10 عادت سالمی که هر پدر و مادری باید به فرزندان خود بیاموزند

  هر روزی که می گذرد کودک مهارت های ذهنی و فیزیکی را می آموزد و گسترش می دهد، و شما به عنوان والدین می خواهید مطمئن شوید که او از همان ابتدا عادات سالم را می آموزد و با آنها آمیخته می شود. بسیار خب، این کار آنچنان هم سخت نیست. نکته کلیدی که […]

10 عادت سالمی که هر پدر و مادری باید به فرزندان خود بیاموزند - 3 - - عادات غذایی
امتیاز کاربرها

زمان مطالعه 8 دقیقه

تعداد بازدید 1670

تاریخ انتشار

 

عادات سالم برای فرزندان

هر روزی که می گذرد کودک مهارت های ذهنی و فیزیکی را می آموزد و گسترش می دهد، و شما به عنوان والدین می خواهید مطمئن شوید که او از همان ابتدا عادات سالم را می آموزد و با آنها آمیخته می شود. بسیار خب، این کار آنچنان هم سخت نیست.
نکته کلیدی که باید توجه کنید این است که شما به عنوان والدین تنها ژنتیک را به کودک خود منتقل نمی کنید. در واقع کودک خیلی چیزها از شما می آموزد، و اگر سبک زندگی سالمی را دنبال کنید، موقع کمک کردن به فرزندتان کار زیاد سختی در پیش ندارید. برای ساده کردن کارتان در اینجا 10 عادت سالم و مهمی که باید وارد روتین روزانه فرزندتان کنید را لیست کرده ایم:

1- صبحانه را جا نندازید

عادت دادن کودک به روتین وعده های صبحانه – ناهار – شام کمک می کند از همان ابتدا به سراغ میان وعده های غیر ضروری نرود. کمک کردن به کودک برای خو کردن به عادات سالم مطمئنا یکی از مهمترین مراحل است. یک صبحانه کامل با تمام گروه های غذایی به فرزندتان کمک می کند در کل روزپر انرژی و فعال باقی بماند.

2- شستن

شستشوی دست ها یکی از مهمترین عاداتی است که باید به کودک خود بیاموزید. اهمیت این کار را برای او توضیح دهید و همچنین توجه داشته باشید که تکنیک درست را به او یاد دهید – 20 ثانیه شستشوی دست برای کودک لازم است.

3- دستمال را دور بیانداز

با شروع فصل سرما، سرما خوردگی و سرفه کردن نیز خود را نشان می دهند، و اگر کودکتان کار با دستمال را بلد باشد، مطمئن شوید عادت کند بلافاصله بعد از استفاده ی دستمال آن را دور بیاندازد. برای این کار در اتاق کودک یک سطل زباله مخصوص قرار دهید.

4- سیفون کشیدن

مراحل رفتن به دستشویی را به او یاد داده اید؟ بسیار عالی است، حالا باید مطمئن شوید یاد بگیرد چطور کاری را که کرده ناپدید کند! با این کار حتی وقتی شما در دسترس نباشید هم می داند چطور باید از دستشویی استفاده کند.

5- بیرون رفتن

عصر گوشی های هوشمند، تبلت ها و آیپد هاست و ممکن است متوجه شوید فرزندتان کل روز جلوی تلوزیون نشسته یا مشغول کار با تبلتش است.
اگر چنین است کودک خود را تشویق کنید که شادی را با فعالیت های خارج از این وسائل تجربه کند. او را به پارک ببرید و اجازه دهید دوست پیدا کند گاهی با دوستانش بیرون بازی کند، برای خود و او حلقه بخرید و گاهی در حیاط یا خارج از خانه با هم بازی کنید.

6- زمانی برای خانواده

تایم خانواده فوق العاده مهم است، مخصوصا برای فرزندانی که کمی بزرگ شده اند. وقت شام معمولا بهترین زمان است چون همه خانواده معمولا حاضر هستند و می توانند دور هم غذا بخورند و صحبت کنند. به این شکل می توانید هم سالم غذا خوردن را به فرزند خود بیاموزید و هم او فرصت دارد تا با پدر و مادرش صحبت کند و رابطه بین خانوده بهتر و بهتر شود.

7- هر روز مطالعه کنید

شب ها برای کودک خود کتاب بخوانید و کاری کنید از این داستان ها به هیجان بیاید. تحقیقات بسیاری تاثیرات مفید مطالعه والدین جلوی کودکان و کتاب خواندن برای آنها را نشان داده اند. این کار مهارت خواندن در کودک را تقویت می کند و بعدها حتی می تواند روی موفقیتش در مدرسه نیز تاثیر بگذارد.

8- حمام

هر چند وقت یکبار ممکن است کودک برای رفتن به حمام بداخلاقی کند و بهانه بگیرد، در چنین مواقعی باید حمام رفتن را برای او تبدیل به کاری جذاب کنید. اگر این کار را زود شروع کنید کودک از همان ابتدا نسبت به حمام خوش بین می شود و آن را دوست خواهد داشت. کلید موفقیت این است که کاری کنید به او خوش بگذرد.

9- نوشابه را کنار بگذارید

آمار رو آوردن کودکان به عادات بد غذایی شوک آور است، و چندین تحقیق از آمار رو به رشد مصرف نوشابه در کودکان خبر داده اند. مطمئن شوید کودکتان برای تامین آب بدنش رو به نوشیدنی های سالم به ویژه آب می آورد.

10- تحرک

این عادت را که از همان ابتدا فرزندتان مانند سیب زمینی کل روز را روی مبل بنشیند از او دور کنید، چنین کودکانی معمولا دچار اضافه وزن می شوند و همین اضافه وزن بعدها روی عملکردشان در اجتماع و تحصیل تاثیر خواهد گذاشت.
امیدواریم بعد از خواندن این مقاله در سایت دکتر کرمانی بتوانید بهتر از گذشته به کودک خود برای پایه گذاری یک سبک زندگی سالم درست از همان سنین پایین کمک کنید.

10 عادت سالمی که هر پدر و مادری باید به فرزندان خود بیاموزند - 6 - - عادات غذایی

مریم اصیلی سرپرست محتوای به اندام

از سال 95 با ورود به مجموعه دکتر کرمانی وارد حوزه‌ی محتوا و به طور تخصصی محتوای تغذیه و سلامتی شدم. ابتدا کار رو با ترجمه شروع کردم و بعد از اون بخش سرپرستی و نظارت بر محتوا رو به عهده گرفتم. به شدت عاشق تولید محتوا هستم و به معجزه‌ی کلمات باور دارم.

امتیاز کاربرها
    به اشتراک بگذارید
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*