عوارض جلوگیری از عطسه؛ هرگز جلوی عطسه را نگیرید!

پزشکان و محققان توصیه می‌کنند که در هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان و بینی خود را نگیرید، زیرا عوارض جلوگیری از عطسه بسیار زیاد است و این کار باعث صدمه رسیدن به گلو، پاره شدن یا سوراخ شدن پرده گوش و یا قطع شدن مویرگ‌های مغزی می‌شود. با جلوگیری از عطسه، عوارض متعددی از […]

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 2016

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

عوارض جلوگیری از عطسه؛ هرگز جلوی عطسه را نگیرید!
میانگین امتیاز 4.7 از 5

پزشکان و محققان توصیه می‌کنند که در هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان و بینی خود را نگیرید، زیرا عوارض جلوگیری از عطسه بسیار زیاد است و این کار باعث صدمه رسیدن به گلو، پاره شدن یا سوراخ شدن پرده گوش و یا قطع شدن مویرگ‌های مغزی می‌شود. با جلوگیری از عطسه، عوارض متعددی از جمله سوراخ شدن ریه، سوراخ یا پاره شدن پرده گوش و یا پارگی آنوریسم مغزی و ایجاد بالون خونی در رگ‌های مغز بوجود می‌آید.

عوارض جلوگیری از عطسه

مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد، مسدود کردن دهان و بینی در هنگام عطسه می‌تواند موجب آسیب دیدگی شدید در بخش‌هایی از گلو، پرده گوش و یا مغز شود. بنابراین در هنگام عطسه، دهان و بینی خود را نبندید. با جلوگیری از عطسه عوارض متعددی بوجود می‌آید. ازجمله:

  • هوای عطسه در قفسه سینه بین هر دو ریه گیر کرده و باعث سوراخ شدن غشای تمپانیک می‌شود.
  • سوراخ یا پاره شدن پرده گوش یا حتی پارگی آنوریسم مغزی
  • ایجاد بالون خونی در رگ های مغز

پژوهشگران با یک مورد مهم در رابطه با جلوگیری از عطسه و صدمه وارده به فرد مواجه شدند که قابل بررسی و مطالعه بود. یک مرد جوان ۳۴ ساله در هنگام مانور نظامی، از آمدن عطسه خود جلوگیری می‌کند و هوای عطسه در گلویش می‌شکند؛ در همان هنگام به طوری دچار درد شدید می شود که قادر به صبحت کردن و فرو بردن آب دهان خود نبوده است.

پارگی خودبه‌خودی ناحیه پشت گلو به ندرت ایجاد می‌شود. این مساله معمولا به علت تروما یا آسیب شدید، استفراغ و سرفه سنگین ایجاد می‌شود. مشکل و آسیبی که برای این مرد جوان ایجاد شد، پزشکان اورژانس را غرق در تعجب کرد.

در واقع تلاش برای جلوگیری از عطسه با بستن بینی و نگه داشتن دهان به طور هم زمان باعث انفجار هوا در گلو این فرد شده است. به سرعت پس از این عمل، درد شدیدی در این ناحیه به وجود آمد که باعث از بین رفتن صدایش شد.

پزشکان با بررسی گلوی این فرد دریافتند که انفجار هوا و خراشیدن گلو تا انتهای قفسه سینه نیز ادامه پیدا کرده و نشانه‌های عمیقی بر بافت‌ها و عضلات این ناحیه وارد کرده است. بعدا این نشانه‌ها با اسکن و پرتونگاری کامپیوتری ثبت شد.

آسیب وارد به ناحیه گلو و قفسه سینه این فرد به حدی بوده که در یک بیمارستان بستری شده تا با کمک لوله مورد تغذیه قرار گیرد و با تزریق داروهای لازم به فروکش کردن تورم و درد کمک شود. این فرد پس از ۷ روز سلامت خود را به دست آورد. پزشکان به او توصیه کردند که هرگز دهان و بینی خود را در هنگام عطسه مسدود نکند.

عطسه زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات خارجی از چسبیدن به مخاط یا موهای بینی فرار می‌کنند که اولین دیواره دفاعی بدن را تشکیل می‌دهند. وقتی نورون‌های حرکتی در مجرای بینی احساس کنند که اجسام خارجی وجود دارد که موانع دفاعی خود را دور زده‌اند، سیگنالی را از طریق عصب سه قلو که عصب سه قلو است کنترل حسی صورت، حدقه چشم، حفره بینی، دهان و دندان‌ها به مغز می‌فرستند.

اگر جلوی عطسه را بگیرید، ممکن است به خود آسیب برسانید به گفته دکتر آلیسون وودال، شنوایی‌شناس در دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس، بستن بینی و دهان برای سرکوب عطسه می‌تواند باعث سرگیجه، پارگی پرده گوش و منجر به ناشنوایی شود. فشار ناشی از عطسه بر بدن شما نیز تأثیر می‌گذارد.

همچنین جلوگیری از عطسه، می‌تواند به دیافراگم شما آسیب جدی وارد کند، رگ‌های خونی چشم شما را پاره کند و حتی رگ‌های خونی مغز را ضعیف یا پاره کند! بنابراین، بهتر است به هر دلیلی عطسه را متوقف یا سرکوب نکنید.

منبع: +

عوارض جلوگیری از عطسه؛ هرگز جلوی عطسه را نگیرید! - 3 - عوارض جلوگیری از عطسه - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 4.7 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1401/07/23

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-محمد 1403/03/30

سلام وقتتون بخیر من ده روز پیش عمل پیوند پرده گوش انجام دادم و امروز عطسه نسبتا شدیدی کردم دهانم بسته بودوناخداگاه جلوی بینی ام رو گرفتم که نشه اماهمون لحظه به دهان،بینی بسته عطسه کردم خواستم بدونم امکان پاره شدن دوباره پرده وجودداره

کارشناس به اندام 1403/03/31

سلام وقت بخیرعزیزم برای بررسی باید به پزشک معالج مراجعه کنید

هیچکس 1403/03/28

سلام. من موقع خواب ازگوش گیرهایی که میندازن توگوش استفاده میکنم، وقتی بیداربودم و هنوز توگوشم بود عطسم گرفت. بعدش سردرد گرفتم. ممکنه رگای مغز پاره بشن دراین صورت؟

کارشناس به اندام 1403/03/29

سلام نه عزیزم

فاطمه همتی 1403/01/29

سلام من عطسه میگیرع ولی نمی تونم عطسه کنم اونم به سختی عطسه میکنم دوباره بازم عطسه ام همون جور شده عطسه ام نمیاد بعد سمت چپ سوراخ بینی ام سمت چپ چشمم آبریزش شدید می‌کنه بعد سردرد شدید میگیرم حالم بد میشه ممنون میشم بهم یه راهی برای این حالت ام بگید

کارشناس به اندام 1403/01/30

سلام عزیزم قرارگرفتن در معرض خورشید بوییدن ادویه و فلفل مصرف نوشیدنی گازدار تحریک بینی و...میتونه عامل ایجاد عطسه بشه اما برای بررسی علت و درمان با متخصص مشورت کنید

زهرا 1402/12/11

سلام من حالت عطسه داشتم ولی نیومد بعدش سردرد شدید دارم و نفس تنگی چیکار باید کنم

کارشناس به اندام 1402/12/12

سلام عزیزم بخاطر اینکه عطسه نیومده حالت ها رو دارین

- 1402/11/06

سلام من قبلا به طور معمول عطسه میکردم ولی یه مدتی جلوی بینیمو با دست میگرفتم و الان دیگه انجام نمیدم ولی بعضی اوقات ناخواسته جلوشو میگیرم و سردرد شدیدی شروع میشه آیا راهکاری هست تا درمان شه ؟

کارشناس به اندام 1402/11/07

سلام چی دقیقا درمان بشه عطسه کردن ؟جلوی عطسه رو نگیرید تا منجر به سردرد نشه

..... 1402/10/16

سلام من ۲۰ سالمه و دیسک گردن دارم یک روز پیش حواسم نبود با دهان بسته عطسه کردم از دیروز تا الان احساس میکنم رگ گردنم کشیده شده و گاهی اوقات درد میگیره بخصوص وقتی که می‌خوابم دستم هم مدام خواب میره باید حتما به پزشک مراجعه کنم یا فقط روی دیسک فشار اومده و خودش خوب میشه ؟

کارشناس به اندام 1402/10/17

سلام عزیزم کمی اروم با روغن ماساژ بدین بهتر میشه

-زهرا عزیزی 1402/08/24

سلام من اول عطسه میکردم ولی بعد جلوش رو می‌گرفتم الان عطسه نمیکنم اصلا باید هر چند وقت انفیه بزارم تو بینیم تا به سختی چندتا عطسه بزنم حالت عطسه رو دارم ولی نمیاد گوش دردهای شدید میشم شنوایم هم کم شده رفتم دکتر میگه گوشت افنت داره شنوایم هم انجام دادم میگن مشکلی ندارم میشه مال همین عطسه نزدن باشه باید چکار کنم

کارشناس به اندام 1402/08/25

سلام بله میتونه علتش عطسه نکردن باشه با متخصص مشورت کنید

-مهران 1402/07/17

سلام من عسطه زدم توگلوم بود الان درد شدید درگلو آب خوردن سخت شده

-رضا 1402/07/16

سلام من چند وقتی به همین شکل عطسه میکردم که الان گوش درد وسردرد شدید گرفتم ورفتم دکتر قرص چرک خشک کن بمن داده الان راه حل چیه واقعا

کارشناس به اندام 1402/07/17

سلام عزیزم تشخیص عفونت دادن که دوره دارویی رو استفاده کنید بهتر نشدین مجدد مراجعه کنید