راهکارهای افزایش متابولیسم ؛ ۲۸ روش بالا بردن سوخت و ساز بدن

خانه » انواع رژیم ها » رژیم لاغری » راهکارهای افزایش متابولیسم ؛ ۲۸ روش بالا بردن سوخت و ساز بدن

احساس می کنید سوخت و ساز بدنتان متوقف شده است؟ با اینکه ورزش کردن و ساخت عضله، بیشترین کمک را به تقویت سوخت و ساز می کند اما راه های دیگری نیز برای افزایش سرعت سوزاندن کالری مثل اضافه کردن مواد اضافی به آبمیوه تا دیدن یک کلیپ خنده دار وجود دارد. در این مقاله مواردی را به شما خواهیم گفت تا برای همیشه موتور سوخت و ساز بدن تان را روشن نگه دارید.

بالا بردن سوخت و ساز بدن رژیم گیرندگان برای متخصصین تغذیه امری بسیار مهم است اما اینکه بدن با چه سرعتی کالری بسوزاند به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی افراد به صورت ارثی سوخت و ساز بدنشان زیاد است. مردان از زنان کالری حتی در زمان استراحت کالری بیشتری می سوزانند. بسیاری از افراد بعد از۴۰ سالگی متابولیزم بدنشان به آرامی کند می شود اما راه هایی وجود دارد که بتوان سرعت سوخت و ساز را بالا برد.

 

چگونه در کنار غذا خوردن متابولیسم خود را افزایش دهیم؟ ۱۰ روش علمی

۱- به اسموتی خود پروتئین وی اضافه کنید

هنگام درست کردن اسموتی در کنار میوه، یخ و دیگر مواد آن چیزی مانند پودر آب پنیر یا پروتئین وی اضافه کنید که به سوخت و ساز بدن کمک کند. پل آرسیرو ( استاد در بخش بهداشت و درمان و علوم ورزش در کالج اسکیدمور) با انجام پژوهش بر روی پروتئین وی متوجه شد که “پروتئین وی سبب افزایش متابولیسم می شود و استفاده از چربی ها را بالا می برد. به کمک آن بدن عضلات خود را حفظ و مغز احساس سیری می کند. تمام انواع پروتئین باعث تقویت سوخت و ساز می شود ”

پروتئین اثر گرمازایی دارد، یعنی سبب می شود بدن گرمای بیشتری تولید کند و درنتیجه کالری بیشتری بسوزاند اما پروتئین وی، بیشترین تاثیر را دارد. این پروتئین حیوانی نیست و در مصرف آن باید دقت کنید.

افزایش متابولیسم

۲- آب بنوشید

بدن برای سوزاندن کالری به آب نیاز دارد. اگر حتی کمی بدنتان کم آب شود ممکن است سرعت سوخت و ساز بدنتان افت کند. در پژوهشی ثابت شد افراد بالغی که روزانه ۸ لیوان یا بیشتر آب می نوشند سرعت سوخت و ساز بدنشان بیشتر از افراد بالغی است که در طول روز چهار لیوان آب مصرف کردند. برای اینکه بدن کم آب نشود قبل از هر وعده اصلی یا میان وعده یک لیوان آب و یا نوشیدنی های بدون شکر استفاده کنید.

نتایج پژوهش ها نشان دادند رژیم گیرندگانی که قبل از وعده غذایی ۲ لیوان آب می نوشیدند در طول سه ماه نتیجه بهتر از کسانی که این کار را نمی کردند گرفتند. در طول روز، چندین بار آب بنوشید چون تامین آب بدن سوخت و ساز بدن را بالا می برد. اگر در طول روز همیشه بدن را از آب تامین کنید، احساس پر انرژی بودن خواهید داشت. همچنین سعی کنید به جای چیپس و چوب شور و دیگر غذاهای مشابه از میوه ها و سبزیجات استفاده کنید چون سرشار از مایعات هستند.

 

۳- یک فنجان قهوه دم کنید

کافئین سبب بالا رفتن سرعت سیستم عصبی مرکزی و در نتیجه تقویت سوخت و ساز می شود. امی گودسون ( متخصص تغذیه در تگزاس ) می گوید: «دانه های قهوه آنتی اکسیدان و ارزش سلامتی بالایی دارند. قهوه خود را پر از خامه و مواد شیرین کننده نکنید. قهوه به تنهایی به شما انرژی و آنتی اکسیدان می دهد. »

قهوه به بهبود سطح انرژی در طول ورزش، به خصوص فعالیت های استقامتی و سخت تر کار کردن افراد در طول روز و در نتیجه سوزاندن بیشتر کالری کمک می کند. خوردن قهوه بعد از ورزش نیز مفید است. مصرف کافئین بعد از ورزش، سبب می شود گلیکوژن موجود در عضله تا ۶۶% افزایش پیدا کند. این کار سبب می شود عضلات به سرعت منابع انرژی خود را دوباره تامین کنند.”

اگر جزو افرادی هستید که قهوه زیاد می خورند، حتما از انرژی که نوشیدن قهوه در هنگام صبح به شما می دهد لذت ببرید. از مزایای موقت خوردن قهوه افزایش متابولیزم بدن است. کافئین موجود در قهوه هنگام ورزش انرژی و تحمل بدن را بالا می برد. البته این را فراموش نکنید مصرف قهوه باید متعادل باشد و زیاده روی در استفاده از این نوشیدنی برای سلامت بدن خوب نیست.

۴- کافئین بیشتری نیاز دارید؟ چای سبز را جایگزین کنید

اگر روزانه ۳ مرتبه قهوه می نوشید، به جای یکی از این سه مرتبه چای سبز بنوشید. علاوه بر تقویت متابولیسم، منبع غنی از آنتی اکسیدان به نام کاتچین است. بررسی ها نشان دادند نوشیدن چای سبز در کنار ۳ ساعت ورزش هوازی در طول هفته طی ۳ ماه چربی شکمی را کاهش می دهد. مصرف چای سبز بدون شکر تا روزانه ۱۰۰ کالری به سوخت و ساز بدن کمک می کند. برای دریافت نتیجه بهتر است از چای سبز تازه استفاده کنید.

 

افزایش متابولیسم

۵- میان وعده ماست بخورید

پروبیوتیک باکتری سالمی است که در ماست، خیارشور و دیگر غذاهای تخمیری وجود دارد. اگر خانم باشید با این کار به کاهش وزنتان کمک کردید. در پژوهشی زنان و مردانی که اضافه وزن داشتند،  رژیم کاهش وزن ۱۲ هفته ای را دنبال کردند. نصف شرکت کنندگان، روزانه یک کپسول پروبیوتیک استفاده می کردند. خانم هایی که در گروه پروبیوتیک بودند بیشتر وزن کم کردند اما پروبیوتیک در مردان تغییری ایجاد نکرد.

مصرف پروبیوتیک به صورت روزانه همراه با غذا مزایایی برای کاهش وزن دارد. ماست نیز مانند دیگر محصولات لبنی پر چرب دارای اسید چربی به نام اسید لینولئیک است که مطالعات نشان دادند چربی سوزی را بهبود می بخشند. همچنین از خوردن ماست های میوه ای اجتناب کنید چون قند اضافی دارند.

۶- به وعده خود کمی تندی اضافه کنید

غذاهای تند دارای ترکیبات شیمیایی هستند که سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. غذایی که با اضافه شدن یک قاشق چای خوری قطعات فلفل قرمز یا سبز پخته شود می تواند کاری کند که بیشتر کالری بسوزانید. تاثیر این ماده ممکن است موقت باشد اما اگر بیشتر اوقات غذای تند استفاده می کنید ممکن است خواص آن بیشتر شود. برای مثال می توانید به ماکارونی خود پودر فلفل یا ادویه اضافه کنید و یا در خورش قطعات فلفل بریزید.

اگر می خواهید به غذای خود، مزه اضافی کنید نمکدان را کنار بگذارید ( به صورت عادی زیاد نمک مصرف می کنید ) و به جای آن از سس تند یا پودر فلفل استفاده کنید. فلفل تند دارای کپسایسین شیمیایی است. کپسایسین موجود در فلفل تند اثر گرمازایی دارد و خوردن آن سبب می شود دقیقا بعد از تمام شدن وعده، ۹۰ کالری اضافی بسوزانید. در یک بررسی مشخص شد کپسایسین با فعال کردن چربی قهوه ای سبب سوزاندن کالری می شود.

افزایش متابولیسم

۷- از وعده های کوچک استفاده کنید

ساعت ۳ ظهر است و شکم تان به صدا در آمده است. اگر بخواهید تا وعده شام منتظر بمانید، ممکن است هنگام شام پرخوری کنید و بیش از حد پیش بروید. مصرف عصرانه کوچک از این اتفاق جلوگیری می کند و سوخت و ساز بدن را تغییر می دهد.

به متابولیزم بدنتان مانند یک آتش نگاه کنید. برای برپا کردن آتش با چند تکه چوب شروع می کنیم، سپس هرچند ساعت کمی چوب اضافه می کنیم تا آتش خاموش نشود و به سوختن ادامه دهد. هر موقع از میان وعده های کوچک استفاده می کنید، متابولیزم خود را شعله ور می کنید. کلید کار این است که هر بار از پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات پیچیده مانند پنیر دلمه و میوه، سیب و کره بادام زمینی، ماست و انواع توت نه غذاهای فرآوری شده یا تنقلات بی ارزش استفاده کنید.

داشتن چندین وعده ی غذایی در روز کمک می کند وزنتان سریعتر کاهش پیدا کند. هنگامی که وعده غذایی پرکالری استفاده می کنید و برای میان وعده های غذایی خود فاصله زمانی زیادی می گذارید، سرعت سوخت و ساز بدنتان در بین وعده ها پایین می آید. مصرف میان وعده هر ۳ یا ۴ ساعت از کند شدن سوخت و ساز بدن جلوگیری می کند. در نتیجه در طول روز کالری بیشتری می سوزانید. همچنین مطالعات نشان دادند افرادی که میان وعده های کوچک استفاده می کنند در وعده های اصلی کمتر غذا می خورند.

 

۸- به سالاد خود غذای دریایی اضافه کنید

داشتن سالاد سرشار از فیبر و مواد مغذی برای نهار یا شام بسیار مهم است. البته اضافه کردن چیزی دیگر به آن سوخت و ساز را تحت تاثیر قرار می دهد. با خوردن ماهی قزل آلا دوز بالایی از اسید چرب های امگا ۳ دریافت خواهید کرد. پژوهشگران به نتیجه رسیده بودند که استفاده از روغن ماهی به عنوان مکمل غذا به مدت شش هفته، سبب افزایش حجم عضلانی و کاهش چربی می شود. دانشمندان معتقدند روغن ماهی سطح آنزیم های ذخیره چربی بدن را پایین می آورد.

 

۹- به آرامی غذا بخورید

شاید این مورد زیاد به سوخت و ساز بدن مربوط نشود اما سریع خوردن یک غذا ممکن است میلتان به پرخوری را بیشتر کند. پژوهش ها نشان دادند کاهش استرس و آرامش فکری از چاقی پیشگیری می کند. حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد تا هورمون کوله‌سیستوکینین پیام متوقف کردن خوردن را به مغز ارسال کند. وقتی غذایی را با عجله می خورید به کوله‌سیستوکینین این اجازه را نمی دهید که این پیغام را برساند به همین دلیل پرخوری می کنید.

سریع غذا خوردن نیز سبب بالا رفتن انسولین ذخیره چربی می شود. به همان اندازه که انجام برنامه غذایی مهم است، آرام غذا خوردن و داشتن ذهنی آرام  در هنگام صرف غذا نیز مهم است.

 

۱۰- در رژیم غذایی از پروتئین ها هم استفاده کنید

بدن برای هضم پروتئین نسب به چربی و کربوهیدرات انرژی بیشتری مصرف می کند. همچنین ما باید رژیم متعادل داشته باشیم، پس بعضی از کربوهیدرات ها را با غذاهای سرشار از پروتئین جایگزین می کنیم. این کار می تواند سبب افزایش متابولیزم بدن شود. منابع سالم پروتئین شامل گوشت گاو بدون چربی، بوقلمون، ماهی، مرغ، سویا، آجیل، حبوبات، تخم مرغ و محصولات لبنی کم چرب می شود.

زمانی که غذاهای پروتئینی مصرف می کنید بدن بیشتر احساس سیری می کند. در فرایندی به نام تولید حرارت، بدن حدود ۱۰ درصد از کالری مصرفی را برای هضم غذا استفاده می کند. پس زمان بیشتری طول می کشد تا پروتئین ها بسوزد. در نتیجه بدن انرژی بیشتری برای جذب مواد مغذی در یک رژیم با پروتئین بالا مصرف می کند. یک مطالعه جدید از دانشگاه پوردو نشان داد رژیم غذایی با پروتئین بالا به حفظ توده بدون چربی کمک می کند که بهترین نوع سوزاندن چربی است.

افزایش متابولیسم

۱۷ روش مفید برای افزایش متابولیسم بدن

ممکن است بدن شما سوخت و ساز آهسته را به ارث برده باشد اما خبر خوب اینکه این مشکل قابل حل است. پژوهش های جدید نشان می دهند که برای سوزاندن کالری ها از روش های بهتری استفاده کنید. برای مثال اگر باشگاه می روید تنها چند بار در هفته انجام حرکات قدرتی کمک می کند. به گفته گری هانتر (پروفسور انسان شناسی) ۵۰ درصد از متابولیسم بدن وابسته به سن افراد است. بنابراین سوخت و ساز بدنتان را کنترل کنید.

 

۱- وقتی تلفن تان زنگ می خورد از جای خود بلند شوید

در حالی که یک مکالمه تلفنی دارید بنشینید بهتر است یا بلند شوید و راه بروید؟ این ترفند بسیار ساده میزان سوزاندن کالری توسط بدن را دو برابر کند. حتی اگر فقط بلند شوید و بایستید، بیشتر از زمانی که نشستید کالری می سوزانید. اگر به آرامی در اطراف خانه یا اداره هم قدم بزنید میزان کالری سوزی بسیار بالا می رود. در این حالت بدن وزن بیشتری را تحمل می کند و بیشتر کالری می سوزانید. این کار را تبدیل به عادت کنید، هر زمان تلفنتان زنگ خورد بلند شوید و راه بروید و سعی کنید هر ساعت حداقل یک بار از جایتان بلند شوید.

 

۲- استراحتی همراه با خنده داشته باشید

کمی استراحت به خود بدهید. در طول استراحت کلیپ های خنده دار ببینید و یا متن های طنز بخوانید. با این کار در طول استراحت هم کالری می سوزانید. تحقیقات افزایش ۱۰ تا ۲۰ درصدی در مصرف انرژی و ضربان قلب را نشان می دهد. این یعنی در طول ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خندیدن ۱۰ تا ۴۰ کالری اضافی بسوزانید.

افزایش متابولیسم

 

۳- از حرکت نایستید ؛ ورزش کنید

اگر همکارتان از شما پرسید چرا دائم پای خود را تکان می دهید، برایش توضیح دهید که در حال انجام حرکت تولید حرارت غیر ورزشی هستید. نتایج پژوهش ها نشان دادند این بی قراری کمک می کند روزانه ۳۵۰ کالری بیشتر بسوزانید. حرکات انفجاری کوچک مانند بالا رفتن از پله ها، راه رفتن هنگام صحبت با تلفن و یا جا به جا شدن روی صندلی از این دسته فعالیت ها به حساب می آیند. پس از هر فرصتی برای حرکت استفاده کنید تا میزان کالری سوزی را بالا ببرید.

۴- محصولات طبیعی استفاده کنید

اگر به فروشگاه می روید به بخش محصولات طبیعی نیز بروید. البته بعضی از آفت کش ها شاید سبب کند شدن سوخت و ساز و یا حتی اضافه شدن وزن شوند. شاید سموم یکی از دلایل جلوگیری از کاهش وزن باشد. سعی کنید هنگام خرید محصولات طبیعی، پاک ترین و باکیفیت ترین آن ها را بخرید. مواد طبیعی مثل سبزیجات ، میوه ها و دانه های پرورش یافته بدون آفت کش سبب سوخت و ساز صحیح در بدن می شود به عبارت دیگر، در سوخت و ساز بدن از طریق دخالت در عملکرد تیروئید مشکلی ایجاد نمی شود.

 

۵- گوشی خود را خاموش کنید

طی بررسی توسط دانشگاه نورث وسترن پژوهشگران دریافتند قرار گرفتن در معرض نور آبی پخش شده از تلفن های هوشمند، رایانه ها و تبلت ها بلافاصله قبل و بعد از شام سبب افزایش گرسنگی در افراد می شود.  هنوز دلیل این رابطه برای پژوهشگران کاملا روشن نیست و نیاز به نتایج بیشتری است.

افزایش متابولیسم

۶- هنگام فعالیت زمان خود را ۳۰ ثانیه بیشتر کنید و دوباره به سرعت اولیه برگردید

زمانی که می دوید، شنا یا حتی پیاده روی می کنید، زمان خود را ۳۰ ثانیه بیشتر کنید و دوباره به سرعت اولیه برگردید. استفاده از این روش به شما کمک می کند تا اکسیژن بیشتری مصرف کنید و سلول های بدنتان را قوی تر سازید. در نتیجه میتوکندری ها سخت تر فعالیت می کنند تا انرژی بیشتری بسوزانند. به گفته دکتر مارک هیمن، روش ساده برای کاهش وزن افزایش تعداد میتوکندری است پس خواهید دید که در طول یک روز چه مقدار کالری می سوزانید. او توضیح می دهد که با این روش در مدت زمان کوتاهی نتیجه بهتری دریافت می کنید.

برای انجام این فعالیت به مدت ۵ دقیقه با سرعت ۵ کیلومتر در ساعت بدوید سپس سرعت خود را  به مدت ۶۰ ثانیه با سرعت ۵٫۵ کیلومتر افرایش دهید. بعد ۹۰ ثانیه با سرعت ۵ کیلومتر بدوید. این ترتیب را دو بار در هفته و هر بار ۵ دفعه تکرار کنید. اگر می خواهید کالری بیشتری بسوزانید شیب و سرعت خود را بیشتر کنید.

 

 ۷- امگا ۳ را فراموش نکنید

چرا خوردن ماهی هایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند به سوخت و ساز بدن کمک می کنند؟ پاسخ این است که امگا ۳ قند خون را متعادل می کند و التهاب و چربی بدن راکاهش می دهد. همچنین به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک می کند و مقاومت بدن را به هورمون لپتین کاهش می دهد. مطالعه بر روی موش ها نشان داد موش هایی که دوز بالایی از روغن ماهی خوردند با انجام فعالیت کمتر لاغرتر هستند. دکتر هیمن توصیه می کند در طول روز ۱۰۰۰تا ۲۰۰۰ میلی گرم مکمل های اسید چرب امگا ۳ دریافت کنید.

آیا از بوی ماهی متنفر هستید؟ سعی کنید از روغن دانه کتان ، گردو و یا تخم مرغ غنی شده با امگا ۳ و یا مکمل هایی که دارای علامت استاندارد هستند استفاده کنید که بو و مزه ماهی ندارند.

افزایش متابولیسم

 

۸- علاوه بر چربی ها ، ماهیچه ها هم سبب افزایش وزن می شوند

بدن ما همیشه در حال کالری سوزاندن است حتی وقتی هیچ کاری نمی کنیم. سرعت سوزاندن کالری در افرادی که بیشتر عضله دارند بالاتر است. هر پوند ( ۴۵۳٫۵۶ گرم) عضله روزانه حدود ۶ کالری مصرف می کند تا فقط بتواند خود را حفظ کند. در حالی که هر پوند ( ۴۵۳٫۵۶ گرم) چربی روزانه تنها ۲ کالری مصرف می کند. این تفاوت های کوچک در طول زمان تغییرات بزرگی ایجاد می کنند. همچنین بعد از ورزش استقامتی عضلات کل بدن فعال می شوند که سبب افزایش میانگین سوخت و ساز بدن می شود.

چربی ها انرژی بیشتری مصرف می کنند. خانمی ۳۰ ساله قادر خواهد بود سوخت و ساز بدنش را به ۱۰۰ کالری در روز افزایش دهد. به شرطی که در مدت ۴ ماه، دو بار در هفته و هر بار ۳۰ تا ۴۰ دقیقه ورزش کند. این بدان معناست که شما متابولیسم بدن را حتی روزهایی که به باشگاه نمی روید، تنظیم کردید.

 

۹- میزان کالری را کم نکنید

واقعیت تلخ و نا امید کننده در رژیم غذایی این است که میزان کالری را کم کنید تا لاغر شوید. در اینجا روشی وجود دارد که در زمان رژیم متابولیسم شما را افزایش می دهد. کالری به اندازه بخورید. باید به گونه ای حساب کنید که اگر تمام روز را در رختخواب باشید کالری بسوزانید.

کم خوری بیش از حد باعث می شود سرعت سوخت و ساز بدن کاهش یابد. کمترین کالری مصرفی در طول روز ۱۰۰۰ کالری است و کمتر از آن خطرناک است. کسانی که فکر می کنند با کم خوری سرعت سوخت و ساز بدنشان بالا می رود سخت در اشتباهند.

حتی اگر با کم خوری وزنی کم کنید صرف نظر از نرسیدن مواد مغذی به بدن ( که بسیار ضرر دارد ) وزنی که کم می کنید بیشتر حاصل از سوزاندن عضلات است. هرچقدر عضله کمتر داشته باشید به همان اندازه هم سرعت متابولیزم بدنتان پایین می آید. نتیجه اینکه بدن کمتر کالری می سوزاند ( سریعتر وزن اضافه می کند ) و کاهش وزن کند یا متوقف می شود.

 

۱۰- از سوزاندن کالری ها لذت ببرید

ورزش هدیه ای است که می توانید به خودتان بدهید. در یک پدیده شناخته شده به نام EPOC یا مصرف اکسیژن اضافی بدنتان بعد از یک تمرین سخت سوخت وساز را بهبود می بخشد. در واقع بدن کالری بیشتری نسبت به حالت عادی حتی بعد از تمام شدن ورزش، می سوزاند. هرچه اندام مناسب تری دارید، سود کمتری خواهید برد زیرا اندام مناسب شما ذخیره انرژی اش را دوباره تامین می کند. از طریق انجام فعالیت های سخت کالری بیشتری بسوزانید.

 

۱۱- حتما صبحانه بخورید

خوردن وعده غذایی سرشار از مواد مغذی در هنگام صبح (مثل بلغور جو، بادام و انواع توت ها، یا یک املت اسفناج با یک تکه نان تست سبوس دار) بعد از بیدار شدن سبب سوخت وساز بهتر می شود. ۷۸ درصد از کسانی که صبحانه نمی خوردند، در طول روز به دلیل گرسنگی و ضعف از کیک و کلوچه استفاده می کنند که قندخون را افزایش و بعد از چند ساعت کاهش می دهد . برای ثابت ماندن قند خون و جلوگیری از افزایش وزن بهتر است صبحانه کامل و خوب بخورید.

کارشناسان معتقدند کم خوردن (ناخنک زدن) در مقابل پر خوری، روشی مناسب برای سوخت و ساز بهتر از طریق ثابت نگه داشتن سطح قند خون و جلوگیری از افزایش وزن است. سعی کنید در طول روز ۶ وعده غذایی داشته باشید و هر وعده شامل ۳۰۰ کالری باشد.

افزایش متابولیسم

۱۲- کمتر از چربی های اشباع نشده استفاده کنید

بارها شنیدیم که این ماده غذایی برای شما بد است. چربی های اشباع نشده به مرور زمان توانایی بدن برای سوزاندن چربی را کاهش می دهند. این چربی ها دارای شکل تغییر یافته چربی هستند و برای سوخت و ساز بدن مضر است. همچنین سبب تجمع چربی ها در کبد می شوند و متابولیسم را کاهش می دهند. خوردن چربی های اشباع نشده سبب مقاومت به انسولین و چاقی می شود که هر دو سوخت و ساز بدن را قطع می کند و سبب افزایش وزن می شود.

 

۱۳- میان وعده ی قبل از خواب

هرآنچه درباره اینکه بعد از ساعت ۸ نباید چیزی خورد را فراموش کنید. تحقیقات نشان دادند خوردن میان وعده ( ۱۵۰ کالری ) نیم ساعت قبل از خواب به افزایش سرعت متابولیزم در روز آینده بسیار کمک می کند. البته فراموش نکنید این ۱۵۰ کالری باید از برنامه غذایی نه اضافه تر باشد. این میان وعده بهتر است پروتئینی باشد ( شیر کم چرب یا پنیر دلمه).

 

۱۴- میزان کالری که میسوزانید را محاسبه کنید

مسلما کل روز را در حال استراحت نیستید حتی کسی که یکسره پای تلوزیون نشسته نیز مجبور است برای برداشتن کنترل انرژی مصرف کند. پس برای رسیدن به اندام مناسب باید مقدار انرژی را که مصرف می کنیم نیز حساب کنیم. نتیجه این محاسبات میزان کالری است که بدن شما برای نگه داشتن وزنش نیاز دارد، هدف شما کاهش وزن است؟ ۵۰۰ کالری از این مقدار کم کنید. این میزان کالری را با کم کردن غذا، ورزش کردن و یا ترکیبی از این دو انجام دهید. با این کار تقریبا هر هفته یک کیلو کم کنید.

 

۱۵- ورزش را تبدیل به عادتی روزانه کنید

انجام سه تا پنج مرتبه ورزشهای هوازی در طول هفته بسیار در سرعت متابولیزم در هنگام استراحت موثر است و سرعت آن را بالا می برد. این اتفاق به آن معناست که حتی زمانی که ورزش هم نمی کنید بدن شما بیش از حد معمول کالری می سوزاند. همچنین پژوهش ها نشان می دهند چگونه کاری کنیم که در طول ورزش سرعت متابولیزم بالا برود. برای این کار می توانید ترکیبی چند ورزش را با هم انجام دهید.

مثلا برای چند دقیقه بدوید سپس ۲۰ ثانیه استراحت کنید و ورزش دیگری مثل پرش یا دراز و نشست را انجام دهید. این کار را می توانید با چندین نوع ورزش انجام دهید.

افزایش متابولیسم

۱۶- وزنه زدن را فراموش نکنید

نیم کیلو عضله کالری بیشتری از نیم کیلو چربی می سوزاند. استفاده از وزنه های سبک جلوی کاهش سرعت متابولیزم بدن را می گیرد حتی زمانی که سن بالا می رود. این روش کمک می کند متابولیزم کمتر کند شود. برای اینکه جرکت با وزنه را کاملا صحیح انجام دهید زیر نظر مربی حرفه ای این تمرینات را شروع کنید.

افزایش متابولیسم

 

۱۷- رژیم های یویو هرگز!

افرادی هستند که متابولیزم بدن خود را فلج می کنند. این افراد کسانی هستند که وزنشان حالتی چرخشی دارد. چرخش وزن چیست؟ وقتی وزن کم می کنید عضله و چربی می سوزانید اما وقتی همان وزنی که کم کردید برمی گردد بیشتر چربی اضافه می شود و چربی هم کالری کمی می سوزاند.

حساب کنید کسانی که چندین بار وزن کم می کنند و این وزن را با رعایت نکردن دوباره برمی گردانند چه بلایی بر سر متابولیزم بدنشان می آورند. این افراد معروف به یویو هستند وزنشان پایین می آید اما با سرعت به وزن بالا بازمی گردند.

Sending
User Review
3.29 (31 votes)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

دیانا ۳۰ بهمن ۱۳۹۹

ممنون خیلی عالی

مریم ۱۲ بهمن ۱۳۹۹

بسیار مفید بود.ممنون

رویا ۲۰ دی ۱۳۹۹

عالی بود

مهتاب علی یاری ۰۷ آبان ۱۳۹۹

سلام من همه این کارها رو در طول روز انجام میدهم ولی وزنم همچنان مدتی است که ثابت مانده است باید چه کنم؟

کارشناس به اندام ۱۲ آبان ۱۳۹۹

مهتاب عزیز، استپ وزنی دلایل زیادی مثل تغذیه ناسالم، عدم تحرک و یا حتی اختلالات تیروئیدی. برای حل مشکل وزنیتون بهتره با متخصص تغذیه مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر میتونید با این شماره 02532143 تماس بگیرین.

امیراحمد ۲۵ تیر ۱۳۹۹

ممنون از مقاله خوبتون