تخم‌مرغ پخته را می‌توان نگهداری کرد؟

تخم‌مرغ پخته را می‌توان نگهداری کرد؟ - - - اخبار
تخم‌مرغ پخته را می‌توان نگهداری کرد؟ - 2 - - اخبار خیلی از ما بارها برایمان پیش آمده که چند عدد تخم‌مرغ را بپزیم و یکی دو عدد از آنها، دست‌نخورده باقی بمانند. گاهی هم مقداری از نیمرو یا املت ما اضافه می‌آید و ما نمی‌دانیم که نگهداری از این تخم‌مرغ‌های پخته، کار درستی است یا نه؟

دکتر آراسب دباغ‌مقدم، متخصص بهداشت مواد غذایی در این مورد به سلامانه می‌گوید: «تخم‌مرغ پخته‌ای مانند تخم‌مرغ‌های آبپز، مادامی که داخل پوستشان قرار دارند، قابلیت نگهداری چند روزه داخل یخچال را خواهند داشت. حتی می‌توان این تخم‌مرغ‌های کاملا آبپز و سفت را حدود 24 ساعت در دمای محیطی که چندان خنک هم نیست هم نگهداری کرد. این در حالی است که اگر شما تخم‌مرغ‌های آبپز را پوست بکنید، باید در یک وعده آنها را مصرف کنید و دیگر نگهداری‌شان در این صورت، جایز نمی‌باشد.»

این دامپزشک ادامه می‌دهد: «بهتر است بدانید تخم‌مرغی که به‌صورت باز درآمده و غذاهایی مانند املت یا نیمرو با آن تهیه شده است، باید در اولین فرصت ممکن مصرف بشود و انتقال باقیمانده چنین تخم‌مرغ‌هایی به یخچال، اصلا توصیه نمی‌شود.»چرا؟ «چون تخم‌مرغ جزو خوراکی‌های سرشار از مواد مغذی است و امکان رشد میکروارگانیسم‌ها و فساد آن بسیار بالا است. با این حساب، تخم‌مرغی که به‌شکل باز طبخ می‌شود باید در همان مرحله اول پخت، خورده بشود و گرم کردن و مصرف مجدد آن کار درستی نیست.»

4.5/5 - (41 امتیاز)
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما

زینب ۱۵ تیر ۱۴۰۰

مطالبتون عالی تشکر برای وقت باارزشتون