راهکارهای افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن

متابولیسم یک نوع واکنش‌ شیمیایی در بدن برای حفظ وضعیت زندگی سلول‌ها و ارگان‌هاست. متابولیسم سبب انجام فعالیت‌های بدن می‌شود. با افزایش سوخت و ساز، کاهش وزن سرعت بهتری خواهد داشت. ممکن است به هر دلیلی بدن شما متابولیسم پایینی داشته باشد. اما همیشه برای افزایش متابولیسم بدن راه حلی وجود دارد. در این مقاله با […]

افزایش سوخت و ساز یا متابولیسم بدن موجب کاهش وزن سریعتر می شود.
4.2 از 5

زمان مطالعه 38 دقیقه

تعداد بازدید 165479

تاریخ انتشار

متابولیسم یک نوع واکنش‌ شیمیایی در بدن برای حفظ وضعیت زندگی سلول‌ها و ارگان‌هاست. متابولیسم سبب انجام فعالیت‌های بدن می‌شود. با افزایش سوخت و ساز، کاهش وزن سرعت بهتری خواهد داشت. ممکن است به هر دلیلی بدن شما متابولیسم پایینی داشته باشد. اما همیشه برای افزایش متابولیسم بدن راه حلی وجود دارد. در این مقاله با راهکارهای افزایش متابولیسم یا سوخت و ساز بدن آشنا خواهیم شد.

متابولیسم چیست؟

همانطور که گفته شد متابولیسم در واقع یک واکنش شیمیایی برای انجام فعالیت‌های بدن است. متابولیسم را می‌توان به دو گروه تقسیم کرد. به گروه اول، کاتابولیسم گفته می‌شود. کاتابولیسم به معنای تجزیه مولکول‌ها برای بدست آوردن انرژی است. گروه دوم آنابولیسم نام دارد. آنابولیسم همان سنتز تمام ترکیبات مورد نیاز سلول‌هاست.
متابولیسم

عوامل تاثیر گذار در متابولیسم

بالا بردن سوخت و ساز بدن برای کسانی که قصد کاهش وزن و رژیم گرفتن را دارند، بسیار مهم است. اما اینکه بدن با چه سرعتی کالری بسوزاند به عوامل مختلفی بستگی دارد. بعضی افراد به صورت ارثی سوخت و ساز بدنشان زیاد است. مردان از زنان، حتی در زمان استراحت، کالری بیشتری می‌سوزانند. بسیاری از افراد بعد از ۴۰ سالگی متابولیسم بدن‌شان کند می‌شود. سن و ژنتیک دو عامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر متابولیسم بدن هستند.

سن

سن یکی از عوامل مهم در متابولیسم و سرعت سوخت و ساز بدن است. بالا رفتن سن، سرعت سوخت و ساز سلول‌ها را کاهش داده و موجب می‌شود با سرعت پایین‌تری وزن کم کنیم. در ادامه سرعت متابولیسم را در سنین مختلف بررسی خواهیم کرد.

 • سرعت متابولیسم در ۲۰ سالگی

در اواخر نوجوانی یا اوایل نوزده سالگی بیشتر خانم‌ها در بالاترین میزان متابولیسم پایه خود هستند. متابولیسم پایه یعنی مقدار کالری که به خاطر زنده بودن می‌سوزانید. برخی خانم‌ها کمی زودتر و بعضی دیرتر به این درجه می‌رسند. این نسبت ارتباط زیادی با ژنتیک دارد، اما سطح فعالیت فیزیکی نقش بیشتری ایفا می‌کند. هرچقدر بیشتر تحرک داشته باشید و ورزش کنید، عضلات بیشتری می‌سازید؛ در نتیجه سرعت سوخت و ساز بدن‌تان نیز بالاتر می‌رود. به علاوه تا ۲۵ سالگی در حال ساخت استخوان هستید و این فرآیند موجب افزایش کالری سوزی می‌شود.

 • سرعت متابولیسم در ۳۰ سالگی

در این سن چرخه بالا رفتن وزن ادامه دارد. همین‌طور که بافت عضلانی کاهش می‌یابد، قابلیت کالری سوزی طبیعی بدن نیز کندتر می‌شود. در نتیجه چربی، اضافه می‌کنید و چربی‌ها جای عضلات را می‌گیرند. تجمع این چربی‌ها در بدن باعث افزایش وزن و مشکل در سوخت و ساز می‌شوند.

در دوران ۳۰ سالگی دیگر به اندازه قبل هورمون رشد تولید نمی‌کنید که این نیز برای سوخت و ساز یک شیب به حساب می‌آید. با این حال انجام تمرینات قدرتی باعث ساخت عضله و افزایش تولید هورمون رشد می‌شود. هر دو این موارد کمک می‌کند سطح سوخت و سازتان مانند ۲۰ سالگی ادامه داشته باشد.

 • سرعت متابولیسم در زمان بارداری و شیردهی

اگر قصد بچه دار شدن دارید، باید بگوییم بارداری نیز می‌تواند روی سرعت سوخت و ساز شما تاثیر بگذارد. باید برای خود و فرزندتان غذا بخورید، اما به یاد داشته باشید این غذا خوردن نباید بیش از اندازه باشد.

بر خلاف انتظارتان لازم نیست کالری دریافتی را در دوران بارداری به میزان زیادی بالا ببرید. در طول بارداری روزانه ۲۰۰ کالری بیشتر می‌سوزانید. خانم‌هایی که قبل از بارداری وزن طبیعی داشتند در این ۹ ماه باید ۱۱ تا ۱۵ کیلو وزن اضافه کنند. متاسفانه آمار نشان داده بیشتر خانم‌ها در این دوره بیش از حد وزن اضافه می‌کنند.

با شیردهی می‌توانید کالری زیادی بسوزانید. یک خانم معمولی که تمام وقت شیردهی دارد، می‌تواند روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری بسوزاند. متاسفانه با گرفتن بچه از شیر سرعت سوخت و سازتان به دوران قبل از بارداری بازمی‌گردد.

بارداری موجب افزایش متابولیسم بدن میشود و باید کالری دریافتی خود را در این دوران کنترل کنید.

 • سرعت متابولیسم در ۴۰ سالگی

از ۴۰ سالگی به بعد بخش هورمون‌های بارداری بدن‌تان دیگر کم کم کارشان را تعطیل می‌کنند و سطح استروژن، پروژسترون و هورمون رشد کاهش می‌یابد. این یعنی سرعت سوخت و ساز رو به پایین می‌رود و در ۴۰ سالگی برای ثابت نگه داشتن وزن باید مقدار کالری دریافتی خود را کاهش دهید.

اگر فعالیت فیزیکی خوبی دارید، کافیست ۱۵۰ کالری کمتر در  روز غذا مصرف کنید. اما اگر ورزش نمی‌کنید و بیشتر روز را نشسته‌اید، باید کالری بیشتری از برنامه غذایی کم کنید تا وزن‌تان ثابت بماند.

 • سرعت متابولیسم در زمان عضله‌سازی

ساخت عضله در هر سنی مهم است، اما از ۴۰ سالگی به بعد ساخت بافت عضلانی بدن کم می‌شود. برای جلوگیری از تحلیل عضلانی و ثابت نگه داشتن سطح سوخت و ساز، انجام تمرین‌های قدرتی الزامی است. کسانی که تمرینات قدرتی انجام می‌دهند در سنین بالا کمتر به چربی شکمی دچار می‌شوند.

در کنار چنین تمریناتی باید به اندازه کافی پروتئین نیز مصرف کنید. چیزی حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ کالری در روز. اگر خانمی در دوران ۲۰ و ۳۰ سالگی خود کم‌تحرک بوده همچنان می‌تواند امیدوار باشد که در ۴۰ سالگی با انجام ورزش و تغییر در برنامه غذایی بتواند سطح سوخت و ساز بدنش را بالا ببرد.

ژنتیک

حتما تا به حالا افراد زیادی را دیده‌اید که با وجود خوردن پیتزا و همبرگر باز هم اندام متناسبی دارند. گاهی این موارد به ژنتیک مربوط می‌شود. اگر اندام شما اندومورف، مزومورف یا اکتومورف (حالات مختلف شکل بدن) باشد، حالت بدنتان با بیشتر هم‌ژنتیک‌های خود یکسان است.

گاهی ژنتیک به نفعمان است و گاهی آنطور که می‌خواهیم نیست. کسانی که در دسته اکتومورف‌ها قرار دارند، معمولا لاغر و استخوانی هستند و سخت وزن اضافه می‌کنند. این افراد علاوه بر اینکه وزنشان دیر بالا می‌رود، برای اضافه کردن توده بدن یا همان عضله نیز باید مدت زمان بیشتری صبر کنند.

در حالی که داشتن متابولیسم با سرعت بالا به نظر چیز خوبیست، اما برای کسانی که برای اضافه کردن وزن یا توده عضلانی تلاش می‌کنند، می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
مهم نیست ژنتیک به نفع شما باشد یا نه، باز هم می‌توانید کارهایی انجام دهید تا روی متابولیسم خود تاثیر بگذارید. متاسفانه ما دنیایی پر از افراد اکتومورف نداریم و باید برای بالا بردن متابولیسم، خودمان دست به کار شویم.

راهکارهای افزایش متابولیسم

احساس می‌کنید سوخت و ساز بدن‌تان متوقف شده است؟ با اینکه ورزش کردن و ساخت عضله، بیشترین کمک را به تقویت سوخت و ساز می‌کند، اما راه‌های دیگری نیز برای افزایش سرعت سوزاندن کالری مثل اضافه کردن مواد اضافی به آبمیوه تا دیدن یک کلیپ خنده دار وجود دارد. موارد زیر به شما کمک می‌کنند تا برای همیشه موتور سوخت و ساز بدن‌تان را روشن نگه دارید.

راهکارهای مختلفی برای افزایش سوخت و ساز بدن وجود دارد. می توانید با ورزش یا مصرف غذاهای مناسب، متابولیسم بدن خود را افزایش دهید تا راحتتر لاغر شوید.

 • غذاها و مواد خوراکی برای افزایش متابولیسم بدن

کارشناسان معتقدند به اندازه غذا خوردن، بهترین روش بالا نگه داشتن سوخت و ساز بدن است. با این روش، سطح قند خون را ثابت و متعادل نگه می‌دارید و در عین حال وزنتان ثابت می‌ماند. سعی کنید در طول روز ۶ وعده غذایی شامل ۳۰۰ کالری داشته باشید.

خوردن یک وعده غذایی سرشار از مواد مغذی در هنگام صبح (بلغور جو، بادام و انواع توت‌ها یا یک املت اسفناج با یک تکه نان تست سبوس‌دار) بعد از بیدار شدن، سبب سوخت وساز بهتر می‌شود.

۷۸ درصد از کسانی که صبحانه نمی‌خورند، در طول روز به دلیل گرسنگی و ضعف از کیک و کلوچه استفاده می‌کنند که باعث بالا رفتن قند خون می‌شود. اما باز هم بعد از چند ساعت قند خون‌شان کاهش می‌یابد. برای ثابت ماندن قند خون و جلوگیری از افزایش وزن، بهتر است یک صبحانه کامل و خوب بخورید. مواد غذایی زیادی نیز هستند که به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کنند. در اینجا بعضی از آنها را بررسی خواهیم کرد:

افزایش سوخت و ساز با امگا ۳

امگا ۳ قند خون را متعادل می‌کند و التهاب و چربی بدن را پایین می‌آورد. در عین حال به تنظیم سوخت و ساز بدن کمک و مقاومت بدن را به هورمون لپتین کاهش می‌دهد. تحقیقات روی موش‌ها نشان داد موش‌هایی که دوز بالایی از روغن ماهی می‌خوردند، حتی با فعالیت کمتر، کاهش وزن بیشتری داشتند.

توصیه می‌شود در طول روز ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم مکمل‌ اسید چرب امگا ۳ دریافت کنید. اگر بوی ماهی برایتان ناخوشایند است، سعی کنید از روغن دانه کتان، گردو و یا تخم مرغ غنی شده با امگا ۳ که دارای علامت استاندارد هستند و بو و مزه ماهی را ندارند، استفاده کنید.

افزایش سوخت و ساز بدن با چای سبز

ماده فعال کاتچین موجود در چای سبز متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. پژوهشگران دریافتند افرادی که کمتر از چای سبز استفاده می‌کنند وزن بیشتری نسبت به افرادی دارند که چای سبز نمی‌نوشند.

علاوه بر این، ترکیبات موجود در چای ممکن است برای اکسیداسیون چربی مفید باشد و با کمک به هضم غذا برای بدن و قلب انرژی تولید کند. اگر روزی پنج لیوان چای سبز بنوشید، مصرف انرژی خود را تا ۹۰ کالری در روز افزایش داده‌اید.
چای سبز دارای ترکیباتی است که می تواند به بهبود سرعت سوخت و ساز بدن کمک زیادی کنند.

افزایش سوخت و ساز بدن با مصرف پروتئین‌

پروتئین نسبت به چربی و کربوهیدرات‌ آهسته‌تر در بدن هضم می‌شود، بنابراین موجب می‌شود بیشتر احساس سیری ‌کنید. بدن حدود ۱۰ درصد از کالری مصرفی را برای هضم غذا استفاده می‌کند؛ بنابراین زمان بیشتری طول می‌کشد تا پروتئین‌ها بسوزند. در یک رژیم با پروتئین بالا، بدن انرژی بیشتری برای جذب مواد مغذی مصرف می‌کند. پژوهشی از دانشگاه پوردو نشان داد که رژیم غذایی با پروتئین بالا ممکن است به حفظ توده بدون چربی کمک کند که بهترین نوع سوزاندن چربی است.

افزایش سوخت و ساز بدن با نوشیدن آب

بدن برای سوزاندن کالری به آب نیاز دارد. اگر حتی کمی بدن‌تان کم‌آب شود ممکن است سرعت سوخت و ساز بدنتان افت کند. در پژوهشی ثابت شد افراد بالغی که روزانه ۸ لیوان یا بیشتر آب می‌نوشند سرعت سوخت و ساز بدن‌شان بیشتر از افراد بالغیست که در طول روز چهار لیوان آب مصرف می‌کنند. برای اینکه بدن کم آب نشود قبل از هر وعده اصلی یا میان وعده یک لیوان آب و یا نوشیدنی‌ بدون شکر دیگر استفاده کنید.

نتایج پژوهش‌ها نشان داد افراد رژیمی که نیم ساعت قبل از وعده غذایی ۲ لیوان آب می‌نوشند در طول سه ماه نتیجه بهتر از کسانی که این کار را نمی‌کنند، می‌گیرند.

در طول روز، چندین بار آب بنوشید تا سوخت و ساز بدن بدن شما بالا برود. اگر در طول روز همیشه بدن را از آب تامین کنید، انرژی بیشتری خواهید داشت.

افزایش سوخت و ساز بدن با نوشیدن قهوه

کافئین سبب بالا رفتن سرعت سیستم عصبی مرکزی و در نتیجه تقویت سوخت و ساز می‌شود. دانه‌های قهوه آنتی اکسیدان و ارزش غذایی بالایی دارند. در قهوه‌ی خود از خامه و مواد شیرین کننده استفاده نکنید.

قهوه به بهبود سطح انرژی در طول ورزش، افزایش فعالیت‌های استقامتی و در نتیجه سوزاندن بیشتر کالری کمک می‌کند. خوردن قهوه بعد از ورزش نیز مفید است. مصرف کافئین بعد از ورزش، سبب می‌شود گلیکوژن موجود در عضله تا ۶۶% افزایش پیدا کند. با این کار عضلات به سرعت منابع انرژی خود را دوباره تامین کنند.
مصرف قهوه می تواند به بالا بردن سوخت و ساز بدن کمک کند.

افزایش سوخت و ساز بدن با مصرف ماست

پروبیوتیک باکتری سالمی است که در ماست، خیارشور و دیگر غذاهای تخمیری وجود دارد. پروبیوتیک به کاهش وزن در خانم‌ها کمک زیادی می‌کند. مصرف پروبیوتیک به صورت روزانه همراه با غذا مزایای زیادی برای کاهش وزن دارد. ماست نیز مانند دیگر محصولات لبنی پرچرب دارای اسید چربی به نام اسید لینولئیک است. مطالعات نشان دادند اسید لینولئیک چربی سوزی را بهبود می‌بخشند.

 افزایش سوخت و ساز بدن با مصرف غذای تند

غذاهای تند دارای ترکیبات شیمیایی هستند که سبب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شوند. غذایی که با اضافه شدن یک قاشق چای‌خوری قطعات فلفل قرمز یا سبز پخته شود، می‌تواند کاری کند که بیشتر کالری بسوزانید.

کپسایسین موجود در فلفل تند اثر گرمازایی دارد و خوردن آن سبب می‌شود بعد از تمام شدن وعده،۹۰ کالری اضافی بسوزانید. در یک بررسی مشخص شد کپسایسین با فعال کردن چربی قهوه‌ای سبب سوزاندن کالری می‌شود.

افزایش سوخت و ساز بدن با مصرف وعده‌های کوچک

ساعت ۳ ظهر شکمتان به صدا در آمده است. اگر بخواهید تا وعده شام منتظر بمانید، ممکن است هنگام شام پرخوری کنید. مصرف عصرانه کوچک از این اتفاق جلوگیری می‌کند و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد.

کلید کار این است که هر بار از پروتئین بدون چربی و کربوهیدرات پیچیده مانند میوه، کره بادام زمینی، ماست و انواع توت استفاده کنید.

افزایش سوخت و ساز بدن با غذاهای سرشار از آهن

عضله برای سوزاندن چربی به اکسیژن نیاز دارد. تا زمان یائسگی خانم‌ها هر ماه از طریق قاعدگی مقدار زیادی آهن از دست می‌دهند. مصرف گوشت‌های بدون چربی، لوبیا، غلات غنی شده و اسفناج بهترین منبع برای تامین آهن از دست رفته هستند.
مصرف مواد خوراکی دارای آهن می تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد.

افزایش سوخت وساز بدن با ویتامین D

این ویتامین برای پیشگیری از کاهش سوخت و ساز بافت عضلانی الزامی است. شما می‌توانید ۹۰ درصد ویتامین دریافتی خود را از ۱۰۰ گرم ماهی سالمون دریافت کنید. منابع مناسب دیگر ویتامین D شامل ماهی تن، میگو، شیرهای غنی شده و تخم مرغ می‌باشد.

افزایش سوخت و ساز بدن با نوشیدن شیر

برخی شواهد وجود دارد که نشان می‌دهد کمبود کلسیم که در میان بسیاری از خانم‌ها شایع است، می‌تواند باعث کندی سوخت و ساز شود. دریافت کلسیم از طریق غذاهای روزانه مانند شیر و ماست می‌تواند جذب چربی از دیگر غذاها را کاهش دهد.

 • ورزش و فعالیت فیزیکی برای افزایش متابولیسم بدن

حرکات انفجاری کوچک مانند بالا رفتن از پله‌ها، راه رفتن هنگام صحبت با تلفن و یا جا به جا شدن روی صندلی می‌توانند تا 350 کالری در روز بسوزانند. پس، از هر فرصتی برای استفاده کنید تا میزان کالری سوزی خود را بالا ببرید.

افزایش سوخت و ساز بدن با وزنه زدن

نیم کیلو عضله کالری بیشتری از نیم کیلو چربی می‌سوزاند. استفاده از وزنه‌های سبک جلوی کاهش سرعت متابولیسم بدن را می‌گیرد، حتی هنگام بالا رفتن سن. این روش کمک می‌کند متابولیسم با سرعت کمتری کند شود. برای اینکه حرکت با وزنه را کاملا صحیح انجام دهید، زیر نظر مربی حرفه‌ای این تمرینات را شروع کنید.
با وزنه زدن می توان از کاهش سرعت متابولیسم بدن جلوگیری کرد.

افزایش سوخت و ساز بدن با انجام تمرین‌های هوازی

انجام سه تا پنج مرتبه ورزش‌ هوازی در طول هفته، روی سرعت متابولیسم در هنگام استراحت موثر است و سرعت آن را بالا می‌برد.  حتی زمانی که ورزش هم نمی‌کنید بدن شما بیش از حد معمول کالری می‌سوزاند. برای سوزاندن کالری بیشتر چند ورزش را باهم ترکیب کنید. مثلا برای چند دقیقه بدوید، سپس ۲۰ ثانیه استراحت کنید و ورزش دیگری مثل پرش یا دراز و نشست انجام دهید.

راهی برای بالا بردن سرعت متابولیسم به صورت دائمی وجود ندارد. به همین دلیل مهم است که عادات سالم را تبدیل به روتین روزانه بکنید تا سرعت متابولیسم بدن‌تان همیشه در سطح خوبی باقی بماند.

از ساعات بعد از ورزش نهایت استفاده را بکنید. در این ساعات غذاهایی مصرف کنید که تراکم کالری و مواد مغذی بالا داشته باشند. چه سرعت متابولیسم بدن‌تان خوب باشد چه بد، شما کنترلی روی مرکز چربی‌سوزی ندارید. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که خود را درگیر ورزش روزانه و رژیم غذایی متعادل و سالم کنید.

افزایش سوخت و ساز بدن با افزایش زمان فعالیت

زمانی که می‌دوید، شنا می‌کنید یا حتی به پیاده روی می‌روید، زمان خود را ۳۰ ثانیه بیشتر کنید و دوباره به سرعت اولیه بازگردید. این روش به شما کمک می‌کند تا اکسیژن بیشتری مصرف کنید و سلول‌های بدن‌تان را قوی‌تر سازید.

برای انجام این کار، به مدت ۵ دقیقه با سرعت ۵ کیلومتر در ساعت بدوید. سپس سرعت خود را  به مدت ۶۰ ثانیه با سرعت ۵٫۵ کیلومتر افرایش دهید. حالا ۹۰ ثانیه با سرعت ۵ کیلومتر بدوید. این ترتیب را دو بار در هفته و هر بار ۵ دفعه تکرار کنید. اگر می‌خواهید کالری بیشتری بسوزانید شیب و سرعت خود را بیشتر کنید.

 • تغییر سبک زندگی برای افزایش متابولیسم بدن

گاهی اوقات تغییرات بسیار کوچک که حتی به چشممان نمی‌آید، می‌تواند میزان کالری سوزی و سوخت و ساز بدن را چند برابر کند. این موارد در ادامه‌ی مقاله توضیح داده شده‌اند:

افزایش سوخت و ساز بدن با آرام غذا خوردن

شاید این مورد زیاد به سوخت و ساز بدن مربوط نشود، اما سریع خوردن یک غذا ممکن است میل‌تان به پرخوری را بیشتر کند. پژوهش‌ها نشان داد‌ه‌اند که کاهش استرس و آرامش فکری از چاقی پیشگیری می‌کند. حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا هورمون کوله‌سیستوکینین پیام سیری را به مغز ارسال کند. وقتی غذایی را با عجله می‌خورید به کوله‌سیستوکینین این اجازه را نمی‌دهید که پیغام سیری را به مغز برساند، به همین دلیل پرخوری می‌کنید.

افزایش سوخت و ساز بدن با استراحت همراه با خنده

به خود کمی استراحت دهید. سعی کنید در طول استراحت کلیپ‌های خنده‌دار ببینید و یا متن‌های طنز بخوانید. با این کار در طول استراحت هم کالری می‌سوزانید. تحقیقات  نشان می‌دهد با این کار می‌توانید ۱۰ تا ۲۰ درصد انرژی بیشتری بسوزانید. این یعنی در طول ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خندیدن، ۱۰ تا ۴۰ کالری اضافی بسوزانید.

افزایش سوخت و ساز بدن با مصرف محصولات طبیعی

اگر به فروشگاه می‌روید به بخش محصولات طبیعی نیز سری بزنید. سعی کنید هنگام خرید محصولات طبیعی، پاک‌ترین و باکیفیت‌ترین آنها را بخرید. مواد طبیعی مثل سبزیجات، میوه‌ها و دانه‌های پرورش یافته بدون آفت کش سبب سوخت و ساز صحیح در بدن می‌شود.
مصرف محصولات طبیعی باکیفیت، سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد.

افزایش سوخت و ساز بدن با پرهیز از رژیم‌های یویو

بعضی از افراد متابولیسم بدن خود را فلج می‌کنند. این افراد کسانی هستند که وزن‌شان حالت چرخشی دارد. وقتی وزن کم می‌کنید عضله و چربی می‌سوزانید. اما وقتی همان وزنی که کم کرد‌ه‌اید برمی‌گردد، چربی بیشتری اضافه می‌شود و چربی هم کالری کمتری می‌سوزاند. حساب کنید کسانی که چندین بار وزن کم می‌کنند و این وزن را با رعایت نکردن دوباره برمی‌گردانند چه بلایی بر سر متابولیسم بد‌ن‌شان می‌آورند. این افراد معروف به یویو هستند. وزن‌شان پایین می‌آید اما با سرعت به وزن بالا بازمی‌گردند.

افزایش سوخت و ساز بدن با خواب مناسب

وقتی به اندازه کافی نمی‌خوابید، تعادل هورمونی در بدنتان به هم می‌خورد؛ در نتیجه سوخت و ساز کند و خطر افزایش وزن بالا می‌رود. افرادی که به جای ۸ ساعت ۶ ساعت در طول شب می‌خوابند معمولا دو و نیم تا هفت و نیم کیلو چربی شکمی بیشتری دارند. بیشترین تاثیر افزایش سرعت سوخت و ساز را از خواب دریافت خواهید کرد. سعی کنید هر شب حداقل ۸ ساعت خواب باکیفیت داشته باشید. این یعنی در این ۸ ساعت بیشترین زمان ممکن را در خواب عمیق به سر ببرید.

شاید وسوسه شوید تا دیروقت بیدار بمانید و با دیدن فیلم یا گوشی همراه مشغول شوید‌ اما با آن مقابله کنید.

افزایش سوخت و ساز بدن با مدیتیشن

استرس (به ویژه کورتیزول که هورمون استرس است) سرعت سوخت و ساز را کاهش می‌دهد. اگر می‌خواهید از استرس پیشگیری کنید از مدیتیشن کمک بگیرید. مدیتیشن با حضور ذهن می تواند سطح استرس را کاهش دهد. تنها با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه مدیتیشن در روز می‌توانید از مزایای آن برخوردار شوید.

سوخت و ساز بدنتو مثل موشک بالا ببر!
یادت باشه یه رژیم افراطی همیشه محکوم به شکسته. کلید موفقیت تو کاهش وزن و افزایش متابولیسم، داشتن یه برنامه غذایی اصولی و ورزش منظمه.

با پک ورزش+ رژیم دکتر کرمانی همیشه خوش اندام بمون
برای دریافت، کلیک کن
call-to-action

افزایش سوخت وساز بدن با مصرف غذاهای ارگانیک

مواد سمی باعث تحریک افزایش وزن نیز می‌شوند. وقتی می‌خواهید سیب، هلو، فلفل دلمه‌ای، کرفس، شلیل، توت فرنگی، گیلاس، کاهو، انگور و گلابی بخرید مطمئن شوید که ارگانیک هستند. انواع غیرارگانیک این میوه‌ها و سبزیجات معمولا بالاترین مقدار سموم را دارند و سرعت متابولیسم بدن را پایین می‌آورند.

تست متابولیسم

در پایان، تستی برای شما طراحی کرده‌ایم تا متوجه شوید که آیا سوخت و ساز بدنتان تغییر کرده یا خیر. تست زیر را انجام دهید تا متوجه شوید در منطقه‌ی چربی سوزی قرار دارید یا سوخت و ساز بدن‌تان سرعت لازم را ندارد.

تمام موارد زیر را با صداقت تایید یا رد کنید :
• وسط صبح یا بعد از ظهر هوس شیرینی/ قهوه می‌کنید؟
• بین وعده‌ها احساس گرسنگی می‌کنید؟
• وسط صبح یا بعد از ظهر افت انرژی دارید؟
• اگر وعده غذایی به تاخیر بیافتد یا درست قبل از وعده‌ی غذایی کج‌خلق می‌شوید؟
• اگر وعده‌ای به تاخیر بیافتد بدن‌تان می‌لرزد یا سرگیجه می‌گیرید؟
• خوردن، خستگی‌تان را تسکین می‌دهد؟
• کمی بعد از اینکه می‌خوابید از خواب بیدار می‌شوید و دوباره به سختی به خواب می‌روید؟
• بیش از حد اشتها دارید؟
• مشکل قند خون پایین یا هیپوگلیسمی دارید؟
• بعد از ظهر‌ها سردرد دارید؟
• وعده‌ها را جا می‌اندازید؟
• مشکلات حافظه و تمرکز دارید؟
• شیرینی، غذاهای فرآوری شده و فست فود می‌خورید؟
• سابقه‌ی خانوادگی دیابت دارید؟
• مشکل ادرار بیش از حد یا تشنگی زیاد دارید؟
• قند خون ناشتای شما بیش از ۱۴۰ میلی‌گرم است؟
• حدود ۲۲ کیلو اضافه وزن دارید؟

به ازای هر سوالی که تایید می‌کنید یک امتیاز برای خودتان در نظر بگیرید. امتیاز خود را حساب کنید و سپس در قسمت پایین وضعیت خود را بر اساس امتیازی که گرفتید مطالعه کنید.

 • امتیاز ۱ – ۲ :

سوخت و ساز بدن‌تان به احتمال زیاد به درستی کار می‌کند. مشکل قند خون یک عامل اصلی نیست و کارتان را خوب انجام می دهید، در طول روز به منطقه چربی سوزی نیز می‌رسید.

 • امتیاز ۳- ۸ :

ممکن است مشکل قند خون روی انرژی، قابلیت کاهش وزن، هوس‌های غذایی و دیگر موارد تاثیر گذاشته باشد. احتمالا برای به دست آوردن انرژی، بیشتر کربوهیدرات و پروتئین می‌سوزانید، نه چربی. باید به قند خون و نوع انتخاب غذایی شما رسیدگی شود.

 • امتیاز ۹ به بالا:

به نظر می‌رسد سوخت و ساز بدن‌تان علیه شما کار می‌کند. مشخص است که مشکل قند خون دارید و باید به آن رسیدگی کنید. کالری که می‌سوزانید از چربی‌های ذخیره شده بدن‌تان نیست. عدم تعادل قند خون، فرسودگی و خستگی غدد آدرنال را بیشتر خواهد کرد. همچنین باعث افزایش ناتوانی در کاهش وزن، عدم کنترل هوس‌های غذایی، افزایش فشار خون، کج‌خلقی و غیره نیز می‌شود.

به یاد داشته باشید بهترین راهکار افزایش سوخت و ساز بدن بالا بردن فعالیت فیزیکی‌تان است. با یک برنامه غذایی و ورزش منظم می‌توانید به هدفتان یعنی افزایش سوخت و ساز برسید. افزایش متابولیسم کمک زیادی به کاهش وزن نیز می‌کند.

4.2 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
سپهتا 1402/10/07

بسیار مقاله ی خوبی بود با سپاس فروان . سطح علمی مقاله با ذکر منبع بسیار بالاتر میرفت. با این حال سپاس

کارشناس به اندام 1402/10/08

ممنون ازتوجه شماعزیزم

-عاقلی 1402/08/29

عالی بودوممنون

کارشناس به اندام 1402/08/30

تشکر ازتوجهتون عزیزم

- 1402/08/24

ممنونم عاااالی وکامل بود

کارشناس به اندام 1402/08/25

تشکرازهمراهی شما عزیزم

-راضیه 1402/08/07

ممنونم از مقاله خوبتون،استفاده کردم.موفق باشید

کارشناس به اندام 1402/08/08

سپاس عزیزم از توجه شما برقرارباشید

- 1402/07/07

من که فرصت روزی شش وعده خوردن ندارم. رژیم فقط برای آدماییه که هیچ کاری ندارن؟

کارشناس به اندام 1402/07/08

عزیزم 6.عده تقریبا نرمال هر فردی هست که وعده اصلی ومیان وعده رو داره میتونین برنامتون رو به حالت فستینگ اجرا کنید میشه میان وعده رو به وعده اصلی اضافه کرد ولی متابولیسم وروند لاغری کندتر میشه

-سوسن 1402/04/15

اشتهای زیاد دارم احساس خستگی میکنم استرس دارم اضافه وزن دارم رژیم میگیرم هیچ فایده ندارد

کارشناس به اندام 1402/04/16

عزیزم استرس مانع لاغرشدنه بهتره چکتب هم انجام بدین کم خونی اختلال هورمون و... بررسی بشه

-گلی 1402/04/13

سلام،من امتیاز تستم ۱۳ شد،چکار باید انجام دهم؟

کارشناس به اندام 1402/04/14

سلام عزیزم بهتره چکاب انجام بدین

-, 1402/03/01

متاسفانه رژیم کتو مناسب من نیست و می‌خوام بدونم چجوری از رژیمی که دوبار خریدم و وزنی کم نکردم استفاده کنم و سوالم اینه که میتونم حجم غذایی که دادین رو کمتر کنم چون واقعا یک گرمم کم نکردم

کارشناس به اندام 1402/03/02

عزیزم وقتی دوره تمام میشه دسترسی به برنامه های قبل ندارین مقدارها نباید کم بشه فستینگ ورزش کردن اجرای دقیق برنامه و.. به کاهش وزن کمک میکنه

-, 1402/02/31

سلام رژیم دکتر کرمانی بهترین رژیمه ولی برای من مثل تثبیت میمونه و لاغر نمیشم هرچی هم پیام میدم و این موضوع رو میگم که باید چی کار کنم اصلا هیچ کس پاسخگو نیست و پاسخ گمراه کننده ای میدن واقعا دیگه نمیدونم چی کار کنم من فقط یک سوال داشتم ( ورزش انجام میدم و رژیم رو مو به مو ولی مثل تثبیته چون غذام متوسطهه مشکل تیروئید هم ندارم ) آیا باید از حجم غذا کمتر کنم که وزن کم کنم یا نه لطفاً جواب بدید

کارشناس به اندام 1402/03/01

سلام عزیزم برای یک دوره رژیم کتوژنیک رو اگر شرایطشو دارین بگیرید برای دریافت رژیم کتوژنیک روی لینک بزنید وثبت نام کنید

امیدی 1401/10/18

من امتیازم ۸ شد، بارها به دکتر غدد و تغزیه مراجعه کردم ، بارها آزمایش دادم، همه هورمون ها هم طبیعیه، نه تیرویید دارم نه کیست نه مشکل قند، رژیم میگیریم و به سختی وزن کم میکنم، ورزش هم همینطور، به هم گفتن ژن چاقی دارم، توی یه سال ۲۲ کیلو افزایش وزن پیدا کردم بدون اینکه تغییری توی سبک زندگی و غذا داده باشم

کارشناس به اندام 1401/10/19

عزیزم اگر ژنتیکی باشه با رژیم اصلا تغییر نمیکنید رفتار خوردن تحرک و .. میتونه روی این روندتاثیر داشته باشه

زهرا 1401/10/14

من خیلی مشکل چاقی دارم. پزشک های طب سنتی ماست و لبنیات رو مفید نمیدونن. و کلا میگن سردی هست و حتی متابولیسم رو کاهش میده مطالبتون مفید بود تست آخر رو ک انجام دادم امتیاز 11 گرفتم و این یعنی یه مشکل بزرگ یعنی من مدام شیرینی مصرف میکنم اما غذا کم میخورم. ولی مطمئن هم نیستم مشکل همین باشه کلی آزمایش دادم هیچ مشکلی بجز کمبود ویتامین دی نداشتم وقتی هر روز ورزش انجام میدادم(یوگا و بدنسازی) حدود ده کیلو تو دو ماه اصافه وزن داشتم که دیگ همه چیز زیرسوال رفت چون در اون مدت کالریم مناسب بود حتی حدود 20 کیلو اضافه وزن دارم. امیدوارم با انجام نوشته های شما وزنم بهتر بشه.

کارشناس به اندام 1401/10/15

زهرا جان برای کاهش وزن کنار ورزشی که انجام میدین باید برنامه غذایی اصولی رو هم دنبال کنید تا سبک تغذیه اصلاح بشه وشما نتیجه مطلوب رو با زحماتی که میکشین بگیرید برای گرفتن رژیم روی این لینک کلیک کردع وثبت نام انجام بدین ممنون که همراهمون هستین

0ف.م 1401/09/21

مطالب بسیار مفید بود با تشکر

ف.م 1401/09/21

مطالب بسیار مفید بود با تشکر فراوان

. 1401/05/26

سلام راسته که توی سن بلوغ یعنی 13 سالگی دیگه قد رشد نمیکنه ؟ و آیا امکانش هست با وبینار افزایش قد دکتر کرمانی ۵ سانت افزایش قد داشته باشم ؟

کارشناس به اندام 1401/05/27

سلام دوست خوبم ببین عزیزم رشد قدی تا قبل از سن بلوغ خیلی زیاده، اما بعدش چون صفحه های استخوانی مچ پا بسته می‌شن امکان رشد قد خیلی کم میشه، البته قطع نمیشه. برای همین گفته میشه بهتره تا قبل از سن بلوغ به فکر قدتون باشید. حالا این به شما بستگی داره که سن بلوغتون از چه زمانی باشه. در مورد وبینار هم بله می تونید تهیه ش کنید نکته های خیلی خوبی برای افزایش قد توی این وبینار توضیح داده شده

H 1401/05/18

سلام ببخشید من وزنم ایده آله می‌خوام کمی زیر وزن مناسبم باشم اگه رژیم نوتریکا بخرم رژیم افزایش وزن میدن ؟ چون نزدین برای چاقی هست یا لاغری

کارشناس به اندام 1401/05/19

سلام عزیزم تا وزن زیبایی اندام میتونید کاهش وزن داشته باشید برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید

k 1401/05/16

سلام من یه مدتی رژیم می‌گرفتم روزی 1200 کالری بعد از مدتی وزنم متغاییر با اون 1200 کالری که مصرف میکردم اضافه میشد یعنی دیگه با 1200 کالری کاهش وزنی نداشتم میخواستم ببینم با رژیم دکتر کرمانی اگه کاهش وزن داشته باشم هم همین اتفاق میوفته و به مرور زمان باید برای لاغر شدن کالری کمتری مصرف کنم و کم کم کالری ها رو به پایین بره ؟

کارشناس به اندام 1401/05/18

سلام دوست عزیز.بله با تغییر وزن میزان کالری مصرفی هم تغییر میکنه .برای اینکه کاهش وزن خوبی داشته باشید تنها کالری شماری کافی نیست درست و به قاعده خوردن مهمه.بهتره که با برنامه پیش برید تا بتونید نتیجه عالی بگیرید .برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید

حافظی 1401/03/25

بسیار عالی بود.استفاده کردم🙏❤️متشکرم

مانا 1401/02/09

مطالب جالب بود ولی برای من سوالی پیش اومده اونم اینه که چربی اشباع نشده مثل روغن زیتون و اووکادو برای متابولیسم بدن ضرر داره و خوب نیست در حالی که ما مدام میشنویم که مصرف این دو تا ماده غذایی بسیار عالیه.

میثم 1400/09/06

عالی بود

پولادی 1400/04/28

بسیار عالی بود . سپاس