سایز کم می شود ولی وزن نه؟

خانه » رژیم غذایی » رژیم لاغری » سایز کم می شود ولی وزن نه؟

سایز کم می شود ولی وزن نه؟

یکی از معمول ترین کارهایی که هنگام تلاش برای کاهش وزن می کنیم، وزن کردن خود است. وزنتان فقط یک عدد نیست بلکه چیزی است که باعث می شود احساستان درباره خودتان تغییر کند. اولین کاری که در ابتدای صبح انجام می دهیم وزن کردن خود است.

اگر عددی که روی ترازو می بینیم از عدد قبلی که دیده بودیم پایین تر بود، مطمئنا احساس بهتری راجع به خودمان می کنیم. اما اگر این عدد بالاتر بود ممکن است روزتان با نا امیدی شروع شود. اما وزنتان واقعا چه معنایی دارد و برای دنبال کردن پیشرفت در کاهش وزن تا چه میزان مفید است؟ دانستن جواب این سوال ها ممکن است نظرتان را به آنچه روی ترازو می بینید کاملا عوض کند.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی

 

روی چربی سوزی تمرکز کنید نه کاهش وزن

وقتی درباره کاهش وزن صحبت می کنید، منظور واقعی تان لاغر شدن است. می خواهید وزن از اطراف ران ها، باسن، شکم و بازوها کم شود. اما نکته عجیب درباره کاهش وزن این است که همیشه وزن روی ترازو مطرح نیست و متوجه می شوید سایز کم می شود اما وزن نه . شاید عجیب به نظر بیاید اما کوچکتر شدن حجم بدن بدون اینکه وزنتان تغییری بکند کاملا ممکن است. این اتفاق زمانی می افتد که چربی بدن کم می شود و به مقدار عضلات اضافه می شود.

وزنتان ممکن است همان مقدار بماند اما سایز بدنتان کم شود و این بدان معنا است که در مسیر درست حرکت می کنید. مشکل اینجاست که تمرکز شما روی ترازو است و باور دارید که اگر آن عدد تغییر نکند نتیجه ای هم نگرفته اید. دانستن تفاوت بین کاهش وزن و چربی سوزی دیدگاهتان را نسبت به این موضوع تغییر می دهد.

 

حقیقت درباره وزن تان

یک ترازو وزنتان را نمایش می دهد و به شما نمی گوید چه مقدار از آن چربی، عضله، آب، استخوان و ارگان ها هستند. وزن یک بدنساز ممکن است به خاطر حجم بالای عضلات بسیار زیاد نشان دهد طوری که در قاعده BMI نگنجد. اما این بدان معنا نیست که این فرد اضافه وزن دارد یا چاق است. اگر می خواهید واقعا نتیجه گرفتن خود را بسنجید باید ترکیب بدنی خود را بشناسید. در غیر این صورت متاسفانه یک ترازوی معمولی نمی تواند به معنای واقعی پیشرفتتان را نشان دهد. یکی دیگر از دلایلی که وزن روی ترازو زیاد قابل اتکا نیست تغییر دائمی آن است.

در طول روز تغییر وزن را شاهد هستید و گاهی این تغییر وزن با توجه به آنچه می خورید و می نوشید، تعداد دفعات رجوع به دستشویی و اینکه بدنتان مایعات را احتباس می کند می تواند تا ۵ کیلو باشد. ترازو استفاده های مهمی نیز دارد. برای مثال تحقیقات نشان داده در افرادی که وزن خود را کم کرده اند وزن کردن مرتب به تثبیت وزن کمک کرده است.

ممکن است وزن به سادگی طی گذشت مدتی افزایش پیدا کند. بنابراین استفاده از ترازو ابزار مناسبی برای تشخیص افزایش پنهانی وزن است. با وجود اینکه ترازو ابزاری کاملا بی فایده نیست اما اگر می خواهید تازه فرآیند کاهش وزن را شروع کنید نباید تمام این روند را با ترازو بسنجید. اگر کمکتان نمی کند تا در مسیر برنامه غذایی باقی بمانید و به اهدافتان برسید.

پس شاید بهتر باشد از یک رویکرد متفاوت برای دنبال کردن پیشرفتتان استفاده کنید. تمرکز روی چربی سوزی بسیار مهمتر از تمرکز روی مقدار وزن کم شده است. وقتی چربی بدن می سوزانید تغییراتی ثابت در بدن به وجود می آورید. این یعنی ترکیب بدنی را تغییر داده اید و حالا از مقدار چربی ها کم و به عضلات اضافه کرده اید. وقتی فقط وزن کم می کنید ممکن است آب و یا حتی عضله از دست داده باشید. با تکیه بر ترازو نمی توانید بگویید تغییر حاصل شده از عادات روزانه، تغییرات هورمونی و تغییر در سطح مایعات بدن بوده.

 

ترازو به ما دروغ می گوید

وقتی به تازگی یک برنامه را شروع می کنید، ممکن است برای ادامه دادن و ثابت کردن اینکه آنچه انجام می دهید کارساز است به انگیزه زیادی نیاز داشته باشید. ترازو نمی تواند چنین انگیزه ای به شما بدهد و این هم چرایش:

همه چیز را وزن می کند: عددی که روی ترازو می بینید شامل همه چیز است – عضله، چربی، استخوان، ارگان ها، غذا و آب. به همین دلیل عدد نمایش داده شده روی ترازو می تواند فریبنده باشد.

تغییری که در بدنتان اتفاق افتاده را منعکس نمی کند: اگر ورزش هوازی و تمرینات قدرتی انجام می دهید، می توانید در همان حال که چربی می سوزانید به حجم عضلات نیز بیفزایید. در چنین شرایطی با اینکه از سایز بدن کم می شود، تغییر چندانی در وزن نمی بینید.

انعکاسی از سلامت تان نشان نمی دهد: ترازو نمی تواند تفاوت بین چربی و عضله را نشان دهد. این یعنی یک فرد ممکن است وزنش پایین باشد اما همچنان مقدار زیادی چربی بدنی داشته باشد.

همیشه یک انگیزه دهنده مثبت نیست: اگر روی وزنه می روید و از چیزی که می بینید خوشحال نمی شوید، چه احساسی پیدا می کنید؟ ممکن است در رابطه با تمام کارهایی که انجام داده اید به شک بیافتید و به این فکر کنید که اصلا چرا خودتان را اذیت کرده اید. عدد روی ترازو تمرکزتان را از نتایجی مانند کم شدن مقدار چربی بدن، افزایش استقامت و افزایش انرژی منحرف می کند.

 

چگونگی اندازه گیری موفقیت تان را تغییر دهید

حتی اگر آماده نیستید که وزن کردن خود را به طور کلی متوقف کنید. استفاده از راه های دیگر اندازه گیری پیشرفت می توانند با انگیزه نگه تان دارند. کمک کنند متوجه شوید که بدون در نظر گرفتن ترازو تغییر ایجاد کرده اید. باید به خاطر داشته باشید که بدن بر اساس سن، جنسیت و ژنتیک که خارج از دسترسمان هستند نیز وزن کم می کند. چون فقط در قسمت ران ها وزن کم نمی کنید بدان معنا نیست که اصلا وزنتان کم نمی شود. ممکن است تغییر وزن در قسمتی رخ بدهد که زیاد به آن اهمیت نمی دهید.

 

  • ببینید لباس ها در تن تان چگونه هستند:

اگر لباس ها در تنتان گشاد شده اند بدان معناست که مسیر درستی در پیش گرفته اید. خوب است یک شلوار دمه دست داشته باشید که کمی تنگ باشد. هر ماه این شلوار را امتحان کنید و تغییراتی که حس می کنید را بنویسید. لباس ها هیچ وقت دروغ نمی گویند.

 

  • اندازه های خود را بگیرید:

برای اینکه ببینید چقدر سایز عوض کرده اید اندازه قسمت های مختلف بدن خود را بگیرید. وقتی بعد از دو هفته یا یک ماه ببینید این اندازه ها رو به کاهش رفته انگیزه پیدا می کنید. فرصت بیشتری به خود می دهید تا با برنامه و ورزش پیش بروید.

 

  • اهداف عملی برای خود قرار دهید:

به جای اینکه نگران مقدار وزن کم شده یا چربی آب شده باشید هر هفته برای خود تمریناتی تعیین کنید که باید انجام شوند. ببینید هر هفته چقدر می توانید دراز و نشست انجام دهید و هر بار پیشرفت کنید. مطمئن باشید دنبال کردن همین اهداف به تنهایی کمکتان می کند وزنتان را هم پایین بیاورید. اگر ترازو عصبیتان می کند از همین امروز کنارش بگذارید. پیشرفت خود را با ابزار دیگری که گفته شد بسنجید.

 

منابع:

Tracy L. Tylka, Rachel A. Annunziato, Deb Burgard, Sigrún Daníelsdóttir, Ellen Shuman, Chad Davis, Rachel M. Calogero. The Weight-Inclusive versus Weight-Normative Approach to Health: Evaluating the Evidence for Prioritizing Well-Being over Weight Loss. Journal of Obesity, 2014; 2014: 1

 

Sending
User Review
3.35 (17 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

افراح ۲۴ تیر ۱۳۹۹

من خانم ۴۴ سال باقد ۱۵۰ با رژیم دکتور کرمانی توانستم تقریبا ۵ کیلو کم کنم البته من مشکلات غده دارم وهر دوهفته استب وزن دارم البته اين مقاله درسته هر انسان بتكسي ديكر فرق مي كنه .من توي اين دوره هم سايز وهم وزن كم كردم اما براي من وزن خياي مهمه تا سايز جون تا رژيم را متوقف كنم سايزم مي ره بالا البته اينرا هم بكم كه من خيلي خوشحالم كه رژيم دكتور كرماني را انتخاب كردم وخيلي راضي هستم فقط سه كيلو وبه ارزويم مي رسم براي همين وزن برايم مهم است

رویا کاویانی ۱۰ دی ۱۳۹۸

سلام من خانمي 45ساله باقد158 و وزن 63 ميخوام سایز کم کنم رانها وباسن دور باسن 108 وبالا تنه لاغر تبریک دوره از رژیم دکتر کرمانی رفتم لطفا راهنمايم کنید ممنون

کارشناس به اندام ۱۵ دی ۱۳۹۸

سلام دوست عزیز به نظر می رسه هنوز کمی اضافه وزن دارید، اگر تمایل دارید همچنان به رژیم ادامه بدید تا اندامتون متناسب تر بشه. بعد از اون برای کاهش سایز و لاغری موضعی می تونید از دستگاه های نوین کویتیشن برای لاغری موضعی استفاده کنید. برای آشنایی بیشتر با این روش به این لینک مراجعه کنید.

رها ۰۸ دی ۱۳۹۸

سلام من طبق کالری شماری اقای دکتر کرمانی پیش رفتم وزنم ثابت ولی سایز,مانتوم از ۵۲به ۴۶رسید واقعا ممنونم ازتون من ورزشکارم ولی چیری از,کالری,شماری نمیدونستم خوشحالم که هستین و ارزوی سلامتی دارم براتون اجرتون با خدا

کارشناس به اندام ۲۹ دی ۱۳۹۸

سلام. ممنون از شما دوست عزیز و کامنت های گرم و دلنشینتون

نادیا ۲۴ آبان ۱۳۹۸

دقیقا درسته من ۷ سانت سایز کم کردم بدون این که یک کیلو از وزنم کم شده باشه باربی بشم بگو ۲۰۰ کیلو باشم من با روزانه یک ساعت پیاده روی و حرکات کششی تونستم توی یک ماه ۷ سانت از دور کمرم رو کم کنم خوشحالم 🤗

کارشناس به اندام ۲۸ آبان ۱۳۹۸

بسیار عالی. موفق باشید.