فقط وزن کم نکن!

خانه » زندگی رژیمی » ورزش و زیبایی » فقط وزن کم نکن!
سایز کم می شود ولی وزن نه؟

یکی از معمول ترین کارهایی که هنگام تلاش برای کاهش وزن می کنیم، وزن کردن خود است. وزنتان فقط یک عدد نیست بلکه چیزی است که باعث می شود احساستان درباره خودتان تغییر کند. اولین کاری که در ابتدای صبح انجام می دهیم وزن کردن خود است.

اگر عددی که روی ترازو می بینیم از عدد قبلی که دیده بودیم پایین تر بود، مطمئنا احساس بهتری راجع به خودمان می کنیم. اما اگر این عدد بالاتر بود ممکن است روزتان با نا امیدی شروع شود. اما وزنتان واقعا چه معنایی دارد و برای دنبال کردن پیشرفت در کاهش وزن تا چه میزان مفید است؟ دانستن جواب این سوال ها ممکن است نظرتان را به آنچه روی ترازو می بینید کاملا عوض کند.

روی چربی سوزی تمرکز کنید نه کاهش وزن

وقتی درباره کاهش وزن صحبت می کنید، منظور واقعی تان لاغر شدن است. می خواهید وزن از اطراف ران ها، باسن، شکم و بازوها کم شود. اما نکته عجیب درباره کاهش وزن این است که همیشه وزن روی ترازو مطرح نیست و متوجه می شوید سایز کم می شود اما وزن نه . شاید عجیب به نظر بیاید اما کوچکتر شدن حجم بدن بدون اینکه وزنتان تغییری بکند کاملا ممکن است. این اتفاق زمانی می افتد که چربی بدن کم می شود و به مقدار عضلات اضافه می شود.

وزنتان ممکن است همان مقدار بماند اما سایز بدنتان کم شود و این بدان معنا است که در مسیر درست حرکت می کنید. مشکل اینجاست که تمرکز شما روی ترازو است و باور دارید که اگر آن عدد تغییر نکند نتیجه ای هم نگرفته اید. دانستن تفاوت بین کاهش وزن و چربی سوزی دیدگاهتان را نسبت به این موضوع تغییر می دهد.


برای دریافت برنامه ورزشی کلیک کن

حقیقت درباره وزن تان

یک ترازو وزنتان را نمایش می دهد و به شما نمی گوید چه مقدار از آن چربی، عضله، آب، استخوان و ارگان ها هستند. وزن یک بدنساز ممکن است به خاطر حجم بالای عضلات بسیار زیاد نشان دهد طوری که در قاعده BMI نگنجد. اما این بدان معنا نیست که این فرد اضافه وزن دارد یا چاق است. اگر می خواهید واقعا نتیجه گرفتن خود را بسنجید باید ترکیب بدنی خود را بشناسید. در غیر این صورت متاسفانه یک ترازوی معمولی نمی تواند به معنای واقعی پیشرفتتان را نشان دهد. یکی دیگر از دلایلی که وزن روی ترازو زیاد قابل اتکا نیست تغییر دائمی آن است.

در طول روز تغییر وزن را شاهد هستید و گاهی این تغییر وزن با توجه به آنچه می خورید و می نوشید، تعداد دفعات رجوع به دستشویی و اینکه بدنتان مایعات را احتباس می کند می تواند تا 5 کیلو باشد. ترازو استفاده های مهمی نیز دارد. برای مثال تحقیقات نشان داده در افرادی که وزن خود را کم کرده اند وزن کردن مرتب به تثبیت وزن کمک کرده است.

ممکن است وزن به سادگی طی گذشت مدتی افزایش پیدا کند. بنابراین استفاده از ترازو ابزار مناسبی برای تشخیص افزایش پنهانی وزن است. با وجود اینکه ترازو ابزاری کاملا بی فایده نیست اما اگر می خواهید تازه فرآیند کاهش وزن را شروع کنید نباید تمام این روند را با ترازو بسنجید. اگر کمکتان نمی کند تا در مسیر برنامه غذایی باقی بمانید و به اهدافتان برسید.

پس شاید بهتر باشد از یک رویکرد متفاوت برای دنبال کردن پیشرفتتان استفاده کنید. تمرکز روی چربی سوزی بسیار مهمتر از تمرکز روی مقدار وزن کم شده است. وقتی چربی بدن می سوزانید تغییراتی ثابت در بدن به وجود می آورید. این یعنی ترکیب بدنی را تغییر داده اید و حالا از مقدار چربی ها کم و به عضلات اضافه کرده اید. وقتی فقط وزن کم می کنید ممکن است آب و یا حتی عضله از دست داده باشید. با تکیه بر ترازو نمی توانید بگویید تغییر حاصل شده از عادات روزانه، تغییرات هورمونی و تغییر در سطح مایعات بدن بوده.

ترازو به ما دروغ می گوید

وقتی به تازگی یک برنامه را شروع می کنید، ممکن است برای ادامه دادن و ثابت کردن اینکه آنچه انجام می دهید کارساز است به انگیزه زیادی نیاز داشته باشید. ترازو نمی تواند چنین انگیزه ای به شما بدهد و این هم چرایش:

همه چیز را وزن می کند: عددی که روی ترازو می بینید شامل همه چیز است – عضله، چربی، استخوان، ارگان ها، غذا و آب. به همین دلیل عدد نمایش داده شده روی ترازو می تواند فریبنده باشد.

تغییری که در بدنتان اتفاق افتاده را منعکس نمی کند: اگر ورزش هوازی و تمرینات قدرتی انجام می دهید، می توانید در همان حال که چربی می سوزانید به حجم عضلات نیز بیفزایید. در چنین شرایطی با اینکه از سایز بدن کم می شود، تغییر چندانی در وزن نمی بینید.

انعکاسی از سلامت تان نشان نمی دهد: ترازو نمی تواند تفاوت بین چربی و عضله را نشان دهد. این یعنی یک فرد ممکن است وزنش پایین باشد اما همچنان مقدار زیادی چربی بدنی داشته باشد.

همیشه یک انگیزه دهنده مثبت نیست: اگر روی وزنه می روید و از چیزی که می بینید خوشحال نمی شوید، چه احساسی پیدا می کنید؟ ممکن است در رابطه با تمام کارهایی که انجام داده اید به شک بیافتید و به این فکر کنید که اصلا چرا خودتان را اذیت کرده اید. عدد روی ترازو تمرکزتان را از نتایجی مانند کم شدن مقدار چربی بدن، افزایش استقامت و افزایش انرژی منحرف می کند.

چگونگی اندازه گیری موفقیت تان را تغییر دهید

حتی اگر آماده نیستید که وزن کردن خود را به طور کلی متوقف کنید. استفاده از راه های دیگر اندازه گیری پیشرفت می توانند با انگیزه نگه تان دارند. کمک کنند متوجه شوید که بدون در نظر گرفتن ترازو تغییر ایجاد کرده اید. باید به خاطر داشته باشید که بدن بر اساس سن، جنسیت و ژنتیک که خارج از دسترسمان هستند نیز وزن کم می کند. چون فقط در قسمت ران ها وزن کم نمی کنید بدان معنا نیست که اصلا وزنتان کم نمی شود. ممکن است تغییر وزن در قسمتی رخ بدهد که زیاد به آن اهمیت نمی دهید.

  • ببینید لباس ها در تن تان چگونه هستند

اگر لباس ها در تنتان گشاد شده اند بدان معناست که مسیر درستی در پیش گرفته اید. خوب است یک شلوار دمه دست داشته باشید که کمی تنگ باشد. هر ماه این شلوار را امتحان کنید و تغییراتی که حس می کنید را بنویسید. لباس ها هیچ وقت دروغ نمی گویند.

  • اندازه های خود را بگیرید

برای اینکه ببینید چقدر سایز عوض کرده اید اندازه قسمت های مختلف بدن خود را بگیرید. وقتی بعد از دو هفته یا یک ماه ببینید این اندازه ها رو به کاهش رفته انگیزه پیدا می کنید. فرصت بیشتری به خود می دهید تا با برنامه و ورزش پیش بروید.

  • اهداف عملی برای خود قرار دهید

به جای اینکه نگران مقدار وزن کم شده یا چربی آب شده باشید هر هفته برای خود تمریناتی تعیین کنید که باید انجام شوند. ببینید هر هفته چقدر می توانید دراز و نشست انجام دهید و هر بار پیشرفت کنید. مطمئن باشید دنبال کردن همین اهداف به تنهایی کمکتان می کند وزنتان را هم پایین بیاورید. اگر ترازو عصبیتان می کند از همین امروز کنارش بگذارید. پیشرفت خود را با ابزار دیگری که گفته شد بسنجید.

 

4/5 - (38 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

عقیل ۱۹ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من تقریباً 2 ماه رژیم گرفتم و قند رو کامل قطع کردم وزنم 142 بود الان 121کیلو هستم اما سایز تغییری نکرده باشگاه هم میرم 5 روز در هفته میشه بفرمایید دلیلش چیه

کارشناس به اندام ۲۰ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .عزیزبا 21کیلو کاهش وزن امکان نداره سایز تغییر نکنه .

عقیل ۱۹ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر من تقریباً 2 ماه رژیم گرفتم و قند رو کامل قطع کردم وزنم 142 بود الان 121کیلو هستم اما سایز تغییری نکرده باشگاه هم میرم 5 روز در هفته میشه دلیلش رو بگید چیه

کارشناس به اندام ۲۰ آذر ۱۴۰۱

سلام وقت بخیر .عزیزبا 21کیلو کاهش وزن امکان نداره سایز تغییر نکنه .

مصا ۰۵ مهر ۱۴۰۱

سلام من دخترم قدم 163وزنمم 45کیلوعه بااینکه وزنم نرماله دور کمر و شکم و رون هام حس میکنم چاقه وقتی میشینم شکم دارم یکم فعالیتمم کمه یکم که راه میرم خسته میشم قبلا خیلی اندامم خوب بود بااینکه همین وزن بودم الان وزنم تغییری نکرده ولی چربیای بدنم زیاد شده بنظرتون چیکارکنم درضمن من زیاد دچار افسردگی میشم وزیاد میخوابم اشتهامم زیاد شده نسبت به قبل چون همش خونه ام

کارشناس به اندام ۰۶ مهر ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم . عزیزم باید تغذیه رو رعایت کنی واز کربوهیدرات و قند های ساده خیلی استفاده نکنی مثل شکلات و شیرینی انواع سس و نوشابه آب میوه های صنعتی نان و برنج .......روزانه حتما فعالیت ورزشی رو داشته باشی و تمرینات قدرتی و هوازی که بیشتر متمرکز میشه روی شکم انجام بدی .برای اطلاعات و راهکار های بیشتر میتونی به این لینک مراجعه کنی

محمد ۲۱ شهریور ۱۴۰۱

سلام رژیم غدایی رعایت میکنم ورزشم ۴روز در هفته نیرم بدنسازی و هوازیو و قدرتی وزنم زیاد کم‌میشه ولی زیاد تعغییری نمیکنم

کارشناس به اندام ۲۲ شهریور ۱۴۰۱

سلام آقا محمد .شما چون ورزش بدنسازی انجام میدین تغییر نکردن وزنتون میتونه دلیلیش سنگینیه عضلات و ماهیچه ها تون باشه .بنابراین بیشتر تمرکزتون باید روی کاهش سایزتون باشه .

زهرا ۰۹ شهریور ۱۴۰۱

سلام ببخشید من ۱۴ سالمه من اول ۶۵ کیلو با قد ۱۶۳ بودم الان ۴۸ با قد ۱۶۴ هستم مادرو پدرم نگرانند برای اینکه قدم کوتاه بماند جکار کنم قدم بلند شود وزنم تغییر نکند

کارشناس به اندام ۱۶ شهریور ۱۴۰۱

سلام زهرا جان.خداقوت .برای اطلاعات و نکات مفید درمورد افزایش قد به این لینک مراجعه کن

* ۰۶ خرداد ۱۴۰۱

مطالبتون باعث آرامشم شد سپاسگزارم

نیلو ۰۵ خرداد ۱۴۰۱

سلام من تا چند وقت پیش ۶۸ کیلو بودم و الان ۶۰ کیلو شدم و قدمم ۱۵۶ من با این که وزن کم کردم ولی خودم تغییر چندانی توی خودم نمیبینم و واقعا این خیلی عذابم میده که هنوزم به ظاهر ایده آلم نرسیدم و احساس میکنم چون اینجوریه به جای چربی عضله سوزوندم میشه راهنماییم کنید لطفا

کارشناس به اندام ۱۰ خرداد ۱۴۰۱

سلام دوست خوبم بعضی وقت‌ها کاهش وزن بوجود میاد ولی کاهش سایز اتفاق نمیفته این موضوع دلایل مختلفی داره برای این که در مورد سوالت اطلاعات بیشترب به دست بیاری به این لینک مراجعه کن

fereshte ۲۸ بهمن ۱۴۰۰

سلام من خانمی باقد۱۷۱ووزن ۶۶ هستم بدنسازی میرم روزای اول ۴۰۰گرم اینا کم میکردم ولی بعد ازچندجلسه ثابت شد وزنم دلیلش چیه؟

کارشناس به اندام ۰۱ اسفند ۱۴۰۰

سلام فرشته جان کاهش وزن درست اینه که شما با استفاده از یه سبک تغذیه و رژیم غذایی مناسب بتونی وزن کم کنی باشگاه و ورزش نقش کمک کننده دارند پس بهترین راه از یه رژیم اصولی کاهش وزنه برای خروج از استپ وزن یا نوع تغذیت رو عوض کن یا میزان فعالیتت رو افزایش بده و برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کن

Rosa🌹 ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

سپاس از مقاله عالی تون من یک ماهه که دارم روزانه ورزش میکنم و هر روز بین 400-500 کیلوکاری میسوزونم، امروز متوجه شدم که دور کمرم 11 سانت نسبت به روز اول کاهش داشته اما وزنم فقط 2.4 کیلوگرم دچار کاهش شده! چون فکر میکردم باید بیشتر باشه! اولش شوکه شدم، اما الان که مقاله تون رو خوندم دلیلش رو متوجه شدم سپااس برای همه چیز

کوثر انتظاری ۱۸ بهمن ۱۴۰۰

سلام‌من ۲۱ سالمه و ۷۶ کیلو هستم‌یک ماه و نیمه دارم ورزش میکنم و روزانه ۵۰۰ کالری میسوزنم‌ و الان یک ماهه دارم کالری شماری میکنم و روزانه بیشتر از ۱۳۰۰ کالری نمیخورم‌ ولی اصلا وزنم کم‌نشده و سایز کم نکردم دلیلش چی میتونه باشه اصلا غذاهای فرآوری شده استفاده نمیکم و نوشابه و مواد قندی نمی‌خورم

کارشناس به اندام ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

سلام کوثر جان این موارد که چه نوع غذا‌هایی باید بخوری و چه وقتی بخوری رو باید به یه کارشناس تغذیه بسپری چون اون‌ها بهتر می‌تونن راهنماییت کنن پیشنهاد می‌کنیم از رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی استفاده کنی که در طول مسیر کارشناس‌ها و پشتیبان‌ها همراهت هستن برای دریافت این رژیم به این لینک مراجعه کن

f.sh ۰۸ دی ۱۴۰۰

سلام من سه ماه هست که فیتنس انجام میدهم از سایز 52 رسیدم به 48 ولی وزنم 1 کیلو از قبل بیشتر شده چرا وزن اضافه کردم ؟

کارشناس به اندام ۱۲ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اگر به اندازه کافی تحرک دارید یا علت افزایش وزن افزایش کالری مصرفیتون هست و یا اختلالات هورمونی

۱۴ آذر ۱۴۰۰

سلام من پنج ماه هست ک ورزش میکنم سایزم از44رسیده ب36 و وزنم 70کیلو هس و اصلا وزنم تغییری نکرده ولی تغییر سایز زیادی داشتم و استخوان بندی درشتی دارم چرا وزن کم نکرده ام؟

کارشناس به اندام ۰۲ دی ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز کم کردن 4 سایز بدون این که هیچ وزنی کم کنید بسیار بعید هست لطفا قدتون رو و اینکه خانم یا آقا هستید بفرمایید

زهرا ۳۰ آبان ۱۴۰۰

سلام من 35روز از کالری شماری استفاده میکنم کالری روزانهمن1200تا هستش امروز وزن کردم وزنم کم نشده بود اما سایز کم کردم قدم، 162 وزنم75

کارشناس به اندام ۱۶ آذر ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز طبیعیه تو روند کاهش وزن، کاهش سایز هم جزئی از موفقیت شما محسوب میشه

نرگس الفبایی ۱۶ آبان ۱۴۰۰

عالی بود ممنون از آقای دکتر کرمانی عزیز که همیشه در کنار ما هستن وبه ما برای ادامه راه راهنمایی وکمک می‌کنند

مهدیه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰

سلام من از 5 ماه پیش تا الان حدود 13 کیلو کن کم کردم با رژیم از دکتر و دمنوشای گیاهی ولی تغییر سایز آنچنانی نداشتم نسبت به چیزی که کم کردم علتش چیه اخه 🥺

کارشناس به اندام ۲۰ شهریور ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز از چه نوع رژیمی استفاده میکنید؟

الهام ۱۷ مرداد ۱۴۰۰

بسیار عالی و مفید بود...من الان حدود سه ماهه که ورزش بدن سازی رو شروع کردم و البته با رژیم اصولی... قدم ۱۶۰ و وزنم ۸۹ کیلو هستش...در این ۳ ماه کاهش سایز بسیار خوبی داشتم،سایز لباس من ۵۰ بوده و الان ۴۶ ...ولی متاسفانه حتی یک کیلو هم از وزن هم کاهش پیدا نکرده...میخواستم بدونم تا چند وقت دیگه این روند ادامه داره و کاهش وزن من روی ترازو هم دیده میشه...

کارشناس به اندام ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام دوست عزیز اینکه کاهش وزن نداشتید احتمالا به دلیل این هست که بدنتون در حال عضله گیری هست و این وزن وزن عضله هست نه وزن اضافه برای اینکه اطلاعات بیشتری بدست بیارید پیشنهاد میکنیم با بخش ورزشی سایت دکتر کرمانی تماس بگیرید بخش پشتیبانی ورزشی: به شماره ۰۲۵۳۲۱۴۳ زنگ بزن

نیکان ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

با سلام من الان نزدیک دو ماه که پیاده روی دارم ولی وزنم در حد گرمی پایین و بالا میشه تقریبا ثابت و حجم غذا رو هم کم کردم کمی سایز کم کردم ولی کاهش وزنی ندارم

کارشناس به اندام ۳۰ مرداد ۱۴۰۰

سلام نیکان عزیز ممکنه رژیمی که در پیش گرفتید اصولی نباشه باید مصرف نان و برنج و شیرینیجات و قند و شکر رو کم کنید و از سبزیجات و میوه جات بیشتر استفاده کنید میتونی از رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی که هم در داخل و هم خارج از کشور امتحانش رو پس داه استفاده کنی برای دریافت رژیم کاهش وزن دکتر کرمانی به این لینک مراجعه کنید

نیکان ۱۶ مرداد ۱۴۰۰

متشکرم از توضیحات شما

حیدری ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

بسیار عالی بود.این دقیقا مشکلی بود که من با ترازو داشتم.خیالم بابت برنامه ی کاهش وزنم راحت شد

مریم ۱۲ خرداد ۱۴۰۰

سلام ببخشید من الان سه هفته است که دارم رژیم میگیرم ولی متاسفانه ۴ روزه که پر خوری کردم . چیکار کنم که این ۴ روز رو جبران کنم . میشه کمکم کنید

کارشناس به اندام ۱۶ خرداد ۱۴۰۰

سلام دوست خوبم ورزش و پیاده روی کنید و به رژیمتون ادامه بدید