیر و شکر ) و آب بنوشید.  همچنین داروهای ضروری مصرف شود و نیمی از مکمل های مورد استفاده تان را بخورید. در زمان اجرای رژیم سیب زمینی نباید ورزش های سنگین انجام دهید. ورزش سبک یا پیاده روی گزینه های خوبی برای اضافه شدن به رژیم سیب زمینی هستند.

 

بهترین روش پخت سیب زمینی

راهنماهایی برای بهترین روش پخت سیب زمینی نیز وجود دارند. آب پز کردن سیب زمینی سبب از بین رفتن مقدار زیادی از مواد مغذی آن می شود. در این رژیم هدف آن است که افراد بیشترین بهره را از پتاسیم موجود در سیب زمینی ببرند چون افراد بسیاری دچار کمبود پتاسیم هستند. دو روش برای پخت سیب زمینی وجود دارد:

۱٫ سیب زمینی ها را در آب شیرین، آب پز کنید و سپس ۲۴ ساعت در یخچال قرار دهید تاخنک شوند. همچنین آبی که با آن سیب زمینی را آب پز کردید، نگه دارید چون سرشار از مواد مغذی است و در طول روز از آن بنوشید.

۲٫ سیب زمینی را کباب یا بخارپز کنید و بعد تا ۲۴ ساعت در یخچال نگه دارید تا خنک شود چون قراردادن سیب زمینی در یخچال نشاسته های مقاوم آن را افزایش می دهد و به احساس سیری  و کنترل اشتها کمک می کند. اگر به هر دلیلی نسبت به نشاسته مقاوم حساس هستید و بعد از خوردن سیب زمینی های پخته احساس نفخ می کنید باید آنها را به صورت گرم بخورید.

 

برای چه مدت رژیم سیب زمینی را باید ادامه داد؟

طول مدت رژیم سیب زمینی بر اساس ادعای پزشک ابداع کننده، بستگی به هدف فرد دارد. این رژیم را تا زمان رسیدن به تناسب اندام ادامه دهید ( البته اگر از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی دچار بیماری نشوید) . افرادی این رژیم را برای ۱۰ روز، یک ماه و حتی یک سال انجام دادند اما رعایت کردن چنین رژیمی برای ۷ روز توصیه می شود. البته بعضی نیز به صورت هفتگی انجام می دهند و سپس در هفته های آینده به مرور به تعداد روزها اضافه می کنند اما واقعا می شود یک هفته فقط سیب زمینی خورد؟! چنین رژیم هایی احتمال فرد را خسته می کند چون هیچ تنوع غذایی ندارد.

 

در ۱٫۵ کیلو سیب زمینی چه مواد مغذی وجود دارد؟

  • ۱۰۳۴ کالری
  • ۲۴۴ گرم کربوهیدرات
  • ۳۲٫۷ گرم فیبر
  • ۱۳٫۳ گرم یا ۳٫۳ قاشق چای خوری قند
  • ۱٫۴ گرم چربی
  • ۲۲ گرم پروتئین
  • ویتامین B کمپلکس و ویتامین C
  • مس، آهن، منیزیم، منگنز، زینک، پتاسیم و فسفر

مواد مغذی داخل سیب زمینی زیاد است اما شامل همه ویتامین های مورد نیاز بدن نمی شود. به همین دلیل توصیه می شود رژیمی استفاده کنید که شامل تمام گروه های غذایی باشد. متاسفانه ادعا می شود انجام دادن این رژیم برای طولانی مدت ایرادی ندارد در حالی که فرد پس از  کوتاه مدت با کمبود جدی برخی مواد مغذی روبرو می شود. یکی از خواص سیب زمینی نشاسته مقاوم آن است که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 

رژیم سیب زمینی ؛ نشاسته مقاوم

نشاسته مقاوم نوعی از نشاسته است که بدن قادر به هضم آن نیست. این نوع نشاسته در معده یا روده کوچک هضم نمی شود و به روده بزرگ می رسد. در روده بزرگ، باکتری های خوب از نشاسته مقاوم طی یک فرآیند تخمیر برای ساخت زنجیره کوتاه اسید چرب استفاده می کنند.

رژیم سیب زمینی

 

مزایای نشاسته مقاوم

نشاسته مقاوم به دلیل نوع هضمش سبب بالا رفتن ناگهانی قند خون نمی شود و در واکنش به آن انسولین کمی تولید می شود. پژوهش ها نشان دادند که نشاسته مقاوم باعث کاهش سطح گلوکز در پاسخ به وعده غذایی می شود و حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد. نشاسته مقاوم اشتها و ذخایر چربی را کاهش می دهد. تمام این تاثیرات با کاهش وزن در ارتباط هستند.

نشاسته مقاوم به خوبی سلامت میکروبیوم را از طریق ساخت زنجیره های کوتاه اسید چرب بهبود می دهد. زنجیره کوتاه اسید چرب برای تثبیت سلامت روده بسیار مهم است. آنها باعث کاهش التهاب، سرعت بخشیدن به التیام و کاهش مقدار باکتری های بد روده می شوند. زنجیره کوتاه اسید چرب ها سبب کاهش pH روده می شوند که باکتری های بیماری زا و قارچ را متوقف می کنند چون این موارد در فضای اسیدی به خوبی رشد نمی کنند. بوتیرات از اسید چرب های مهم است که توسط نشاسته مقاوم تولید می شود. بوتیرات ضد التهابی است و به کاهش نفوذپذیری روده کمک می کند. بسیار مهم است که مواد سمی در روده بماند و وارد جریان خون نشود.

اختلال در میکروبیوم روده مستقیما با چاقی در ارتباط است. به همین دلیل باید سیب زمینی را بپزید و ۲۴ ساعت در یخچال نگهداری کنید. نشاسته های مقاوم به این شکل ساخته می شوند. بنابراین همیشه سیب زمینی را به صورت سرد یا در دمای اتاق میل کنید. اگر سیب زمینی ها را با حرارت بالا درست کنید، بیشتر نشاسته های مقاوم آن از بین می رود.

 

سخن پایانی

سیب زمینی به دلیل داشتن نشاسته مقاوم ( در حالت سرد ) و فیبر بالا، غذای مناسب برای گنجاندن در رژیم غذایی است اما از سیب زمینی یا هر غذای دیگری به عنوان غذای مصرفی در رژیم غذایی استفاده نکنید. یک غذا هرچقدر هم مواد مغذی داشته باشد پاسخ تمام نیازهای بدن را نمی دهد. تنها مزیت رژیم سیب زمینی این است که از آن برای رژیم غذایی متعادل الگو بگیرید و سیب زمینی را به همان روشی که در این رژیم آمده است، مورد استفاده قرار دهید.

 

Sending
User Review
4.13 (8 votes)
    به اشتراک بگذارید

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دیدگاه های شما

ب تهران ۱۵ بهمن ۱۳۹۸

عالی بود از خیلی چیزا اگاه شدم

ثنا نامداری ۰۵ مهر ۱۳۹۸

چطور تهیه کنم رژیم رو

کارشناس به اندام ۰۶ مهر ۱۳۹۸

سلام و وقتتون بخیر. برای دریافت رژیم دکتر کرمانی به دو صورت می تونید عمل کنید: 1) عدد 24 رو به شماره 30006026 پیامک کنید تا پشتیبان های ما با شما تماس بگیرن و یا 2) با مراجعه به این لینک نسبت به دریافت رژیم و ثبت نام اقدام کنید.

لی لا ۱۴ مرداد ۱۳۹۸

بسیار عالی نه فقط بخاطررژیم بلکه نحوه استفاده سیب زمینی بعنوان نشاسته مقاوم //ممنون عالی بود