چگونه از بوی بد دهان در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟

بوی بد دهان یا هالیتوز یکی از مشکلاتی است که بسیاری از روزه گيران در ماه مبارک رمضان با آن روبرو هستند. لازم نیست در مورد بوی بد دهان در ماه رمضان چیز زیادی بگوییم، همه‌ی ما آن را در خود یا دیگران تجربه کرده‌ایم. برای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان اول باید علت […]

بوی بد دهان در ماه رمضان
میانگین امتیاز 4.7 از 5

زمان مطالعه 14 دقیقه

تعداد بازدید 25577

تاریخ انتشار

بوی بد دهان یا هالیتوز یکی از مشکلاتی است که بسیاری از روزه گيران در ماه مبارک رمضان با آن روبرو هستند. لازم نیست در مورد بوی بد دهان در ماه رمضان چیز زیادی بگوییم، همه‌ی ما آن را در خود یا دیگران تجربه کرده‌ایم. برای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان اول باید علت آن را شناسایی کنیم. اول باید بدانیم علت بوی بد دهان در ماه رمضان به خاطر روز‌ه است یا دلیل دیگری دارد. چرا که برخی از بیماری‌ها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود. در این مقاله دلایل بوی بد دهان و راهکارهایی برای رفع آن را بررسی خواهیم کرد.

بوی بد دهان در ماه رمضان علت های مختلفی دارد که با دانستن آنها، میتوانیم از این اتفاق ناخوشایند جلوگیری کنیم.

علت بوی بد دهان در ماه رمضان

 • عدم بهداشت دهان: استفاده ی نامنظم از مسواک، دهان‌شویه و نخ دندان منجر به تکثیر باکتری‌ها در دهان می‌شود. وجود باکتری‌ها در دهان یکی از دلایل اصلی بوی بد است. به علاوه میکروب‌ها باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه و در نتیجه بوی بد دهان می‌شود.
 • پرهیز از مصرف غذا و نوشیدنی برای چند ساعت (همان طور که در طول روزه اتفاق می‌افتد): وقتی برای چندین ساعت چیزی مصرف نمی‌کنید، تحریک بزاق کاهش می‌یابد و در نتیجه دهان خشک می‌شود. در این زمان باکتری‌ها روی لثه‌ها و اطراف دهان تجمع می‌کنند و موجب ساطع کردن بوی بد در حین صحبت کردن می‌شوند.

 

 • برخی از غذاها: مصرف برخی از انواع غذاها مانند سیر و پیاز و مقدار زیادی ادویه‌جات و ترشی‌جات در هنگام افطار و سحر باعث بوی بد دهان می‌شوند. همینطور افراد سیگاری نیز دهانشان بوی بدی می‌گیرد.

 

 • استعمال دخانیات: از آنجا که استعمال دخانیاتی همچون سیگار و قلیان یکی از دلایل اصلی خشکی دهان و رشد میکروب‌هاست، بنابراین افراد سیگاری از بوی بد دهان به شدت رنج می‌برند.
مصرف سیگار باعث خشکی بزاق دهان و مساعد بودن فضای دهان برای رشد و تکثیر میکروب ها می شود که یکی از علل بوی بد دهان در ماه رمضان است.

رفع بوی بد دهان در ماه رمضان

با رعایت موارد زیر می‌توانید بوی بد دهان در ماه رمضان را از بین ببرید.

1- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ مسواک زدن

راه ایده‌آل و معمول برای حفظ سلامت دندان و رهایی از بوی آزاردهنده‌ی آن مسواک زدن است. همچنین برخی از علمای اسلام حکم کرده‌اند تا زمانی که خمیر دندان وارد حفره گلو نشده یا توسط روزه دار بلعیده نشود، استفاده از خمیر دندان و مسواک جایز است. اما اگر ترجیح می‌دهید در طول روز مسواک نزنید، بهتراست دندان‌های خود را پس از خوردن افطار و سحری و میان‌وعدهای بین این مدت، دو دقیقه به شیوه‌ی درست مسواک بزنید.

2- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ تمیز کردن زبان

بین افطار تا سحر با تمیز کننده‌های زبان دوبار زبان خود را به آرامی تمیز کنید، این کار از تاثیر گذارترین راه‌ها برای کنترل بوی بد دهان در ماه رمضان است. با انجام این کار باکتری‌های باقی مانده و مخاط را پاک می‌کنید. از دندان پزشک خود بخواهید برای استفاده از تمیز کننده‌ی زبان کمکتان کند. از آنجا که پشت زبان یکی از منابع بوی بد دهان است، زبان را می‌توان با شستشو با آب و نمک نیز تمیز کرد تا باکتری‌هایی که باعث بوی آزاردهنده می‌شوند از بین بروند.

3- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ نوشیدن آب

نوشیدن آب به طور منظم در خارج از زمان روزه نه تنها به تامین آب بدنتان کمک می‌کند، بلکه نوشیدن مقدار کافی آب از افطار تا سحر می‌تواند در طول روزه بوی بدن دهان را کم کند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید از طریق آن بفهمید به میزان کافی آب می‌نوشید یا خیر رنگ ادرار است. اگر ادرار رنگ روشن دارد و بو نمی‌دهد پس به اندازه کافی آب نوش جان کرده‌اید.

کسانی که قهوه و نوشیدنی‌های کافئین‌دار دوست دارند، بهتر است در ماه رمضان از نوشیدن آنها خودداری کنند، چرا که کافئین باعث کم‌آبی بدن می‌شود.

4- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ استفاده از چوب مسواک

چوب مسواک یا سواک نیز یکی از مواری است که می‌توانید برای تمیز کردن دهان از آن استفاده کنید. فرد روزه‌دار می‌تواند در طول روز از سواک استفاده کند. سواک، از شاخه‌های درخت سالوادورا پرسیکا معروف به درخت اراک ساخته شده است. فواید چوب مسواک شامل موارد زیر می‌باشد:

 • باکتری‌های عامل بیماری لثه را از بین می‌برد؛
 • به طور مداوم با پلاك‌ها مبارزه می‌كند؛
 • با حفره‌های دهان مبارزه می‌کند؛
 • بوی بد دهان را از بین می برد؛
 • عطر و بویی دلپذیر در دهان ایجاد می‌کند؛
 • به دلیل موازی بودن موهای آن با دسته، به جای عمود بودن، بین دندان‌ها را نیز تمیز می‌کند؛
 • ترشح بزاق را افزایش می‌دهد، در نتیجه خشکی دهان را مهار می‌کند.

چوب مسواک با خواص ضدباکتریایی قوی و موی عمود، ترکیبی از یک مسواک، خمیر دندان و نخ دندان طبیعی است.

استفاده از چوب مسواک می تواند به جلوگیری از بوی بد دهان در ماه رمضان کمک زیادی کند.

5- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ استفاده از نخ دندان و دهان‌شویه

خیلی از افراد نخ دندان کشیدن را فراموش می‌کنند. حتما باید دو بار در روز به مدت نیم ساعت از نخ دندان استفاده کنید. همچنین استفاده از نخ دندان را نیز فراموش نکنید. در دوران روزه می‌توانید این کار را در بین افطار تا سحر انجام دهید.

6- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ مراجعه به دندان پزشک

گاهی اوقات علت بوی بد دهان به سادگی خرابی دندان‌هاست. چند بار مراجعه به دندان پزشک در طول سال بسیار مهم است حتی اگر از رفتن به دندان پزشکی خوشتان نمی‌آید. ممکن است در دندان‌ها شکستگی، حفره و یا فاصله باشد که غذا در آنجا گیر می‌کند و در طول روز سبب بد بو شدن دهان می‌شود.

7- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ مصرف پروبیوتیک‌ها

پروبیوتیک‌ها به سلامت روده کمک کرده و باکتری‌های خوب آن را افزایش می‌دهند. با بهبود سلامت روده می‌توان از پروبیوتیک‌ها برای درمان بوی بد دهان استفاده کرد. مصرف غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده، باکتری‌های سالم روده را کاهش می‌دهد، بنابراین تغذیه‌ی بدن با باکتری‌های خوب بسیار مهم است. برخی از نمونه‌های پروبیوتیک‌ عبارتند از: ماست با محیط کشت زنده، کفیر، کلم ترش، کیمچی یا مصرف ساده‌ی محصولات حاوی پروبیوتیک در روز.

8- رفع بوی بد دهان در ماه رمضان؛ استفاده از روغن نارگیل ارگانیک

استفاده از روغن نارگیل یکی بهترین راه‌ها برای از بین بردن باکتری‌ها، سلامت دندان و لثه‌ها و سفید کردن دندان‌ها به روش طبیعی است. ثابت شده که تاثیرگذاری روغن نارگیل به اندازه‌ی دهان‌شویه قوی است. یعنی روغن نارگیل به اندازه‌ی دهان‌شویه موجب از بین بردن بوی بدن دهان و کاهش میکروارگانیزم‌هایی می‌شود که باعث ایجاد بوی بدن می‌شوند.

روش استفاده از نارگیل برای از بین بردن بوی دهان

از روغن نارگیل برای بهداشت و سفید کردن دندان‌هایتان می‌توانید قبل از خواب و یا بعد از خوردن سحر استفاده کنید. این کار را باید قبل از مسواک زدن انجام دهید. یک یا دو قاشق روغن نارگیل برای 10 تا 15 دقیقه در دهان و بین دندان‌ها بگذارید و پخش کنید. مطمئن شوید روغن نارگیل را قورت نمی‌دهید. سعی کنید آرام آرام روغن را در دهان پخش کنید و بین دندان‌ها بمالید.

بعد از گذشت 15 دقیقه اضافه‌ی روغن را از دهان خارج کنید و بعد با آب ولرم دهان را بشویید. برای افزودن خاصیت آنتی‌باکتریایی بیشتر می‌توانید از آب نمک برای شستن دندان‌ها استفاده کنید. در آخر دندان‌ها را مثل همیشه مسواک بزنید.

استفاده از این روش را سه تا چهار بار در هفته توصیه می‌کنیم به خصوص در ماه رمضان. این راه یکی از بهترین روش‌ها برای رفع بوی بدن دهان در ماه رمضان است.

برای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان بهتر است علت را جویا شوید. زمانی که علت بوی بد دهان در ماه رمضان را پیدا کردید، می‌توانید از روش‌های مناسب برای رفع این مشکل استفاده کنید. یادتان نرود که در ماه رمضان حتما به اندازه کافی آب بنوشید.

برای رفع بوی بد دهان در ماه رمضان می توانید از روغن نارگیل استفاده کنید.
چگونه از بوی بد دهان در ماه رمضان جلوگیری کنیم؟ - 11 - بوی بد دهان در ماه رمضان - عادات غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.7 از 5
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-من 1402/12/28

من خییییلی دهنم بو میگیره ماه رمضان.کسی هست این روشها رو رفته باشه وجواب گرفته باشه

-عبدالرحمان محمدکریمی بوکان 1402/01/17

عالیه سپاس

کارشناس به اندام 1402/01/18

ممنون از لطفتون

Z 1401/01/14

عااالی

علیرضا 1400/02/15

مثل همیشه عالی بود دکتر