عوارض جلوگیری از عطسه؛ هرگز جلوی عطسه را نگیرید!

پزشکان و محققان توصیه می‌کنند که در هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان و بینی خود را نگیرید، زیرا عوارض جلوگیری از عطسه بسیار زیاد است و این کار باعث صدمه رسیدن به گلو، پاره شدن یا سوراخ شدن پرده گوش و یا قطع شدن مویرگ‌های مغزی می‌شود. با جلوگیری از عطسه، عوارض متعددی از […]

عوارض جلوگیری از عطسه؛ هرگز جلوی عطسه را نگیرید!
4.8 از 5

زمان مطالعه 6 دقیقه

تعداد بازدید 1642

تاریخ انتشار

پزشکان و محققان توصیه می‌کنند که در هنگام سرفه و عطسه، جلوی دهان و بینی خود را نگیرید، زیرا عوارض جلوگیری از عطسه بسیار زیاد است و این کار باعث صدمه رسیدن به گلو، پاره شدن یا سوراخ شدن پرده گوش و یا قطع شدن مویرگ‌های مغزی می‌شود. با جلوگیری از عطسه، عوارض متعددی از جمله سوراخ شدن ریه، سوراخ یا پاره شدن پرده گوش و یا پارگی آنوریسم مغزی و ایجاد بالون خونی در رگ‌های مغز بوجود می‌آید.

عوارض جلوگیری از عطسه

مطالعات دانشمندان نشان می‌دهد، مسدود کردن دهان و بینی در هنگام عطسه می‌تواند موجب آسیب دیدگی شدید در بخش‌هایی از گلو، پرده گوش و یا مغز شود. بنابراین در هنگام عطسه، دهان و بینی خود را نبندید. با جلوگیری از عطسه عوارض متعددی بوجود می‌آید. ازجمله:

  • هوای عطسه در قفسه سینه بین هر دو ریه گیر کرده و باعث سوراخ شدن غشای تمپانیک می‌شود.
  • سوراخ یا پاره شدن پرده گوش یا حتی پارگی آنوریسم مغزی
  • ایجاد بالون خونی در رگ های مغز

پژوهشگران با یک مورد مهم در رابطه با جلوگیری از عطسه و صدمه وارده به فرد مواجه شدند که قابل بررسی و مطالعه بود. یک مرد جوان ۳۴ ساله در هنگام مانور نظامی، از آمدن عطسه خود جلوگیری می‌کند و هوای عطسه در گلویش می‌شکند؛ در همان هنگام به طوری دچار درد شدید می شود که قادر به صبحت کردن و فرو بردن آب دهان خود نبوده است.

پارگی خودبه‌خودی ناحیه پشت گلو به ندرت ایجاد می‌شود. این مساله معمولا به علت تروما یا آسیب شدید، استفراغ و سرفه سنگین ایجاد می‌شود. مشکل و آسیبی که برای این مرد جوان ایجاد شد، پزشکان اورژانس را غرق در تعجب کرد.

در واقع تلاش برای جلوگیری از عطسه با بستن بینی و نگه داشتن دهان به طور هم زمان باعث انفجار هوا در گلو این فرد شده است. به سرعت پس از این عمل، درد شدیدی در این ناحیه به وجود آمد که باعث از بین رفتن صدایش شد.

پزشکان با بررسی گلوی این فرد دریافتند که انفجار هوا و خراشیدن گلو تا انتهای قفسه سینه نیز ادامه پیدا کرده و نشانه‌های عمیقی بر بافت‌ها و عضلات این ناحیه وارد کرده است. بعدا این نشانه‌ها با اسکن و پرتونگاری کامپیوتری ثبت شد.

آسیب وارد به ناحیه گلو و قفسه سینه این فرد به حدی بوده که در یک بیمارستان بستری شده تا با کمک لوله مورد تغذیه قرار گیرد و با تزریق داروهای لازم به فروکش کردن تورم و درد کمک شود. این فرد پس از ۷ روز سلامت خود را به دست آورد. پزشکان به او توصیه کردند که هرگز دهان و بینی خود را در هنگام عطسه مسدود نکند.

عطسه زمانی اتفاق می‌افتد که ذرات خارجی از چسبیدن به مخاط یا موهای بینی فرار می‌کنند که اولین دیواره دفاعی بدن را تشکیل می‌دهند. وقتی نورون‌های حرکتی در مجرای بینی احساس کنند که اجسام خارجی وجود دارد که موانع دفاعی خود را دور زده‌اند، سیگنالی را از طریق عصب سه قلو که عصب سه قلو است کنترل حسی صورت، حدقه چشم، حفره بینی، دهان و دندان‌ها به مغز می‌فرستند.

اگر جلوی عطسه را بگیرید، ممکن است به خود آسیب برسانید به گفته دکتر آلیسون وودال، شنوایی‌شناس در دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس، بستن بینی و دهان برای سرکوب عطسه می‌تواند باعث سرگیجه، پارگی پرده گوش و منجر به ناشنوایی شود. فشار ناشی از عطسه بر بدن شما نیز تأثیر می‌گذارد.

همچنین جلوگیری از عطسه، می‌تواند به دیافراگم شما آسیب جدی وارد کند، رگ‌های خونی چشم شما را پاره کند و حتی رگ‌های خونی مغز را ضعیف یا پاره کند! بنابراین، بهتر است به هر دلیلی عطسه را متوقف یا سرکوب نکنید.

منبع: +

4.8 از 5
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

-زهرا عزیزی 1402/08/24

سلام من اول عطسه میکردم ولی بعد جلوش رو می‌گرفتم الان عطسه نمیکنم اصلا باید هر چند وقت انفیه بزارم تو بینیم تا به سختی چندتا عطسه بزنم حالت عطسه رو دارم ولی نمیاد گوش دردهای شدید میشم شنوایم هم کم شده رفتم دکتر میگه گوشت افنت داره شنوایم هم انجام دادم میگن مشکلی ندارم میشه مال همین عطسه نزدن باشه باید چکار کنم

کارشناس به اندام 1402/08/25

سلام بله میتونه علتش عطسه نکردن باشه با متخصص مشورت کنید

-مهران 1402/07/17

سلام من عسطه زدم توگلوم بود الان درد شدید درگلو آب خوردن سخت شده

-رضا 1402/07/16

سلام من چند وقتی به همین شکل عطسه میکردم که الان گوش درد وسردرد شدید گرفتم ورفتم دکتر قرص چرک خشک کن بمن داده الان راه حل چیه واقعا

کارشناس به اندام 1402/07/17

سلام عزیزم تشخیص عفونت دادن که دوره دارویی رو استفاده کنید بهتر نشدین مجدد مراجعه کنید