تاثیر اعتماد به نفس در لاغری؛ کاهش وزن چگونه روی تناسب اندام اثر می‌گذارد؟

همه ما با چاقی و معضل‌هایی آشناییم که با آن سروکار دارد. می‌دانیم چاقی می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود. به همین دلیل یکی از پرچالش‌ترین مسائل حساس و مهم در تناسب اندام، در واقع داشتن یا نداشتن اعتماد به نفس است که بیشتر افراد جامعه را با خود درگیر کرده. پس لاغری و […]

تاثیر لاغری بر اعتماد به نفس چگونه است؟
میانگین امتیاز 5 از 5

زمان مطالعه 22 دقیقه

تعداد بازدید 9002

تاریخ انتشار

همه ما با چاقی و معضل‌هایی آشناییم که با آن سروکار دارد. می‌دانیم چاقی می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود. به همین دلیل یکی از پرچالش‌ترین مسائل حساس و مهم در تناسب اندام، در واقع داشتن یا نداشتن اعتماد به نفس است که بیشتر افراد جامعه را با خود درگیر کرده. پس لاغری و اعتماد به نفس تاثیر رابطه تنگانگی با یکدیگر دارند. تاثیر اعتماد به نفس در لاغری بیش از آنچه است که تصور می‌کنید. در این مقاله می‌خواهیم درباره رابطه این دو و همینطور لاغری و عدم اعتماد به نفس صحبت کنیم.

 

لاغری و عدم اعتماد به نفس

هر فردی می‌تواند روی ظاهر و چهره خود حساس باشد. در صورتی که فرد نسبت به اندام خود رضایت نسبی نداشته باشد، اعتماد به نفس‌اش کاهش می‌یابد. هر آنچه در ظاهر دیده می‌شود به شدت احساس‌های شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. عموماً افراد دارای تناسب اندام و ظاهری خوش چهره، شیک پوش‌اند و اعتماد به نفس بیشتری از خود نشان می‌دهند. به همین خاطر بیشتر به دل می‌نشینند. البته از طرف دوستان، نزدیکان و خانواده نیز تحسین می‌شوند. این عوامل خود باعث افزایش اعتماد به نفسشان خواهد شد. در حالی که اضافه وزن تاحدودی از این موضوع می‌کاهد.

بسیاری از افراد چاق، معتقدند فرم طبیعی و اصلی بدنشان به هم ریخته و بدنشان زشت است. این گونه افراد احساس می‌کنند اطرافیانشان، آن‌ها را با خصومت یا اهانت نگاه می‌کنند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد، خصوصا خانم‌ها، به دنبال این‌اند که فرم طبیعی بدن خودشان را دوباره بازگردانند و لاغر شوند.

آن‌ها همواره در معرض انتقاد دیگران قرار می‌گیرند و مکرراً جمله‌های آزار دهنده‌ای از قبیل «تو بد هیکلی»، «سایز شما را نداریم» و «تو جوان مرگ خواهی شد» را می‌شنوند. این موضوع اعتماد به نفس آن‌ها را سرکوب کرده و در آینده مستعد افسردگی خواهند بود. احساس گناه و خجالت از اینکه نمی‌توانید وزنتان را کنترل کنید نیز باعث می‌شود اعتماد به نفس شما هم در برخی زمینه‌ها و عملکردهای دیگرتان، مخصوصا رژیم، کاهش پیدا کند. حتی ممکن است روی عزت نفس و اعتماد به نفس کلی شما نیز اثرگذار باشد. جالب اینجاست که استعداد، پولدار بودن و حتی هوش زیاد هم نمی‌تواند تفاوتی در این دیدگاه به وجود آورد. در واقع وزن افراد، تنها مسئله مدنظر در اعتماد به نفس است و کل دنیا را از دیدگاه وزن خودتان می‌بینند.

لاغری و اعتماد به نفس رابطه نزدیکی با هم دارند

تناسب اندام کمک زیادی به اعتماد به نفس داشتن می‌کند.

 

چگونه چاقی و اضافه وزن بر اعتماد به نفس تاثیر می‌گذارد؟

تحقیق‌ها روی افراد دارای اضافه وزن، به خصوص زنان جوان نشان داد بیش از ۵۰% آن‌ها در هنگام شنا، ورزش، تعطیلات یا در مکان‌های تفریحی عمومی، به دلیل وزنشان، فاقد اعتماد به نفس‌اند. در همان نظرخواهی ۴۱% اظهار داشتند که احساس می‌کنند به خاطر وزنشان قضاوت بشوند. ۲۵% توهین‌ها را از بچه‌ها شنیده بودند! به طور آ‌شکار ۳۳% از افراد لاغر باور دارند که آن‌ها با افراد دارای اضافه وزن به طریق متفاوتی رفتار می‌کنند. ۲۵% اعتقاد دارند که افراد دارای اضافه وزن نمی‌توانند خودشان را کنترل کنند.

 

تاثیر اعتماد به نفس در لاغری

از آنجایی که رابطه‌ی تناسب اندام و اعتماد به نفس، دو طرفه است؛ بالا بودن هر کدام، موجب تقویت دیگری می‌شود. بدین معنا که افزایش اعتماد به نفس به روند لاغری کمک می‌کند. با انجام روش‌های مناسب، به اندامی متناسب و سالم خواهید رسید؛ ولی در صورت نداشتن اعتماد به نفس، مسیر رسیدن به تناسب اندام نیز برای‌تان دشوار خواهد شد.

تحقیق‌ها در این زمینه نشان داد افرادی که اعتماد به نفس کمتری دارند، به شکل ناخودآگاهی بیشتر غذا می‌خورند. همچنین اراده‌ی جدی برای ورزش کردن و کاهش وزن ندارند. مکانیسم دفاعی آن‌ها در مقابل اضطراب‌هایشان بسیار ضعیف بوده و آسان‌ترین راه برای رفع اضطراب‌هایشان را همان پرخوری می‌دانند.

این تحقیق‌ها به این معناست که اگر برای کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام هنوز هم مصممید، ابتدا باید ذهن خودتان را به درستی برنامه‌ریزی کنید. با افزایش اعتماد به نفس و به همراه داشتن افکار مثبت اقدام به کاهش وزن و لاغری کنید.

1- احساس بهتر

بالا بردن اعتماد به نفس کمک می‌کند تا آن موفقیتی که در زندگی به دنبالش بودید را پیدا کنید. به کمک اعتماد به نفس خود را به چالش بکشید و روی اهدافتان تمرکز کنید. بدون اعتماد به نفس دچار بهانه گیری می‌شوید. حتی آینده خود را به خطر می‌اندازید. با این حساب، لاغری و اعتماد به نفس، به شدت با هم در ارتباط‌اند. اما از چه راه‌هایی به همدیگر کمک می‌کنند؟

پژو‌هش‌ها نشان دادند وقتی از نظر فیزیکی احساس بهتری دارید، از نظر روانی نیز حالتان بهتر است. در نتیجه قادر خواهید بود چالش‌ها را بهتر بپزیرید، به جستجو در مکان‌های جدید و آشنایی با آدم‌های جدید بیشتر علاقه‌مند می‌شوید. انرژی غلبه بر موانع را خواهید داشت.

ورزش و تناسب اندام کمک می‌کند از نظر فیزیکی و روانی احساس بهتری داشته باشید. همچنین انرژی و مقاومت برای به ثمر رساندن اهدافتان را داشته باشید.

 

2- ظاهر زیباتر

وقتی از ظاهر خود راضی نیستیم، به مرور دچار مشکل خواهیم شد و اعتماد به نفسمان پایین می‌آید. دیگر در کنار دیگران نیز احساس شادی نمی‌کنیم. صحبت‌های منفی و سرزنش، خسته کننده می‌شوند. روی افکار و کارهایی که می‌کنیم تاثیر منفی زیادی می‌گذارند.

تناسب اندام، به همراه رژیم غذایی و ورزش کمک می‌کند، وضعیت بدن را بهبود ببخشیم. اگر به کمک ورزش وزن زیادی کم کنید، باز هم عضله‌های‌تان را از افتادگی حفظ کرده‌اید. درباره کسانی که دچار کمبود وزن‌اند نیز همینطور است. دیدن نتیجه رژیم غذایی و ورزش سبب می‌شود احساس بهتری درباره خود پیدا کنید. در نتیجه اعتماد به نفستان افزایش می‌یابد.

 

3- بدن قوی

قدرت بدنی معمولا سبب تقویت سلامت روانی می‌شود؛ اما نه برای همیشه. وقتی می‌بینید بدنتان قادر است به چه دستاوردهایی برسد، اعتماد به نفستان بالا می‌رود. تناسب اندام، به کمک رژیم و ورزش نشان می‌دهد وقتی روی هدفی پافشاری کنید، نتیجه‌گیری چقدر شیرین است. هر روزی که ورزش می‌کنید، بدنتان قوی‌تر می‌شود و می‌توان گفت نتیجه تلاشتان را بلافاصله می‌بینید. وقتی قدرتش را پیدا می‌کنید که وزنه‌های سنگین‌تر را بلند کنید و ورزش‌های دشوارتری را انجام می‌دهید. کم کم احساس می‌کنید که هر کاری می‌توانید انجام دهید.

 

4- حس به ثمر رساندن و کمال

رسیدن به تناسب اندام از طریق ورزش و رژیم غذایی به مجموعه‌ای از هدف گذاری‌ها و رسیدن به آن‌ها نیاز دارد. شاید به این امید شروع کنید که بتوانید روزانه نیم ساعت پیاده روی کنید. سپس تصمیم می‌گیرید روزی دو کیلومتر بدوید. با ادامه دادن و رسیدن به این اهداف، خیلی زود مسیرهای طولانی‌تری را می‌دوید. وزنه‌های سنگین‌تری جا به جا می‌کنید. در این مسیر ممکن است وزن کم کنید یا استقامت خود را افزایش دهید.

در مسیر تناسب اندام، آنقدر در اهداف کوچک موفقیت کسب خواهید کرد که احساس به ثمر رساندن و کمال را تجربه می‌کنید. همیشه فرصت برای بالا بردن سطح اهداف و پیشرفت وجود دارد. هر بار که موفق می‌شوید، دوباره آن حس خوب را تجربه می‌کنید و اعتماد به نفستان افزایش می‌یابد.

 

در راه به ثمر رسیدن نتیجه لاغری احساس کمال به ما دست می‌دهد.

ورزش کردن نیز روی اعتماد به نفس تاثیر زیادی دارد.

 

5- هوش بیشتر

ورزش مغزتان را تغذیه می‌کند. ورزش به تغذیه مغز توسط اکسیژن و مواد مغذی ارزشمند کمک می‌کند؛ در نتیجه عملکرد شناختی‌تان بهبود می‌یابد. درباره‌اش فکر کنید: بعد از ورزش چه احساسی دارید؟ آیا قادرید بیشتر دقت کنید؟ یا احساس اضطراب دارید؟ احساس می‌کنید انرژی دارید و هوشیار شدید یا احساس خستگی و بی‌حالی دارید؟ مشخص است که ورزش سبب ایجاد نشاط و تمرکز در فرد می‌شود. در نتیجه به کمک آن می‌توانیم بهتر وظایف خود را انجام دهیم.

بهبود عملکرد ذهنی و تمرکز، کمک می‌کند اهدافتان را خیلی بهتر کامل کنید و اعتماد به نفستان بالا برود. اگر تمام روز مجبورید پشت میز بنشینید، سعی کنید حتما روتین‌های ورزشی را در زمان‌های بیکاری خود بگنجانید. داشتن تناسب اندام و سعی در حفظ آن، به واسطه رژیم غذایی و ورزشی، موجب می‌شود از نظر فیزیکی و ذهنی آماده باشید تا به اهداف خود برسید.

 

6- ورزش استرس را کم می‌کند

ورزش یکی از ابزار رسیدن به تناسب اندام است که نقش بسیار مهمی در از بین بردن استرس دارد. ورزش موجب آزاد شدن مواد شیمیایی، مانند دوپامین و اندورفین در مغز می‌شوند. هر دو احساس خوب را برای فرد به دنبال دارند. همچنین این دو ماده شیمیایی به تنظیم هورمون‌های استرس، مانند کورتیزول و آدرنالین هم کمک می‌کنند. ورزش منظم به از بین بردن اضطراب و استرس کمک می‌کند. در نتیجه می‌توانید آرامش داشته باشید و راحت‌تر تمرکز کنید.

وقتی استرستان کم باشد، راحت‌تر چالش‌های روزانه خود را مدیریت و احساس آرامش می‌کنید. می‌توانید روی وظیفه‌ای که باید انجام دهید، دقت کنید. همه این‌ها کمک می‌کنند اعتماد به نفستان بالا برود.

داشتن تناسب اندام، یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس است؛ اما تنها راه ممکن نیست. داشتن تناسب اندام علاوه بر اینکه بدنتان را سالم نگه می‌دارد، می‌تواند مزایای دیگری نیز برای‌تان داشته باشد. فرصت را از دست ندهید از همین امروز به فکر ورزش و رژیم غذایی سالم باشید.

 

راه‌های افزایش تاثیر اعتماد به نفس در لاغری

 

1- افکار منفی را رها کنید

بزرگترین مانع برای رسیدن به تناسب اندام افکار منفی‌اند. افکار منفی شما را از انجام هر فعالیت و رسیدن به هدف منصرف می‌کند. بنابراین برای رسیدن به موفقیت در هر کاری، ابتدا لازم است افکار منفی را از بین ببرید تا بتوانید بهترین عملکرد خودتان را ارائه دهید. برای اینکار اتفاق‌های مربوط به گذشته را رها کنید. مثبت و سازنده برای آینده برنامه‌ریزی کنید.

 

2- در گذشته‌ها سیر نکنید

گذشته‌ها، گذشته. اکنون زمان حرکت است. ممکن است در دوران مدرسه، همه‌ی دوستانتان شما را به دلیل داشتن شکم بزرگ مسخره کرده باشند. هیچ گاه اجازه ندهید این تجربه‌ی گذشته، اعتماد به نفس شما را از بین ببرد. همواره از آن‌ها به عنوان انگیزه‌هایی برای کاهش وزن استفاده کنید تا خود را به خوش اندامی نزدیک کنید.

 

3- تفکر مثبت ایجاد کنید

بیاید با کمی تفکر مثبت برای افزایش انگیزه شروع کنیم. بهتر است به جای جمله‌‎هایی، مانند «نمی‌توانم این کار را انجام دهم»، از جمله ‌هایی، مثل «می‌توانم این کار را انجام دهم» استفاده کنید. به جای «زمان کافی برای ورزش ندارم»، ازجمله «زمان کافی برای ورزش پیدا خواهم کرد، حتی 10 دقیقه یا چند حرکت ورزشی» استفاده کنید.

 

ایجاد تفکر مثبت برای کاهش وزن تاثیر زیادی دارد.

ایجاد تفکر مثبت برای کاهش وزن تاثیر زیادی دارد.

 

4- شاد باشید

افراد افسرده تمایل بیشتری به خوردن دارند، اما انگیزه‌ای برای ورزش کردن ندارند. در نتیجه بیشتر از دیگران چاق می‌شوند. از طرف دیگر، افراد خوشحال انرژی کافی برای ورزش و زمان کافی برای فکر کردن پیش از غذا خوردن را دارند. در نتیجه سعی کنید از کوچک‌ترین مسائل لذت ببرید و شاد باشید تا خوش اندام‌تر و سالم‌تر بمانید.

 

5- روند موفقیت خود را دنبال کنید

برای افزایش انگیزه و بیشتر شدن اعتمادتان به خودتان، دفتری تهیه کنید و روند کاهش وزنتان را در آن یادداشت کنید. این کار انگیزه‌ی کافی برای سالم خوردن و ورزش منظم را به شما می‌دهد. وقتی به صفحه‌های قبل این دفترچه بازگردید و روند تلاش خود را مشاهده کنید، احساس فوق العاده‌ای به شما دست خواهد داد.

 

6- همواره خود را تمجید کنید

برای اینکه موفقیت شما پایدار باشد، باید مدام به خود یادآوری کنید که فردی موفقی‌اید. باید یاد بگیرید که قبل از اینکه دیگران شما را تشویق کنند، خودتان، خودتان را تشویق و تحسین کنید. هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید، به آیینه نگاه کنید و به خود بگویید «امروز عالی هستی». این کار، فوق العاده اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

 

7- خود را ببخشید

در آخر سخت نگیرید. باید بدانید که روند کاهش وزن، یک روند تدریجی است که از کاهش تدریجی غذاها آغاز می‌شود. در نهایت تبدیل به یک سبک زندگی سالم خواهد شد. اگر گاهی وقت‌ها هوس چیزهای خاصی به سراغ شما آمد و کمی از آن را خوردید، به خاطر این کار خود را سرزنش نکنید و همین امر باعث نشود کل رژیمتان خراب شود. در اشتباه‌های کوچک و جبران پذیر نسبت به خودتان بخشنده باشید. فقط کافی است راه جبران را پیدا کنید.

حالا درباره تاثیر اعتماد به نفس و لاغری می‌دانید. می‌دانید لاغری و اعتماد به نفس رابطه تنانگی دارند و به شدت روی هم تاثیر می‌گذارند. اگر می‌خواهید به وزن ایده‌آلتان برسید، اول کار باید روی اعتماد به نفس خود کار کنید. خودتان را دوست داشته باشید. انقدر نسبت به خودتان سخت‌گیر نباشید. بدانید لاغری و اعتماد به نفس نداشتن با یکدیگر جور در نمی‌آیند.

تاثیر اعتماد به نفس در لاغری؛ کاهش وزن چگونه روی تناسب اندام اثر می‌گذارد؟ - 8 - لاغری و اعتماد به نفس - روانشناسی

تاثیر اعتماد به نفس در لاغری؛ کاهش وزن چگونه روی تناسب اندام اثر می‌گذارد؟ - 10 - لاغری و اعتماد به نفس - روانشناسی
مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
رضوان 1400/10/16

ممنون مطالب عالی بود