درمان میگرن بدون استفاده از دارو

اگر میگرن دارید ممکن است تا به حال هر چیزی را برای تسکین آن امتحان کرده باشید. مواردی که در این مقاله به آن اشاره میشود خارج از محدوده ی دارو ها است اما قبل از انجام آنها با پزشک خود مشورت کنید. در طب سوزنی، سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن قرار […]

زمان مطالعه 13 دقیقه

تعداد بازدید 48040

تاریخ انتشار

دکتر کرمانی

دکتر کرمانی
توسط کارشناسان تغذیه دکتر کرمانی بررسی و تایید شده است.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 22 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان
میانگین امتیاز 5 از 5

اگر میگرن دارید ممکن است تا به حال هر چیزی را برای تسکین آن امتحان کرده باشید. مواردی که در این مقاله به آن اشاره میشود خارج از محدوده ی دارو ها است اما قبل از انجام آنها با پزشک خود مشورت کنید. در طب سوزنی، سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن قرار داده میشود. برخی تحقیقات نشان داده است که طب سوزنی میتواند تسکینی بر میگرن باشد و تعداد سردرد ها را کاهش دهد. برای انجام چنین درمان هایی حتما به کسی که در انجام این کار متخصص است مراجعه کنید و به هر کسی اعتماد نکنید.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 24 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

 

راهکارهای درمان میگرن

1- ماساژ

درباره تاثیر ماساژ روی میگرن تحقیقات زیادی نشده است اما در تحقیقاتی که با تازگی انجام گرفته اشخاصی که ماساژ را تجربه کرده اند تعداد سردرد هایشان کاهش یافته است. البته زمانی که سردرد میگرنی شروع میشود ماساژ نمیتواند باعث کاهش درد شود. یکی دیگر از دلایل اینکه ماساژ توصیه میشود این است که باعث کاهش استرس میشود، استرس یکی از عوامل تحریک کننده میگرن است.

 

2- مکمل ها

تحقیقات نشان داده خوردن ریبوفلاوین ( ویتامین B2 ) باعث کاهش سردرد های میگرنی میشود. البته در طول سردرد این مکمل نمیتواند به کاهش درد کمکی کند. کوآنزیم Q-10 نیز میتواند به کاهش میگرن در کودکان و بزرگسالان کمک کند، البته چند ماه طول میکشد تا مزایای آن را ببینید. البته قبل از اینکه مکملها را استفاده کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا با دیگر داروها ناسازگاری نداشته باشد.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 26 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

3- تکنیک های آرام بخش

به دلیل اینکه میگرن در بیشتر مواقع با استرس تحریک میشود تمرینات آرامش بخش میتواند بسیار کمک کننده باشد. برخی روشها نتایج بسیار خوبی دارند این تکنیکها شامل نفس عمیق و آرام سازی و شل کردن عضلات نقاط مختلف بدن میشود. با انجام چنین تمریناتی میتوانید جلوی حملات میگرنی را قبل از وقوع آنها بگیرید.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 28 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

4- ورزش

داشتن ورزش هوازی روزانه میتواند تعداد حملات میگرنی را کاهش دهد. داشتن 40 دقیقه پیاده روی سه روز در هفته میتواند همانند مدیتیشن و تمرینات آرامش بخش تاثیر زیادی روی کاهش و کنترل میگرن داشته باشد. قبل از تغییر روش درمانی خود حتما با پزشک مشورت کنید. از آنجایی که استرس عامل اصلی میگرن است ورزش کردن می تواند به کنترل استرس کمک کند. سعی کنید صبح ها قبل از شروع به کار حتما ورزش کنید.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 30 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

5- دستکاری ستون فقرات

نظریه هایی هست که دستکاری ستون فقرات توسط یک فیزیوتراپ میتواند روی میگرن تاثیر گذار باشد. یک تحقیق کوچک نیز تاثیر این کار روی میگرن را تایید کرده است اما با این حال دستکاری ستون فقرات ریسک هایی نیز دارد. اگر میخواهید این کار را انجام دهید حتما از قبل با یک متخصص صحبت کنید.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 32 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

6- صحبت درمانی

مشاوره برای میگرن؟ ممکن است کمی تعجب آور باشد. رفتار درمانی نوعی درمان با صحبت است که به تغییر الگو های رفتاری فرد میپردازد. این کار به آن معنا نیست که فرد مشکلات رفتاری دارد و یا سردرد میگرنی او خیالی است. این روش به فرد کمک میکند شرایطی را که باعث حملات میگرنی میشود را کنترل کند. این روش در کنار استفاده از دارو بسیار مفید و کاربردی است.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 34 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

7- تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال ( TMS ) در این روش با استفاده از وسیله ای مغناطیسی که در برابر سر گرفته میشود پالس های مغناطیسی بدون دردی به مغز ارسال میشود. با اینکه استفاده از TMS آنچنان گسترده نیست اما آزمایشات امید بخش بوده است. در افرادی که میگرن همراه با اختلالات بینایی همراه است TMS شدت و مدت این اختلالات را در هنگام حمله ی میگرنی کاهش میدهد.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 36 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

8- تغییرات رژیمی

بعضی افراد متوجه میشوند غذاهای خاصی باعث تحریک میگرن آنها میشود. برخی از این غذاهای عبارتند از الکل، کافئین، غذاهای کنسرو شده، شکلات، سوسیس و کالباس، برخی از مواد لبنی. دنبال کردن آنچه در روز میخورید به شما کمک میکند بفهمید چه غذاهایی بیشتر باعث تحریک حملات میگرنی میشود. اگر احساس کردید به غذایی حساس هستید آن را از برنامه خود حذف کنید تا برایتان ثابت شود در نبود آن غذا سردرد های میگرنی تان کاهش پیدا کرده.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 38 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

9- داروهای گیاهی

قرنهاست که مردم برای درمان سردرد های میگرنی از دارو های گیاهی استفاده میکنند. و این داروها برای بعضی افراد واقعا کارساز بوده است. داروی گیاهی گل مینا تهوع و حساسیت به نور در طول میگرن را کاهش میدهد و تعداد سردرد های میگرنی را نیز کاهش میدهد. برخی تحقیقات نشان داده گیاه دارویی باتربور به پیشگیری از میگرن کمک میکند. از هر داروی گیاهی که میخواهید استفاده کنید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 40 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

10- فشار

بسیاری از مردم میدانند در هنگام حملات میگرنی فشارهای نرم به سر، صورت و گردن میتواند به کم کردن درد کمک کند. برخی از این تکنیک ها:

 • فشار خط ابرو و زیر چشم
 • ماساژ فک و گیجگاه در یک حرکت دایره ای
 • ماساژ قاعده ی جمجمه با چیزی مثل توپ تنیس

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 42 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

انواع این حرکات برای کاهش درد میگرن هستند که هم هزینه ای ندارند و هم باعث بدتر شدن اوضاع نمیشوند پس ارزش امتحان کردن را دارند.

 

11- خواب

تحقیقات نشان داده خواب بی کیفیت و میگرن با هم در ارتباط هستند. پس سعی کنید برخی از عادات بد موقع خود را ترک کنید. حتما امتحان کنید اگر شبها زودتر بخوابید و خواب مفید داشته باشید، روز بعد سردرد کمتری را تجربه خواهید کرد. برخی کارهایی که باید انجام دهید:

 • در رختخواب تلوزیون تماشا نکنید، کتاب نخوانید و به موسیقی گوش ندهید.
 • چرت زدن ممنوع
 • دو تا چهار ساعت قبل از خواب آب ننوشید
 • هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید، سعی کنید 8 ساعت بخوابید

12- به صدای بدن خود گوش کنید

با بررسی مشکلات و علائم میگرن زمینه های سردرد خود را پیدا کنید. احتمالا محرک هایی همچون تغییرات هورمونی، استرس، کم خوابی و عادات نادرست غذایی میگرن را تشدید میکنند. به مرور زمان با کنترل این محرک ها سردرد خود را بهبود ببخشید.

عادات خوب برای مقابله با میگرن

سبک زندگی تاثیر بسیار بالایی روی میگرن دارد.

 • برنامه غذایی را دنبال کنید که غذاهای نا مناسب برای شما را بشناسد.
 • وعده های اصلی را حتما بخورید
 • هیچگاه نگذارید بدنتان بی آب شود
 • همیشه ورزش داشته باشید.
 • وزن خود را ایده آل نگه دارید

 

چرا به دنبال درمان مکمل هستید؟

 

درمانهای تکمیلی میتواند گزینه ی مناسبی باشد اگر شما:

 • از درمان تجویز شده نتیجه لازم را نگرفته باشید.
 • از عوارض جانبی در امان نباشید.
 • شرایطی دارید که از خوردن داروهای میگرنی ممنوعتان میکند.
 • علاقه ای به خوردن دارو ندارید

معمولا درمانهای اصلی در کنار درمانهای مکمل نتایج خوبی دارند. اما حتما در مورد هر روش درمانی که میخواهید شروع کنید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

به گفته های دکتر خود عمل کنید

 

به دنبال درمان تکمیلی هستید؟ پزشکی که زیر نظر او هستید میتواند راه های تجربه شده را به شما معرفی کند. میتواند به شما اطمینان دهد مکمل هایی که میخورید با دیگر دارو هایتان تداخلی نخواهد داشت. در راه درمان میگرن مهم این است که به طرف روشهای اثبات نشده نروید و دائما با پزشک خود در ارتباط باشید.

درمان میگرن بدون استفاده از دارو - 44 - درمان میگرن بدون دارو - بیماری و درمان

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

میانگین امتیاز 5 از 5
این مطالب را از دست ندهید ...
  به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نظرات شما
-فرزانه 1403/02/08

سلام ببخشید من سردردهام با شروع فصل بهار شروع میشه و فقط ی قسمت سرم وطرف راست صورتم کلادکتر رفتم گفته میگرنه حالا نمیخوام بدنم ب قرص عادت کنه میتونم دارو نخورم مشکلی پیش نمیاد

کارشناس به اندام 1403/02/09

سلام عزیزم باعث فشار به عروق وافزایش فشار خون میشه این درد وناراحتی و میتونین تحمل کنید ؟

شه بخش 1402/11/08

سلام عزیزم من چهل وسه سالمه سردرد مگرن دارم خیلی شدید هست حدود بیست وپنج ساله درمانش چیه

کارشناس به اندام 1402/11/09

سلام عزیزم اصلاح سبک زندگی وتغذیه خواب خوب ورزش سبک کنترل ومدیریت استرس ودوری از محرکها میگرنتون تحت نظر هم باشید

- سهیلا 1402/09/06

سلام ببخشین رژیمی دارین که برای پیشگیری از میگرن در بارداری باشه؟یعنی تغذیه ای که مانع از سردرد در بارداری بشه؟ اگه بله، چجوری می تونم خریداری کنم؟

کارشناس به اندام 1402/09/07

سلام به این شکل نه عزیزم برنامه نداریم

-رزا اکبری 1402/04/08

سلام من میگرن دارم بالای ۱۵ ساله . الان ۳۸ سالم هست . و خیلی طولانی هست .و گاهی هر روز در هفته نوار مغز و ام آر ای گرفتم ام آر ای یه مقدار آب و شل شدن دهلیز هم نشان داده . اما بسیار کم سوالم اینه که اینا به هم ربط دارن ؟ و یا اینکه میگرن به این دلیل بیشتر میشه ؟ یا کلا میگرن باعث مسائل دیگه شده ؟

کارشناس به اندام 1402/04/09

سلام عزیزم تشخیص باتوجه به شرایط وحالتها به عهده متخصص هست

.. 1400/06/20

سلام من از ۵ سالگی میگرن داشتم و حدودا هر هفته ۴ روزش رو سردرد دارم این طبیعیه؟

کارشناس به اندام 1400/07/07

سلام دوست عزیزم سردرد اونم 4 روز در هفته طبیعی نیست به هر حال باید برای درمانش اقدام کنی چون ممکنه به قسمتهای دیگه بدنت هم آسیب بزنه

M 1400/04/02

سلام من دوسال پیش سر درد شدید با استفراغ داشتم دیگه اصلا سر درد نداشتم تا چند روز پیش خیلی سرم درد کرد و استفراغ زیاد هم کردم به نظر شما این میگرنه.

کارشناس به اندام 1400/04/12

سلام دوست عزیز ممکنه همینطور باشه

محمد 1400/02/27

عالی بود ممنون

زهرا 1400/01/21

سلام من سردرد های میگرنیم شب ها قبل خواب شروع میشه خیلی هم شدیده چکار کنم تا خوب بشم

کارشناس به اندام 1400/02/19

سلام دوست عزیز لطفا به https://kermany.com/wp-admin/post.php?post=512&action=edit مراجعه کنید و اطلاعات لازم رو بدست بیارید

سلام من خانم ۳۵ساله هستم که میگرن دارم چه کار کنم 1400/01/14

من از هر روش استفاده کردم ولی خوب نمیشم زیر آفتاب زیاد میشه

کارشناس به اندام 1400/02/13

سلام دوست خوبم آفتاب و گرد و خاک وعوامل دیگه هستن که روی میگرن اثر دارن این عوامل رو در خودتون پیدا کنید و برطرف کنید

اسی 1399/12/24

سردردهای میگرنی داغونم کرده هر درمانی انجام دادم فایده نداشت

کارشناس به اندام 1400/02/01

سلام دوست عزیز طی تحقیقات و گزارش‌های مختلف، مصرف مواد غذایی زیادی برای افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می‌برند، ممنوع شده: شکلات، سس گوجه، پنیر، مرکبات و همچنین غذاهای غنی از پروتئین تیرامین که با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید لیستی بلند بالا از این مواد غذایی را پیدا کنید. این نکته را باید اشاره کنیم میزان قدرتِ سیستم ایمنی بدن من و شما با یکدیگر متفاوت است. فردی می‌تواند در برابر مصرف پنیر مقاومت زیادی در برابر حملات میگرنی از خود نشان دهد. یا شخص دیگری مبتلا به این مرض، حس و حالش به همین راحتی نسبت به مصرف مرکبات تغییر پیدا نمی‌کنه

Md.N 1399/12/07

سلام میخواستم بپرسم که آیا درمان برای میگرن وجود داره؟

کارشناس به اندام 1400/01/24

دوست عزیز، بهتره از مواردی که باعث تشدید و شروع سردر های میگرنی مثل نور مستقیم آفتاب، غذاهای تحریک کننده، گرسنگی جلوگیری کنید.

وستا 1399/12/01

من مدت 13 سال میگرن بسیار شدید با سردردهای وحشتناک و تهوع و... داشتم هرروزه، به طوری ک هرروز ناشتا مجبور به مصرف ارگوتامین سی بودم تا بتونم سرکارم برم، ک خدا رو شکر تونستم خودم درمانش کنم با مکمل های ویتامین، و دیگه نیاز به قرص ندارم و دوهفته ای یکبار شده ک اون هم با مفنامیک رفع میشه. روشم: صبح بعد از صبحانه ویتامین B6و ویتامین سی جویدنی استفاده میکنم و در طول روز دوبار چندتا دونه سیاه دونه میخورم بدون عسل و.. و یک شب در میان قرص b کمپلکس مصرف میکنم و بعد 13 سال به زندگی عادی برگشتم

فاطمه 1399/09/24

سلام خواهر من میگرن داره و الان وحشتناک سردرد داره هرچی گفتین انجام دادم ولی آروم نشده

کارشناس به اندام 1399/09/25

فاطمه عزیز، مواردی که گفته شد تا حدودی موثر هستند. بهترین راه درمان میگرن پیشگیری از شروع سردردهای میگرنی است.

Dr.B 1398/12/18

عالیه ولی میتونه بهترم باشه .. ممنونم بابت اطلاعات درستی که در اختیار مردم قرار می دهید.

کارشناس به اندام 1398/12/19

ممنون از شما همراه گرامی