رژیم آبمیوه یا juice cleanse برای لاغری

رژیم juice cleanse نوعی رژیم غذایی شامل آب‌میوه و عصاره‌ی سبزیجات است که برای کاهش وزن و سم‌زدایی از بدن توصیه می‌شود. اسم دیگر این روش لاغری رژیم آبمیوه نیز هست. از آنجا که عصاره‌های سم‌زدای میوه‌ها از نظر گروه‌های غذایی و کالری محدود هستند، بسیاری از صاحب نظران در مورد فواید احتمالی آنها تردید […]

رژیم آبمیوه
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 19 دقیقه

تعداد بازدید 29920

تاریخ انتشار

رژیم juice cleanse نوعی رژیم غذایی شامل آب‌میوه و عصاره‌ی سبزیجات است که برای کاهش وزن و سم‌زدایی از بدن توصیه می‌شود. اسم دیگر این روش لاغری رژیم آبمیوه نیز هست. از آنجا که عصاره‌های سم‌زدای میوه‌ها از نظر گروه‌های غذایی و کالری محدود هستند، بسیاری از صاحب نظران در مورد فواید احتمالی آنها تردید دارند. در این مقاله رژیم آبمیوه برای لاغری را به طور کامل بررسی می‌کنیم.

رژیم آبمیوه معتقد به لاغری بدن به همراه سم زدایی و پاکسازی آن از مواد مضر است.

در رژیم میوه مجاز به خوردن چه چیزهایی هستیم؟

عصاره‌ی میوه‌های ارگانیک خام، ترکیب اصلی رژیم juice cleanse است. کسانی که کالری بیشتری نیاز دارند، اسموتی‌ها و برخی غذاهای سالم را می‌توانند به برنامه غذایی این رژیم اضافه کنند. برخی از افراد ممکن است فقط غذای خام یا وگان را انتخاب کنند. در حالی که دیگران ممکن است وعده‌های غذایی و میان وعده‌های بدون گلوتن داشته باشند. اگر تازه با رژیم پاکسازی یا سم‌زدایی آشنا شده‌اید یا می‌خواهید تجربه‌ی مختصری داشته باشید، بهتر است به عنوان بخشی از برنامه‌ی سم‌زدایی از برخی غذاهای جامد و سالم استفاده کنید.

آب ولرم یا با دمای اتاق را نیز می‌توان بین آب میوه‌ها یا وعده‌های غذایی مصرف کرد که باعث بهبود روند پاکسازی و سم‌زدایی می‌شود. در طول این رژیم به طور معمول فقط نوشیدن عصاره‌ی میوه‌ها یا اسموتی برای سم‌زدایی و پاکسازی بدن که به طور معمول یک تا سه روز طول می‌کشد، توصیه می‌شود. اما این که شما غذای جامد مصرف کنید یا نه به خودتان بستگی دارد.

مراحل پاکسازی در رژیم  juice cleanse  

پاکسازی رژیم آبمیوه برای لاغری دارای سه مرحله‌ی مهم است:

1- آماده سازی

باید به مدت سه تا پنج روز قبل از پاکسازی، برخی از غذاها مانند قهوه، شکر تصفیه شده، گوشت، محصولات لبنی، گندم، الکل و نیکوتین را به تدریج کاهش دهید تا دچار سردرد، ولع و هوس خوردن نشوید. همچنین پیش از شروع پاکسازی میزان مصرف سبزیجات، میوه‌ها و مایعات تازه را افزایش دهید.

2- پاکسازی

برای پاکسازی واقعی از یک تا سه روز، حداقل یک لیتر آب میوه یا اسموتی بنوشید که حداقل نیمی از آن آب سبزیجات سبز باشد.

3- بعد از سه روز پاکسازی

پس از اتمام روزه، توصیه می‌شود به مدت چند روز غذای سبک بخورید و طی چند روز به تدریج مواد غذایی را اضافه کنید.

اگر در این سه روز دائما گرسنه هستید و این موضوع برایتان ناراحت کننده است، آبگوشت سبزیجات یا یک میان وعده‌ی کوچک مانند هویج، کرفس، سالاد یا یک تکه میوه بخورید. برای افرادی که شرایط خاصی دارند توصیه می‌شود برنامه غذایی این رژیم را اصلاح و برای وعده‌ی نهار و شام سالاد میل کنند.

در رژیم آبمیوه، سه روز پس از پاکسازی بدن، لازم است غذایی مانند آبگوشت سبزیجات و یا سالاد مصرف کنید.

مزایای رژیم آبمیوه برای لاغری

رژیم  juice cleanse یک رژیم غذایی سم زدا است که در آن فرد آبمیوه و سبزیجات مصرف می‌کند. آب‌میوه‌های پاک کننده معمولاً فقط شامل مصرف آب‌میوه برای یک دوره‌ی خاص 3 تا 10 روزه است. طرفداران این رژیم می‌گویند که رژیم آبمیوه مزایای زیادی را به افراد ارائه می‌دهد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • میوه‌ها و سبزیجات سرشار از ویتامین و مواد معدنی هستند. نوشیدن آب‌میوه می‌تواند مواد مغذی اضافی را به بدن وارد کند تا سلامت کلی را بهبود ببخشد.
 • آب میوه‌ها سرشار از ترکیبات ضدالتهابی هستند که ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و به فرد کمک کنند تا انرژی بیشتری داشته باشد.
 • طراحان بسیاری از رژیم‌های سم‌زدا و به خصوص رژیم آبمیوه ادعا دارند عصاره‌ی میوه‌ها یا خود آب‌میوه‌ها توانایی سم‌زدایی و پاکسازی بدن را دارند. اما مسئله‌ی اصلی اینجاست که این طراحان به ندرت مشخص می‌کنند آب‌میوه‌ها کدام سموم را از بین می‌برد.
 • آب میوه‌ها می‌توانند با معرفی آنزیم‌های سالم که باعث کارایی موثرتر روده می‌شوند، به بهبود هضم غذا کمک کنند.

لازم به ذکر است که مزایای گفته شده صرفا ادعای طراحان رژیم است و پشتوانه‌ی علمی موثقی ندارند.

خطرات احتمالی رژیم آبمیوه برای لاغری

کاهش کالری دریافتی هنگام پیروی از این رژیم ممکن است باعث کمبود آب بدن و سردرد شود. خطرات احتمالی رژیم آبمیوه شامل موارد زیر می‌شود:

1- خطر سنگ کلیه

نوشیدن مقادیر زیادی آب ممکن است برای مبتلایان به اختلالات کلیوی مضر باشد. انواع خاصی از آب میوه‌ها حاوی اگزالات هستند. اسیدی که می‌تواند در ایجاد سنگ کلیه و سایر مشکلات کلیوی نقش داشته باشد.

در صورت مصرف مدام میوه‌ها، اگزالات موجود در آن‌ها میتواند منجر به سنگ کلیه شود.

2- کاهش وزن ناپایدار

رژیم‌های پاک کننده معمولاً کم کالری هستند. کاهش کالری دریافتی ممکن است منجر به کاهش موقتی وزن شود اما این تغییر به ندرت طولانی مدت است.

3- خطر ابتلا به بیماری‌ها

اگر شخصی آبمیوه‌های غیرپاستوریزه مصرف کند یا درمان دیگری برای از بین بردن باکتری‌ها و ضدعفونی نداشته باشد، بیشتر در معرض خطر بیماری است. این امر به ویژه برای افراد بسیار جوان و مسن و همچنین کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، صدق می‌کند.

4- خطر تحریک روده‌ها

اگر این عصاره‌ها شامل ملین یا محرک‌های دیگر روده باشد، ممکن است فرد مواد مغذی زیادی را از طریق مدفوع از دست بدهد. این امر منجر به کم آبی و عدم تعادل الکترولیت‌ها می‌شود.

5- افت قند خون

مصرف کالری کم می‌تواند باعث ایجاد علائم افت قند خون در فرد شود، زیرا بدن انرژی کافی ندارد. از جمله این علائم می‌توان به غش کردن، ضعف، کم آبی بدن، سردرد و گرسنگی اشاره کرد.

همچنین افراد باید نسبت به آبمیوه‌های مخصوص سم‌زداییِ آماده مراقب باشند. به خصوص انواعی که وعده‌ی بهبودی و سم‌زدایی سریع را می‌دهند. برای تایید این ادعاها معمولا دلیل عملی موثقی وجود ندارد.

توصیه می‌‌کنیم این ویدئوی دکتر کرمانی در مورد رژیم‌های تک غذایی را حتما ببینید:

رژیم  juice cleanse چه تأثیراتی می‌تواند بر بدن بگذارد؟

تا به امروز، تحقیقات زیادی در مورد فواید احتمالی رژیم آبمیوه یا  juice cleanse انجام نشده است. با این حال، محققان عوامل زیر را بررسی کرده‌اند:

1- کاهش وزن و تغییر باکتری‌های روده

در یک مطالعه محققان از 20 شرکت کننده‌ی سالم خواستند به مدت 3 روز فقط شش بطری آبمیوه‌ی مختلف را مصرف کنند. این آبمیوه‌ها حاوی مواد مختلفی مانند سبزیجات، سیب، خیار، لیمو، فلفل قرمز و لوبیا بودند. شرکت‌کنندگان پس از این دوره‌ی سه روزه به طور متوسط ​​1.7 کیلوگرم وزن کم کردند. بعد از 2 هفته وزن آنها همچنان 0.91 کیلوگرم از حد متوسط ​​کمتر بود.

شرکت کنندگان در پایان 3 روز افزایش سطح سلامتی را گزارش نکردند، اما احساس می‌کردند که سلامتی آنها 2 هفته پس از پاکسازی بهبود یافته است. محققان همچنین دریافتند كه این رژیم مقداری از باكتری‌های تقویت كننده‌ی سلامتی در دستگاه گوارش را افزایش داده و تعداد باكتری‌های عامل بیماری را كاهش می‌دهد.

2- سلامت کلیه

گزارش موردی نشان می‌دهد که رژیم آبمیوه می‌تواند با خطر آسیب به کلیه همراه باشد. این گزارش به بررسی بیماری پرداخت که پس از  6 هفته شرکت در یک رژیم سم‌زدایی، دچار نارسایی کلیه شد. بیمار یک روزنگار دقیق از آب میوه‌هایی که خورده بود را نگهداری می‌کرد. این روزنگار نشان می داد مصرف روزانه‌ی وی برابر با 1260 میلی‌گرم اگزالات است. اگزالات یک اسید آلی است که به طور طبیعی در بسیاری از گیاهان وجود دارد. این ماده همچنین یک نفروتوکسین است، به این معنی که مقادیر بیشتری از آن می‌تواند به کلیه‌ها آسیب برساند. پزشکان توصیه می‌کنند افرادی که برنامه‌ی پاکسازی آبمیوه را دنبال می‌کنند، مقدار مصرف اگزالات هر روز را محاسبه کنند تا دچار مشکل کلیوی نشوند.

آیا رژیم آبمیوه یک انتخاب سالم است؟

پیروی از یک رژیم پاک کننده می‌تواند به‌صورت کوتاه مدت برای شروع یک برنامه‌ی جدید تغذیه‌ی سالم یا یک استراحت سریع پس از چند روز پرخوری و افراط به کار آید، اما به عنوان یک برنامه‌ی کاهش وزن طولانی مدت توصیه نمی‌شود. اگرچه پیروی از رژیم آب میوه به مدت سه روز ممکن است باعث کاهش وزن کوتاه مدت شود اما فرد مهارت‌هایی مانند برنامه‌ریزی و تهیه‌ی غذای سالم که برای کاهش وزن مداوم لازم است را نمی‌آموزد.

وزارت کشاورزی ایالات متحده‌ی آمریکا دستورالعمل مصرف انواع سبزیجات، میوه‌ها، غلات، گوشت بدون چربی، لوبیا، حبوبات، آجیل، دانه‌ها، لبنیات و روغن را به صورت روزانه در یک رژیم غذایی سالم و متعادل توصیه می‌کند. به گفته‌ی این وزارت، افراد برای کاهش وزن باید تقریباً 1500 کالری در روز به بدن خود برسانند. اما این مقدار براساس سن، جنس، وزن و سطح فعالیت می‌تواند متفاوت باشد.

رژیم‌های پرخطر ممنوع!
تناسب اندام لذت بخش و هیجان انگیزه، اما نه به قیمت از دست دادن سلامتی! یادت باشه کسی توی کاهش وزن موفقه که به جای لاغری سریع دنبال یه سبک زندگی سالم باشه.
اگه برای یه تغییر اساسی آماده‌ای، پس بزن بریم
برای ثبت نام کلیک کن!
call-to-action

روش تهیه‌ی آبمیوه سم زدا برای رژیم  juice cleanse

توجه کنید که تفاوت‌هایی بین گرفتن آب میوه به روش عصاره‌گیری و استفاده از مخلوط‌کن وجود دارد:

 • عصاره گیری شامل فشار دادن میوه‌ها و سبزیجات و جدا کردن آب آنها از تفاله است.
 • مخلوط کن تمام قسمت‌های خوراکی میوه و سبزیجات از جمله تفاله یا قسمت الیافی را مخلوط می‌کند.

رژیم آبمیوه برای لاغری به این معنیست که فرد برای چند روز فقط آب‌میوه و مایعات مصرف می‌کند. طرفداران رژیم آبمیوه انواع مختلفی از این روش را توصیه می‌کنند. مانند اینکه:

 • مصرف آب و مایعات به مدت چند روز؛
 • مصرف آب‌میوه همراه با مکمل‌های غذایی؛
 • ترکیب آبمیوه‌ها با روش‌هایی که “باعث پاکسازی” روده‌ی بزرگ شوند، مانند تنقیه یا شستشوی روده بزرگ؛
 • نوشیدن آبمیوه در کنار رژیم‌های غذایی خاص به عنوان وسیله‌ای برای کاهش وزن

در رژیم آبمیوه برای لاغری می‌توانید از میوه‌های زیر به‌صورت ترکیبی آب ‌میوه درست کنید:

 • سیب، خیار، کرفس، کاهوی رومی، لیمو، اسفناج، کلم پیچ و جعفری؛
 • سیب، لیمو، زنجبیل و چغندر؛
 • سیب، آناناس، لیمو و نعناع
 • آب مقطر، فلفل کاین، لیمو، بادام، خرما، نمک دریا، لوبیا و وانیل

با نوشیدن شش عدد از این ترکیبات می‌توانید روزانه 1310 کالری دریافت کنید.

در رژیم آبمیوه، با ترکیب میوه های مختلف می تواند آبمیوه های متنوع و خوش طعم درست کنید.

رژیم‌های مشابه رژیم آبمیوه برای لاغری

رژیم پاک کننده و سم‌زدا بیشتر شبیه نوعی روزه‌داری است تا یک رژیم غذایی. برنامه‌های روزه داری مشابه عبارتند از:

1- رژیم سوپ کلم: تمرکز اصلی رژیم سوپ کلم یک سوپ خانگی است که چندین بار در روز خورده می‌شود. این رژیم همچنین شامل غذاهای دیگری است که می‌توان در روزهای خاص مصرف کرد.

2- رژیم گریپ فروت: رژیم دیگری که نوید کاهش سریع وزن را می‌دهد رژیم گریپ فروت ۱۰ روزه است. رژیم گریپ‌ فروت خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت را با هر وعده‌ی غذایی تشویق می‌کند.

3- Master Cleanse: یک رژیم غذایی مایعات و محبوب کوتاه مدت است. Master Cleanse روی نوشیدن آب شور و شش تا 12 لیوان لیموناد خانگی مخصوص ساخته شده از لیمو تازه فشرده شده، شربت افرا و فلفل کاین تمرکز دارد.

رژیم آبمیوه موضوعی بحث برانگیز در جامعه‌ی پزشکی است، چرا که معمولاً راه حل‌های طولانی مدت برای کاهش وزن یا سلامتی ندارد. بیشتر متخصصان به جای رژیم juice cleanse، پیروی از یک رژیم متعادل و سالم را توصیه می‌کنند. اکثر شواهدی که از مزایای احتمالی رژيم آبمیوه برای لاغری پشتیبانی می‌کند، پشتوانه‌ی علمی ندارد. قبل از شروع این رژیم حتما با پزشک خود صحبت کنید و از او مشورت بخواهید

رژیم آبمیوه یا juice cleanse برای لاغری - 12 - رژیم آبمیوه - رژیم لاغری

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
هستی 1400/02/20

خوب بود