تولید نسل جدید چربی‌سوزها

دانشمندان آمریکایی فرآیند متابولیک جدیدی را شناسایی کرده‌اند که به اعتقاد آن‌ها برای چربی‌سوزی بهتر در خور توجه است. دانشمندان، مکانیسم‌های بیولوژیکی چربی سوزی را بررسی کرده‌اند. در این بررسی پروتئینی را شناسایی کرده‌اند که نقش مهمی در تنظیم متابولیسم دارد و مسدود کردن فعالیت آن می‌تواند روند چربی‌سوزی در موش‌ها را تقویت کند. اسم […]

چربی سوزی را با خوردن بعضی غذاها چند برابر کنید.
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 5 دقیقه

تعداد بازدید 2063

تاریخ انتشار

دانشمندان آمریکایی فرآیند متابولیک جدیدی را شناسایی کرده‌اند که به اعتقاد آن‌ها برای چربی‌سوزی بهتر در خور توجه است. دانشمندان، مکانیسم‌های بیولوژیکی چربی سوزی را بررسی کرده‌اند. در این بررسی پروتئینی را شناسایی کرده‌اند که نقش مهمی در تنظیم متابولیسم دارد و مسدود کردن فعالیت آن می‌تواند روند چربی‌سوزی در موش‌ها را تقویت کند.

نسل جدید چربی‌سوزها که در تنظیم متابولیسم نقش دارند کشف شدند

اسم این پروتئین Them1 است. این پروتئین برای پاسخ دادن به افزایش درجه حرارات در چربی قهوه‌ای انسان تولید می‌شود. محققان این طرح، نزدیک به یک دهه در زمینه پروتئین Them1 تحقیق کرده‌اند. تحقیق‌ها نشان دادند که موش‌ها وقتی در معرض دمای سرد قرار می‌گیرند، مقدار زیادی پروتئین در بافت چربی قهوه‌ای خود تولید می‌کنند. خلاف چربی سفید که انرژی اضافی بدن را به عنوان چربی در پهلو و شکم انباشته می‌کند، بدن به سرعت بافت چربی قهوه‌ای را می‌سوزاند تا در زمان سرما، گرما تولید کند. به همین دلیل بسیاری از تحقیق‌های ضد چاقی روی تبدیل چربی سفید به قهوه‌ای متمرکز است.

محققان در تکمیل مطالعه‌های قبلی روی موش‌ها، آزمایش‌هایی را انجام دادند که در آن جوندگان از طریق مهندسی ژنتیک فاقد Them1 شده بودند. از آنجا که آن‌ها تصور می‌کردند Them1 به موش‌ها در تولید گرما کمک می‌کند، انتظار داشتند که با دست‌کاری کردن به آن، موش‌ها برای تولید گرما تا حدی ناتوان شوند. اما عکس آن ثابت شد. موش‌های فاقد این پروتئین انرژی زیادی برای تولید گرما مصرف می‌کردند. به طوری که دو برابر بیشتر از موش‌های معمولی غذا خوردند؛ اما همچنان وزنشان کم می‌شد.

دیوید کوهن، محقق اصلی این طرح می‌گوید:«در کمال تعجب وقتی ژن Them1 را حذف می‌کنید، موش گرمای بیشتری تولید می‌کند. نه کمتر!»

در تحقیق‌های تازه منتشر شده، دانشمندان دلایل این پدیده ناگهانی را بررسی کرده‌اند. در این مطالعه‌ها از میکروسکوپ‌های نوری و الکترونی برای مشاهده Them1 در سلول‌های چربی قهوه‌ای رشد یافته در آزمایشگاه استفاده شد که نشان می‌داد با شروع سوزاندن چربی، مولکول‌های Them1 از نظر شیمیایی به گونه‌ای تغییر می‌کنند که باعث پخش شدن آن‌ها در سراسر سلول می‌شود.

این انتشار اثر‌های مختلفی دارند. مثلا در اثر این انتشار میتوکندری‌ها که معمولاً ««نیروگاه سلول» نامیده می‌شوند با سهولت بیشتری ذخایر چربی را به انرژی تبدیل می‌کنند. به محض اینکه تحریک چربی سوزی متوقف شد، پروتئین‌های Them1 به سرعت به ساختاری تبدیل شدند که بین میتوکندری و چربی قرار دارد و بار دیگر تولید انرژی را محدود کرد.

با توجه به این یافته‌ها، محققان در حال حاضر روی توسعه دارویی کار می‌کنند که پروتئین Them1 را مهار می‌کند. به گفته آن‌ها اگر بتوان دارویی تولید کرد که فعالیت سرکوب کننده انرژی Them1 را غیرفعال کند، ممکن است بتوان چربی سوزی را افزایش داد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*