مصرف لبنیات پرچرب ممنوع!

یک متخصص تغذیه ضمن تاکید بر اصلاح الگوی غذایی، بر لزوم پرهیز از مصرف چربی‌های اشباع نیز تاکید کرد. دکتر مینو فروزانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه چگونگی تغذیه کودک از زمان تولد، بر سلامت او در بزرگسالی تاثیر بسزایی دارد، گفت: رعایت رژیم غذایی مناسب از مشکلاتی مانند اضافه وزن، استخوان‌های […]

مصرف لبنیات پرچرب ممنوع! - 2 - - اخبار
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 4 دقیقه

تعداد بازدید 3292

تاریخ انتشار

مصرف لبنیات پرچرب ممنوع! - 4 - - اخبار
یک متخصص تغذیه ضمن تاکید بر اصلاح الگوی غذایی، بر لزوم پرهیز از مصرف چربی‌های اشباع نیز تاکید کرد.
دکتر مینو فروزانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه چگونگی تغذیه کودک از زمان تولد، بر سلامت او در بزرگسالی تاثیر بسزایی دارد، گفت: رعایت رژیم غذایی مناسب از مشکلاتی مانند اضافه وزن، استخوان‌های ضعیف و دیابت پیشگیری می‌کند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه هر مرحله از زندگی نیازهای تغذیه‌ای خاص خود را دارد، افزود: لازم است تمام گروه‌های غذایی متناسب با این نیازها در رژیم غذایی روزانه گنجانده شود. اگرچه تغذیه در رده‌های مختلف سنی از کودکی تا پیری بسیار مهم است، اما تغذیه نوجوانان اهمیت بیشتری داشته و تاثیر بسزایی در سلامت آینده آنها دارد.فروزانی درباره میزان مصرف چربی‌، روغن‌ و شیرینی گفت: نباید بیشتر از 30 درصد رژیم غذایی‌ از چربی‌ها باشد. در یک رژیم غذایی 2200 کالری، روزانه 73 گرم چربی و برای یک رژیم با 2800 کالری، 93 گرم چربی لازم است. ا لبته نوع چربی مصرفی هم اهمیت ویژه‌ای دارد. چربی‌های اشباع ‌شده در غذاهایی مانند گوشت و محصولات لبنی پرچرب، میزان کلسترول را بیشتر از چربی‌های غیراشباع بالا می‌برند.
وی گفت: چربی‌های غیراشباع در موادی مانند بادام‌ زمینی، روغن ذرت، روغن آفتابگردان و سویا به وفور یافت می‌شوند. میزان بالایی از کالری بدن هم به وسیله قندها تامین می‌شود؛ در حالی که ارزش غذایی قندها بسیار کم است.
وی تاکید کرد: تمام رده‌های سنی به ویژه نوجوانان باید از گوشت بدون چربی و محصولات لبنی کم‌چرب استفاده کنند. در رژیم غذایی نوجوانان باید بیشتر از روغن‌های گیاهی و کره مارگارین استفاده شود.
این دکترای تغذیه با تاکید بر اینکه باید همیشه برچسب روی مواد غذایی خوانده شود تا از میزان چربی آن مطمئن شد، گفت: غذاهایی که حاوی میزان زیادی قند و چربی اشباع هستند، باید از برنامه غذایی روزانه حذف شوند.
فروزانی درباره فرآورده‌های لبنی نیز گفت: محصولات لبنی حاوی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی بوده و منبع خوبی از کلسیم هستند. نوجوان باید روزانه دو تا سه وعده شیر، ماست و پنیر البته از نوع کم چرب مصرف کنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در پایان بر لزوم پرهیز از مصرف پنیرهای حاوی چربی زیاد و بستنی‌هایی که از شیر پرچرب تهیه شده‌اند، تاکید کرد.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*