قبل از مصرف آنتی بیوتیک ابتدا این سوالات را از خود بپرسید

به فصل پائیز رسیده ایم یعنی باید خود را آماده گلو درد، سرفه و عطسه کنیم. مهم نیست برای تقویت سیستم ایمنی بدنمان چه کارهایی انجام دادیم و برای پیشگیری از ابتلا دائم دست هایمان را می شوییم، گاهی خیلی ساده گرفتار این بیماری ها می شویم. خوشبختانه بیشتر مواقع یک ویروس سرما خوردگی فصلی […]

زمان مطالعه 9 دقیقه

تعداد بازدید 11010

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

قبل از مصرف آنتی بیوتیک ابتدا این سوالات را از خود بپرسید رژیم لاغری
میانگین امتیاز 4 از 5

قبل از مصرف آنتی بیوتیک ابتدا این سوالات را از خود بپرسید رژیم لاغری


چگونه در طول مصرف آنتی بیوتیک از روده ی خود مراقبت کنیم؟

به فصل پائیز رسیده ایم یعنی باید خود را آماده گلو درد، سرفه و عطسه کنیم. مهم نیست برای تقویت سیستم ایمنی بدنمان چه کارهایی انجام دادیم و برای پیشگیری از ابتلا دائم دست هایمان را می شوییم، گاهی خیلی ساده گرفتار این بیماری ها می شویم. خوشبختانه بیشتر مواقع یک ویروس سرما خوردگی فصلی است اما همه این را می دانیم که گاهی علائم ناخوشایند سر و کله شان پیدا می شود و نگران می شویم که عفونت باکتریایی باشد. اگر چنین اتفاقی برایتان افتاد قبل از اینکه شروع به مصرف یک دوره کامل آنتی بیوتیک کنید ابتدا این سوالات را از خود بپرسید:

1- آیا مصرف این آنتی بیوتیک ضروری است؟

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که تنها برای درمان عفونت باکتریایی استفاده می شوند. آنتی بیوتیک ها با عفونتی که توسط ویروس هایی مانند سرما خوردگی، آنفولانزا، گلو درد و عفونت گوش یا سینوس ایجاد می شوند مقابله نمی کند. چنین عفونت هایی بدون آنتی بیوتیک التیام می یابند و به جای مصرف چنین دارویی بهبود علائم بهترین درمان است و استفاده از آنتی بیوتیک می تواند موجب عوارض جانبی ناخواسته شود. بسیاری از مواقع افراد به دنبال درمان سریع برای بیماری هستند که نمی تواند توسط آنتی بیوتیک درمان شود. وقتی پزشکتان به شما می گوید به آنتی بیوتیک برای درمان نیاز ندارید دیگر نباید به سراغش بروید. همچنین برخی از آنتی بیوتیک هایی که استفاده می کنند برای شخص دیگری تجویز شده است این کار به هیچ وجه صحیح نیست و می تواند زمان تشخیص بیماری اصلی تان را به تاخیر بیندازد.

2- آیا می دانم باید انتظار چه عوارض جانبی را داشته باشم؟

وقتی مشخص شد برای بیماری که دارید چه نوع آنتی بیوتیکی می توانید استفاده کنید، بسیار مهم است از عوارض جانبی که با خوردن آن آنتی بیوتیک ممکن است خود را در بدنتان نشان دهند آشنا شوید. آنتی بیوتیک ها داروهای بسیار کمک کننده ای هستند اما مصرفشان بدون عوارض نیست – به همین دلیل است که ابتدا باید کاملا مطمئن شوید مصرفشان ضروری است یا خیر. یکی از عوارض جانبی شایع اسهال مرتبط با مصرف آنتی بیوتیک است که به معنای حرکت روده شل یا آبکی در طول دوره درمان است. معمولا اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک خفیف است و نیازی به درمان ندارد، معمولا چند روز پس از تکمیل کردن دوره خودش بهبود می یابد. به نظر می رسد ناراحتی معده ناشی از مصرف آنتی بیوتیک به خاطر برهم خوردن تعادل باکتری هایی است که معمولا در مسیر گوارش حضور دارند. عفونت های باکتریایی شدیدتر و پیچیده تری نیز وجود دارد به نام کلستریدیوم دیفیسیل که می تواند پس از مصرف آنتی بیوتیک رخ دهد. کلستریدیوم دیفیسیل مشکلی جدی است که می تواند موجب بروز تب، درد شکمی، اسهال شدید و همچنین کولیت شود. اگر بعد از مصرف آنتی بیوتیک چنین عوارضی داشتید، حتما باید با پزشکتان تماس بگیرید و درخواست ارزیابی کامل بدهید.

3- آیا باید از پروبیوتیک استفاده کنم؟

همه باکتری ها بد نیستند، در واقع باکتری های زیادی وجود دارند که رو، درون و اطراف بدنمان زندگی می کنند و نقشی اساسی در سالم نگه داشتنمان بر عهده دارند. متاسفانه در بیشتر مواقع آنتی بیوتیک قابلیت تشخیص باکتری خوب از بد را ندارد بنابراین ممکن است باکتری های خوب را نیز بکشد. برای بازیابی این باکتری های خوب ممکن است مصرف پروبیوتیک توصیه شود. پروبیوتیک ها مکمل هایی هستند که حاوی باکتری های خوب هستند که می توانند با باکتری هایی که در بدنتان هستند یکسان و یا خیلی شبیه به آنها باشند. پروبیوتیک را همچنین می توانید در غذاهایی مانند ماست، پنیر و غذاهای تخمیر شده مانند کلم ترش پیدا کرد. تمام مکمل های پروبیوتیک یکسان نیستند، بنابریان از پزشک خود بخواهید مکمل مناسب را به شما معرفی کند.

4- آیا با چیزهای دیگری که می خورم تداخل دارد؟

آنتی بیوتیک ها را برای اینکه مفید واقع شوند تجویز می کنند، اما بسیار مهم است که از دیگر شرایط خود نیز آگاه باشید و داروها و مکمل هایی که در حال حاضر استفاده می کنید را نیز مد نظر قرار دهید. برخی از آنتی بیوتیک ها ممکن است با داروهایی که در حال حاضر استفاده می کنید تداخل داشته باشند. به صورت خاص برخی از انواع آنتی بیوتیک ممکن است تاثیر گذاری داروهای خوراکی ضد بارداری را کاهش دهند. ممکن است پزشکتان در چنین شرایطی راه حل غیر هورمونی را برای پیشگیری از بارداری ارائه دهد.

5- چقدر طول می کشد که احساس بهتری کنم؟

این یکی از مهمترین سوالاتی است که در هنگام بیماری برایتان پیش می آید. ما فکر می کنیم معمولا 24 تا 48 ساعت بعد از دریافت اولین دوز آنتی بیوتیک احساس می کنید کمی بهبود یافته اید. آنتی بیوتیک ها داروهای جادویی نیستند بنابراین بهتر است درست طبق دستور پیش بروید تا نتیجه کامل را ببینید. در بیشتر مواقع طی دو روز احساس می کنید خیلی بهتر شده اید اما این بدان معنا نیست که می توانید درمان را متوقف کنید. در حال حاضر توصیه می شود آنتی بیوتیک را همانطور که در نسخه اش نوشته شده یک دوره کامل استفاده کنید. تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد ولی شما تا کامل شدن تحقیقات طبق نسخه پیش بروید.

نویسنده: دنیس پاته

قبل از مصرف آنتی بیوتیک ابتدا این سوالات را از خود بپرسید - 5 - - خواص مواد غذایی

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1396/07/18

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*