چگونه گردو می تواند جلوی اشتها را بگیرد؟

خانه » زندگی رژیمی » عادات غذایی » چگونه گردو می تواند جلوی اشتها را بگیرد؟
چگونه گردو می تواند جلوی اشتها را بگیرد؟ رژیم لاغری دکتر کرمانی

چگونه گردو می تواند جلوی اشتها را بگیرد؟ رژیم لاغری دکتر کرمانی

هرکسی ممکن است گاه و بی گاه دچار هوس غذایی شود. و چنین میل شدیدی گاهی می تواند اراده قوی ترین رژیم گیرنده ها را نیز در هم بشکند. اما ثابت شده است یکی از غذاهایی که در بیشتر آشپزخانه ها پیدا می شود این توانایی را دارد که هوس های غذایی را فرو بنشاند و به عنوان سلاحی قوی مورد استفاده کسانی باشد که می خواهند وزن کم کنند.
تحقیقات نشان داده خوردن گردو می تواند منطقه ای از مغز را فعال کند که با کنترل گرسنگی و هوس غذایی در ارتباط است. با اینکه مزایای خوردن آجیل ها بر کسی پوشیده نیست اما این اولین بار است که محققان طی آزمایشاتی متوجه تاثیر آنها روی مغز می شوند. چگونه گردو این کار را می کند؟
تحقیق
این آزمایش شامل دو دوره 5 روزه متفاوت بود. در طول هر دوره از 10 نفر – که همه آنها چاق بودند – خواسته می شد که دو اسموتی متفاوت را بنوشند. یکی از اسموتی ها با 48 گرم گردو درست شده بود و دیگری گردویی نداشت.
در روز آخر از همه شرکت کنندگان خواسته می شد تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی ( fMRI ) انجام دهند. در طول این آزمایش به آنها عکس های غذاهای لذیذ و پر کالری مانند همبرگر و در ادامه غذای کم کالری مانند سبزیجات نشان داده شد. با اینکه به صورت طبیعی افراد واکنش بیشتری به غذاهای پرکالری و لذیذ نشان دادند اما محققان متوجه شدند منطقه راست مغزی ( که مسئول کنترل روده است ) در افرادی که اسموتی حاوی گردو را مصرف کرده بودند هنگام دیدن عکس غذاهای ناسالم اما لذیذ از گروه دیگر فعالتر است.
مسئول این تحقیقات نیز اعلام کرد کسانی که از گردو استفاده کرده بودند در مقایسه با گروهی که اسموتی بدون گردو می خوردند در طول هفته احساس گرسنگی کمتری را تجربه کرده بودند.
با پیشرفت علم، محققان ابزاری قوی تر برای نظارت بر تغییرات مغزی دارند بنابراین می توان از این ابزار استفاده کرد تا ببینیم چه عوامل و شرایطی روی واکنش افراد به غذاها تاثیر می گذارند و بدین وسیله شناخت خود از عوامل تحریک کننده و یا پیش گیری کننده از هوس های غذایی را بالا ببریم.
البته باید در نظر گرفت که دامنه این تحقیقات چندان گسترده نبوده و شامل گروه کوچکی می شد بنابراین به تحقیقات بیشتر و گسترده تری برای اثبات 100 درصدی این موضوع نیاز است. محققان سعی دارند دیگر آجیل ها را نیز مورد بررسی قرار دهند.
گردو خواصی مانند: التهاب، کاهش کلسترول و بهبود سلامت استخوان دارد که از قبل به اثبات رسیده اند.

آیا شما هم در برنامه غذایی تان گردو مصرف می کنید؟ آیا تاثیر مصرف این ماده غذایی را در بهبود روند کاهش وزنتان را حس کرده اید؟
نویسنده: جنی کوک


ثبت نام رژیم اینترنتی به اندام دکتر کرمانی
امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*