نحوه صحیح مصرف تخم مرغ به این شکل است

تخم مرغ، از جمله مواد غذایی است، که بهتر است در گروه سوپرغذاها قرار بگیرد. تخم مرغ به دلیل داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی فراوان مثل ویتامین E و A و داشتن پروتئین فراوان یکی از مناسب‌ترین غذاها برای همه افراد است. تخم مرغ، یکی از مواد غذایی پرمصرف است که بسیاری از ما به […]

زمان مطالعه 7 دقیقه

تعداد بازدید 1188

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

نحوه صحیح مصرف تخم مرغ به این شکل است!
میانگین امتیاز 5 از 5

تخم مرغ، از جمله مواد غذایی است، که بهتر است در گروه سوپرغذاها قرار بگیرد. تخم مرغ به دلیل داشتن ویتامین‌ها و مواد معدنی فراوان مثل ویتامین E و A و داشتن پروتئین فراوان یکی از مناسب‌ترین غذاها برای همه افراد است.

تخم مرغ، یکی از مواد غذایی پرمصرف است که بسیاری از ما به تنهایی آن را در یک وعده غذایی مصرف می‌کنیم و یا به عنوان مواد اولیه غذاهای مختلف در برنامه غذایی به کار می‌بریم. اما نحوه صحیح مصرف تخم مرغ چیست؟

نحوه صحیح مصرف تخم مرغ

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، گلبن سهراب متخصص تغذیه، در پاسخ به این سوال که آیا تخم‌مرغ آلوده به مدفوع مرغ را باید بشوییم یا خیر، گفت: گاهی اوقات زمانی‌که تخم مرغ را خریداری می‌کنیم، متوجه بقایای مدفوع مرغ روی پوست آن می‌شویم.

درست است که مدفوع مرغ حاوی باکتری سالمونلا است ولی اگر پوست تخم‌مرغ ترک نداشته باشد و یا شکسته نباشد، جای نگرانی نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

ایشان با ذکر این موضوع که بهتر است تخم مرغ را نشویید، تاکید کرد: شستن تخم مرغ می‌تواند باعث پخش شدن آلودگی شود، این عمل باکتری‌ها را از سطح تخم‌مرغ پاک می‌کند، ولی لایه حفاظتی و طبیعی روی پوست تخم مرغ را از بین می‌برد و از این لایه باکتری‌ها به راحتی وارد تخم مرغ می‌شوند.

این متخصص تغذیه ادامه داد: می‌توانید آلودگی را با دستمال کاغذی از روی تخم مرغ بردارید ولی حتماً دست‌های خود را با مایع حاوی مواد آنتی باکتریال بشویید.

وی افزود: اگر روی تخم‌مرغ نیز ترک داشته باشد، باکتری‌های سالمونلا می‌توانند به راحتی داخل آن شوند. وی ادامه داد: هیچ‌گاه از تخم مرغ شکسته و یا ترک خورده استفاده نکنید. اگر تخم‌مرغ‌ها شکستند یا ترک خوردند، سریع آن‌ها را مصرف کنید، یا اگر همان لحظه آن‌ها را احتیاج نداشتید، داخل ظرف تمیز و در‌‌دار بریزید و حد‌اکثر طی 2 روز از آن استفاده کنید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره وجود لکه‌های خون در تخم مرغ گفت: گاهی اوقات لکه خون در تخم مرغ دیده می‌شود. در این مواقع، لکه خون در تخم مرغ آزارمان می‌دهد و ما را نسبت به خوردن چنین تخم‌مرغی نگران می‌کند.

ایشان گفت: خوردن این تخم‌مرغ‌ها برای سلامتی مشکلی ایجاد نمی‌کند و بر خلاف باور رایج، این لکه‌ها اصلاً نشان‌دهنده آلودگی یا مشکلات دیگر در تخم‌مرغ نیستند.

سهراب با اشاره به این‌که علت به وجود آمدن لکه‌های خونی به این شکل است که در مراحل ابتدایی شکل گیری تخم مرغ، تخم در حال رشد در میان کیسه‌ای که حاوی شبکه‌ای از عروق خونی است، احاطه می‌شود ادامه داد: زمانی که زرده به تدریج بالغ می‌شود، از کیسه‌‌ای به نام خط شکاف یا استیگما جدا و آزاد می‌شود.

گاهی کیسه‌ی زرده می‌تواند در طول این فرآیند پاره شده و گسستگی رگه‌ای خونی را موجب شود که به درون زرده نشت کرده و حتی موجب شود بخش آلبومین تخم مرغ حاوی لکه‌های خونی شود. این لکه‌ها با مرور زمان روشن می‌شوند، در حالی که لکه‌های خونی تیره نشان دهنده‌ی تازگی تخم مرغ است.

وی همچنین درباره این موضوع که می‌توان تخم‌مرغ را برای جلوگیری از ترک خوردن در کیسه فریزر آب‌پز کرد یا خیر نیز توضیح داد: ماده اصلی نایلون‌های فریزر پلی اتیلن خطی است که در دسته پلیمرهای پلاستیکی نسبتاً ایمن قرار می‌گیرد و خطری را متوجه سلامت انسان نمی‌کند.

ایشان با تاکید بر اینکه تحقیقات جدید با موضوع ریزپلاستیک‌ها انجام شده که این مواد می‌توانند از پوسته تخم‌مرغ عبور کرده و وارد بدن شوند، عنوان کرد: توصیه می‌شود برای اطمینان از سلامت ماده غذایی که مصرف می‌کنیم، بهتر است آن را در معرض مواد پلاستیکی داغ و یا آب شده قرار ندهیم.

وی اضافه کرد: وجود برجستگی روی پوسته تخم مرغ هیچ ارتباطی به هورمون و آنتی بیوتیک ندارد و در صورت مشاهده با خیال راحت و بدون هیچ مشکلی می‌توانید از این تخم‌مرغ‌ها استفاده کنید.

نحوه صحیح مصرف تخم مرغ به این شکل است - 3 - نحوه صحیح مصرف تخم مرغ - اخبار

مریم اصیلی

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
تاریخچه ویرایش

نسخه فعلی

1401/09/02

نویسنده: مریم اصیلی

    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*