محلول جوش شیرین برای کاهش وزن بنوشیم؟

خانه » رژیم ها » رژیم لاغری » محلول جوش شیرین برای کاهش وزن بنوشیم؟

محلول جوش شیرین برای کاهش وزن بنوشیم؟

بحث در زمینه کاهش وزن پایان پذیر نیست و هر روز می توان انتظار یک دستور جدید برای کاهش وزن را داشت. یکی دیگر از مواد جادویی که اخیرا ادعا شده کمک می کند محلول جوش شیرین برای کاهش وزن است. بله همان پودری که کمک می کند شیرینی و کیکتان پف کند. جدیدا برخی از بلاگ ها ادعا کرده اند که نوشیدن محلول جوش شیرین به بالا رفتن سرعت کاهش وزن کمک می کند. با این حال هیچگونه اثبات علمی یا اشاره به جزئیاتی ارائه نشده است.

 

چرا بعضی فکر می کنند محلول جوش شیرین برای کاهش وزن می تواند مفید باشد؟

بیایید خیلی سریع با هم کلاس شیمی را دوره کنیم: جوش شیرین یک ترکیب شیمیایی است به نام سدیم بی کربنات. وقتی جوش شیرین مصرف می کنید – که خب ابتدا باید با آب ترکیب شود – با اسید معده واکنش نشان می دهد و نمک، آب و دی اکسید کربن می سازد. بیشترین استفاده پزشکی از سدیم بی کربنات به عنوان ضد انعقاد است. جوش شیرین با مشخصات قلیایی اش می تواند مشکلاتی نظیر سوء هاضمه و حالت تهوع که به دلیل اسید بیش از حد در معده اتفاق می افتند را تسکین دهد. وقتی معده احساس بهتری داشته باشد حس می کنید سبک تر نیز شده اید.

pH معده باید خیلی پایین باشد و در مراحل اولیه هضم پروتئین دقیقا همین مورد در معده افزایش می یابد. اگر وعده ای بزرگ حاوی پروتئین بخورید سلول های معده اسید بیشتری تولید می کنند تا غذا را تجزیه کنند. اسید به خودی خود باعث مشکل نمی شود، اما اگر فشار بالایی در معده باشد آن اسید ممکن است به مری ترشح کند. باعث ناراحتی هایی نظیر سوء هاضمه یا رفلاکس اسید شود. اگر یک آنتی اسید استفاده کنید، اسیدی که وارد مری یا مسیر گوارشی می شود را خنثی می کند و ناراحتی که اسید بوجود آورده رفع می شود.

 

اما یک مورد مهم: جوش شیرین خود می تواند باعث افزایش نفخ و پف کردگی در کوتاه مدت شود.

بنابراین با اینکه جوش شیرین می تواند باعث شود معده احساس بهتری پیدا کند. اما مسلما به کاهش وزن کمکی نخواهد کرد. هیچگونه دلیل فیزیولوژیکی وجود ندارد که نشان دهد سدیم بی کربنات به افزایش کاهش وزن کمک کند. به خاطر داشته باشید کاهش وزن تنها زمانی اتفاق می افتد که کمبود کالری ایجاد کنید یعنی از آنچه دریافت می کنید بیشتر مصرف کنید. نوشیدن محلول جوش شیرینی نمی تواند به صورت جادویی باعث ناپدید شدن کالری ها شود. مگر اینکه نوشیدن این محلول آنقدر برایتان ناراحت کننده باشد که نتوانید چیزی بخورید.

 

کار دیگری هست که جوش شیرین بتواند انجام دهد؟

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد جوش شیرین می تواند در عملکردتان هنگام ورزش تاثیر داشته باشد. وقتی ورزشکاران 6 دقیقه قبل از یک تمرین قدرتی پایین تنه سدیم بی کربنات استفاده کردند توانستند نسب به افراد دیگری که سدیم بی کربنات استفاده نکرده بودند برای تعداد دفعات بیشتری یک حرکت را تکرار کنند. در تحقیق دیگری هم که روی دوچرخه سواران انجام شده بود محققان متوجه شدند گروهی که از سدیم بی کربنات استفاده می کردند تواسنتند زمان بهتری را ثبت کنند. سدیم بی کربنات می تواند با کمی قلیایی تر کردن خون به افزایش استقامت کمک کند. لاک تیک اسیدی که هنگام ورزش کردنتان تولید می شود را در نظر بگیرید. نهایتا باعث می شود عضلات دچار درد شوند و روند ورزشتان کند یا متوقف شود.

 

بزرگترین مشکل: در بیشتر مواقع مصرف محلول جو شیرین باعث مشکل معده می شود که نهایتا روی عملکرد ورزشی تان تاثیر می گذارد.


ثبت نام رژیم اینترنتی دکتر کرمانی
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

hhhhh@ ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

توی یه سایت نوشته جوش شیرین برای لاغری خوبه توی یه سایت دیگه نوشته تاثیری روی لاغری ندارد و برای معده مضر است,واقعا نمیدونی به کدومشون اعتمادکنی.

کارشناس به اندام ۲۰ مرداد ۱۳۹۹

دوست خوبم، ما هم در این مقاله به این مورد اشاره کردیم که جوش شیرین روی کاهش وزن تاثیری نداره